JACK DE ZANGER VRAAGT UW¥IËVERANCIER: NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5365 ZATERDAG 19 FEBRUARI 1921 49e JAARGANG FEUILLETON. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 8 mnd. 1.50, franco p. post 1.70. Bultenl. 2.50 Zondagsblad 8 „0.570.65. „1.05 Modeblad 8 „0.95„1.05. „1.30 Loeee nummers der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel(galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder'no. 10 ct. p. adv. extra). Brw.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. Op- en ondergang van Zon en Maan - en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater Febr. op: ond.: op: ond.: v.m.in.m.: Zondag 20 a. 8.17 m. 5.26 7.7 5.21 6.25 6.45 Maand. 21 Dinsdag 22 Woensd.23 Dond.d. 24 Vrijdag 25 Zaterd. 26 4.38 6.0 7.21 8.38 9.53 11.5 6.3 7.5 5.23 7.20 7.30 6.45 7.3 5.25 8.5 8.20 7.3 7.2 5.27 8.5 9.5 7.30 7.0 5.28 9.30 9.45 7.57 6.56 5.30 10.15 10.30 8.26 6.54 5.32 11.—11.15 BUITENLAND. DUITSCHLAND. Het overwerk In de mijnen. Naar die „Lokal Anz." verneemt, is het be sluit der vier mijnweiikenshondefi om de ovenwerk-avereenkomst in het Ruhrgebied op te zeggen, reeds Donderdag door de be trokken regeeringsautoriteiten besproken. Er zal onmiddellijk wonden getracht, door onderhandelingen de mijnwerkers tot het sluiten van een nieuwe overwerk-overeen- fcomst te bewegen. De oorzaak van deze houding der mijn- wenkers staat direct in venband met den eisch der Entente inzake de kolenleveringen. De mijnwerkers verklaren, dat reeds de te genwoordige leveringen aan de Entente een geweldige krachtsinspanning eischen en dat thans met 1 Maart de commissie van herstel nieuwe onderhandelingen met de Duiteche kolendeskundigen wil aanknoopen, teneinde de kolenleveringen nog meer op te schroe ven. Nog grootere krachtsinspanning is ech ter voor de Duitsche mijnwerkers onmoge lijk. Daarbij zien zij, dat men in Frankrijk de kolen opstapelt, terwijl het Duitsche be drijfsleven tengevolge van den kolennood stilstaat. OPPER-SILEZIE. In het „Hbl." vertelt de Berljjnsdhe cor respondent van een reis door Opper-Silezië. Hij bracht daarbij een bezoek aan de mijnen, waarbij hem bleek, hoe het terrorisme der Polen de menschen beïnvloede. Ook bezocht de oorrespondent een der groote smelterijen, de Friedenshütte. En hij vertelt daarover: Ik had opzettelijk gevraagd een Opper- Silezisöhe smelterij te mogen zien, teneinde een indruk te krijgen van wat Duitsche in- genieursanbeid in dit nijvere hoekje van het land tot stand gebracht heeft. Dat het zoo geweldig zou zijn, heb ik in- tusschen geen oogenblik verwacht. Urenlang^ heb ik, ten slotte op verzoek, zonder toezicht, door die enorme hallen ge dwaald, die in een vreemde schemering ge huld waren nu de korte dag ten einde neigde. Maar juist dat was het wondere: die spokige belichting. Juist dat. Want in die groote grauwheid van sombere fabriekszalen gloeide helrood het gloeiende staal, dat onder mas sale walsen geplet, gerekt, gedrukt werd willig als stopverf. En dat zonder menschen- hanaen door griezelig-izekere ijzeren armen werd opgenomen, over haast oniziohtbare even boven de vloeren draaiende rollen voort gestuwd; straks in nieutwe knijptangen vast geklemd, door snerpend-Sissende zaagwielen vonkenspattend gesneden, voortholde naar zijn volmaking. Dat werd zoo tot een waanzinnige obsessie, tot een helschen droexm. Want de angst pakt je, als van alle zijden de grond beeft en plots uit duistere hoeken zonder waarschuwing gloeiende spoorrails op je aan rennen. En in /de verte de hoogovens blauwvale reuzen- vlammen uitspuwen en witte metaatetroo- door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 62) Na zich geörienteerd te hebben, gi™ hi1 ln rechte lijn de steile helling op, Sf het zware pijnbosch, dat van de vallei uit naar boven liep, en vervolgens door dik, licht struikgewas van populieren hoogerop. Dit gedeelte van den berg veroorzaakte 'hem geen bijzondere moeilijkheden bij het be klimmen, en binnen een half uur wierp hij zioh plat op den top van het rotsplateautje neer, terwijl de vallei zich onder hem uit- srekte. Mount Darwin steekt met een lang voor gebergte uit in de vallei, waaraan hij zijn naam gegeven heeft. Dit voorgebergte be staat uit zeven kleine pieken op een rij, die zich achtereenvolgens de een 'boven de ander verheffen, en de zevende is de eigenlijke top van den berg. Het was op nummer een van deze kleine toppen, dat Jack nu lag neer te staren in de vallei, die hij dien morgen was komen afrijden. Een mijl of zoo verder was een plek groen met een zwarte stip erop. Hij giste dat deze stip zijn paard was. Naar links kwam het riviertje, in het woud verborgen, van de sneeuwvelden boven op den berg naar beneden storten. Naar rechts bespeelde de rivier zelf den rotsachtigen roet van dsn monarch. Ds gemakkelijkste men gulpen uit Brogdinac-muiden in gulzige vormen. Daar rijden dan kleinspoortreintjes met bakvischgilletjes over krakende wissels bru taaltjes doorhenen; en aan de zoldering schuivende duvelhuisjes met stalen grijp vingers aan meterslange magere armen schuiven, helle-stokers, bakken met afval in de vuren der hoogovens, de eeuwig-bongerl- gen, die het rammelend voer inslurpen met wild opflikkerende vreugdevlammen. Dat is een triomf van Duitsch genie, en de schitterendste reclame voor Duitsch- Opper-Silezaë. Maar wie de grofste propaganda weet te maken, die heeft de meeste kans het pleit te winnen. OOSTENRIJK. Een Incident Woensdag kwam het op het vliegveld te Wienerneustadt bij Weenen tot een ernstig incident. Een bestuurslid der internationale luchtvaartoommissie was naar het vliegveld gekomen om den stand van den vernieti- gingsarbeid te controleeren. Hij was onte vreden, dat dit werk slechts langzaam vor derde en maakte daarvan den ingenieur, die met de leiding van het werk is belast, een verwijt. Er ontstond tusschen hen beiden een heftige woordenwisseling, gedurende welke de kolonel den ingenieur een stomp tegen den borst gaf, hem ibij den kraag pakte, door de vlieghal sleepte en de deur uitgooide. Onder de 150 arbeiders, die van dit voorval getuige waren, ontstond een groote opwin ding, en als protest tegen het optreden van den Entente-officier legden zij onmiddellijk het werk neer. Ook de overige arbeiders van het 'luchtvaartbedrijf gingen dadelijk in sta king, en daar de toestand kritiek werd, ging de bedrijfsraad naar den geallieerden offi cier en eischte voldoening.Daar deze ge weigerd werd, verzamelden de arbeiders zich voor de vliegkazerne en demonstreerden luid tegen de beleediiging, den ingenieur aange daan. Tegelijkertijd bezetten zij de uitgan gen. Tenslotte werden op verzoek van den kolonel de arbeiders van de vlieghal bijeen geroepen en maakte hij voor (hen zijn ver ontschuldiging. Hiermede was het incident gesloten. Een meevaller. De „Berlynsche Post" meldt, dat een werkman te Weenen-Neustadt bij het snuf felen in oude brieven een exemplaar heeft gevonden van den blauwen postzegel van Mauritius met het opschrift Post Office. Tot nog toe zijn nog geen 30 exemplaren van de roode (one penny) en blauwe (two pence) Mauritiuszegels van de eerste uitgaaf bekend. Gebruikte exemplaren hebben 1000 tot 1200 opgebracht. Bij den tegenwoordi- gen wisselkoers van de kroon, zou de Ween- sche werkman door zijn gelukkige vondst eigenaar zijn geworden van een fortuin naar schatting 1.800.000 kronen. HONGARIJE. Een buitenkansje. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Weenen meldt, dat de Hongaarsohe schat kist een buitengewoon meevallertje heeft gehad. Dr. Hegedüs, de minister van finan ciën, had zijn inventarisatie gelast. Daarbij werd een groote ijzeren koffer ontdekt, die al geruimen tijd aanwezig was, maar nimmer was geopend. De inhoud bleek uit een groot aantal opalen te bestaan, van een gewicht van 70.000 karaat. Men schat de waarde op 100 miljoen kronen. Niemand schijnt te weten hoe die schat daar zoo verloren is geraakt. ENGELAND. Verzet tegen verzwaring van belastingen. De Daily Mail verwyst naar de passage -in de troonrede, dat het voor de herleving van den handel gebiedend noodzakelijk is om de belastingen tqt het uiterste te beperken. Daar- weg naar don top is reoht naar boven over de achtereenvolgende pieken, inderdaad is er aan deze zijde een wilde-berggeitenpad naar den top. Men kan dan den Darwin, zij het dan ook niet zoo gemakkelijk, beklim men, door het riviertje eenige mijlen ver te volgen, en dan tegen een steile helling op naar een langen kam, die terug 'leid naar de zesde piek. Aan de rivierzijde verheffen zich de rotsachtige pieken zesduizend voet in de 'lucht, loodrecht en onbeklimbaar. Dit was het tooneel van de vervolging van Jean Paul Ascota. In de geheele wijde ruimte, die zich voor Jack's oog ontvouwde, was er geen teeken van leven te bekennen, behalve dan het zwarte speldeknopje, dat hij veronderstelde zijn paard te zijn, en een paar arenden, die hoog boven het bosch zweefden en schreeuw den. Nergens in de heerlijk zuivere lucht was er een spoor van rook te bekennen. On der het uitkijken at hij wat brood en vleesch, en rookte zijn pijp. Naar rechts beneden hem ontwaarde hij een plaats waar het spoor over een rotsachtigen uitlooper liep. Aan de an dere zijde lag deize voor hem open door het benedenbosch, zoodat Jean Paul het pad van den eenen noch van den anderen kant kon afkomen, zonder dat hij hem zag. Het was wel hard daar maar te moeten zit ten wachten. Toen zijn pijp uit was, liep hij rusteloos zijn plateautje op en neer. Achter hem werd het woud dicht en hoog, en ver borg de rest van den berg. Hoe het kwam, wist hij niet precies, doch aan het einde van het plateautje dichtbij de plaats waar hi1 er er op gekomen was, vond hij zich plotseling staan staren naar een volkomen duidelijken indruk van een mocassin in een stuk mos. Zijn iborat zwol van voldoening bij het ge- Ingezonden mededeellng. I. GRUNWALD, KEIZERSTRAAT 116 (bovenwinkel), ontvangt deze week een groote sorteering zuiver wollen EngeischeFransche. Duitsche KOMT U EENS KIJKEN? Laat U bij ons Uw HEEREN-COSTUUM aanmeten? om betreurt z(j het, dat er by het begin van de beraadslaging over het adres van antwoord in het Lagerhuis by de sprekers van de coalitie een sterke neiging bestond, om te verklaren dat de regeering geheel haar plicht had gedaan door een paar vage beloften te uiten om te bezuinigen. De belastingeb kunnen enkel tot het noodzakelyke peil teruggebracht worden, indien de regeering handelt in plaats van te praten, en het vermetele initiatief volgt, dat de flnancieele commissie uit den Birminghamschen gemeenteraad heeft gegeven. Die commissie heeft, na den toestand volledig te hebben over zien, de drie volgende besluiten genomen (1) Dat een gemeentebelasting van 18 sh. in bet pond (van de huurwaarde van het bewoonde huis Red.) het uiterste is, wat het publiek kan betalen (2) Dat fabrikanten en handelslui geruimen tyd van te voren dienen te weten, wat hun toekomstige lasten zullen zy°n, en dat de be lastingen die grens drie jaar lang niet zullen overschrijden (3) Dat de uitgaven gerantsoeneerd moeten worden en de verschillende departementen van het gemeentebestuur, die uitgaven doen, moeten uitgenoodigd worden, hun begrootingen te herzien en „de tering naar de nering te zetten'' (to cut their coat according to the cloth). De financieele commissie te Birmingl ?eft, meent de Daily Mail, zoodoende „een vuur in Engeland ontstoken", dat niet snel zal uitdoo- ven. De tegenwoordige norm van de rijksbe lasting van 22 per hoofd is voor de natio nale handel en nyverheid verpletterend en noodlottig gebleken. Indien de kanselier van de schatkist stoutmoedig aankondigde dat een uitgave van 800 millioen of 850 mil- lioen de grens was, die hy zou veroorloven, en indien hy dat bedrag volgens het stelsel van Birmmgham, over de verschillende de partementen verdeelde, zou ieder handelsman zyn berekeningen kunnen maken. Een drama. De Berlynsche bladen wyden veel belang stelling aan een geheimzinnig drama, dat zich in het kasteel Klappersdorf by Hirschberg in Silezië heeft afgespeeld. Het kasteel werd bewoond door de slecht» 16-jarige eigenares Dorothea Rohrbeck, die bezoek had ontvangen van een 12-jarig nichtje uit Berlyn. Dinsdagmiddag vond men in de eetzaal van het kasteel de lyken van de twee jonge meisjes, die met revolverschoten waren gedood. In het vertrek werd een damesrevol ver gevonden, waarmede zooals uit het on derzoek bleek de dood der slachtoffers echter niet was veroorzaakt. Het 12-jarig nichtje had een brief op zak waarin zy aan haar te Berlyn wonende groot moeder schreef van plan te zyn Dorothea Rorhbeck en zichzelf dood te schieten, zonder er. echter aan toe te voegen om welke reden dit zou geschieden. Een zelfmoord schynt ge heel buiten spel, daar de jeugdige eigenares van het kasteel als een zeer levenslustig jong meisje bekend stond. Ook kan niemand in het minst begrijpen waarom het nichtje Dorothea uit den weg heeft willen ruimen. Men ver moedt veeleer dat de bewuste brief, die op het lyk van het nichtje werd gevonden, ge fingeerd is. De stiefvader van dit nichtje, die ook op het kasteel logeerde, is in verband met deze zaak gearresteerd. Hy houdt echter zyn onschuld vol. Naar de Berlynsche correspondent van de N. R Ct. meldt, is uit het nader onderzoek gebleken, dat het 12-jarige nichtje byna onmo- gelyk het 16-jarige slachtoffer heeft kunnen neerschieten, daar deze ongeveer 12 stappen van haar verwyderd heeft gestaan en nog zicht: tenzelfdertijd fronste hij het voorhoofd van spijt, als hij dacht aan al den tijd, dien hij verloren had, terwijl hij op nog geen twintig voet afstand van Jean Paui's spoor zat. Jean Paui's pad naar boven, door de dichte jonge populieren, was slechts enkele ellen van dat van Jack verwijderd. Dergelijke par ten spelen de Schikgodinnen ons nu een maal 1 Hij was het rotsplateautje overgesto ken, en den berg verder opgegaan langs het berggeitenpad, dat hier voor het eerst zicht baar werd. Blijkbaar in den waan, dat hij alle vervolging had afgeschud, en dat niemand er aan zou denken op den berg naar heom te zoeken, trachtte hij niet langer zijn sporen te verbergen. Jaok haastte zich hem te volgen, even fel en vastberaden als een volbloed jachthond, dien niets anders dan een noodlottig ongeval van zyn doel kan afbrengen. Het ruwe spoor volgde den top van een steenaahtigen kaan, die aan den eenen kant steil naar de rivier afliep, en aan den anderen oneer geleidelijk afdaalde naar een met bosch bedekt keteldal. Dichte pijnibosschen boden hem uitmuntende dekking aan. Als alle dierenpaden, slingerde zich het pad als een verward kluwen tusschen de bocxmen door. Deze laatste eindigden plot seling aan den rand van een ondiepe, rots achtige insnyding, die dwars door den kaan liep. Aan de andere zijde van deze insnyding verhief zich de steile wand van de tweede plek. Jaok hield onder het beschermende ge boomte halt om te* verkennen. De zware rots helling tegenover heon, met haar breede, kale insnijding, vormde een vrijwel volmaakte natuurlijke sterkte. Hij sloeg den top met lynxenoogen gade, en even later werd hij enkele oogenblikken voor het drama een knecht van 't kasteel had opgedragen voorbereidingen voor 'n uitstapje te treffen. Opvallend is ook, dat de gearresteerde, de stiefvader van het jongste slachtoffer, het personeel uit de keuken had weggestuurd, zoodat niemand de schoten heeft hooren vallen. De gearresteerde beweert in den tuin op musschen te hebben geschoten en toen zyn revolver te hebben vergeten in de kamer, waar later de ïyken zyn gevonden. Hy vermoedt, dat de Jongste haar nichtje per ongeluk heeft gedood eu toen in wanhoop zichzelf een kogel door het hoofd heeft ge jaagd, na eerst den brief aan haar grootmoe der te hebben geschreven. By het onderzoek is gebleken, dat de ver dachte onlangs een flesch cognac aan de groot moeder der beide nichtjes had geschonken. Deze flesch is in beslag genomen en het on derzoek heeft uitgemaakt, dat de cognac ver giftigd was. Het staat dus vrijwel vast, dat de verdachte, een41-jarig architect, de 16-jarige en al haar erfgenamen uit den weg heeft wil len ruimen. Toen de architect naar de ge vangenis van Hirschberg werd gebracht trachtten de bewoners der gemeente hem te lynchen. Met de grootste moeite kon de po litie hem tegen de woede der menigte be-. schermen. Prtysgemaakte Duitsche schepen te koop. Er ia een lijst gepubliceerd van 89 sche pen, die indertijd door het Engeische Prijs- gerecht verbeurd zijn verklaard. De aankoop staat open voor .geallieerden en neutralen. Onder de 74 schepen die worden aangebo den, zijn eenige bekende passagiersschepen als de „Bremen", de „Cap Polonio", de „Kai- serin Augusta Victoria" en drie nieuwe -sche pen, de „Tirpltz", „W,adai" en de „Mtin- cheni", aan welk laatste op het oogenblik 'in Duitschland de laatste hand gelegd wordt. Op de lijst komt ook het oefenschip de „Grossherbog Frledridh August" voor, dat in 1914 gebouwd werd. JAPAN. De verloving van de Japansche Kroonprins. Nog slechts enkele tientallen van jaren geleden was de positie van de keizerlijke familie van Japan zóó hoog, zóó veer boven het gewone volk verheven, dat een beoordee- ling van het doen en laten van den' keizer en zijn verwanten door het publiek, eenvou dig onmogelijk zou zijn geweest. Zooals zoo veel in de wereld is -ook dit anders geworden. Zeer teekenend kwam dat tot uiting bij de verloving van de Japansche kroonprins met prinses Nagako, de dochter van generaal prins Koeni. Deze verloving werd in mach tige politieke kringen sterk tegengewerkt. Er waren bepaalde families, waaruit steeds de bruiden van de Keizers werden gekozen. Die families vormen een aaneengesloten groep van sterk militaristisch gezinde leden. Toen nu de kroonprins genegenheid was gaan voelen voor het mooie prinsesje Nagako kwam er krachtig verzet. De jongelieden hielden echter voet 'bij stuk en door de moei lijkheden, die er moesten worden overwon nen om de verloving er officieel door te krij gen, werden zoowel de kroonprins als prinses Nagako ongemeen populair. De 'belangstel ling van het publiek ging zoover, dat dezer dagen te Tokio honderdduizenden strooibil jetten wenden rondgedeeld, waarin het pu bliek werd opgewekt, in de tempels te gaan bidden voor het tot stand komen van het be moeilijkte huweiyk. Deze demonstratie heeft onmiddellijk succes gehad. De verloving van den kroonprins met prinses Nagako is offi cieel afgekondigd en de minister van het keizerlijke hof, baron Nakamoera, heeft ont slag genomen. Onder degenen, wier positie geschokt is door hun verzet tegen de verloving van den kroonprins, is de beroemde maarschalk Ja- magata. Er schijnt ook sprake te zijin van het Instellen van een regentschap. -1L'—.1 beloond door het zien van een wolkje rook, dat over den rand dreef. Jack haalde diep adem en grimlachte. Dus dóór zat hy! Hij had de plaats uitnemend uitgekozen. Het pijnbosch eindigde op de plaats waar Jack zich bevond, doch daarboven was ge noeg bout om den halfbloed tot aan den Dag des Oordeels te voorzien, als hij daar wenschte te blijven, en zijn vuur was van geen enkel punt der valei te zien. Ook water had hij zooveel hij wilde, want al de kammen en valleien aan den noordkant lagen dik onder de sneeuw; voedsel kon hij vinden in berggeiten en sneeuwhoenders; om zich te verdedigen had hij enkel maar een steen naar beneden te rollen op het hoofd van den eer sten den besten, die trachtte op te klimmen naar zijn arendsnest. Terwijl Jack daar, zorgvuldig verborgen, stond uit te kijken, liet Jean Paul zich plot seling boudweg zien aan den rand der rots. De afstand bedroeg ongeveer driehonderd yards, een itfogelijk raak-söhot, maar naar een lastig punt. Jaok spaarde zijn lood dus. Het was van het allergrootste belang den halfbloed nog niet te laten zien dat hij ver volgd werd. Jean Paul nam achteloos de toe gangen tot zijn positie op, en verdween we der uit het gezicht. Een aanval van voren was absoluut 'buiten kwestie. Slechts één ding deed zich aan Jack voor, den berg te beklimmen langs den anderen mogelijken weg en Jean Paul van boven op het lijf te vallen. Zoodra dit in hem opkwam, begon hij op zijn schreden terug te keeren, zonder een oogenblik te denken aan de enorme lichame lijke inspanning, die dit plan vereischte. Deze weg was als met moeilijkheden bezaaid. De bedding van het riviertje was opgehoopt met ineengeward# stammen, die door de Ingezonden mededeellng. DROS' ADVOCAAT BINNENLAND. Nederland en België, Wensch tot hervatting der onderhandelingen. Een bericht van het Belgisch Telegr. Agentschap dd. Brussel 17 Febr. meldt: De Commissie voor de Buitenlandsche Zake® uit de Kamer heeft besloten den Mi nister van Buitenlandsche Zaken uit te noo- digen, met haar te beraadslagen over het hervatten der onderhandelingen met Neder land met betrekking tot de Wielinigen- quaestie. De ex-kroonprins. Men meldt uit Wieringen, dat Donderdag daar is aangekomen de Secretaris-Generaal in Algemeenen Dienst mr. J. B. Kan, tot het houden van verschillende besprekingen met den gewezen Duitschen kroonprins. Vragen van Kamerleden. Pensioenstortingen. Op een vraag van den heer Ketelaar betreffende afschaffing van de pensioen stortingen voor gepensionneerden en op wachtgeld gestelden, heeft de Minister van Financiën geantwoord: Zooals de ondergeteekende reeds vroeger de eer had op te merken, draagt de vergoe ding, die de burgerlijke rijksambtenaren uit de Staatskas ontvangen voor hetgeen zij voor eigen pensioen en voor het pensioeri hunner weduwen en weezen bijdragen, het karakter eener salarisverhooging. Zoo zou ook toekenning aan de gepension- In gezonden mededeellng. WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is een ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschjjnseli van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende veraohijnBelen van waterzucht (pafferdgheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een niereandoening. Zwellingen van de voeten en handen na in spanning, vooral 's avonds, kunnen aantoo- nen. dat het hart is aangedaan. Dikwijl» treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt ver klaard door het feit, dat de nieren Bnyn meer bloed te fltreeren liebben. Deze overspan ning kan de aiieren verzwakken. Andere indirecte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerkioog en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de bee- nen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de bonst en de hereenen worden Aan gedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en gere gelde stoelgang Is noodzakelijk. Deze belde voorzorgen verlichten het werk van de nie ren. Maar gebruik om deze organen te hel pen en te versterken Poster*» Rugpijn Nie ren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneeamJddelL Te Helder verkrijgbaar bfl A. ten Klooaber, Keizerstr. 98, k i 1,75 per doos. voorjaarevloeden naar beneden gespoeld wa ren. Doch Jaok klemde de tanden koppig op elkaar, en, na al deze bezwaren te hebben aangevallen, overwon hij ze een voor een. Eerst drie uur later stond hy aan den rand van de grens, waar de houtgroei ophoudt, op den anderen grooten uitlooper van den berg. Hier aarzelde hij. Boven ham strekte zich een effen, steile helling uit, .bestaande uit aarde en steenen, die minsten» tweedui zend voet lang was, en zonder zelfs een struik of rotsblok als dekking. Bovenaan deze belling was de k;am, die naar den zesden piek leidde. Als Jean Paul waakzaam was, kon het nauwelijks missen, of hij moest Jack de naakte, kale helling zien beklimmen. Wel iswaar was de afstand tusschen hen byna een halve mijl, doch een zich voortbewegende zwarte vlek, hoe klein ook, zou zijn aandacht trekken, als hij het zag. Hij zou het niet voor een dier aanzien, want het eenige dier dat op de bovenste hellingen voorkomt, is de sneeuwwitte berggeit. Br bleef Jack echter niets anders over dan het te wagen. Zijn voornaaonste angst was, dat Jean Paul, als hij hem zag, van zijn rots naar beneden zou klimmen, en hem zoo doende een heel eind zou voorraken op weg naar de vallei. Doch hij stelde zich gerust met de gedachten, dat de Indiaan wel niet andeTS kon denken, dan dat er beneden nog andere vervolger» ham stonden op te wach ten. Ei was een moedig hart toe noodig om tegen dien rotswand op te klimmen, terwyi er ieder oogenblik gevuurd kon worden van tusschen de boomen. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1