JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5366 DINSDAG 22 FEBRUARI 1921 49e JAARGANG FEUILLETON. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 Zondagsblad 3 0.571/», O.éö. „1.05 Modeblad 3 0.951.05. 1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intexc. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel(galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres; Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. propaganda. Vergaldlemnigeji weerden eerst en- kale diagien voor de verkiezingen gehouden. En vaiii het verspreiden van circulaire» en biljetten die anders als een regen over Berlijn vielen wiaa zoo goed als geen spra- ÜLö. De „Verwants", deelt imedie, dJait die totale uitslag van Berlijn als volgt is: Meerderheidasociallaten 221.040 (187.473 bij die vorige verkiezingen); onafhankelij'ken 197.031 (456.667), communisten 112.359 (13.142); democraten 66.370 (75.329); Duitsch- naUbnalen 168.135 (142.492); Duitsöhe Volks partij 120.338 (150.584); Centrum 40.000 (36.539) Economische Vereemóging 45.000 (25.249). Berlijn, 21 Föbr. Om 11 uur vanavond wa ren de uitslagen van 19 van de 22 kieskrin gen bekend. 327 afgevaardigden konden toen geacht worden verkozen te zijn en wel 57 Duitsch nationalen, 46 Duitsclie volkspartij, 67 centrum, 17 democraten, 95 meerderheids- socialisten, 20 onafhamkelijken, 23 communis ten en 2 economische bond. De uitslagen van die kieskringen Oost-Han- nover, Kemlen-Atoen en Koblervtz-Trier ont breken nog. Eerst ais 'die bekend zijn kan ook uitgemaakt worden hoe de restzetels ver deeld zullen wonden. De Amerikaansche troepen. Uit Amerika komt bericht, dat Amerika nu ook het laatste contingent troepen aan den Rijn, dat nog slechts vijfduizend man bedraagt, terugtrekt. De bladen merken op, dat dit alleen een besluit is van Wilson, om den nieuwen .president de handen geheel vrij te laten. Niettemin betreurt men het, dat dit juist aan den vooravond van de Londensohe conferentie geschiedt, hetgeen dei. viit- schers den indruk kan geven, dat Amerika de houding der allies niet goedkeurt. In de vergadering van de „Commisskm des Réparations" heeft de Amerikaansche ver tegenwoordiger ook definitief afscheid ge nomen. Herivé spreekt de hoop uit, dat Harding in zijn eerste boodschap de illusies zal wegne men, die een en ander wellicht in Duitsch- land hebben gewekt. Stinnes en Lenln. Het te Berlijn verschijnende Russische bffladl Gotl'o® Rassi onitleeht aan de bolsjewiek- sohe blalden hiet bericht, dat Hugo Stkunes met die Russische Sowj et-R egeering onder handelt 'over concessies tot exploitatie dier gtnoote ispaarwiegwericpiaatsen van Brjonsk. S'tiinnets zou ziidh bereid' hebben verklaard het miood'ilge kapitaal te leveren 'en het eerste jaar 'zevenltig, het tweelde jaar honderd ein later acht duizend looametiieven en tachtig duizend spoorwegwiagoois per jaar te leveren. Een diehdle gedeelte van de zuivere winst zou aan de Sowj et-regeerinig ten 'goede toornen. De oniafhantoelijke Frediheiit begroet natuur- lijk niet zonder ironie detze samenwerking van dien aniti-sooiailistischen groot-exindustri- eel met die regeering van Lenin en Trotzki, die een aandeel in de winst krijgt. Verborgen wapens. De ontwapeningskolonne, die tegenwoor dig in het westelijke nijverheidsgebied de dorpen en gehuchten afzoekt, doet volgens de „Lokal-Anizeiger" eigenaardige ervaringen op. Zij heeft ontdekt, dat machinegeweren, geweren, karabijnen, eniz. meest in de bedden zijn verstopt, handgranaten en munitie (steeds zeer netjes verpakt) in de stallen en de schuren. De 51 man sterke kolonne vindt ook vaak wapentuig in de straten der dorpen, die zij bezoekt. Blijkbaar hebben de bewoners er zich uit angst voor ontdekking, bij de na dering der kolonne, van ontdaan. En dan is uitgemaakt, dat nog steeds uit geheime op slagplaatsen wapens en munitie verdeeld worden. In dorpen, die reeds waren afge zocht, zijn n.1. later bij dezelfde bewoners op nieuw wapens gevonden. Over „Vsluta"-hebbelijkheidjes der Duitsche geneesheeren. De Berlijnsahe correspondent van het „Hbl." schrijft aan zijn blad over de eigen aardige consequenties, die de Markenkoers heeft voor buitenlanders, die in Duitschland leven en hun traktement in Hollandsahe gul dens, Zweedsche kranen, Amerikaansche dollars, eniz. ontvangen. Kort gezegd, de a.g. „valuta"-(menschen. In den eersten tijd, toen de Mark naar be neden ging, had men ons eigenlijk nog abso luut niet in de gaten. Daartoe 'waren drie, vier maanden, 'n half jaar misschien, noodig. Vakbladen bevatten de eerste waarschuwin gen, dagbladen volgden. Toen waren we verloren. Toen voelden we ons als 't opgejaagde hijgend hert", met diit kleine verschil, dat we nog niet „der jacht ontkomen" waren. En het op dit oogenblik nog niet zijn. Achter elke toonbank, in elk handelsbureau spitste men bij ons binnenkomen de ooren: is-ie buitenlander? Ail wacht even: Valuta toeslag! Wat die das kost? Ja, ziet u: hier staat nog 40 Mark. Maar dat zijn de oude prijzen, ziet u. Alles is zooveel duurder ge worden, ziet u. Ja, we kunnen deze fraaie qualiteit niet meer onder de 75 Miark geven. In elk höteibureau: even vlug loeren welke nationaliteit. Aha! Hollander. Aha, aha, Yankee!! Ja., kamer met had? Beneden de 200 Mark per dag hebben we voor touitenlan ders op dit oogenblik.. Neen, alles is zoo vol, ziet u. En we zijn verplicht, door onze organisatie, valuta-toeslag, ziet-u.. Nou, als H dan moest... Tenslotte hadden wij, valuta-menschen, altijd nog 'n keurig antwoord: „Kijkt eens hier, vrienden Duitschers. Als wij op het oogenblik, heusdh niet door onze schuld, wat meer Marken verdienen dan vroeger, dan is voor jullie het aangename gevolg im/mers, dat we ons meer aanschaffen. Maar als de prijzen voor ons zooveel hooger gemaakt worden, dan blijven we eenvoudig weg en worden spaarzaam." Heusch, dat argument heeft hij de luidjes, bij wie ik dagelijks in te koopen heb, in de meeste gevallen prachtig geihoipenl Maar er zijn leveranciers, met wie je zoo niet praten kunt, omdat je op hen bent aan gewezen. En wel de geneesheeren en de apothekers. Over hen en hunne officieele „praktijken" ditmaal een paar opmerkingen. Ik moet eerlijk zijn en onmiddellijk consta teeren, dat ook artsen hier in Berlijn zelf schande spreken over de wijze waarop de meeste hunner collega's, gesteund door hun Bondsbesluiten, de z.g. Aertzekammer ons buitenlanders het vel over de ooren ha len. En het hier volgend materiaal is me dan ook van medische zijde verstrekt en gedeel telijk ontleend aan de zeer heftige polemie ken over dit onderwerp in de „Berliner Aertz-Oorrespondenz" van de laatste maan den. Toevallig iben ik zelf verleden jaar het slachtoffer geworden van deze nieuwe bepa lingen en hun rigoureuse toepassing. Een vastzittende verkoudheid, die een kleine, in twee minuten 'beëindigde neus operatie noodzakelijk maakte, en die gevolgd werd door een korte nabehandeling van eenige weken spoeling of iheete lucht-be- handeling van de neusholten; mijn medische lezers zullen onmiddellijk de bijzonderheden kennen bezorgde mij een rekening van 8000 Mark. Ik vroeg om specificatie, daartoe .geadvi seerd door een anderen geneesheer. En wat ,bleek me? De „operatiedag" was als volgt berekend: Mai 15. Beratung M. 80. Elektrisches Lichtbad.... M. 100. Eröffnung der Kiefer- höhle, mit SpülunigM. 600. De volgende: Mai 16. Beratunig wie am 15M. 80.— Sptilung M. 100.— Alle volgende Idem idem!! BUITENLAND. WILNA. De Volkenbondstroepen en de Sovjet- regeering. De gezant van Lithauen te Moskou heeft een nota van Tsjitsjerin ontvangen, waarin o. a. gezegd wordt: De Russische regeering heeft vernomen, dat de groep van staten, die zich thans Volkenbond noemt, van plan is .internationale troepen naar Wilna te zenden. De Russische regeering spreekt naar aan leiding hiervan de hoop uit, dat de Lithausche regeering een dergelijk op treden van troe penformaties in Wilna niet zal toelaten, dat de aanwezigheid daarvan door de Russ.sche zal worden beschouwd als een vijandelijke daad tegenover sovjet-Rusland, waardoor de veiligheid van de sovjet-regeering wordt bedreigd. ENGELAND. Ds quaestle der groot» oorlogsschepen. De „Daily Mail" meldt, dat het kabinet het rapport heeft behandeld van het comité voor de rijksverdedi'ging inzake de quaestie der groote schepen. Vernomen wordt, dat de ministers ertegen zijn om op de begrooting voor dit jaar een program te brengen voor den aanbouw van groote schepen. De Lords der admiraliteit gaven als hun meening te kennen, dat het noodig was dadelijk een aanbal groote schepen te bouwen, maar zij zullen voorloopig geen gevolg geven aan hun bedreiging, dat zij zouden aftreden als deze politiek verworpen werd. De admiraliteit is echter voornemens in September een supple- toire begrooting in te dienen voor groote schepen. De prijsdaling ln Engeland. De gemiddelde kleinhandelsprijzen waren op 1 Februari 151% boven die van Juli 1914 tegen 165% op 1 Januari. (Reuter). v Brandstichtingen ln de buurt van Manchester. Londen, 20 Februari De blaidein melden dat er 15 branden giedtMit zijin op boerderijien in het district Manchester, die aan Sinn-Feliners geweten worden. :De meeist© branden toon spoedig gebliusoht wondien. Maar ito sommiijge gevallen zijn groo te hoeveelheden hooi, rnais, 'tarwe en land bouwwerktuigen verforen gegiaan. De geheele schade beloopt vele duizenden ponden. De uitlevering van den gewezen Dultschen keizer. In aansluiting met het bericht in ons vorig nummer betreffende de verklaring van Lloyd George in het Lagerhuis, ontleenen wij nog aan een Reuter-telegram, dat de afgevaar digde Bottomley er over klaagde, dat Hol land de nota's der geallieerden aangaande den keizer met geringschatting behandelt. Lloyd George weerlegde dit op scherpen toon, en zeide: Bottomley schijnt te denken, dat, indien wij er slechts op hadden aange drongen, Nederland den ex-keizer zou heb ben uitgeleverd. Lloyd George geloofde dit niet en de vertegenwoordigers, niet slechts van Engeland, maar ook van Frankrijk, wa ren tot dezelfde conclusie gekomen. Griezelige vondst. In een tnedn van die Great Western Radlway heeft mien Zaterldlag bij Willesden (Londen) eern .griezelige ontdekking gedaan. Van het Pad'd'inigstonstatDon kwam daar een leege trein op heit rangeerterrein aan. Een 'beambte vomldt een coiupé op slot. Hij brak de deur door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. o 63) Jack ving vlug zijn klim aan. Nu en dan kon bij Jean Paul over zijn ver-verwijderde rots zien loopen. Soms dacht hij, dat de zwarte plék stilstond en hem gadeslóeg, doch dit was enkel maar verbeelding. Toen hij echter halverwege was, zag hij hem zonder eenigen twijfel tegen den wand van den der den piek beginnen op te klimmen, en nu wist Jack, dat hij ontdekt was. Jean Paul ging naar boven, inplaats van naar beneden. „Nou krijg ik hem!" zeide Jack tot zich- zelven. En aldus begon een vreemde en wanhopige wedstrijd, wie het eerst den top van den berg zou bereiken. Tot dichtbij het einde gaven zij elkaar niet veel toe; Jean Paul was na tuurlijk van het begin af dichter bij den top, doch het gedeelte, dat hij klimmen moest, was steiler, daarentegen was hij het meest frisch van de twee, doch Jack was geheel gevoelloos waar het moeheid betrof. Voor tiet grootste gedeelte hield de Indiaan zich i erborgen, doah nu en dan noopte de gesteld- nei/i.ier rotsen ham, zich te laten zien. Dan merkte Jacx zijn .vorderingen scherp op. On- ertusschen deed zijn eigen klimpartij zijn kijoa barsten. Hij bevond, dat het per s.eohts «en hart was, en geen stoom- 'Open, daar hij een gekreun in den coupé hoordle ein vond toen een goed gekleed man, die een vreeselijke sneidie over den hals .had. Hij werd! niaar een ziekenhuis gebracht en bezweek diaar kooit nia zijn aankomst. De poli tie ontdekte bij Ihem een reepje papier met het opschrift: „Vian Ierland af zijn zijne gan gen nagegaan". De man was blijkbaar Zaterdagochtend met dien Ierschen posttrein aan het PadJdünig- ton-Staittan aangekomen. IERLAND. Drie mannen, die beschuldigd werden, een poging gedaan te hebben, om petroleum- voorraden in de Londensche voorstad Wand'Sworth in brand te steken, hebben voor de Old Bailey terecht gestaan. Zij heeten O'Sullivan, Moran en Kenny, zijn geboortig uit Ierland en geen van hen is ouder dan twintig. Zij erkenden de branden gesticht te hebben, omdat zij de aandacht op den toestand in Ierland hadden willen vestigen. Het schie ten op de politie-agenten, die hun plan ver ijdelden, had niet in hun oorspronkelijke be doeling gelegen. Twee van hen werden veroordeeld tot acht jaar tuchthuisstraf, de derde tot vier jaar. De jongste ontwikkeling van het Sinn Feinsche schrikbewind in Engeland wordt aangetoond door nachtelijke aanvallen op pensions te Liverpool, die bezocht worden door Iersche landverhuizers naar Amerika. Drie troepen gewapende Sinn Feiners heb ben de slaapkamers van een twaalftal land verhuizers doorzocht, namen hen plaatsbe wijzen en passen af, en bevalen hun onmid dellijk naar Ierland terug te gaan. Het doel van deze handeling is, naar men gelooft, het verloopen van het Iersche repuiblikeinsche leger te beletten. Officieel wordt gemeld dlat een afdeding 'troepen een gtooep gewapende mennen ver rast heeft in een huils bij Midleton, in het graafschap Cork. Na een gevecht dat bijkans twee uur duurldie, werden drie gewonden ge vangen genioimen. Men vond1 dertien anderen gesneuveld, voorts een aantal geweren en een hoeveelheid' munitie en ibolmmen. Een soldaat werd! gekwetst. Een officier en vier man van de hulppoli tie zijto Zondagochtend' buiten een kerk te Dublin met revolvers aangevallen. Er werd ook een bom geworpen. De politie wondde een van id'e aanvallers, die daarna achter vrouwen idektóiinig zochten en het vuur op hieuw openden. De politie leed geen ver liezen. Officieel wordt gemeld', dat bij invallen din huizen te Dubl'in belangrijke dokumienten ontdekt zijn in vertrekken, waar blijkbaar helt hoofdkwartier van het xepublikeinsohe léger igeveistigd was. De moordpartijen nemen voortdurend af schuwelijker vormen aan. Zaterdagmiddag kreeg een gewezen werfnsergeant te Oork een schot im het hoofd. Hij werd in hachelijken toeötand naar een ziekenhuis 'gebracht. Zondag drongen 'gewapende mannen het ziekenhuis binnen, voerden hem niaar buiten en schoten hem dood, terwijl hij bewusteloos op een berrie Jlag. Zaterdagnacht zijn in het district Skip pereen twee 'bekende Protestantsohe boeren door gewapende benden uit hun bed gehaald en voor het oog van hun vrouwen met kogels doorzeefd, oimdlat zij ais getuigen verklarin gen hiaiddlen afgelegd tegen een agent van het rebellenleger, die geldl ophaalde. DUITSCHLAND. De verkiezingen in Pruisen. De verkiezingen in Berlijn voor den Prul- sischen Landdag zijn volkomen kalm verloo pen. De partijen hadden zich anders dan vroeger beperkt tot een, wel zeer ijverige, machine.Men kan nu eenmaal niet straffe loos recht tegen een berg oploopen. Jean Paul besteeg den vierden piek onge-, veer terzelfdertijd dat Jaak den kam bereikte -en zich neer wierp om zijn gemartelde hart een oogeniblik rust te geven. Jack moest nu een rediten hoek maken, en iedere schrede bracht hem nader tot elkaar. Jack vond ach ter den bovenkant var; den kam dekking tot bijna aan het punt waar zijn laatste klim begon. Geen van beiden kon gissen waar het op uit zoo loopen. Jean Paul was nog steeds dichter bij den top, doch Jack klom sneller. Hij liep snel de helling over waar deze een eindje vlak bij was, en won zoq een honderd meter. Toen hij nogmaals over den top keek, moedigde het heim aan te zien, hoe zwaar Jean Paul het te verantwoorden had. Hij moest zich meermalen plat neerwerpen, in het volle gezicht van Jack, om zijn hart wat te helpen. Ondertusschen naderden zij el kander zeer dicht. Zij waren reeds binnen schootsafstand, toen de piek, die zij beiden trachtten, te bereiken, zich tusschen hen stelde. De halfbloed trachtte de eene zijde te bereiken, en Jack de andere. Jack vroeg zioh af, of, indien hun hoofden eens gelijktijdig over den top mochten ko men, een van beidien de kracht zou hebben om zijn geweer op te heffen. Dichtbij den voet van de piek werd de kam steil en brokkelig. Jack kreeg felle pij nen in zijn beenen, en zijn spieren begaven hem nu en dan. Hij liet zich op zijn knieën vallen en kroop verder. Hij had oijna den kleinen p:ek bereikt, toen er plotseling van over den top een donker gelaat op hem neer keek, en hij had nog juist den tijd om zich aohter een uitspringenden rotspunt te laten vallen om den kogel te ontgaan, die over zijn hoofd floot. Jean Paul had den wedstrijd ge wonnen. Jack lag te overwegen wat hij nu doen moest. Ondertusschen was het heerlijk te kunnen uitrusten en zijn krachten langza merhand terug te voelen komen. Hij kwam tot de conclusie, dat zijn zaak er nog niet hopeloos voor stond. De ronde rotskegel, die Jean Paul 'bezette, was zeer gemakkelijk toe gankelijk van alle punten van den boog, die Jack kon zien, en te oordeelen naar de snel heid, waarmede de halfbloed den top bereikt had, moest het zelfs nog gemakkelijker zijn van de andere zijde. Als de duisternis hem te hulp kwani, moest hij zijn vijand dus rede lijkerwijs kunnen verrassen. De zon was nu aan het ondergaan. Bij een Treffen van man tegen man zou Jaok's revolvèr hem een groot voordeel 'opleveren. Doch de halfbloed moest dezen zelfden ge- dachtengang ook gevolgd hebben, want toen Jack later om zijn rots heengluurde, zag hij, dat Jean Paul zich van zijn piek had terug getrokken, en naar rechts ijlde, dwars over den platten rand, die den piek verbond met den iets hoogeren kegel, die den eigenlijken top vormde van Mount Darwin. Hij was be gonnen tegen den rotswand op te klimmen. Opspringend, vuurde Jack op hem, doch het was te ver, en de halfbloed vond voldoende dekking aohter de uitspringende randen. Jean Paul bereikte veilig den top. Jack nam onmiddellijk de positie ln die de 'halfbloed verlaten had. Voorzichtig heen kijkend over de zijde die het verst van Jean Paul was, bouwde hij zich van steenen, die hij op elkaar stapelde, een kleine borstwe ring op den top. waarachter hij kon gaan lig gen om zijn vijand door de spleten tusschen de steenen gade te slaan. Even later zag hij, dat Jean Paul hetzelfde deed, en zich achter zijn muurtje dekte, terwijl hij het optrok. Er werden een paar schoten gewisseld, die ech ter geen uitwerking hadden, en als hij onder linge afspraak staakten 'beiden het vuren. Hun lood was te kostbaar om het tegen de rotsen te vermorsen. En zoo beloerden zij elkaar, terwijl elk hunner, om zoo te zeggen, een zich in den hamel horenden toren van hetzelfde kasteel bezet hield. Het was een duizelingwekkende plaats. De geheele wereld strekte zioh onder hen uit, een wereld van wazig grijs, en bruine bergtoppen als enorme stalactieten, die met hun vingers hemelwaarts wezen. Het was als een zee in een nachtmerrie, waarvan de golven plotseling, terwijl zij zich verheffen, bïijven stilstaan. In deze geheele uitgestrekte wildernis was geen teeken van mensahelijk of dierlijk leven te ontwaren. Hier boven scherpte de ijle, koude lucht de zintuigen; het was alsof men zich er bewust werd van het oostwaarts wentelen van onze planeet, en instinctmatig hield men zich ste vig aan zijn rots vast om niet in de ruimte geslingerd te worden. Ongefveer tweehonderd meter scheidde den halfbloed en den Manke; Jean Paul's positie was ongeveer vijftig voet hooger dan die van Jack, en Jack moest daarom zijn borstwering hooger maken. Niettemin was hij vol hoop; want hij had hem nu in den val. Terzelfder tijd was het een goed-veidedigde val, en hij kon er zitten wachten tot uithongering een factor in den strijd werd. Jaok had nog slechts een voldoende mondvoorraad voor één dag; hij vermoedde, dat Jean Paul wel beter vooraden zou zijn. Bovendien verhon gert een Roodhuid niet zoo gauw al* een Ik neem naar keuze een dag er uit: Juni 9. Beratung wie am 8M. 80. SptilungM. 100.— LichtbadM. 100. Als toelichting diene, dat de „Beratung" als volgt geschiedde: „Goeden middag, dokter." „Goeden dag. Hoe maakt u 't?" „Goed, dank u." „Mooi, dan zullen we spoelen." Foetsl Tachtig Mark. Twee minuten later: „Zoo, snuit u nu even flink den neus!" Foets! Honderdtachtig Mark. „Gaat u nu neg even 'n kwartiertje op den divan hiernaast onder de lamp liggen." „Tot morgen. Adieu!" Foets! Twee honderd tachtig Mark. Toen ik tegen deze toerekening voorzichtig- lijk protesteerde en er op wees, dat in Duitschland een journalistentraktement met Mk. 1000 per maand ruim iberekend is, kreeg ik schriftelijk ten antwoord: „Deze berekening is vólgens de Staatliche Satzen der z. Zt. giltigen Preussischen Ge- bührenordnung. Ik heb u goedkooper be- handeld(!) omdat ik verzuimd heb er u op te wijzen, dat ik voor u den valuta-toeslag had moeten berekenen." Van dien dag af zin ik op wraak. RUSLAND. Volgens een bericht, dat de „Times" ont vangen heeft van iemand, die kort geleden uit Sowjet-Rusland teruggekomen is na acht en half jaar in gezelschap van Tolstoï's doch ter Tatiana te hebben doorgemaakt, leven er op Yasnaya Polyana, het in handen der sow- jets gekomen landgoed van Tolstol, een 70-tal mensahen, waaronder landarbeiders en lie den van ander beroep. Onder deze werkers behooren ook gravin Tatiana en haar dochter die door het verkoopen van kleeren, shawls en dergelijke dingen, die zij zelf maken, in hun onderhoud' moeten voorzien. Gravin Tatiana is verder aangesteld als gids, die de talrijke 'bezoekers, die het huis van Tolstoï komen zien, moet rondleiden. Den vorigen winter gaf ze les aan kinde ren. De andere dochter van Tolstol, gravin Saska, is door de bolsjewiki gevangen gezet en tot nu toe waren alle pogingen om haar in vrijheid te krijgen vergeefs. Ingezonden mededeeling. MOEDER! DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Al» volwassenen deden wat rfj onderwijzen vroeg naar bed. gaan zouden veel minder mensohen lijden aan nierkwalen. Het ia niet verstandig om na de inspanning overdag 's avonds laat nog te strijken, r*rsteH*n, stoppen epz. Dsnk er om, moeder! Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, *n het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verrwakt de nieren. De pijn in den rug, in de lendenen en zijden, is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan lelden tot nieront steking, blaaskwalen, nierwaterzuoht nier- gruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver minder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer buiten, en zorg voor meer gesond-ge- vende slaap. Laat Poster"* Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zul ke uitstekende resultaten, doordat het uitslui tend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling i» het best. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken baar geluk en gezondheid aan dit speoiale niergeneesmiddel De bandteekenng van James Poster komt voor op elke echte doos. Te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Keiserstr. 93 f 1.75 per doo*. blanke. Elk hunner kon natuurlijk zooveel sneeuw bereiken om zijn dorst te lesschen als hij wilde, doch er was daarboven niets om te branden en het was bitter koud. Jack keek door zjjn kijkgaatjes, en dacht erover na hoe hij een eind aan de zaak kon maken. Aan zijn rechter kant, in den hoek, tusschen den kam en den laatsten piek, bevond zioh een inzinking van een duizend voet of meer diep, met een meertje er onder in, dat de kleur had van safier en smaragd. De wanden van deze inzinking bestonden uit steile héllingen van afgebrokkelde massa's kleine steentjes. Vanwaar hij lag kon Jack dit alles niet zien, doah hij had 't onderweg opgemerkt. Na don ker, meende hij, zou 't misschien mogelijk zijn om den rand van de inzinking heen te krui pen, en zoo naar den voet van Jean Paul's rotstoren, en dezen van dien kant beklim men. Dit kon hij wel zien, en hij nam de po sitie zorgvuldig op. Het was een klim om van te duizelen misschien t/weehonderd voet loodrechte kalksteen. Doah de wand waB hier en daar ingekarteld en getand door den tand des tijds, en hij was niet absoluut lood recht. Het was te doen. Nadat hij tot deze slotsom wa» gekomen, rolde hij zich kalm in zijn deken om tot het duister aohter zijn borstwering te slapen. Er bestond weinig kans, dat Jean Paul zich over zijn kanteel zou wagen. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1