JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Feuilleton. Eerste Blad. No. 5361 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. De conferentie te Londen. Uit Parijs wordt gemeld: In tegenstelling De Duitsche tegenvoorstellen. DE VOLKENBOND. Zwitserland en de troepen om Wilna. DUITSCHLAND. Het antwoord op de ultnoodlglng voor Londen. De Berlljnsche gemeentewerklieden. Een waar verhaal? Onveilig Berlijn. Een teekenend verschijnsel. ENGELAND. Proeven met een slagschip. De verdediging van den Stillen Oceaan. RUSLAND. Uit Sovjet-Rusland. VEREENIGDE STATEN. Het Britsche voorstel tot annleerlng der schulden. De ontwapening. De vloot. Theorie en praktik. MEXICO. Een bomaanslag. ZUID-AFRIKA. De verkiezingen. TURKIJE. De Kemallsten en Konstantlnopel. De Grieken in Kleïn-AziS. OOST-INDIE. Voor een bioscoop-kaartje. Moordaanslag te Tjandl. Ingezonden mededeellng. Voorkomt onsteklng. Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct, per 8 mnd. 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 Zondagsblad 3 „0.57Va, „0.65. „1.05 Modeblad 3 0.95, 1,05. Losse nummers der Courant 4 ct. 1.30 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intecrc. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel(galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv, (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. ondor no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. met een bericht uit Engelache bron ia er geen enkele wijziging aangebracht in |het pro gramma der besprekingen te Londen. Op 21 Februari zullen de ministers der geallieerden beginnen met de bespreking van het Ooster- eche vraagstuk met de Turksobe en Griek- Bche afgevaardigden. Onmiddellijk daarna op 1 Maart zullen zij met de Duitscbe ministers bet onderzoek beginnen van de te Parijs opgestelde voorwaarden voor d» Duit scbe schadeloosstelling. Naar aanleiding van de zinsnede in de Duitsche nota, waarin de veronderstelling wordt uitgesproken, dat de onderhandelingen te Londen ook over Duitsche voorstellen zullen loopen, merkt de diplomatieke redac teur van Havas op, dat inderdaad de Duit sche afgevaardigden gehoord zullen worden overeenkomstig het recht, dat het verdrag hun toekent. Indien zij belangwekkende nieuwe voorstellen meebrengen voor het in werking stellen van de overeenkomst van Parijs, dan is het mogelijk, dat die voorstel len onderzocht zullen worden. Maar wanneer zij zullen probeeren het beginsel izelf van die overeenkomst ter sprake te brengen, dan zullen de bondgenooten hen zeker niet vol gen. De Eciho de Paris heeft in de Wilhelm- •trasse de volgende inlichtingen gekregen over de tegenvoorstellen die Duitschland ter conferentie te Londen zal doen: De Duitsche regeering streeft naar.een oplossing, die Frankrijk serieuse panden voor de te beta len schadevergoeding zal verschaffen. De besprekingen tussdhen deskundigen uit de i-ndustrieele- en financieele wereld, welke de laatste dagen te Berlijn zijn gehouden, heb- Iben bewezen dat Duitschland zich niet de matelooze beperkingen kan opleggen, die de Geallieerden verlangen. Intusschen is de Duitsche regeering overtuigd te Londen aan nemelijke voorstellen te kunnen doen. De Federale Raad van Zwitserland hoeft besloten niet toe te staan dat troenen van hot voor Wilna bestemde internationale contin gent over Zwitsersch gebied trekken. Dit besluit heeft naar uit Parijs wordt gemeld de leden van den Raad van d"'i Volkenbond en het algemeen secretariaat daarvan pijnlijk getroffen. Daar de Raad den 21e Februari moet bijeenkomen, verwacht men een protest hij monde van Eric Dru- mond. Men toont zich bijzonder verbaasd in be langhebbende Zwitsersche kringen over do weigering der Bondsregeering, daar de Li- tausche regeering sedert de nota, waarop Zwitserland zijn weigering heeft gebaseerd, aanvaard heeft de orde in het gebied de- volksstemming te handhaven door oontingen- van don Volkenbond. Onder deze omstandig 'heden vraagt men zich af: lo. waarom Zwit serland zoo overhaast met zijn weigering is gekomen; 2o. waarop het deze voortaan zal kunnen laten berusten. Men meent dat uit besluit berust op ver keerde inzichten betreffende den toestand in Lltauen. In dit verban- ook opgemerkt, dat de iRaad van den Volkenbond nog geen officiéél bericht van de Zwitsersche regie ring heeft ontvangen. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 68) Etzeeah was bleek geworden; zijn oogen dwaalden voortdurend heen en weer en hij bevochtigde zijn lippen. Ja, ik ben' bang mompelde hij koppig. „Hij is meer dan een mensch. Hij (heeft de dieren tegen mij laten praten; het stekelvarken, de beer, de bever, elk naar zijn aard. Voor mijn oogen heeft hij menschen igek gemaakt, en ze hun verstand teruggegeven als het hem benaagde. Hij on derwierp den blanke, en deed hem voor zich neerknielen, en hem voedsel brengen. Dit heb ik zelf gezien. Van zooiets heeft men nog nooit gehoord. Wie zou niet bang zijn? En al is hij vastgebonden? Hij zal me ver engen met zijn oogen!" Jack en Mary'keken elkaar in verlegen heid aan. „Blinddoek Jean Paul," opperde Mary. „Goed 200," zeide Jack. „Houd hem in het oog," voegde hjj er in het Engelsch bij, >ten kom als lk met mijn hand zwaai." Jack leidde zijn paard over de beek. Hier wachtte hem een nieuw bewijs van de duivel- ache macht van Jean Paul. Op het zien van Jack, sprong Davy met eigenaardigen zachten kreet op, en kwam hem snel tegemoet loopen, onzeker risof zijn beenea hem begaven. Hij wierp Minister Simons heeft aan den plaatsver vanger van Laurent, den Franschen gezant, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, laten weten, dat de Duitsche regeering de uitnoo- dlging voor de bijeenkomst te Londen aan neemt onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat daar ook de Duitsche tegenvoorstellen onderwerp van bespreking uit zullen maken. De gemeentewerklieden te Berlijn, die in November opslag hebben gehad, zijn met nieuwe eischen voor den dag gekomen, die zij niet ingewilligd hebben kunnen krijgen, Donderdag zullen zij beslissen of ze in sta king zullen gaan. In dit geval dreigt burge meester Boess met verschillende bedrijven aan de gemeentelijke exploitatie te onttrek ken en particulier kapitaal daar in te steken. Inhet Februari-num-mer van het Deensche tijdschrift Gads Dansk Magasin publiceer; het gewezen lid van den Duitschen rijksdag; H. P. Hansen, uittreksels uit zijn oorlogsdag boek. Hij heeft het over de bewogen tijden, die de proclamatie van den onbeperkten duikbootoorlog voorafgingen, en zegt, dat Haase hem op 13 'Octeber 1916 mededeelde dat drie legercorpsen gereed lagen om op een wenk van Berlijn naar Denemarken op te rukken. Een half uur later had Hansen in het gebouw van den rijksdag een onder houd met een Duitsoh onderofficier, die uit Noord-Sleeswijk afkomstig was, en die hem het volgende mededeelde: Ik ontving gister avond bezoek van een kameraad, die werk zaam is bij de kaartenafdeeling van den ge- neralen staf. Hij was erg ongerust en ver telde, dat twee dagen geleden tegen midder nacht een dringend telegram van den opper bevelhebber van den generalen staf was bin nengekomen, met het bevel stafkaarten van heel Denemarken en van Nederland te doen drukken. De drukkerij werd onmiddellijk in werking gezet en men werkte dag en nacht. Men was reeds met de expeditie van de kaar ten begonnen. Alle kaarten moesten vóór 17 October klaar zijn. Hansen ging op onderzoek uit en vernam van vrienden uirt Noord Sleeswijk, dat in ver schillende gemeenten aan de Deensche grens troepen waren ondergebracht. Bij de Neder- lamdsche grens was terzelfder tijd veel cava lerie geconcentreerd. Poolsche officieren hadden aan den zegsman van Hansen mede gedeeld, dat deze cavatorietnoepen klaar 'Stonden om in een korte tijdsruimte Neder land binnen te vallen, ten einde aldaar groote hoeveelheden vee te requireeren. Het is tegenwoordig te Berlijn in de mode late wandelaars op straat aan te vallen en zoo wat geheel uit te kleeden. In den afge- loopen nacht is dit o. a. met een pas 14-jarig dienstmeisje gebeurd, die door de politie op straat werd aangetroffen alleen met een hemd en een pantalon aan. Ook werd een 35-jarig arbeider in dezen toestand aange troffen. Ten slotte vond men in een spoorwegcoupé die na de aankomst van een trein werd door zocht, een geheel naakten man, die onderweg een aanval van vallende ziekte had gekregen en door zijn weinig humane medereizigers uitgeplunderd was. Aan de staats bank van leening te Berlijn is waargenomen, dat, terwijl in 1917 en 1918 maar weinig menschen kwamen om te be- leenen het waren toen de vette oorlogs jaren in 1919 hun aantal weder toenam, terwijl in 1920 het getal heleeners wel het dubbele bedroeg van voor den oorlog. Op merkelijk is intusschen, dat het in een arbei- zioh op Jack, bevend als een espenblad. „O, Jack," heigde hij. „Ik hen zoo blij o, Jack! Jean Paul „Hij iq er toch nog?" vroeg Jack. „Ja, hij is er nog wel, maar o, Jack hij is een duivel. Hij maakte dat ik wenschte hem los te laten! Hij zeio! 't Is vreeselijk! Hij zeio! Ik kan 't je niet vertellen! Jack De angstige stem van den knaap vervaag de; hij zuchtte, en, terwijl zijn tengere ge stalte ineenzakte, bleef hij slrfp op Jack's arm hangen. Jack liet zijn paard los, en na Mary een teeken gegeven te hebben te blij ven waar zij was, bukte hij zich, en wierp Davy wat koud water uit de beek in het 'gezicht. Na eenige oogenblikken kwam deze weder bij, en klemde aan Jack vast. „O, Jack!" mompelde hij, „lk dacht dat je nooit terug zou komen! Ik werd bijna dol van angst. Hij zei o! Ik kan het niet zeggen!" „Trek je er maar niets van aan, jong," zeide Jack ruw. „Vergeet het maar! Mary en ik zijn allebei hier. Nu is alles weer goed." Hij droeg hem den oever op, en legde hem bij het vuur neer. Een teug uit Jack's veldflesch deed hem verder bijkomen.. Toen wendde Jack zich met grimmig gelaat en gebalde vuisten naar de tent van Jean Paul. „Jij duivel!" mompelde hij. Het was het woord dat ze allemaal bezigden. „Ik wil rocken," zeide Jean Paul brutaal. „Je kunt er op blijven liggen wdfchten zoolang het mij lust, schavuit!", zeide Jaok. Hij moes* zich met alle geweld inhouden om den schurk niet te schoppen. Hij wentelde hem niet al te zacht om, en na de zakdoek van den hals van den halfbloed te hebben dersbuurt getogen filiaal 't veel minder druk heeft dan 'het hoofdkantoor, waar de mid denstanders het grootste contingent vormen. Onder hen bevinden zich vooral ambtenaars, geneesheeren, hoogteeraren, onderwijzers, kunstenaars enz. Ook' een generaal zag zich genoodzaakt zijn zilverwerk te beleenen. Rus sen verpanden veel kostbaarheden, zooals briljanten en paarlen; een hunner kreeg nog kort geleden 450.000 M. op een parelsnoer. Het vroegere Duitsche slagschip Baden is, naar Reuter seint, tot zinken gebracht tussohen het vasteland en het eiland Wight, tengevolge van proefnemingen met lucht- torpedo's en geschut op korten afstand, die gedaan zijn om de constructie der Duitsche oorlogsschepen op de proef te stellen, en de waarde der groote slagschepen, waarover zooveel wordt gepolemiseerd. De Baden za* weer worden vlot gemaakt en onderworpen aan verdere proefnemingen. De oorrespondent van de „Daily Tele- graph" te Sydney meldt, dat naar berich wordt, admiraal Grant, vertegenwoordiger van het Australische Gemeentefeest in den Vlootraad, op weg is naar Singapore tot het hijwonen van een belangrijke conferentie van officieren van Britsche eskaders in de In dische, Ohineesche, Australische, Canadee- sche, Nieuw-Zeeland'sche en Zuid-Afrikaan sche wateren tot het bespreken van de ver schillende vraagstukken die verband houden met de verdediging van den Stillen Oceaan. Onder de vraagstukken die sullen worden behandeld is dat van de mogelijk' van vlootbases. Sommige marineautoriteiten zjjn vóór de Salomoneilanden voor een vloot bases, ofschoon Rabaui, Pont Darwin en an dere Australische havens vermoedelijk in overweging zullen worden genomen. Het re sultaat van de besprekingen zal worden be kend gemaakt op de aanstaande Rijksoonfe- rentie. Verwacht wordt dat generaal Duff de conferentie te Singapore zal presideeren. In de „Nieuwe Tjjd" staat een artikel van den inmiddels overleden Amerikaanschen com munist John Reed, over zijn bezoek in Rus land het vorige jaar. Het begint idylisch, in dezen trant: „Nie mand zit goed in de kleeren, maar ook nie mand is in lompen gekleed, niemand is over voed, maar er is ook niemand, die er uitziet of hjj gebrek lijdt". Even verder echter lezen wy van een arbeidersvergadering, die bestond uit half bevroren gedaanten", van arbeiders, die „van zwakheid in elkaar zakten, als zy aan de machines stonden", van een arbeiders- vergadering, waar de aanwezigen in „have- looze kleeding" waren, „hunne voeten met lom pen omwonden". De schryrer deelt voorts 0. a. het volgende mede: „De verschrikkingen van den winter gingen alle verbeelding.te boven. Niemand zal ooit weten wat Rusland doorgemaakt heeft. Het transport was meestal gestremd en het aantal buiten dienst gestelde locomotieven overtrof hoe langer hoe meer dat der herstelde. Er was en er is graan genoeg in de provin ciale magazijnen om het geheele land wel voor twee jaar te voeden, maar het kan niet vervoerd worden. Weken achtereen was Petro- grad zonder brood. Zoo met brandstoffen, zoo met grondstoffen. De voorraad hout, de eenige bruikbare grond stof, ontbrak reeds vroeg in den winter, de oorzaken hiervoor waren verscheidene; de voornaamste was wel, dat men door desorga nisatie of sabotage de gevelde boomstammen in het voorjaar niet de rivier had laten afdrij ven, maar aan de oevers had opgestapeld, tot dat het water te laag was. afgenomen, bond hij hem stevig voor diens oogen. „Je wilt zeker iets voor me verbergen, he?" spotlachte Jean Paul. Jack was een beetje onthutst door zijin ge vatheid. Hij gaf Mary een teeken. Zij braohft Etzeeah bij Jack, en vloog toen naar Davy oan dezen te troosten en verder te (helpen. Zij kwamen nooit precies te weten wat Jean Paul tot (hem gezegd had. Telkens als het onderwerp ter sprake werd gebracht, was de knaap een pijnlijke opwinding ten prooi. Nadat Etzeeah het kamp betreden had, deed hij niet eenmaal den mond open. Hij hield Jean Paul's tent even -angstvallig in het oog alsof er een menischenetende grijze beer in (huisde. Hij ging op eenigen afstand zitten, en aan den kant waar Jean Paul hem niet toon zien, zelfs al waren zijn oogen niet ge blinddoekt geweest. Jack bracht hout aan, en Mary begon voor hen allen een maal .klaar te maken voor zij weder op pad gingen. Op een oogenblik, dat er betrekkelijk stilte heerschte, kwam er plot seling een luide stem uit de tent die in. de Sapi-tonigval zeide: „Etzeeah is daar!" Allen schrokken geweldig. Het was wer kelijk eng. Etzeeah werd bleek en sprong op. Jack legde zijn hand zwaar op den scfeouder van den oude. „Ik ruik hem!" ging de stem van Jean Jean Paul voort, vol spottende triomf. „Voor mij ls niets verborgen! Etzeeah heeft mij verraden! Denk niet, omdat ik gebonden en hulpeloos ben, dat je mij ontsnappen kunt, oude Etzeeahl Mijn medicijn reikt ver! Je zoon, je mooie jongen Etzoogah, zal hiervoor boeten. Hij boet nu al! Hij valt neer en kromt zich op den grond in een aanval van In de groote steden als Moskou en Petrograd was de uitwerking verschrikkelijk. In som mige huizen was gedurende den geheelen winter geen verwarming De menschen vroren dood in hun kamer. Het electrisch licht brandde met tus8cbenpoozen gedurende verscheidene weken was in Moskou nergens een lantaarn ontstoken en de trams reden zachtjes voorbij in Moskou gaven ze het heelemaal op. Er gebeurde afgrijselijke dingen. Treinen vol menschen, die in afgelegen provincies reden, konden tusschen de stations niet meer verder en de passagiers verhongerden of vro ren dood. Nu kunnen de Russen meer kou verdragen dan iemand anders ter wereld. Maar den ge heelen dag door (terwijl de schrijver op een spoorwegkruispunt wachtte op een trein, die natuurlijk niet kwam), kwamen boerensleden uit het Westen aangegleden, die iets droegen, wat ik eerst voor houtstompen hield, maar wat de sty've lichamen van roode soldaten bleken te zijn, die bevroren waren, toen zy te vermoeid waren om nog verder te trekken. De ruiten in de stationswachtkamer waren gebroken. De waterbuizen waren gesprongen en de vloer was bedekt met ijs. Hierop en op tafels, banken, overal lagen soldaten, ontelbare grijze hoopen, die raasden en ijlden van thyphus. Naar aanleiding van Austen Chamberain's jongste reden heeft Houston, de secretaris van de schatkist der Ver. Staten, aan de rechts kundige commissie uit den Senaat, die zich bezig houdt met de quaestie der buitenlandsche leeningen, meegedeeld, dat een bepaalde ge allieerde regeering aan de Ver. Staten had voorgesteld om een streep te halen door alle onderlinge leeningen der geallieerden. Honston verklaarde, dat daaraan niet te denken viel en dat al dergelijke verzoeken waren afgewezen, doch hij weigerde om de bedoelde regeering te noemen. Na het Huis van Afgevaardigden heeft ook de Senaat in tweede lezing met èén stem tegen een motie aangenomen tot vermin dering van het leger tot 175.000 man. De president heeft vroeger tegen een dergelijke motie zjjn veto uitgesproken. Een Reutertelegram uit Washington meldt, dat de republikeinsche leider Mondell in de vlootcommissie uit het Huis van Afgevaardigden verklaard heeft, dat een internationale over eenkomst tot beperking der bewapening ab soluut noodzakelijk was indien sommige der voornaamste naties van de wereld een bankroet wilden vermijden. Hij verklaarde verder, dat Amerika de eenige groote natie was, in staat een zeer groot leger en een zeer groote vloot te onderhouden, zonder bankroet te gaan. Het was, zeide hij, de plicht van Amerika om voor te gaan op den weg naar verlichting der huidige en toekomstige lasten der oorlogsuit gaven, welke voor Amerika bezwarend, doch voor andere naties ondragelijk zijn. Mondell's partygenooten keurden echter het voorstel af; zy meenden, dat een dergelijke politiek noodlottig zou zyn en dat ontwapening onmogelijk was zonder overeenstemming met andere mogendheden, Japan inbegrepen. Het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft beslist, dat het legerkrediet, groot 1,500,000, bestemd voor het doen van proe ven met giftige of verstikkende gassen, ge handhaafd blijft. Er was nogal verzet van den kant van lieden* die dit werken met gifgassen een schandaal vonden en verklaarden, dat het het laatste spoor van „beschaafd oorlogvoeren" zou doen verdwijnen. Maar de voorstanders antwoordden,, dat het hun plan was, den oorlog zoo afschrikwekkend te maken, dat iedere vjjand er tegen zal opzien, de Ver. Staten aan te vallen. vallende riektede mooie jongen! Hij ver vloekt zijn vader." Jack worstelde met den wanhoplgen vader. „Om Godswil, stop ham den mond," riep bij Mary toe. „Een prop in zijn mond!" Zij vloog naar de tont, en even daarna zweeg de stem. Het Laatste geluid dat hjj uitte, was een lach, een bestudeerden, lang- zamen, duivelscfeen lach, vreeselijk voor ooren van een onontwikkeld mensch als Etzeeah. Deze lag op den grond te kermen en te weeklagen en krabde met de handen aarde bij elkaar om op zijn grijze (hoofd te strooien. Jack richtte zich op, met een nieuw licht in de oogen. „We hebben hier nu genoeg van gehad," mompelde hij tussdhen de tanden. Mary, die ried wat er in hem omging, vloog naar (hem toe. „Jack! Dat niet! Dat niet!" hijgde zij, vol afschuw. „Be zal bet niet doen," zeide Jack. „Ik zal hem meenemen. Wat kan ik anders doen? Kijk Davy eens! Kijk jden Indiaan eens! Deze halfbloed is een pestilentie onder ons! Hij zal ons allemaal nog gek maken als ik niet „Nee! Nee!" smeekte zij, zich aan hem vastklemmend. „Jij en ik zijn sterk genoeg om het te kunnen dragen, Jack. Wij komen er wel door. Maar we zouden nooit kunnen vergeten"zij list haar stem dalen„niet zijn bloed, Jack!" Hij begon te weifelen. Hij vatte haar hand, en drukte die stijf tegen zijn wang met een eigenaardigen plotselinge beweging. Hij liet haar weder vallen en wendde zich af. „Goed!" zeide hij kort. Zijn oog viel op Etzeeah. „Sta op!" riep bij verachtelijk. „Dit is oudewij- Uit Mexico (stad) wordt gemeld, dat de aartsbisschop aldaar heeft blootgestaan aan een 'bomaanslag, die zijn huia totaal verniel de. Korten tijd geleden was de aartsbisschop in een van zijn preeken te velde getrokken tegen de bolsjewikL Men neemt nu aan dat de bomaanslag asn wraakneming is geweest voor die rede. KAAPSTAD, 9 Februari. De Zuid-Afri- kaansche Party heeft overweldigende over winningen behaald. De uitslag is thans: Z.-A. P. 43, arbeiderspartij 9, nationalisten, onaf- li ankelijken 1. De Daily Mail meldt uit Konstantinopei Daar de sul-tan geweigerd heeft de regee ring te Angora te erkennen^ besloot het na tionalistische parlement den sultan als ont troond te beschouwen indien Konstantdnopel onafhankelijk van Angora een deputatie ter Londensche oonferentie zou wenden. Het -be richt zegt voorts, dat de Kemalisten. Angora in een moderne hoofdstad herscheppen, vol gen® de plannen van een Hongaar, welke goedgekeurd zijn door het parlement. Moes- tafa wil van Angora een schitterende hoofd stad van Klein-Azië maken.- Ongeveer 3000 goedbetaalde werklieden zijn er bezig. Een schouwburg, universiteit en bibliotheek zijn reeds gesticht. Stefani verneemt uit Konstantinopel, dat, volgens daar uit Smyrna ontvangen berich ten, de Grieken ter sterkte van 70.000 man een nieuwen aanval in Klein-Azië voorberei den. De Turken maken groote toebereidselen om de Griekfiche legers het 'hoofd te bieden. Te B-andjermasin werd ee« inlander tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had voor een biosooopkaartje als belooning, de vrouw van een Chinees vermoord. Een Chinees, op wiens aandringen de -moord werd -gepleegd, kreeg eveneens vier jaren. Een tweede moordaanslag in den nacht van Oud- op Nieuwjaar is te Tjandi gepleegd, waar de -broeders met de jongens van hei R.K. Jongensweeshuis de jaarwisseling had den -gevierd tot bij half een. Broeder Civillis, in wiens kamer de brand kast van het gesticht staat, begaf zich om trent dien tijd ook ter ruste en liet als ge woonlijk het raam van zijn kamer openstaan. Na een korte poos werd hij gewekt door een greep in zijn hals, veroorzaakt door een in lander, die het raam binnengeklommen was en toen hij tevergeefs getracht -had de brand kast te openen, dit nu met geweld wilde probeeren, waarbij 'hem de tegenwoordigheid van den slapenden (broeder 'hinderde. Hij trachtte hem den keel af te snijden, maar werd daarin verhinderd door den aangeval- Huidkwalen als uitslag, eczema, kloven, puisten enz. breiden zich vaak uit als gevolg van ontsteking. Voorkomt dit door de plek ken te wassohen en drogen, en daarna Fos- teris Zalf aan te wenden, die de ontsteking tegengaat, de aangedane deelen heelt «n de huid volkomen blank maakt. Prijs 1.T5 doos, alom verkrijgbaar. ventaai I Als hij riekte door de lucht kan zenden, waarom treft hij er mij dan niet mee, die hem gebonden en geblindeekt en hem een prop in zijn mond gestopt heb?" Getroffen door de waarheid hiervan, staakte Etzeeah zijn luide jammerklachten. Binnen een uur waren zij gereed om ven der te trekken. Jack zond Davy en Mary vooruit met Etzeeah en de pakpaarden. Er werd afgesproken, dat, zoodxa zij de plaats van het vroegere ihdianeQkamp bereikten, waar, zooals Etzeeah zeide, Jean Paul Gar- rod alleen achter 'gelaten had, zij de bagage moesten achterlaten en de vermiste gaan zoeken. Zoodra de -anderen uit het 'gericht waren, nam Jack Jean Paul den blinddoek af, en verwijderde den prop, en sneed de touwen door die zijn enkels en polsen samenbonden. Hij bevrijdde ook zijn polsen; zijn enkels liet hij gebonden. De halfbloed rekte zich uit, en rolde zich op den grond rond in zijn blijdschap zich weder te kunnen bewegen. Eindelijk ging hij overeind ritten, en Jack zette het eten voor dat er voor hem achter gelaten was, zoo dat hij er bij kon. Jack ging een eindje achteruit, hem met grimmig gelaat gadeslaand, en een hand op de kolf van zijn revolver. „Ga je me doodschieten?" vroeg Jean Paul bedaard. „Ik zou geen goed voedsel aan Je ver knoeien als ik dat van plan was,antwoordde Jack. „Maak wat voort met eten." Je durft me niet neerschieten," spotlachte Jean Paul.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1