lELDEISCHE COURANT VRAAGT UWEN LEVERANCIER: Tweede Blad. VAN ZATERDAG t2 FEBRUARI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. De Brandstoffen-distributie opgeheven. Centraal Genootschap v. Klnderherstellings- en Vacantiekolonles. Franz Haesler. Het Handelsregister en de Nieuwe Kamers van Koophandel. Ingezonden mededeeling. Hr. Ma. „Hydra" gezonken. De Weensche kinderen. Ansjovis. Verhooging belasting gouden en zilveren werken. De elerprtyzen. De Raad dezer gemeente vergadert Dins dag 16 Febr. 1921, des namiddags acht uur. werpen: De agenda vermeldt de volgende onder- Beëediging van het nieuw verkozen raads lid W. Poll. Ingekomen stukken, ten aanzien waarvan wordt voorgesteld ze voor kennisgeving aan te nemen: a. Dankbetuiging van heit bestuur van het Stedelijk Muziekkorps voor de verleende subsidie. b. Verdagingsbesluit van Ged. Staten op hunne beslissing ten aanzien der gemeente- begrooting. c. Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit van 21 December 1920, betref lende het stellen van een rentegarantie ten behoeve der aandeelhouders van de op te richten N.V. „Zeebad Huisduinen". Ingekomen stukken, ten aanzien waarvan wordt voorgesteld ze te stellen in handen van Burg. en Weths. dm prae-advies: a. Adres van de Vereeniging „Koegras- aer Belang", inzake electrifioatie van Koe gras. Mededeeling van heit door den Dir. van den Geneeskundigen Dienst uitgebracht ad vies, naar aanleiding van de door het Raads lid R. Boogaart gedane vraag, betreflende .het begraven van een lijk. De onafgedane punten van behandeling der agenda voor de Raadsvergadering van 8 Februari 1921. Voorstel om aan P. Bossen "bn E. Hoegsma te verkoopen een gedeelte van eenige per- ceelen, gelegen ih Koegras aan en nabij den Brakkeveldweg. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie is vanaf heden de Brandstoffen- distributie opgeheven en de handel dus weer geheel vrij. Dit heeft reeds dadelijk ten gevolge, dat de prijzen zijn verlaagd, men zie de betref fende advertentie in dit nummer, waarbij de brandstoffenhandelaara de thans geldende prijzen bekend maken. Dinsdag 15 dezer heeft de jaarvergadering van bovengenoemd genootschap plaats in de zaal van den heer van Weelde, Koningsplein. Aller opkomst wordt verzocht. De kleine Franz Haesler, welbekend bij het Heldersche publiek door zijn leuke lied jes, die hij op menige uitvoering ten beste gaf, is op het oogenblik op een tournée door. Zweden. Zooals men weet is hij verbonden aan het Berlijner domkoor, en dit maakt nu een reis door Zweden. Vandaar dat Franz thans niet naar Helder kan komen, zooals het plan was. Na de Paschen komt hij echter, naar wij vernemen, weer hier. Verslag der Gemeentelijke-Arbeidsbeurs over de .maand Januari 1921. MANNEN. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 1 Agent van politie, 1 chauffeur, 33 grondwerkers, 1 loopknecht, 1 opperman ben. 18 jaar, 1 schilder, 5 timmerlieden, 140 transportarbeiders, 49 losse-werklieden. To taal 232 personen. Aanbiedingen kwamen in van. 10 Agen ten van politie, 1 boekhouder, 1 broodbak ker, 1 chauffeur, 3 electriciens, 50 grond werkers, 1 incasseerder, 7 kantoorbedien den, 2 kantoorbedienden 'ben. 18 jaar, 1 kleermaker, 1 kruideniersbediende; 2 keil- ners, 8 landarbeiders, 1 loodgietersleerling, ben. 18 jaar, 1 loodgieter-halfwas ben. 18 jaar, 1 letterzetter, 2 machinedrijvers, 2 ma trozen, 3 metselaars, 1 opperman, 1 opper man ben. 18 Jaar, 1 opzichter-teekenaar, 8 schilders, 1 stoker, 1 straatmaker-handlan ger, 6 timmer heden, 2 timmerlieden ben. 18 jaar, 129 transportarbeiders, 5 transportar beiders ben. 18 jaar, 96 losse-werklieden, 7 losse-werklieden ben. 18 jaar. Totaal 851 personen. Geplaatst werden: 1 chauffeur, 1 contro leur, 33 grondwerkers, 1 loopknecht, 1 op perman ben. 18 jaar, 1 schilder, 6 timmer lieden, 140 transportarbeiders, 49 losse- werklieden. Totaal 232 personen. VROUWEN. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 1 aardappelschilster, 8 dagdienstboden, 8 dienstboden (intern), 7 dagdienstboden ben. 18 jaar, 8 huishoudsters, 1 hulsnaaister, 9 werksters, 2 winkeljuffrouwen. Totaal 84 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardap pelschilster, 1 öagdienstbode ben. 18 jaar, 8 dienstboden (intern), 1 kantoorbediende, 8 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 1 keuken meisje, 1 kamermeisje, 7 werksters, 2 win keljuffrouwen, 2 winkeljuffrouwen ben 18 jaar. Totaal 22 personen. Geplaatst worden: 1 aardappelsohilster, 2 dienstboden (intern), 1 dagmeisje, 3 werk sters, 2 winkeljuffrouwen. Totaal 9 perso nen. Het is bekend, welk een overgrooten in vloed de Kamers van Koophandel in Enge land op den bloei van den handel in dat land hebben uitgeoefend en ook dat in Duitsch- land de Kamers van Koophandel niet weinig hebben bijgedragen tot de overwegende plaats, die Duiitachlands handel vóór de oor logsjaren in de wereld innam. Ook in nog andere landen hebben verte genwoordigers van den handel een groot aandeel gehad in den toenemenden bloei daarvan. In ons land zijn er het eerst Kamers van Koophandel opgericht in de voornaam ste steden tijdens het Fransche bestuur in 1810—1818 en het schijnt, dat daarvan ook wel een goede kracht uitging in het belang van den handel, maar het behoeft nauwelijks herinnerd te worden, dat later de Kamers in ons land zich zeer weinig hebben mogen verheugen in waardeering en populariteit en geen wonder, want er ging ook nooit veel kracht van uit. Over het algemeen^ want de Kamers van Koophandel te Amster dam en Rotterdam moeten bij de uitspraak uitgezonderd worden. Deze hebben gerui- men tijd wel grooten invloed gehad en bun werkzaamheden werden dan ook zeer ge waardeerd zioowel in als buiten hun kring. De reden dat de instelling niet heeft op geleverd, wat men zich daarvan oorspronke lijk heeft voorgesteld ligt voor de hand, en wordt ook gewoonlijk hieraan toegeschreven: le. Dat zij uitsluitend adviseerend 'konden optreden en nooit zelf eenig initiatief nemen voor het in orde brengen van handelsinrich tingen of verbeteringen. 2e. Dat ze finanti- eel volkomen machteloos waren en totaal afhankelijk van de gemeentebesturen. Daar door zelfs meermalen niet in staat tot het instellen vasn de vereischte onderzoekingen om over .belangrijke zaken een degelijk ad vies te kunnen geven en uitgewerkte voor stellen te kunnen inleveren. 'Sedert vele tientallen van jaren zijn dan ook van allerlei zijden pogingen in het werk gesteld en ontwerpen uitgewerkt om de Ka mers van Koophandel op beteren grondslag te vestigen en te reorganiseeren. Zelfs hebben sommige regeeringen de zaak ter hand genomen. In de laatste tientallen van jaren is de kwestie van het Handels register daarbij gekomen. In vele landen werd dit reeds ingesteld. In Engeland be staat het reeds langen tijd. In Duitschland heeft het den laatsten tijd vóór de oorlogs jaren zich mogen verheugen In grooten In vloed en waardeering. Thans bestaat het in bijna alle naburige landen, maar in Duitschland zou men vruch teloos verwachten, dat het in orde is. De juistheid en volledigheid, de geregelde bij houding heeft door den oorlog ook onnoe melijk geleden. De laatste regeeringen bij ons nu hebben na tal van plannen, vergade ringen, ontwerpen, enz. gemeend de oplossing van die twee vraagstuuken te kunnen vinden door ze te combineeren. Een nieuwe wet op de Kamers kwam tot stand evenals een wet tot instelling van het Handelsregister, waar op zoo lang, zoo dikwijls en met zooveel klem was aangedrongen. Vooral toen de oorlog nog niet geëindigd was, is door tal van personen, die bij den handel betrokken zijn de wenschelijkheid in het licht gesteld. Het doel is tweeledig. Vooreerst om daarin een volledige en be trouwbare gids te vinden, die steeds kan worden geraadpleegd bij het sluiten van nieuwe handelsbetrekkingen ter beoordee- ling of de zaak of instelling, waarmede men in relatie zal komen bestaat, of die op goeden 'grondslag gevestigd is, wie daarin inderdaad de leidende personen zij en op wie de aansprakelijkheid rust om de ver plichtingen na te komen. Zoo ook in hoe verre of de personen, met wie men in han delsbetrekking zal gaan, aansprakelijk zijn en de positie en rechten hebben, waarop zij aanspraak maken. Zal het aan dit doel beantwoorden, dan is het dus te hopen, dat het zoo volledig mo gelijk zal worden. Dit artikel heeft daarom ook ten doel ieder die daarbij betrokken is eenigszins in te lich ten omtrent de rechten en plichten die deze wetten medebrengen en de belangstelling voor de zaak op te wekken. Het Handelregister kan worden vergele ken met den BurgerlijkenStand voor kooplieden en industrieelen. Het zal koste loos voor ieder ter inzage zijn. Men stelt zich ook voor, dat het Handels register een krachtig middel zal opleveren tot bestrijding van de zoogenaamde de loyale concurrentie, althans van tal van ongeoor loofde middelen die in den handel gebezigd worden door de minder goede elementen ten einde zich te bevoordeelen ten koste van anderen. In de wet ls opgenomen de verplich ting tot, opgaaf en wel binnen drie maan den, nadat de wet en de daarbij behoorende reglementen zullen zijn ingevoerd, wat vol gens toezegging van den Minister met 1 Maart a.s. zal zijn. Wie in het Handelsregister moet worden vermeld ls: e e n i e d e r, die eenigen tak van handel of nijverheid uitoefent in den ruimsten zin genomen. Ook alle naamlooze vennootschappen en coöperatieve vereenigingen en alle brand waarborgmaatschappijen, zoowel onderlinge als andere. Eveneens alle filialen van kan- teren, die elders in Nederland of in het bui tenland zijn gevestigd. Alleen zijn uitgezonderd: le minderjari gen; 2e straatventers, zoo zij geen winkel houden; 8e ambachtslieden, die geen twee werklieden in dienst hebben (in dit district); 4e land- en tuinbouwers, die alleen verkoo pen, hetgeen zij verbouwd hebben; 5e vis- schers, die alleen verkoopen hetgeen zij vangen. Voor de aangiften moeten formulieren worden ingevuld, die aan het secretariaat ver krijgbaar gesteld zullen worden en waarin duidelijk is aangewezen, wat moet worden opgegeven. Ook per post kunnen die worden aangevraagd, mits vermeld wordt of het is voor een persoon, firma of vereeniging, of er mede-eigenaren zijn, en of de aangever ls gebuwd en huwelijksvoorwaarden heeft gemaakt. Als het vereenigingen betreft, de statuten. Als het Firma's 'betreft, of die zijn „en commandite" en met één of meer ven- nooten en of er bijkantoren zijn. De dagen en uren, waarop ten kantore van den secretaris inlichtingen zijn in te winnen •n aangifte-biljetten kunnen worden aange- DROS'ADVOCAAT vraagd of ingeleverd, zullen bij advertentie worden bekend gemaakt. Bij elke aangifte zal voor de Kamer van K. een bedrag moeten worden gestort naar verhouding van den omvang der zaak, zooals mede nader bekend gemaakt wordt. In ons land worden dan nu 36 Kamers van Koophandel gevestigd (er waren er tot nu toe 97), die door de ingeschrevenen in het Handelsregister zullen worden gekozen. Die voof deze omgeving omvat de gemeen ten Alkmaar, Helder, Schagen, Texel, Wie- ringen, Winkel, Ursem, Schermerhorn, Cas- tricum, Egmond, en alle daarrussohen gele gen plaatsen. (In het geheel 39 gemeenten.) Hunne bevoegdheden worden uitgebreid en over voldoende fondseja zullen zij kunnen beschikken, waaromtrent zij alleen verant woording verschuldigd zijn aan de Regee ring, terwijl zij ook rechtspersoonlijkheid zullen hebben. Zij zullen o.a. bevoegd zijn tot: a. Het stichten en beheeren van inrichtin gen ten dienste van handel en nijverheid. 'b. Het verleenen van subsidies. o. Het zich belasten met beheer van inrich tingen door het openbaar gezag al of niet In het leven geroepen enz. enz. Kiezerslijsten. Al degenen, die ln het Handelsregister vermeld staan, vormen tevens de kiezers- 1 ij s t voor de Kamer van Koophandel. Wanneer die kiezerslijst daaruit zal moeten worden opgemaakt, staat nog niet vast. Daarom is het voor ieder wenschelijk zijn aangifte te doen vóór 16 April van dit jaar. Daar blijkens bovenstaande de taak en de invloed der nieuwe Kamers van Koophandel van zeer groot belang zullen 'kunnen zijn, is die tijdige aangifte zeer raadzaam. De leden der Kamers van koophandel worden verder door candidaat-stelling en stemming gekozen, evenals die voor den gemeenteraad en de Tweede Kamer en ook met inachtneming der evenredige vertegen woordiging. De nieuwe Kamers van KoopharA' ""Hen vermoedelijk met 1 Januari 1922 ln functie treden. Zij zullen uit twee afdeelingen bestaan, één voor den groothandel en één voor den kleinhandel. Daarom wordt dadelijk bij de aangifte be paald waartoe een koopman (of industrieel of vereenigng) behoort. Werkt de handels zaak met een kapitaal van meer dan 50.000,— dan ls die kiezer voor de afdee- ling van het grootbedrijf. Anders voor bet kleinbedrijf. Opmerking verdient daarbij, dat wie aldus valt onder de kiesgerechtigden van de af- deeling grootbedrijf op eigen verzoek of vol gens beslissing dier afdeeïing toch kan wor den geplaatst op de lijst voor het kleinbedrijf, niet omgekeerd. Als lid der Kamer van Koophandel, kan worden gekozen wie kiezer is (later wie 2 jaar lang kiezer is geweest), 23 jaar oud en Nederlander is. Bij invoering dezer wetten en reglementen (volgens toezegging 1 Maart a.s.) zijn de be staande Kamers van Koophandel afgeschaft en is het opmaken van het handelsregister en van de kiezerslijsten en al hetgeen daar mede annex is, opgedragen aan daartoe bij Kon. Besluit bestaande commissiën. Voor dit district de heeren N. A. Kolster, voorzitter, W. H. Burgers en A. Kwant Jr. te Helder, J. Cloeck en A. Henneman te Alkmaar leden en de inzender secretaris. Een en ander kon niet aan de tegenwoor dige Kamers worden opgedragen, omdat het gebied daarvan veel meer beperkt was. J. VERDAM, Secretaris. HAAGSCHE BRIEVEN. Steun aan onze visschers. Dood aan den motor. Het Sportpark. Zuinig Gemeen te-beheer. Salarissen van leeraren aan H. B. S. en Gymnasia. 's-Gravenhage, 11 Februari. In vorige artikelen hebben wij reeds uit voerig de steunverleening aan de Scheve- ningsche visschers besproken en deelden toen mede, dat van de daarvoor benoodigde .som het gemeentelijk aandeel (1/3) verzekerd was, terwijl het Rijk niet ongeneigd bleek de overblijvende 2/3 te dragen, n.1. 240.000. Thans heeft de Minister van Landbouw een gunstige beschikking genomen en is tot voldoening en gerustheid van velen de uit voering van het plan verzekerd. Werk is er dus, gevaren kan er worden; doch zekere teekenen wijzen er op, dat de gemeenschap er niet zoo gunstig af zal ko men, als aanvankelijk werd gedacht. Van alle belangrijke buitenlandsche visch- markten komt het bericht: Groote voorraad, doch geen afzetgebied. De pakhuizen zijn nog vol, de vangst-1920 ligt nog op verkoop te wachten. De pogingen van verschillende combina ties om afzetgebied te krijgen, hebben over 't algemeen weinig succes gehad, zoodat de toestand moeilijk is. Steeds maar de valuta, wanneer zal dat eens veranderen? Na den wapenstilstand is het gebruik van auto's, motorrijwielen e. d. Sterk toegenomen. Eenerzijds waren het de spoorweg-tarieven, die vooral de vrachtauto's in aantal deden toenemen, anderzijds werd de beperkingsrem losgegooid en konden particulieren en in dustrieelen naar eigen goeddunken van het „benzinepaard" gebruik maken. De Wegententoonstelling van het vorig jaar heeft duidelijk doen uitkomen, Koe zeer ons vaderland op het gebied van weg en weg gebruik ten achter staat bij het buitenland. Geen wonder, dat men verrast werd door het steeds toenemende aantal motoren en dat deze plotselinge „Invasie" menig gezeten burger tot wanhoop bracht. Men begon te mopperen en klaagde steen en been over „die motor-vlegels". Was dit standpunt wel juist? Neen, natuurlijk! Over 't algemeen waren, enkele maniakken (die er vroeger ook waren) daargelaten, niet de motor-rijders, maar de toestanden de schuldigen. Weinig of geen verkeersregeling, slechte wegen, koppig puibliek e. d. Men zat met de handen in 't haar! En snel ontvingen de ambtenaren van politie en de rechterlijke macht opdracht om streng op te treden. Het was verklaarbaar. Doch nu gaan we over tot het andere uiterste, nu is de automobilist steeds de schuldige, nu wordt de motor-rijder a. h. w. met vergrootglas en microscoop bekeken! Verschillende bladen, o.a. de „Haagsohe Post", hebben dezen Ivantoestand gehekeld en gelijk recht voor allen opgeëlscht. Wij sluiten ons daarbij volgaarne aan. Ons is o.a. een geval bekend, waarin de auto bestuurder aan de aanrijding geen of zeer weinig schuld had en waarbij de Kanton rechter het verhoor zoodanig leidde, dat ook uit twijfelachtige getuigenverklaringen nog munt geslagen werd tegen beklaagde, die nog nimmer in zijn jarenlange motor-ervaring een bekeuring had gehad, noch eenig on geval. Het schijnt inderdaad, of het „Dood aan den motor!" ook verschillende leden der rechterlijke macht heeft bevangen. Laten we toch billijk zijn en niet de schuld op de verkeerde plaats zoeken! „Het Sportpark" heeft reeds eerder in deze kolommen bespreking gevonden en we gelooven, dat men met deze interessante ge schiedenis voldoende bekend is om te weten, dat het plan van kapitein Soharroo zeer zwak staat. Ongetwijfeld-heeft het ook zijn voor deden, doch alleen al de mogelijke ontsie ring van de Nieuwe Parklaan (die hij niet afdoende heeft kunnen weerleggen) is ge noeg om een afwijzende beschikking van B. en W. te rechtvaardigen. Na herhaald uitstel en een uitgebreide be schouwing door pers en vergaderingen, zal Maandag a.s. onze Gemeenteraad hebben te beslissen. De beer Scharroo heeft nog een stootje eraan willen geven door een adres van zijn Nederlandsche Athletiek Unie (omvattende 77 vereenigingen en 14 bonden), waarin op aanneming, zoonoodig gewijzigd, wordt aan gedrongen. Hoewel we niet gelooven, dat ook dit Iets geven zal, zijn we toch zeer benieuwd, hoe de Raad in sportzaken georiënteerd zal zijn. We weten niet, hoe dikwijls er al geschre ven en gesproken is over het onderwerp „Zuinig Gemeentebeheer" of beter gezegd: „Bet Overheidsbedrijf". Want het zijn toch voornamelijk de ver schillende bedrijven, die de belangrijkste posten der begrooting vormen. Alhier is thans verschenen het rapport van de commissie tot het brengen van bezui nigingen in de uitgaven der Gemeente. Beschouwen we het rapport in positieven zin, dan stelt het ons eenigszins teleur. Im mers bepaalde bezuinigingen izijn niet aan gewezen, wel is er in groote trekken gezegd, hoe het in 't algemeen niet moet zijn. De commissie heeft zich uitsluitend bezig gehouden met de uitgaven en wel aan de hand van de begrootingen over 1914 en 1920. Vastgesteld wordt een groote stijging, die echter niet noodzakelijk een gevolg is van verkwisting. Als oorzaken worden allereerst aangewe zen: toenemende bevolking en uitbreiding, stijging van salarissen en loonen, verkorte werktijd, hooge materiaal-prijzen. Bij het inwinnen van inlichtingen heeft de commissie veel nut gehad van een rap port van de directeuren der Gemeente-be drijven, doch zeer weinig van de zijde der 41 ingezetenen, die aan den oproep gehoor gaven. De gemeentelijke exploitatie wordt door de commissie minder economisch geacht dan de particuliere. De oorzaken hiervan zijn: le. de Gemeente moet als werkgeefster het voor beeld geven; 2e. bij leveranties moet de Ge meente meer betalen dan de particulier; 3e. de overheidsbedrijven zijn gebonden aan de politieke verantwoordelijkheid der leiders; 4e. de bedrijfsvorm is een andere. Verschillende invloeden kunnen niet dan door een wijziging van wetten worden on dervangen en in deze wil de Commissie evenmin advies geyen als antwoord op de vraa<r of het instituut der Gemeente-raden afgeschaft of "ewijzlod moet worden. Wel kan met den bedrijfsvorm rekening worden gehouden en de Commissie is in deze verdeeld. De eene helft wil de dagelijk- sche leiding opgedragen zien aan drie vak- menschen, een Raadslid en den Wethouder. De anderen geven de voorkeur aan uit sluitend vakmenschen. Het personeel moeit, volgens de Com missie, meer intensief arbeiden, waartoe alleen ho 0 f d a mbitenaren door den Raad of B. en W. benoemd en alle anderen door de bedrijfsleiders. Ook bevor dering. ontslag en vaststellen van salaris die nen ondere zekere voorwaarden aan de direc ties te komen, waardoor grooter oontróle en ijver zullen worden bevorderd. Medezepodngschap van het personeel in de bedrijfsleiding en deelname in de winst werd door de meerderheid in beginsel wenschelijk geacht. Over vergrootlng van het aantal Kan toor-uren was men het niet eens en over de medewerking van de burgerij was de verwachting niet te groot. Dit is be grijpelijk, de „o v e r h e i d s r u i f" is maar al te bekend en bemind!. We hadden het onlangs over gelukkige on derwijzers", dank zij een goedgunstige Raadsbesohikkmg. Den leeraren van H.B.S. en Gymnasium dreigt een heel ander lot, als het prae-advies van Wethouder Albarda door den Raad wordt aangenomen. Evenals in het geval van de bijzondere- en vakonder wijzers, kan het Gemeente-bestuur door af te zien van de R ij k s s u b s i d i e de salaris sen der leeraren naar eigen inzicht (en dus afwijkend van de salarisregeling van het Rijk) regelen. Was de Wethouder in 't geval der onder- w ij z e r a hiervan warm voorstander, nu het leeraren betreft stelt hij voor af te zien van een eigen regeling, waardoor de betrok- kennen ernstig benadeeld zullen worden. In de 2e Kamer heeft de heer Albarda pre cies het tegenovergesteld standpunt ingeno men en verwachtte toen van een dergelijke regeling „rampzalige gevolgen voor het on derwijs". Er is dus blijkbaar een belangrijk verschil tusschen het K a m e r 1 i d Albarda en den in de zelfde persoon 'belichaamden Wethou der van Onderwijs! De plaatsèlijfce vereeniging van leeraren hebben natuurlijk de zaak besproken en fel fmrotesteerd. Het Kamerlid Oud meende, dat de Wethouder thans niet voor zich heeft de stemmen van eenige duizenden kiezers, doch maar een kïein -groepje leeraren. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen: „De openbare verga dering. enz. spreekt haar afkeuring uit over het voorstel van B. en W. en over de houding van den Wethouder van On derwijs en dringt er bij den Raad met klem op aan de Rijkssubsidie n i et te aanvaarden, omdat zij met het Kamerlid Albarda daarvan rampzalige gevolgen voor het onderwijs ver wacht". De politiek is .toch hoogst interessant, daar is een gedaanteverwisseling, schijnbaar iets heel gewoons! Leo. BINNENLAND. Betreffende het izinken van de „Hydra" wordt nog aan het „Hbl." gemeld: Even voordat de aanvaring plaats had, was order gekomen de oefening te staken en de „Z 2'' was reeds bijna weer in de haven terugge keerd. De „Hydra" en de „Z 3" waren nog in de Wielingen. Toen de order kwam de oefening voort te zetten, wendde die „Hydra" den steven en toen had de aanvaring plaats. De „Hydra" werd getroffen kort achter den steven en maakte direct water. De comman dant Staverman wilde nog trachten het schip op een plaat te zetten, doch doordat de pa trijspoorten openstonden, kwam veel water binnen, en door snel varen bezweken de wa terdichte schotten; toen was het schip ver loren. Aanvankelijk ontstond een paniek, doch slechts zeer kort. De orders werden stipt opgevolgd, ook bij het gaan in de sloepen. De „Z 3" was van voren geraakt en zoo was de stoomleidimg- pijp van het ankerspil gesprongen. De uit vliegende stoom bezorgde brandwonden. Di rect werd met sein SOS om hulp gevraagd, maar het duurde lang eer dit VUsaingen, langs een omweg, bereikte. De „Z 2" was spoedig teruggekeerd en kon de in sloepen ronddrijvende mannen op nemen. De lichtmatroos Van Beursen werd naar het ziekenhuis overgebracht. Ook de ma troos le kl. Naaktgeboren had ernstige brandwonden. •tas Het lichten van de „Hydra" ls opgedragen aan de Nieuwe Berging-Maatschappij te Maassluis. Heit Hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Comité voor Oostenrijk deelt- me de, dat Donderdag een resolutie van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken werd ontvangen dd. 8 Februari j.L luiden: „Volgens berichten uit de pers ko nen in Weenen gevallen van vlektyphus voor en naar de laatste dagen gemeld werd. zou die ziekte zich snel verspreiden en zouden reeds gevallen met doodelijken afgeloop zijn voor gekomen. Ik acht mij onder deze omstan digheden niet verantwoord, lange*- toe te stemmen in de overkomst van kinderen uit Oostenrijk en Hongarije en verzoek Uw Co mité daarom de overkomst van kinderen te staken. Treinen, die reeds onderweg mochten zijn, kunnen alsnog binnenkomen". Het Hoofdbestuur van het Algemeen Ne derlandse]! Comité voor Oostenrijk deelt aan belangstellenden mede, dat het alsnog -mach tiging heeft bekomen om het kindertrans port, dat reeds geheel voorbereid was, den l6en Februari van Weenen te doen vertrek ken. Op de vragen van den heer Ter Hall be treffende bevordering van den vryen invoer van ansjovis in Duitschland en betreffende het opkoopen door de Regeering van de oude voorraden vau ansjoviszouters antwoordde de Minister van Landbouw 1. Het is den minister bekend, dat het in voerverbod van ansjovis in Duitschland ernstig schade doet aan het Nederlandsche ansjovis- bedrijf. Hy heeft zyn ambtgenoot van Buiten landsche Zaken verzocht by de Duitsche Re geering stappen te doen, welke zouden kun nen leiden tot opheffing van het onder 1 be doelde invoerverbod. Tot heden is door de Duitsche Regeering ter zake nog geen be slissing genomen. 2. De minister is niet voornemens de oude voorraden van de ansjoviszouters voor Rijks rekening te doen opkoopen. I11 overleg met zijn ambtgenoot van Arbeid heeft hij in het vorig seizoen ansjovis van de visschers ge kocht en deze voor Rijksrekening doen zou ten, ten einde aldus de werkloosheid in dat visscbersbedryf te bestrijden. Het ligt naar zyn oordeel niet op den weg der Regeering, voorraden van goederen, die door de tijds omstandigheden zeer belangrijk in waarde gedaald zyn, door het Ryk te doen aankoopen. Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot verhooging van de belasting der gouden en zilveren werken en wijziging der wet van 18 September 1852. In afwachting van het ontwerp tot her nieuwing van den wet op de gouden en zil veren waarborg stelt de Minister thans voor de belasting te verdubbelen. Neemt men aan, dat verkoop van gouden en zilveren werken met 25 pet. zal afnemen, dan zou de vermeer dering van de opbrengst der belasting ten gevolge van de voorgestelde verhooging, zijn te schatten op pijn. f 457,000 's jaars. Donderdag werd door het bestuur der ver eeniging van handelaren ln melk, boter, kaas en eieren te 's-Gravenhage per telegram aan den Minister van Landbouw verzooht, maat- regeflen te treffen tegen den «ngellmiteerden uitvoer van eieren, daar dientengevolge de binnenlandsche eierprijzen binnen kotten tijd pijn. 50 gestegen rijn.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5