T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 17 FEBRUARI 1921. PLAATSELIJK NIEUWi. Voogdijraad. Te Marine- en Valkseonewt A. G. O. Centraal Genootschap voor Kinder- herstelling»- en Vacantlekolonles Afdeeling Helder. GEMENGD NIEUWS. Mislukte poging tot beroering. Schepen „wegbrengen". Een valsch telegram. Beroovlng. Verduistering. Door een droom. INGEZONDEN. D« Schipper a/(b. ELn. M*. „Hydra". Gemeenteraad van Helder, De heer A. F. Viseer, leerling; der opleiding- school van Radiotelegrafle, Zuidstraat, Helder, is met ingang van 17 dezer benoemd tot Radiotelegraflst 2e klasse by de Ned. Telegraaf- M(j. „Radio-Holland", Amsterdam. De Directeur van het postkantoor brengt ter kennis, dat de brievenbus in de Schagenstraat, hoek Spoorstraat, ingaande 16 dezer, 30 minuten later wordt gelicht dan tot dusver, zoodat de liichtingstijdstippen alsdan zullen zijn resp. 0 m vun., 2.35 n.m., 5.55 n.m. en 10 o. av. Zeebad Huisduinen. Belanghebbenden maken wij attent, dat de vergadering, waarvoor dezer dagen de eon- vacaitie is verzonden, hedieniavond wordt ge- gehoudien in het Te huis voor Militairen aai» dien Kanaalweg (niet in de Spoorstraat). Wy verwezen naar eens advertentie in dit nummer, waarbij de Voogdijraad te Alk maar kennis geeft, dat de te Helder woonach tige leden van dien Raad zijn Mevr. Wed. A. P. de Ven—Boon, en de heeren O. Adri- aanse en B. Zondervan, tot wie belangheb benden zich hebben te wenden. Aan den heer J. H. Staalman, ia eervol ontslag verleend. De dagen lengen en de serie-concerten der Marinekapel loopen ten einde. Het was deze week al het zevende der reeks, dat gegeven iwerd. De heer Haizeibroek had zich voor dit' maai de medewerking weten te verschaffen van iden jeugdigen pianist Pierre Pala, neef en naamgenoot van onzen stedelijken violist. Een paar jaar geleden trad hij hier ter stede op als 16-jarige, veel-belovende solist; uit den thans 18-jarige is inmiddels een pianist gegroeid van ontwijfelbaar virtuoos gehalte. Daar zit ras in en temperament. Hoor zijn aanslag I Krachtig en zelfbewust, en zijn mu zikaliteit is onmiskenbaar. Zijn spel is soms zeer persoonlijk; zijn tedhniek is anberispe lijk. Hij speelde vóór de pauize het prachtige a-mail ooncert van Schumann. In zijn piano' stukken is Schumann op zijn best; dit heer lijke concert is er weder het bewijs van. Het orkest (begeleidde den heer Pala en deed dit schier immer prijaenswa. iciig; de fraaie overgangen van de melodie van orkest op klavier en omgekeerd waren onberispelijk en de heer Pala toonde in dit concert wat bi; kan. Na de pauze gaf hij een drietal kleine nummers. Mogelijk viel de „wals" van De- bussy niet bij allen in den smaak. Men moet aan deze zeer teere, zeer moderne, muziek wennen; Debussy weet met zijn toonladders van enkel groote (seconden en harmonieën van groote tertsen eigenaardige, verfijnde stemmingen te wekken, en dat kwam ook in deze wals uit. Maar voor wie haar weet te genieten heeft de muziek groote bekoring. Meer in den smaak viel wellicht het melo- dieuse „feuille d'album" van Hazebroek en de bekende A-diur polonaise van Ohopin, Jammer was het, dat de vleugel de assistentie van den stemmxer nooddg had. De heer Pala, bejuicht door het dankbare publiek, gaf een extra-tje, en hielp daarna melde aan het or kestnummer „La Danza" van den componist Hub. Ouypers. Deze, leermeester van den pianist, was in de zaal aanwezig, teneinde de pianistische (bekwaamheden zijn» begaafden leerling» te bewonderen. De heer Pala kreeg van het oorps een fraaie krans. Het orkest vertolkte, behalve de reeds ge noemde medewerking aan het piano-concert van Schumann, diens ouverture „Manfred". Neen, voor grootore werken schoot Schu mann's kracht tekort; de „Manfred"-ouver- ture staat niet in vergelijking met het geniale piano-concert. Na de pauze werd als openingsnummer de ouverture van Weber's „Oberon" gespeeld; in menig opzicht boeiende muziek. Twee kleine nummers „La Danza" van Hub. Ouy pers en „Symphonistes et Orphéonistes" van Hazebroek besloten het programma. „La „Danza" is een dans uit een opera van dezen Hollandsahen componist; de piano partij, door den heer Pala gespeeld, en eindi gend met een geweldig glissando, kwam niet zeer tot haar recht. De oamponist was zelf, zooals we zeiden, den 2en aviond aanwezig om zijn tooödichting te hooren, en het is op zich zelf merkwaardig voor den Helder, dat een componist de uitvoering van zijn eigen werk meemaakt. Beter kon ons evenwel de oom positie van den heer Hazebroek voldoen; melodie&nrijkdom kan men haar 'niet ont zeggen, ofschoon zij als geheel wat onsamen hangend aandeed. Wlnkelnleuwa. in het penceel Koningstraat BI heeft de heer W. Th. Hangard een winkel geefpend in drogisterijen, parfumerieën, zeep, etc. De heer Hangard is een tijdlang op een che mische fabriek werkzaam geweest. Het geheel ziet ar aantrekkelijk en «miaak- vol uit Maandag 21 Februari, 's avonds 8 uur, hoopt in „Casino" voor A.G.O. als spreker op te treden de heer D. J. van der Ven. Men mag veronderstellen, dat deze Gelderschman zelfs op Hollands Noordpunt geen onbekende meer is. De een zal hem reeds kennen als redacteur van de serie „Ons mooie Neder land", waarvan o. a. „Gelderland geheel van zijn hand i«, een ander als de schrijver van „De Torens zingen", een derde als.maar het is onze bedoeling niet, alle onderwerpen op te sommen, die zich mochten verheugen in de liefde van dezen vruchtbaren auteur. Waar hij de schoonheid vond, greep ze hem aan. En allen, die zijn geschriften gelezen hebben, zullen zeker instemmen met net eensluidend gunstig oord 1 van de geheeie Nederlandsche pers. Nog grooter bejrenxlneiïi heeft Van der Ven zioh echter verworven (is de ontwerper en artistieke leider van net Taderlandsch Volksfeest, dat in Sopt. lid» met grooten luister te Arnhem is gevierd. Dit feest is het dan ook, dat hem de stof aan de hand heeft gedaas voor het onderwerp, waarover hij Maandag hoopt te spreken, n.1. ,JVeerlands volksleven in Neerlands open luchtmuseum", geïllustreerd met fraaie licht beelden. „Ken ons land en heb het lief", roept de heer Van der Ven in den titel van een zijner werkjes ons toe en zeker zal nie mand, die land en volk lief heeft, zooals hjj, verzuimen om dezen geestdriftigen vader lander te gaas hooren. Ondanks onze opwekking tot vergadering- bezoek was dit niet groot. Uit het jaarver slag stippen we aan, dat uit fin. overwegin gen aanvankelijk niet aan uitzending kon gedacht worden en laiter niet meer werd aan gevraagd. Voor 1921 staat het er krtusschen beter voor, dank zij ingekomen giften, waar onder een van 100 van een ingezetene, die niet genoemd wenschte te worden en de kermisgift van Gocadorus ƒ284.40. In het begin van 1921 kwamen alweder belangrijke schenkingen van de opvoering van „Tropen- adel" door de Isr. Tooneelver. „Onder Ons" ƒ201.95, van de Vereenigkig van Staats burgeressen 130.44' en van de afdeeling Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers 134.waarbij zich waardig aansluit het verbeterd subsidie van de gemeente voor 1921 verleend tot een flink bedrag. Geen wonder, dat de vergadering de verschillende gevers en geefsters zeer dankbaar was, want veel, veel geld is immer noodig om dreigende inzinking van levensenergie te stuiten en op te voeren im de juiste richting. De rekening van de penningmeesteresse sloot dan ook met de flinke bate van ruim 900.—. Voorts releveeren we nog, dat in de plaats van den heer Roukens, die bedankt had, tot lid van 't bestuur verkazen werd de heer J. W. van Aken en dat 't bestuursmandaat van Mevr. Spruit weder werd verlengd.. 'Een jongeling, ia dienst by een firma la .goudten en zilveren (voorwerpen «n juweelen aan den Nieuwenidijk te Amsterdam, moest voor zijn patroons vaak (kisten met voorwer pen van waarde op een handkar wegbrengen. Eenige malen reeds was hij Lastig gevallen door een paar oersonen, die hem voorstel den, met de kisten er vandoor te gaan. Zij zouden dan de opbrengst samen deelen. De jongeling weigerde echter in het voorstel te tredten en hij deelde zijn patroon het ge val mede. Deze waarschuwde op zijn beurt de politie en die jongeling werd voortaan ge volgd door een paar rechercheurs van de centrale recherche. Voorzichtigheidshalve werden tevens minder kostbare zendingen vervoerd'. Bevatten de kisten eerst voor een waarde van meer dan f 60.000, in de laatste dagen vertegenwoordigden zij niet meer dan f 6000. Gedurende eenige dagen zagen de rechercheurs niet bijzonders, maar Maandag gebeurde datgenie, wat was verwacht. In een van de stegen van Nieuwendijk naar Dam rak ontrukten plotseling drie mannen de kar aan den jongeling. Zij hadden natuurlijk niet om de rechercheurs gerekend. Vijf minuten later moesten zij de kar in den steek laten ©n twee van hen werden gearresteerd. De derde is «enigen tijd later ook gepakt De Rotterdamsche recherche heeft aange houden een reeder, een sleepbooteigenaar, en een machinist die er van verdacht worden schepen te hebben Laten „wegbrengen". Het onderzoek gaat voorloopiig alleen over het scheepje „Doggersbank", dat een waarde van f 35.000 had en waarvoor door de betreffende verzekering maatschappij f 140.ÖGQ is uitbe taald. De heer Lansink te Amsterdam zou in de gemeente Sohoterland spreken voor de onaf hankelijke vakbeweging. Enkele uren voor de bijeenkomst kwam een telegram in, dat de heer L. verhinderd was. Ih allerijl werd de vergadering afgelast. Doch op.het bepaal de uur was de heer L. present; het telepraon bleek valsch te zijn. Een onderzoek naar dien afzender wordt ingesteld. Maandagnacht, omstreeks 1 uur, is J. B. uit Moordrecht in den Groenendaal te Rot terdam op de straat, aangegrepen en tegen den grond geworpen door drie vrouwen en een man. Terwijl een hunner hem de keel dichtkneep, beroofden de anderen hem van een /bankbiljet van 25.— en een kwitantie groot 3000.—. In den loop van den nacht zijn de drie vrouwen, die door den bestolene herkend zijn, aangehouden. Van het geato lene is nieta teruggevonden. Twee assistenten der Tweede Noord-Hol- landsehe Tramwegmaatschappij hadden zich voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam te verantwoorden wegens verduiste ring. De een fungeerde als kashouder op het plaatskaartenbureau, toen op een gegeven oogenblik in zijn kas een tekort van f 700 werd geconstateerd. De ander, die opgeleid werd tot commies van het magazijnbeheer, meest aangevoerde steenkolen betalen, waar voor hij b\j den kassier op bonnetjes geld opnam. Van het opgenomen geld besteedde hij f 250 voor zichzelf en gaf hij f 485 aan den eersten beklaagde. Deze eerste beklaagde be kende, maar beweerde, dat het verduisterde bedrag slechts f 400 had bedragen. Zijn meisje verstrekte hem het geld ter aanzuivering van het tekort, doch in plaats van het daartoe te besteden, maakte hij ook dat geld op. Ook de andore beklaagde bekende het feit, waartoe hij gekomen was omdat hij in verhouding tot zijn inkomen te veel uitgaf. Het O. M. mr. baron Van Harinxma thoe Slooten, eisehte tegen ieder drie maanden gevangenisstraf. Üchlp bt nood. Naar de Daily Mail uit New Tork meldt, zijn er op de kust van New Foundland en Canada noodseinen opgevangen van het En- gelsohe stoomschip Bristol City, een boot van 2500 ton, die op weg van Bristol naar New-York ia het ijs vast is geraakt Het «chip meldde, dat alle steenkool, een groot deel van heit houtwerp en de lading ver stookt is. Het 'bevond zich, toen de laatste berichten verzanden werden op 160 mijl van Louisburg op kaap Bretoneiland. Sinds Maandagochtend zijn geen draadlooze seinen meer van het schip gehoord. De regeering van Canada heeft het regeeringaschip She- ba uitgezonden om te trachten de Bristol City, die met 336 koppes bemand is, kuip te Wede* Anierikaansche couranten maken melding van «en zonderling geval. Het (betreft een met name genoemden boer, die gedroomd had, dat hij zijn vrouw en 'kinderen zag ver ongelukken in een auto-ramp. In zijn droom schrikte hjj zóó hevig, dat hij bij het ont waken zijn spraakvermogen was kwijt ge raakt. De boer had met zijn gezin een auto tocht naar New-York willen maken, maar op het laatste moment kreeg hij verhindering. Vrouw en kinderen gingen nu alleen en de boer ging wat later met den treim, doch was vóór de familie te New-York. Daar viel hij in de wachtzaal van zijn hotel in slaap en had zijn schokkenden droom. Toen de familie te New-York arriveerde, vonden zij het hoofd des gezins nog steeds met stomheid geslagen Geachte Redactie, Naar aanleiding va» de in Uw blad voor komende vermelding (overgenomen) v. h. H.bLad) betreffende het zinken Hr. Ms. Hydra, het .tweede blad van 12 Februari j.L, zij het mij vergunt een zin (welke onjuist en van groot belang is omreden hierin een blaam wordt geworpen op hen die alle maat regelen genomen hebben het schip te behou den) te doen logenstraffen. Namelijk:De Commandant Staverman, wil de nogtrachten het schip op een plaat te zet ten, doch doordat de patrijspoorten openston den, kwam veel water binnen, en door snel varen bezweken de waterdichte schotten; toen was het schip verloren. Ter verduiidedijiking zij hier vermeld, dat elk schip wat meedoet aan bedoelde oefenin.' f>n, geblindeerd, moet varen wat juist op de ydra alleen mogelijk is als de paferijspoor- ten gesloten zijn, om diafe de blindeerklep tusschen de dichtgeschroefde poort in ge plaatst worden. Een bewijs dat dit goed; ge schied was is die aanvaring zelf. Hopende hiermede de lezers van Uw blad een andere kijk op de zaa'k gegeven te heb been, U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Vergadering van Dinsdag 16 Februari. Afwezig met 'kennisgeving de heer Van Breda. Beëediging van het nieuw verkazen raads lid W. Poll. De heer Poll, door den secretaris binnengeleid, legt in handen van den Voor zitter de vereischte eeden af, waarna hij door den Voorz. wordt gecomplimenteerd en wel kom geheeten. Voor kennisgeving aangenomen worden de navolgende stukken; a. Dankbetuiging van het Bestuur van het Stedelijk Muziekkorps voor de verleende subsidie. b. Verdagingsbesluit van Ged. Staten op hunne beslissing ten aanzien der gemeente- begroot ing. c. Goedkeuring van God. Staten op het raadsbesluit van 21 December 1920, betref fende het stellen van een rentegarantie ten behoeve der aandeelhouders van de op te richten N. V. „Zeebad' Huisduinen". d. Kon. Besluit, waarbij het aantal ver gunningen met ingang van 1 Jan. 1921 wordt teruggebracht van 60 op 50. Een adres van de Vereendgdng „Koegras- se r Belang", inzake eleotrifioatie van Koe gras, wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om prae-advies. Daarna wordt voortgegaan met de afwer king der agenda Van de vorige week. Aan de orde is: Ambulantisme Hoofden van Scholen. Voorstel om vrijstelling te vragen van de verplichting, dat aan de hoofden van scholen reeds nu het onderwijs eener klasse wordt opgedragen. (Held. Crt. 8 Febr.). B. en W. stellen voor dit punt van de agenda af te voeren. Conform. Salarisverordening. Voorstel nopens toekenning van een duur tetoeslag aan' het personeel der gemeente over 1920, in verband met de /beslissing van Ged. Staten op de le suppl. begrooting, dienst 1920. (Held. Crt. 3 Febr.). De heer Adriaanse zal, daar niemand der raadsleden hierover het woord verlangt, een enkele opmerking maken omtrent het verdeelde inzicht van het College. Spr. gaat de geschiedenis van dit voorstel na. In Juli 1919 werd in overleg met de organisaties en de hoofden een nieuwe salarisregeling vast gesteld, die destijds algemeene tevredenheid verwekte. In Aug. 1920 werd een nieuwe regeling ontworpen, waaraan terugwerkende kracht werd verleend tot October 1919. Spr. heeft zich daartegen verzet, omdat het naar zijne meening niet aanging voor een salaris regeling, die in Juli was vastgesteld, in Oc tober reeds weer verhooging toe te passen. Het thans ter tafel liggende voorstel is in wezen hetzelfde als dat van toen; slechte de vorm Is thans anders. Voor spr. gelden daarom thains dezelfde formeel© bezwaren van verleden jaar. Zelfs zijn ze nu versterkt. Immers toen waren de finamtiëele gevolgen voor de gemeente niet te overzien en thans kan men althans eenigszins een idee krijgen wat het voor de gemeente beteekent. Thans reeds hebben overschrijvingen plaats gehad van allerlei posten; er zijn bedrijven, die een belangrijk nadeel voor de gemeentekas heb ben opgeleverd, hetwelk op de rekening 1921 drukt. Voor dit tekort is geen dekking, even min voor dezen toeslag. Hoewel spr. niet diep op de zaak zal ingaan, wil hij toch eenige cijfers noemen. De Reiniging leverde in De cember een verlies van ƒ70000.de ge raamde winst der gasfabriek zal zeer zeker teloorgaan, gezien de ongunstige resultaten van het bedrijf. De Gemeentewerken, waar voor een post van ƒ43000.was geraamd aan salarissen, etc., zal hiervoor ƒ63000. noodig 'hebben. Daartegenover staan andere bedrijven, die eenige ibaiten opleveren. Aan belasting op publieke vermakelijkheden is 12000.meer ontvangen; voorts aan res tanten schoolgelden e.a., kleinere posten, o. a. opbrengst vischafslag. Maar zij dekken de grootere uitgaven «iet en daarom zal spr. ernstig bij den Raad aandringen het voor stel der minderheid niet te accepteeren. De heer Schoeffelenberger vraagt of die verliezen door de gemeente-arbeiders betaald moeten worden. Is dat wel goede politiek, vraagt spr. De wethouder kan zich op deze wijze toch niet uit den toestand red den. Spr. zal met het voorstel der minder heid meegaan. De heer Verstegen merkt op, dat deze bezwaren ook verleden jaar Aug. gehoord zijn bij de voorstellen. Maar de wethouder heeft niettemin vóór de geheeie verordening ge stemd, toen het voorstel betreffende de te rugwerkende kracht reeds was aangenomen. Uitdrukkelijk heeft de heer Adriaanse dat aan het slot der zitting verklaard. Slechts vier leden stemden tegen. Het is te begrij pen, dat de wethouder van financiën op dit Btandpunt staat, maar het is feitelijk een afwijking van zijn vroeger ingenomen stand punt. De heer Adriaanse spreekt van het ont breken van dekking hiervoor. Hij vergiet zich; het geld voor deze salarisverordening is bij de 'begrooting gevoteerd. De burgerij heeft het opgebracht daarvoor. Moreel kan daaraan niet getornd worden, want het is enkel en alleen gevoteerd voor salarisverhoo- ging. Of er tekorten zijn, doet hier niet ter zake; dan moet daarvoor dekking worden gevonden, ni«t hiervoor. De heer Adriaanse is het niet eens met den heer Schoeffelenberger inzake de urgentie van het voorstel. Inderdaad als men het zoo wil voorstellen, kan men zeggen, dat de tekorten gedekt worden ten ko/ste van de gemeentewerklieden. Spr. heeft inderdaad voor de verordening gestemd, maar dit be trof een geheel nieuwe salarisregeling, waar van de voorbereiding weken in beslag had genomen en veel tijd 'had gekost. Daarom vond spr. het niet verantwoord haar af te stemmen. Maar wegens de terugwerkende kracht, die eraan verleend was, ging dit niet van harte en spr. heeft uitdrukkelijk gezegd, dat hij hoopte, dat Ged. Staten haar niet goed zouden keuren. Het verwijt als zoude spr. nu een andere houding innemen, is dus niet billijk. De verordening als zoodanig was één geheel. Ook gaat het niet aan te zeg gen, dat de gelden gevoteerd zijn. Ze zijn op een suppl. begrooting gebracht en de belas ting is dientengevolge verhoogd. De gelden hebben na het afwijzen van Ged. Staten een andere bestemming gekregen. Dezelfde for- meele gronden van Aug. gelden ook* thans voor spr. Spr. houding moge naar de letter een andere zijn, zij is nog versterkt door de vele tekorten, die er thans zijn. En spr. meent, dat de Raad niet het recht heeft deze gelden thans uit te koeren. De heer Staalman: Deze zaak is een ernstige, want het is gemakkelijk en goed koop den goeden man uit te -hangen en het is altijd prettig een cadeautje te geven. Hot is daarom zoo moeilijk, omdat men in een geval als dit een ander laat «betalen, hetgeen men den een geeft. En die ander, die het betalen moet, gaat dan beoordeelen of het goed is al dan niet. Daarom was het voor spr. ©en zaak van gewicht zijne houding in deze te bepalen. De wethouder van financiën drukt zich verkeerd uit als hij zegt, dat wij ons moeten neerleggen hij 'het besluit van Ged. Staten. Deze hebben evenwel den post als zoodanig niet afgewezen; alleen keurden zij het af, dat hij op de .begroeting kwam. 't Gaat hier dus over den post en Ged. Staten kunnen er nog gunstig over beslissen, omdat wij thans gelegenheid hebben er dekking voor te zoe ken. Maar er is iets anders. Een vroegere meer derheid beeft zich uitgesproken dit geld te geven en er moet iets bizonders gebeurd zijn als men nu anders zou stemmen. Dat het niet meer noodig is, kan men niet zeggen. Het is loon dat verdiend is. En op deze gronden zal spr. dan ook voorstemmen. Ook heeft spr. overwogen, dat er anderen der bevolking zijn, die dit geld opbrengen moeiten. Maar als deze laatsten nagaan waft de gemeente werklieden en -ambtenaren in den oorlogs tijd gemist hebben, toen vele anderen hun inkomsten zagen vermeerderen, zullen ze gaarne eraan betalen. De vorige maal hebben slechts vier heeren tegengestemd; welnu als men in de burgerij datzelfde percentage heeft als tegenstanders van deze uitkeering, is dat toch niet zoo heel veel. De heer Grunwald: Dat zou je tegen- vallenl Spr. buurman (de heer Baak) heeft gezegd: de meeningen staan vast, laten we er niet over praten. Maar het geldt hier een belangrijke zaak. Op het oagenblik zijn er tal van fabriekszaken, die sluiten; hun ar beiders opzeggen en een nieuw contract tegen lager loonen met hen aangaan. Zij urmen niet onder dezelfde voorwaarden hun zaken voortzetten. Mag de gemeente, vraagt spr., dit (besluit wel neomen. De wet houder van financiën noemde verschillende posten waarvoor geen dekking is, maar de wethouder voor sociale aangelegenheden loopt daarover heen. Spr. meening is, dat de eene post den anderen moet dekken. Wat op den eenen tekort kamt, moet door den ande ren worden opgebracht. Spr. kan de bezwa ren van den wethouder van financiën onder schrijven, die zegt geen dekking te hebben voor het bedrag. Dat de burgerij het gaarne betaalt, zijtn bolle woorden; een groot deel der burgerij heeft (bij lange na niet het inko men van de gemeente-werklieden. De tijd zal wel leeren of de thans gevoerde politiek de goede is. De heer Staalman Telde: er moet iets bi- zondera gebeuren als men op zijn besluiten terugkomt. Spr. heeft het reeds gezegd: zeer vele zaken sluiten, waardoor werkeloosheid De meerderheid vam het Ooilege staat op het standpunt vam Ged. Staten, dat een salarisverordening niet behoort terug te werken tot een tijdstip voorafgaande aan het dienstjaar, waarop de daaruit voortvloeiende uitgaven moeten worden gebracht. Zij wil dit bedrag 30.000.dam ook gebruiken om tekorten over den dienst 1920 te dekken. Daarentegen wil de minderheid het bedrag aanwenden voor «en toeslag op de loonen over 1920. Redactie. ontstaat. Welnu ter bestrijding van die ko mende werkeloosheid zal spr. gaarne gelden voteeren. In 1919 hadden we een goede salarisregeling; het was echter niet genoeg, er moest meer komen en men beschikte maar over de beurzen der burgerij. We hebben een 'begrooting met een tekort van 4 tos, waarvoor we bij het Rijk moeten aankloppen en nu geven we 80.000.uit, waarvoor geen dekking is. Het ia waar, Ged. Staten hebben de terugwerkende kracht op formeele gron den afgewezen, maar wellicht ware dat ook geschied, indien er geen formeele grond be stond. De heer Staalman heeft een aardigheidje gemaakt waar hij' zeide, dat «het percentage uit den Raad, dat tegen stemde, wel overeen zal komen met dat uit de burgerij. Zoo is het niet; men neemt de besten uit de burgerij en vaardigt die af naar den Raad. Een andere vraag is of inderdaad steeds de besten wor den genomen. Spr. meent, dat, indien wij dit bedrag thans toestaan, het Rijk straks zal zeggen: gij hebt die 4 ton nog niet noodig, omdat gij zoo royaal omspringt met de gem.- financiën. En ook zal het meenen, dat wij nog volstrekt niet aan het einde onzer mid delen zijn. De heer Yan L oo kan zich met het door den heer Verstegen gesprokene vereenigen. Als ik den heer Grunwald echter hoor, is het alsof daar de Minister van Onderwijs in de Kamer over de onderwijzerssalariseea bezig is. De Minister zeide: we kunnen een dergelijke regeling niet betalen, want zij kost millioenen en het kelderde. Een paar dagen later kregen we van den heer Grunwald een motie te behandelen, waarin bij het College aangedrongen werd pogingen in het werk te stellen om alsnog bij het Rijk gedaan te krij gen, dat de onderwijzerssalarissen werden verhoogd. De motte was nogal erg naief en we stonden verbaasd, dat de heer Grunwald het was, die dit voorstelde. Niu zegt deze heer, dat de fabrieken geen hooger loonen kunnen uitkeeren en daarom sluiten. Terwijl iedereen weten kan, dat de fabrieken kunstmatig worden gesloten; dat ze volgepropt zitten met milliarden artikelen, die eenvoudig worden vastgehouden om de productie te drukken en daarmede de lo/onen. Vijf jaar lang hebben de heeren fabrieks eigenaar» zich kunnen vetmesten en nu de goede tijd voorbij is, trachten ze door loon- druk aan de slechte te ontkomen. Dat er een groot deel der burgerij 1», die minder verdient dan de gem.-werkliedea, is ook al ouide kost. In elk partijprogram, ook in dat van de Vrijz.-D«m., staat, dat die over heid steeds vooraan moet staan, waar het de positie betreft- harer werklieden en amb tenaren. De heer Grunwald vreest, dat de regeering ons niet meer helpen zal. Maar die zal thans geene aanmerking meer maken op een be drag, dat reeds 'het vorig jaar gevoteerd is. We kunnen op dezelfde motieven met sea gerust hart voorstemmen. (Teekenen van in stemming bij de soc.-democraten). De heer Zondervam, ofschoon aanvan kelijk niet van plan over deze zaak te spre ken, oordeelt het thans noodig. Het stand punt, door den wethouder van financiën inge nomen acht spr. niet zuiver. De heer Adri aanse immers heeft vóór de verordening ge stemd. De loonen van 1919 waren bij andere plaatsen ver in de minderheid; toen overal loonen van 82.betaald werden, was hier het loon 24.—. De heer Grunwald: De heer Van Loo is niet op de hoogte van het wetsontwerp betreffende de onderwijzerssalarissen. Die «hadden minder salaris dan de minste van onze werklieden. En dat de Minister bezwe ken is voor den op hem geoefenden drang& bleek bij de nieuwe regeling. Geroep: Nietwaar! Onjuist! De heer Grunwald voortgaande: De salarissen zijn verbeterd tengevolge van dea grooten drang, die op den Minister uitgeoe fend is. Onze arbeiderssalarissen konden den toets der kritiek doorstaan. Een vergelijking met andere plaatsen gaat niet op, want de levensstandaard is daar ook verschillend. De voornaamste werfcliedenorganisaties hebben zich met spr. vereenigd; dat hebben ze in het College gezegd. Die heeren bewezen daardoor een beteren kijk op den toestand te hebben. Den heer Van Loo antwoordt spr.: let op de toekomst, dan aal wel blijken wie gelijk heeft gehad. De heer Van Loo spreekt meer in den geest der sociaal-democraten dan in die der vrijzinnigen. Als wethouder heeft spr. gedaan wat hij kon. Er komt een tijd, waarin de gemeente niet meer aan haar ver plichtingen zal kunnen voldoen. En dan zou den wij een deel van «ons personeel moeten afdanken, omdat wij het niet meer betalen kunnen. Wie is dan beter geweest voor de arbeiders: spr., die het mogelijk maakt, dat het volledige corps blijft gehandhaafd, of de anderen, die zooveel betalen, dat ze niet meer kunnen. De heer De Zwart merkt op, dat het geen de heer Grunwald zegt omtrent de salarisregeling van 1919, die zoo goed was, niet juist is. Toen die regeling met de orga nisaties besproken is, zijn wij ten raadhiuize geweest als "fractieleiders om de door den heer Grunwald ontworpen regeling te be spreken. Wij hebben ons ibij de voorgestelde verhoogiing over de geheeie linie neergelegd, omdat wij den ouden Raad niet meer voor de moeilijke beslissing wilden stellen een nieu we regeling te maken. Dat zou de taak van den nieuwen raad worden. Er 1dus alleen ©ene verhooging toegestaan van 8.en het gaat niet aan te beweren, dat de regeling zoo goed was. Ten aanzien van de onderwij zerssalarissen vergist de heer Grunwald zich. Waar hij geen gelden voteerde voor de onderwijzers, kon hij gemakkelijk genoeg zooiets in een motie zeggen. Bovendien is voor de onderwijzers gemiddeld 700.— uit getrokken, hetgeen lang niet voor de arbei ders geschiedde. Het is verder onjuist, dat er geen dekking is voor dit bedrag. Dan had men ook tegen den post op de inkomsten moeten stemmen. Dat is evenwel niet ge beurd; de post Is verhoogd. De heer Sehoeffelentoeageu con stateert, dat over de salarlsverhooging voor burgemeester etc. geen woord is gesproken; thans gebruikt men allerlei dikke woorden, nu het tegen den arbeider gaat. De «heer Adriaanse meent zijn stand punt voldoende .te hebben toegelicht. Spr. heeft zioh pertinent tegen de terugwerkende kracht tot October verklaard. De oorspron kelijke dekking moet een andere toewijzing hebben. De heer Verstegen: De heer Grunwald heeft herhaalde raaien betoogd alsof wij g»-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5