JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5360 DINSDAG 8 FEBRUARI 1921 49e JAARGANG FEUILLETON. *7) „Ik weet t niet," mompelde Etzeeah, „ik heb aem niet gezien." Aan den anderen kant krijgt de Provincie M. BUITENLAND. De conferentie te Parijs. „Om daar van honger om te komen?" riep Jack uit. „Goeie God!" „Hij was gek," herhaalde Btseeah. „De De ontrulmln'» van Wilna door Zellgowskl. DUITSCHLAND. De Duitsche arbeiders en de voorwaarden van Parijs. ENGELAND. De kosten van het levensonderhoud. Ingezonden mededeellng. HOOFDSTUK IVTL Ascota ontsnapt „Ben je bang?" vroeg Jack verachtelijk. Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ot. per 8 mnd. 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 Zondagsblad 8 0.57'/«, 0,65. 1.05 Modeblad 8 0.951.05. 1.80 Losse nummers der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 20 Intexc. Telefoon 50 Post-Glrorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ot. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. r. d, bi. en met br. onder no. 10 ct, p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Het Prwv, Electriclteltabedrijf Ia Noord-Heiland. n. Ons vorig artikel was ter perse, toen ons het verslag der op 31 Jan. j.1. te Amsterdam gehouden vergadering der afdeeling Noord- Holland van de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten onder de oogen kwam, Wie dit verslag naast ons eerste artikel legt, zal in beiden feitelijk dezelfde gedacb- tengang vinden. Aangenomen werd naast een bestuurs voorstel om meer medezegginigschap der Gemeenten in het beheer van het bedrijf; (een alleszins billijke eisoh), een voorstel Wormerveer, gesteund door Helder, Scha- gen en Purmerend, luidende: „de vergadering, gehoord de besprekin gen over de belangrijke tekorten, ontstaan bij het P.E.N.; overwegende dat inderdaad het electrifioeeren van onze provincie een provinciaal belang is; overwegende dat de kosten die het bedrijf gemaakt heeft, niet te dragen zijn voor enkele gebieden; geeft aan de provinciale staten in overweging de boven de aanvankelijke ramingen ge maakte kosten voor uitbreidingen dienst 1919 en 1920 en de kosten, voortvloeiende uit de niet sluitende exploitatie over 1917 tot en met 1920 te brengen op het provin ciaal budget; terwijl bovendien eventueel zoodanig bedrag aan buitengewone crisis- ntgaven door de provincis dient te wor den overgenomen dat het bedrijf voortaan tegen behoorlijken kostprijs stroom kan leveren." Dit voorstel sluit zich trouwens aan Dij de conclusiën, die te vinden zijn in een verleden jaar door dezelfde Vereeniging na uitgebreid onderzoek uitgebracht rapport over de ta- rièfsbepaling en het al of niet billijke van tariefsverhooging, waaronder we vinden (blz. 7): „Dat verhooging billijk is, mits o. a.: c. dat aan de verhooging de voorwaar de wordt verbonden, dat het extra-oorlogs- kapitaal, bij wijze van subsidie door de provincie aan het bedrijf worde verstrekt; d. dat het gewenscht wordt geacht, de tot dusver geleden verliezen door de Pro vincie te doen dragen; f. dat vertegenwoordiging der Gemeen ten in den Raad van Toezicht worde toer gelaten/" Aan dit laatste punt is voldaan door één vertegenwoordiger in den Raad op te ne men. De vergadering van 31 Januari sprak zich nu uit voor een aantal van drie. Zooals het met alle schoone zaken gaat, in den regel is het stellen van de kwestie ge makkelijker, dan haar op te lossen. Er is nu eenmaal, dat blijkt bij elke gele genheid, een min of meer scherpe tegenstel ling van belangen tussohen het Noorden der Provincie en het Zuiden, waarin Amster dam als hoofdstad des lands met ruim de helft der provinciale bevolking, een eerste viool speelt. In de Staten (is het bij de behandeling van het Hoogheemraadschap, waarbij precies de lfde tendenzen naar voren kwamen, niet gebleken?) zijn de Noordelijken nu eenmaal in de minderheid en zoo heel gemakkelijk, om velerlei belangen op de beste wijze te be hartigen, gaat dit niet. Ziehier hoe de toestand ten opzichte van de elektriciteitsvoorziening in 1916 was. De K.E.M., een particuliere Maatschappij met een Centrale te IJmuiden en een onder station te Bloemendaal, waar zij ook geves tigd was, leverde stroom bezuiden het Noord- zeekanaal aan Velsen, Bloemendaal en Zand poort. Voorts aan een aantal gemeenten in Kennemerland tot en met Alkmaar en een deel van Waterland. Een Leidsohe Maatschappij bracht den door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. Zoo deze woorden al eenlge uitwerking hadden, was dit toch niet op de ZS strakke, gezichten, die naar hen opstaarden te zien. Mary kwam naar Jack terug, en bracht een geweer mee, dat zij zonder hem iets te zeggen, overhandigde. Hij herkende het. Het was het wapen, dat kort te voren op hem ge richt was. „Dit is het geweer van den zieken blanke," zeide hjj, terwijl hij Etzeeah strak aankeek. (Het opperhoofd stak de handen omhoog. n Winchester dertig-derting, zooals al onze geweren," protesteerde hij. „Er zijn er hier wel twintig, die hetzelfde zijn." Andere mannen hielden hun geweren om hoog om ze te laten zien. Jack (Saaide enkel het geweer om, en wees op de voorletters, die netjes op den kolf waren gekrast. „F\ G." las hij grimmig; „Francia Garrod." „Hoe weqt jk dat het waar is?" zeide Etzeeah opgewonden. „Ik kaï, niet lazen. Als net geweer van den blanke is, dan heeft As- oota het hier achtergelaten." „Aeoota laat geen geweer achter." zeide Jack. „Waar is Garrod?" stroom in de gemeenten Aalsmeer, Uithoorn, Ouder- en Nieuwer-Amstel. De Hilversumsche Electriciteits Maat schappij bediende een deel van het Gooi. De gemeente Haarlem voorzag buiten haar eigen gebied Schoten, Heemstede en Benne- broek, terwijl de grootste Centrale, die der gemeente Amsterdam, Oost- en Westzaan, Zaandam, Landsmeer, Buiksloot, Zunder- dorp, Ransdorp, Sloten en Watergraafsmeer bediende. Een groot deel der provincie had dus geen stroom, de rest was zeer erg versnipperd. De deskundigen waren het er al lang over eens, dat in de electriciteitsvoorziening cen tralisatie geboden was en ons land ook weer een zeer slechte positie innam met al die verschillende kleinere en grootere opwek- centralen. Vandaar dat eene Rijksvoorziening, waar bij het Rijk de geheele opwekking zou cen- traliseeren, de Gewesten voor de hoogspan ningsleidingen en de Gemeenten voor de distributie onder de inwoners zouden zor gen, reeds lang onder de oogen was gezien. Onlangs is daarover dan ook een door een deskundige commissie opgesteld rapport verschenen. De K.E.M., dat bleek in de eerste oorlogs jaren al zeer spoedig, kon aan haar taak onmogelijk voldoen. De provincie Noord- Holland was daarin de grootste aandeelhou der zonder dat deze toch genoegzamen in vloed had op de voorziening in haar Gewest. In 1916 werd dan ook door de Staten be sloten, die voorziening zelf ter hand te ne men, daartoe de K.E.M. over te nemen, even als de H.E.M. en de concessie die Leidsche Maatschappij eveneens. Het bleek voorts, dat groote Centrales veel goedkooper stroom kunnen leveren dan kleiner en zoo lag ook in het plan van Ge deputeerde Staten, om de Centrale te Naar- den (van de H.E.M.) op te heffen, die van IJmuiden uit te breiden en voor de voor ziening in het Noorden te Helder een nieuwe Centrale te bouwen. Toen dit voorstel aan de orde kwam, werd dit door de Amsterdamsche afgevaardigden, Wibaut, Vliegen en Van der Waerden, op zóó deugdelijke gronden bestreden, dat van die plannen niets kwam. Zij stelden voor in hoofdzaak de stroom van Amsterdam te betrekken, wiens bedrijf reeds van zoodanige oapacifceit was, dat zij de geheele provincie kon 'bedienen, waarbij dus de stroomlevering niet anders dan voor deel bon hebben. Dit was dus een nog grootere stap naar centralisatie en deze is nu dan ook zoover gevorderd, dat de Centrales te Amsterdam en Haarlem dit overgroote deel van den stroom leveren. De Centrale te Naarden is onlangs stop gezet, die te IJmuiden zal wel dra volgen en alleen als reserve blijven be staan. Amsterdam hééft de provincie daarmee zeker geen slechten dienst bewezen. Maar het ware al te naïef, om te meenen, dat het uitsluitend altruïstische overwegin gen waren, die Amsterdam tot deze gedra gingen hebben geleid. Amsterdam was met haar stroomgebied aan de uiterste grens, zoo gauw het provin ciaal bedrijf was gesticht; omdat dit toen een monopolie werd en Amsterdam dus zonder toestemming der provincie niet meer buiten haar eigen gebied mocht leveren. Het was echter een eminent Amsterdamscb belang een nog veel grooter afzetgebied voor haar reuzencentrales te verkrijgen. En zoo was het dus zeker niet alleen om de provin cie, toen de genoemde afgevaardigden deze tot grootafneemster van hun gemeentelijk bedrijf trachtten te bewegen. Amsterdam en Haarlem leveren nu den stroom aan de provincie tegen den kostprijs en niettegenstaande dat, leveren zij hun eigen inwoners zeer goedkoopen stroom, doordat hun geheele stroomverkoop zooveel groo ter is. „Je liegt," zeide Jack bedaard. „Ik vraag je voor 't laatst waar Garrod is." Etzeeah verviel weder in een norsoh zwij gen. Jack wendde zich tot Mary. „Is er ook een vrouw of kind, waaraan hij erg gehecht is?" vroeg hij snel in het Engelsch. „Etzoogalh, zijn zoon, die knappe jongen daarginds," antwoordde zij. Haar blik volgende, had Jack geen moeite den knaap dien zij bedoelde te vinden. Hij was een knappe, Iblanke, slanke knaap, een jaar of zoo jonger dan Davy. Waar de an dere kinderen in lompen gehuld waren, droeg hij een duren, breedgeranden hoed uit de faotory, een schoon gingham-hemd, een nieuwen broek, en om zijn middel een kleu rige sjerp. Bovendien zag hij er uit als een eigenzinnig, bedorven, kribbig kind; blijk baar de oogappel van den ouden map. „Haal me eens een paard en een halster," fluisterde Jack Mary toe. Op het pleintje stonden verscheidene paar den vastgebonden klaar voor het gebruik hunner eigenaars, en Mary liep naar het dichstbij'zijnde toe. „Wh je mijn paard meenemen?" vroeg Etzeeah, het voorhoofd fronsend. „Het is voor je zoon om op te rijden," zeide Jack met een glimlach. „Etzoogalh, kom hier," bsval hij. De knaap naderde met een verschrokken gezicht, vol ontzag. Etzeeah wilde naar hem toegaan, doch Jack scheidde hen bedaard door er met zijn paard tusscben in te gaan staan. Mary kwam met het andere paard en de knaap werd aan haar overgegeven. Zij lachte hem geruststellend toe. „Vooruit maar," zeide zij, „niemand zal ja iets doen. Ga met ons mee naar ons kamp. den stroom .voor een prijs, zeer belangrijk lager dan waarvoor zij ze zelf te IJmuiden kan opwekken. Inderdaad wascht hier de eene hand de ander en worden daarmeê beiden schoon? Dit laatste zouden wij nu juist niet willen beweren, want niettegenstaande dien voor- deeligen stroominkoop, bleef tenslotte het P.E.N. alléén voor de groote offers der net- uitbreidingen naar onvoordeelige «treken zitten. Hierover een ander maaL Helder, 1—2—'21. De Fransche minister-president Briand heeft Vrijdag in de Kamer een redevoering gehouden over de ter oonferentie te Parijs behaalde resultaten. Hij deelde bij deze ge legenheid tevens mede, dat nu niet alles zoo vlot gegaan was als men oppervlakkig wel zou denken zelfs heeft de conferentie op springen gestaan. Zooals steedis, kwamen de Fransche en En- gelsche opvattingen met elkaar in strijd, en toen dit mèeningsverschil op zijn hoogst was, imoet Lloyd George er ernstig aan ge dacht hebben de conferentie te verlaten. Voor het misverstand dat te Parijs uit den weg geruimd werd, zijn er thans echter weer twee in de plaats gekomen. Ten eerste is er het verschil van opvatting over de nieuwe kolenovereenkomst. De overeenkomst van Spa is n.1. 81 Januari afgeloopen. T» Pa rijs werd een nieuwe overeenkomst ontwer pen. Men meende dat Lloyd George in de belangrijke veranderingen, die werden aan gebracht, zou toestemmen, doch deze heeft verklaard, dat de Londensehe conferentie moet beslissen. Daarover is men in Frank rijk niet te best te spreken. Men vermoedt dat de Britsche mijneigenaars er achter zit ten, die natuurlijk niet graag zien dat Frank rijk de groote toeveelheid goedkoope kolen ontvangt. Ook de opvatting die Lloyd George heeft over de taak vftn de a.s. oonferentie te Lon den is niet die van de Fransdhen. De bedoe ling van Lloyd George toch is, dat de Duit- schers er niet zullen komen om een vonnis te tooren, doch ook om te pleiten. De steeds meer naar voren gebrachte „volkomen over eenstemming" vertoont wel bedenkelijke zwakke plekken. Een antwoord van Lloyd George op de rede van Minister Simons. Bij de aanvaarding van het eereburger schap van de stad Birmingham, heeft Lloyd George de besluiten der Parijsche conferen tie ter sprake gebracht. Nopens de schadevergoeding zei de eerste minister dat Duitschland zedelijk verplicht was te betalen voor de schade, die het moed willig aangericht heeft, maar men kan van een schuldenaar niet halen, wat hij niet be zit. Echter, aan Duitschland mocht niet ver gund worden te betalen, op een wijze, welke onrechtvaardig zou zijn jegens-het land, dat de betaling ontvangt, b.v. door levering van goedkoopere goederen. Verder gaf Lloyd Gorge Duitschland den raad, da rekening te aanvaarden, zich niet door zijn hartstocht te laten meeslepen en de dwaasheden van tot verleden niet te herhalen. Hij wees er op, dat Duitschland zich nog niet zulke zware belastingen opge legd had als Engeland of Frankrijk. Het was onduldbaar, dat het volk, dat den oorlog ont ketend had en aan de oorlogsschade ont snapt was, nog een lichter last te dragen zou krijgen dan zijn slachtoffers. Niet slechts de Duitsche autocraten hebben de oorlog ont ketend, maar het heele volk heeft achter ton Davy is daar!" Alle kinderen kenden Mary en Davy, Bo vendien waren er altijd goede dingen om te eten in het kamp van een blanke. De jongen gehoorzaamde dus met vreugde. Etzeeah be val hem op schrillen toon af te stijgen, doch zijin oogappel lachte hem enkel uit. De oude man begon te weifelen. Zijn oogen werden dol van angst, en zijn handen beefden. „Wat wil je met mijn kind doen?" vroeg hij. „We schieten, als je hem meeneemt." Jack lachte. „Een Roodhuid kan een blanke niet neerschieten," zeide hij. „Zijn hand beeft te veel. Wij zuilen den knaap meenemen naar ons kamp. Daar houden we hem, tot jij den zieken blanke bij ons brengt. Als je hem niet terugbrengt, nu, misschien sturen we hem dan wel naar de buitenwereld, om een blanke van hem te maken." Jack gaf hem nog een oogenblik tijd. Etzeeah gaf geen teeken, behalve dan dat hij beefde. „Rijd dan imaar door," zeide Jack tot Mairy. Zij wendden hun paarden en toen brak de weerstand van Etzeeah. Hij bracht de hand aan de keel. Houdt (stil!" mompelde hij heesch. Hij schreeuwde niet en protesteerde evenmin. Hij haalde enkel de schouders op. „Zoo zij het," zeide hij stodcijnjsah. „Ik zal Carrod voor je vinden als ik kan. Ascota •heeft hem twee dagen geleden meegenomen uit het kamp en kwam zonder hem teruig." „Hoeft hij hem gedood?" riep hij uit. Etzeeah schudde het hoofd. „Hij was gek. Gekken wordt geen kwaad gedaan. Hij heeft hemim ee naar tot bosto genomen en hem daar gelaten." gestaan; zelfs de socialisten, sn had Duitsch land gewonnen, dan zouden zij met graagte hun aandeel in den buit aangenomen heb ben. De last, die Duitschland opgelegd is, is niet overdreven zwaar. De eerste twee jaar is het nog niet gelijk aan de pensioenen, die Engeland sn Frankrijk moeten betalen. Er is geen sprake van het opleggen van een economischs slavernij op de Duitstoe werk lieden, maar als er iemand boeten moest voor de verwoesting van Frankrijx, was het niet de heldhaftige Fransche werkman, dis ge tracht heeft deze te beletten. Von Simons was gerechtigd om zijn tegen voorstellen in te dienen, doch als zij niets anders zouden zijn. dan een poging om aan de betaling te ontkomen, zouden de gealli eerden ze niet dulden. De Petlt Pariaien meldt, dat maarschalk Pilsoeddki in een gesprek met Lén Bour geois verklaard toeft, dat Wilna door Zeli- gowski ontruimd zou worden, zoodra de volksstemming door den volkenbond vastge steld en het internationaal contingent aange komen zou zijin. De oproep, dien het algemeen verbond der Duitsche vakvereenigingen tot de arbeiders van heel de wereld toeft gericht, luidit als volgt: De slavernij, die in Afrika is afgeschaft, dreigt thans In Europa weer te worden inge voerd. De Europeestoe groote mogendheden die den zoog enaamden „Volkenbond" wilden oprichten, tobben besloten haar weer voor den tijd van -een halve eeuw in te voeren. Zwarte soldaten, die uit de binnenlanden van Afrika naar Europa worden gebracht, zullen er zorg voor dragen, dat de blanke sla ven hun plitot doen. De slavernij wordt inge voerd in naam der vrijheid en gelijkheid, tot meerder roem van God en van de mensch- heid! Vier jaren lang hebben de volkeren van Europa onder het juk van den oorlog ge zucht. Gedurende 40 jaren zullen de men- sohen, die volgens de tegenstanders schuld aan den oorlog dragen, daarvoor moeten boe ten. Hun kinderen en kleinkinderen zullen omkomen en sterven en zij zelf zullen als werkdieren in het leven worden gehouden om voor de overwinnaars te arbeiden. Recht op de genoegens van het leven zullen zij niet meer bezitten. Ongeveer zooveel als het nationaal vermo gen van Duitschland voor den oorlog be droeg zal in den loop van 42 jaar door de Duitsche arbeiders moeten worden voortge bracht en aan de overwinnaars worden uitge leverd. Dit zou moeten worden geproduceerd in een land dat onder de zwaarste ellende ge bukt 'gaat, welks natuurlijke 'rijkdommen grootendeels zijn ontvreemd en waaraan men den afzet van zijn producten naar andere landen in groote mate onmogelijk maakt. Het Duitsche volk heeft zich bereid ver klaard zoover dit mogelijk is de aangerichte schade te herstellen, maar is niet bereid voor het internationale kapitalisme te gronde te gaan. Haat en verbittering zullen zich vestigen in de harten ook van diegenen die hun leven lang voor de internationale verstandhouding en voor de verbroedering der volkeren heb ben gestreden. Arbeiders van de geheele wereld, het woord is thans aan ul De oommissie benoemd door de arbeiders organisaties voor een onderzoek naar de kos ten voor het levensonderhoud, stelt voor om alle belastingen op levensmiddelen af te schaffen. Voorts stelt «Ij voor, om het grootste ge- di'eren en de vogels izullen hem voedsel bren gen. Jack haalde ongeduldig de schouders op. „Heel goed," zeide hij. „Ik heb genoeg van al dat gelieg. Jij gaat mee terug en laat me zien waar dat was,.of ik neem je jongen mee." „Ik ga mee," zeide de oude man. „Etzoogalh, stijg af. Krijg m'n dekenl" De jongen gehoorzaamde echter tegen zijn 'zin, en Etzeeah «teeg in zijn plaat» op. „Ge ven jullie me te eten?" vroeg hij. „We hebben overvloed," zei Jack. Tegen Mary zei hij in het En gelach: „Laat hem voor je uit uit het kamp uitrijden. Ik blijf om de menigte in bedwang te houden. Roep maar als je bij de boomen bent, dan kam ik wel." Tegen wil en dank bleef zij (hem aanstaren, in haar beduchtheid voor hem. „Jack," mompelde zij. Hij fronste de wenkbrauwen. „Geen zwak heid, je moet doen wat ik zeg." Etzeeah kreeg zijn deken, en hij en Mary reden het pleintje af. De Indianen werden onrustig en mompelden woedend onder elkaar, doch de blauwe oogen 'hielden hen nog steeds in bedwang. Toen Mary's „in orde" zijn ooren bereikte, wendde Jack zijn paard, en, na scheef in den zadel te zijn gaan ziiten, reed hij stapvoets tot pleintje af, ton nog aldoor in 't oog houdend. Het theatraal instinct van den jongen man bracht hem op hot denkbeeld ©sn ci garot te rollen. Na een arm door den teugel te hebben gestoken, haalde hij zijn tabakszak en clgareitenpapler te voorschijn. Op honderd pas afstand begon de betoo- vering, die hij nog steeds over de Indianen uitoefende te breken, en zij begonnen tus- deelte der nationale schuld af te lossen door een evenredige heffing van alle vormen van vergaarden rijkdom boven die 5000, volgens een schaal die nu wisselt tusstoen 1 pet. en 50 pet! Zij schat dat die heffing 4 mllliard zal opbrengen, Twss noordenaars Ia Engeland terechtgesteld. De Londensehe beul Pierpont hoeft Vrij dagmorgen om 8 uur in de strafgevange nis te Wandsworth een dubbele executie uit gevoerd, totgeen sedert lang in Engeland niet is voorgekomen. Opgehangen werden de bedde jeugdige moordenaars Field en Gray, die eenigen tijd geleden waren gearresteerd in verband met den moord op een Londen sehe tymste, waarmede beiden te Eastbourn todden kennis gemaakt. Tot de gelijktijdige executie was besloten in de verwachting dat zij op het schavot de waarheid zouden bekennen. Dit is echter niet geschied en beitje jonge mannen lieten hun leven aan de galg. Zij werden om 6 u. in hun oei gewekt, gebruikten het galgemaal en rookten de hun verstrekte sigaretten, die gewoonlijk een bedwelmend middel bevat ten Twee verslaggevers werden bij de exe cutie toegelaten, op voorwaarden, dat zij slechts de voltrekking van het vonnis zou den oonstateeren. Blijkbaar stond deze onge bruikelijke tegenwoordigheid ook in ver hand met het feit, dat men op heit schavot een bekentenis van Gray verwachtte. De verslaggever van de „Associated Press" kreeg van den sheriff vergunning tot publi catie van het volgende verslag: De aomlbere omgeving van de 'binnen plaats der gevangenis bracht alle aanwezigen in een neerslachtige stemming. De deur, die naar de executieloods leidt, stond wijd open. Binnen de loods hingen twee stroppen bo ven het gesloten valluik. De beul en zijn helpers kwamen tot laatst aan. De beide veroordeelden, werden afzon derlijk naar 'beneden gebracht van uit hun cel. Gray werd snel naar een vertrek aan het einde .van een korte gang geleid, op twaalf pas van de executieplaats. Field werd, eveneens door drie bewakers begeleid, naar een tegenovergelegen vertrek gebracht. De heide mannen waren geheel gekleed, GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alco hol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buitenlucht namen, moeten in gezondheid achteruit gaan. Bun leefwijze is te laken. (Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters; als zij gezond zijn, filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij ver zwakken 'bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft tot schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht ontste king van de nieren of blaas, rheumatastoe pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Fos- ter's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan; zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinefcanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwater- zutot, rheumatiek, steen en dergelijke urine- zuur-kwalen. Gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstan diger begin maken dan met dit speciale nier- geneesmiddel. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, h 1.75 per doos. stoen de tepeea naar voren te dringen, tegen Jack vloekend en met hun geweren zwaai end. Jack's paard schoot vooruit; na het te hebben ingehouden, bevochtigde hij zijn oi- giaret, hen nog steeds in het oog houdend. Eindelijk werden er geweren aangelegd afgevuurd. Nog steeds liet Jack zijn paard stapvoets gaan. Hij zag dat het schieten tot nu toe hoofdzakelijk maar was om zich 'n hou dong te geven tegenover de vrouwen. Er kwamen nog geen kogels zijn kant uit. Doch het viel niet te zeggen hoe lang dit zou du ren. Hij stak zijn cigaret aan. Er floot een kogel over zijn hoofd. Een tweede wierp een wolkje aaide naast hein, en zijn paard werd sohitotig. Achter hem werd een koor van demonische 'kreten aan geheven. Hjj was nog slechts een meter of vijftien van de boomen. Jack wierp de ciga ret weg, en liet zijn paard den vrijen teugel. Zij bereikten het bosch, terwijl de kogels zich aan weerszijden diep in de stammen boorden. Toen Etzeeah de tentje» door de boomen in het oog kreeg, hield hij zijn paard in. Terwijl hij een bevend® voorvinger uitstak zeide hij heesch: „Is Ascota daar?" „Jia," zeide Jack. ,HÜ ken Je geen kwaad doen. Hij is vastgebonden." Etzeeah liet zich van zijn -aard glijden. „Ik zal hier wachten," zeide hij. „De ga niet waar hij Is."

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1