T Tweede Blqd. VAN DONDERDAG 10 MAART 1921. PROVINQIALB TAAK. Wie in de oude verslagen der Provinciale Staten snuffelt, uit den tijd toen de Ridder schap en de Steden absoluut baas varen en de Gemeenten sleohts een luttel aantal afge vaardigden konden zenden naar het verte genwoordigend lichaam, staat verbaasd over het enorme verschil tusschen dien tijd en nu. In een jaar ais b.v. 1848, toen door den Voorzitter der Statenvergadering de groote historische gebeurtenissen in het buitenland werden herdacht, wist men het niet verder te breiigen dan een uiting van dankbaarheid, dat in ons land de boel rustig was gebleven. En dat, niettegenstaande het op diezelfde Statenvergadering uitgebrachte provinciale Verslag toestanden, vooral onder de arbei dersbevolking, schetst, die eenvoudig hemel tergend waren. Verder dan het vaststellen van een Veror dening op het houden van Zwanen en een Reglement op het houden van Springstieren bracht men het zelfs in het revolutiejaar 1848 niet ed als gewoonlijk gingen de heeren na een korte zitting naar huis. Veel zorgen had men niet. De provinciale taak was zeer beperkt. De geldmiddelen vloeiden daarvoor voldoende. Het krankzin nigengesticht, dat in 1848 gebouwd werd, kon zondeT leening, dus uit de gewone middelen, worden bekostigd. Met het particuliere leven der burgers be moeide óók de provinciale overheid zich niet. En de toestand is bij de provinciën ook het langste bestendigd. Wie voor ©en twintigtal jaren op de ge westelijke gouvernementen zou zijn aange komen met bedrijven als eleetrieiteit en wa terleiding, of met subsidiën voor de meest onderscheiden instellingen, zooals nu, die ■ou hartelijk zijn uitgelachen. Dat het Rijk en de Gemeenten dit deden, nou! dat was al erg genoeg, anaaT de Pro vincie kon zich daar veilig buiten houden. En na de zomerzitting der Prov. Staten, zoo heette het in dien tijd, ging de Griffie haar winterslaap in totdat de winterzittlng aanbrak, die in den regel weinig bijzonders opleverde. Het toezicht op dien Waterstaat en op de Gemeentebesturen, ibeiden in véél beschei dener mate dan tegenwoordig, 'was al het voornaamste werk der provinciale besturen. In de Begrooting van Ontvangsten en Uit gaven blijkt het verschil in taak beter dan woorden dit vermogen. We hebben hier de begrooting voor ons van 1840 en vergelijken die met 1921. In den tijd van 72 jaar zijn de uitgaven dus met meer dan 8 millioen gulden geste gen en zooiets als met 27 vermenigvuldigd. Zeker is die stijging door de oorlogsjaren ontzaglijk versneld, maar ook dan bewijst dit vergelijkend overzicht, welk een enorme ver andering er is gekomen in het bestuur en de taak der provinciale overheid. Wij zullen de posten niet allemaal gaan ontleden. Velen hebben wij, om eenige ver gelijking mogelijk te maken, moeten samen voegen. Enkele zaken, die in 1849 nog ten laste der provincie kwamen, zien wy in de zen tijd niet meer, zooals Eeredienst, Arm wezen, Justitie en Politie. Onder den Ge neeskundigen Dienst zijn de grootere som men der krankzinnigenverpleging begrepen. Dat bij een zoo grooten vooruitgang ook de schuld der provincie is vergroot, behoeft geen betoog. In 1849 was de heele schuld 176.000. Het krankzinnigengesticht „Meerenberg" werd, zooals reeds in het begin is vermeld, geheel uit gewone middelen gebouwd. Op 1 Januari 1921 was de schuld der pro- vinoié ƒ62.951.000.—, eon getal om van te duizelen. Verdeeld over de verschillende diensten en instellingen ziet dat bedrag er als volgt uit: Prov. Ziekenh. naibij Santpoort 1 1.286.651.60 Ziekenh. Duinenbosdh 2.684.759.40 Electr.bedrljf (rond) „17.500.000. WaterLbedrijf 6.000.000j— Iar. krankziim.-goaUcht „Het Apeld. Bosch" Waterstaat Watersnoodleening Nijverheid Hieruit blijkt, dat vooral de Watersnood de Erovinciale geld middelen danig in de war eeft geschopt. Wel Is waar wordt daarvan aanstonds 15.000.000.door het gestichte Hoog heemraadschap overgenomen; doch dan blijft de schuld toch nog bijna 88 millioen gulden. Hiervan zit de grootste helft in de bedrij ven en het reuzenaandeel daarvan heeft het P.E.N. Hoewel de provinciale geldmiddelen altijd ruim en gemakkelijk vloeien, (de opcenten worden door het Rijk geïnd efi afgedragen), ook, omdat de Rijksbelastingen de laatste jaren zoo ontzettend veel meer opbrengen, dan de ramingen aangaven, moet toch in deze en volgende jaren zeer beleidvol met het geldelijk beheer worden omgesprongen. Wij hadden reeds eerder gelegenheid, el ders daarop te wijzen en ontveinzen ons geenszins, aat de overheid te rekenen krijgt met lagere belasting-opbrengsten. Daarom zal wel degelijk bij het doen van uitgaven voor de provincie eenige beperking gewenscht zijn. Een igulden kan men nu een maal maar éénmaal uitgeven, de provinciale belasting heeft bijna het wettelijk maximum bereikt en de Regeering is voorloopig onge neigd,' verruiming van het belastinggebied aan de orde te stellen, -Iets dat alleen door wijziging der Provinciale Wet mogelijk is. Tot slot geven wij hier nog een staatje van uitgaven in de verschillende provinciën, om te illustreeren, welk een uitgebreide taak onze Gewesten zoo langzamerhand hebben ver kregen. TH -H T-( r-. •l-S •m toond, welke groote hervormingen zich in het provinciale bestuurswezen hebben vol trokken. Ter gelegener tijd hopen wij aan enkele onderdeelen dier taak nog afzonderlijke be sprekingen te wijden. Helder, 7 Maart 1921. M. 848.000.— 728.689.— 24.000.000.— 903.000.— Totaal «2.961.000.— PLAATSELIJK NIEUWS. Het College van B. en W. De werkzaamheden tusschen de leden van het College van Burgemeester en Wethou ders zijn opnieuw verdeeld en als volgt: De Burgemeester: Onderwijs, Politie, Br and-wezen en Militaire zaken: de Wethouder Adriaanse: Publieke Wer ken, Armwezen, Volksgezondheid en Volks huisvesting; die Wethouder Verstegen: Sociale aange legenheden, Water en Lidhtbedrijven en Rei niging; de Wethouder der Zwart: Financiën, Be lastingen, Grondbedrijf en VischaMag; Onvoorziene omstandigheden buitenge sloten, zijn de Burgemeester en de Wethou ders ten Raadhuize over dienstaangelegen heden te spreken als volgt: De Burgemeester: alle werkdagen var. 's voormiddags 1012 u.;' de Wethouder Adriaanse: Donderdags van 's namiddags 47>6 uur; de Wethouder' Verstegen: Maandags van 'a namiddags 4ö1/» uur; de Wethouder de Zwart: Woensdags van 's namiddags 281/» uur. Onze plaatsgenoot, de heer T. Schol, slaagde gisteren te Rotterdam voor het Rijks- oertificaat voor Radio-telegrafie 1ste klasse. De heer T. Schol is een leerling van de Op leidingsschool voor Radio-Telegrafie, Zuid straat 61, alhier. Vliegkamp Schiphol. Naar wij vernemen, bestaat het voorne men het vliegkamp van de landmacht hij Schiphol op te heffen en over te brengen naar het vliegkamp De Kooy.. 8e Marine-concert. Voor de beide concerten, welke Dinsdag en Woensdag gegeven werden, door het Sym- phonie-orkest der Kon. Marinakapel, had de heer Hazebroek zich de medewerking weten te verschaffen van een zeer Interessant jong- mensch, leerling van Schmöller, en, nu deze' in Amerika is, tijdelijk van den Belg Back. Wij zeggen interessant, omdat inderdaad de heer Louis Somer van Bussum, dien wij als violist hadden te begroeten, een persoonlijk heid' is, die ongetwijfeld over eenige jaren van zich zal doen hooren. Zijn muzikaliteit is onbetwistbaar; hij speelde het groote D-dur ooncent van Beethoven met een meesterschap, een gloed en een vuur, die voor de toekomst veelbelovend zijn. Zijn techniek is meester lijk, streek en positiespel onberispelijk, ge heel de auswendtg voorgedragen vioolsolo wijst op groote muzikale begaafdheden. Hij doet een beetje druk en quasie ongegeneerd, draait het publiek af en toe den rug toe, en zeer zeker had het dit niet aan hem verdiend, want het wist zijn spel volkomen naar waarde te schatten, en zelfs was het hartelijk applaus hem aanleiding tot het geven van een „toetje". Maar afgezien van deze, Ietwat lrritéerende maniertjes 11 faut qeu jeunesse passé zullen we maar denken, valt van zijn optre den nleits dan lof te zeggen. De cadens in het Allegro van dit D-dur concert' was eigen fan tasie van den vlolist en viel misschien daar door eenigszlns uit het karakter van (Beet hoven; maar ongetwijfeld was het de moeite waard naar hem te luisteren. Na de pauze speelde hij de bekende G en F-dur romances van Beethoven en gaf een toegiftje. Ook met deze welbekende nummers wist hy te boeien. Wij voorspellen dezen jongen man een toekomst van muzikale successen. Het orkest kweet zich uitstekend van de gansch niet ge makkelijke taak om dit solospel van een zóó temperamentvol jongmensch bij te houden. Overigens vertolkte het orkest Beethoven'# Ooriolan-ouverture en, tot slot, Haydn'i lie felijke G-dur symphonie. Het deed dit con sciëntieus en goed en dankbaar gingen de, ditmaal wat het volksoonoert betreft niet zoo talrijk als andere malen aanwezige bezoekers naar huis. 22 en 23 Maart de laatste dezer concerten. Voor de Dultsche vrouwen. Evenals de volksklassen zijn ook de meer gegoede kringen in het verslagen Duitsch- land door den oorlog en zijn gevolgen ge troffen. Er is nog altijd gebrek aan veèl, en door den lagen markenkoers wordt ook den beter gesitueerden het leven moeilijk ge maakt. Met het doel gelden en kleeding in te zame len voor de vrouwen uit deze meer gegoede kringen, hebben zich in verschillende plaat sen dames-comité'a gevormd. Ook hier ter stede is dat geschied, en dit comité, bestaan de uit Mevrouw De BoerJongkees, Koning straat 28/30, Mevrouw M. HouwingOalfen, Hoofdgracht (Havenplein) en Mevrouw ScbokfkingBaltesen Middelbeek, doet een beroep op de dames uit den Helder om klee ding en geld af te staan, teneinde daarmede den nood dezer Duitsche dames te lenigen. Wat men voor dit doel wil afstaan, zal dank baar aan een der bovengenoemde adressen worden in ontvangst genomen en verder ge- expedleerd. Hopen wij. dat velen medewerken om aldus den nood der tijden voor het arme Duitsch- land te verlichten! Verkeersregeling. Aangaande de thans door den Raad aan genomen verkeersverordening, was door B. en W. het advies gevraagd van de Kon. Ned. Automobielclub en den Algem. Ned. Wiel- rijdersbond. Wij laten hieronder beide adviezen volgen. De Kon. Ned. Automobielclub kan in alge- meenen zin instemmen met het ontwerp, doch enkele punten behooren naar de mee ning van het Bestuur eenigszina te worden gewijzigd en aangevuld. Zoo zoude de snelheid van 15 K.M. gerust op 20 of 25 K.M. kunnen worden gebracht. Eene snelheid van 15 K.M. toch ls v - motorist bijna niet te rijden, terwijl eventueel gevaar er niet door wordt verminderd in vergelijking met eene snelheid van 20 25 K.M. Waar in de groote steden met haar drukke verkeer eene snelheid van 25 K.M. zonder bezwaar kan worden toegelaten, zoude een max. snelheid van 20 k 25 KM. voor Hel der zeker geen bezwaar opleveren. En de taak der politie zoude zeker worden verlicht. Naar de meening van het bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond is een strenge handhaving van de bestaande bepalingen van de Motor- en Rijwiglwet en het Motos- en Rijwielreglement het beste middel om on gelukken door die voertuigen veroorzaakt te voorkomen en het te snel en woest rijden met die voertuigen tegen te gaan. Art. 16 van de Motor- en Rijwielwet toch geeft de politie alle macht in handen. Ook zal naar de meening van dit lichaam strenge handhaving door de Politie van de regels voor het verkeer van alle voertuigen, dus niet alleen van motorrijders, automobi listen en wielrijders ongelukken veroorza ken, doch ook de bestuurders van rij- en voertuigen en handkarren en de voetgangers, door het zich niet strikt houden aan de ver keersregels, oorzaak kunnen zijn van onge lukken. Aan het vaststellen van een maximum snelheid hecht de AN.W.B. weinig waarde, omdat deze snelheid toch zelden met juist heid zal zijn te controleeren en men evengoed bij een lage maximum-snelheid ongelukken kan veroorzaken, wanneer mien niet tevens met alle omstandigheden rekening houdt. Mocht de Raad echter eene maximum-snel heid toch gewenscht achten, dan zou het be stuur in overweging willen geven dat maxi mum niet lager te stellen dan 20 K.M. per uur, omdat een zoodanige snelheid van motorrijtuigen binnen bebouwde kommen zeer toelaatbaar is te achten, wijl zij daarbij ruim voldoende op korten afstand kunnen stoppen. Het bestuur der danarvereeniging T. A. V E. N. U. dieel/t ons mede, dat door hare ver eeniging op Zaterdag 26 Maart ajs. een groot Bal-masqui zal worden georganiseerd. Diverse prijzen voor mooie, origineels en grappige oostumes rullen zeker het animo voor deelmaan© nog verhoogen. Het bestuur, dialt gaarne aan belangstellenden die daar voor in aanmerking komen introducties gra tis verkrijgbaar stelt, ral nog traohten met den heer J. P. die Graauw, cosfcumier, Ka- naalwieg 123 alhier, dusdanig saam te werken, dat een groot aarttal coStumea tegen vermin derden prijs voor deelnemers, zoowel voor uit, als 's avonds aan de zaai, beschikbaar zijn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit nummer. s Brandstichting ln de kazerne enz. Gisteren heeft voor den Krijgsraad te 's-Gravenhage terechtgestaan sergeant L. G. J. K., wien ten laste is gelegd brand gesticht te hebben in de kazerne in Den Helder, eerst in de onderofficierscantine en vervolgens in het bataljonsbureel. De -brand werd eerst in de cantine opgemerkt; het houtwerk van de toonbank had vlam gevat; er lagen nog over blijfselen van geheel verbrande lappen, waar door de planken zijn gaan smeulen. Eenige militairen hebben den brand gebluscht. Ter wijl deze militairen nog over het geval spra ken, werd er wederom brand geroepen, dezen keer op het bataljonsbureau, waar de schrijf tafel van den adjudant-onderofficier R. had vlam gevat en geheel in brand stond. Ook daar was weldra hulp aanwezig. Eenige mili tairen trapten de gesloten deur open en bluschiten het vuur met behulp van eenige emmers water. Bekl. werd bij deze branden niet gezien, wel bood hij zich later met nog eenige andere militairen aan om op post te gaan staan, teneinde verdere brandstichtin gen te voorkomen. Verder werd beklaagde ten laste gelegd het stelen van fietsen en geld en het tot driemaal toe inbreken ln een choeoladetent is Huls duinen. Beklaagde bekende alle feiten. Eisch: twee jaar gevangenisstraf en ver- vallen-verkiaring voor 6 jaar van den mili tairen dienst. Onvoorzichtigheid mei vuurwapens. Men meldt uit Ede: Een sergeant van het 22e regiment In fanterie werd gisteren middag met een schotwond in de borst gevonden, liggende op rijn fcametr nabij zijn nachtleger. Men vea> moeidt, dat een geladen revolver, dl© hij in dén bdmnenmak van zijn overjas droeg bij het aantrekt en van die jas is afgegaan; men vond een kogelgat in de voering doch niet aan die voorzijde van de jas en op de revolver monteerde een kogel. De onge lukkige was ondertrouwd en hoopte Don derdag in het huwelijk te treden. Arrondttssemente-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 6 Maart Uitspraken: O. F. A., Helder, minderj., poging tot dief stal, 2 maanden voorw. gev. J. K., Texel, minderj., dierenmishandeling, f boete sub. 1 week tuchtschool. Nieuwe raken 't Begeerde haasje. Op hst land van den landbouwer P. 0. te Koegras verscheen op 30 Deo. een gezel schap broodjagers, blijkbaar met het edele doel de bezittingen van S. eens af te stroo pen. S. beduidde de heeren dat hij hiervan niet gediend was. Als hij van plan was op zijn land te laten stroapen, kon hij dat zaakje zelf wel ter hand nemen. De jagers trokken daarop af, maar op den terugtocht werd een haasje geschoten, waarop de landbouwer echter beslag legde. Hij wilde de haas af staan voor 2.Onder de debatten, die thans weiden gehouden over het eigendoms recht van de haas, maakte een der jagers, de visscher De B., uit Warmenhuizen zich zoo dik, dat (hij over de sloot sprong en S. aan viel Hij wierp den landbouwer op den grond en dekte hem danig af, voor welk feit hij heden tereoht stond. B. beweerde dat S. was begonnen hem den klap te geven, wat echter door S. werd ontkend. Beklaagde geraakt© met den president in drukke woordenwisseling ook al weer over het vraagstuk, wien rechtens de haas toe kwam. Hij beschouwde de haas als zijn eigen dom, maar de praeses trachtte hem, (maar tevergeefs) duidelijk te maken, dat een jager, die zonder vergunning van den eigenaar op diens land een haas schoot, zeer zeker niet als rechtmatig eigenaar kon worden be schouwd. Bekl. redetwistte zoolang tot de officier het woord nam om tegen hem 25 boete sub. 25 dagen hechtenis te vorderen. Toen werd het bekl wel eenigszlns duidelijk dat zfjn juridische begrippen omtrent mijn en dein door de gebefte Heeren niet werd gedeeld. De Volkshuisvesting. Ieder, die geroepen is, om huizen te ver huren, weet nu zoo ongeveer, welke moei lijkheden het vraagstuk der Volkshuisves ting hen opleveren. De menschen, die op allerlei gebrekkige manieren een onderdak hebben, of wien de woning is opgezegd, behooren uiteraard tot degenen, die overal loopen, om toch maar een huis te krijgen, probeeren alles, trach ten door allerlei overreding en andere mid delen voor te gaan, terwijl ieder zich zijn eigen toestand als het ergste denkt en voorstelt. Dat zich in die omstandigheden ook aller lei legenden vormen, ia niet te verwonderen. Men kan zich niet indenken, dat het dikwijls zoo lang moet duren, eer een huis vrij komt en is begrijpelijkerwijze wantrouwig gezind. Wy, die als bestuurder van de Vereeniging voor Volkshuisvesting rijkelijk ons deel krij- gen van de tydroovende bezoeken en verha len en ook van de praatjes, willen trachten, de belanghebbenden eenig inzicht te ver schaffen over de wyze, waarop in onze Ver eeniging de zaak is geregeld. Die in dezen tyd verhuizen wil, omdat zyn woning hem niet aanstaat, behoeft zich by Ver. v. Volkshuisvesting niet op te geven. Hoewel hij op de lijst (komt, wordt hij over geslagen. Alléén zy, die zonder woning zyn of komen, worden op hun beurt geholpen. De Vereeniging kan ook geen uitzonde ring maken voor de gevallen, waarin wer kelijk sprake is van te kleine of ongezonde en krotwoningen. Indien 't bestuur daaraan begon, kwamen de menschen zonder woning nooit aan de beurt. Bovendien zou de vereeniging dan een aparten dienst moeten instellen, om al die gevallen te onderzoeken. De tyd tot uitroeiing van krotten komt pas, als aan den woningnood zoover is tegemoet gekomen, dat ieder tenminste weer een huis heeft. Wie zich opgeeft, doet dit op een formu lier, en krijgt daarvoor een bewys van in- schryvlng terug. Waar deze genummerd zyn, kan leder direct oontroleeren, of iemand voor zijn beurt gaat. De praatjes, dat dit geschiedt, hetzy door dat de opzichter zich laat omkoopen, of mis schien de penningmeester er vriendjes op na houdt, zyn te mal om los te loopen, en leder die het nog heeft durven wagen, zoo iets te uiten, stond met beschaamde kaken, als hy namen moest noemen. Juist omdat in onze vereeniging met de uiterste gestrengheid aan de lyst wordt vast-' gehouden, moeten we zoovelen teleurstellen, die onder allerlei voorwendsels trachten ons van den goeden weg af te brengen. En zy zyn het wellicht juist, die deze praatjes ver spreiden. Het bewys van inschrijving dient voor de menschen by de Marine als bewys, dat by de aanvraag om vry reizen kan dienen. Het steeds aparte bewysjes ter teekening aanbieden aan bestuurder is dus absoluut overbodig, en het bestuur weigert dit dan ook steeds. Dikwijls komen aanvragen by het Bestuur, om te ruilen met Iemand, die reeds in eén onzer woningen woont Dit kan slechts, indien degene, die rullen wil op de lyst staat en aan de beurt is. Anders worden deze verzoeken steeds on herroepelijk geweigerd, omdat daarmede ln elk geval deze personen vóór de anderen gaan, die een lager nummer hebben. De nieuwste truc, die nog onlangs twee onder-officieren van de Marino toepasten, is de volgende. Niettegenstaande uitdrukke lijke weigering van het bestuur, ruilden rij van woning. De een woonde ln een onzer huizen, de ander ergens anders. Toen 't bestuur ter plaatse kwam, was de huurder er al uit en zat de ander er al met zijn boedel in. Dat was dus een volslagen onreohtmatigen daad, waartegen het bestuur direct de meest strenge maatregelen moest nemen. De indringer was echter zoo ver standig, er zelf weer uit te trekken. Uit alles blijkt, met welke moeilijkheden de Vereenigingen voor Volkshuisvesting te kampen hebben. Bybouwen van woningen is de eerste en voornaamste remedie. Waar dit tot nu toe geschiedde, Mogen wy echter van onze candidaat-huurders verlangen, dat zy ons met dezelfde goede trouw behandelen als wij hen. Door al dat gewurm om eerder dan ande ren aan de beurt te komen, dupeert men zyn lotgenooten, die in goed vertrouwen op hun beurt wachten. Degenen, die maar flink en aanhoudend klagen, zouden, indien 't bestuur niet de uiterste gestrengheid toepaste, ten onrechte voor anderen gaan, die kalm het bericht van de Vereeniging afwachten. Men behoeft dan geen bestuurders af te loopen, bet geeft niets en ge houdt hen noo- deloos op. Ieder koprt, zoo gauw er een wo ning leeg komt aan de beurt en niemand gaat vóór. Onder geen enkele omstandig heid wordt van de lijst afgeweken. Wy doen dus een beroep op allen, om uaede te werken, dat op deze wyze aan ieder recht worde gedaan. A. W. MKXHEDB, Penningm. v/d Ver. v. Volkah. .Heider" Helder, 8/8 «21. BINNENLAND. Onderzeeboot JK VXT. Dinsdag is de aan de werf van de Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Fyenoord voor rekening van het departe ment van Marine in aanbouw zynde onder zeeboot K VII, bestemd voor den dienst in Nederlandseh-Indië, met -goed gevolg te wa ter gelaten. Nederland en de nitvoerhefinng op de Dultsche goederen. Aan een brief van den Berlijnschen oorres pondent van het H.bL over dit onderwerp ontleenen wij het volgende: „Voor ons neutralen heeft deze „Aua- fuhrabgabe", zooals zij tot nu toe werkt, geen nadeeligen invloed op de ontwikkeling onzer handelsbetrekkingen en de exporteur be taalt die Abgabe, die bij op zijn beurs cal culeert in den verkoopsprijs. Deze wordt daardoor tydelijk hooger, maar hij ls altijd nog laag genoeg om voor den Nederland- schen kooper aantrekkelijk te zyn en de Duitsche prijzen kunnen dien opslag blijk baar wel dragen, want anders zouden som mige van onze eigen industrieën niet steen en been klagen over de Duitsche concur rentie. ,JHet maken van een nieuwe tolgrens in het bezette gebied raakt de Nederlandsche belangen slechts zeer van ter zyde en Nederland zal hierdoor niet lijden, inte gendeel, in zekeren zin daarvan voordeel trekken, omdat het goederenverkeer via het bezette gebied nu zooveel doenlijk ge meden zal worden en de neutrale en Dult sche havens daarvan slechts profyt zullen hebben. „Volgens de telegrammen ln de Duitsche bladen ziet men in de z.g. strafbepalingen den Entente in ons land reeds een groot ge vaar. M. i. is voor Nederland voorhands geen direct gevaar te verwachten. Ons verkeer met Duitachland en de daar achter gelegen landen kan buiten het be zette gebied worden omgeleid. Wel zal natuuriyk onze Rynvaart er zwaar onder te lijden hebben, zoo al niet voor een deel wor den stopgezet „Wordt de maatregel van Lloyd George doorgevoerd, om de goederen van Duitsdhen oorhprong by verzending naar geallieerde landen met 50 van de waarde te belasten, dian zal de transitohandel Duitachland Nederlandgeallieerde landen daar ernstig onderlyden. Daartegenover zal eijhter staan een uitbreiding van den transitohandel tus schen de niet-geallieerde landen. De Burgemeester van Rotterdam. Mr. Zimmeinnan reeds 15 jaar burgemees ter van Rotterdam, heeft niet ingang van 1 Mei ontslag genomen. Reeds ©enigen tyd geleden hebben wy zoo schrijft ,3© Telegraaf' vermeld, dat de burgemeester ambtsmoede was, wyi een man van zy® karakter en zl+n talenten de vele echéos, hem bazorerd door hert toene mend aantal sociaal-democratische raadsle den, ot> den duur niet zou verdragen. Daar is bijgekomen, (hert hieT brengen van zyn telgen-stander Dr. Berlage ter oplossing van het Hofplein-vraagstuk, alsmede de groeien de ontevredenheid over zyn optreden als hoofd der politie, in welke lunctie hy meen de allerlei beperkende bemalingen te kunnen decreteeren voor oafé's en theaters wat Rot terdam nog onbéwoonbaarder maakte, dan het reeds is. Thans nu het stadhuis in ge bruik is (genomen, echt hy, zeer terecht, 7"'"1 tyd gekomen. Ot> nolitiek terrein ondervond hfj de laat ste jaren veie teleurstellingen.. In het Col lege vam B. en W. behoorde hij tot d© min derheid. De vorming van een rood-zwart blok in den- Raad, de vereeniging van sociaal-demo craten en de meest links Staande Katholie ken, die tezamen een meerderheid' vormden, bezorgden hem menig echeo. Zyn ambt gaf uem niet langer die vol doening welke een kra^, d nersoonhjk- heid als hy meen. ,e Kunnen edschen. Aan z'n buitengewone bekwaamneid paart Mr. Zimmennan een verzettelijke wil, waar naast geen andere opvatting geduld wordt. En dat juist maakte, dat het vervullen van zHn ambt hem hoe langer hoe meer moest gaan tegenstaan. Dat verklaart rijn heen gaan. De melkprijs te Botterdam. De Bond van Melkveehouders ln Zuid- Holland heeft ln zyn te Rotterdam gehouden vergadering besloten den grondprijs voor de melk voor het seizoen 1 April tot 1 Oo- tober vast te stellen op 18 eent franco stad. j ONTVANGSTEN Post Begroot Begroot voor 1849 voor 1921 Saldo's vorige Jaren f 13.964 286 f 49.529 23 Opcenten Grondbel. (gebouwd). 60.617 15 1.020.000 Opeenten Grondbel. (ongebouwd) 33.485 59 244.800 Opeenten Pers. Bel. 74.824 08 „1.496.000 Buitengew.Opeenten 11.2.584 54 „2.431.000 Recognitiën, Leges eto. 1.236 134.028 64 Rente 1.520 Verkoop Effecten 47.880 Restitatiën van Gem. en Waterschappen 8.000 804.245 Id.Prov.inr.cn bedr. .1.455 721 13 Geldleening 751100 Totaal f 354.061 64» f8.386.419 UITGAVEN Post Begroot Begroot voor 1849 voor 1921 Grond en andere lasten f 1243 85 f - Rente en aflossingen 19.167,50 3.882.445 Justitie en politie 24.449 10 Binnenl. Zaken 3.314 02» 450.801 90 Waterstaat, wegen en werken 125.386 50 129.527 Geneesk. Dienst 132.997 78 „2.018.740 Beredienst 9.000 Armwezen 11.950 Onderwijs 12.000 89.450 Nijverheid 2165 28.630 Onvoorzien 12.387 89 792.524 10 Diverse 174.501 Pensioenen «■p» 68 700 Buitengew. uitgaven 751100 Totaal f 354.061 64» f8.386.419 •auipftnseqquvjQ; 4.000 850 200 1.000 700 1.000 2.000 4.000 •aejeppimsiee^ieA 45.650 51.187 32.424 67.000 5.866 19.000 50.385 200 56.374 33.100 uejeEBeeieiequedo 5.800 1.000 500 4.000 S.500 24 00Ö •sftAtiepuo ifjCO^OOONtOOOO COCIOCOOQHNOOO eiïOiOf-HO^coo.oO •ünoqpuwi 25 700 22,050 19.750 8.750 30.000 18.984 5.975 6 250 38.300 14.265 27.430 •SioBueneix eiepuy OOOOiDOOCOOO OiSiDiOMNgOOOiO ümpftuseq -esoiuoaeqnj, 22.100 4.000 3000 8.400 4.000 12.000 17.000 22.500 3000 67.000 O Zuid-Holland Limburg Friesland Drente Noord-Brabant Overijssel Utrecht Groningen Gelderland Zeeland Noord-Holland

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5