NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse Nergens Gl| zift stom No. 5372 DINSDAG 8 MAART 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 20 - Intero. Telefoon 60 BUITENLAND. DB CONFERENTIE TB LONDEN. Uit Londen werd Zaterdag aan de „N. Rott. Crt." gemeld: gedrukts «n vsmnoskls stetrnmtog ligt ever alles wat met de conferentie in verband staat. De Duitschers hooren zoo goed als niets uit Berlijn en hebben ook vrijwel geen voeling met de geallieerden. Zij hebben geen mogelijkheid om de kansen van de voorstel len, die zij uitwerken en die morgenavond klaar zullen zijn, te berekenen. Daardoor ver- keeren zij tot bet laatste «ogenblik in een zenuwmoordcnde onzekerheid. Het is heel moeilijk voor hen aan de tegenovergestelde zijde een man van gezag te vinden, bereid om zich over de vooruitzichten van bepaalde plannen te laten polsen, omdat niemand de verantwoordelijkheid wil dragen voor zulk een oordeel. Pogingen in die richting hebben dus nog niets opgeleverd. Wat de actie der Duitschers nog meer be lemmert, is de ontstemming onderling als gevolg van de ontevredenheid over Simon's tactiek. Ieder is ontevreden. Men krijgt den indruk, dat ook in het geallieerde kamp te genover deze hulpeloosheid een zekere ont stemming is ontstaan. Men spreekt hier veel ervan, dat terugkeer tot de vijf annuïteiten van Brussel ais voorloopige regeling nog de beste uitweg was, maar de kansen voor dit lapmiddel, dat Duitscbland's oeconomische positie jaren lang onzeker houdt, zijn ook al niet bijster groot. Op het oogenblik kan men zeggen, dat het zwaartepunt van het geschil tusschen de ge allieerden en de Duitschers bet in rekening brengen van het reeds door Duitschers ge- resteerde ligt. Daarover heerscht in de >uitsche delegatie eenstemmigheid, dat dit in rekening brengen een conditio sine qua non voor iedere schikking is, daar de Duit schers het als te ontmoedigend beschouwen als al wat betaald of geleverd is, in een bo- demlooze afgrond verdwenen zou zijn. Daar tegenover zijn Duitschers (bereid over de schatting van deze prestaties te onderhande len en houden zij niet aan de schatting van twintig of vijftien miljard onwrikbaar vast. Ook hierin sohuilde een fout van SimOns' tegenvoorstel, Hij was gemachtigd om anders te spreken, dan hij gedaan heeft. Hij noemde nu ongeveer vijftig min twintig miljard en daardoor kwam het leelijk klinkend getal van dertig miljard voor den dag. Hij had kunnen zeggen het grondkapitaal van de Parijsche eiscnen, berekend als drie-en-.vijftig miljard, minus het reeds betaalde bedrag, dat niet door de Duitschers genoemd, maar eerst in gemeenschappelijke onderhandelingen zou worden bepaald. Had hij van deze machtiging gebruik gemaakt, dan zou ook dit gedeelte van zijn voorstel naar ententeoordeel beteren indruk hebboen gemaakt. Hij droeg alles voor aooals het 't minst tot zijn recht kwam. Men mag aannemen, dat de Duitschers nog eens hun geluk zullen probeeren njet de eerst verknoeide voorstellen, waarbij men dan natuurlijk niets meer zal achterhouden. De Duitsche delegatie maakt daarom niet den indruk van koortsachtig te werken aan nieuwe dingen. Het heele probleem is zoo doorwerkt, dat men eigenlijk alleen de tacti sche kant nog overwegen kan. Het komt nu maar er op aan welke groep met haar beleid de overhand houdt. In ieder geval echter is de houding van en de stemming in de Duit sche delegatie niet zoo zenuwachtig verward en desperaat als de persstemmen, die ons hier uit Berlijn hebben bereikt. Wanhopig is niemand. Al zijn vooral de hoofdlieden weinig opgewekt gestemd. Simons zelf hoort ook niet tot de ergste zwartkijkers. Aan ententezijde wacht men een "-«zins gemelijk af. Men heeft nu het parool an Si mons „to wait and see" overgenomen. Aan dien kant voelt men zich echter ook blijk FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruik verboden). o l) HOOFDSTUK I. Het meisje met het litteeken. „Jonge dame, goed opgevoed, ontwikkeld, vreemd in de stad, en zonder familie, wenscht betrekking als juffrouw van gezelschap of particulier secretaresse (bij dame van aan zien en positie. Goede leotrioe, pianiste, kan vlug en nauwkeurig in de huishouding boek houden, bevattelijke helpster, gewillig en voorkomend. Salaris geen vereisahte. Adres Miss Betty Shaw, Wakefield Avenue 160". Het meisje las de advertentie voor den twintigst enkeer, liet daarna de krant op de met schamele voorwerpen bedekte, middelste tafel vallen, haalde ongeduldig de sohouders op en fronste het voorhoofd tusschen de rechte wenkbrauwen. In de zitkamer in het pension hing een waas van grijze somberheid, en buiten het raam warrelden sneeuwvlokken, die wit af staken tegen de dieper wordende scheme ring. Een hoopje opengescheurde envelop pen en een paar kaartjes op den schoorsteen mantel leverden het bewijs, dat er op de na ïeve aanbieding antwoorden waren gekomen; aan hst meisje wendde mek met een wan baar niet al te ibehagelijk. Ieder vreest voor mislukking en vindt een hoogstens twijfel achtige troost erin, dat deze voor den tegen stander eveneens heel erg izou zijn. Misschien brengen de laatste dagen nog onverwachte ontspanning, doordat klachten, die elkaar van beide zijden zoeken, den weg tot elkaar vinden en er daardoor een ont spanning ontstaat In ieder geval 1» het Londensch tenei» gunstig ervoor. De „Daily Chronicle" zegt, dat de eerste bijeenkomst met Simons, waarop deze gewij zigde voorstellen indiende, gehouden werd ten huize van Lord Ourzon en dat Lloyd Ge- orge, Ourzon, Briand, Loucheur, Simons en Bergmann eraan deelnamen. Het blad vervolgt: „Simons begon met een rede, waarin hij Lloyd George's requisitoir tegen Duitschland 'naging en verklaarde, dat de Parijsche besluiten voor Duitschland den ondergang ibeteekenden. De gedelegeerden Van de Geallieerden werden bij deze alge meenheden ongeduldig, waarop Simons er toe overging, om de vraagstukken recht streeks te behandelen. „Wat het bedrag van het reeds door Duitschland gepraesteerde betrof, hij scheen nu geneigd om genoegen te nemen met 7 milliard mark in plaats van de vroegere ra ming van 20 milliard mark. „Simons uitte ook de meening, dat het be drag van de annuïteiten lichtelijk verhoogd zou kunnen worden. Hij stelde een vermeer dering voor, die naar hij betoogde, aan de geallieerden in dertig jaren zou geven, wat zij in twee-en-veertig verlangd hadden en hij zeide, dat men een internationale leening van acht milliard mark zou kunnen sluiten, in plaats van vier milliard. „Daar Frankrijk Duitsche arbeidskrachten voor het herstel van het verwoeste gebied had afgeslagen, stelde hij voor, dat Duitschland eenheidsmateriaal voor het bouwen van hui zen zou leveren. „Lloyd George", zoo vervolgt de "Daily Ohronicle", „zeide, dat men met den besten wil van de wereld, datgene wat Simons op perde, nauwelijks als een nieurw aanbod kon beschouwen. Hij beloofde echter, dat de ge allieerde en Duitsche deskundigen de voor stellen zouden toetsen." Landen, 7 Maart. In de crisis over de vergoedingkwestie zijn er gisterenavond be langrijke dingen gebeurd. De breede trekken van de te verwachten Duitsche voorstellen worden, aan den eerste- minister op zijn buitenplaats Chequers giste ren overgebracht door Lord d'Abernon, den Britschen gezant te Berlijn, Loucheur en Theunis, die op verzoek van dr. Simons met de Duitsche afgevaardigden Zaterdag over leg hadden gehouden. Tengevolge van die mededeeling, riep Lloyd George gisterenavond ijlings een vergade ring van de geallieerden bijeen in zijn huis in Downing-street. Aanwezig waren daar de eerete-mlnieter, Bonar L&w en lord d'Aber non voor Engeland, Briand en Loucheur voor Frankrijk, Jaspar en Theunis voor Bel gië, Sforza voor Italië en baron Hajasji voor Japan. Deze samenspreking duurde twee uur en werd gevolgd door een andere om tien uur. Deze vergadering van den Oppersten Raad is te middernacht geëindigd en heeft den grondslag vastgesteld, waarop de conferentie nieuwe Duitsche voorstellen zou kunnen toe laten. De beraadslaging ontwikkelde zich over de voorstellen van baron Schroeder, staats secretaris van financiën, strekkende tot aan neming van de annuïteiten, die bij het ac- ooord van Parijs zijn vastgesteld, voor de vijf eerste jaren, met de mogelijkheid om ze daarna te herzien; van verhooging van 12 op 30 pet. van de heffing op den uitvoer; van de uitsrifte van een internat!' nale leening van 8 milliard gouden marken; en van de sl .dting van een handelstractaat, gelijk staande met hopig gebaar van die paperassen af en begon op en neer te loopen, terwijl hare peinzende oogen zoo strak stonden, alsof zij de scha duwen, die om haar heen kropen, wilde door boren. Opeens Stond zij stil, gespannen en Oplet tend, met opgeheven kin en snellere adem haling. Het rhytmisch gesnor van oen auto had de stilte van de in sneeuw gehulde straat gestoord, en met een dof geknars van de remmen hield zij voor de deur stil. Hét meisje vloog naar het raam toe en gluurde benieuwd tusschen de gore gordijnen door. Bij den trottoirband stond een zware limousine, waarvan de romp zwart afstak tegen de lichtere schemering eromheen. Over het benedengedeelte van het koetswerk liepen witte schuine strepen en van boven was de auto bedekt met een zwierige kap in den vorm van een torpedo. Het was juist een auto als iemand met een eenigszins grilligen smaak en het geld om hem te kunnen bevre digen, zou gekozen hebben. Maar als het een echte Jaggernaut was geweest, had de uit werking ervan op het meisje niet schrik wekkender kunnen zijn. Zij deinsde van het, raam terug, met gebalde handen, een zwoe gende borst en, hoewel zij in de schaduw stond, leek haar gezicht verwrongen tot een masker van kwaadaardige woede, die nauw verwant aan triomf was. Daarna ontspanden zich de kleine handen, en met een ziohtbare inspanning om zich te bedwingen, keerde zij zich naar de deur toe, toen dralende voeten door de gang schuifelden en gemompel van stemmen hoorbaar werd. „Weer een dame om u te spreken, Juf frouw". Een slonzig hoofd verscheen in de deur en het meisje deed een stap naar vore» om dl spreekater tegemoet te gaa». de afschaffing van alle bepalingen betreffen de ongelijke behandeling; al deze voorwaar den ondergeschikt te maken aan het behoud van Opper-Süezië door Duitschland. De geallieerden waren van oordeel, dat deze aanbiedingen volstrekt onaannemelijk waren en verstonden zich op initiatief van Lloyd George, over het volgende plan: (1) dertig annuïteiten bepaald op 3 milliard gou den marken; (2) een heffing van 80 pet. op den uitvoer met een vast gewaarborgd mini mum, die na vijf jaar fl tot 8 milliard mark zou kunnen opleveren. De commissie van herstel zou, na het totaal van de schadever goeding, die Duitschland verschuldigd is, opgemaakt te hebben, de waarde van de nood zakelijke vergoedingen vaststellen om het bedrag, dat te Parijs v^tgesteld is, vol te maken. De Dultache delegatie schijnt de oraentee- ring verloren te hebben. Zij hield overleg met Berlijn, zonder dat zij neg kon antwoor den, of zij deze regeling aanvaardt, die vrij wel gelijkwaardig is met "het accoord van Parijs. De geallieerden zouden Maandagochtend bijeenkomen om een eventueel antwoord in ontvangst te nemen. De officieele bijeen komst is op vanmiddag twaalf uur bepaald. DE DUITSCHE TEGENVOORSTELLEN VERWORPEN. Inwerkingtreding der sancties. Zoóals uit vroegere berichten blijkt (men zie o. a. in het le blad), was de Duitsche dele gatie Zaterdag en Zondag in voortdurend contact met Lloyd George en naar het schijnt ook met de Italidansche delegatie. Deze voor een groot deel geheime onderhan.- jen hadden te Parijs reeds eenige ongerustheid gewekt. Men vermoedde, dat Engeland en Italië een tegemoetkomende houding aanna men. Inderdaad schijnen pogingen om een vergelijk te treffen te zijn aangewend, doch zij stuitten af op de onverzoenlijke tegen stand der Fransche gedelegeerden Briand en Loucheur. Maandagmiddag half vijf werd de Confe rentie hervat. Het woord was eerst aan Lloyd George. De opmerking door dr. Simons in een vroeger op den morgen gehouden bijeenkomst ge maakt, n.1. dat de Duitschers de grondslagen van het accoord van Parijs niet konden aan vaarden, werd als een weigering beschouwd. Het lange betoog van Lloyd Oeorge kwam tenslotte hierop neer, dat de geallieerden de, nieuwe Duitsche tegenvoorstellen volkomen onaannemelijk achtten, en de toepassing der sancties niet langer konden opschorten. Dr. Simons, het hoofd der Duitsche dele gatie, hield vervolgens een lange redevoe ring, waarin hij o. a. wees op den goeden wil der Duitschers en het vooral betreurde, dat men niet goedgevonden had, dat de Duit schers het reconstructiewerk in de verwoeste gebieden op zich namen. Hij deelde verder mede, dat Duitschland, hoewel het» geen lid was van den Volkenbond, toch de acte had geteekend. De Duitsche regeering zou zich dan ook op dén Volkenbond beroepen indien dé sancties werden toegepast. Deze rede werd niet 'beantwoord en de zit ting werd te half zeven opgeheven. „De hee- ren der conferentie" zoo meldt de Londen- sche correspondent van het „Hbl." „dron ken daarop nog een kopje thee, ter inaugu ratie van de heugelijke gebeurtenis, dat de wereld weer een heel stuk verder is verdwaald van den weg naar den vrede". „Wees zoo goed, om te vragen, of zij bin nen komt, Susan". Haar stem was argeloos zacht en gedempt. „Nee, wacht even, ik moet het gas aansteken". Maar de dienstbode was al weg en in haar plaats stond een rijzige, gebiedende gestalte, in bont gehuld en met een zwaren sluier. Een oogenblik aarzelde het meisje, daarna streek zij met een vaste hand een lucifer aan en een vlam van licht schoot uit den gasbrander. In het volle, stralende licht keerde zij zich om en stond tegenover haar bezoekster. De vrouw in de deuropening deed een stap naar voren en hield onwillekeurig stil, met een licht gemompel )van verschrikte verba zing. Het meisje voor haar was tenger en geenszins ongewoon van voorkomen, met zacht, bruin haar en matig groote oogen, maar een uitgespreid bloedrood litteeken met vijf kromme uitloopers als de vingers van een nijdige grijphand bedekte haar linker wang vian het voobhoofd tot dien ha la Als het meisje had waargenomen, dat de andere vrouw een oogenblik uit haar even wicht was gekomen, liet zij dat niet blijken. Haar rechte wenkbrauwen spanden zich in een argeloozen boog, de uitdrukking van haar gezicht was kinderlijk in hare vriende lijke openheid, maar de glimlach, die om haar lippen speelde, strekte zich niet uit tot hare omschaduwde, ondoorgrondelijke oogen. „Wilt u niet plaats nemen? U wilde mij spreken over mijn advertentie voor een be trekking?" De dame kwam nader en zonk weg in den stoel, die haar aangewezen werd, terwijl zij haar bont bedaard losmaakte, voor zij ant woordde. De zware sluier bedekte haar ge zicht nog volkomen, maar door het weefsel hee» glinsterde» haar oogen vastberaden. Ieder objeofcief besehouwer van de blnnen- landsche toestanden, die op het oogenblik in Rusland heerschen, kan er zich duidelijk rékenschap van geven, dat van de verwezen lijking van het socialistisch Ideaal de socia lisatie der productie in SorwjelnRusland geen eprake kan zijn. Dit Ideaal heeft zich integendeel onder de onbeperkte heerschap pij der ibolsjeiwiki vervormd tot een bureau cratiseering van het maatschappelijk leven, die buitengewoon schadelijk voor het geheele organisme van het volksleven geworden is. De bolsjewiki zelf kunnen dit niet langer ont kennen. Zoo vindt men bijvoorbeeld in de „Moskousche Prawda" een hoofdartikel over de corruptie in de nieuwe Sovjet-bureau cratie, waarin gezegd wordt: Wij spannen alle krachten in om de econo mische moeilijkheden te overwinnen, maar wij nemen daarbij niet in aanmerking, dat binnen onze sowjet-instellingen zich een vijand bevindt, die de organen der productie, der distributie en der controle stevig in han den heeft. De oorzaak van het stilstaan of van den jammerlijken toestand' onzer bedrij ven moet niet alleen gezocht worden in de moeilijke buitenlandsche toestanden. Immers werken en bloeien de particuliere onderne mingen onder het masker van verschillende vereendigiinigea en er heeft zich ook alweer een bourgeois-klasse govormd. Maar de oor zaken moeten vooral gezocht worden in den algemeenen speculatie-geest, die zich ook van onze sowjet-ambtenaren meester gemaakt heeft. Elke particuliere ondernemer betaalt in de .sowjet-instellingen iedereen en alles; hij bataalt oma ©en beerteHiinig (te 'krijgen, hij' betaalt voor de berekening van de prijzen, hij betaalt voor het recht om in baar geld uit betaald te worden. En dan betaalt hij de ontelbare massa's oontroleurs en oommissieB. Omkoopings-geld neemt ledereen aan. Elke nieuwe onderneming, elke herziening beteé- kent in den grond der zaak niets anders als een nieuwe omkooping. - „Van zijn salaris alleen kan men niet le ven", dat fis de redeneering, waarmee de amb tenaren zich rechtvaardigen. Maar dit tegen geld diensten bewijzen aan particuliere on dernemingen is nog maar één kant van de zaak. De andere kant is deze, dat de hoop op den terugkeer der oude kapitalistische toe standen nog niet vervlogen blijkt te zijn. Op dit oogenblik la men bezig met het opslaan van voorraden. De bedrijven, die niets voort brengen, stellen niettemin aan de autoritei ten eischen tot verschaffing van grondstof fen, machines, enz. in de vaste overtuiging, dat al die zaken eens weer eigendom van de. vroegere bezitters zullen worden. Uit de bovenstaande beschouwingen van het officiéél orgaan der Russische commu nistische partij blijkt dus: dat er in Sowjet- Rusland onder het masker van vereenigingen particuliere ondernemingen bestaan; dat er zich een bourgeois-klasse aan het vormen is; dat er in de sowjet-instellingen een onge looflijke omkooping heerscht; dat, ondanks driejarige bolsjewieksche dictatuur, de in dustrieën voorraden opslaan voor de toekom stige particuliere bezitters. 'Desniettemin blijft het in de bolsjewiek sche propaganda heeten, dat in Sowjet-Rus- land de verwezenlijking van de communisti sche gedachte tot stand gekomen is, Uit ltiga wordt aan het te Berlijn verschij nende Russische blad „Rul" het volgende „Ja". Zij boog haar hoofd even. „U bent juffrouw Shawr' Het meisje knikte op haar beurt. „Ik heb nog geen .vroegere ervaring, maar het is noodig voor mij geworden, om in mijn eigen onderiioud te voorzien en ik heb geen bepaalde opleiding gehad. Ik sta heelemaal alleen op de wereld De vrouw boog zich plotseling over. „Mag ik u vragen, waarom u dat in uw advertentie hebt medegedeeld, juffrouw Shaw? U bent heel Jong en ongetwijfeld on ervaren, maar u moet begrepen hebben, dat u, door van u zelf te zeggen, dat u alleen stondt, en geen kennissen hadt, ongewensch- te en zelfs gevaarlijke relaties eoudt kunnen krijgen." -Het meisje keek naar de kaarten op den schoorsteenmantel en daarna met verbaasde oogen naar «hare bezoekster. „Waarom niet?" riep zij uit. „Ik wilde duidelijk maken, dat ik geen referenties kon opgeven, behalve van kennissen uit de stad waar ik vandaan kom, en dat het mij niet zoo zeer om het salaris te doen was als wel om een tehuis bij een goede familie, waar ik mij veilig en geborgen kon woelen. Het is afschu welijk om zoo alleen te staan, zonder dat iemand persoonlijk belang in je stelt, maar daar In Greenville was er niets voor mij te doen." „Greenville?" y „In Iowa. Mijn moeder en ik zijn daarheen gegaan om bij een oom van haar in te wonen, nadat mijn vader gestorven was. Ik was toen een klein meisje. Verleden jaar i» oom Will gestorven, zes maanden geleden mijn moe der." Zij keek langs de eenvoudige zwarte japon heen. „Er is niemand van mgn familie «eer over e» hes! weinig geld, dus be» ik Ingezonden mededeeling. een blauw Kamgaren of fantasie Costuum alsbfl de firma I.GRUNWALD, Dat w(j niet overdrijven kunt U heel een voudig bij een bezoek aan ons magazijn constateeren. I. GRUNWALD, communiqué geseind, dat door do bolsjewis tische bladen is gepubliceerd: „Reeds op 13 Februari publiceerde de „Matin" een tele gram uit Helsingfors, zeggend, dat een op stand onder de muiters van Kroonstad was uitgebroken. De Fransche spionnage-dienst was met het mededeelen van deze feiten wei wat voorharig. Enkele dagen later eerst brak de door de Fransche geheime agenten aangekondigde en zonder twijfel ook georganiseerde opstand werkelijk uit. Te Kroonstad en St. Petersburg werdea wit-gardistische propagandageschriften ver spreid. Tal van politieke spionnen werden gearresteerd. De socialisten verdubbelden terzelfdertijd hun propaganda, waarbij zij van de crisis in.de levensmiddelen en brand- stoffenvoorziening voor hun doeleinden ge bruik maakten. Op 28 Februari gingen de muiters ra» Kroonstad en van het slagschip „Petropaw- IngMoadea mededeell ig. INDIEN GEZOND, BLUT GEZOND. Maak gee» gewooatóe na keft gebruiken van gwieesmldjdeflsn. Als gf aftefe habft gij waarschjfnlgk medicfnan aoodlg. zoodra gif weder gezond aft, dient gQ meft hek gebruik op Ie tuudso. sZbr&nme ge woonten, UcfcMunawlaainon, eenvoudig voedsel, goede ootlneteng, en geregelde, ver kwikkende sleep dienen u geaood w honden. Wees bl9, «ös gij rel1 sijt ven verschijnse len van niarzwakte. Als gij «r aan twijfelt, kunnen Foeter's Rugpijn Nierso Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geen ge woonte-vorming. Onderzoek u zelf. Omtwaafct gij *s morgens met een doffe, kloppende pijn lil den rug? Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw hamden en enkels gezwollen? Is de urine be wolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozimg te veel of te weinig? Z$jt gij moede loos, altijd vermoeid, zonde» lust of wils kracht? Wordt gij duizelig na een poos ge staan te hebben? Hebt gij last van ihemma- fciek, spit of isohlas? Als gij „Ja" moet antwoorden op een van deze vragen, Is het bepaald noodig om een speoiaal nlergeneesmidael te nemen, en kunt gij niet beter doen dan onmiddellijk te begin nen met Foeter's Rugpijn Nieren Pillen. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 03, k 11.75 per doos. teruggekeerd naar de stad, waar ik geboren ben, om een betrekking te zoeken. Ik ben hier pas een paar dagen geweest, maar het is moeilijker dan ik gedacht had. U zoekt een juffrouw van gezelschap of secretaresse? Ik heb het niet in de advertentie gezet, maar ik ben volkomen in staat om een huishouding te bestieren en het personeel te leiden. Als als u kinderen hebt, kan ik ze ook bezig houden, zij hechten zich altijd aan mij." De oogen van de vrouw wierpen een on derzoekenden blik op het blozende, gretige gezicht, maar schenen te aarzelen, afgestoo- ten en toch geboeid, door het onheilspellende litteeken. „U u hebt een ongeluk gehad?" vroeg zij. „Een ongeluk?" herhaalde het meisje. Daarna raakte zij, met een glimlach van be grijpen, zonder eenige bitterheid, haar wang aan. „U bedoelt dit? Het is een moeder vlek en iedereen in mijn omgeving is daar zoo gewend aan, dat ik er haast nooit aan denk. Ik begrijp echter, dat zij op vreemden een onaangenamen indruk moet maken. Be vermoed, dat het misschien een nadeel «al zijn Haar toon was droefgeestig, bijna atmee- kend, en zij hield op met een stilstand ln haar adem. Na een lange minuut van stil zwijgen sprak haar bezoekster eladeiiyk. Weeéi vervelgd COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldereche Courant i 1.60; fr. p. p. binnenland f 1.90; Ned. O. en W. Indl» p. zeepost f 2.60| ld. p. mail en overige landen 18.60. Zondageblad 0. f 0.87', f 0.76,10.86, f 1.26. Modeblad reep. f 0.96,11.20, f 1.86,11.90 Loese nummer» der Courant 4 ct., fr. p, p, 0 et Poet-Girorekening No, 16006. ADVERTENTIEN 20 et. p. regel (galjard). Inge®, meded. (koloxnbr. al* redae. teket) 00 et. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 rog. 60 et., elke regel meer 10 et. bij voorultb, (adres; Bur. v. d. bl, en met br. onder no. 10 et. p, adv. extra,). Bew.no, 0 et, Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. De Duitsche tegenvoorstellen. De Duitsche delegatie zou hedèumlddng twee uur vla Dover en Ostende naar Berlijn terug keeren Dlreot na het beëindigen der conferentie werd aan maarschalk Foch een telegram ge zonden bevelende Dinsdag de militair» bewe gingen te beginnen. In de eerst© plaats zul len de kolenhaven* Dusseidorf, Ruhrort en Datshtug beseft worden. Zie verder Tweede Blad. RUSLAND. De omkooptn» in de Sowjei-aepubUek. Onlusten. van verbazing als gij b(j de firma i. Gbukwald, Keizerstraat 116 (bovenwinkel) de enorme magnifieke collectie Heerenstoffen inziet. Toe, komt U eens deze week op den boven winkel kijken. Gy behoeft heusoh niet te koopen. Dit komt vanaelf wel. W&at, en dit la geen orerdryviug: koopt U zoo voordeelig een Marine-Uniform, KEIZERSTRAAT 116 (bovenw.). N.B. 40 °/0 beneden Iedere concurrentie, omdat w\j in directe relatiën staan met de grootste koopmanshulzen in landen waar een lage valuta is (Duitschland) of waar malaise (Engeland) heerscht. KEIZERSTRAAT 116 (bovenwinkel).

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1