DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. EERSTE KAMER. Marinebegrooting. Voetbal. TWEEDE KAMER. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, GEMENGD NIEUWS. Ontrouwe brievenbesteller. Valsche monters. Onveilig Duitschland. Kritiek op het Belgische leger. Nieuwe uitgave. Rotterdam IV stelt voor, dat de Partij zich uitspreekt tegen bet waarnemen van bestuurs functies in openbare lichamen door onze partjj- genooten, zoolang deze niet verzekerd zijn van een volstrekte meerderheid in de betrokken licha men en dai dientengevolge een onmiddellijke ai- aftreden der huidige functionairissen zal worden geëiBckt. Onder de afdeelia» „Reglement" komt de volgende motie voor, ingediend door Helder (groep) Het Congres, gezien do slechte financieels toe stand, waarin onze Partijgewesten verkeeren, ge let op het feit, dat de begrooting door de gewes telijke vergadering reglementair moet worden vastgesteld. van meening dat een begrooting op deze wijze vastgesteld, door bet P. B. dient te worden geëer biedigd, betreurt het in hooge mate dat door het P. B. hiermede volstrekt geen rekening wordt gehouden, maar naar eigen inzchten deze begroeting wordt besnoeid of veranderd, acht het in het belang eener gezonde democra tische opvatting gewenscht dat aan deze wijze van doen een einde komt, noodigt daarom het P. B. uit een commissie te benoemen, bestaan© uit gewestelijke- of Partii- 'bestuurders, die deze aangelegenheid ernstig on der de oogen zullen zien, en de mogelijkheid heb ben te onderzoeken om aan dezen ongezonden toestand zoo spoedig mogelijk een einde temaken. Diver een. De afdeeiing Bussum diende de volgende motie in. Het congres enz., van oordeel, dat aan warenhuizen, als tpans door het soheepvaartkapitaal in het leven geroe pen worden, dezelfde gevaren verbonden kunnen zijn als aan do welvaarfasinstellingen der model- faibrieken, waartegen de Partij zich steeds prak tisch en theoretisch heeft verzet, geeft den partijgenooten in overweging, niet tot de instandhouding van dergelijke inrichtimgep mede te weTken, voordat de Partij in dezen een uitspraak heeft gedaan. De afdeeiing Brunsum stolt voor, scherper maat regelen te treffen tegen de Katholieke woning- politiek in Zuid-Limburg. Desnoods, door in af- deelingen waar wij in den Gemeenteraad de meer derheid of grooteren invloed hebben, do K&th. Bouwvereenigiingen met dezelfde middelen te treffen, waarmee men ons in Zuid-Limburg be strijdt. Enschede wenschte er bij de partij en hare ver tegenwoordigers in de wetgevende lichamen met kracht en klem op aan te dringen, om te bevor deren, in Rijk en Gemeente de woningbouw flink ter hand to nemen en zou zoolang de heerschende klasse haar woningpolitiek niet herziet willen ijveren voor distributie van overtollige woning- ruimte. Zaandam wil het congres een besluit doen ne men tot het instellen van een groote volksaktie tot onmiddellijke uitvoering van den eieeh, be treffende het woningwezon, neergelegd' in de con clusies van het socialisatierapport der S. D. A. P,. luidende: a. Gemeentelijke bouw en vereemgingsbouw van arbeiders- en middenstandswoningen tegen prij zen, gebaseerd op de huren hij het inwerkingtre den der huuroommissiewet en met inachtneming van den staat van onderhoud. Huurprijsvereffe- ning tu'&schen voor den oorlog bestaande wonin- ten en nieuwbouw, exploitatie van de woningen oor gemeente of vereenigingen. b. Stichting van een steenbakkersbedrijf van overheidswege voor binnenlandsche 'behoefte prijsregelende rij kshandelsbedrijven voor hout cement, enz. Een rijksmonopolie voor schelpkalk productie. In de verschenen Memorie van Antwoord, constateert de Minister van Marine a.i. met voldoening, dat de denkbeelden van de le den, die niet naar ontwapening streven, om trent de te volgen marine-politiek in hoofd zaak overeenkomen met de richtlijnen, die door de regeering zijn aangenomen. De mi nister zet nogmaals uiteen, dat de onderzee- bootwapenen den steun van snelle lichte kruisers niet kunnen ontberen. Voorstellen tot splitsing van de vloot in een Nederland- sche en eene koloniale zijn van de Regeering niet te verwachten, aangezien zij, afgeschei den van de overigens tegen zulk een split sing aan te voeren redenen, /ulks in strijd zou adhten met de bestaande staatkundige verhoudingen tusohen Nederland en zijn ko loniën. Door den minister wordt bijzonder op prijs gesteld, dat algemeen een woord van hulde werd gebracht aan de bemanning der beide onderzeebooten, die onlanes de reis van het Moederland naar Indië op eigen kracht hebben volbracht. Ten slotte sluit hij zich bij die hulde aan. Tegenover de leden, die van oordeel zijn, dat met het oog op de handhaving van ons gezag in Inidië het zelfs gewenscht zou zijn niet uitsluitend klein ma terieel te beizitten, moet de minister als zijn meeninic" uitspreken, dat hij aanbouw van ma terieel, hetwelk niet in het stelsel van verde diging zou passen, maar alleen nuttig effect zou kunnen hebben om indruk te maken op de inlandsche bevolking, niet verantwoord zóu achten. Voor vlagvertoon in den Archi pel kunnen kleine kruisers zeer nuttige diensten bewijzen. hoofdbestuur liggen, die zoo spoedig moge lijk aan den dijk .behoorden te worden gezet. Overigens viel uit de relde van. den heer De Murait op te maken, dat ook de verhouding van den directeur-generaal en de directeuren der postkantoren (die over miskenning kla gen) geenszins een idyllisch karakter draagt. Mr. Oud besprak het salarisvraagstuk en klaagde over een totaal verkeerd begrip van georganiseerd overleg; de heer Sm ee n k deed een aanval op de Zondagsbestelling; Mej. Gr'oeneweg drong aan op onderzoek van ambtenaressen door vrouwelijke artsen. Dinsdag zal minister König wel aan het woord komen. Helderaohe Racingclub. Bovengenoemde voetbal vereeniging Iheeft dm haar Dinsdagavond geboeiden vergadering beslo ten, aioh met haar vier elftallen terug to trekken uit de Seri ©wedstrijden van „Batavier", zulks dn, verband met toet Laten medespelen van de R.-K. voetbalvereenigüng „Geel Wit alhier. Boksen. Naar de correspondent van The New York He rald van dit blad uit Portland (Oregon, Ver.-St.) seint, heeft Jack Dempsey er in toegestemd zijn titel aldaar in April in een strijd van 10 ronden te verdedigen, tegen den sterksten tegenstander die kan gevonden worden; deze zal dioor de boks- oommissie te Portland moeten worden aangewezen. Tijdstippen van verzending der brievenmalen, Naar Ned. Oost-lndië. Verschenen is de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp, houdende wettelijke voorzienin gen naar aanleiding van de opheffing van de de- partementen van marine en van oorlog en van de $j tegen ©en te Straffe toepassing van de 8- IA 1 1 f J /-I AnOin mm -. 1 Vergadering van Dingdag 15 Febr. De Tweede Kamer zette Dinsdag de be handeling -voort van de interpellatie van den Tempel inzake de werkloosheid. Beheer Snouek Henckemans be twistte, dat er sprake kon zijn van een alge meen© werkloosheid, wel van werkloosheid in bepaalde industriën. De heer Schouten 'kwam er tegen op dat de interpellant de genezing der werk loosheid- afhankelijk had gemaakt wan de so- 1 cialisatie. Deze immers zou alleen intematio- j naai misschien toe te passen zijn. En voorts 'drong hij vooral aan op productieve werk verschaffing. De heer Van Dijk.laakte het vooral, dat er, soms om een klein verschil in prijs, be stellingen in het 'buitenland worden gedaan. De heer A, P. Staalman sprak schande over het opzegen der loonoontracten door sigarenfabrikanten -in het Zuiden maar merkte op, dat de socialisten nu niet de ver moorde onschuld moesten spelen, daar hun lanibangers „herhaaldelijk" een looncontract als een vodje papier beschouwen. De heer Dresselhuys waarschuwde Verzendings- weg. Per zeepost via Amscerdam of Rotterdam Per Eng. mail via Marseille Datum van de ter post bezorging. Tijdstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. 18 Febr. ^25 Febr. eiken Woensd. Donderd.*) 6.30 's av. 6.30 's av. 11.30 's m. 11.30 instelling van een departement van defensie. De regeering heeft met genoegen ontwaard, dat verscheidene leden verklaarden zich met het wets ontwerp te kunnen vereenigen. Zij deelt de over wegingen, waarop dit gunstig oordeel steunt. Al zal ook niet op alle, door verscheidene le den daarvoor in aanmerking gebrachte onderwer pen de samenvoeging kunnen worden toegepast, zoo stelt de regeering zich toch voor. niet te blij ven staan bij de door haar in uitzicht gestelde ver- evenvoudigingen, doch die ook tot andere onderwer pen uit te breiden, naarmate en naar gelang de mogelijkheid daartoe zal blijken. Dat verscheidene andere leden tegen dit wets ontwerp overwegende bezwaren hadden, heeft de regeering eenigszins verwonderd, omdat het denk beeld van deze samenvoeging reeds bij het begroo ting van oorlog en marine voor het dienstjaar 1920 door verschillende leden der Kamer is geuit en de regeering van oordeel was, dat ook deze sa menvoeging aan het streven der Kaaner om te be zuinigen tegemoet kan worden gekomen. Daar naar de meening der regeering het overleg gen van de adviezen van den Raad van State slechts in hooge uitzonderingsgevallen behoort te geschieden en zoodanig uitzonderingsgeval hier niet aanwezig wordt geacht, meent de regeering aan het verzoek van eenige leden tot overlegging van dit advies niet te kunnen voldoen. Het advies van den Raad van.Defensie wordt hierbij overgelegd. (Dit stuk is ter griffie nedergelegd ter inzage van ae leden). De regeering deelt geheel de meening der le den, die op den voorgrond stellen dat aan de ge- wenschte samenwerking der beide departementen in den loop der tijden veel ontbroken heeft; zij verschilt eenter van gevoelen met hen, die onder stellen, dat ook zonder fusie die zóó ge wenschte samenwerking zeer goed te verwezenlijken is. Samenvoeging van de luchtvaartdienst moet op den duur tot bezuiniging van beteekenis leiden Hetzelfde geldt voor de gymrmstiekscholent dit ongetwijfeld in beteekenis winnen, nu aan de licha melijke opvoeding zooveel meer aandacht gewijd j wordt dan yoorheen. Samenvoeging der opleidingsinrichtingen te Alkmaar en te Breda en daarnaast vereeniging dér opleidingsinstellingen te Dordrecht en te Willems oord ordt allerminst wenschelijk geacht. Op den voorgrond zij gesteld, dat Alkmaar en Dordrecht geen vakopleidingscholen zijn, terwijl de militaire opleiding in de eerste tot een minimum terugge bracht is en te Dordrecht feitelijk niet bestaat. Het is opmerkelijk, dat het argument der regee ring, dat door de samenvoeging de oplossing der so ciale vraagstukken zal worden bevorderd, op som mige leden weinig indruk heeft gemaakt. Met de meening der leden, die in de thans be staande noodzakelijkheid van reorganisatie van le ger en vloot juist een krachtig argument zagen om nu in geen geval tot de samenvoeging der departe menten over te gaan, kan niet worden ingestemd. Bij de overwegingen, die aan het besluit der reveering tot samenvoeging der militaire departe menten vooraf gingen, is uit den aard der zaak ook bijzondere aandacht gewijd aan de verhouding, waarin het deel der vloot, waaraan meer in het bijzonder de verdediging van Ned.-Indië toever trouwd is, tot het geheel zou komen te staan. De r~~eering is daarbij tot de slotsom gekomen, dat de geheele maritieme macht .waarover zoow»! in het moederland als in Ned.-Indië beschikt wordt, om meer dan een reden onder eene leiding behoort te -bestaan. Splitsing der marine in een koloniale en eene uitsluitend Nederlandsche is alleen reeds' om re denen van technischen, materieelen en personeelen aard onmogelijk. Maar geheel afgescheiden daarvan, zou de even- bedoelde splitsing alleen dan door te voeren zijn, indien behalve de deelen der vloot, die voor de recht- streeksche verdediging van Indië én van het moe derland noodig zijn, een derde deel beschikbaar was, dat los van de eigenlijke landsverdedi ging gebezigd zou kunnen worden voor de hand having der souvereine rechten van den staat, als mede voor de bescherming van onzen handel en van de rechten onzer landgenooten in den vreem de. Nu deze driedeeling alleen reeds op grond van overwegingen van economischen aard geen aanbeve ling verdient, is het behoud van ééne Staatsmarine, welke naarmate aan de behoefte aan de beharti- gi-~ derverschillende belangen dienstbaar kan worden gemaakt, de eenige oplossing. Maar dan behoort ook de leid'"" in Nederland te bliivp" In dit opzicht zal bij samenvoeging der beide departement niets te veranderen. Tegen het denkbeeld om de Hoofdstukken Va en Xa uit de Staatsbegrooting te doen verdwijnen, bestaat bij de regeering geen bedenking. De regeering heeft bij de overweging welke naam aan bet nieuwe departement gegeven moest word*", dien van „Defensie" verkozen boven „Landsverdediging", omdat met het oog op de be stemming van een aanzienlijk deel van de vloot, laatstgenoemde benaming baar oneigenlijk voor kwam. urenwet, terwijl andere landen daarin niet volgen. Deze bracht er de socialisatie bij te pas, hetgeen een1 politiek debat tengevolge i had. Welke 'gelegenheid de heer Van der W'aerden aangreep om propaganda voor de socialisatie cr-edachte te maken. De heer Ravesteijn 'kwam noc met een motie, waarin werd' gevraagd den werklie- den het volle loon door de overheid te doen j uitkeereni, welke motie natuurlijk door Mi nister Aalberse w-erd afgewezen, evenals die van den heer van den Tempel. In zijn repliek kwam de Minister 0. a. op tegen -de door den heer Schapet geuitte mee rling' dat de minister van Financiën in den Ministerraad hem in deze zaak zou hebben geremd. De Minister 'betwistte dat die Achturen- wet ook maar iets met de werkloosheid te maken had. De werkloosheid als crisisver schijnsel is algemeen. Ze is in vel© landen met langeren arbeidsduur heel wat hiooger dan hij ons. En overal waar bij ons kon worden aangetoond, dat een langere arbeids duur noodig was, is die toegestaan. In meer dan één geval bleef men echter een heel eind zelfs beneden de 45 uur in de week. Avondvergadering. In de avondvergadering waren slechts een tiental leiden aanwezig. Een voorstel tot schorsing der vergadering, ingediend door Ds. Kruyt, werd verworpen. Vergadering van Woensdag. Het -voorstel om de electriciteitsvoorzde- nimg op de agenda te plaatsen wordt aange nomen. Aan. de orde is dan de stemming over de verschillende moties. De motie-Van den Tempel (steun aan werkloozenkaasen fonds perdu) wordt ver worpen met 50 tegen 26 stemmen. De -motie-Van Rijzewijk (maatregelen in het belang van industrie en overleg met or ganisaties) wordt aangenomen met 39 tegen 36 stemmen. De motie-Van Ravesteyn (uitkeering van het volle loon aan werkloozen en herstel van de diplomatieke- en handelsbetrekkingen met Rusland) wordt verworpen met 74 tegen 3 stemmen. Na de behandeling der begroeting van Curagao die der posterijen. Hierbij kwamen drie moties in 'behandeling. Een tweetal wa ren afkomstig van den heer Van Bere- s t e y n. lm de eene wend geconstateerd, dat het overnemen van gemeentelijke telefoon netten door het Rijk toehoort -te geschieden naar bepaalde regelen, vast te stellen in over leg met de Staten-Generaal. De tweede motie bedoelde te voorkomen, dat geleerden en schrijvers, die veie boeken van bibliotheken en archieven noodig heb ben, de dupe worden van de afschaffing van den portvrijdom. Tenslotte had de heer Weit kamp een motie, welke bedoelde de opheffing van het isolement ten platten lande en aandrong op uniforme tarieven voor allen, die bij een zelfde telefoonkantoor aangesloten zijn. Het debat liep grootendeels over de func- tionneering van den postdienst, waarover menigeen 'klaagde. Vooral het zotte plan, de sluiting tusschen half-een en twee uur. waarop gelukkig al in menige gemeente teruggekomen is, moest het ontgelden. De heer De Murait, die terecht van een „fiasco" sprak, constateerde met verbazing dat de directeuren over dezen ingrijpenden maatregel niet geraadpleegd waren. De heer Van Stapele had vernomen, dat ook zelfs de directeur-generaal vrijwel onschuldig was; de schuld zou bij eenige ambtenaren van het Naar Ned. West-lndië. Per mail Eiken Dinsdag 11.30 's midd. Uitsluitend brieven, briefkaarten en aan- geteekende stukken. van 15 en 16 Februari 1021. ONDERTROUWD: C. van der Plaat en W. Leijen; C. J. Vriivogel en A. van Soheijen. BEVALLEN: G. J. C. Mulder-Karsman, d.; T. Voorthuijsen-Zwaan, d.; L. GrooteTiggelman, z. OVERLEDEN: T. Rouma-Post, 68 j.; M. E. Ron- tekoe-van der Vlies, 37 j.; G. P. van der Plaat* Feij, 82 j. V MARINEBERICHTEN. Aan de kapts. t. z. C. T Sctoeffelaar en W. R. H. van Leersum is op verz. met 1 April eervol ontslag uit den zeed. verl., wegens langd. dienst, onder toek. van pens. Kap.-luit t. z. A. F. Hansen, thans ter besch., ie -te Willemsoord geplaatst als commandant van Hr. Ms. instructieschip Atjeto. Met 4 April is benoemd tot inspecteur bii den dienst der kust en scheepsradiotelegrafie te 's- Gravenhage J. A. Bland van den Berg, kap.-luit. ter zee, chef van den radiodienst der Marine. De luit. t. z. Ie kl. J. J.< van der Linden is ge rekend met 21 Jan. 1921 gesteld ter besch. en de luit. t. z. Ie kl. D. J. baron van Lijnden ge rekend met 22 Jan. 1921 geplaatst bij toet Dept. van'Marine te 's-Gravenhage. Met den 19en Febr. 1921 wordt de tijdeliik te Amsterdam geplaatste «ff. van Gez. Ie kl. J. J. Louwers© gesteld ter besch. en is 'bestemd om op 5 Maart 1921 per particulier stoomschip Prinses Juliona naar Oost-lndië te vertrekken. De luit. t. z. der 2e kl. J. Huijgens van de Mil. Kustwacht wordt 21 Febr. 1921 gesteld ter besch. terwijl de off.-mach. 2e kl. J. A. Staern- berg met 22 Febr. wordt -overgeplaatst van Hr. Ms. Brinio naar Onderzeed-ienst te Willemsoord. De luit. t. z. Ie kl. J. A. Brouwer, hoofd van de Momteurssohool der Marino, wordt J.6 Febr, 1921 eervol uit den Zeedienst ontslagen; Luit. ter zee 3e kl. L. F. Bouman wordt geplaatst bij het vliegkamp de Kooij. Aan dep off.-mach. 2e kl. P. van den Boe is vergunning verleend tot het waarn. van een part. toetr. -buiten het zeewezen voor éón jaar, ing. 16 Febr. Aan den hoofdoff.-maoh. 2e kl. B.' J. Velderman ie op verz. met 1 April wegens langd. dienst eer vol ontelag uit den zeed. verl.; met dien datum bij den mar.-etoomv.dienst bevorderd tot off.-mach le kil. de off. mach. 2e kl. W. G. M. Brouwer. Bij beschikking van den xtrin. van Marine a. 1. zijn de volgende plaatsing-en gelast: op een door den commandant dor marine te Mid delburg te bepalen datum luit. t z. le kl. S. van Ramshorst, luit t. z. 2e kl. H. Pltle en de off.- mach. 2e ito'. B. Zietse, O. M. van de Yelde en J. WaJrave geplaatst aan boord van Hr. Ms. Z 7. de off.-mach. 2e kl. H. P. Milaard tijdelijk ge plaatst te Hellevoetsluis; met 19 dezer de off. van gez. le 'kl. J. J. Lou- werse, thans tijdelijk geplaatst te Amsterdam, ge steld ter besch.; Met 21 dezer de off.-mach. 2e kl. J. A. de Yeer geplaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Vlis- singen. luit. t. z. 2e kl. J. Huygens en de off.- mach. 2e kl. H. J. Hofland, thans resp. geplaatst bii de militaire kustwacht en aan boord Hr Me. Wachtschip te Vlisingen, gesteld ter besch.: mat 22 dezer de off.-mach. 2e kl. A. Delfos ge plaatst aan boord Hr. Ms. Brinio, idem J. A. Steernberg geplaatst bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord. Met 1 Maart is aan M. Wagenaar, op verz. eervQl ontslag verl. ais burgerapoth. bij de mar. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 21 Febr. 1921: iserg.-machinedr. L. J. van Beekhoven van Wachtschip Vliissingen naar van Speijk, ingetrokken de bevolen overplaats-ng naar onderzeedienst te Vlissingen van den serg.-tor- pedom. A. J. Steendam. Op 1 Maart 1921: serg.-een. B. van Harten van Mil. Kustwacht naar Walstation Willemsoord.; bootsman A. J. W. Brakenhoff van Wachtschip Vlissingen naar Departement van Marine. Op 8 Maart 1921: serg.-machinedr. A. H. Schreu- ders van Zdeland naar Wachtschip Wiillemsoord: idem M. W. Langerhorst van Van Speijk naar Zee land; idem A. J. Opmeer van Zeeland naar Van Speijk; idem E. F. Dieterich van Van Speijk naar Zeeland; serg.-konst. J. G. A. Blankenstein van Zeeland naar Wachtschip Willemsoord; idem J. W. G. Mijnhart van Gelderland naar Zeeland; idem J. Mulder van Wachtschip Willemsoord naar Gelderland. Op 13 Febr. 1921 zijn per particuliere gelegen heid uit Oost-Ihdië in Nederland teruggekeerd: ,T Ma.tr. le kl. J. C. van Bouwelen, matr. 3e kl. H. Franco. Met ontslag uit den Zeedienst op 1 Maart 1921 Oppersohr. J. H. Hoeve, torpedist-maj. J. J. Bon tenbal, machinedr.-maj. J. Smit, O. Rinderman en J. G. Bogaerts, serg.-machinedr. J, W. van Ette- ger, serg.mont. P. J. Paap, korp.-kok J. Knol, matr. le kl. C. J. Ulder, matr. 2e kl. C. B. Mar kus, mart. 8e kl. J, L. Slik, H. Ruitenga, P, Bont, korp.-madhlaedr, 2e kl. E. H, Logtenoerg, stoker le kl. J. H. de Bock, A. de Jager en P. J. van der Beid; leerlingstoker E. Paauw, marinier le kl. J. Serdijn, H. Braak en H. N. J. Lefiendekkens. marinier 2e kl. H. J. J. Schildknegt- Het bevel over Hr. M®. Wachtschip te Willems oord ie door den kap. t. z. jhr. S. de Ramtz over genomen van kap. t. z. C. J. J. de Neve. die ter besch. ie gesteld. Hr. Ms. „Z. 8". Hr. Ms. torpedoboot 7>. 3, die bij do aanvaring met Hr. Ms. „Hydra" belangrijke schade opliep, le, geconvoyeerd door „Mijnenlegger II' en „Voor- waarts", van Vlissinpren tö iXsllövootsluis aan komen, om op 's Rijks werf de noodige herstel lingen te ondergaan. LEGERBERICHTEN. Vergoeding voor eerste uitrusting. Het verzoek van het hoofdbest. van de onderoff. vereen, der landmacht „Ons Belang" betreffende de eerste aanschaffing van kleeding en uitrusting bij bevordering tot den rang van adj.-onderoff. en tot den rang van serg., heeft den Min. van Oor log aanleiding gegeven o.m. het n.v. op te mer ken: Een korporaal is vóór zijn© bevordering tot onderoff. in het bezit van eene volledige uitrus ting. Om den overgang van den betrokkene van soldij-genietende, die voor rijksrekening wordt ge kleedtot jaarweddo-genietende, die zelf voor aan schaffing en onderhoud van zijne kleeding behoort zorg te dragen, gemakkelijk to maken, kan belang hebbende bij bevordering tot onderoff., bijaldien ihij daartoe den wensch te kennen geeft, de bij hém in gebruik zijnde kleeding en uitrusting kos teloos blijven behouden en verder afdragen. Ver mits alleen het bezit van de tot de dagelijksche- en veldtenu behoorende kleedingstukken voor on deroff. verplichtend is, behoeft dus een serg. (pas aangesteld) feitelijk direct alleen eenige kosten te maken voor het aanbrengen van onderschel- dingsteekenen. Oogenblikkelijke aanschfafing van nieuwe kleedings-stukken zou dan alleen noodza^ keli.jk zijn, indien do bovenbedoelde kleeding en uitrusting dn zijn 'bezit, eventueel niet in vol doende toestand verkeerde. U.it een ter zake in gekomen rapport van den comm. van het instr.- bat. is den Min. gebleken, dat de kledingstuk ken, welke de onderoff. mogen behouden om ver der af te dragen, bij hunne aanstelling nog in zéér goeden toestand verkeeren. Voorts wordt op gemerkt, dat, ofschoon in de jaarwedde de ver goeding voor aanschaffing en onderhoud van klee ding en uitrusting is begrepen, de tot onderoff. aangestelde korporaals niettemin nog eene tege moetkoming in de kosten van eerste aanschaffing van kleeding en uitrusting ontvangen ten bedrage van 150.—. Met dit bedrag en met hetgeen van de bezoldiging voor aanschaffing en onderhoud van kleeding behoort te worden bestemd, is de jonge onderoff. zeer goed in staat, om zonder -sch-ulden maken, zich geleidelijk van kleeding van fi.in laken te voorzien. Eindelijk nog bestaat eene regeling, waarbij onderoff. in de gelegenheid worden gesteld, tegen betaling van kostprijs, kleeding en uitrustingsstukken te ontvangen uit de central© magazijnen van mil. kleeding en uit rusting. Op grond van het bovenstaande vindt de minis ter geen termen aanwezig to dezen aanzien verder steunend op te treden. (Bij vorenstaande uiteenzetting is'de tegemoet koming voor eerste aanschaffng van kleeding en uitrusting bii bevordering tot den rang van adj.- onderoff. buiten beschouwing -gelaten, vermits dleze, volgens de thans geldende voorschriften reeds f 300,bedraagt, wat overeenstemt met het voorstel.) (Zlie Held. Courant, d.d. 1 Febr. j.1.) Bevorderd' tot korp. bii 'het 21e reg. inf. te Hel der de mil.-soldaten W. Broersuna, J. J. Beek, Tj. Stel, A. Stiel, O. Dijkstra, P. Brouwer, F. de Vries, D. Molyn, J. van Eeken, T. van de Windt. T H. Ykema, B. de Vries, H. Betsema, K. Brands- ma, S. P. Romkema. H. de Jong. Tj. Rokers, A. P. Gouwenhoven, J. Rootsma, G. Koelstra, J. Duin- kar, H. Vogelzang, L. Blom, G. Muurling en S. de Lange, alleen van het 3e .bat. van het Korps, alhier. Bij beslissing van den Inspecteur der Inf. ia de serg. le kl. H. Blindeman, van het 10e reg. Snf.. bevorderd en aangesteld tot serg.-maj.-instr. bii het 21e reg. van het wapen, in garnizoen te Helder De res.-kap. V. F. J. Boumeester, van het 21e reg. inf., is met ingang van 16 Febr. in, zijn rang overgeplaatst bij d einf. der 1-andiw., met bestem ming voor het 31e landweerdistrict. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Roepat, uitr., pass. 16 Febr. Vlissingen n. Ant werpen. Vondel, uitr., pass. 15 Febr. Kaap Blanc, Benkalis, vertr. 15 Febr. v. AMam n. Java. Grotius, thuisr., vertr. 11 Febr. v. Singapore. Batjan, uitr., vertr. 10 Febr. v. Singapore. Salabaugka, uitr., vertr. 9 Febr. v. Padang. Ambon, uitr., arr. 14 Febr. te Huelwa. Kon. Hollandsche Lloyd. Amstelland, uitr., arr. 15 Febr. te Bahia. Brabantia, thuisr., vertr. 14 Febr. v. Santos. Hollandia, vertr, 16 Febr. v. A'dam n. New-Orieans. Zeelandia, arr. 14 Febr. v. R'dam te' N. Orleans. Dreohterland, uitr., vertr. 14 Febr. v. Boulogne. Hilversum, uitr., vertr. 14 Febr. v. Bahia, Kon. West-Indische Maildienst, A-rdover, v. A'dam n. Wk. Zuid-Amerika, pass. 13 Febr. Lizard. Almelo, arr. 13 Febr. v. Tocopilla te Valparaiso Heotor, arr. 11 Febr. v. Tooopdlla te Valparaiso. Jason, arr. 2 Febr. v. Corral to Colon. Oranje Nassau, arr. 16 Rebr. v. West-lndië te A'dam. Nickerie, arr. 12 Febr. v. Parimaribo te Barbados. Baarn, vertr. 10 Febr. v Colon n. Chicama. Holland—Amerika Lijn. Eemdijk, arr, 15 Febr. v. R'dam te Vancouver. Nieuw-Amsterdam, arr. 14 Febr. v. R'dam te Naw- York. Warszawa, vertr. 14 Febr. v. R'dam n. Danaig Westerdijk, arr. 15 Febr. v. Norfolk te R'dam. Rotterdam, v. R'dam n. New-York, vortr. 13 Febr. v. Plymouth en pass. denzelfden dag lJzard. Moerdijk, v. Vancouver n. R'dam, vertr. 13 Febr. v. Hamburg en pass. 14 Febr. Nordeiney (vonb.) Holland—Australië Lijn, Menado, uitr., vertr. 13 Febr. v. Colombo. Soerakarta, thuisr., pass. 12 Febr. Sagres. Holland—Britsch-Indië Lijn. Ridderkerk, uitr., vertr. 12 Febr. v. Kurrachee St. Auguisitin Abbey, uitr., vertr. 16 Febr. v. Ant werpen. Vechtdijk, uitr., arr. 13 Febr. te Bombay. Soerakarta, thuitsr., pass. 15 Febr. Ouessant Bandoeng, thuisr.. vertr. 12 Febr. v. Caloutta. Holl. O.-Azië Lijn. Alchiba, thuisr.,'pass. 15 Febr. Ouessant. Holland—Afrika Lijn. Delft, uitr., pass. 11 Febr. Gibraltar. Wieringien, uitr., arr. 11 Febr. te P.-Natal. HollandWest-Afrika Lijn. Waalstroom, arr. 16 Febr. v. West-Afrika te A'dam Amstelstroom, thuisr., vertT. 7 Febr. v. Contraky Mercurius, uitr., vertr. 11 Febr. v. Dakar n. Mon rovia. Mont Blanc, uitr., vertr. 7 Febr. v. Accra n Lome Satnrnus, uitr., vertr. 7 Febr. v. Lagos n San Th ome. Zaanstroom, uitr., vertr. 10 Febr. v. Freetown n Monrovia. MontBlanc, uitr., arr. 15 Febr. te Kotonow. Holland—Zuid-Afrika Lijn, Ellewoutsdijk, uitr., arr. 14 Febr. te Port Eli- zabeth. Jagersfontein, thuisr., vertr. 12 Febr. v. Kaan»t«/J Rotterdamsche Lloyd. Ariakan, vertr. 16 Febr. v. Brake n, R'dam. Goentoer, uitr., pass. 13 Febr. Suez Tabanan, thuisr., pass. 15 Febr. Sagres Toiba, uitr., arr. 11 Febr. te Penang Malang, thuisr., pas. 14 Febr. Oitavos. RotterdamZuid-Amerika Lijn Zaandijk vertr. 16 Febr. v. R'dam n Brazilis pass. Vlissingen n. Antwerpen Brazilië Merak, uitr., vertr. 11 Febr v nr v Sirrah, thuisr., pass. 15 Febr OuSnt Beukelsdnk, uitr., air, 11 Febr. te Montevideo Stoomvaartmaatschappij Oceaan. stngapore!'' m A,<km' vertr' 12 Febr. r. Eurymedon, y. Japan n. A'dam, pass. 14 Febr. Sagres. Ixion, v. Japan n. A'dam, arr. 10 Febr. to Manilla Mentor, v. Japan n. A'dam, arr. 10 Fébr. te Shanghae. Aanfa, v. Japn n. A'dam, vertr. 8 Febr. v. Penang. Polypthemua, vertr. 12 Febr. v. Batavia n. A'danó JavaNew-York Lijn. Karimata, v. Java n. New-York, arr. 15 Febr. te Boston. Deli, v. New-York n. Java, pass. 11 Feb.r Poimt de Galle., Waaldijk, v. Java m. New-York, vertr. 11 Febr. v. Kaapstad. Java Paoifio Lijn. Tjisondari, v. Java n. San Francisco, arr. 15 Febr. te Marseille. Bali, v. San Francisco n. Java, vertr. 11 Febr, v. Manillo n. BelawanDeli. JavaBengalen Lijn. Calcutta, arr. 10 Febr, v. Calcutta te Batavia. VISSCHERIJBERICHTEN. 15 Februari 1921, Aangevoerd door garnalenvisschers: 76 K.G. ge- kookte garnalen p. K.G. 0.300.32; door 1 trek ker 2 tal haring p. tal 13.50. 16 Febraurl 1921. Aangevoerd door garnalenvisschers: 245 K.G. g©. kookte garnalen p. K.G. 0.310.42; door bot- visscbens 50 K.G. bot p. K.G. 0.63. en MARKTBERICHTEN, Broek ©p Langendijk, 16 Februari 1921. Grove uien 6.507; peen 2.102.60; rood© kool 8.7012.60; kleinere 5—6; gele kool 911.10; kleinere 3.703.90; Deensohe witte 7.20—8.60 per 100 K.G. Schagermarkt van Donderdag 17 Februari 1921 5 paarden f 750—800; 2 veulens 150—175.' 8 stieren 400—600; 17 geldöko-eden mag. 300— 600 53 idem vette 425—800 28 kal flooeien 500850; 162 nuchtere kalveren 18—32; 452 overheuders 60—75: 41 varkens mag. 50-65- 23 idem vette p. K.G. 1.201.34; 100 biggen, 30—46; 23 konijnen f 0.50—3; 56 kippen 2—6; 10437 kipederen 0.09—0.11; 734 eendeieren 0.15. Te Utrecht is een brievenbesteller aange bonden, die postwissels voor personen al- dvar in banden wist te (krijgen en ze dan door een zwager van hein op valsche 'hand- teekeming liet innen. Beide personen zijn opgegoten. De Berlijnsohe politie is een groote bende valsche munters op het spoor gekomen, die niet alleen in Duitschland, maar ook in Po len en Tsjecho-Slowakije valsche Duitsche 50 mark bihetten aan den man trachtte te brengen. 14 personen zijn reeds gearresteerd, terwijl niet minder dan 200, die in deze be trokken zijn, zullen worden vervolgd. Op den rijksweg van Munchen naar Weil- heim is gister hij het dorp Aehl een auto met twee lijken gevonden. Men denkt aan moord; de lijken vertoonden schotwonden. Een gerechtelijke oommissie is naar Aehl vertrokken. In de „Temps" bespreekt generaal Malle- terre de houding van het Belgische leger in de Augustusdagen van 1914, toen Ludendorff met een handjevol menschen wist door te dringen in Luik en het Belgische veldleger rustig in zijn Gethe-opsteJling bleef liggen. Generaal Malleterre keurt dit gebrek van actie af; het Belgische leger had Luik moe ten steunen, waardoor het Ludendorff ern stige moeilijkheden zou hebben bezorgd. Hij gaat zelfs nog verder en spreekt als zijn mee ning uit, dat het Belgische veldleger niet tusschen 4 en 5 Aug. geconcentreerd had moeten zijn aan de Gethe, maar dadelijk op 1 Augustus, vanwaar het opperbevel het dan had kunnen diirigeeren, naar de bedreigde grens. Malleterre brengt tenslotte hulde aan de verdedigers van Luik. Bij het fort Loucin behoorden de Belgen, 3chrijft hij, een inscriptie aan te brengen met het opsohrift: „Wandelaar, verkondig in Frankrijk, dat 700 Belgen zich hier heb ben laten dood en voor de redding van de wereld!" In de serie-uitgaaf „Onze Wetgeving" is bij den uitgever R. K. van den Berg te Baarn als no. 2 verschenen een werkje van het Kamerlid J. H. Schaper, „De nieuwe Arbeids wet in uitvoering". Op populaire wijze geeft de heer Schaper daarin de beteekenis van de verschillende artikelen. Hij heeft de behan delde stof verdeeld In 8 categoriën: A. De bescherming van kinderen, jeugdige perso nen en vrouwen in de Arbeidswet 1019; B. De Arbeidsduur in fabrieken en werkplaat sen; O. Arbeidsinspectie, Arbeiidsregister en Aangifte beroepsziekten. Een zaakregister aanhet eind vermeldt de' verschillende be roepen etc., zoodat met één oogopslag te vin den is, hetgeen men zoekt. Het werkje dus uiterst practisch, en voor iedereen die met de wet in aanraking komt, onmisbaal zouden wij haast zeggen. Als no. 1 van de serie verscheen: de Lager Onderwijswet, toegelicht döor L. C. T. Bigot. De prijs van no. 2 is bij inteekening voor minstens 12 nos. 2.126; afzonderlijk 2.56. W ij aarzelen niet het zeer bruikbare werkje warm aan te bevelen. LAATSTE BERICHTEN. Warschau, 15 Febr. Volgens een telegram uit Moskou heeft Sinowjef op de communis tische conferentie te Petersburg verklaard dat de kwestie van een wereldrevolutie thans op het doode punt is gekomen. Parijs, 15 Februari. Uit Moskou wordt aan de Ohicago Tribune gemeld, dat sedert 1 Januari 2144 personen te Petersburg den hongerdood zijn gestorven. Parijs, 15 Febr. Volgens een telegram uit Chicago aan de „Matin" hebben pi. m. 500 bankiers en kooplieden in de Vereenigd« Staten een Maatschappij gevormd, welke ten doel heeft den wereldhandel weder in goede banen te leiden. De maatschappij zal den naam dragen van Foreign Trade Financial Corporation; zij zal volgens verklaringen van Hoaver en Harding aan de noodlijdende Europeesahe landen crediet verteenen voor den aankoop van levensmiddelen en grond stoffen van Amerika. De maatschappijbe schikt over een kapitaal van 150 millioen dollar. President is de directeur der staats bank W. P, G. Harding,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2