HELDERS® COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 12 FEBRUARI 1921. BUITENLAND. De conferenties te Londen. Parijs, 11 Februari. De oorrespondent van de Echo de Paris te Mainz meldt dat Duitsch- land te Londen de volgende drie punten zal bepleiten: le. Storting van jaarlijksohe ter mijnen zonder voorshands tot bepaling van het totaal-bedrag over te gaan; 2e. Duitsch- land kan de 'geallieerden enkel met goede ren en werkracht betalen; 8e. Het verdrag van Versailles schrijft geen sancties voor. De tweede stelling ia van Rathenau en Stinnes afkomstig. DUITSCHLAND. Het Eenheidsfront. BERLIJN, 11 Eebr. De .Deutsche Allge- meine Zeitung" meldt dat de 'besprekingen tusschen de Duitsch-Nationalen en de Duit sche Volskpartij over de vorming van een „eenheidsfront een zeer 'gunstig verloop hebben. Voor het geval dat de onderhande lingen met de Entente te Londen tot geen definitief resultaat mochten leiden en de En tente met geweld zou dreigen, zal het een heidsfront, dat alle burgerlijke partijen en de meefderheids-sociallsten zal omvatten, on middellijk worden gevormd. Het blad deelt verder mede, dat men hoopt ln het vervolg in alle kwesties van bultenlandsch politieleen aard' een samenwer king tusschen alle partijen met uitzondering van de uiterste linkerzijde tot stand te kun nen brengen. Hoe er gestolen wordt. Schouwburgbezoekers te Berlijn kunnen door een klein bedrag extra voor de garde robe te betalen, hoed, mantel, jas, parapluie, stok, overschoenen verzekeren tegen diefstal tot een bedrag van ten ho: pste 10,000 Mark. „Men zal dus voortaan rustig op zün plaats kunnen blijven zitten tot het eind van de voorstelling, zonder dat men bang behoeft zijn zijn bonten jas of andere min of meer kostbare kleedingstukken niet terug te zien", merkt het „BerL Tagebl." teekenend bij dit nieuwtje op. Havenbeheer te Berlijn. Reeds lang werd er over geklaagd', dat in de oostelijke haven van Berlijn er zooveel werd gestolen van de in depót liggende goe deren. Van gemeentewege is er nu een on derzoek ingesteld, met het resultaat, dat het dagelljksch bestuur onmiddellijk den direc teur van de haven en den bedrijfsraad1 heeft ontslagen en tevens mededeeling gedaan van ziin bevinden aan het narket. Er zijn tot nu toe de volgende staaltjes van wanbeheer geconstateerd: Een firma klaag de dat van haar wijnvoorraad ln de haven voor 86,000 Mark was bestolen. De direc teur, na overleg met den bedrijfsraad, stelde de firma een vergelijk voor. Hij zou voortaan haar minder opslag- en weegkosten rekenen en zoo allengs het tekort aanzuiveren 1 Een sigarettenfirma, bestolen voor 7000 Mark, durfde geen aanklacht indienen, om dat haar dan, volgens bedreiging van den directeur, ""een opslagruimte in de haven meer gegeven zou worden. Uit een loods werd veel koper gestolen. De portier, die een nadht op bleef om de dieven te snam>en, betrapte verschillende havenar beiders, die hem dreigden met ..de beenen stuk slaan" indien hij aangifte deed. De nor- tier vroeg een revolver aan het havenbe stuur. De bedrijfsraad verklaarde hierop, dat de geheele haven zou gaan staken, indien men het 'bewakinpwoersoneel gin'" bewape nen. En de portier kreeg "-één revolver! Cijfers. Een vlijtig man heeft in een Berlijnsch blad nagerekend wat het zeggen wil honder den milliarden te moeten betalen. Een minuut heeft 60 seconden, een uur 3600, een dag 804.000 en een jaar 31.536.000 7540 jaren tellen 238 milllard1 seconden. Eén mark in goud is thans 12 mark in papier. In dien men dus elke seconde dag en nacht één mark in goud of 12 in papier neertelt, heeft men 7540 jaar noodig om de milliardenschuld te betalen. De Entente wil deze som ontvan gen in 42 jaar, dus in één honderdentachtig- ste deel van dien tijd. Elke seConde moeten er dus 180 mark in goud of 2154 in papier ge teld worden, of per dag 186 millioen 105.600 mark in papier. Verdeelt men deze schuld gelijkmatig on iederen Inwoner van Duitschland, onverschil lig zuigeling of grijsaard, krachtig of inva lide, dan zal hij per dag mk. 3.10, per jaar mk. 1131 hebben te 'betalen, in de jaren van 2 milliard schadeloosstelling. In de'jaren van zes milliard heeft een gezin van man, vrouw en vier kinderen jaarlijks 7200 mark te beta len aan de Entente. IERLAND. Er gfeat schier geen dag voorbij, of er ko men berichten omtrent nieuwe overvallen en hinderlagen in Ierland; in den laatsten tijd hebben zich daarbij gevoegd de geheimzin nige misdaden op personen, die veronder steld worden een verkldkkersrol te hebben gespeeld. Zoo zijn Woensdagavond te Dublin twee jonge mannen gevonden b een muur in een park, waarvan er een doodgeschoten was en de andere ernstig gewond. Op dezelfde piek werd een paar weken geleden gepoogd de politie in een hinderlaag te lokken. Een bekend zakenman uit Oork ls bij ^Jjn woning, vier mijlen bulten Cork, doodge schoten gevonden. Het misdrijf werd ont dekt doordat paard en wagen, waarmee het slachtoffer huiswaarts placht te rijden, zon der dezen aankwamen. Men vond het lijk op den weg, met vier kogelwonden, en een kaart met het opschrift: „Spion, op last van het L R. A. (Iersch repubÜkeinsch leger). Wees gewaarschuwd". De 'betrokkene had een werkzaam aandeel •enomen in een beweging om de vrijlating van Mc. Swiney te verkrijgen. RUSLAND. Wij hebben al meer gewag gemaakt van het gebrek aan brandhout en andere brand stoffen in Rusland en met name St. Peters- buig. Naar Roedakof in den uitvoerenden raad van St. Petersburg meedeelde, was van het beloofde hout slechts een tiende, van de petroleum 27 procent en vau de steenkolen uit het Donetzbekken heeleinaal niets aange voerd. Van 19 tot 23 Januari moesten alle fa brieken op hoog bevel hun werk staken om den achterstand althans iets in te nalen. Den 22en Januari werden alle buurttreinen op de spoorwegen in den omtrek van St. Peterg,- burg opgeheven en 25 Januari besloten de besturen van den economischen raad en den bestuurdersbond om een reeks van fabrie ken voorgoed te sluiten, waaronder verschei dene metaal- en textielfabrieken, 4 grooto drukkerijen en epn leerfabriek. Dooh St. Petersburg Ijjdt niet alleen onder bet gebrek aan brandstof. De Economits- jeskaja Sjisn van 22 Januari bevat een lijstje van 19 spoorweglijnen, voor het mee- rendeel in Zuid-Rusland, waarop het heele verkeer wegens gebrek aan brandstof sinds 16 Januari stopgezet ia ZWEDEN. In Zweden zullen voortaan dienstplichti gen, die om gewetensbezwaren militairen dienst weigeren, „nationalen dienst" kunnen doen, welks duur anderhalf maal zoo lang is als die van den dienstplicht. Zij zullen de zelfde soldij ontvangen als militairen. VEREENIGDE STATEN. Door samenwerking van het Amerikaan- sohe departement van marine en het New- Yorkscbe Seamen's Ohuroh Instltute is on langs, naar het Journal of the American Me- dlcal Assoolatlon meldt, een geneeskundige opleidingscursus opgericht aan dit Instituut. Schepen op zee, welke een ernstigen pa tiënt en geen geneeskundige hulp aan boord hebben, kunnen, mits zij natuurlijk over de noodige installaties voor het ontvangen en verzenden van draadlooze berichten beschik ken, regelrecht den aan het instituut ver bonden geneeskundige raadplegen. Het nieu we sein „K D K E" zal in den internationa len code worden opgenomen en naar men verwacht van hetzelfde onberekenbare nut zijn als het bekende „S O S". De Ver. Staten en Duitschland. WASHINGTON, 9 Februari. Senator Franoe de leider van de pro-Dultsche en pro- lersche groepen heeft een resolutie inge diend, waarbij wordt voorgesteld, dat de Ver. Staten alle voormalige Duitsche kabels zul len koopen en ook de vroegere kolonies in Zuid-Afrika en den Stillen Oceaan. Deze resolutie is ondezr debat verwezen naar de Commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden, In de resolutie wordt ook voorgesteld dat voor die overdracht Duitschland zal worden gecrediteerd voor 5000.000.000. Verder stel de de senator voor, dat op een internationale conferentie de door Duitschland te betalen schadeloosstelling op 15.000.000.000 zal worden bepaald. Een plan van Ford. De oude heer Ford, die met de fabricage van automobielen een enorm fortuin had bijeengebracht (tegenwoordig worden de fa brieken beheerd door een jongere generatie ;Ford, en gaan de zaken er niet al te floris sant) heeft altijd veel gevoeld voor de ge meenschap en voor het lot van de werkers. Hij voerde op groote schaal in zijn fabrieken het mededeelen-in-dewinst door het perso neel in, en heeft kort voor den oorlog door zijn reis naar Europa ter propagandeering van den wereldvrede nogal -van zich doen spreken. Thans heeft hij een nieuw plan; hij wil een modeldorp stichten voor de fabrieksarbei ders. Zooals vele stoute denkbeelden, die in de laatste tientallen van jaren verwezenlijkt zijn, ligt ook aan dit plan een idee ten grond slag, geopperd en uitgewerkt in een boek van Jules Verne, te weten: Het monster kanon van Staalstad. Maar de oplossing, die Ford zich denkt, is toch al weer heel wat moderner dan die van Verne. Hij wil auto's, vooral vrachtauto's, gaan bouwen in dorpen, en het liefst in die, waar watenkracht be schikbaar is. De boeren zullen dan 's winters, „wanneer zij toch niets te doen hebben", auto's kunnen vervaardigen. De fabriekslui van den winter, bebouwen dan 's zomers het land. De arbeiders kunnen dan van het vrije buitenleven genieten, het platteland wordt niet ontvolkt door den trek naar de steden, de steden raken haar overbevolking kwijt, kortom het worden overal en voor iedereen paradijs-toestanden. Er wordt een begin gemaakt met de uto- pianiseering van het plaatsje Ford, gelegen op 30 K.M. van Detroit. Niet enkel auto's en vrachtauto's zullen de boeren-handwerkslui 's winters maken, doch ook allerlei andere arbeid-uitwinnende in strumenten en werktuigen. Paarden en koeien worden...afgeschaft. De paarden omdat zij niet meer noodig zijn als de boer over mechanische trekkracht be schikt, de koeien, omdat Ford kunstboter gaat maken, die naar hij belooft beter is /dan de natuurboter van de koe. Behalve ln het plaatsje Ford, zal het koene plan op 15 andere plaatsen worden gepro beerd. Ford hoopt binnen 15 jaar zijn plan te zullen zien slagen. ZUID-AFRIKA. De verkiezing ln Zuid-Afrika. Kaapstad, 10 Februari. De laatste verkie zingsuitslagen brengen de Z. A.-partij op 76 zetels (winst 18), de arbeiders op 0, de nationalisten op 41 (winst 7), de onafhankellj- ken op 1 zetel. Smuts is nu zeker van een meerderheid van twintig, misschien zelfs twee-en-twintig stemmen, wat alle verwachtingen overtreft, daar tien stemmen meerderheid al een goede meerderheid zouden geweest zijn om in de Volksraad mee te werken. De nationalisten hebben Betsjoenaland ver overd. Nog maar vijf uitkomsten laten op zich wachten. Verder zijn de candidaten in twee districten gelijk. Het parlement zal op 4 Maart bijeenko men. De verkiezing voor.den Senaat ls op 28 dezer bepaald. AUSTRALIë. Minister Hughes heeft geweigerd 'n scheids gerecht aan te wijzen voor de beslechting van het scheepvaart/geschil dat al maar voortduurt, omdat naar zijn oordeel do ex- trimisten in het belang der gemeenschap een les moeten hebben. De Australische rede ring, die zelve reeder is, heeft verleden jaur al 250.000 verloren ten gevolge van de po litiek van de werklieden om de arbeidsprae- staties te controleeren. JAPAN. Tokio, 11 Febr. Het Huis van Afgevaar digden heeft met 268 tegen 38 stemmen de motie verworpen, strekkende tot verminde ring der bewapening. TWEEDE KAMER. Aan de orde is de suppletoire landbouw begroting inzake veevoedervoorziening. Minister Van IJselsteijn erkent, dat de betrokkenen hebben gehandeld met te groot optimisme. Optimisme was in d/e moei lijke tijden evenwel onmisbaar en de bedoelde personen handelden geheel belangeloos. Als de van Calcarfabrieken plotseling waren stopgezet, zou de regeering door de fabri kanten in gebreke zijn gesteld. De fabricatie is daarom voortgezet tot liquidatie mogelijk was. Contracten betreffende vischmeelfabri- catie zijn nooit door spr. geteekend. Evenwel acht de minister schadevergoeding voor de fabrikanten billijk. Dat het rapport der bij zondere commissie vernietigend is, kan spr. niet inzien. De regeeringscommissaris, mr. Telders, betoogt nader, op juridische gronden, dat de regeering njot anders had kunnen hande len dan zij deed. De heer Sannes (s.-d.) dient een motie in, waarin het beleid van den minister Inzake de bereiding van veevoeder uit afvalproduc ten en de wijize, waarop de minister de Ka mer heeft ingelicht, wordt afgekeurd. De -heer Sasse van IJsselt (r.-k.) meent, dat de minister en diens voorganger gehandeld hebben naar hun beste weten en dat de gemaakte fouten vooral een gevolg zijn van den vorm van het staatsbedrijf en de moeilijkheid om geschikte ambtenaren te vinden. De motie-Sannes wordt verworpen met 42 tegen 23 stemmen. De suppletoire begrooting wordt z. h. s. aangenomen. De Kamer gaat vervolgens over tot behan deling der- begrootinig van Suriname. De motie-D e Jonge betreffende het ge organiseerd scheidsgerecht voor gouverne mentswerklieden in Suriname wordt aange nomen omeit 42 tegen 22 stemmen. Aan de orde is de interpellatie-V a n d e n Tempel betreffende de werkloosheid. De interpellant (s.-d.) betoógt, dat de groote werkloosheid veroorzaakt wordt door het ka pitalistische stelsel, en vraagt, of de regee ring geregeld nadere gegevens wil verstrek ken omtrent den omvang der werkloosheid; of de regeering productieve werkverschaf fing wil bevorderen en ter hand nemen; buitengewonen steun wil verschaffen aan werkloozenkassen; de sigarenmakers en dia mantbewerkers wil behandelen als de overige bedrijfsgroepen; maatregelen wil nemen om werkgevers te verplichten hij te dragen in de kosten van ondersteuning van de werk- looze arbeiders in overleg met de vakcentra- len; en een algemeene regeling wil treffen voor ondersteuning van werklooze arbeiders, die geen uitkeering ontvangen uit de werk loozenkassen. Hij stelt tenslotte een zestal vragen aan de Regeering. De Minister van Arbeid zegt dat maatrege len zijn genomen om wekelijks eeu over zicht van den stand der werkeloosheid te ge ven. De organisaties zijn traag in het geven van inlichtingen. De Minister brengt hulde aan de arbeidsinspectie die zoo spoedig hier over reeds een rapport samens.el le. De Mi nister deelt verschillende gegevens mede over de industrieën. Wat de diamant-indu strie betreft, verwacht wordt dat de crisis van langen duur zal zijn. Ook in de grafi sche bedrijven ziet men den toestand dord er in, grootendeels onder invloed van Duitsche concurrentie. Neemt de kooplust toe, dan is in 't algemeen op menig terrein opleving te ver wachten. In de kleedingsindustrie is eene verslapping ingetreden, maar in bet voorjaar komt wel weer opleving. In de lederindustrie is de toestand in het algemeen treurig. In de papierindustrie wordt hij geleidelijk slechter. De textielfabrikanten hebben slechts weinig 'arbeiders ontslagen, maur daartegenover den werktijd der overigen zeer sterk ingekrompen. In het algemeen, kan worden vastgesteld, dat bij heel deze malaise internationale oorzaken werken, veelal van psychologischen aard De Minister meent, dat men, om de indus trie te beschermen, alleen kan denken aan de heffing van invoerrechten. Maar er zijn ook andere middelen. De Minister geeft een vergelijkend staatje van de ingeschreven werkeloozen aan verschillende Arbeidsbeur zen op 31 Januari 1919, 1920 en 1921. De Minister meent, dat dè gemeenten zijn aangewezen voor werkloozenverzorging. Sommige gemeenten, die heel zwaar getrof fen worden, kunnen een beroep doen op de regeering. De regeering zal voor dit jaar de werkeloozenkassen steunen. De helft van dien steun fonds perdu, de helft als voor schot. De kassen hebben n.1. geen recht op 'het bedrag, daarom geeft de Minister slechts de helft en niet het geheel. De Minister is voorts bezig aan eene rege ling om de werkgevers te laten bijdragen in do werkeloozenkassen. De vraag of arbei ders, die geene uitkeering uit werkeloozen kassen ontvangen, ook imet regeeringssteun geholpen zullen worden, beantwoordt de Mi nister door te zeggen, dat hij reeds overleg hieromtrent heeft gepleegd met zijn ambtge noot van binnenlandsche zaken. De beslissing moet tenslotte alleen berus ten bij de regeering, die de verantwoordelijk heid der gelden heeft. Dinsdag voortzetting. LUCHTVAART. Uit Ooet-Indië ls hier te lande bericht ont vangen, dat de heer Simon de Ruijter, le luit.-vlleger bij 'het N. O.-Ind. leger, tenge volge van een vliegongeluk is overleden. DUITSCHE REISBRIEF De heer Grünwald, inmiddels uit Duitsch land teruggekeerd, zond ons uit Berlijn nog onderstaanden brief. Door plaatsgebrek is deze een paar dagen blijven liggen. Berlijn, 5 Februari 1921. Zooals ik schreef, gaat het leven en ver keer in Duitschland zijn gewonen gang. De treinen rijden er zelfs beter dan in Holland. De expresse AmsterdamBerlijn kwam op alle stations precies op tijd binnen, en bracht ons dan ook op tijd in de hoofdstad. Wij gin gen des avonds in het z.g. Ijspaleis eenige Enholung zoeken en genoten daar van Duit sche Ptlnktlichkeit, zooals men die in Hol land niet kent. Geen tusschenpauzen voor tooneelveranderingen, zooals in Amsterdam en andere plaatsen. Bliksemsnel doet ieder van het talrijke schouwburgpersoneel zijn werk, en voert het minutieus uit. Alles sluit hier in elkaar als een bus en- dit vooral is verblijdend, alles gaat tegenwoordig zonder het stijve militaire gedoe, dat men vroeger onder alle standen der bevolking aantrof. Hoe langer ik hier vertoef, hoe meer lk in mijn meening versterkt word, dat Duitsch land zich weder zal oprichten. Wanneer ik in de vale ochtendschemering op het ibalcon van ons hötel in de Friedrich- strasse kijk, dan zie lk tal van arbeiders flink en vlug aan de bestrating arbeiden. Van luieren ls er geen sprake. Ik voor mij geloof, dat hier in Duitschland de achturendag wer kelijk een zegen ls voor de bevolking. Want ln die acht' uren wordt er gewerkt, hard en flinkWanneer men ln de groote warenhui zen rondwandelt, waar, zooals ik reeds schreef, tal van menschen, duizenden is niet overdreven, 's middags inkoopen doen, en men ziet hoe handig, flink en vlug, hoe ter zake kundig het personeel die klanten helpt, dan voelt men, dat de arbeidersklasse recht heeft op dien achturendag. Zooals ik reeds mededeelde, is het leven in Duitschland voor een Hollander spotgoed koop. Wij zijn hier in een der voornaamste Duitsche hótels, hebben een schitterende kamer, de vloeren belegd met kostbare Smyrna-tapijten, alles even gemakkelijk en modern ingericht. Wij 'betalen hier voor lo gies en ontbijt 30 Mqrk per dag, dat is vol gens den huidigen koers ƒ1.45. Voor een Duitscher is het echter om waanzinnig te worden. De menschen werken zich hier het bloed en zweet uit de nagels, en lijden honger en gebrek. Als journalist en koopman ben ik er hier op uitgegaan en heb een onderzoek ingesteld bij alle lagen der bevolking. Alleen de schatrijken kunnen zich nog boter en suiker aanschaffen. Melk is alleen voor de kleine kinderen. De groote volksmassa lijdt diepe, bittere armoede. O neen, oppervlakkig beschouwd heb ik deze zaak niet; ik heb mijne beschouwingen niet gehouden naar aanleiding van het luchtige, vrooljjke café- leven. Als men zóó Berlijn beschouwt, als men daarnaar het Duitsche leven als maatstaf wil nemen, dan ziet men slechts oppervlakkig, dan ziet men het slechts van buiten als een mooie appel, die echter van binnen voos en verrot is. Want wee, het café-Berlijn, het vroolijke-nacht-Berlijn is slechte bedrog en oogverblinding. Als geverfde poppen trippe len honderden meisjes door de Friedrich- strasse, als nachtvlinders neerstrijkend in de tallooze lugubere nachtcafé's. Altijd was Berlijn een stad van uitgaan, van wuft leven, doch nu is Het een waanzin, een krankzinnig- beid 'geworden. Duizenden mannen en vrou wen dansen, schaterlachen, schreeuwen en drinken ziph een roes in het wufte nacht leven, terwijl de honger aan hun ingewanden knaagt. Gisteren had ik het voorrecht een zitting van den Rijksdag bij te wonen. Er worden slechts 40 kaarten per dag voor de publieke tribune gegeven, maar toen wij aan den por tier van het groote, monumentale, indruk wekkende Rijksdaggebouw vroegen om toe gelaten te worden, klonk het ons ontmoedi gend tegen: „Unmöglich Herren! ganz aus- geschl-ossen! De kaarten zijn alle verdeeld en zonder kaart komt niemand, zelfs geen Duitscher, in het gebouw. Nur wenn Sie eine Einladung von einem Abgeordneten bekom- men (alleen als u een uitnoodiging door een Rijksdaglid wordt verstrekt) mogen wij' u toelaten." Ik deelde dezen onvermurwbaren mede, dat ik medewerker was aan een Hol- landsche krant en toonde hem mijn pers kaart. Dit stemde hem tot nadenken, doch zijne schouders ophalende, zeide hij: „Be- daure, aber nur wenn Sie eine Einladung eines Abegeordneten", enz. Alle duivels, ik kende geen enkelen afgevaardigde in Duitschland. In Holland ken ik zoo'n stuk of wat volksvertegenwoordigers. Ik geloof, dat, als ik in Den Haag zou komen, de hee- ren Van de Bilt of Oud of Staalman of Klee- rekoper mij zoo'n introductie wel zouden willen geven, maar helaas had ik geen ver binding met de Duitsche politiekers. Daar kwam een andere portier, welken ik weder mijn perskaart toonde, en den toestand blootlegde. „Ach so, sind Sie Hollfindischer Journalist, dann werde ich Hernn Scheide- mann fragen oder einem Anderen und wenn der nur seinen Namen schreiibt auf einer Karte sind Sie fertig und eingeladen". De aanhouder wint, en Vooral als men zaken man en journalist is, laat men zich niet zoo gauw afschepen. En warempel hoor, daar kwam, na verloop van 6 minuten, de portier aangeloopen met twee groene „Einlasskarten zur Abgeordneten-Trlbüne im Reichstagge- baude" en geteekend door Abgeordneter Obermeyer (Oentrum?). Dat was een buiten kansje! En -met de groote voldoening zoo vele bezwaren overwonnen te hebben, traden wij het majestueuze gebouw binnen. In de couloirs tal van Ijsberende afgevaar digden, doch in de groote zaal verscheidene banken onbezet. Tout comme chez nous. Pre cies als ln ons Haagje. Met groote belang stelling observeerde ik de op den voorgrond tredende partijleiders en ministers. Dr. Bell, de man die het vredesverdrag van Versailles teekende, was Voorzitter. Hij draagt zijn naam Bell met eere, want met een vaardig heid een scharensliep waardig, zwaait hij met een reuzenbel, wanneer een spreker het te bont maakt. Eerst ging het tamelijk kalm, doch o weel toen de communisten het woord voerden, werd het een helsch lawaai. Ledebour stond midden in de zaal tegen het Centrum en de Stresemann-Partei te schreeuwen, welke van hun kant zich ook niet onbetuigd lieten. Het was verre van verheffend; alleen de vrijzin nigen en sociaal-democraten bleven tamelijk kalm. Toen echter de dames Zetkin en Zietz van de communistische fractie het woord hadden gevoerd, en een andere communist óók nog eens een duit in bet zakje had ge daan, brak zóó'n onbedaarlijk lawaai los, dat men zou denken: een troep kwajongens is aan het bakkeleien. Allemaal, zonder uit zondering, van links tot rechte, hadden m. L ongelijk. Want dit is juist het ongeluk in de maatschappij en in de parlementen, in gods dienst en politiek, dat de eene partij de mee rling van den ander niet respecteert. Men be hoeft bet toch niet altijd met elkander eens te zijn, doch zulk een idiote drijverij als ln de politiek.... bah, walgelijk. Als men zoo'n rumoerige zitting van den Rijksdag heeft meegemaakt, als men heit gil len en brullen, het rauwe geschreeuw van tal van politiekers van alle richtingen heeft aangehoord, als men Ledeboer wild-woest heeft hooren schreeuwen, staande midden in de zaal, omringd door tal van, eveneens schreeuwende, politieke tegenstanders, dan geloof ik, dat de politieklooze het bij het rechte eind heeft. Ondanks het tumult in den Rijksdag schijnt de president toch op ieder, zelfs op den tribune-bezoeker, te letten, want toen ik, nieuwsgierig aagje als ik hen, mij over den rand der gereserveerde tribune heenhoog om het gewoel in de Rijksdagzaal goed gade te kunnen slaan, kwam er een bode op mij toeloopen, die mij namens den president van den Rijksdag ver2ocht netjes op mijn plaats te blijven zitten. Met -bewon dering volgde lk de manupdlatiea van den voorzitter, die, en dit is geen mop, sprekend op den heer Brouwer, den bekenden muziek- en tooneelcritious van de Heldersohe Courant gelijkt. Over het algemeen kan men m.i. de regee ring Ebert niet den lof onthouden, dat tij dens haar bestuur alle staatsinrichtingen be hoorlijk en als van ouds functioneeren, zij het dan ook zonder het bespottelijk overdre ven militair gedoe van voorheen. Ik bezocht verscheidene regeeringsbureaux om uitvoar- verlof voor diverse waren te vragen. Overal staan de ambtenaren je correct en beleefd te woord; zij klagen alleen déórover, dat alles voor hen te duur is, en daardoor on bereikbaar. De Duitsche ambtenarenkasto lijdt nu fatsoenlijke armoede; ze heeft te veel om te sterven en te weinig om te leven Op de groote magazijnen zwermt het personeel echter levenslustig in en uit, en het zaken leven (staat momenteel in Duitschland op tooogen trap. Ik maakte <bij eenige fabrikanten ook nog flinke reclame voor onize badplaats Huis duinen. Wat? u gaat naar Norderney of Ostende of Scheveningen urn Erholung? Wel, wel, meneer, dan bent u ganz aan het verkeerde adres! Als u een schitterende vacantle wilt doorbrengen, als u van de zeelucht en dui nen wil genieten, dan is er maar één Bad©- ort, en dat ls ons onvolprezen Huisduinen! „Niemals von gehört," zegt u. Wel lieve deugd, hoe ls dèt mogelijk! Wie kent nu niet das wunderbare Badeort in de nabij heid van den Helder. Nur eine haibe Stunde von Amsterdam met den exprestrein, die 10 maal per dag rijdt,— aldus loog ik er dapper op los, in het zalige bewustzijn als kampioen op te treden voor de belangen der gemeente Helder. Nein, solch ein schönes Badeort gi-ebt es nirgends in der Welt, Herr Kommerzien- rat! Iederen dag wordt U zesmaal de cor respondentie door de volijverige post thuis bezorgd. En dan de attractie ia de schoone rivier, waaraan ons Badeort ligt; een rivier, gevuld, niet met water, doch met eau de cologne, een rivier zonder dewelke ons Kel dertje niets zou zjjnl Maar alle gekheid ter zijde, ik geloof dat, wanneer ieder inwoner van den Helder even eens zou beproeven hier badgasten te krij gen, het in alle geval meer dan niets geeft. Als de gemeente mij 10.000,— salaris per jaar geeft, wil jk 'graag als oommis voyageur voor Heldersche gemeentebelangen het con tingent van Europa 'afreizen. Met den nachttrein verlieten wij! Berlijn om ons dieper in het land te begeven. Ik wil het echter ditmaal hierbij laten, omdat ik dan licht in herhalingen zou vervallen. Want onze geheele reis was afwisseling van ellende en VTOolljkheld, van het aanschouwen van armoede en rijkdom. Moge spoedig de wereld zich weder herstellen! Moge alle menschen zich weer met elkaar verdragen, mogen geen politieke, geen godsdiensttwisten meer de wereld tot een hel maken! LAATSTE BERICHTEN. Na het binnenkomen van een personen trein aan het hoofdstation te Leipzig weiger de de luchtdrukrem, zoodat de trein met ta melijke snelheid tegen het stootblok liep, waarbij de locomotieven van den trein uit de rails gelicht werden en de eerste machine zwaar beschadigd werd. Eén personenwagen reed geheel in een daarachter gaande. Dertig personen werden gewond, waarvan tien twaalf zwaar gewond. Eén vrouw werd ge dood. Lübeck. De Docfcbauwerke Flender A. G. in Kiel hij Lübeck heeft voor Hollandsche rekening opdracht gekregen tot levering van èen drijvend dok van 12000 ton heffings kracht. aist door. Medisch advies op zee. Vergadering van Donderdag 10 Febr. Vergadering van Vrijdag. Zij gaan daarbij echter in die richting, dat degeen, die ook om zichzelf heeft gedacht en dus medegeholpen heeft een werkloozenver zorging in het leven te roepen, het eerst wordt geholpen. door LEVY GRUNWALD. Spoorwegongeluk te Lelpzlg. Voetbal Protest H.8.V. De protest-commissie van den N. V. B. heeft toegekend heit protest van HJ3.V., inzake den wed strijd Helder—S.8.V., gespeeld 21 Nov. 1920 en ls alzoo de uitslag 2—1 voor de Haarlemmers gewor den. Heit pretest betrof mJ. het door den scheids rechter niet toekennen van een goal, die uit een strafschop ontstaan was, omdat de aoywan niet op sfw plaats stond en te vroeg uitliep. De arbiter liet daarom den schop overnemen, welke toen geen resultaat opleverde. Daartegen protesteerde H.S.V., en terecht. In het bewustte geval werd do over tredende partij bevoordeeld. Met dit al ls onze Heldersche olub een winst punt je armer geworden. De wedstrijd Held erZsmrmM

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9