De fusie der vrijzinnige partijen. Een petitionnement betreffende Russische fondsen. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. GEMENGD NIEUWS. Mr. Hüfelt over het zakgeld onzer kinderen. Trianon. Een strop van snfjboonen. 1 Straatroof? Aanrijding. De kindermoord te Volendam. De goedkoope cacao. In welk verband mag het woord „boter" gebezigd worden? Een Parflsche bandiet Men meldt uit Den Haag: Vrijdagochtend is aan de leiders der vrij zinnige Kamerfracties en van de kleine vrij zinnige groepen het fusieprogram overhan digd, waarin de wijzigingen, door de belang hebbende groepen verlangd, zijn aange bracht. Het program, waarop de hoofdbesturen der fusioneerende partijen, die zich „Vrij heidsbond" zullen noemen, hebben veree- nigd, luidt thans aldus: 1. Erkenning van het vrijheidsbeginsel als grondslag van staatsbeleid en van de noodzakelijkheid eener zuiver democratische staatsinrichting. Behoud van het grondwettelijke koning schap, dat verzekerd blijve aan Koningin Wilhelmdna en hare nakomelingen. 2. Handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan, van de integriteit van ons ge bied in en buiten Europa en het daartoe brengen van offers, doch slechts in zoover en zoolang deze offers noodzakelijk zijn in verband met de ontwikkeling van den Vol kenbond. Bevordering van een harmonisch staat kundig en economisch verkeer der volken. 3. Onvoorwaardelijke handhaving van wettelijke orde en vrijheid door het daartoe bevoegde gezag. 4. Waarborging tegen iedere aanranding van de volledige geestelijke en godsdienstige vrijheid. Erkenning van de waarde van het geestelijk en van het godsdienstig leven voor maatschappij en staat. 6. Bevordering van kunsten en weten schappen. Ontwikkeling van het onderwijs in practische richting, zoodat het meer dan tot heden opleidt tot geschiktheid voor het maatschappelijk leven en de gezinstaak. 6. Volledige staatkundige, burgerrechte lijke en economische gelijkstelling van man en vrouw. 7. Ontwikkeling van het vrije bedrijfs leven ter bereiking van welvaart voor allen. Bevordering van het vrije handelsverkeer. Behoud van het vrijhandelsbeginsel. Bestrijding van bureaucratische wetgeving en ambtenarij. Verzet tegen voortzetting van het stelsel van overheidsbijslag in de kosten van het leven der burgers. Bescherming van het publiek tegen machtsmisbruik van belangengemeenschap pen. 8. Zoo ruim mogelijke ontwikkeling van ieders persoonlijkheid ter verhooging van volkskracht en als eisch van maatschappe lijke rechtvaardigheid. Particulier initiatief als grondslag van maatschappelijke welvaart. Versterking van het inzicht, dat daarbij de ontwikkeling der productie mede ten goede moet komen aan de arbeidersklasse en dat haar belang er bij moet worden vergroot. Afwijzing van de onder den naam van so cialisatie aangeprezen omvorming van het productiestelsel. Samenwerking van kapitaal, intellect en arbeid. Bevordering van het bewustzijn, dat medezeggenschap van den werknemer ten aanzien van arbeidsvoorwaarden en inwen dige organisatie gewenscht is, in de daarvoor vatbare bedrijven. Bevordering van spaarzin en kapitaalvor ming, ook uit arbeidsinkomen. Behoud van'een krachtigen middenstand als onmisbaar voor productie en verdeeling. Ontwikkeling van den landbouw in het bij zonder ook ten behoeve van hét kleinbedrijf. 9. Handhaving van het stelsel van belas ting naar draagkracht. Beperking van uitgaven van staat, pro vincie en gemeente. Verzet tegen het opdrin gen der belastingen; vereenvoudiging en zui niger inrichting van openbare diensten, bij voorkeur in overleg met de ambtenaarsorga nisaties. t 10. Bevordering van het zelfbestuur in Oost- en West-Indië, onder handhaving van de sadmhoorighedd met het rijk in Europa. Verheffing van het geestelijk en maat schappelijk peil der inheemsche bevolking. Ontwikkeling der koloniale hulpbronnen, inzonderheid ten 'behoeve van Indië zelf. Aan een commissie van drie leden, de hee- ren Dresselhuys, Otto en Treub, werd de verdere voorbereiding van de inrichting der nieuwe partij opgedragen, voor zoover deze reeds thans noodig is. De Bond van Nederlandsche Beleggers heeft een petitionnementsbeweging op touw gezet, met het doel de Regeering te nopen haar af wachtende houding ten aanzien van de bezit ters der geannuleerde Russische schuld te laten varen. In een adres aan de Koningin wordt de Regeering verzocht een onderzoek te doen naar het aantal bezitters van Russische fond sen en te informeeren bij de Russische Regee ring naar de voorwaarden, waarop de tegen woordige Russische Regeering haar annulee- ringsdecreet ten profyte van de Nederlandsche beleggers zou willen intrekken, dan wel naar de conditiën, waarop zy onze Regeering of een half-offlciëel Nederland'sch consortium bepaalde belangen, concessies of monopolies in Rusland zou kunnen toestaan, opdat de Nederlandsche Regeering of het Nederlandsch consortium de verplichtingen tegenover de Nederlandsche geldgevers zou kunnen overnemen. Voorgesteld wordt, over te gaan tot de op richting van een Rijks-centraal-bureau voor Russische waarden, waar de Nederlandsche houders van Russische fondsen hun obligatiën kunnen deponeeren tegen afgifte van certifi caten, waarop by wyze van voorschot door de Nederlandsche Regeering een jaariyksche rente van l'/j pet. van het nominaal-bedrag kan worden uitbetaald. Voorts wordt voorgesteld gelden beschikbaar te stellen om bij de afgifte der certificaten 3 pet. van het nominale bedrag uittekeeren, zynde omstreeks het achtste gedeelte der niet uitgekeerde rente gedurende de aunuleerings- periode en maatregelen te nemen, opdat de certificaten, door zekerheidsstelling van de Regeering, te allen tyde met 15 pet. van het nominale bedrag kunnen worden beleend. Samenvoeging van Zaansche gemeenten. Ged. Staten van Noord-Hotland hebben den Zaansohen gemeentebesturen medege deeld, dat zij de leiding op zich hebben geno men met betrekking tot de samenvoeging van de gemeenten Zaandam, Wormen-eer, Koog a. d. Zaan, Zaandijk en Krommenie, waarbij eventueel nog gevoegd zouden wor den Wormer, Oost- en Westzaan. DeAms1ierdaimschewe.tbouder8 crisis. De „Nieuwo Oouranlt" schrijft. JDe niebsocialLstisohe partijen (in den Raad van Amsterdam) worden thans voor de tweede maal voor de vraag gesteld, of zij hun medewerking zullen verleenen aan de ondermijning van het „burgerlijk" overheids gezag door de sociaal-democratische actie Destijds bij die wHhouders-verkiezingen meende menigeen, dat men de sociaal-de mocraten gerust met de verantwoordelijk heid der overheid kon (belasten, immers het zou in de practjjk met hen „toch zoo'n vaart wél niet loopen". Het is te Amsterdam an ders uitgekomen. We zijn thans benieuwd, om te zien, of de niet-socialistische partijen nu ze voor de feiten gesteld ziin en speculaties op een ge hoopt opportunisme der sociaal-democraten niet meer kunnen baten, zullen toonen, dat zij beter dan de beide wethouders zich be wust zijn van de verantwoordelijkheid tegen over de geheele gemeenschap, welke op een bestuurder der gemeente rust en welke voor eiken overheidspersoon zwaarder behoort te wegen dan welke andere verantwoorde lijkheid ook. „Het Volk" spreekt, naar aanleiding der beschouwingen in de burgerlijke pers over de Amsterdamsche wethouderscrisis, van een .ystraatorkest", en verdedigt het optre den van Wibaut en Miranda aldus: Toen Wibaut in het kollege van B. en W. kwam en (bijna tegelijk de oorlogsohaos ook de hoofdstad in verwarring bracht, wie zaten daar toen naast hem? De oude heer Serru- rier, de heer Jitta, de heer Delprat en Mr. De Vries, wiens daadkracht en [bekwaam heid sedert hij, om met Schaper te spreken, van dienstmeisje tot mevrouw werd bevor derd, voldoende aan den dag traden. Wat zou er in d i e n tijd èn daarna van Amster dam zijn geworden zonder den man Wibaut, die men „den Machtige" schimpte, doch op wiens machtige hestuursbekwaamheid men bouwen kon, en 'bouwde? Toen de angst des tijds fcnejde, vleide men hean. Nauwelijks trad een zweem van verandering in; of de Diepenhorsten en Bois- sevains, de Scheltema's en Ter Haaren, en hoe die zelf-onmachtige bedillers meer mogen heeten vielen over hem heen, met al de minachting van de hielenlikkers der voormalige regenten voor m&élr een arbeidersafgevaardigde. De aardappel- en keuken-relletjes waren niet van de lucht. Voor dat doel was alles goed genoeg En hoe heeft men onze wethouders bejegend Hoe was elke stap, dien ze deden, van schimp scheuten en de misselyke „kritiek" vergezeld Hoe zyn de dappere ijver en de kloeke kun digheid van De Miranda, waar alles ten stad- huize respekt voor heeft, alléén gered door zyn vasthoudendheid, waar het algemeene oog merk op het fnuiken van zyn daadkracht was gericht? Heeft men niet zelfs een man, die zelf by' de prijsbepaling van meel ten nauwste is betrokken, om by dat versche voorbeeld te dly'ven, gesteund in zijn aanval op het goed- kooper maken van brood instede deü mis- plaatsten aanvaller tot de orde te roepen, ook al was de betrokken magistraat rood De lijn is geweest: Néém hun bekwaamheid, veracht hun beginsel. Den kruier kunnen wy gebruiken, de boodschap zullen wy hem wel méégeven. Den weg weet hij overal, zyn be trouwbaarheid staat vast, en sterk is zyn ge heugen Juist, zeer juist, maar dat geheugen heeft nu gewerkt om zich goed te herinneren, wat deze mannen voor Amsterdam gedaan hebben, hoe ze bejegend zyn, wie ze had uitgezonden en met wie ze één zyn in een beslissend oogenblik. Nu bulkt het straatorkest van spijt om de krachten, die men niet missen wil, én om de socialistische eenheid, die men zoo gaarne had uiteengehaald. Want, nietwaar? het spotten met „burgerlijke verwatering" ten eenre belet het lasteren van „roode geldverspilling" ten andere nietl De hoofdstad is immers door Wibaut en De Miranda gebracht aan den rand van den af grond. Welnn, men straffe streng de 8-Jnni-stakers. En daarna kunnen Boissevain en de generaal Ophorst, Wierders en Weiss daar redden. Aan Wijnkoop dan de dirigeerstaf van het straatorkest 1 Duitsohe onderwijzers. „De Bodeorgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers betoogt, dat de Regeering met het opdragen van het lager onderwijs aan vreemdelingen den eersten stap zet op den weg, die naar het verlies der kolonie zal leiden. Indien de Regeering dit had Ingezien, zou zy alles in het werk gesteld hebben, om zelfs de eerste publicatie van het denkbeeld te verhinderen. Zy zou gevreesd hebben voor de indruk, die alleen reeds het opperen van een dergelijk plan in Engeland, Amerika en Japan zon teweeg brengen. Vandaar, dat wy het vaste vertrouwen uit spreken, dat de Regeering niet tot uitvoering zal overgaan. Zy heeft nu één onhandige zet gedaan. Zy zal die niet door'een tweede laten volgen. Daarom ook acht „de Bode" het overbodig, de -andere bedenkingen, die reeds door vale bladen zyn geuit, en waarmede zy het eens is, te herhalen. Bezuiniging. Er ligt, zegt „De Tijd", een haast komische tegenstrijdigheid in het feit, dat onze Minister van Financiën de actie voor bezuiniging in leidt door een'der posten van zyne begroo ting met f 22.000 teverhoogen. Doch het komt er op aan, te weten, of het ontreden der bezuinigings-iDspectie tot bespa ringen zal leiden, wélke aanzienlijk opwegen tegen de aan het nieuwe instutuut verbonden uitgavqn De Algemeene Rekenkamer heeft de uitgaven aan de wettelijke vooorschriften te toetsen, maar heeft geen preventieve con- tröle op de doelmatigheid der uitgaven. De nieuwe bezuinigiDgsinspectie zal derhalve goede diensten kunnen bewyzen. Vooral om dat het in de bedoeling ligt, een statistiek der rijksuitgaven te publiceeren, zoodat door deze statistiek behoorlijk in te richten en met be kwamen spoed te publiceeren, het werk van de inspectie komt te staan onder rechtstreek- sche contrOle van de Staten Generaal. De 8 ure n-d a g. In het soc.-dem. weekblad „De Blijde We reld" schrijft A. H. v d. Hoeve, dat de 8 uren dag een mislukking dient te worden, in zoo ver, dat veel arbeiders hun vrijen tijd niet geven aan dien arbeid, waar ze «ich aan moes ten wijden. Nu wordt wel door de vakvereenigingen voor dit gevaar gewaarschuwd en men wyst de arbeiders op het goed gebruiken van den vrijen tyd, maar het bloed kruipt, waar het niet gaan kaD. Ja, zelfs verbodsbepalingen helpen hier weinig. Wie kan contröleeren hoe door de duizenden arbeiders hun vryen tijd wordt besteed? Als de geest niet werkt, helpt verbieden niets. En nog een ander gevaar dreigt: Het verrichten van bijwerk heeft een neer drukkende werking op de looneD. Een bij baantje is men wel geneigd voor betrekkelijk gering loon waar te nemen, het is een mee valler 1 Ik weet een geval van arbeiders aan een Rijksinrichting, die bij particuliere werkge vers uit dezelfde branche iederen avond tot laat werken, voor lager uurloon dan de arbei ders, die daar vast zijn, wat den werknemer natuurlijk in de groote verleiding brengt het getal vaste dure werknemers te verkleinen en dat van de goedkoope losse 'avondwerkers uit te breiden. Het ambtenaarslege r. Naar aanleiding van de becijfering der „Middelb. Crt." betreffende het steeds groei ende ambtenaarenleger, wijst „De Nederlan der" op de daaraan verbonden politieke ge varen. „Het is duidelijk, dat wel zeer gemakkelijk hier kaste-geest binnendringt en loutere belan- gen-politiek, die de drijvende beginselen vol komen kan doen schuil gaan. Het gevaar dreigt volstrekt niet alleen, noch vooral den ambtenaren zelf, maar minstens evenveel politieken party-leiders. Er schuilt vermoedelijk winst aan, als men omtrent rechts positie en salarieering wat extra veel belooft. In dezelfde mate treedt dan verlies van poli tieke zeden in. Maar het gevaar is allerminst onafwend baar. Ambtenaren knnnen zichzelven dringen om het politieke leven te bezien en hun poli tiek gedrag te bepalen uit hooger gezichts punt dan onmiddelijk eigenbelang; zy kun nen tegelijk de verschillende partijen nopen om met de actueele vragen der ambtenaren zeer sterk te rekenen. En de politieke partyen moeten naar beide zy'den, en algemeen-principieel en speciaal practisch hetzelfde doen. Dan blyven wy politiek op de hoogte", Waar ligt de oorzaak? In „Schooi en Leven" bespreekt de redac teur R. C. (Prof. R. Cosimir) de oorzaak van de min gunstige posiite, die da onderwijzers dn de maatschappij innemen. Hoeft minister De Visser de schuld, vraagt de schrijver en zegt: „Het voorgaande ministerie heeft onder Oort v. d. Linden nog veel minder voor de onderwijzers-ia arwedden gedaan. Had de machtige liberale partij toen zij in '78 haar schoolwet maakte, dadelijk ferme jaarwed den ingediend, had Goeman Borgesiii3, toen hij het beginsel der periodieke verhoogingen in de wetneerlegde, beter ingegrepen, wij zouden veel verder gekomen zijn. „De oorzaak ligt niet bij een minister, niet bij een ministerie, niet bij een parijt, niet bij een kamer, ze ligt aan ons volk zelf. Het is ons volk, dat nog geen belangstelling ge noeg heeft voor het onderwijs, dat er geen offers voor wil brengen. Het is het gebrek aan begrip, aan inzcht in de beteekenis der opvoeding; het belang der persoonlijkheid bij het opvoedingswerk wordt miskend. Dit is het eerste, wat wij het Nederlandsche volk moeten duidelijk maken: dat het opvoedings werk staat en valt met den persoon van den opvoeder. Zijn weten, zijn kracht, zijn vrij heid van denken en voelen, zijn cultuur, zijn fijnheid van voelen, zijn rijpheid van ont wikkeling bepalen het onderwijs. Wij moe ten de ouders, en het vadefrandsche volk van de domheid genezen, die meent, dat men iets kan bereiken buiten de persoonlijkheid om. „Ziehier de taak: het Nederlandsche volk opvoeden tot geloof in de persoonljjkheids- paedagogiek." Een andere oorzaak van klein-achting ziet de schrijver in de onderlinge verdeeldheid in de onderwijzerswereld, die het publiek doet denken aan den twist tusschen kok en keukenmeid, als het verneemt van kwesties tusschen hoofden en onderwijzers. Met liet oog daarop vraagt hij: „Is het zoo onmogelijk, om zich op dit programma te vereenigen: een administra teur, die zorgt voor al het administratieve (schoolgebouw, schoonhouden, leerlingmlijs- ten, vaocinebewijzen, schoolgeld, enz.) een dagelijks leidend hoofd, een schoolvergade ring met volstrekte bevoegdheid- in alle groote zaken? Moeten wij, waar een groote. taak van volksopvoeding en volksbe- zieling ons wacht, ons gaan afbeulen met we- derzijdscbe bestrijding en kleineering, moet daaraan een deel van onze organen, ,onze kracht, ons geld worden besteed?" Arrondisscmcnts-Rcchtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 8 Februari. Uitspraken: C. S. en J. S., Helder.. Ie Bedriegelijke Bankbreuk; 2e medeplichtigheid. Beiden vrijgesproken. H. O., Helder. Wederspanndgheid. 25 boete subs. 25 dagen gev. Nieuwe zaken: Dwaze begeerlijkheid. De Texelsche schipper O. v. S. werd op 27 Nov. verlokt zich te Cocksdorp een mooie Solarlantaarn toe te eigenen van de fiets, toebehoorende aan den werkman P. H. Het was een gevaarlijke manipulatie, zoo als bleek uit den eisch tegen den niet ver schenen beklaagde: 3 mnd. gev. De geleerden zijn het niet eens. De kruidenier M. N. was veroordeeld door den Helderschen Kantonrechter ter zake het voorhanden hebben van wapenen zonder de vereischte machtiging, tot 3 boete subs. 2 dagen. Vermoedelijk ging de ambtenaar van dit vonnis in appèl, want beklaagde had he den van geen belangstelling blijk gegeven en nu werd deze zaak in hooger beroep be handeld. De officier scheen zich echter niet te kun nen vereenigen met de zienswijze van den Kantonrechter en eischte vernietiging van het gewezen vonnis en ontslag van rechts vervolging van den veroordeelden kruide nier met z'n clandestiene proppeschieters. Een misverstand. De koopman A. E. te Texel moest .terecht staan, omdat hij op 13 December in een her berg zijn collega L. V. met de vuist eenige flinke tikken op het hoofd had toegebracht. Beklaagde erkende het feit, maar beweerde in de meening te hebben verkeerd, dat V. met wien hij tevoren eenig dispuut had ge voerd over een geldkwestie, hem onver- hoedsch van achter een slag op het hoofd had gegeven. V. verklaarde echter, dat hij geen hand naar bekl. had uitgestoken. Denkelijk is het dus een omissie van E„ die hem echter nog duur te staan komt, daar het O. M. 25 boete subs. 25 dagen vorderde. De ^18-jarige zoon van een inwoner van Amsterdam, die in „een groot huis" woont, werd voor een rijwiel-licht-overtreding be boet met een boete van 15. Voor den kan tonrechter, mr. I. A. Höfelt, reclameerde hij over de hoogte van het bedrag. „Wat doe je?" vraagt de kantonrechter. „Ik ben Han delsscholier", is het antwoord. „Wat is je zakgeld?" „Twaalf gul<jen vijftig in de maand"1. „Dat is veel te weinig, zeg dat inaar aan je vader", zegt de kantonrechter, imr. Höfelt, „iemand, die in zoo'n groot huis woont, behoort zijn zoon meer zakgeld te geven." De meneer, die in een groot huis woont, vraagt den kantonrechter of hij inderdaad die boodschap aan zijn zoon heeft medege geven. Het antwoord is, dat hij „de geïncri mineerde boodschap" inderdaad heeft gege ven en „dat uw zoon er profijt van zal heb ben, hoopt van harte de kantonrechter to Amsterdam I A Höfelit." De „meneer in het groote huis", die op een openbare rechtszitting door een kanton rechter berispt is omdat hij zijn zoon te wei nig zakgeld geeft, vraagt aan het H.bl. of de kantonrechter daartoe gerechtigd was. Mijn zoon, zegt hij, verheugt zich over den raad; velen zijner vriendjes, wier vaders soms in minder groote huizen wonen, krijgen inder daad meer. Maar ik acht het verkeerd en doe het niet. De Red. van het Hjbl. heeft geantwoord, dat naar hare meening de kantonrechter in •zeer sterke mate zijn bevoegdheid te buiten was gegaan en 'bovendien een, zeer dommen en verkeerden raad had gegeven. „Niet als redacteur, maar ais vader schrij vend, zouden wij zeggen, dat het zakgeld ze ker hoog genoeg is." Naar die firma Ferwerde Thieman mee deelt, heeft zij besloten, het door haar geëx ploiteerde café-restaurant Trianon, op het Leidsche Plein te Amsterdam waar het per soneel thans in staking is, te sluiten en de" exploitatie niet weer voort te zetten. Uit Heemskerk meldt men aan het „N. v. d. D.": Karrenvrachten met gezouten snij- boonen worden-dagelijks van Beverwijk naar den akker als mest gereden. Dit beteekent een strop, die de R.-K. poöp. Tuindersver. „Kennmierland" treft. 2400 vaten, die teza men 90.000 gekost hebben, zijn dezer dagen publiek verkocht. De opbrengst bedroeg ruim 5000 hoofdzakelijk voor de vaten. Donderdagmorgen zou op den O. Z. Voor burgwal te Amsterdam een 70-jarig man door twee mannen zijn aangerand en beroofd van 6000, welk bedrag hij bij een bankinstel ling had geïnd. Het vermoeden bestaat ech ter, dat men hier met een gefingeerde be- rooving te doen heeft. Ruim 6 uur Donderdagavond is de uit Hel- levoetsluis 'komende stoomtram van de Rot- terdamsche Stoomtram-Maatschappij in de Tweede Rosestraat tt© Rotterdam gereden op een auto-omnibus van den Tuindorp- dienst op den Groenen Hilledijk, die ter plaatse voor de stoomtram de rails wilde passeeren, maar daarbij vastreed tegen een trottoirband. De twaaüf of dertien personen, die in den omgeslagen omnibus zaten, kwa men allen met deh schrik vrij, met uitzonde ring van juffrouw L. K„ uit Den Haag,'die lichte kwetsuren aan de beonen bekwam. De Haarlemsche rechtbank heeft Donder dag de 30-jarige E. H. L. veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis. De reohtbank achtte den voorbedachten rade niet aanwezig. Wel achtte zij beklaagde schuldig aan doodslag, gepleegd op haar 5-jarig stiefdochtertje. Nadat het vonnis was voorgelezen, riep do beklaagde uit: Ik heb het beslist niet gedaan 1 In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de veroordeelde in de gevangenis te Haarlem zelfmoord gepleegd door ophan ging. Er is vermoedelijk geen enkel artikel, dat zoo spoedig na den oorlog op het oude prijs niveau is teruggegaan dan chocolade en cacao. En dat terwijl gedurende den oorlog iutet deze artikelen 500 600 prooent in uriis gestegen waren; We herinneren ons allen den tijd, dat aan de grens voor één sfcukic Kwatta graag 10 mark of 5 franc werd be taald, en dat in ons eigen land alleen zeer ryke menschen zich de weelde konden ver oorloven, chocolade te eten. Van het eene uiterste in het andere thans is chocolade bijzonder .goedkoop vooral' wanneer men de gedepriceerdè waantoS het geld in Mmnerküig „oeÏÏ. T den door de Amsterdamsche straten Me" met reppen" en de venters bieden ze te irlim +2L trijs, en hebben Jh nog Ook d. winkelprijs te'oHd? ££g! voor 71/t cent heeft men weer zijn reep goede chocolade, evenals voor 1914. De cacao is nog goedkooper, cacao kan men thans zelfs goedkooper drinken dan vuor den oorlog, en een bus cacao van een kilo van uitstekende qualiteit (geen 7.g. „choooladepoeder", doch caoao van bekende, goede merken), heeft men thans voor f 1 h f 1.25, dat is dus nog minder dan de „daal- der"-cacao, die vroeger als de billijkste gold. Zoozeer is de cacao als handelsartikel In. waarde gedaald, dat men eind verleden week in den Londenschen groothandel cacao-koe- ken vooc, niets aanbood: de pakhuisruimte was meer waard dan l)et artikel! De eenige oonditie was, dat de gegadigden den fabri kanten het invoerrecht zouden restitueeren, dat op de cacao betaald was. Dit invoerrecht bedraagt ongeveer 6 d. per pond. De cacao in koekvorm is een van de producten die overblijft na het robsteren der cacao-boonen het grond-materiaal. De caoao-hoter is dan afgescheiden, en de caoao-koeken worden go. malen en tot cacao-poeder gemaakt Welnu, nieniand durfde de oacao-koeken gratis te aanvaarden, men voorzag dat zelfs de xnaal-kosten er niet uit te halen zouden zijn, nu er mik een overvloed van cacao poeder op de markt is! Intusschen behoeft het publiek niet spij tig te zijn, dat cacao thans zoo bijzonder goedkoop is, goedkooper dan koffie en thee. Goedkooperèn gqzonder. Cacao is zeer voedzaam, en1 men1 Turn ithans profitoeren van de tegenwoordig zeldzame omstandig heid, dat een goed voedingsmiddel zéér goed- koop te krijgen is! Dr. Van Hamel Roos schrijft in het „Mndbl. tegen de Vervalsohingen": Naar aanleiding van een dezer dagen ge voerd proces te Londen, achten wij het van veel gewicht voor ons „boteri'-land, de be slissing dienaangaande in ruimen kring be kend te maken. Het ging om de vraag of het woord „boter" dn verband met andere arti kelen, zooals bananen, copra, aardnoten enz. genoemd mag worden of dat men alleen van vet mag spreken. Een artikel genaamd „Banane Butter" droeg als étiket de woorden „rijpe bananen, met eieren en boter" en daar nu bij analyse ■bleek, dat Jbotfer", d.L koeboter, niet aan wezig was, bkliste de rechtbank, dat deze benaming onwettig was, en dat het woord „boter" uitsluitend! gebezigd mocht wor den, indien de herkomst er op de étiketton onmiddellijk bijgevoegd werd', zoodat men derhalve slechte mocht publiceeren: bana nen-boter, aaadnoten-boter.oacao-boter of co- oos-boter. Wij gelooven, dat deze 'beslissing ook voor ons land van beteekenis is ook met het oog op den uitvoer van talrijke vethoudende artikelen, daar bij een strenge uitvoering der Warenwet het voor onze industrie drin gend noodzakelijk is, ten einde vervolging en inbeslagneming te voorkomen, nauwkeu rig vooraf te weten, welke benamingen hun ner artikelen, al of niet, hetzij binnenslands of buitenslands geoorloofd zijn. Bacqué geheeten', had bij een vechtpartij twee inspecteurs van politie doodgeschoten en ae vlucht genomen. Dezer dagen heeft de Parijsche politie het spoor van dien bandiet ontdekt; zij wist dat hij zich ophield bij een weduwe met vier kinderen te Gennevilliers. Woensdagmiddag heeft een politiemacht daar Bacqué overvallen, toen hij, in de ka mer waar de weduwe met haar kinderen zich ophield, op een bed lag, spelend met het jongste kindje van twee jaar. Zoodra hij de politie, met de revolver in de hand zag bin nenkomen, greep Bacqué een revolver on der zijn. hoofdkussen van daan en vu- de. Een politie-man in den buik getroffen, zakte ineen. Een ander politie-amhtenaar heeft daarop den bandiet ren kogel in het hoofd gejaagd, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. De gekwetste politie agent is in emstigen toestand naar een zie kenhuis overgebracht Veel-rookers. Sommige lieden gaan prat op het feit, dat z(j vijftig cigaretten per dag rooken waar een mensch al niet trotsch op kan zijn 1 En waar h(j z(jn gezohdheid al niet mee bederven kan I Want het lijdt geen twtyfei of het onmatig rooken van cigaretten is zeer nadeelig voor het menschelijk lichaam. Er ziin uitzonderingen, zeker, maar die bevestigen den regel en niet iedereen zal het zoover brengen als zekere heer Thompson, een New-Yorker, die onlangs zijn zaventigsten verjaardag vierde door hon derd cigaretten te rooken binnen vier en twin tig uur. Hij vertelde zijn gasten, dat hij gedu rende de laatste vijftig jaar gemiddeld 5Ö0 sigaretten per week bad gerookt en In totaal ongeveer 1.300.000, zonder dat hy ooit ziek was geweest door zyn onmatig rooken. Verder deelde hy mede, dat hij aan sigarettan onge veer 20.000 dollar had uitgegeven in die 50 jaar en dat hy, in de lengte gemeten, 61 myi cig&' retten had opgerookt. 's Nachts rookte hy ookals hy wakker werd» lag altyd zyn cigaret klaar op zyn nacht" kastje. De heer Thomson is echter niet.de eenig® veelrooker. Een paar maanden geleden stierf te Parys een zekere heer Voiron, twee en zeventig jaar oud. Voiron begon sigaren te rooken, toen hy achttien jaar was en rookte zijn heele leven dertig sigaren per dag. Hv stierf in zyn leuningstoel, een sigaar tusschen de lippen. Gedurende ruim een halve eeu* rookte hy 591.000 sigaren, gelykstaande aan één sigaar van 42 myl lengteen de tijd, dien hy verrookte, was weinig minder dan 200.000 uren. Toen Voiron zeventig jaar werd, kreeg bil bezoek van dagbladreporters, die hem va° allerlei vroegen, o. a. waarom hy nooit gehuwd was geweest. Hy nam zyn sigaar uit den mond en zeide- „Dit is myn vrouw 1 Zy heeft me vyftig jaftf onafgebroken geluk geschonken en we hebl>®a nooit gekibbeld. Toon me de vrouw, die o* na kan doen en ik wil haar nu nog huwen, als ze me hebben will" Maar zelfs Voiron heeft een ernstige concuf" rent in een Zwitserschen advocaat, M. LenoiD die twee jaar geleden stierf en van w'e® beweerd wordt, dat hy 10.000 sigaren per Jaft rookte. Toen hy 60 jaar werd, rookte by v0^_ ieder jaar, dat hy geleefd had, een sigaar- 60 achter elkander. Deze lieden zou men laD£» afstands-róokers kunnen noemen; mei1 hee

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6