HELDERSCHE COURANT VRAAGT Uil!»» Tweede Blad. VAN ZATERDAG 29 JANUARI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Zeeland". De electrlflcatle. Afloop huizenveiling, Indnstrls. Huldiging Louis Bouwmeester. Het Comité. Concert „Inter Nos". Ingezonden mededeeling. Arrondissement»-Rechtbank te Alkmaar. darijs, 28 Jan. Er is geen communiqué H voornemen bestaat, dat Hr. Ms. „Zee land" in hot voorjaar een oefentocht zal hou den niet de adelborsten van het oudste studie jaar, waarschijnlijk naar het Noorden. Voor dien zal de „Zeeland" enkele weken beschik baar worden gesteld voor den dienst ln d® Holl&ndsche en Zeeuwsche wateren. Te beginnen met heden, Zaterdagavond, wordt de stroom geheel langs den onder- grondschen kabel naar onze gemeente ge voerd. Tot heden liep die kabel slechts tot Heer Hugowaard, verder bovengrondsch naar Schagen en van daar weder onder den grond naqr Helder. Die bovengrondsche lei ding was oorzaak van de voortdurende klei ne en groote storingen. De storing op Woensdagavond was echter te wijten aan het verbranden van een kabel huisje aan den Langedijk, waardoor men genoodzaakt was de stroom over te zetten over HoornSchagenden Helder. Hopen wij, dat de vele storingen, die trouwens niet van ernstlgen aard zijn geweest, nu grooten- deels tot het verledene behooren. gehouden op Woensdag 26 Jan., in „Casino", ten overstaan van notaris Baas. 1. Het woon- en wink®lhuis met pakhnis en erf aan de Laan Nr. 19, hoek Walvisch- straat, groot 1 are, mitsgaders '/16 ged. in de brandsteeg daarachter. Kooper de heer C. Graaf, voor f5800.— 2. Het huis en erf aan de Artilleriestraat Nr. 16, groot 2 aren 20 centiaren. Kooper de heer J. Makelaar q q, voor f700.—. 4. Het huis en erf aan de Westgracht Nr. 56, groot 75 centiaren. Kooper de heer M. G. Kwist, voor f2800.—. Men schrijft ons: In het bouwnummer van „Het Vaderland" van 22 Januari j.1. komt een artikel voor over Scheepsbouw, waarin me de volgende zin snede trof: „Het aantal bouwopdrachten voor het bui tenland ls niet te schattenhet zijn meest kleinere schepen, die (vooral voor Zweed- sche rekening) nog veel in de provincie Gro ningen worden gebouwd, ofschoon dit hoe langer hoe meer bezwaren meebrengt, door dat de bruggen over de binnenwateren, die ze na aflevering moeten passeeren naar zee, verouderd te laag of met te «mallen door gang blijken te zijn." Vroeger heb Ik er reeds op gewezen hoe veel gunstiger den Helder voor dergelijke Industrie ligt dan bijv. Martensboek bij Hoo- gezand. Hetgeen nÖ in het Vaderland wordt ge zegd over de nadeelen, die aan dergelijke industrie ln de provincie Groningen is ver bonden, versterkt mij zeer in mijn meening, dat onze plaats zich veel en veel beter voor die industrie leent. Al de belemmeringen toch, die de afleve ring der schepen ln de provincie Groningen biedt, vindt men hier niet. Integendeel. Een prachtige haven, groote diepgang, een reede, die zich uitstekend leent voor proef stoomen. De ferme woorden van onzen Burgemees ter In zijn openlngs-nieuwjaarsrede getuigen er van dat het gemeentebestuur alles ln het werk wil stellen om zooveel mogelijk Indu strie tot zich te trekken. Wel is het nu een tijd van malaise, doch, zooals de burgemeester zei, voor onze ge meente kan dat juist zijn een factor tot groo- ter krachtsontplooiing. Konden we hier dus de bouw van kleinere schepen voor het buitenland tot ons trekken, dan werd daarmede een belangrijke bron van Inkomsten voor onze gemeente geschapen. Het is mij niet bekend welke behoeften Zweden bijv. voor zijn scheepvaart nog heeft. Lezen we echter den stand der valuta van de drie Scandnavische landen, dan neemt Zweden den hoogsten stand in. Wat dus Zweden's financieele kracht be treft, kan daar waarschijnlijk nog groote uit breiding der koopvaardijvloot plaats hebben, zonder dat men bevreesd behoeft te zijn, dat men de gelden daarvoor noodig niet zou kunnen opbrengen. Ook Noorwegen en Denemarken hebben een hoogen valutastand. Zou er ln de aangegeven richting voor den Helder niet iets zijn te doen? Het Comité bestaat thans dit de heeren: W. Houwing, 'burgemeester, Eere-Voorzitter; Jos. M. O. Haak, kap.pl.adj., Voorzitter; J. Brouwer, Secretaris; M. H. Klerk (Bank v. Wdssellnk) pennigm.; P. O. de Boer (Held. Crt.); A. L. Hazebroek, lult-kapelm. Staf- muziekoorps K.M.; J. Esselman (Sted. Mu ziekcorps); C. W. Gratama, Oommissaris v. Poltle.; K. Oosterhout en J. F. Schellinger (Tooneelver. Tavenu); M. M. Polak (Casino gebouw). Aan bijdragen van Vereenlgingen en par ticulieren kwam tot nu toe ln ongeveer 100.—; In ons volgend nummer zullen wij de specificatie hiervan opnemen. Voor eene plaats van de grootte van Helder ls dit veel te weinig I Wellicht hebben velen tot nog toe ver zuimd hunne bijdrage in te zenden; laten zij dit alsnog doen aan het adres van den pen ningmeester, den heer M. H. Klerk, Bank van Wlsselink. In den loop der volgende week zullen lijsten worden aangeboden aan hen, die nog niets gaven. Laat ieder dus reeds thans een bedrag bepalen en apart leggen. Men be denke, dat het hier Nederland's grootste levende tooneelkumstenaer geldt! Wij laten hier nog eenige beschouwingen volgen over het optreden van de zangeres Meta Reidel, die 81 Januari alhier optreedt ter gelegenheid van het conoert van het dub bel mannenkwartet „Inter Nos". Nieuws van den Dag: Dat de solisten, zonder uitzondering van hun beste gegeven hebben. Frangf. Nachrichten: Der Besucher des letzten Sonntagskon- zerts harrte eine erfreuliche Ueberraschung, da M. R. die aus Amsterdam zur Matthaus Passion gekommen war, noch mitwirken konnte. Sie sang zwei Haendelsche Num- mern, das Largo aus dem Dettinger te Deum und das Arioso mit der ihrer schönen Alt- stimme eigenen religiösen Andjicht und In- nerlichkeit. Wiesbadener Tagblatt: Meta Reidel's Gesang erklang ernst und feierlich wie einer Prophetin Verkündi- gung. Rheinlsche Volkszeitung: M. R. aut Amsterdam eine Altlstln von wirklich musikalischer Reihkultur. Andere Duitsche bladen spreken van de „schöne warme Stimme", van een „warm- blühendea Organ", van een warme en buig zame alt etc. Vermelden wij ten slotte dat „Inter Nos" op ooneenitleuse wijze een bijna geheel nieuw programma uitvoert; dat Meta Reidel, die on der Willem Mengelberg de gevierde Mahler zangeres was, ojl een drietal Makier en ver der Fransche en HolL liederen zingt, dit buitengewoon ooncert te bezoeken bijna over bodig zal zijn. De tuberculose-vereenlging der typo grafen houdt op 25 Juni a.s. een groote H. O. F.-verloting, waarin 24 hoofprijzen voorkomen, waaronder salon-plano, buffet en 16 heeren-oostuums ter waarde van elk 100. Loten zijn k f 0.60 verkrijgbaar bij den secre taris der afd. Helder, Gravenstraat 54. RAADSOVERZICHT. Na vier zittingen is de begrooting nu eindelijk vastgesteld. En als wij enkel kijken naar het geldelijk resultaat, is de vrucht van al die discussies al heel pover. Hier een klei nigheid af, daar wat bij, en hpt totaal? Eene vermindering van den post onvoorzien met ƒ466.—. De vaststelling door den Raad is dan ook weer een loutere formaliteit, welke door de wet verdacht wordt, en zoolang ge meente-begroetingen nog onder den invloed der crisis staan, zal die vaststelling wel eene formaliteit moeten blijven. Over de Algemeene Beschouwingen spra ken wij reeds; voor de mentaliteit van den huidigen Raad waren zij een betrouwbare stimulans en in zoover hebben zij dan ook hun nut gehad. En wat de artikelen betreft: wettigt de bespreking daarvan de daar aan besteedde tijd en kosten? Naar onze meening geenszins. Het was nu eenmaal onontkoombaar om de 'begrooting in groote lijnen te aanvaarden zooals zij dóór B. en W. was ontworpen, en dat de Raad nog trachtte enkele kleinigheden veranderd te krijgen, was wel menschelijk, maar leverde praktisch niet veel op. Bij nota van wijzi ging waren nog enkele veranderingen van min of meer beteekenis aangebracht; zoo werd het bedrag voor de opcenten pp de gebouwde en ongebouwde eigendommen ver hoogd krachtens het raadsbesluit van 21 Dec. jJL en werden enkele verbeterde ramin gen voorgesteld. Verder was bij tweede nota van wijziging een bedrag van ƒ41.000.aan de uitgaven der gasfabriek toegevoegd, en van het winst cijfer afgenomen. Uit die geraamde winst werd ƒ19.000.gebruikt ter dekking van de verliezen van het Electriciteitsbedrijf. Uit de discussies zal blijken, dat met name de heer Bok zich tegen deze onboekhoud kundige, maar volgens wethouder de Zwart praktisohe regeling, verzette. Vatten wij de directe resultaten van de raadsdebatten samen, dan krijgen we: a. Verhooging van den post wethouders salarissen met ƒ3000. b. Verhooging van de vaste pensioenen met 2000. c. Vermindering kosten Econ. Commissie met 2000. d. Vermindering kosten Armenraad 2999.—. Resultaat: nihil. Nog eenige kleinigheden maakten den post Onvoorzien ƒ456.— klei ner. Het totaal der begrooting is ƒ5.176.295.96, een heel verschil met eenige jaren terug, toen de begrooting nog bene den het millioen bleef. Eenige beschouwingen over de gevoerde discussies kunnen wellicht nog van belang zijn. De heer Schoeffelenberger meende nog te moeten repliceeren naar aanleiding van de tegen hem gevoerde kritiek bij de alg. be schouwingen. Hij betoogde dat de tegen hem gevoerde kritiek in menig opzicht on billijk was en dat hij wel degelijk met con crete voorstellen was gekomen, zooals dat van de drankvrije kermis, van een vergroot te begraafplaats etc. Voorts trachte deze heer, na het ontvangen van een schrijven van de R. K. Werkl. Ver. „St. Paulus In zake de gebezigde uitdrukking als zouden de werklieden aan het Spuikanaal luieren een eervollen aftocht te vinden, hetgeen hem maar matig gelukte. Naar aanleiding van 's heeren Heybloks woorden over zijne artikelen in óns blad kreeg onze redactie, wel verre van éen pluimpje voor den inderdaad moeitevollen en tijdroovenden arbeid, dien zij zich getroost aan het schaven en polijsten van 's heeren Sch. artikelen, ook van dezen heer een on verdienden trap, toen hij betoogde dat wij zijn artikelen „minder zacht" maken. Ef fen is een kwaad treffen, maar het is hier toch wel „ondank is 's werelds loon". Aan het slot leverde genoemde heer kri tiek op de soc. dem. d.w.z. hij sprak eenigs- zins in Wijnkoop-iaanschen geest over hun gebrek aan lijn, verburgerlijking, eto. en zeide, dat zij indien consequent, tegen deze begrooting zouden moeten stemmen wegens het daarop vooockomen van den post dar Bur gerwacht. Het bedrijf der Waterleiding gaf geen aan leiding tot belangrijk® opmerkingen; slechts propageerde de heer Staalman hier weder het gebruik van Diesel-motoren als drijfkracht. Dezelfde heer stelde bij de Oasfabrtek voor over te gaan tot de Instelling eener Com missie, die tot taak zal hebben een onder zoek in te stellen in hoeverre op de gem. huishouding kan worden bezuinigd. Spr. bedoeling was een Commissie hiervoor te benoemen uit de burgerij; z. i. waren er wel deskundigen te vinden, die dit belangeloos wilden doen. Het spreekt vanzelf, dat dit denkbeeld in goede aarde viel; slechts stond men wat sceptisch tegenover de verwezen lijking. Men geloofde niet hard in de moge lijkheid om zoo'n Commissie samen te stel len. Want haar arbeid zal om den drommel geen sinecure zijn, om voor elk eter bedrij ven dit te onderzoeken mag heusch niet onderschat worden. In geheime zitting zal de heer Staalman nadere mededeelingen doen. Hopen wij er het beste van De Bur gemeester sprak van een onderzoek dat door de Vereeniging v. Nederl. Gemeenten zal worden ingesteld, maar daar had de Raad óók niet erg veel vertrouwen in omdat zoo'n onderzoek zich uitstrekt over meerdere ge meenten en het zeer lang zal duren voor wij aan de beurt komen. De kwestie zal eens nader worden bekeken en vooraf in gehei men raad besproken worden. Van soc. dem. zijde drong men weder aan op prijsbepaling van het gas door den Raad. in plaats van, zooals thans nog steeds geschiedt, door B. en W. Uit de discussies bleek wel, dat dit voo.ralsnog uiterst moeilijk door den Raad te regelen is en eerst de toestanden op economisch en handelsgebied wat geregelder moeten worden. Bij de behandeling van de begrooting der Centrale Boekhouding drong mevrouw van der Hulst aan op het zooveel mogelijk onder brengen van alle gemeentelijke bedrijven en uitgaven bij deze instelling. Met de strek king van dit betoog was men het over het algemeen wel eens, maar men vreesde dat het voor sommige zaken moeilijkheden zou opleveren. Zoo ibijv. voor het Zieken huis. Het verschuldigde voor opnr- een patiënt moét vooruit worden betaaiu; en hoe zal het nu gaan als een patiënt des nachts of 's Zondags wordt opgenomen? e.d. Een en ander zal onder de oogen worden gezien. Dinsdagavond werd met de artikelen be gonnen. De heer van Os had over het Wees huis nog een sympathiek denkbeeld, dat alleszins overweging verdient en bij het College dan ook wel in goede aarde viel. Deze heer wilde n.1. de vele ongebruikte* camers in dit gebouw laten betrekken door kinderen, die om een of andere reden ziekte der ouders of omdat zij halfweezen zijn niet meer in een gezin worden opgevoed. Zoo geschiedt ook bij de katho lieken en met zeer veel succes. Het Col lege van Regenten verzette zich hier steeds tegen op grond, dat in het Weeshuis alleen „weezen" kunnen worden opgenomen. Wet houder Verstegen zeide ernstige overwe ging toe. Teneinde de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger meer in overeen stemming te brengen met die van de an dere gemeente-ambtenaren waren de begroo- tingscijfers bij nota van wijziging verhoogd. Het was inderdaad te gek, dat bijvoorbeeld de directeur der bedrijven ƒ7000.salaris geniet plus vrije woning plus vacantietoe- slag, terwijl het hoofd der gemeente slechts 6500.kreeg. De heer Staalman betoogde dat men de ambtenaarssalarissen veel te hoog had opgevoerd. In dit verband werden mede de wethouderssalarissen met 1000. verhoogd en op 3000.gebracht. Hier was de heer Staalman tegen omdat.hij niet zeker was of dit ambt den geheelen persoon eisohte. De heer Borkert herinnerde aan dë woorden van de heeren Biersteker en Grun- wald, beide oud-wethouders, die dus de werkzaamheden kennen aan het ambt ver bonden, en die beiden van meening waren dat inderdaad het ambt den geheelen per soon eischte. Een klein rekensommetje maakten, wij den vorigen keer reeds: gege ven het feit, dat het wethoudersschap den 'geheelen man eischt hetgeen wij niet willen betwisten; gegeven verder het feit, dat deze functionarissen in den regel nog particuliere betrekkingen bekleeden, die zoo niet hun geheele persoonlijkheid, toch ln elk geval 'n deel van hun werkkracht en tijd in beslag nemen; over hoeveel persoonlijkheden moet dan een wethouder beschikken wil hij èn zijn gemeentelijk èn zijn particulier ambt naar behooren vervullen? De vraag is mis schien ondeugend en zeker onvriendelijk, maar zij is niettemin logisch en ongetwijfeld door vele burgers gesteld. Maar in den Raad werd hierover niet gesproken tenzij: dan heel even door den heer Staalman. Over de werkzaamheden der Economische Commissie werd zeer onvriendelijk geoor deeld door een gedeelte der raadsleden. Men critiseerde de wijze van werken van dit li chaam, men klaagde erover, dat de bespre kingen over toestanden in deze gemeente elk officieel cachet misten en dat hierom trent geen geheimhouding bestond, zoodat allerlei ongure elementen er munt uit kon den slaan, men verweet haar het medewer ken aan feestjes voor den Middenstand, e.d. Deze oppositie kwam van de zijde der so ciaaldemocraten, en die gingen zelfs zoover dat zij den geheelen post die was uitgetrok ken voor subsidie aan dit lichaaih 4000. wilden schrappen. Naar uit de mededeelingen van den Bur gemeester bleek, is deze ƒ4000.in hoofd zaak bestemd voor reclame-doeleinden. Men wil daarvoor uitgeven een gelllustreerden Gids voor den Helder en een film doen ver vaardigen, die allerwege in het land zal wor den vertoond. De heer Zondervan zinspeel de er reeds op, en de heer Borkert zeide het ronduit, dat zoo'n Economische Commissie eigenlijk uit den Raad moest zijn samenge steld en men daarvoor dan een ambtenaar moest aanstellen (dien men wellicht reeds in petto heeft Red.). Maar dan was aldus de heer Borkert 4000.— niet genoeg, en dan wilde deze heer ook wel meer geven. Niet echter voor reclame-doeleinden. En de heer Bot, die met zijn collega Staalman Iet wat sceptisch tegenover het werk der Eco nomische Commissie stond, zeide dat, na de droogmaking van de Zuiderzee, de haven van Nieuwediep binnen enkele jaren totaal zou verzanden» De verdedigers van de Economische Com missie, ooi. de heer Bok en de Burgemeester wezen op het vele geheel vrijwillige werk, dat door haar verricht is. De Burgemeester zeide, dat als de E. C. niet meer deed dan wat zij reeds gedaan heeft, n.1. de toezeg ging verkregen van den spoorweg naar Friesland, zij alleen daarvoor al reden van bestaan zou hebben e" den dank van de ge meente verdiende. En de heer Bok merkte zeer terecht op, dat, wanneer de raadsleden deze werkzaamheden van de E. C. moesten overnemen, zij daarvoor wel feestelijk zou den bedanken omdat zij dan heelemaal geen tijd overhielden voor vergaderen, en andere dingen. Laten wij het kind maar bij den naam noe men. Die gansehe oppositie van de sociaal democraten tegen deze instelling had 'n sterk persoonlijk tintje. Hier zat de achtergrond van een persoonlijke antagonle jegens den secretaris der Commissie achter; dat lag er al te dik op. Het is eenvoudig onzin om te willen beweren, dat een raadscommissie die werkzaamheden zal verrichten, welke thans door de E. C. worden verricht. En de heeren weten dat ook wel; de heeren weten wel, dat, om de vraagstukken, die in die Com missie naar voren komen, igrondig en dege lijk te onderzoeken, uitgebreide correspon denties gevoerd moeten worden, dat be sprekingen moeten worden gehouden op allerlei gebied, enz. En dat er „niet meer dere" resultaten zichtbaar «jn van haar werk.... Ja, als men kortzichtig is, als men de dingen „klein" bekijkt. Zoo'n E. O. werkt voor de toekomst, en het behoeft waarlijk niet te verwonderen, dat het „heden" geen tastbare resultaten ziet. Juist de sociaalde mocraten, die steeds den arbeiders in hun propaganda voorgehouden hebben: laat u niet ontmoedigen door schijnbaar ontbreken van succes; onze arbeid zal vruchten dragen ln de toekomst, juist zij moesten inzien, dat een taaie, volhardende arbeid In de rich ting als thans is ingeslagen, op den duur tot sucoessen zèl leiden. Men moet ook een beetje vertrouwen hebben in de toekomst van onze stad. Smalend werd gesproken van „die E. O. behartigt in de eerste plaats de belangen van handel en middenstand en in de tweede die van de gemeente". Welk een logica! Het geheele geschrift van den heer fëaunders, dat ook nog even in 't geding kwam, toen de burgemeester ddt aanvoerde, handelt over de economische positie van Hel der in verband met handel en bestaansmo gelijkheden voor een industrie. En wat die opmerking betreft, als zou de E. O. medege werkt hebben aan een feestje voor den Mid denstand, die heele „medewerking" be stond slechts in een moreelen steun, omdat de middenstand nu eenmaal inhaerent is aan de economische positie van een ge meente. Het is waarlijk jammer, dat de soc. dem. zich hier van hun kleine zijde lieten zien. Intusschen hebben zij bereikt dat het sub sidie wel niet, zooals zij gewild hadden verworpen werd, maar dan toch tot op de helft verminderd. Op een begrooting van 5 millioen inderdaad een schitterend resul taat! En zoo goed voor de economische ont wikkeling der gemeente! Amusanter was de kwestie met den den Armenraad. Krachtens wettelijke bepaling moet dit lichaam jaarlijks zijne begrooting indienen aan den Raad; omgekeerd moet de Raad dezen begrootingspost op de ge- meentebegrooting plaatsen. Nu kwam de heer Grunwald en vroeg ondeugend weg wat die Armenraad eigenlijk voor een lichaam was. Naar spr. was verzekerd was in geen 2 jaar eene vergadering geweest. En de heer Staal man bevestigde dit en stelde voor om den geraamden post van 3000.— (bij gebrek aan eene begrooting hadden B. en W. maar een bedrag geraamd) te eohrappen en een for- meele post van 1.op de begrooting te zetten. Hiermede was aan de wet voldaan en tevens een conflict geschapen waardoor den Armenraad het werken onmogelijk was gemaakt en dat natuurlijk door de Kroon zou moeten Worden beslecht. De Raad kön zich daarmede vereenigen; alleen wethouder Adriaanse stemde tegen. Op voorstel van den heer Zondervan werd de toeslag op de vaste pensioenen met 10 pet. verhoogd en gebracht op 50 pet. Tegen een door den heer van Loo voor gesteld subsidie van ƒ900.— voor „Helders Harmoniekapel" verzetten zich de soc.-dem. (behalve de heer Heyblok) en de heeren Adriaanse, van Os en van der Veer, voor namelijk op grond van het feit, dat hier met twee maten gemeten werd en „Winnubst", dat sieohts 300.krijgt, ln het gedrang kwam. Maar de motieven voor deze subsi- dieering, waarmede de meerderheid van den Raad acooord ging, bleken hoofdzakelijk te gelden de overweging, dat „Winnubst" geen vol corps was en „Harmoniekapel" wèl. Een subsidie aan de Burgerwacht kwam er met slechts één stem meerderheid door. Mevrouw van der Hulst gaf in deze den doorslag, hetgeen haar door de soc. dem. hoogst kwalijk genomen werd," omdat zij in de discussie hierover beweerd had anti-mili- tariste te zijn, doch door het betoog van den Burgemeester bekeerd was. Inderdaad, anti militaristisch was het niet; mevr. van der Hulst moet er ds. Schermerhorn maar eens naar vragen. De begrooting werd, zooals wij reeds zel den, zonder groote wijzigingen aangenomen. De specificatie van den post van 400.000.— uit de ontvangsten, welke eenlgszins als sluitpost dienst deed, was reeds bij de alg. beschouwingen gegeven. B. en W. meenden Inderdaad dit bedrag als bijdrage uit de Oorlogswinstbelasting en nooduitkeerlng voor de gemeenten te mogen ramen en de Raad kon er moeilijk op beknibbelen, omdat dan de hoofdelijke omslag zou moeten wor den verhoogd. En die is thans al opgevoerd tot ƒ750.000.—, dat La ƒ200.000.— mèer dan verleden Jaar. Aan het «lot werd de Burgemeester na mens den Raad door den heer Bok dank ge bracht voor de wijze, waarop deze de debat ten geleid had. Een alleszins verdiende hulde! Ala da llafde verkeert In haat, la '1 een drommels kwaad. De S4-jarige werkvrouw E. M. gescheiden echtgenoote van M. v. d. H. alhier, was begin van 't vorige jaar sterk bemind met haar buurvrouw J. de D., huisvr. K. W. B. Zelfs gaf z(j in de overmaat van hartelijkheid op den verjaardag van buurvrouw'» baby voor dat kind een snoeperig schortje. Maar helaas in den loop van het jaar kwam er roet in het eten en de twee vriendinnen kregen op 'n reuzemanier het land aan elkaar. Het beroemde kinderschortje kwam op mysterieuse wijze weer in 't bezit van dé milde geefster en deze gaf het nn weer cadeau aan een andere faconet, juffr. L. de W. geboren D. de R. 'n moeder met 6 kinderen. Maar de oorspronkelijk begiftigde was daarover niet tevreden en diende een klacht in, met gevolg dat heden mej. M. terecht moest staan wegens diefstal van een schortje, dat zij zelf indertijd cadeau had gedaan. Ze beweerde echter het schortje niet te hebben gestolen. Ze had het teruggevonden in een haar toebehoorende koffer 'die stond op den gemeenschap peiy ken zolder die zij en mej. K. W. B samen in gebruik hebben. Zij had toen dat schorlje, waarop blijkbaar geen prijs meer werd gesteld, cadeau gedaan aan mej. deW. Maar thans geloofde zij, dat de haar vijandige juffr. B. het schortje in haar koffer had ge moffeld om haar van diefstal te kunnen be tichten. De nieuwe eigenares van het schortje was het roerend met die opvatting eens. Buur vrouw B. had het in de koffer gestopt om er „kift" uit te zoeken. De officier wees die insinuatie echter van de hand en vorderde tegen mej. E. M. f 10 boete subs. 10 dagen. Treurige familieverhouding. Bovengen, bekl. moest daarop terechtstaan ter zake beleediging en dat nog wel van haar eigen moeder de 65-jarige T. H huisvr. C.M. Zij heeft haar moeder op 27 October in het wachtlokaal der politie o. m. toegevoegd dat zij reeds 2 kinderen kapot heeft gemaakt. De bejaarde juffr. M. beklaagt zich over haar dochter, die haar op allerhondswijze be- leedigt. Het O. M. vordert f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Bekl. verzocht, haar stukken terug, daar die noodig zijn by de echtscheiding. Ala de drank Is In het hoesje, zit de wijsheid In het glaasje. Als een levend bewijs van alcoholische dege neratie, verschijnt op den beklaagdenbank de 30-jarige S. V., uit Callantsoog. De man drinkt een meer dan stevigen borrel en is ook al eens onder behandeling geweest van een medicus, maar de kwaal bleek nog niet genezen, want op 18 Nov. nam hij in beschonken toestand te Schagen een kalf met 3 biggen, die stond op het erf van den kastelein Langedijk, weg en eigende zich deze biggen met korf en al toe. Bekl. behoeft niet te stelen, want hij is in 't bezit van 80 koeien, 2 paarden en 30 schapen. De drank is oorzaak, dat hij al eens meer ie veroordeeld. Hij erkent dit zelf openhartig. Het was slech tigheid, dat hij die biggen wegnam. Hij wil nn echter zijn leven beteren en geheelonthou der worden en zich by een vereeniging aan sluiten. De ofécier stelt hem in de gelegenheid om met de geheelonthouding een begin te maken, door 1 maand gev. te vorderen. Beklaagde verzocht echter dringend om met een geldboete te worden gestraft. HIJ nam het heele beestje maar. De voddenraper J. J. M., in onze rechtsrubriek welbekend, huurde van den heer Hartog Jacobs een handkar voor f0.50 per week. Hij raakte echter zoo gemeenzaam met het voertuig, dat hjj dit ten slotte als zjjn eigendom beschouwde en het op 30 September voor f 10.verkocht aan F B. M. dacht zeker: beter eens weelde dan altijd armoe en stak natuurlijk de 10 pop op zak. Met gevolg echter, dat het O. M. heden tegen hem 3 maanden gev. vorderde ter zake verduistering. BUITENLAND. De vergadering van den Oppersten Raad. Londen, 28 Jan. Op de Parijsche confe rentie heeft Lloyd George gisterenavond, nadat de Fransche voorstellen betreffende de schadevergoeding, door Duitsohland te betalen, waren medegedeeld, een buitenge woon belangrijke rede gehouden, om het Britsche standpunt aan te geven. Hét Britsohe standpunt kan in het kort worden aangeduid als de erkenning van de feiten gelijk zij: zijn en niet zooals zij be hoorden te zijn. De Fransche voorstellen gaan in de eerste plaats het bedrag, dat in de conferentie te Boulogne door de Fran- schen was voorgesteld, -grootelijks te boven en in de tweede plaats vormen zij een heel andere procedure dan het plan van vijf an nuïteiten op den grondslag waarvan de Brus- selsche deskundigen, met inbegrip van de Fransche, hebben gewerkt. Wat het plan van Doumer, den Franschen minister van financiën betrof, het was zede lijk te rechtvaardigen, maar onuitvoerbaar. Geen deskundige geloofde, dat het effect zou kunnen hebben. Op sommige dingen moest men echter blijven staan en de geallieerden moesten het eens worden over Duitschland's betaalver- mogen en al hun gezag volgens het tractaat gebruiken, om Duitsohland te dwingen zich zelf in een toeaftand te brengen, waarin het betalen kan. Het deed dat niet. Zijn begroo ting was fantastisch, zijn inkomsten bena derden zelfs niet zijn uitgaven. Het legde geen belastingen op in een omvang, die op dien van de belastingen bij de geallieerden leek. De geallieerden moesten onverwijld zorgen,, dat Dultschland op zijn minst een even zwanen last op zijn onderdanen legde als die van de geallieerde landen dragen en moesten ook zorgen, dat Duitsohland dezelf de bezuinigingen invoerde als de geallieer den. HIJ was van meening, dat het op drie din gen aankwam: lo. op het vaststellen van het bedrag van de schadevergoeding en de wijze van betaling; 2o. hierop dat men van de Duitsohers moest verlangen, dat zij hun fi nanciën en belasting in orde brachten; en 3o. op het houden van een bijeenkomst als die van Spa waarin over het heele onderwerp kon beraadslaagd worden.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5