JACK DE ZANGER Eerste Blad. No. 5364 donderdag 17 februari 1921 49e jaargang BUITENLAND. De schuld der geallieerden. Hoqston, de Amerikaarische minister van de sahatkiat, is op zijn verzoek door de com missie voor de ibuitenlandsohe betrekkingen uit den Senaat te Washington met gesloten deuren gehoord en heeft, volgens hetgeen de Amerikaansahe pers van het daarbij behan delde vernamen heeft, verteld, dat Engeland er verscheidene malen bij de Vereenig,Se Staten een balletje over opgegooid had om zijn schuld kwijtgescholden te krijgen, maar dat al dergelijke voórstellen onveranderlijk afgewezen zijn. Frankrijk had Amerika over hetzelfde gepolst, zonder bepaalde voorstel len te doen. Het is waar, dat het gerucht weet te verhalen van een belofte van president Wilson op de vredesconferentie, dat hij, zoo dra de Senaat het traotaat van Versadiles ge ratificeerd had, alle mogelijke moeite zou doen, om de geheele schuld der geallieerden aan de Vereenigde Staten vernietigd te krij gen. Maar alle moeite van Wilson om zelfs die ratificatie in den Senaat er door te krijgen is vergeefsch geweest en hij is nu president op den valreep.' De leden van de Senaats commissie bovengenoemd hebben, naar ver luidt, hun voldoening betuigd over de ver klaringen van Houston en de Amerikaansahe pers heeft vervolgens in hoofdartikelen uit eengezet, dat in de Vereenigde Staten zoo wel de openbare meendng als de Senaat scherp gekant is tegen eik denkbeeld van kwijtschelding van schulden. Engeland moet nu tot zijn leedwezen verklaren, dat het, met het oog op die houding van zijn schuldeischer aan den overkant vam het groote water, even min kan treden in het schrappen van de schulden van zijn oorlogsbondigenooten. Het fiasco, dat Engeland in de kwestie bij Ame rika heeft geleden, en daardoor ook weer verscheidene, met schulden bezwaarde ge allieerden bij Engeland, is natuurlijk van invloed op de houding van alle geallieerden tezamen tegenover Dultschland. Als Enge land er binnen redelijken tijd niet In slaagt, bij de Vereenigde Staten uit het krijt te komen, moet dat een verkoelenden invloed op de betrekkingen tusschen de twee landen hebben. De wereld zal iemand moord en doodslag en andere dingen vergeven, maar niet dat zij geld aan hem tekort komt. („N. Rott. Crt."). De conferentie Inzake de Oostersche quaestle. Uit Bombay wordt aan de „Manchester Guardian" geseind, dat in antwoord op een ultnoodiging van den premier, de Aga Khan Zaterdag j.1. naar Engeland zou vertrekken tot het bijwonen van de Londensche confe rentie iïi zake het Oostersche vraagstuk. De ultnoodiging heeft in Britsch-Indië een gun- ertlgen indruk gemaakt en wordt beschouwd als een aanwijzing dat de ©lachen der Moha- medaansche wereld officieel erkenning vin den. Zwitserland en de eontlgenten voor Wilna. Uit Berlijn wordt gemeld: Goed ingelichte Zwitsersche kringen ver moeden dat Frankrijk uit naam van den Vol band Zwitserland het onaannemelijke voor stel om de voor Wilna bestemde internatio nale contingenten over Zwitsersch grondge bied te laten trekken, heeft gedaan, ten ein de' een precedent uit te lokken voor 't geval 't tot operaties tegen Beieren of Ooste-u' „k mocht komen. DUITSCHLAND. Het „Berliner Tageblatt" vreest, dat met de 21 miilliard goudmarken, welke Duitsch- land op 21 Mei a.s. zal hebben betaald, bij de a.s. conferentie te Londen eenvoudig geen rekening zal worden gehouden. Het blad be roept zich op een uitlating van de „Ternips", volgens welke genoemd .bedrag in de eerste plaats verrekend izal worden met de z.g. ko fenvoorschotten aan Dultschland, en verder zal dienen ter betaling van de kosten van hert bezettingsleger en ten slotte ter vereffening van den invoer van 'grondstoffen en levens middelen door Duitschland. Wanneer een batig «aïidio mocht overblijven, 'zou dit ten feuilleton. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 61) Jack ging weder naar buiten en nam de zwijgende menigte op. Toen hij Charlboging, een van de deserteurs onder hen, opmerkte, ging hij naar dezen toe. „Heeft Asoota nog iets gezegd?" vroeg hij. De norsche knaap moest wel antwoorden op het bevel dat in Jack's woorden lag. A.scota gooide Etzeeah zóó op den grond neer!" zeide hij met een gebaar dat de han deling van Jean Paul nauwkeurig weergaf. „Hij ®ei: „Dit Is een man die mij verraden heeft! Begraaf hem!" Er voer een huivering door de menigte. Er klonk kindengehuil. „En toen?" vroeg Jack. „Toen nam hij een geweer en elandigvleesoh van het vuurhij ?ye P paard en reed weg naar het westen. „En jullie liet hem zoo maar ongehinderd gaan?" riep Jack uit. „Aacota ls een ander mensoh dan wy, mompelde de jonge man. „Hij doei. wui wj wil." »>Nóg meer oudewljvenpraatjas! riep dit. „Zijn er nog ménnen onder jullie? u met mij mee, dan zal ik jullie sterker .too- T6?®£ij laten zien dan die van Jean Paul. gunste van Duitschland op de «ohadewer- goedinigsrekeninig worden geboekt. Het B. T. wordt in deze opvatting nog gesterkt door een verklaring 'in de Kamer van den Fran- sohen minister van finanaiën; Doumer, die de 21 /milliard een dekking noemde voor de uitgaven ten laste van Duitschland, met name voor het bezettingsleger. Onder beroep op een tegenwerping van den Franschen afge vaardigde Puech, die aanvoerde, dait een der gelijke wijize van 'berekening in de met Duitschland reeds gesloten 'overeenkomsten (Spa) had moeten worden vastgelegd, maakt het blad hieruit op, dat Frankrijk In strijd met het verdrag van Versailles zich een waarborg wil verschaffen voor de kosten van de bezetting tijdens den geheelen duur daar van. Volgens Dudtsche opvatting kunnen van de 21 miliard voor den aankoop van grondstoffen en levensmiddelen, voor de uit gaven der bezetting en voor de tot 1 Mei a.s. van Ententezijde nog te stellen eischen van verschillenden aard ten hoogste 6 milliard goudmark van de 21 worden afgetrokken, zoodat er 15 milliard op de sohadevergoe- dingsrekenlng zouden moeten worden ge boekt. Een naspel op de onlusten ln Maart OOSTENRIJK. Bauer over de socialisatie. De vroegere Oostenrijksdhe staatssecreta ris Otto Bauer, een der ijverigste voorstan ders van de socialisatie en. de eerste voorzit ter van de Oostenrijksahe soclalisatie-oomr missie, heeft in een vergadering van bo- drijfsraden voor de metaalindustrie een rede gehouden, die in politieke kringen veel op zien gehaard heeft. Bauer betoogde, dat de Oostenrijksche industrie zonder het kapitalis me ten gronde zou gaan. De buitenilandschie kapitalisten weigeren hun geld in de Oosten rijksahe industrie te beleggen, omdat het kapitalisme in Oostenrijk bestreden wordt. Men'moet het buitenland 'er van overtuigen, zeide Bauer, dat de Oostenrijksche fabrie ken een goede geldbelegging zijn. Alleen op deze wijze kan Oostenrijk er weer bovenop komen. ENGELAND. Vólgens de Daily Herald hebben de mijn eigenaars besloten tot een uitsluiting, ten einde een verlaginp van den kolenprijs te bewerken door de mijnwerkers te dwineen om met minder loon genoegen te nemen. IERLAND. Sinn Fedners hebben een afdeeling militai ren overvallen bij Mourne Abbey (graaf schap Cook). Een tweede afdeeling soldaten kwam tusschenbeiden. Verscheidene Sinn- Feiners werden gedood en zes gevangen ge nomen. Vijftig Sinn Feiners. hebben een trein overvallen bij' Inijishannon (graafschap Qork). In dien trein zaten ook 40 militairen, Niemand maakte eenige aanstalten hem te volgen. Jack stond tegenover hun halsstar- rigen angst als tegenover een muur, en hij zag het vruchtelooze van verdere pogingen in Hij vloekte hen uit, en riep uit: „Dan zal ik alleen gaan. Breng mij het beste paard dat er hier is. Ik betaal er voor." Zjj haalden de schouders op, alsof zij wil den zeggen: „Laat hem -begaan, als hij er voor betalen wil." Een van hen ging het paard halen. Vijf minuten later rende hij het pad weder af. Buiten het Indianendorp vernauwde zich de vallei, en het druischen van de groote, onstuimige rivier klonk van het uiteinde er van. De omringende heuvelen werden hier steiler en honger. Het pad volgde niet den loop der rivier, doch leidde een honderd voet of zoo verder langs den voet der heuvels. De hellingen der heuvels waren hier afge brand, en het woud was nog enkel een woes tenij van kale verkoolde stammen. Vele van deze waren dwars over het pad gevallen, zoodat het moeilijk gaan was voor het paard. Nu en dan onderbrak de rivier haar snellen loop, en overstroomde een groene weide. Het pad liep door deze gemakkelijk te berijden plaatsen en dan kon Jack zijn paard den vrijen teugel laten. De duidelijke sporen van Jean Paul's paard leidden hem. Jack kon uit de sporen lezen dat de halfbloed overijld voortreed en hem mijl na mijl achter zich liet, doch Jack wilde onder geen beding zijn paard wagen door het afdalende, moeilijk te berijden pijnwoud. Krijgen doe ik hem toch," zeid^hlj bedaard tot zichzelven, met 't vreeselljke zich-kunnen- homlen tot een enkel doel, dat hem eigen was In zulk een stemming was hij niet lan- gar'wa aansch doch wn madhlne. die het vuur beantwoordden. Er ontstond een hevig gevecht. Zes soldaten werden ge wond, zes passagiers gedood en verschei dene gewond, twee Sinn Feiners gedood en een aantal gewond. Ten slotte werden de Sirm Feiners uiteengejaagd. RUSLAND. Oorlogstoebereidselen. De Duitsohe bladen ontleenen ontrust- barende berichten aan Finsohe en Zweedsche bladen over nieuwe geweldige oorlogstoebe- reidselen van Rusland. Trotsky zou op het oogenblik een nieuw rood leger op de been 'brengen, dat maar eventjes uit een half millioen ruiters zou bestaan. De nieuwe cavalerie-oor^sen wor den gerecreteerd uit Kirgiezen, Tlerkessen en Tsjetsjenzen, dus uit de wildste Kauka- aische en Aziatische stammen. Ook de Russische artillerie wordt gecom pleteerd. Alle fabrieken, die nog in werking izljn, worden weer voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal gebezigd. Alle reeds gedemobiliseerde soldaten wor den weder onder de wapenen geroepen. Li geheel Rusland worden paarden en fou- rage op groote schaal igerequireerd. Voorts is de sovjet-regeering druik in de weer om haar oorlogsvloten in de Oost-, ds Zwarte en de Kaspische Zee weer slagvaar dig te maken. Allee wijst er op, dat Rusland een groot voorjaarsoffensief voorbereidt. Dit zou in de eerste plaats gericht zijn tegen de Oekra- jiensahe opstandelingen. Na hun onderwer ping aan het sovjetgezag komt, naar men algemeen aanneemt, Polen weer aan de beurt., Uit Stookhohn wordt zelfs gemeld, dat het orgaan van de sovjet-regeenng „Iswestia" in een hoofdartikel met ronde woorden zegt, dat de vrede met Polen slechts van korten duur zal zijn en slechts zal duren totdat Rus land gereed zal zijn met de reorganisatie zijner legers. VEREENIGDE STATEN. Vlektyfus ln de New Torksche haven. De medische autoriteiten in de New-York- sche haven zijn ernstig ongerust over een mogelijke verspreiding van den vlektyfus, die met immigrantensohepen in w. ven was gebracht. Gisteren zijn twee personen aan vlektyfus overleden. De Atlantische scheepvaartlijnen hebben zioh thans ver- eenigd om een hospitaalsohip Iqpschlkbaar te stellen met 1000 bedden. Dat schip zal ankeren bij het quarantaine-eiland, waar de tuschendekspassagiers zullen weiden gcrd- nigd en ontluisd. KORTE BERICHTEN. Naar de T&gl. Rundschau verneemt is de datum van de volksstemming in Opp er-Si lezië nog niet vastgesteld. Uit New York wordt ziemeld, dat bij Brook- lyn een spoarwegbotsmg heeft Laats ge vonden, waarbij 215 personen gekwetst, zijn. I De GJornale d'Italia meldt, dat men te An- oona aan boord van een schip, dat met een lading goederen uit Rusland aankwam, 160.000 goud-roebels ontdekt heeft, bestemd voor bolsjewistische propaganda. In Hongarije is een wetsontwerp inge diend, waarbij alle m.pijen haar kapitaal met 50% moeten verhoogen en dit aan den Staat moeten afstaan. Blijkens een officieel© mededeeling heer- sohen er te Cattaro en op enkele andere pun ten van Dalmatië builenpest en cholera. Alle noodige maatregelen zijn genomen. De BfUlgaarsche oud-ministerpresident Ra- doslavof is door het hooggerechtshof schul dig bevonden aan medeplichtigheid aan ver duistering van verscheidene millioenen tij dens den oorlog. De „Times" verneemt uit Delhi dat volks commissaris Bravin, het hoofd der bolsje wistische zending, die in 1919 naar Kaboel vertrokken was, in Afghanistan vermoord is. Ingezonden mededeeling. Maagpijn, Jack was langs dit pad over de bergen van Fort Ersklne gekomen, en kende het dus zeer nauwkeurig. Klaarblijkelijk was Jean Paul op weg naar Fort Erskine, waar men hem niet goed kende. Voor zich uit, door het woud van kale boomstammen, dat hem van alle kanten omringde, kon Jack de toegans- poort tot de bergen zien, de schoone kalk- steenen' massa van Mount Darwin. Hij had aan den voet van Mount Darwin naar goud gezocht, en dus kende hij ook dat gedeelte van het terrein. Het was tegen den middag, dat Jack, toen hij om een uitlooper van den heuvel heen- kwam, plotseling den teugel inhield bij het zien van een zwart voorwerp, dat voor hem uit op het pad lag. Na afgestegen te zijn, en zijn bevend paard aan een boom te hebben gebonden, ging Jack erheen om de zaak te onderzoeken. Het was een paard. Jean Paul's paard, met een gebroken voorpoot, en dat aan zijn lot was overgelaten. Jack's hart klopte van nieuwe hoop: hij zag het einde van dezen tocht naderen. Het arme dier wierp hem een blik vol pijn toe. Jack kon het geen kogel door den kop jagen, uit vrees zijn po sitie te verraden, doch uit medelijden sneed hij het den^hals af. Hij ging behoedzaam verder. Van boven was hij 'gedekt door den uitermate steilen heuvel en de ondoordringbare slagboomen der omgevallen stammen. De afdrukken van Jean Paul's mocassins wezen hem den weg. Het pad liep steil af naar het stroompje dat hij goed kende. Het diende tot water-afvoer van Mount Darwin's oostelijke helling. Het vormde tevens de grenslijn van het afge brande bosch, en verloor zich aan de over zijde van het pad weder in het maagdelijke woud. BINNENLAND. Pensioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Bij nota van wijziging zijn aanvullings bepalingen voorgesteld, betrekking hebbende op het in de wet opnemen van de werklieden en bedienden op wachtgeld, uurloon, week geld of stukloon, werkzaam bij inrichtingen van 's rijks zee- en landmacht en van de loodsen in rijksdienst. Zjj komen, behoudens een enkele wijziging en een enkele aanvul ling, overeen met die ln het aanvullend voor stel der Staatscommissie voor de burgerlijke pensioenwetgeving, dat hierbij tevens aan de Kamer wordt overgelegd. De Belgische loodsdlenst van Vllsslngsn naar Zeebrugge? De „Indépendance beige" verneemt uit welingelichte bron, dat de minister van ma rine De Waal Neujeon de quaestle in studie heeft genomen om den Belgischen loods dlenst uit Vllssingen naar Zeebruge over te brengen. Het land meent, dat daartoe reeds vóór den oorlog zou zijn besloten, in dien aan het nationaal belang vreemde over wegingen dit niet hadden belet. Nu het ge meentebestuur van Vlissingen echter plan nen koestert om Antwerpen een deel van zij® handel afhandig te maken, dient, be sluit het blad, de bedreiging gekeerd door Zeebrugge's belang op te voeren, en daartoe kan de overbrenging van den loodsdienst krachtig bijdragen. Belgische steenkolen. Naar men aan de „N. R. Ot." meldt, heeft de Belgisöhe regeering, in verband met een overvloed van steenkolen, algeheel© vrijheid van uitvoer van Belgische steenkolen naar Nederland toegestaan. Opheffing van het kaasmaakverbod. Naar het N. v. d. D. meldt, 'trekt de gee ring met 6 Maart het kaasmaakverbod in. Bestrijding werkloosheid. Het Bestuur der Vereeniging van Neder- landsóhe werkgevers zond gisteren een tele gram aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de verklaring van den Minister van Ar beid, dat hij voor de wergevers een toestand wil scheppen, dat er zoo weinig mogelijk werkloosheid! toomt. Eene dergelijke regeling mag alleen tot stand1 komen, zegt het adres, nadat werkgevers en werknemers het samen over de 'grondbeginselen eens zijn gewor den, wanneer die Regeering maatregelen overweegt om de nijverheid door deze cri- tietoe tijden heen te helpen, laat 'zij dan, na eerst de werkgevers gehoord te hebben, geen maatregelen nemen, waardoor de be drijven tot financieele of administratieve offers verplicht zouden worden en waarvan de draagwijdte niet te overzien is. De huidi ge werkloosheid wordt verscherpt door de Arbeidswet, die den arbeidsduur meer be perkt dan waar ook ter wereld en die de elasticiteit van het bedrijf belemmert. Als eerste middel ter bestrijding van de werk loos ls dus het opschorten der Arbeidswet noodzakelijk, in dien zin, dat gewerkt mag worden volgens Internationale Conventie. Proef met wegenpolltle. Om beter te kunnen optreden bij overtre dingen van de verkeersbepalingen overweegt de Minister van Justitie de oprichting van eeni afdeeling politie op motorrijwielen. Daartoe zijn aan den Minister van Oorlog 20 motorrijwielen aangevraagd en zoo moge lijk de beschikking over 20 onderofficieren die genegen zijn in het 2e en 3e kwartaal deel uit te maken van de proef-afdeellng Een HJst van vrouwelijke candldaten. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam heeft de afd. Amsterdam van de Alg. Ned. Vrouwenorganisatie de volgen de oandidatenlijst samengesteld: 1. Jaooba F. D. Mossel; 2 mevrouw Goud- mitGoud-Smit; 3. mevrouw SchwierRut- ters; 4. Cateau Esser; 5. mevrouw Diels Kater. De tnrfprljzen Maandag vergaderde de Bond van Verve- ners in Noord-Holland. Op deze bijeenkomst werd besloten de turfprijzen met ingang van 1 Maart te verlagen voor den polder in Broek in Waterland met f 2 per 1000 stuks, de overige polders in Noord-Holland met f 1.50 per 1000 stuks. Dit is voor de z.g bur- gerturf. Jack ging verder, zoo voorzichig als een Indiaan, en deed zijn voordeel met elk plekje dat hem dekking aanbood. Bij de beek ver loor hij Jean Paul's sporen uit het oog. Het was duidelijk dat de halfbloed de beek op- of afwaarts had doorwaad, Jack was er vrij wel zeker van, dat de halfbloed niet veraf kon zijn, want de roodhuid van Jean Paul's slag houdt niet van lange voettochten. Doch het beloofde een vrij langdurige achtervol ging te worden, en zijn paard was hem van geen nut nu. Derhalve ging hij terug, ver borg zijn zadel en liet het dier vrij rondloo- pen na het eerst een blok aan de pooten te hebben gedaan, in de hoop, dat het zijn weg zou terugvinden naar de laatste weide aan de rivier die zij gepasseerd waren. Hij bond zich zijn deken en voedsel op den rug en zijn geweer droeg hij onder den arm. Hij bracht een uur zoek met de oevers der 'beek stroom op- en afwaarts te onderzoeken, doch sporen vond hij niet Ook was er niéts dat er op wees dat Jean Paul verderop naar het pad was teruggekeerd. Zoo Jack al vaardig was in het zoeken van sporen, de Roodhuid was niet minder bekwaam in het verbergen ervan. Jack's eenige toevlucht Lag in het beklim men van den berg. Aan den voet van Mount Darwin springt een kleine heuvel uit, en 'hier bovenop is een kaal rotsplateautje, van het welk men de vallei mijlen ver in alle rich tingen kan overzien. Daar hij den Ingekan- toerden afkeer der Indianen van het drinken van koud water kende, 'bedacht Jack, dat Jean Paul een vuur zou moeten aanleggen, en, van het punt waar Jack zich bevond, moest een vuur, hoe klein ook, zoo goed als zeker de plaats waar de Indiaan zich 'bevond, verraden. Wordt vervolgd. Het Paaschcongrea der 8. D. A. P. COURANT Sommige mannen deden alsof ze verachte lijk gliaiiaohten, als om een ijdelen snoever. Onze medewerker in het Ruhrgebied schrijft Voor de gezworenen te Essen wordt thans een proces behandeld tegen 13 communisten, beklaagd wegens moord en doodslag. Dat pro ces roept de herinnering wakker aan de heer schappij van het roode leger in Maart ver leden jaar. De bijzondere correspondent van het „Handelsblad" heeft toen het noodige ver teld van deze heeren. Doch dit proces ont huld nog ergere dingen. De watertoren .van Essen was in deze dagen bezet door vrijwilligers, die zich ter beschik king van de stad hadden gesteld, ter bescher ming der inwoners. Toen de bezetting zag, dat zij geen stand kon houden tegen de over macht van het gepeupel, heesch zjj de witte vlag, ten teeken, dat zij zich wilde overgeven. De onderhandelingen waren juist begonnen, toen een .woedende menigte zich op de ver dedigers van den watertoren wierp en deze mannen, op enkele ca, afmaakte. De roode gardisten hadden het bevel gekregen geen pardon te geven. En zy gehoorzaamden. Een paar officieren werd in den toren den schedel ingeslagen. Andere liet men, na zware ver wondingen, eenvoudig doodbloeden. De gru welijke wreedheden hier begaan krachtens de getuigenverklaringen kunnen ten deele zelfs niet in een krant navertelt worden. Fa natieke woede en beestachtige ruwheid gingen hand in hand. Het aantal slachtoffers heeft twintig bedra gen. Het vonnis wordt tegen het eind van deze week verwacht. krampen, brakingen, slechte spijsvertering, ver stopping enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpjllen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prys f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. „Het Volk" van Dinsdag bev«A de agenda-pun- ten voor ihet Paaschcongrea, door de 8. D. A. P. tegen 27, 28 en 29 Maart a.e. te Utrecht belegd. Behalve verschillende voorstellen de inwendige organisatie betreffende, komen aan de orde denk beelden van verschillende afdeelingen inzake de Landsverdediging. Ten opzichte van dit punt stelt de Partijraad voor om het desbetreffend artikel van het «trijd- programma als volgt te wijzigen: actie voor inter nationale en nationale ontwapening.- Deelneming aan en bevordering van de internationale actie der georganiseerde arbeider* tot verhindering van den oorlog. Actie tot democratüseering en verbe tering van den Volkenbond en bestrijding van alle imperialistische etroomtngen. Het volkeonder- wijs vrij te maken van eik streven naar nationa lisme en militairleme. Aangaande ditzelfde onder werp is een voorstel Ingediend van de afdeeling Amsterdam I, luidende: Het congres van oordeel, dat het militaire vraagstuk voor de arbeiders klasse in het beslissende stadium is getreden en stellingnamen tegenover dit stelsel levenseisch is geworden voor de 'internationale Sociaal De mooratie, draagt den gedelegeerden der partij on bij gelegenheid van het eerstvolgende Internatio nale congres, van welke internationale dit ook si1. te bewerken, dat internationale besluiten betref fende het mil'itairisme bindend zijn vóór alle aan gesloten partijen. Amsterdam IV vraagt een besluit tot geheele ontkenning der landsverdediging met het zich stellen op het standpunt der „algeheele ontwape ning". De afdeeling Drachten vraagt actie te voeren voor internationale en nationale ontwapening langs parlementairen weg, maar tevens door het proDageeren van indivldueele dienstweigering, met dien verstande, dat de principieels die net- weigeraars den moreelen en financieelen steun van de partij genieten. Lonnjeker IV wcnischt, dat het congres jhct partijbestuur zal opdTagen een voorstel bij hert Internationaal Congres dn te dienen, hetwelk in houdt, dat bij het uitbreken van een eventueelen nieuwen oorlog elke partijgenoot verplicht is te weigeren de wapens op te nemen. Een tweede voorstel zal moeten Inhouden, dat elke aangesloten partij verplicht is zorg te dragen, dat geen harer vertegenwoordiger» ln het) Parle ment enz., stemt voor gelden, welke bestemd zijn voor oorlogsdoeleinden. Mocht eenige partijge noot ln eenig land zich daaraan niet houden, dan is zoo'n partij verplicht dat lid te royeeren. Nog ander afdeelingen (Middelburg, Muaselka- naal en O let) zonden voorstellen in gelijken geest. In zake de International a werd door Amsterdam VIII de volgende motie ingediend Het Congres overtuigd' dat de bevrijding der arbeidersklasse door het socialisme alleen kan wor den bereikt door een eendrachtig handelend pro letariaat; van oordeel dat de methode van klassenstrijd aangewend door de Derde Internationale nimmer de basis zal kunnen vormen, waarop de strijd voor de bevrijding der arbeidende klasse zal kun nen worden gevoerd; besluit den vertegenwoordiger der D. A. P.. zitting hebbende in het Uitvoerend Comité der Tiweedie Internationale op te dragen, er bij 'be doeld comité met alle kracht op aan te dringen, dat met de socialistische groepen,, die noah tot de Tweede noch tot de Derde Internationale be- hooren, of met de eventueel te stiohten nieruwe Internationale in verbinding worde getreden, ten einde tot oprichting van één eenswillende socia listische Internationale te kunnen geraken. Helder (groep) wil het partijbestuur uitnoodi- gen a 11 e s te doen wat de eenheid kan bevestigen van alle socialistische partijen, niet staande op het standpunt van Moskou. Amsterdam I wil vereeniging der Tweede met de z.g. gereconstrueerde Internationale. Enschede 'daarentegen ijvert voor afscheiding van de Tweede Internationale en zou het partijbestuur willen op dragen om in samenwerking met de eoc. partijen, welke zich met de 2de en 3de Internationale niet kunnen vereenigen, te werken om te komen tot een nieuwe Internationale. Goor wenscht de S. D. A. P. In Nederland al leen aangesloten te zien bij de Internationale die op het standpunt staat van geen man en geen cent voor het militairisme. Den 'Haag I vraagt afscheiding van de Tweede Internationale en aansluiting bij dis partijen, die de internationale op nieuwere grondslagen willen vestigen. Losser vindt, dat het congres de delegatie in het Internationaal Bureau moef opdragen, krach tige pogingen in hot werk te steuen, teneinde de Belgische vertegenwoordiger in dat Bureau, de heer Vandervelde, te doen vervangen do.,r een ander Belgisch partii genoot. Omtrent de bezoldigde propagandisten wenscht Goor bepaald te zien, dat zii geen enkele openbare functie mogen bekleeden. Sliedrecht wil den gewestelijken propagandisten alleen na over leg en onder goedkeuring van het partijbestuur nevenfuncties laten aanvaarden en Holwerd wensoht een dongresbesl.uit, volgens het welk de Tweede Kamerleden en propagandisten zich ge heel zullen gaan wijden aan de hen opgedragen partijfuncties. Onder het hoofd: Onver e enigbaarheid van functies vinden wij allereerst een voorstel van Appinge- dam: Het Congres besluite dat bij de e.v. verkiezinr gen dtoor het P. B. de camdidaatstelling 'zoo wonde geregeld dat één partijgenoot geen twee belang rijke functies z.a. Kamerlid-Gedeputeerde, Burge meester of Wethouder eener groote gemeente krijgt te vervullen. Bakkeveen vraagt van het Partijbestuur maat regelen die zullen leiden tot een betere functle- verdeeling der vooraanstaande partijgenooten. Aj> dere afdeelingen uiten zioh in gelijken geest. Goor wenscht, dat het Kamerlidmaatschap on- vereenigbaar zal ziin met de functie van wet houder. Omtrent Wethouderszetele dient Enschede het volgende voorstel ln: Het Congres drage het P. B. op een onderzoeik in te stellen naar ae resultaten van het aanvaar den van wethouderszetels door leden der Partii, in die gemeenten waar we geen meerdeheid heb ben en brenge hiervan rapport uit aan het partii- afdeelingen. Den Haag I wenscht aan het bezetten van wet houderszetels door partijgenooten scherp gefor muleerde eisohen te verbinden waarvan door par tijgenooten niet mag worden afgeweken. Roosendaal verzoekt het Congres zich ln ver band met het bezetten van wethouderszetels, uit te spreken tegen het aanvaarden van 'bovenge noemde zetels. Rotterdam II ko t met het volgende voorstel: Het Congres, overwegende, dat het bezetten van wethouderszetels in een in meerdenheid 'bur gerlijk raadscollege niet heeft geleid tot verster king der soc.-democratie, draagt het Partijbestuur op, in overleg met de resp. Federaties of afdee lingen der Partij, het terugnemen der wethouders- zetels af ts wikkelen. Functies ia openbare Idehamem. Balkkeveen wil het congres als zijn meening laten uitspreken, dat de leden der Partij, hetiii Kamer-, Staten- of Gemeenteraadsleden, nooit een verantwoordelijke functie zullen aanvaarden, zoo lang hunne fractie de minderheid heeft. Leiden komt met een motie, waarin de wen- 8ohelijkheid wordt uitgesproken: le. dat door geen sociaal-democraat burgerlijke politieke posten, met uitzondering van amUen en betrekkingen, worden aanvaard of behouden, waarbij hii aoor afhankelijkheid van burgerlijke meerderheden of autoriteiten genoodzaakt ls, al thans ten deele 'kapitalistische belangen te dienen; 2e. dat ln het algemeen bij bet aanvaarden van burgerlijke publieke posten door sociaal-democra ten én door het betrachten van een verstandige beperking én door het verdeelen dier posten over zoovelen als redelijker wijze mogelijk blijkt, ge zorgd wordt, dat voor de propaganda en de orga nisatie, vooral ook op het platteland, de vereieonte krachten beschikbaar kernen. 0

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1