1 Tweede Blad. VAN DONDERDAG 3 MAART 192t. Vergiftiging door brandende gasvlammen. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gbavenhage slaagde voor het Ma chinistendiploma A de heer A. G. H. van der Zwart alhier. Te Utrecht slaagde voor het'examen Nuttige Handwerken mej. A. M. Kuiper al hier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het Machinisten-diploma A de heer D. O. Fol- mer alhier. N Bij Kon. Besduit van 19 Februari 1921, No. 28, werd aan de Liedertafel „Helders Mannenkoor" de koninklijke goedkeuring op hare Statuten verleend. Voordrachtavond A. G. O. Wij mogen zeker nog wel wijzen op den voordrachtavond, a.s. Maandag 7 dezer te houden voor de Vereeniging „A.G.O." door mr. W. A. Kamp? Het zal een in alle opzich ten genotvolle avond worden, omdat hetgeen de heer Kamp geeft, 'beschaafd is en met veel smaak gekozen. De entréeprijs is hooger dan gewoonlijk het geval is, maar in aanmer king genomen 'hét gehalte van het gebodene, volstrekt niet te hoog. Winkelnienws. 'Die bekende modezaak in de Koningstraat van den heter S. Herschel is thans geheel gemoderniseerd1 en vergroot. De heer de Does, timmerman, alhier, heeft er een flinke, ruiilme winkel van gemaakt, met een stof vrije etalagekast, vooral voor de branche der firma Herschel van zooveel beteekenis. De firma van der Boon en Wentholt zorgde voor de elektrische verlichting; de heer Stam (Sluisdijkstraat) voor het schilder- en be- hangwerk. De firma heeft nu 'haar voorraad uitge breid' Specialiteit zijn dameshpuden en zijden stoffen en -wij geiooven. wel dat vele dames er niet dan schoorvoetend kunnen voorbij komen, zooveel moois is er te zien. Volgens de in dit blad voorkomende ananoe zullen van Zondag tot Woensdag ook hier, evenals vóór 14 d'agen in Arnhem, dioor Joh. de Heer en anderen, lezingen wor den gehouden over het in deze dagen meer dan ooit naar voren komende onderwerp: „de Wederkomst van Christus". Wij twijfelen niet of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken, om den actie ven redacteur van „Het Zoeklicht", over dit onderwerp, waar hij zoo 'goed in thuis is, te gaan hoeren. Afgezien van d!< vraag hoe men. over dit onderwierp denkt 1* >t toch zeker wei de moeite waard nota te n van wat hierover wordt geizegd :dto- 1 a die daar speciale studie van maakten. Naar ontvangen berichten uit Arnhem moeist voor die avonden tweemaal een groo- tere zaal wonden gehuurd daar de besproken zaal telkens weer te klein bleek. De laatst gehuurde zaal met 1100 zitplaatsen was ten slotte ook nog te klein'. Naar ons werd! bericht zal niet alleen een zangkoor voor afwisseling zorgdragen miaar zuilen ook Joh. en Mevr. de Heer hun lie deren doen hooren. Men leze de aanplakbiljetten en ro- graimma's die 6 cent overal veikr aar arfjn gesteld. v 1 GEMEENTERAAD. De Raad dezer Gemeente vergadert op Dinsdag 8 Maart a.s., des namiddags 8 uur. De agenda vermeldt de volgende onder werpen: Notulen. Ingekomen stukken. Verzoeken om ontslag van J. Bakker Dz. als lid van het Burg. Armbestuur en van O. J. E. Brutel de la Rivière als lid van de Com missie van Toezicht op het M. O. (Voorgesteld wordt dit ontslag eervol en onder dankbetuiging te verleenen). Verzoek van Mej. E. Verheus om ontslag als onderwijzeres aan School No. 2 en als onderwijzeres aan de Herhalingsschool. Verzoek van D. Timmerman om ontslag als lid-werknemer der Commissie van advies voor den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering. (Voorgesteld wordt dit ontslag eervol te verleenen). Schrijven van J. N. Basie, naar aanleiding van een door Burg. en Weths. tot hem ge richte aanschrijving ingevolge de Woning wet. (Burg. en Weths. stellen voor dit schrijven in hunne handen te stellen ter afdoening). Mededeeling van het Bestuur van het Alg. Weeshuis, dat het den heer H. Buiskool heeft benoemd tot Voorzitter. Mededeeling van een schrijven van den Directeur der Water- en Lichtbedrijven, be treffende het opsteken van straatlantaarns door den lantaarnopsteker Walboom. Mededeeling van een schrijven van den Administrateur der Bedrijven, betreffende het opnemen van muntgasmeters. Mededeeling van een schrijven van den Directeur der Water- en Lichtbedrijven, naar aanleiding van het adres der Vereen. „Koe- 8rasser Belang", Inzake eleotrlficatle van begras. Mededeeling van een rapport omtrent de doorbraak van den damwand in het Spul- ka naa!. Vaststelling van het kohier no. 1 van Schoolgeldheffing, dienst 1921, en van de kohieren nos. 6 en 7 der pl. dir. bel. naar het inkomen, dienst 1920. Voorstel om aan de leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim een presentie geld toe te kennen voor het bijwonen der vergaderingen. Voorstel tot wijziging van den titel „Ge- neente-Bouwmeester" in „Directeur van Gemeentewerken", tot aanstelling van een Adjunct-Directeur van Gemeentewerken en betreffende de 'bezoldiging van deze func- tionnarissen. Voorstelling tot vaststelling eener Veror dening itet wijziging en aanvulling der Alg. Politieverordening, tot het plaatsen van bor den en het verleenen van een blanco crediet aan Burg. en Weths. Voorstel tot verhuring van weiland en tuingronden. Voorstel om aan P. Kossen en E. Hoegsma te verkoopen een gedeelte van eenige per- ccel en gelegen te Koegras aan en nabij den Brakkeveldweg. Voorstel tot vaststelling der 4e en 5e suppl. Begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1920. Voorstel tot vaststelling van nieuwe tarie ven der Gemeente-Reiniging. Voorstel tot aankoop van feen brandsteeg achter de Vischstraat. Voorspel om een jaarlijksche bijdrage van ƒ1,0.— te verleenen voor de stichting van een herstellingsoord voor burgerlijke amb tenaren en beambten in 's Rijks dienst. Voorstel om het Gemeente-Ziekenhuis van een electrische installatie te voorzien. Voorstel om over te gaan tot electrificatie van het gebouw Prins Hendriklaan 8. Voorstel betreffende het invoeren van een zomercursus aan de Burgeravondschool. Voorstel tot onderhandsche verpachting van grasgewas aan L. C. Kraan Jr. Voorstel tot opname van gronden in het Grondbedrijf. Beantwoording adres van de afd. Helder van den Ned. Aannemersbond, 'betreffende het inheien van ongeveer 800 palen ten be hoeve van het Spuikanaal. Antwoord van den Burgemeester op de door het Raadslid L. F. van Loo in de verga dering van 2 November j.1. gedane vragen, betreffende het optreden van den Commis saris van Politie. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van de Gymnastiekvereeniging „O. K. K." en 20 andere Vereenigingen om wijziging der Belasting op Openbare Ver makelijkheden. Voorstel tot verhooging van het salaris van den conciërge der M.U.L.O.-School. Voorstel betreffende installatie van een kolenbreekinrichting aan de Gasfabriek. Voorstel tot aknkoop van grond van J. J. Smit c.s. en tot het afbreken en wederop- bouwen van een muur. Voorstel tot verhooging der subsidies aan de onderwijsinrichtingen over 1920. Voorstel om de onderwijzeres Mej. H. J. Prass over te plaatsen van School 1 naar School 2. Benoeming A. G. A. Verstegen tot lid der Schattingscommissie voor de Inkomstenbe lasting. Benoeming lid der Commissie van Toe zicht op het M. O. Benoeming lid der Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf. Benoeming R. Boogaard tot lid-werknemer der Commissie van advies voor den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering (vacature D. Timmermans). Reclames en oninbare posten. Electrificatie Gem. Ziekenhuis. De Commissie voor het Gemeente-Zieken huis heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek om het Ziekenhuis van electrische verlichting te doen voorzien. Volgens het plan en de 'begrooting van den Directeur van het Electriciteitsbedrijf zullen de kosten van electrificatie met inbe grip van aanschaffing van lampen ƒ2400. zijn. Hoewel hiermede dus een belangrijk bedrag, dat ons overigens niet te hoog voor komt, is gemoeid, meenen B. en W., dat dit geen beletsel mag zijn om tot electrificatie van het Gemeente-Ziekenhuis over te gaan. Met het oog op brandgevaar is het niet gewenscht den tegenwoordigen toestand langer te handhaven, terwijl het onderzoek van patiënten beter bij electrisch- dan bij gaslicht kan geschieden. Diensvolgens stellen B. en W. in overeen stemming met het advies der Commissie van Bijstand voor de Publieke Werken en onder verwijzing naar de overgelegde stukken voor het College te machtigen het'Gemeente- Ziekenhuis van een electrische installatie te doen voorzien. De financiëe'le regeling dezer aangelegen heid op de Begrooting zal te zijner tijd ter vaststelling worden aangeboden. Kolenbreeklnkrlchtlng. De nieuwe kolem-transportinrielhting aan de Gasfabriek voor het bunkeren der kolen voor de verticale oven-installatie is tot dus verre niet voorzien van een kolenbreekin richting. Een dergelijke installatie kan ech ter,„ blijkens het betrekkelijke voorstel van den Directeur der Gasfabriek, niet gemist worden. Bij aanschaffing toch van een kolenbreek inrichting kan de thans bestaande rooster verwijderd worden, zoodat de kolen direct in de transportinrichting gestort kunnen wor den. Het bunkeren der kolen kan dan te minder dan de helft van den tijd en met be langrijk minder personeel gebeuren, terwijl bij de tegenwoordig gevolgde werkwijze de rooster meermalen hersteld moet wordon, waarvan de reparatiekosten alleen al meer bedragen dan rente en aflossing van de ~e- heeie kolen-breekinriohting. Met de aanschaffing en het bedrijfvaar- dig opstellen van een kolenbreker met een capaciteit van 20 ton kolen per uur is een bedrad van f 6490 gemoeiui volgens een of ferte van de firma Aug. Klönne te Dort- mund, in welk bedrag dan nog niet begrepen zijn de benoodigde drijfriemen en eventueel? invoerrechten. Hoewel het hier geldt een belangrijke uit gave, meenen B. en W. toch in overeenstem ming met het advies .van de Commissie van Bijstand' voor de Water- en Lichtbedrijven, dat het wenschelijk is daartoe te besluiten met heit oog om die kostenbesnariraf door een dergelijke kolen-breekinrichting verkregen De firma Aug. Klönne ware de levering tot het bedrag in hare aanbieding genoemd op te dragen, evenwel op voorwaarde, dat zij eventueele invoerrechten voor hare rekening neemt en de benoodigde drijfriemen er bij evert zonder verhooging van dit bedrag. 'Dienovereenkoimstic stellen B. en W. voor ïen te machtigen tot installatie van een ko len-breekinrichting a!s bovenbedoeld. Commissie van Toezicht M. O. Ter voorziening in de vacature van lid der plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, ontstaan door het ver leenen van eervol ontslag aan den heer J. A. J. van Horssen, biedt de Commissie van Toezicht o. h. Middelbaar Onderwijs de vol gende aanbeveling aan: 1. A. M. Engelmaan, notaris. 2. L. Liebert, directeur v. h. biologisch vissoherjjonderzoek. Zomerlessen Burgeravondschool. Tot nog toe vangen de lessen van de Bur geravondschool aan den lsten October en eindigen zij den laatsten Vrijdag in Maart. Gedurende de maanden April tot en met September wordt dus geen onderwijs gege- ven. Bij schrijven van 25 Mei jJ. deelde de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Ün- uerwijs B. en W. mede, dart de onderbreking van ue lessen gedurende de zomermaanden storend op het onderwijs werkt. Zij schrijft verder: ,43e duur der onderbreking komt der Commissie te lang voor, welk euvel zij zich voorstelt te kunnen ondervangen door bijvoorbeeld het aantal lesuren 's winters te verminderen en gedurende de zomermaan den die' uren weder in te halen of den win- tercursus zoo te laten en bovendien gedu rende den zomer eenige lessen per week te geven." B. en W. hebben over deze aangelegenheid het advies ingewonnen van den Directeur der Burger-avondschool, die het laatste voor stel het meest aannemelijk achtte, omdat toch de wintertijd voor het eigenlijke onderwijs gebezigd moet worden. De Directeur acht het echter raadzaam voorloopig eerst een proef te nemen, wat ook B. en W. gewenscht voorkomt en waarmede de Inspecteur op het Middelbaar Onderwijs zich geheel kan ver eenigen. Deze proef zou zich, zooals de Directeur aangeeft, dan kunnen uitstrekken over de twee vakken, waarin de grootste bezwaren voor de leerlingen bestaan, n.1. Algebra en Nederlandsche Taal. Het onderwijs zou dan in de maanden April, Mei, Juni en Juli (de maand Augustus is er vacantie, terwijl in September de nieuwe cursus wordt voorbe reid) gedurende één uur per week voor elk der vakken kunnen worden gegeven aan alle leerlingen, die overdag geen onderwijs ge nieten. Het tijdperk zonder onderwijs wordt dan teruggebracht van 6 op 2 maanden. De kosten aan het nemen van deze proef verbonden zullen naar raming bedragen: Salaris Directeur600 Salaris leeraren 14 lesuren gedurende 18 weken f 4.— per lesuur 1008 Vergoeding conciërge150 Leermiddelen142 ƒ1900 Bij de begrooting voor 1921 is voor het ge ven van dit onderwijs reeds een bedrag toe gestaan van 1650.zoodat alsnog 260. zal moeiten worden uitgetrokken. Deze kos ten komen geheel voor rekening der ge meente, doch B. en W. achten de regeling van groot, belang voor het onderwijs en de kosten daarom niet te bezwarend. Voorschot Woningbouw. Bij Raadsbesluit van 21 December 1920 werd een voorschot van ten hoogste ƒ40.000 verleend aan de Woningvereeniging „Ver betering zij ons Streven" alhier, ten behoeve van den aankoop van grond voor woning' bouw. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben eenige bezwaren tegen den vorm, waarin zulks is geschied. Zij achten toe kenning van een voorschot aan de Vereeni ging, waar deze toch weer den grond aan de gemeente'zal verkoopen en daarna denzelf den grond weer in- erfpacht van de gemeente zalontvangen, minder noodig. Het ware daarom gewenscht, dat de gemeente inplaats daarvan besloot tot aankoop van den grond van de Vereeniging, zoodra deze eigenaresse van den grond zal zijn geworden en te dien einde een voorschot uit 's Rijkskas aanvroeg B. en W. stelen mitsdien den Raad voor het besluit van 21 December dienovereen komstig te wijzigen. BUITENLAND. Het rapport der Duitsche commissie van deskundigen. Berlijn, 2 Maart. Het rapport van de commissie van deskundigen, uitgebracht over de economische gevolgen, die de uitvoering der besluiten van Parijs voor Duitschland zouden hebben, wijst er op, dat, indien Duitschland jaarlijks 6 milliard gouden mar ken moet opbrengen, de bevolking per hoofd 100 gouden marken, of 1000 papieren marken per jaar zou moeten betalen. De belasting in Duitschland bedraagt reeds per hoofd 599 papieren marken tegen 390 papieren franken in Frankrijk. Zij zou bij het opleggen van de jaarlijksche schatting van 6 milliard mark (goud) dus stijgen tot 1599 M. papier (per jaar per hoofd). Volgens het rapport is betaling alleen mogelijk door den uitvoer van goederen. Deze moet beperkt blijven tot den uitvoer van productie overschotten, d.w. z. tot het verschil tusschen de voortbrenging en het voor het leven noodzakelijke verbruik in Duitschland zelf. De Duitsche handelsbalans is passief. Het overschot van de invoeren boven de uitvoeren moet voor 1920 op ten minste 2.5 milliard goudep mark worden ge raamd. Nog ongunstiger staat het met de betalingsbalans. De som van de Duitsche be talingen per jaar, (die voor de schadeloos stellingen niet meegerekend) wordt op per manent 1V» milliard geschat. Dientengevolge moet het Duitsche volk Jaarlijks 4 milliard 8ouden marken aan het buitenland afstaan, 'ultsohland kan zijn handelsbalans verbete ren door beperking van den Invoer aan bul- tenlandsche luxe-goederen. Hierop zou over de milliard aan gouden marken kunnen worden bespaard. Dat zou echter voor het rijk het verstoppen van een groote bron van inkomsten beteekenen, op de mogelijkheid tot uitbreiding van welke bron door de des kundigen van de geallieerden meermalen is gewezen. Hert nadeel aan de 'belangen der geallieer den zelf en aan die der neutrale zou nog ern stiger wezen. Het uitvoercijfer van de beschaafde landen tezamen bedraagt minder dan 100 milliard goud-marken. Waar Duitschland vroeger 10 procent daarvan opbracht, zou het in de toe komst gedwongen wordep 40 procent daarvan op te brengen en een daarmee overeenstem mende massa van concurreerende goederen van de markt te verdringen. Indien de algemeene uitvoerbehoefte op alle punten van de aarde zou stuiten op den stroom van Duitsche goederen, die daar noodgedwongen moeten worden aangeboden, dan zou er in het internationale verkeer een verbittering ontstaan, die alle concurrentie strijden van het verleden overtreft. De onmo gelijkheid van een Duitschen goederen-uit voer van 40 milliard brengt tevens voor Duirtschland de onmogelijkheid mee om in het kader van het 'bestaande wereldverkeer afbetalingen te doen in den omvang waarin de Parijsche voorstellen dit verlangen. GEMENGD NIEUWS. Brand ln een hulpziekenhuis. Dinsdagnacht werd de Haagisohe brand weer "©alarmeerd voor een kolossalein brand op het terrein van het hulp- ziekenhuis der gemeente 's-Grajvenhage, aan den Tapijtweg, halverwege Schevenui- gen. Dit hulpziekenhuis bestaat uit ca. !?0 lange, over een groot terrein verspreide hou ten berakiken en een hoofdgebouw, vroeger het dusgenaamde Engelsohe ziekenhuis, uit de oorlogsjaren bekend. Toen de brandweer ter plaats was geko men, gaf inderdaad een vuurzee, oplaaiende uit geweldige rookwolken, den schrikwek- kenden indruk alsof het geheele barakke.. complex in lichrter-laaie stond. Gelukkig ech ter !s de brand binnen een klein uur ge- bliuscht kunnen worden, en beperkt tot barak no. 8, die voor hert 'grootste gedeelte is uit gebrand. Ta die barak was de verloskundige af dee ling gevestigd en er bevonden zich in het geheel een veertigtal vrouwen met hun kin- dertjes*Ln, In het gedeelte waar de brand ont stond. zullen zich misschien acht tien vrou wen bevonden hebben. De verwarming van die barak wordt verkregen door een kachel in het midden van het vertrek, die met een lange pijp langs de houten zoldering uit mondt in een gat in den zolder. Hierin schijnt de oorzaak gelegen te zijn van den brand. De dienstdoende zusters namen oinmiddel' lijk kalm maatregelen om de aan hun zorg toevertrouwde zieken over te brengen naar een veilige plek. Onder leiding van de tot dit ziekenhuis behoorende geneesheren, doctoren Bijnen en Lumenitut, en den ge neesheer-directeur van het gtroote gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal, dr. E. A. Kocfo, werden de verpleegden overgebracht naar arntere berakken. Het gerucht, dat de ronde deed, nl. dat en.n kort weleden bevalen vrouw haar kindj miste, kon gelukkig spoedte worden tegen gesproken, wamt korten tijd daarna werd gemeld dat het kind terecht was. Wel is 'er bij dezen brand een sterfgeval te betreuren van een vrouw, die een week geleden 'geope reerd, tijdens den brand aan hartverlamming overleed, klaarblijkelijk door den schrik. Te 4 41/» ure 'in den morgen was de vlam geheel gedoofd. Van de ©ene helft van de barak is niets overgebleven. De beroovlng van 33.000. Op 3 Sept. 1920 is in het beruchte huis Si. Olofssteeg 9 te Amsterdam een looper van een onzer groote industriëele ondernemin gen, die op den morgen van dien dag een som van ƒ33.100 had ontvangen, van zijn portefeuille, waarin dit bedrag was gebor gen, beroofd. In verband met deze berooving zijn thans door de politie aangehouden een 27-jarig* zeeman en diens vriendin, huizende in hun gemeenschappelijke woning in de Marnixstraat. Tevens werden gearresteerd een 31-jarige expeditieknecht en de 40-jarige vrouw, waarmee 'hij in de Polanenstraat samenleeft. De vrouwen moeten den geld' looper het roofhol hebben binnengelokt. De beide kerels sloegen daarna bun slag. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Scheepsramp. Met het Engelsche stoomschip „Arehime- des", Dinsdagmorgen van Buenos Ayres te Rotterdam aangekomen, is aangebracht de uit tien man bestaande bemanning van het Portugeesohe zeilschip „Suzanno", kapitein F. V. Santanna. Zaterdagmorgen is dit zeil schip, met een lading steenkolen van Cardiff op reis naar Ponta Delgada, in de golf van Biscaye tengevolge van het ruwe weer lek geslagen en op 46°5' Noorderbreedte en 7° Westerlengte gezonken. De bemanning sprong met zwemvesten aan over boord, toen het schip zonk en werd door de „Ar- chimedes" gered. Het zeilschip is eigendom van de Compania Carrejadores Acoreanos te Ponta Delgada. De geheele bemanning ls gered. „Wegbrengen" van schepen. Door de Haagsche recherche is te Velser oord aangehouden een 26-jarige machinist verdacht van het z.g. „wegbrengen" van een schip, gepleegd onder IJmuiden. Tegen een boom gereden. Dinsdagavond heeft een fietsrijder van Arnhem, onder de gemeente Ede ter hoogte van het Planken Wambuis een militair ge vonden, badende in zijn bloed. Een eind verder lag diens motorrijwiel, met den nog in vollen gang zijnden motor. Blijkbaar is de motorrijder tegen een boom gereden, waar door hem de schedel werd verbrijzeld. Bij onderzoek bleek het slachtoffer te zijn de.aspirant-vaandrig Koolhaas, van de School voor verlofsofficieren te Ede. Motor-ongelnk. Men meldt uit Oulemborg: Gistermiddag ls een gehuwd motorrijder, 84 jaar oud, van Amsterdam Afkomstig, tegen een boom op den straatweg onder de ge meente Buurmalsen gereden en gedood. HIJ laat een vrouw met vier kinderen na. Zijn metgezel werd aan hoofd en neus verwond, doch kon per trein naar Amsterdam vertrek ken. Veredeling van de Kermis. Evenais in andere plaatsen, is te Middel burg het vraagstuk van al of niet afschaffing der kermis een brandende quaestie, te meer daar bij het compromis tusschen de prote stant sob-rechtsche raadsfractie, de Vrijz. Deiu. en de S. D. A. P. o.a. werd besloten de kerinis af te schaffen, mits daarvoor iets goed anders in dé plaats kon worden gesteld. In de vergadering van 24 Nov. j.1. werd een commissie ad hoe benoemd, bestaande uit drie raadsleden om het vraagstuk nader te beetudeeren. Deze oommissie assumeer de zich vijf personen uit de burgerij. Deoe commissie heeft de zaak van alle, ook van de financieele zijden beschouwd en heeft nu een lappart uitgebracht, waarvan de con clusie is, dat de commissie het mogelijk acht de kermis te vervangen door «en MicUM- burgsche feestweek. Het ontwerp-programima, waarvan de kos ten op 10.000 zijn geraamd, omvat een his torische optocht, gymnastiekuitvoering, voet bal-, korfbal-, zwem- en athletrtek-wedstrijd, gymkanaraces voor rijwielen en motorrij wielen, muziek-wed^trijdep, ringrijderij te paard, gondelvaart, vuurwerk, zangoonoours, openlucht-biosoope enz. Inmiddels heeft de raad besloten de 'ker mis op de gewone wijze te doen doorgaan. 't Kan verkeeren. Men schrijft, aan „De Stand.". In het vreemdelingenkamp te Harderwijk is aangebracht de oud-minister van binnen- landsche zaken van Venezuela, tevens oud president van Bolivar. Prettige gasten. Onlangs was een Amerikaansoh eskader op bezoek ter reede van Managua, in den 9taat Nicaragua. Het gedrag van de Amerl- kaansche Jantjes bij het passagieren schijnt te wensclien te hebben overgelaten. Ten min ste één van de plaatselijke bladen loet zich in ongunstige bewoordingen uit over de Arnerikaansche zeelieden. .Een aantal Ame- rikaansche matrozen, daarover verbitterd, begaf zioh naar de drukkerij in quaestie on sloeg er deu boel kort en klein. De daders zijn nu door een Amerikaansdhen krijgs raad veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf en oneervolle verwijdering uit de ma rine. Een gemeente bankroet De gemeente Löbejtln bij Halle is bankroet Dit is de eerste Duitsche stad die haar be talingen staakt. Er is een tekort van 200.000 mark ©n de oommunistische meerderheid van den raad weigert het door nieuwe belastin gen te dekken. De gemeente-arbeiders ©a beambten zijn ook ni«t uitbetaald. Prof. Van Itallie te Leiden schrijft in de „N. Rott. Crt": Ofschoon ik niet 'bekend ben met de nader» bijzonderheden, waaronder de dood der beide vrouwen in de Haagsche badkamer is inge treden, meen ik toch goed te doen met nog eens te wijzen op het gevaar, waaraan men zich blootstelt, door in slecht of niet-geven- tileerde badkamers te verblijven. In de be treffende dagbladberichten werd aanvanke lijk vermeld, dat de doöd der beide slacht offers niet kan worden toegeschreven aan gasverstikking, daar men bij het openen van de deur den geyser nog brandende vond, terwijl een later bericht de tijding bracht, dat in het bloed van de'lijken kooloxyde ia gevonden. De 'dood is dus het gevolg van een kooloxyde-vergiftiging, een intoxicatie, die zoo veelvuldig voorgekomen is, dat wellicht geen ander vergift daarmede in de statistiek der vergiftigingen op een lijn is te stellen. Het kooloxyde kan afkomstig zijn van het lichtgas, dat daarvan wisselende hoeveelhe den bevat. Bij behoorlijk geregelde vlammen en voldoende toetreding van lucht verbrandt dit kooloxyde tot veel minder vergiftig kool oxyde. Van gaslekken wordt in de berichten niet gesproken, zoodat alleen aan een onvol ledige verbranding van het gas in den gey ser, gepaard met onvoldoenden afvoer van de verbrandingsproducten, kan gedacht worden. Nu staat het Haagsche ongeluk niet op zich zelf. Uit het buitenland zijn vele gevallen van dien aard bekend, terwijl ik mij van on gevallen uit de laatste jaren, vergiftigingen uit Rotterdam en uit Haarlem herinner. Ook in deze plaatsen vonden de slachtoffer» den dood in de badkamer. Van het vele, dat over dergelijke vergifti gingen geschreven is, wensch ik 2 publicaties naar voren te brengen. De eerste komt voor in bet Vierteljahrsschrift f. gerichtliche Me- dicin (1899. XVIII, blz. 314). De oorzaak van- het optreden van die doodelijke hoeveelheid kooloxyde wordt hier toegeschreven aan een afkoeling der vlammen, zooals die steeds zal intreden, als het koude water door den gey ser stroomt. Volgens deze opvatting brengt dus elke geyser het gevaar van een onvol ledige verbranding van het lichtgas met zich. Het gevaar wordt vergroot als het gas onder verhoogden druk uitstroomt. In het laatste geval kan kooloxyde ook aangetoond worden in de niet verbrande gassen van niet afge koelde gassen. De tweede publicatie ls een belangrijk rap port -door dr. G. van der Sleen te Haarlem uitgebracht (Het Gas. 1916, blz. 235—251), naar aanleiding van een in December 1915 daar ter stede voorgekomen ongeluk in de badkamer. De vele proeven, daarin beschre ven, «toonen zonder twijfel aan, dat „opge sloten" vlammen met belemmerden afvoer der verbrandingsproducten aanleiding kunnen geven tot ontwikkeling van vergiftige .gas sen, met name kooloxyde. Deze proeven heb ben betrekking op branders met luchttoevoer (Bunsens branders). Tengevolge van de ln Berlijn voorgekomen vergiftigingsgevallen ln badkamers hebben het Medicinal-Collegium en de Berlijnsche politie-president gewaarschuwd tegen het gebruik van verwarmingstoestellen (ook bad- geysers) en van gaskooktoestellen, Indien raet voor behoorlijken afvoer van de ver brandingsgassen is gezorgd. Ik meen goed te doen hierop nog eens de aandacht te vestigen en met nadruk te wijzen op het groote gevaar, waaraan men zich blootstelt in slecht geventileerde badkamers. Zoolang de geyser brandt, zorge men, zoo althans de verbrandingsgassen niet in een goed trekkenden §ohoorsteen kunnen afge-> voerd worden, voor goede ventilatie en late het raam zoolang open, als de geyser brandt en de bedorven lucht door verscüe lucht ls vervangen. De slachtoffers van Rotterdam, Haarlem en Den Haag moeten niet door nieuwe ge volgd worden. Smokkelen. De politie te Constanz hpeft een onder- aardsche buis ontdekt, die van Duitschland onder de grens door naar Zwitserland loopt en waardoor den laatsten tijd groote hoe veelheden zilvergeld nahr Zwitserland zijn uitgevoerd. Een aan de grens bij Kreutzingen woaend

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5