tZSSFae h0,uto '-"oT™ ta uitgegeven over de besprekingen vaan de oommissie voor de schadeloosstelling. Men gelooft echter, dat de oommissie als grond slag voor een overeenstemming het volgen de systeem onder de oogen gezien heeft: Men zal aan Duitschland verzoeken 42 an nuïteiten te storten van 3 milliard voor de eerste vijf jaren, zes milliard voor de vijf volgende en zeven milliard voor de laatste 32 jaren. Dit zijn de beginselen van Bou- logne, maar aangevuld doordat men van Duitschland annuïteiten eischt, die wisselen met zijn economische draagkracht en door dat men aan Duitschland een heffing van 10 15 procent ad valorem op zijn uitvoer legt, welke heffing geïnd zal worden door de commissie van herstel. Dit systeem was aan de hand gedaan door Delacroix. Om Duitschland aan te sporen zich zoo snel mo- i gelijk van zijn schuld te kweten, zal een disconto, tot 8 procent gaande, toegekend worden aan Duitschland voor vervroegde be talingen. Men denkt, dat dit stelsel al naar den omvang van Duitschland's heropleve ring van 100 tot 150 milliard zal kunnen leveren tegen 85 milliard, die door de over- eenkomst van Boulogne voorzien waren. ENGELAND. Spoorwegongeluk. De werkloosheid. DUITSCHLAND. Mijnongeluk. RUSLAND. De boerenopstanden ln de Oekraïne. VEREENIGDE STATEN. Een lynch-schandaal. Zware brand. Na zes jaar. Smokkelarij. Een boffer. Een brutale aanslag. Een bouwgebod ln Tsjecho-SIowakije. Orkaan. BINNENLAND. Belasting op de waardevermeerdering van onroerende goederen. Verhooging spoorwegtarieven. Staatscommissie Scheepvaartverbinding AmsterdamBoven R]Jn> Openbaarheid van het kohier. De werkverschaffing aan Scheveningsche vlsschers. De boter- en elerprljzen. Verlaging van den nnthracletpifls. De loonen ln de typografie. De werkloozenkas van den A. N. D. B. De H. A. M. Terug van de studiereis. Mr. Vissering over de crisis. Indien de Britsche regeering zich met dit stelsel vereenigt, zal de conferentie mis- sohien een voltallige bijeenkomst houden. Een spoorwegongeluk, dat Woensdag op de Cambrian Railway is gebeurd, is het erg ste, dat in vele jaren in Engeland is voorge komen, met uitzondering alleen van de ramp, dien een Schotschen troepentrein in den oorlog overkwam. Men weet, dat er 17 menschen bij om zijn gekomen, en zeer velen zeer ernstig gewond. Biet gebeurde tusschen Newtown en Aber- mule, een klein station op enkele mijlen van Welshpool. De ochtendexpres uit Aberysst- wyth naar Manchester en Liverpool „jfeed recht aan op een buurtspoorwegtrein van Whitchurch naar Aberystwyth. Beide treinen reden met volle vaart, toen zij in een bocht van den weg op elkaar bot sten. De machinist van den exprestrein zette de remmen uit alle macht aan, maar de trei nen waren al te dicht op elkaar. Enkele wa gens werden ineengedrukt en een van de locomotieven werd tot wrakhoop van ijzer vernield. De mannen op de locomotief vai den exprestrein sprongen er bijtijds af, d< machinist en de stoker van den buurtspoor wegtrein werden op slag gedood. Zeer spoe dig waren reddingsploegen, dokters en am bulance-personeel bij de hand, maar zij ston den voor een moeilijk werk. De duisternis viel, voor de heele wrakhoop was afgezoch" en men vreesde dat er een aantal dooder onder lagen. De Cambrian Railway heeft enkel spoor, maar had een blokstelsel, zoodat geen treir een station kon verlaten, voordat de lijn „ontblokt" is. Aan de toestellen moet iets gehaperd hebben, wat is alleen nog niet dui delijk. Er zal een officieel onderzoek inge steld worden. Volgens officieele schattingen zijn er op het oogenblik twee millioen: werkloozen in de Vereenigde Staten. De grootste werkloos heid heerscht in de technische bedrijven; d< automobielindustrie met 70pCt. werkloos heid, is er het ergst aan Itoe. De cijfers zijn niet absoluut zuiver, wegens de onzuiverheid van de statistiek, doch veien meenen, dat he: cijfer van 2.000.000 werkloozen laag ge schat is. w Duisburg, 28 Jan. In de mijn „West end" te Duisburg-Meiderich heeft gisteren middag opnieuw een aardverschuiving plaat? gehad, nadat daar den 7en Januari reed: door het wijken van een stuk grond zes mijn werkers levend werden begraven. Het aanta der thans omgekomen mijnwerkers staat noj niet vast; waarschijnlijk zijn het er elf. He" reddingswerk is onmiddellijk aangevat. Nader wordt gemeld, dat -men bezig is oir de vijf door aardlagen ingesloten mijnwer kers uit hun netelige positie te verlossen er, dat men gegronde (hoop heeft, dat dit met succes zal worden bekroond. Het gebeurd^ heeft een igrooten schrik onder de inwoners van Duisburg teweeg gebracht. In vele hui zen vielen spiegels en schilderijen van de muren. Een aantal arbeiders is door den schok tegen den' grond geslingerd en eeni- gen hebben daarbij lichte verwondingen be komen. Londen, 28 Jan. Een bericht aan de „Times" uit Warschau wijst erop, dat de nederlaag van Wrangel in de Oekraïne ge volgd is door een groot aantal nieuwe boe renopstanden, omdat de communisten, ont slagen van hun militaire zorgen, weer hun aandacht gingen besteden aan bun opvorde ringen, waarbij zij de boeren vaak tot hun laaste paard ontnamen. Nieuwe bij deze op standen is de vorming van geheime bonden tegen de rooden, die -alle witten helpen, bet geen duidt op een wijziging in de houding der boeren. De internationale vlootpolitiek. Londen, 28 Jan. Naar de Times uit New York verneemt, publiceert de New-York World een bericht uit Washington, volgens hetwelk de Senaat van Engelsche zijde een aansporing ontving om het opvolgen van de resolutie van Borah uit te stellen. De aan sporing wordt aangeduid als een dringend verlangen van de Britsche autoriteiten. Ofschoon de reden niet gemeld wordt, ver wacht men dat de vrees voor toeneming der arbeidsmoeilijkheden bij een stopzetten van den vlootbouw, alsmede een mogelijke ver- zwakking van den volkenbond erachter zitten. Naar de New-York World vermoedt, zal dit invloed hebben op het lot der resolutie van Borah. Harding over de vloot. Londen, 28 Jan. Naar uit New-York wordt gemeld heeft Harding in een artikel in het tijdschrift Army and Navy den nadruk ge legd op het belang van een sterke vloot voor de veiligheid van Amerika. De vloot is niet noodig voor veroveringen. „Wij -zouden allen graag beperkte bewapening hebben, doch zoolang de behoefte aan een nationale ver dediging blijft bestaan, dient de vloot ge handhaafd te blijven, niet sleohts wat betreft haar materieele sterkte, maar ook wat be treft het moreel en de bekwaamheid der officieren en manschappen. Oroote of kleine oorlogsschepen Londen, 28 Jan. Uit Washington wordt gemeld, dat de^ beraadslagingen in Britsche marine kringen nopens de waarde van groote oorlogsschepen in verband met de verbete ringen der duikbooten, haar weerklank heb ben gevonden in de Ver. Staten. De mi nister van marine, Daniels, heeft aan een commissie van deskundigen opgedragen, een rapport op te stellen over de gevechtswaar- de van zware schepen, duikbooten, vliegtui gen en ballons. De New York Times verklaart, dat het Oongres over deze quaestie moet beslissen, vóór er een besluit wordt genomen ter zake van de voltooiing van het vlootprogram voor 3 jaar en vóór er machtiging wordt ver leend tot den -'bouw van nog meer zware schepen. De New York Tribune dringt er op aan, dat de Ver. Staten zich niet zullen tevreden stellen met een vloot, die voor 1916 sterk zou zijn geweest; zij hebben een vloot noodig die sterk is voor 1922 en volgende jaren. Londen, 28 Jan. Uit Osoeola, in den staat Arkansas, wordt het volgende gemeld over een lynch-geval: Een neger bevond zich in hechtenis op de beschuldiging van een man, vrouw en doch ter te hebben vermoord. Een woedende me nigte bestormde de gevangenis, haalde hem er uit, bond hem aan een paal en verbrandde hem. Voordat de brandstapel werd aange stoken, werd den,neger gevraagd of hij nog iets te vragen bad. Hij; vroeg toen om eten; daarna verzocht hij zijn vrouw en kinderen te mogen zien, waarna een roerend afscheid plaats vond. Voor zijn dood verklaarde de neger, dat hij dronken was geweest, toen hij de daad pleegde. Daarna werd hij verbrand!. tenden schoorsteen bedolven, een meisje van zeven jaar werd door den wind opgenomen en in den Donau geblazen, waar zij verdronk, een vrouw zoo krachtig tegen de straat ge slingerd, dat zij een schedelbreuk kreeg en stervend naar het gasthuis moest worden ge dragen. Voorts werden tal van lieden door afgewaaide pannen en planken ernstig ge wond en is er veel zakelijke schade aange richt. Antwerpen, 28 Jan. Een heyige brand brak vanmorgen te Merxem bij Antwerpen uit. Verschillende fabrieken en arbeiders woningen brandden af. De schade bedraagt eenige millioenen. Geen persoonlijke onge vallen. Berlijn, 28 Jan. Gisteren kwamen in twee transporten ongeveer 700 terugkeeren - de krijgsgevangenen uit Siberië, die voor een deel zes jaar weg waren geweest, te Ham burg aan. De Duitsche autoriteiten hebben een dertig tal personen gearresteerd, die zich aan groote smokkelarijen van kali en stikstof over de Nederlandsche grenzen hebben schuldig ge maakt. Hoe uitgebreid deze smokkelarijen waren, blijkt volgens de Duitsche bladen uit het feit, dat dezer dagen te Maastricht niet minder dan 30 spoorwegwagons chloor kali en 20 wagons stikstof, die allen nit Duitsch-,. land naar Nederland zijn gesmokkeld, werden aangeboden. De geheele onderneming is slechts mogelijk geweest, omdat een aantal spoorweg- lieden en tolbeambten hebben meegeholpen om de kunstmeststoffen, die een waarde van ruim 5 millioen mark vertegenwoordigen, over de grenzen te brengen. Belgische officieren zouden ook in de zaak betrokken zijn. Verder sehijnen valsche uitVoerconsenten een rol bij de onderneming te hebben gespeeld. Dit blijkt nit de boeken van een Keulsche firma, die by de zaak betrokken is en wier Berlynsche vertegenwoordiger te Keulen werd gearre steerd. Voor de bewuste uitvoerconsenten zou men 300.000 mark hebben betaald. De firma bood onmiddellijk een borgtocht van 1 millioen mark aan, maar de autoriteiten weigerden den gearresteerde voorloopig in vrijheid te stellen. De Oostenrijksche krijgsgevangenen uit Rus land zijn nog slechts kort geleden naar hun vaderland teruggekeerd, waar de meesten nu al met sombere gezichten rondloopen, omdat hun droomen van den terugkeer in het goede land wreed verstoord zijn, daar de toestand er maar al te zeer in ongunstigen zin veranderd zijn. Een echter is er, zegt het Weensche blad, waaraan wij dit ontleenen, die door de fortuin allervriendelijkst is toegelachen. Enkele weken voor het uitbreken van den oorlog had de heer M. zich gevestigd als horlogemaker en juwelier. Hij had maar een kleine winkel en voor niet meer dan 80.000 kronen goud en zilver in huis. Toen de oorlog uitbrak, sloot hij zijn winkel. De heele inventaris ging in een flinke handkoffer, die een bevriend notaris in bewaring nam. Toen ging zijn gelukster op. In de eerste plaats werd hij al gauw gevan gen genomen en liep dus geen levensgevaar meer, dan trouwde zijn meisje tot zijn groote vreugde met een ander en ten derde ging het hem in Siberië zóó goed, dat hij met vele Kilo's sowjetroebels in zijn vaderland terug keerde. De hoofdzaak was eohter zijn winkel voorraad van 1914, welke thans ongeveer 11 miljoen kronen waard Is. Wel heeft het geld in Oostenrijk thans niet de waarde, die het in 1914 had, maar 10 miljoen kronen spelen toch ook heden ten dage nog een andere rol dan 80.000 zeven jaar geleden; Te Aix in Provence is Maandag een aan randing met diefstal gepleegd, die aan de meest sensationeele daden van de „auto-ban dieten" herinnert, 's Avonds tegen zes uur ging een ambtenaar van de gemeentelijke kas met een som van niet minder dan 3 millioen frank in stukken van waarde en honderd drie- en-zeventig duizend frank in bankbiljetten naar de Fransche bank om daar het geld te deponeeren. De ambtenaar had zich door drie andere ambtenaren laten vergezellen, van wege de veiligheid. Plotseling zyn deze vier mannen door een groep van 10, met revolvers gewapende, individuen overvallen. De ambte naar, die de portefeuille met al hst geld droeg, werd onmiddelyk neergeslagen en van zijn portefeuille beroofd, de drie andere ambtenaren werden door de bandieten in bedwang gehou den en konden niets doen. Toen ze hun slag geslagen hadden, sprongen de aanranders in een auto, die er in volle vaart van door ging. De regeering te Praag heeft Donderdag bij het Huis van Afgevaardigden een wetsont werp ingediend, waarbij aan de overheid da bevoegdheid wordt gegeven om aannemers en bouwondernemingen dringende opdrach ten te verstrekken om te bouwen. Wordt dit ontwerp aangenomen, dan zal Tsjecho-Sip- wakije dus een wettelijke bouwdictator rijk zijn. Maandag is Boedapest geteisterd door een orkaan, die ook menschenlevens gekost beeft. Een jongmenscb ia onder een instor Het wetsontwerp tot het heffen van een belasting op de waardevermeerdering van onroerende goederen ten behoeve van de ge meenten is hij den Raad van State aanhangig. Naar de Telegr. verneemt, is de directie van de Nederlandsche spoorwegen met de regeering in onderhandeling om het reizi gerstarief wederom te verhoogen. De bedoe ling zou zijn het normale tarief per K.M. te brengen: voor de le klasse op 61/* cent, voor de 2e klasse op 4s/« cent en voor de 3e klasse op 41/» cent. Dit zou het dubbele zijn van het tarief van vóór den oorlog. Even redige verhoogingen voor abonnementen, buurtverkeer, enz. ligen eveneens in de be doeling. Naar wij vernemen is bij Kon. Besluit in gesteld een Staatscommissie, welke een on derzoek zal hebben in te stellen naar de beste wijze, waarop, zoo mogelijk met ge bruik van het Merwedekanaai, een verbe terde scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn zoo spoedig doenlijk tot stand kan worden gebracht, daarbij ook let tende op de belangen van de te doorsnijden landstreken en die van de landsverdediging. Te Ylaardingen heeft zich een eigenaar dige quaestie voorgedaan 'betreffende het ter lezing leggen van het kohier van den Hoof- delijken Omslag. Ij. en W. hadden dit jaar geen vrijheid ge vonden dit kohier ter inzage te geven, zoo dat aan verschillende personen geweigerd werd er inzage van te nemen. Een hunner heeft dit bij Ged. Staten aanhangig gemaakt. Dit college heeft aan B. en W. bericht ge zonden, dat ingevolge art. 72 der Gemeente wet inzage behoort te worden toegestaan. Het kohier is dan ook wederom ter inzage neergelegd. Het plan door de regeering aanvaard. Naar „Het Volk" verneemt heeft de mi nister van Arbeid toegestemd in het voorstel om in de kosten, verbonden aan het uitvaren van tachtig Scheveningsche logers voor de trawlervisscherij, ten hoogste 280.000 gulden bij te dragen. Zooals bekend, stelt de ge meente maximaal 140.000 gulden voor dit doel beschikbaar. Het staat thans vast, dat zal worden uitgevaren. Aan 2000 Scheving- sche visscherijarbeiders wordt daardoor werk verschaft. In verband hiermede wordt ons uit vössche- rijkringen nog medegedeeld, dat thans de trawlervisscherij veel meer opbrengt dan vorige jaren ywfrl er overvloed van viisch in zee ia De kans schijnt daardoor groot, dat rijk «n gemeente belangrijk minder zullen hoeven bij te passen dan op grond van de slechte jaren berekend waa Het is meer dan ergerlijk, dat de fabri kanten en exporteurs van roomboter de Ne- derlandsohe ingezetenen dwingen, zich met belegen of koelhuisboter tevreden te stellen, terwijl de versohe 'boter naar België en Frank rijk wordt uitgevoerd. Daar blieft men de oude rommel niet en dus zijn wij hier te lan de aangewezen om de spekkige, sterke boter te konsumeeren. Wanneer de winkelier de leverancier op de kwaliteit van de boter attent maakt, is meestal het antwoord: „graag of niet, an ders gaat de boter naar het buitenland, waar wij er altijd nog 20 of 30 cents per kilo meer voor maken dan hier ter lande." En wat de eieren betreft, nu de uitvoer weer is toegestaan, is de markt Onmiddel lijk met bijna 3 ets. per stuk opgeloopen. Maandag was de prijs weer 11.50 tot 13 per 100 stuks. Uit deskundige kringen wordt daarente gen aan „De Gelderlander" geschreven: Velen meenen, dat de intrekking van het uitvoerverbod op den prijs der eieren van grooten invloed zal zijn, doch deskundigen op dit gebied voorspellen van niet. Wat toch is het geval? Duitschland kan niet afnemen en heeft er ook niet zoo'n enorme behoefte aan, want daar komen thans millioenen eie ren uit Polen, zij het dan gesmokkeld. Onze eenige afnemer zal dus voorloopig Enge land zijn. En daar zijn de prijzen der eieren laag, omdat er reeds zooveel invoer is uit Denemarken en Afrika. Als straks het re genachtige mistige weer van de laatste weken gaat plaats maken voor drogere, zon nige dagen en de eierproduktie dhs gewel dig zal toenemen, krijgen we beslist een prijsdaling, die nog niet lang geleden door niemand vermoed werd. Overal is veel bij- gefokt, in sommige streken is onze hoen derstapel weer reeds op het peil van vóór den oorlog. Het konsumeerend publiek be hoeft zich dus vooralsnog niet ongerust te maken. De goedkoope eieren komen wel weer. (Het Volk). Naar „Het Volk" verneemt, heeft de wet houder voor de Levensmiddelenvoorziening zich in de laatste dagen bezig gehouden met den prijs der brandstoffen. Het gevolg van zijn bemoeiingen zal wezen dat binnen en- kele dagen de prijs van de anthraciet zal wor den verlaagd van 5.50 op f 4.35 per mui Deze lagere prijs zal ook gelden voor de distributie-anthraciet. In de Donderdag te Middelburg gehouden algemeene vergadering van het district Zeeland van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukfeersbedryf is de volgende motie aangenomen! Het district Zeeland van de Federatie van Werkgevers in het Boekdrukkersbedryf prote steert ten krachtigste tegen het besluit van de looncommissie in de typografie tot toeken ning van een duurtebijslag als tegemoetkoming in den ontstanen achterstand over het tweede halfjaar 1920; spreekt als zijn meening uit, dat de Amsterdamsche gezinnenstatistiek in dezen alleen geen maatstaf kan zijn voor het geheele land, aangezien de levensstandaard van de grootste steden zoozeer verschilt met dien der kleine plaatsen en ten plattelande, en doet een beroep op de looncommissie om alsnog den bijslag niet bindend te verklaren voor de provincie Zeeland. Het federatie-district Dordrecht en omstreken der Boekdrukkerijenbonden heeft de volgende motie aangenomen: De vergadering, enz., kennis nemende van de op 21 Januari gedane uitspraak van de looncommissie in de typografie: overwegende, dat deze uitspraak is een beslissing inzake te verstrekken uitkeeringen, doch niet inzake loonendat art. 29 der collectieve arbeids overeenkomst in het typografisch bedrijf de taak en de bevoegdheid van die commissie omschrijft; en daartoe niet behoort het beslissen over uitkeeringen dat derhalve de uitspraak niet berust op art. 29 of eenige andere be paling van de collectieve arbeids-overeenkomst en dus geen verplichtingen kan opleggen aan de werkgevers in het boekdrukkersbedryf dat de ongunstige toestand van het bedrijf op dit oogenblik de grootste flnancieele zorgen baartdat, voor zoover bekend, het algemeen hoofdbestuur in dezen geen stappen heeft gedaan of doen zalprotesteert tegen de bovengenoemde uitspraak van de loon-com- missie, en is van oordeel, dat daaraan geen gevolgen mogen worden toegekendbesluit samenwerking te zoeken met andere federatie districten tot het zoo spoedig mogelijk doen beleggen van een buitengewone gemeen schappelijke algemeene vèrgadering, opdat de Nederlandsche boekdrukkerspatroons zich kunnen verstaan over de noodzakelijkheid deze uitspraak terug te zenden aan bedoelde loon-commissie, onder verwijzing naar het te dien opzichte in de collectieve arbeids-overeen komst bepaalde, waarin haar taak en hare bevoegdheid gorden omschreven. Hét Wkbl. van den Algom. Nederl. Dia- mantbewerkersbond meldt, dat de bondsraad vian dien bond aan den minister van arbeid het volgende telegram beeft gezonden: „Wij zonden Uwe Excellentie 19 Januari telegram betreffende onze werkloozenkas. Mochten totnogtoe geen antwoord ontvangen en zijn derhalve 'genoodzaakt mede te deelen, d'at de laatste uitkeering hit eigen middelen zal plaats hebben 3 Februari. Voor verdere uitkeejingen is geen geld beschikbaar, waar wij reeds bijna vier ton uitbetaalden. Wij ne men geen verantwoordelijkheid op ons voor hetgeen geschieden zal, indien na genoemden datum uitkeeringen ophouden, te minder waar aan Transportarbeidersbomd tot einde des jaars uitkeering gewaarborgd werd, zon der noemenswaardige offers zijnerzijds, welk meten met twee maten groote verbittering wekt." Naar de „Msb." verneemt, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland het besluit van den Haagschen Gemeenteraad tot oprichting van de Haagsche Aanneming-Maatschappij niet goedgekeurd. Donderdag zijn de leden van de oommis- sle voor de bedrijven van de buitenlandsohe reis te Zaandam teruggekeerd. De R. K. Kiesvereenlging heeft een bui tengewone algem. vergadering uitgeschre ven, waarin de twee R. K. leaen der com missie uitgenoodigd zijn inlichtingen te ver strekken over de noodzakelijkheid van hun deelneming aan de reis. Een medewerking van het Volk heeft een onderhoud gehad met mr. G. Vissering en hem zjjn meening gevraagd over de oorzaken, den loop en de gevolgen der crisis, in welke wjj thans leven. De algemeene oorzaak van de crisis, aldus zeide mr. V., is m.i. dat als ge volg van den oorlog, Duitschland, Oostenrijk, Rusland en enkele kleinere landen in het Oos ten van Europa, niet meer als koopers van' beteekenis op de wereldmarkt komen. In de landen welker productie normaal is gebleven of weer geworden, zijn van allerlei belangrij ke artikelen groote voorraden ontij taan, voor welke geen afzet is te vinden. Deze voorraden zijn, ten deele uit angst voor prijsverlaging, ten deele omdat er wer kelijk geen koopers voor te vinden waren, door de eigenaars in Amerika en Engeland vastgehouden. Dat was alleen mogelijk, door dat de banken die eigenaars met groote cre- dieten steunden. En waarom deden de ban ken dat? Wel zij hoopten, dat Centraal-Europa weer vrij spoedig na het eindigen van den oorlog groote hoeveelheden zou afnemen.'Dat is, zooals bekend, anders uitgekomen, Centraal- Europa kan niet volop koopen, wegens de ge ringe waarde \p.n het geld. Het koopt alleen het allernoodigste en dat nog maar mondjes maat En nu er weinig uitzicht is, dat dit spoedig veranderen zal, worden in Amerika de banken bang voor hun geld. Zii vra^ zich af hoe by dezen stand van zaken zy fan de Amenkaansche verkoopers, die nD Z handel met Europa zyn aangewezen dn mtf harden dollars terug «uiten*TrS die zii Deze gedwongen ver^oopen begonnen on geveer een half jaar geleden. De wereldmarkt werd plotseling overvoerd met belangrijke grondstoffen en stapel-artikelen als katoen, rubber, cacao, spek, koffie, thee, metalen, le der enz. Nu is het .een vaste economische wet, dat als het aanflod veel grooter is dau de vraag, de prijzen gaan dalen. Zoo was het ook hier. De prijzen gingen inderdaad omlaag, maar niet alleen die van de grond stoffen, doch ook die van de reeds uit die grondstoffen vervaardigde artikelen. Er kwam, zoodra de daling dor prijzen van goederen in de eerste hand bekend werd, onmiddelyk aarzeling in alle geledingen van het econo misch samenstel. De industrie kocht geen grondstoffen meer en sloot de poorten van fabrieken en werkplaatsen. De tusschenhandel kocht evenmin. De kleinhandel onthield zich eveneens en het publiek begon een ongeor ganiseerde, maar niet minder algemeene en dus zeer voelbare koopers-staking. Zoo was het al maanden geleden in Ame rika. Natuurlijk heeft men van alles gepro beerd om de crisis te keeren, of althans de nadeelen op anderen af te schuiven. Een enkel voorbeeld: Er zyn in Amerika ontzaggelijke voorraden spek gereed gehou den voor de levering aan Duitschland en Oostenrijk, zoodra die landen in staat zouden zyn tot koopen. Toen die mogelijkheid uit bleef, ging men het langs een anderen weg zoeken. Men kwam b.v. herhaaldelijk by Ne derland met het volgende aanbod: Amerika zou groote hoeveelheden spek leveren aan Duitschland en Nederland zou daarvoor aan Duitschland de noodige kredieten verleenen. Voor Nederland zou dan het voordeel zyn, dat het spek naar Duitschland zou worden gebracht over de haven van Rotterdam. Wy konden op dat aanbod niet ingaan, want wy zouden daarby niets anders hebben gedaan dan het risico overnemen van de Amerikaan sche apekhandelaars. En daar zagen wy geen reden voor. Denemarken werd echter volgestopt met Amerikaansche goederen, in de hoop, dat men die in de centrale ryken zou kunnen afzetten. Maar met het gevolg, dat daar thans de pak huizen vol liggen met Amerikaansche pro ducten, die Duitschland, by gebrek aan geld en crediet, niet koopen kan. Zoo woedde dan de crisis het eerst en het felst in Amerika. Maar de groote, economische tendenzen werken internationaal. Als in Ame rika de pryzen der grondstoffen en fabrikaten dalen, dan kunnen de grondstoffen en fabri katen in Europa niet op prys blyven. Dat proces is nu in Europa aan den gang. Het eerst was Engeland aan de beurt en de andere landen moesten wel volgen. Dezelfde ver- schynselen doen zich-daarby voor: daling der pryzen, slapte in handel en industrie, werk loosheid. Een voornaam element in de huidige, eco nomische crisis is dus, dat de groote volken in Centraal en Oostelyk Europa niet kunnen koopen. Zy is dus geen crisis van over-pro- dncten, maar van over-consnmptie. Er zyn echter ook nog andere factoren aan te wyzen, o. a. de gewone Januari-slapte. Maar in Amerika, zoowel als in Engeland, heeft, óók na het beëindigen van den oorlog, de industrie zich zéér eenzydig ontwikkeld, byv. de scheepsbouw en de fabrieken van automo bielen. Op dit gebied heeft men met een positieve overproductie te rekenen. De ban ken, die in Amerika en Engeland de scheeps- bouwwerven en automobielenfabrieken flnan- ceeren, hebben dat begrepen en zy beperken nu de productie door een beperking van de te verleenen credieten. Zy doenklit niet alleen door ee* directe weigering varHiet verleenen van geld, maar ook door het eischen van een hoogere rente voor ieder nieuw millioen, dat voor deze industrieën wordt gevraagd. Zoo zyn er fabrieken en werven, die voor hun bedrijfskapitaal een rente moeten betalen, hoo- ger dan hun bedrijf lü'den kan, By dalende pryzen heeft deze maatregel natuurlyk inper king der productie tot gevolg, hetgeen weer tot verscherping der crisis leidt. Omtrent den duur van deze crisis is met zekerheid natuurlyk niets te zeggen. Maar als men eenmaal aanneemt, dat een zeer belang rijke factor der érisis de onmogelykheid der centrale volken is, om te koopen wat zy noodig hebben, dan kan men toch niet optimis tisch zyn. Want dan kan men alleen verbe tering verwachten van het economisch her stel dier volken. En het ziet er niet naar uit, dat zy dit uit eigen kracht zullen kunnen doen. Zy zullen er by geholpen moeten wor den. Geholpen door een omzichtige maar toch krachtige crediet-verleening door die landen, die er toe ln staat zyn. De kansen daarvoor staan beter dan b.v. een half Jaar geleden. Toen was meq nog vrij algemeen van oordeel, dat Duitschland zich maar zelf moest helpen, ja dat men er nog wel een en ander van halen kon. Het keerpunt in deze opvattingen wordt gevormd door de konferentie van Brussel. In Amerika neemt men eenzelfde stemming waar. Ook daar ontwerpt men plannen tot een krediet-verleening aan industrie en handel voor de levering aan Duitschland, Oostenrijk, Polen, Roemenië, enz. Een van de meest merkwaardigs plannen is dat van senator Edge, om special® banken voor dat doel te stichten, die obligaties zullen uitgeven tot een gezamenlyk bedrag van 1000 millioen dollars. Hoe eerder nu al die plannen tot werkelijk* heid worden, zooveel te spoediger zal Europa weer op de been komen en kan do krisiS worden bezworen. Wat Nederland aangaat, het heeft nog zUn eigen moeilykheden. Zyn industrie heeft een scherpe concurrentie vanuit Duitschland t0 doorstaan. Door de geringe waarde van het Duitsche geld, kan men vandaar veel goed- kooper leveren dan hier het geval is. Om maar weer een voorbeeld te noemen het is onlang' gpbleken, dat een yzeren stations-overkapp'0# vanuit Duitschland klaar en wel geleverd kon worden tegen denzelfden prys als hier alle0*) het ruwe yzer kosten zou. Het spreekt vanz0!'' dat zulk een concurrentie verscherping v®n de crisis, dus grooter werkloosheid tot gevolg heeft. j Toch zon ik, aldus mr. V., den vrijhand0 niet willen loslaten. In de eerste plaats j omdat wy daardoor den Nederlandschen baI1® zeer zouden beperken. In de tweede pi®*: niet, omdat wy daardoor in Nederland en productie slechts duurder zoüden maken, ons goederenverkeer weer benadeelen 20 -Hetgeen vooral gevaarlyk is voor een als het onze, dat toch reeds een over-imP° heeft. I wy moeten het zoeken ln meer intensi® dus goedkoopere productie. ,antw Het loonvraagstuk is daarby stellig belln0D rijk. Ik vind, dat voor kundig werk ®eD

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6