Vergiftigingszaak te Llsse. Voor d!e rechtbank te Haarlem hebben gis teren terecht gestaan de 84-jarige H. C. v. d. M., wielduwe van J. L. v. d. B., en de 45-jarige C. v. d. L. Aan de eerste wordlt ten laste ge legd, dlat zij op of omstreeks 12 September 1920 tezamen en in vereenlilging met O. v. d L., haar echtgenoot, J, M. v. d. B. een ohooo- JWedrank, waaraan, dioor v. d. L., gelijk zj, •wist, -tevoren een dloodelijlk: dosis arsenicum was toegevoegd, heeft toegediend, tengevol ge wiaarvan v. d. B. op 26 September d.a.v, te Leidien is overleden. Aar den arbeider v. ld. L., commensaal van vrouw v. <i, wocldt medeplichtigheid ten laste gelegd. Beklaiagdén bekenden. Na het verhoor van een aantal getuigen en deskundigen heeft he|t O.M. tegen beide beklaagden levenslan ge gevangenisstraf geëisclht. Teruggevonden. Te Delft zijn twee automobielen opge spoord van de twaalf, welke de vorige week ten naldeeTe van die fa. Enigiebart te 's-Gra venihage wedden gestolen. Op beide auto's is vanwege de justitie geslag gelegd. Twee ge stolen auto's zijn !te hoofdidorp vedkooht. Aardschok. Zondagmiddag 10 minuten over half 6 is in Maastricht een aardschok gevoeld, die vier vijf seconden duurde. Dood op een speelterrein. Op het voetbalveld bij de R. H. B. S. te Almelo sohopte een der leerlingen, die als doelverdediger fungeerde, den voetbal voort. Hij viel voorover en bleef levenloos liggen. Genoemde leerling leed aan hartkwaal. Het geval verwekte heel wat consternatie. Fabrieksbrand te Helmond. Zaterdagnacht circa half een brak brand uit in de stroobuizenfabriek der firma Ulb- ben Co., gelegen aan de Heistraat te Hel mond. Hoewel de brandweer direct met vol materiaal ter plaatse was, kon niet verhin derd worden, dat het vuur'enorme afmetin gen aannam. De licht brandbare inventaris zette in een oogwenk de gebouwen in lichte laaie, terwijl een enorme vonkenregen neer daalde op de buiten liggende stroovoorraad, waardoor ongeveer 200 wagons stroo mede een prooi der vlammen werden. De gebouwen brandden geheel uit. Tegen 6 uur 's morgens was h'jt gevaar geweken, toch kon de brand weer eerst Zondagmiddag 3 uur het terrein van den brand verlaten. Omtrent de oorzaak stelt de politie een onderzoek in. Gebouwen zoowel als voorraad waren op ibeurspolis ver zekerd. Sluwe oplichterij. Het volgende geval van sluwe oplichterij wordt uit Den Haag aan het „N. v. d. D." gemeld: Ten huize van de familie G., die veel antiek aardewerk bezit, wordt op een kwaden dag een prachtige en kostbare antieke blauwe k<xm gebroken. De heer G. gaat met de scher ven naar een bekenden reparateur en accor deert met hem, dat 'hij de kom zal repareeren, hetgeen 10 12 gulden ïzal kosten. Een paar kleine scherven, die ingepakt waren, had de heer G. hij vergissing thuis laten liggen, maar de loopknecht van den reparateur zou die wel even komen halen. Inderdaad werden die scherven in den loop van den dag gehaald. Slechts enkele dagen later wordt de gere pareerde kom thuis bezorgd. Mevrouw neemt de kom in ontvangst en constateert, dat het werk zeer slordig en slecht is gedaan. De brenger vraagt voorts de somma van 15.50, want het werk was zoo tegengevallen. Na over-en-weer-gejeremieer, komt mevrouw er ten slotte toe het gevraagde bedrag te be talen. Meneer komt thuis, ziet de kom en ont steekt in woede over zulk schandalig prul werk. De stukken waren met witte verf aan elkaar geplakt en de iblauwe teekening was zeer gebrekkig, met heelemaal niet passende verf bijgehaald. Meneer gaat op hooge boe nen naar den reparateur. Daar verneemt (hij, dat deze de kom niet heeft gerepareerd. Een uur, nadat meneer dé scherven had gebracht, was er een loop jongen in den winkel gekomen met de bood schap, dat meneer G. bij nader inzien het repareeren te duur vond en dus de kom te rugvroeg. De reparateur had aan dien jon gen, zonder eenlg aarzelen de gebroken kom meegegeven. Gelukkig herinnerden zich beiden, èn de heer G. èn de reparateur, dat tijdens de be spreking over het repareeren er nog een derde in den winkel was geweest, n.1. één van die scharrelaars in antiek, waarvan er helaas maar al te veel rondloopen. De reparateur kende hem en jawel, bij onderzoek Week al spoedig hoe deze, het gesprek gehoord heb bende, langs sluwen weg net reparatie-werk had „overgenomen". Hij „had de gebroken kom laten terughalen, had ook de scherven bij meneer G. laten halen en zich daarna aan het lijmen gezet. Het toppunt van brutaliteit was wel dit, dat hij meer vroeg voor het werk, dan was geconditionneerd, omdat het zoo was tegengevallen. De politie heeft het geval in handen en het is te 'hopen, dat deze sluwe oplichter zijn straf niet ontloopt. Inbraak door gemaskerden. Omtrent een (brutalen diefstal met inbraak bij den landbouwer E. van Dronkelaar, wo nende in Het Woudt, onder Lunteren, wordt gemeld: Tegen één uur in den nacht van Zaterdag op Zondag werd de zoon, door eenig lawaai uit zijn slaap gewekt. En toen hij zich, voor zien van een revolver, naar beneden wilde begeven, zag hij vier gemaskerde, tot de tan den gewapende bandieten voor zich staan, die onder den uitroep: „Je geld of je leven" een schot op hem losten. Dadelijk beant woordde de zoon het vuur, doch blijkbaar misten ibeide schoten. Daarna -bewerkten de inbrekers hem zoodanig met knuppels, dat zij meenden, dat het leven geweken was. Het slachtoffer Meld zich echter bewusteloos. Terwijl een der roovers hem 'bleef bewaken, vielen de drie andere bandieten de dochter aan, mishandelden en honden haar en stop ten haar daarna een prop in den mond. Ook het dienstmeisje werd ernstig mishandeld. Gelukkig wist het meisje, dat zich, evenals de zoon, bewusteloos had gehouden, te ont vluchten. ten einde, hoewel zij geheel onge kleed was. de hulp der op eenigen f.fstand wonende hoeren in te roepen. Toen dezen arriveerden, hadden de dieven, die intusschen de vlucht van het dienstmeisje hadden bemerkt, het hazenpad gekozen. Reeds Zondagmiddag bevond zich het Parket uit Arnhem ter plaatse, terwijl een deskundige vingerafdrukken nam. Daar de chef der Landkolonie van het Le ger des Heils Zaterdagavon aan een jacht opziener had kennis gegeven, dat vier ge vaarlijke verpleegden, die dien avond in zeer opgewonden stemming verkeerden, waren gevlucht, lag het voor de hand, in welke rich ting naar de daders moest worden gezocht. Zondagavond had de politie uit Ede dan ook reeds twee der vermoedelijke daders gearrea teerd. Het juiste bedrag van het gestolene kan nog niet worden opgegeven. Een duur huishonden. Alles (kost geld In de wereDd, em de mooiste dingen heit meeste. Als we onder de mooiste dingen ook den Volkerenbond rangschikken gaat dJeze Stelling precies op, want ook de Volkerenbond tooit aardig -geld. Geeen bete re baantjes dan die van geëmployeerde aan het instituut: Volkerenbond. De algemeene secretaris, Sir Eric Drummond, heeft een jaarlijksoh salaris van 600.000 francs, twee onder-secretarissen, eveneens Engelsohen 'krijgen 200.000 francs per jaar, een derde secretaris, die Eranschmian Jean Mennet, i's iteltls hooger in rang, en heeft 300.000 francs; zes directeuren hebben salarissen -van 100.000 itot 150.000 francs, en dan kernen de lagere betaimbfen in groot aantal, wiaarvan oua. acht enveertig -ressort-Chefs zdieh wel tevreden wil len stellen met 60 tot 75.000 francs jaarlijks. Men ziet dlat woor den Volkerenbond ook al niet uit pure menischlievendheM1 gewerkt wordt. En „Le Jlournal", dat deze salarissen opgeeft, voegt er aan to-e dat het aitemaal zijn: „aangename werkkring, veel vrijen tijd, vakkennis geen vereiSchte".(Hbl.) LUCHTVAART. Onder het Hoofd. Luchtige Onthullingen schrijft J. Rozendaal in de N. Roti. Crt. over den strijd tegen de koude op gnoote hoogte Hij vertelt o,a.: (Het anti-luchtvaart geschut was oorzaak dat de luchtman het in de onmiddellijke na bijheid der aard-oppervlakte te heet begon te vinden. Hij zocM dus uit noodzaak hoo- gere sferen op. Hier kreec hij het echter echter met een andere .vijandin, de kou, te kwaad. Op hoogten van 7—8000 M. behoo- ren ook in den zomer temperaturen van 60° C. onder nul lang niet tot de zeldzaamheden. Vooral de vliegers dlie om het Balkan-soMer- eiüanid dienst deden, weten van het nemen van „luchtbaden" mee te praten. Temperar tuursohomimelingen van 100° tusschen het op een vlucht -bereikte hoogste punt en dat van landing kwamen voor. Beneden, op het in de brandende zon blakende rotsplateau een gloed als in de smidse van god Vulkaan, boven een kou waarvan zelfs een in pels- aas gehulde ijsbeer kippevel zou krijgen. Velen hebben daarbij dan ook een hartkwaal voor het leven opgedaan. Naast den strijd teeren- den vijand nao de luchtm-an dus ook nog voortdurend dien tégen de kou te voe ren. Afgezien van de kleeding, wammes etc. met centrale verwarminpv moest voor vluch ten op groote hoogte ook dé mitrailleur op temperatuur worden gehouden, daar door de ontzettende koude het vet of de olie waar mede het mechanisme ingesmeerd werd stol de, hetgeen tot laadStoringen aanleiding gaf. Ja zelfs de fotographiscbe cameras voor zooverre zij met nol-afsluiters uitgerust wa ren moesten eleofcrisch worden verwarmd. Door de felle kou werden dé rouleaux die uit een soort linnen vervaardigd zijn waarin een1 caoutchoux-oplossirm- verwerkt is, stiif, zoodlat zij zich noch van hun walsen af-, noch om deze opwikkelen lieten. De verwarming van de lucht in de camera hield de rouleau lenig en voorkwam storingen. Den voor de verwarming benoodioden stroom leverden cleane dynamo's (gelijkstroom van ca. 60 Volt spanning), die aan boord opgesteld wer den. Door tusschenschakeling van weerstan den was het mocelifk de temperatuur bin- men de grenzen van 10—80° te reguleeren. Daar de zuurstof op groote hoogte schaarsch was de vlieger genoodzaakt, naast zijn t ïermos-flesch met warme koffie of chocola de ook nog een flescto vloeibare lucht mee te nemen. De zuurstof, vrijkomend bij de drups- gewijze verdamping van deze vloeistof wordt door een slang ingeademd. Het spreekt van zelf, dat de vlieger dit gas niet maar zoo koud weg gebruiken kan, maar dat ook dit verwarmd dient te worden. (Het meevo-eren van zuurstof In geoom- primeenden, gasvormtoen toestand in stalen cyllnders, was ondoenlijk door het daarmede voor den vlieger verbonden levensgevaar. Bij iet lekschléten (stukschieten van de afsluit- kraan) van zulk een cyllnder, zou deze zich dioor dé sterke reactie van het met geweld uitstroomende gas van zijn bevestigingen losscheuren en als een projectiel het lucht ruim invliegen, waarbij net vliegtuig zwaar beschadigd, zoo niet uiteengeslagen zou wor den). Een 8200-miJI-vlncht uitgevoerd' door 14 watervliegtuigen. Op 16 Januari is -beëindigd de San-Diego- 'anama-vlucht, uitgevoerd door een vloot van 14 watervliegtuigen van de Amerikaan- sohe marine. Deze tocht, -die 3200 mijl lang was en in 17 vliegdagen volbracht word, ging over een gebied, tevoren nog nimmer door een luchtvaartuig overvlogen. Gestart werd op 30 December te San Diego. De eerste Stopplaats was Bartolome Bay, ertwijl- verder nog tussohenlandingen werden gemaakt in Magdelena Bay. Banderas Bay, Acapulco, Salina Crftz, Fonseca Bay, Punta Arenas en BaMa Hond-ra. Op 16 Januari ar riveerde de lucht-armada te Panama. Merk waardig is, dat slechts twee dagen voor het vertrek, de noodige voorbereidingen voor den grooten tocht werden getroffen. Gedu rende de geheele reis trof men goed weer, alleen hoven de Golf of Tehuantepec was het buitengewoon onstuimig. Twee dagen voor het vertrek vertrokken enkele proviandschepen uit San Diego. Com mandant J. Towers werd zwaar ziek aan boord van een die schepen. Daar er geen dokter aan boord was. werd een der vlieg tuigen -draadloos aangezocht, een medicus van een der andere schepen af te halen. De vlucht tusschen Salina Cruz en Fonseca Bay, werd niettegenstaande de afstand bijna 500 mijl PTOOt was, door de 14 vliegtuigen zonder iucshenlanding volbracht. Gedurende die 17 dagen werd er slechts één noodlanding uit gevoerd een duidelij;k bewijs, hoe goed de motoren der vliegtuigen verzorgd waren. Deze noodlanding werd uitgevoerd in Fon seca Bay. Helaas moest deze overigens schitteren geslaagde expeditie 'n ongeluk met doodeli. ken afloop te boeken hebben. In Fonseca Bay werd de vlieger Gain van den radio dienst, doodelijk gewond door de schroef van zijn vliegtuig. De Krijgsverrichtingen in Oost-Azië. Van de hand van' Richard Wenig is bi; Aug. Scheri te Berlijn versohenen: „Kriegs Safari. Erlebnisse und Eindrticke aus den Zügen Lettow-Vonbeoks duroh das östiiche Afrika". Aan de bespreking, die de „N. Roti, Ort." aan het boek wijdt, ontleenen wij het volgende: Het eerste is een vlot geschreven boek De schrijver, een zee-officier van den krui ser „Kénigsberg", die na het laten zinken van dit scMp -bij de koloniale troepen is in gedeeld als artil'ierieoffioier, vertelt vlot en wordt nergens breedsprakig. Het verhaal begint in November 1917. Let- tow-Vorbeck is door de overmacht gedwon gen om de eigen kolonie in den steek te ia- ten. De overmacht van Fransöhen, Engel- schen, en Belgen is te groot, ook hun mate rieel overwicht. Ze beschikken over vliegtui gen auto's en veel artillerie en worden voort durend door nieuwe troepen versterkt. Begonnen is deze Afrikaansche veldtocht met 300 officieren, 3 4000 Europeanen uit de farmers gerecruteerd en circa 13,000 as kari's of negersoldaten. Met 60 officieren, 250 blanken en 2000 askari's rukt dé stoere aan voerder over de Rovoema naar Portugeesch gebied. Het is een treurig overschot van de leger macht, die drie jaar lang de Duitsche kolonie heeft verdedigd. Maar Lettow-Vorbeck geeft 't niet op. Hij doet denken aan de ve teranen uit den tijd van Napoleon, de keizer heeft bevolen om vol te houden, dus houdt hij vol! De safari dé karavaan met een tros van 3000 dragers en 1000 vrouwen -trekt on- ?eMnderd naar het Portugeesche gebied Vlaar toch in -treuri'gen toesband. Door de geforceerde marschen zijn de uniformen in flarden, de levensmiddelen zijn op, de mu nitie ook. Ze zoeken in de dorpen naar ver borgen levensmiddelen om hun honger te stillen en als er te veel zwaar-zieken zijn, worden ze in de pori de Afrikaansche rimboe achtergelaten xn-et een Roode Kruisviag, in dé hoon dat de vervolgende ngetechen ze zullen vinden. De artillerie is ook niet in schitterende conditie. Deze bestaat uit één oud Portu geesch bergkanon, welks onderd-eelen door muilezels gedragen worden. Gevoegelijk kan de schrijver hier en daar vermelden, dat de heeie artillerie in de moddér gevallen is. Maar toch Is de „batterii'' een gewichtig element onder de négersaldaten. Zoo'n kanon is 'n ding v,an bel'ang voor*de zwartjes. Daar om is de schr., tevens commandant, bezorgd, omdat hij maar -twintig -granaten meer heeft. Hij behelpt zich door uit blikken bussen en geweerpatronen nieuwe munitie te maken. Het gelukt patent, want op 100 meter afstand kan men wellicht -ermee treffen en d-eze gra naten geven een vreeselxiken knal en veel rook, dus voldoen zij in een veldtocht tegen Portugeezen. De uitgehongerde troep moet spoedig een vesting, 'n boma veroveren, want het gaat als ;m den tijd van generaal De Wet, de- vijand levert alles. Zoo gaat het hier ook, als de nood op z'n loogst is, komt ongetwijfeld de redding. De Duitsohers, die eerst van negermenu's moe ten leven, vinden dn de Europeesche magazij nen allerlei heerlijkheden, die ze sinds jaren ontbeerd hebben. Doch veel tiid om er van te genieten is er niet, de Entrelschen loeren overal in de buurt en de trek gaat verder. Ellende wordt geleden, telkens sterven er kameraden of trouwe negers. Bewonderenswaardig is het gedrag van de askari's en de draeers. Sinds jaren zijn ze op trek, -hun kontrakt is afeeloopen, nieuwe uit- rutingen krijigen ze niet. Hun soldij ontvan gen ze in den vorm vian gestempelde pa piertjes. Maar toch blijven ze -trouw. Met de blanken lijden ze honger en trebrek, dood -en ziekte woeden- in hun- gelederen, doch heel, heel weinigen deserteeren. De dragers sjouwen hun .60 pond op den dikken schedel, marchee- ren urenlang door de pori, nacht en dag zijn de ask-ari's klaar om stoutmoedige pa-troeljo- toohten uit te voeren en vijandelijke posities te bestormen. T-e begrijpen Is dan ook, dat de sohrijiver over z'n zwartjes best te soreken ls. De ne ger ia volgens -hem een prachtig m-enschen- ras mits hij niet door Europeesche beeoba- ving bedorven is. Zooh boy b.v. komt in de buurt van zijn „Heimat". De bevélhebber wil den man ontslaan, want hij kent 'het „Heimweh" van de negers, wil dus stilletjes uitknijpen verhouden. Maar de neger wil z'n bwana, z'n -heer niet in den steek laten, gaat met een dag verlof, doch geeft vooraf z'n bespaard geld aan den officier als toeken, dat hij er heelemaal niet aan denkt om weg te blijven. 'Bij een overval van den troep gaat de heele ba-gage verloren. Een da-g later komt een van de verstrooide dragers bezweet aar-geloop en, brengt dien officier zijn portefeuille met brie ven. Een van zijn boys heeft geprobeerd zijn kist te redden, is daarbij door de Engelsehen zwaar 'gewond. Toch speelt hij 't klaar om le ijzeren kist te openen. Half bewusteloos neemt hij déze portefeuiide, zoekt -tot 'hij een verborgen- vluchteling vindt, die dezen schat a«n zijn heer kan brengen. Indien dé neger z'n bwana als een reoh-t- vaaidig meester heeft Ieeren- kennen, doet hij alles voor hem, dé blanke is voor hem een soort halfgod. Zijn woord ls wet en dit is ook de eenige verklaring, waarom deze honder den zwartjes getrouwelijk met de weinige blanken -blijven oorlogvoeren. Een kras -staaltje vertelt de schrijver. Een vijandelijke askari is gestorven en hij geeft bevel dén man te begraven. 's-Avonds aan dé kampvuren hebben dé as kari's groote pret Ze lachen van belang en de officier, nieuwsgierig -geworden, vraagt wat er aan 't handje is. Och, dat kunnen ze niet zeggen, 't is al te -mal. Eindelijk hoort hij, wat het geval ia Z'n askari's waren bezig het graf te graven, toen de doode weer le vend wercL Hij vraagt, wat ze doen. Ja, 'n graf graven voor hem. De levend geworden doode protesteert; hij is heelemaal niet dood. Dat kan niet waar zijn zeggen de Duitsche askari's; onze bwana heeft gezegd, dat hij dood' ls, dus ls hij dood. Dit argument is voor de neger voldoende en in den volsten zin des woord légt hij er zich bij neer, d.t in het -graf. ■De officier iaa-t dén man opgraven en hoe wel hjj eenige uren ander het zand gelegen heeft, komt hij bij en marcheert den anderen dag als gedwongen drager mee. In zulke oorlogsboeken kan ook een ethno loog wel wat van zijn gading vinden. Men kent de gezichtsdeformaties, die ook in Afri ka bij de vrouwen voorkomen en men weet niet, hoe zoo iets wetenschappelijk te ver klaren is. Bjj de Wamedo's in Portug.-Afrika krijgen de vrouwen evenais bij de Wamakonde in D.O. Afrika een houten, ronde schijf in de bovenlip gevoegd, waardoor de mond het uiterlij-k van een.eenden-bek 'krijgt. Voor ons 'n onbegrijpelijk ding, doch de deskundige askari's geven de gewenschte op heldering. De meisjes uit die stammen zijn onder de negers beroemd om hun schoonheid en deze gaf aanleiding tot herhaalde over vallen. Dus begon men in die dorpen de meisjes opzettelijk te misvormen. Maar hel pen deed' het middel toch niet, want men haalde de houten schijf uit de bovenlip, be strooide de bloedende gaten met zand en dan w-aren de meisjes na drie dagen ondanks de litteekens toch nog mooier dan hun eigen vrouwen. Een bizondere eigenschap -heeft de Duit sche schrijver onder z'n negers ontdekt en dat heeft -hem bepaald verbaasd. D) neger n.1. lacht em alles, wat hij niet kent Hij lach te om dé mijnwarpers, die de Engelschen in positie brachten, hij lachte geweldig om de vliegtuigen, die in kringen over de Duitsche stellingen zweefden. Maar 'hij lachte niet meer, toen deze stormvogels hun -eieren leg den. Intusschen trekt de karavaan van Lettow- V-orbeck verder verder. De Engelschen omsingelden hem telkens, maar hii slaat er zich door heen-. In Portu-geesoh-Afrika is geen plaats meer. Hij trekt naar Rhodesiö, vecht en lijdt honger. -Dan komen in November 1918 Engelsche wielrijders en melden den gesloten wapen stilstand, tevens, dat hij en zijn manschappen krijgsgevangenen zijn. De oorlog is ten -einde. Onder de negers is groote vreugde, in alle dorpen wordt gedanst, en- op groote trommen geslagen. Trotsoh zin gen de -askari's van hun veldtocht t gen machtige vijanden, die hen nimmer hobben overwonnen. Stil zitten de weinige blanken bij de kamp vuren. Ais Lettow-Vorbeok dé officieren laat aantreden, staan er twintig officieren in het gelid, twintig overblijvend en van de 300, waarmee de oorlog begon. (N. R. Ot.) SPORT. Voetbal. N.O.S.Helder 18. LAATSTE BERICHTEN. Berlijn, 22 Februari. Oim 1 uur in dén nacht waren voor dien PrudlaiBQhien liamdidlag 370 af- getTaardïïg'dén gekozen n.1. Duitsch-natitoa- len 69, Duitsche volkspartij 54, Centrum 67,j I >emocralten 23, Soalaal-dleimocraten 98, Oniaf- hjainkalijfcen) 25, Oom/munistem 29, Midden standers 4, Wedfen 1, Polen 0. Er werdén to taal 14,913.057 stemmen uitgebracht Berlijn, 22 Februari. Naar van bevoegde zijde wortllt medegedeeld, bedroeg (hot defi cit van het Duitaobe rijk in 1920 meer dan 80 mMiiaiild marlt, Beriijn, 22 Februari. De Pruisische lamJd.- anld, kómt reeds Dandlerdlajg 10 Maart in eer ste zitting bijeen. De agenda- vermeldt slechts de constitoulti.eeiring van den Landdag en die verkiezing van een MliMSter-PriesLdent Vol gens de Duitsdhe grondwet wondt een MiniS- OT-Presidént dioor den landdag aangesteld. Hij heeft dan sLedhits een regeetrinigsmeer- deriietid tot Stand to brengen. Kassei, 22 Februari. Maandagmiddag 5 uur werd in alle fabrieken to Kassei het werft 'gestaakt. Ongeveer 20000 -aibbeJders ver zamelden zldh op een oproep der soclaal-dé- miacraiten op dlo Friektoitehaplatz om to protes- neren, om tegen het streven dier monarch is- tlisahe gedachten ingang to doen vinden. De aanlanding tot déze demonstratie was een eigenaardig voorval dat ln den afgeloopen nacht plaats bad. Door aan onbekend dader, was die huUSdaur van de woning van dien oparburgemeaster Scheldamann gebarriaa- éerd, aoodat ld© otpperburgemeester in een ïotel moest ovemaohten. De socfaal-demoora- ton, legden dé verantwoordelijkheid voor dé ze daadl op do Duitech nationalisten. De ar-/ >ed)dérs trokken dn grooten optocht déor de straten en langs hét hoofdbureau van poli tie naar het bureau van de Kassei-er Alge- meün© Zedtung, een Duitsch nialtiioniaiistiiscih orgaan. Onderweg werldan bier en daar lan ge redevoeringen gehouden. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, Purmerend, 22 Febr. 1921. 5 stapels fabriekskaas p. 60 K.G. 29.— 23 K.G boter p K.G. 8.40—3.50 611 run deren: 220 vette p. K. G. 1.70—1.90; 878 melke en gelde 400—850; 60 stieren; 43 melke en gelde 400—860; 60 stieren; 43 paarden 160450 27 vette kalveren- p. K-G. 2.602.80; 761 nuchtere id. ƒ50—6ö;377 vette varkens p. K.G. 1.201.30;117 mager0 d. 15-80; 126 biggen 42—90; 20 bokken apeieren p. 300 stuks 1218; eendeieren 100 stuks 14.50. Helder II en 113—Batavier I 1—4. Het zeer mooie weder was oorzaak, dat we Zon dagmiddag eens een kijkje hebben genomen bij do Heldor-reserves. Hartverheffend ls de verboo- aing niet geweest. Helder kwam met een zeer gebroken combinatie uit; 6 spelers van het 3e elftal, welke 10 morgens al een zwaren wedstrijd gespeeld hadden, moesten hun dieneten nog eens presenteeron. Batavier, welke, naar we vernamen, een 2-tal invallers had, 'heeft geen sympathieken indruk gemaakt. Wanneer ar een strenge leiding was geweest, waren beslist enkele spelers van het veld verwijderd geworden. We hebben een matdh nog nooit zoo met -die handen zien werken en zoo zien haken als hier. De H.-spelers werden soms gewoonweg vastgehouden. Batavier speelde meer dam forsoh en hadden meer de man op het oog dan den bal en de voor het meerendeel lich ter gebouwde HeLder-epelers moesten het tegen dergelijk spel dan ook afleggen. De leiding bo- msitite feitelijk bii de spelers, daar de scheidsrech ter ditmaal de lijder was; hii liet zich van alles aanleunen en zeggen. Een verslag van deze match laten we achter wege; Batavier leidde met de rust 1—0 en maakte er na de rust 20 van, direct door Helder be antwoord met een tegenpunt, schitterend doe Doesburg vanaf de lijn gemaakt. Als keeper Au- gusteijn daarna uit zijn doel Loopt om ooa hal op te vangen, gaat deze over hem heen en belandt in het doel, en juiwt voor tijd weet Peters nog een punt aan de score toe te voegen: nadat even te voren de paal de redder van Helder was ge weest. Al-s H. een links-binnen bezeten -had, die schieten kon, had na rust nog wel een 2-tal co-als gemaakt kunnen worden. Dit heer had maar iet lnloopen, doch liet onbegrijpelijk genoeg de roed voorgezette ballen van Doesburg gewoonweg oopen. Spel is er van belde zijden alet te /.ion gogevon. Bij II. traden de linksback, rechtsbuiten on spil het moest op don voorgrond; eerstgenoem de was eohter in de tweede helft veel minder. De koepor moot leoren do ballen klemvast te maken, nu Hot h(i het leer, na het gestopt te hebbbn, telkens vullen. De middenvoor, die het ook wel kan, hield don bal telkens te lang bil zloh. Do linksbinnen, dlo voor de rust rechtshalf speelde, 1« nog to good voor het 4e elftal; niettemin had hot grootste woord, latavler won den wedstrijd door een minder faire speelwflze en door hun meerdere lirhaains- kraahit. De backs waren hier prima, zoomede de reohtsblnnen. Holdor m—Aria I 1—0. Do overgespeelde wedstrijd eindigde in een on gedachte zege voor de H.-juniores. Hoewel Avia mot 10 menechen speelde, is het niettemin een mooie prestatie, daar de leiders nog ongeslagen waren. Naar we hoonden, was het optreden van Avia ook venre van sportief. Het optreden van H. «tak daarbij in een veel gunstiger licht, een penalty aan de thuisclub toegekend, werd. moed willig zacht ingezet, opdat de keeper gelegenheid zou krijgen weg te werken. Zooals men weet had de le maal Avia reeds een 7—0 voorsprong, toen de match door scheids rechter Kwast gestaakt wend. Lest best! Helder'e laatste competitie-wedstrijd ie besloten met een niet gedachte overwinning, wat tevens beteeken-t, dat er eindelijk ep vreemden grond ook eens gewonnen is. En dat het zoo'n verzwakt elftal was dat de zege bevocht, Ls een felicitatie waard. Van de spelers, die aangeschreven waren, waren niet yenschenen Polderman, v. Leeuwen en de Groot; diens plaatsen werden nu ingenomen door den doelman van het 2e elftal, verder P. Bak en een speler van -het 3e elftal. Dat was ook oor zaak, dat de opstelling gewijzigd werd en zoo speelde Overeem b.v. rechtsbuiten en Biersteker middenvoor. De match werd op een vreoeelijk ongelijk terrein gespeeld: de rust bracht een 1—1 stand. Een praöht-goal, fraai door Broekhuizen remaakt, werd niet toegekend wegens buitenspel N.O.S. scoorde uit een penalty. Na de rust was voortdurend aanvallend, maar het effectvolle terrein deed vele kaneen verloren gaan; er kwam nog een goal -bij. Zomer was do maker van beide goals. Het geheele elftal heeft hard gewerkt en verdiende de overwinning volkomen. Hiermede behoort het 7e seizoen in den N V B. weer tot het verleden en we kunnen wel zeg gen, het slechtste seizoen wat „Helder" meege maakt -heeft. Zoo erg gesukkeld met spelers als in de afgeloopen periode, is nog niet voorgeko- men. Het .is niet gebeurd, dat tweemaal achtereen met hetzelfde team kon uitgekomen worden Van- daar, dat het resultaat maar dunnetjes is: op'eigen terrem werden vijf winstpunten behaald (score 10—11) en buiten 2 (score 3—24) in t<vt*kl 7 winstpunten, 13-35. De le wedstrijd tegen toe,- merdaal, de onverdiende nederlang Wor-% Vo?r' waarts en de wedstrnd la Velsen behnr,ro„ T.'s beste prestaties. Aanvoerder VeNnijToJdo en Zomer zijn alle wedstrijden present geweest- doch ook Wit en do spelers van hot 2e, die d® laatste matchas steeds uitkwamen, verdienen oen woord van hulde. Eveneens was Vreeke steeds van de partij, tot hii overgeplaatst werd. De rest waren meer gelegenheids-spelers. Dat H. een zoeor slecht seizoen achter den rug heqjft, toont onderstaande prestatie van de vorigs seizoenen het duidelijkst: 1914/1916. 9 clubs, no. 6. 13 punten, score 3139. 1915/1916.6 clubs, no. 4. 9 punten, score 1623. 1916/1917. 6 clubs, no. 2. 13 punten, score 199! 1917/1918. Trok Helder zich terug. 1918/1919. 7 clubs, no. 3. 15 punten, score 2720. 1919/1920. 8 clubs, no. 5. 12 punten, score 2033. 192Q/1921. 7 clubs, no. 2. 7 punten, score 13—35. Bovenstaande spreekt voor zichzelf, zoodat commentaar overbodig is. Geel Wit comb.Excelsior 03. Reeds bii den aanvang blijkt, dat Fxc., hoewel met uegén man spelend, veel sterker ls dan Geel Wit. Het duurt echter lang voordat Exc. met eeti goed schot van den rechtsbinnen de leiding neemt. E endaarna, als de keeper van G. W. uitgeloo- pen is, zet de midvoor v. E. bijtijd» over en L. trapt de bal in het verlaten doel (0—2). Na rust komt Geel Wit meer los; de achterhoede van Esp., met v. D. als uitblinker, zendt echter alles terug. Bij een uitval van Exc. krijgt B. den Bal, gaat er mee van door, en zet, bij het doel gekomen, goed voor. De bal wordt ingeschoten en achter doellijn gestopt, wét aan de oogen van den scheids rechter ontgaat. Ook wordt een buitenepelpunt niet toegekend. Dan maakt een back van Geel Wit hands in het beruchte gebied en G. vergroot de voorsprong van Excelsior (03). Met dezen stand komt -het einde. Het was geen mooie wedstrijd. De scheidsrechter had wel wat meer naar ruw spel mogen zien. Van Speijk IBatavier II 11. V.V.U. I—H.R.C. II 0—8. II heeft ons niet teleurgesteld, x'i', zijn uit Uit- HR.C. met een sprekende overwinning (30) geest teruggekeerd. Al dadelijk na den aftrap werd er door d$ Racers flink op den bal gezeten, -hierdoor blijk gevende dezen wedstrijd te mosten winnen. Als een kwartier gespeeld is, begaat V.V.U. sen over- treding. De strafschop hiervoor toegekend, wordit door den linksbinnen in een doelpunt omgezet, even later gevolgd met een prachtschot van den rechtsbinnen, wat eveneens doel treft. Rust gixut in met 20 voor de Raoers. Na de pauze -begint V.V.U. wat beter aan te pakken, dooh alle aanvallen door hen ondernomen, stranden op de solide verdediging van de Racems: a, zelfs -.ocht het wederom de linksbinnen ge- ukken den stand op 3—0 te brengen, waarmede scheidsrechter Jongens, die goed voldeed, hst ein de aankondigde. H.R.G. Hl—Atlas I 0-2. Oim halfdrie liet scheidsrechter Augustein de elftallen opstellen. H.R.C. III speelt eerst met de zon in den rug. Het begin is al direct voor .Atlas". De rechtsbinnen speelt door de backs leen en g^eft met een scherp schot den H.R.Q.- keeper 't nakijken. De roodhemden kunnen 't maar niet verder brengen dan de backs. Dan is 't weer de rechts buiten, die op dezelfde wijze als bij. het eerste doelpunt voor een tweede zorgt en de voorsprong van Atlas vergroot tot 20. De Racers probeerden het daarop met eenige verre echoten, maar de keeper van Atlas was op zijn plaats. Tot rust ging het spel verder gelijk op. Na rust -hadden de ;oodheniden de opstelling ge wijzigd en pakten dadel"'k flink aan, waardoor zij de eersto 10 minuten in de meerderheid waren, zonder reeultaat echter, daar de keeper van Atlas goed werk leverde. Een penalty op het atlas-doel werd dioor den keeper geretourneerd; naar den rechtsback,die er mee van door ging, doch voor open doel jammerlijk overschoot. Na nog en kele aanvallen ie het einde daar en heeft Atlas verdiend met 20 gewonnen. van 19—21 Februari 1921. GETROUWD: C. van der Plaat en W. Leijen- BEVALLEN: W. -J. Geus-Paling, d.: C. van Heems-Dienaar, d.; W. Klaver-Veldman, z.; A. de Groote-de Kok, z. OVERLEDDEN: P. J. J. van der Toom, 18 j.i D. Tukke, 9 mud. MARKTBERICHTEN.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6