NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Bericht. Mevrouw Atterbury's Secretaresse SEMPERFLORENS, r. No. 5376 DONDERDAG 17 MAART 1921 49e JAARGANG ZIJ, die zich vanaf heden voor minstens 3 maanden op de „Hel- dersche Courant" abonneeren, ontvangen de vóór 1 April ver* schijnende nummers GRATIS. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. Een aanslag op de Slegessfinle. FEUILLETON. Aas het «ndere eind van de lijn klonk een Talafil Pasja vermoord. ENGELAND. IERLAND. BELGIS. RUSLAND. Ingezonden mededeellng. JAN VAN AMESFOORT. Rusland en Polen. Een gezonden eetlust COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldorsche Courant f 1.60) fr. p. p. binnenland f 1.90; Ned. O. en W. Indie p. reepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 8.50. Zondagsblad reep. f 0.6T», f 0.76, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.96, f 1.20, f 1.85, f 1.90 Losee nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Poet-Girorekening No. 10060. De Administratie. Ben alemrs eonïerentlef De „Evening Standard" schrijftEr is kans op een nieuwe conferentie te Londen binnen ongeveer een maand. Tegen dien tijd aal de volksstemming in Silezië voorbij zijn, en hebben de Duitschers misschien de mid delen gevonden wat hun zaak veeleer is dan de zaak van de geallieerden om de rekening te honoreeren, die de geallieerden hiun aangeboden hebben. In de hoogste kringen gelooft men niet, dat de Duitschers zuilen ophouden met den uitvoer naar de geallieerde landen, op grond tan de stappen, die de vijf geallieerde regee ringen nemen oan de helft van de koopsom van de in hun gebied ingevoerde Duitsche goederen in beslag te nemen. Een 'bericht uit Weenen meldt, dat men in ententekringen aldaar meent, dat de onder handelingen tusachen Duitsöhland en de ge allieerden na Pasohen te Parijs zullen worden hervat. Een nota van Duitschland. De Duitsche protestnota aan den Volken bond wijst erop, dat de nieuwe gewelddadige maatregelen van de entente geen steun vim den in het vredesverdrag. Nieuwe bezetting van Duitsch grondgebied buiten het gebied ten Westen van den Rijn en de bruggehoof- den is alleen geoorloofd bij een weigering van Duitschlartd om de verplichtingen tot schade vergoeding te vervullen, en dat ook de eco nomische sancties enkel om die reden uitge vaardigd kunnen worden. Het Britsche ministerie van financiën er kende dit uitdrukkelijk in een brief van 7 Januari 1921, die bij het protest gevoegd is. Duitschland vervulde tot nu toe zijn sehade- vergoedingsverplichtingen. De tweede sanctie, het in beslag nemen van een gedeelte van den koopprijs der Duit sche goederen, is in strijd met de verzeke ringen van de Belgische, Britsche en Itali- aansche regeeringen, die afgezien hebben van toepassing van artikel 18. De derde sanctie, invoering van een eigen douanetarief in het Rijnland, zou, volgens artikel 270, enkel toegepast kunnen worden De leden van den Volkenbond hebben tot hoogste doel het instandhouden van den we reldvrede. De Duitsche regeering heeft het Volkenbondsverdrag mede onderteekend. Daarom verzoekt zij den raad van den Vol kenbond om een scheidsrechterlijke proce dure in te leiden en er voor te zorgen, dat de gewelddadige maatregelen tegen Duitschland onmiddellijk opgeheven worden. Naar aanleiding van de indiening van deze nota zegt de „Petlt Parisien", dat de Duit schers tijd en moeite verliezen. De Opperste Raad heeft op advies van de rechtskundige Fransche en Enigelsche deskundigen beslo ten, dat de sancties niet öledits de kwestie der vergoedingen betroffen, nooh alleen de weigering om de overeenkomst van Parijs na te komen. Zij betreffen alle tekortkomin gen van Duitschland ten opzichte van de verplichtingen, die het verdrag het oplegt. De rechtvaardiging der sancties is door Lloyd Goorge bevestigd in de vergadering van de conferentie te Londen op 9 dezer, waarin is uitgemaakt, dat de sancties ge handhaafd zouden kunnen worden zoolang Duitschland niet volkomen voldoening ver schaft had. Duitschland, zegt de „Petit Pari sien", is volstrekt niet bevoegd om van den Volkenbond, waar het geen deel van uit maakt, scheidsrechterlijke uitspraak te ver' langen. DUITSCHLAND. De Rijnsche industrie en de sancties. De textiel-industrie te Barmen en Elber- feld heeft, ten gevolge van de sancties, alle bestellingen van grondstoffen in de entente- sta ten ten bedrage van inillioenen ge annuleerd en tegelijkertijd het grootste ge deelte van de bestellingen uit deze landen geschrapt. De thans in bewerking zijnde or ders zullen niet afgemaakt worden voor de opdrachtgevers een volledige .betaling heb ben gewaarborgd, zonder eenige korting, door een wissel op een bank in een neutraal land. Verschillende groote firma's in de en- tentelanden hebben reeds verklaard accoord te gaan met deze Duitsche voorwaarden. Ernstig ongeluk. Naar uit Jtlterborg wordt gemeld, gebeurde in het plaatsje Niedergöhrsdorf op het groote terreih, waar vroeger de oentrale luchtvaart- haven was, een ernstig ongeluk. Bij het de monteeren van de kleine luchtschepenhal stortte deze in. Twaalf arbeiders werden on middellijk gedood, terwijl eenige zeer zwaar gewond werden. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Voor eenige dagen werd op de Siegessaule te Berlijn een pak met een handende lont gevonden. Deze lont was zoo geprepareerd, dat ze niet gedoofd kon worden met water of door trappen. Het brandende eind moest er afgesneden worden. Van de tien meter lange Lont waren er reeds vier verbrand, toen ze onschadelijk werd Tgemaakt. Het pak bleek een cartonnen doos te zijn, waarin explosieve stof geborgen was, n.1. dynamietpatronen en pikrinezuur. Op de pa ter bescherming van de economische belan- ror^rJ, gedrukt „Anhaltisohe Spreng- gen van de 'bevolking van het Rijnland, dus W6rke Zij zijn evenals de lont afkomstig niet als strafmaatregel. De minister-presi-1 van loscrvoorraden. dent van Frankrijk erkende 4 Februari in de Fransche Kamer, dat deze sanctie buiten de E©u uitgebreid onderzoek schijnt reeds en- bepalingen van het verdrag treedt. kele ophelderingen in deze zaak te hebben De geallieerden hebben met de sancties gebracht. Ook heeft de politie op verschil- ook niet het doorzetten van de vervulling van zoogenaamde geschonden bepaling van het verdrag ten doel, maar willen er Duitsch land mede dwingen zich neer te leggen bij hun voorstellen over de wijze van vervulling van de plicht tot schadevergoeding. Een ver plichting om deze van het vredesverdrag af wijkende voorstellen aan te nemen bestaat niet. lende punten van de stad belangrijke hoe veelheden dynamiet in beslag genomen. Een zestal personen werden bij die gelegenheid gearresteerd. In hoeverre dit jnet de aan slag qp de Siegessfiule in verband staat, is intusschen nog niet bekend. Dat vreemde lingen de hand in het spel hebben, kan ook nog niet met zekerheid worden gezegd. De gearresteerden zijn alle Duitsche onderda- De geallieerden beweren, dat zij bezorgd nen- De politie brengt deze zaak in verband zijn voor den wereldvrede, maar zij vernor-met een andere die enkele dagen geleden te zaken zelf een onverantwoordelijke versto ring van dien vrede. door 1SABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). Frankfort a/Main is gebeurd. Zij is van meening, dat niet alleen het plan bestond 5) 8emerkt zijn met een in den hoek, zooals deze bijvoor beeld, zelde mevrouw Atterbury terwijl zij er haar een liet zien, „kun je op zij leg gen. De overige moet je open maken en le zen. Je moet ze in twee afzonderlijke hoopjes verdeelen, het eene van de zakenbrieven en het andere van brieven van vrienden en ken nissen, eoodat ik er later een blik in kan ■laan. Bedelbrieven, zelfs van goede kennis sen over liefdadige bijdragen, hooren bij het financieels stapeltje. Geloof je, dat je het nu »et deze brieven af kunt?" „Ja, mevrouw Atterbury. Wenscht u dat lk wop zal antwoorden?" „Volgens mijn dicteé. Ik zal over een uur terugkomen en wij kunnen ze dan samen uoorloopen." Mevrouw Atterbury stond op. Mijn naaister zal vanmiddag komen om je de maat voor een paar nieuwe Japonnen te öwn«n.a Toen de deur achter dicht was gegaan, £egon Betty met haar werk. De brieven van tennisten waren weinig in aantal en vorme- *3* van toon, zonder intieme bijzonderheden, v Ier van de overige hadden kruisjes, en deze ^8fd« ze gehoorzaam terzijde. De andere wa- V*ljjk duidelijk bleek, mededeeüngea over zaken,' en uit den inhoud ervan viel op te maken, dat mevrouw Atterbury's finan cieels belangen verbazend verschillend wa ren en een omvang hadden, dien zelfs de weelderige omgeving haar niet had doen ver moeden. Mijnen, petroleum-bronnen, spoorwegen, naamlooze vennootschappen en ondernemin gen van allerlei aard waren vertegenwoor digd in de bonte verzameling, van de laatste uitvinding op Industrieel gebied af tot leven de have toe. Een brief die blijkbaar op de laatste betrekking had, deed Betty peinzend- ophouden. Hij begon zonder eenigen vorm van aanspraak- en was niet onderteekend. De weinige regels waren haastig neergekrab beld, maar duidelijk leesbaar, ofschoon zij voor het meisje geen zin hadden. „Vijf duizend schapen gaat niet. Bouten in- plaats. Stil bond was. Verdwijn ver. Spoor komeet onzuiver." Verbijsterd nam zij het couvert op. Het adres was met dezelfde onregelmatige hand geschreven, en het poststempel was Laramie, Wyoming. De telefoon op de schrijftafel ging, toen zij het opzij legde en aarzelend nam zij den horen op. „Marcle!" Het was duidelijk de stem van Wolvert, maar de luchtige, spottende toon was verdwenen en uit elke lettergreep sprak angst. „Er heeft iemand geklapt Hij heeft het in de smiezen en alles is „Neem mij niet kwalijk." Betty*s toon was boel en vast maar haar hart stond stil, want haar fijne oor had het ruisdhen van een rok achter zich gehoord. „U spreekt met de se cretaresse van mevrouw Atterbury. Met wie wenscht u te spreken?" de Siegessfiule in de lucht te doen vliegen, maar dat dok andere aanslagen tegen gebou wen en tegen een aantal bekende Duitsche persoonlijkheden waren gesmeed. Zij hoopt weldra deze geheimzinnige zaak te kunnen ophelderen. Het pakket bevatte zooveel ontplofbare stoffen, dat, ware het ontploft, niet alleen de Siegessfile, maar ook het standbeeld van Bismarok en de voorzijde van het Rijksdag- gebouw geheel vernield zouden hebben kun nen worden. Honderden menschen, die Zon dagochtend met het mooie weer in de Berlijn- sche Tiergarten wandelden, zouden dan het slachtoffer van den aanslag zijn geworden en In een omtrek van 4 of 6 KM. zouden de steenbrokken enorme schade hebben aange richt. Een belooning van 60.000 marl la voor de arrestatie van de daders uitgeloofd. Dinsdagmorgen werd te Berlijn Talafit Pasja, terwijl hij op straat wandelde, door een uit Armenië affcamstigien' student dlood- igeschiaten. Talaat Pasja leefde sedert de ineenstorting van Turkije te Berlijn onder den schuilnaam van All Sali Bey. VandaaT dan ook het feit dat men onder de papieren van den ver' moorde een visitekaartje vond met dien naam erop. De moordenaar is 23 jaar en Per zisch student. Men neemt aan, dat de moord gepleegd is uit wraak voor de Armenische gruwelen, die ten rechte of ten onrechte aan Talafit Pasja worden toegeschreven. De Berlijnsche politie heeft den moorde naar geen verihoor kunnen afnemen, daar deze uiterst gebrekkig Duitsch spreekt en men er tót dusver niet in slaagde, een Arme nische® tolk ite vinden. Het weinige, dat de jonge man na de arrestatie zeide, „hij buitenlander, lik buitenlander, Dw ._-iud niets mee te maken". (Talaat pasja was met Bnver bey en Kemal pasja een der meest op den voorgrond tre dende leiders der Jong-Turksche beweging In 1914 werd hij staatssecretaris van buiten- landsdhe zaken. In 1916 leidde hij de nationa listische beweging in Turkije onder de leuze: Turkije aan de Turken. In 1917 werd hij pasja en groot-vizier. Talafit was een warm voorstander van het Duitsch-Turkscbe bond' genootschap en meende na den oorlog ge noodzaakt te zijn naar Duitschland te vluch ten. De Tuilksohe regeering vroeg kort daar op aan de Duitsche zijn uitlevering, die even wel geweigerd werd). Een Engelsch-Russisch handelsverdrag. Dinsdagavond of Woensdagochtend werd te Londen de onderteekening van het En- gelsch-Russisdhe handelsverdrag verwacht. Hoewel de EngelsChe regeering niet ver' wacht, dat de overeenkomst onmiddellijk groote resultaten op handelsgebied zal op leveren, was haar 'beweegreden bij het voeren van de onderhandelingen, die zóó gerekt zijn, voornamelijk de noodzakelijkheid van de eco nomische stabilisatie van Oost-Europa. Het struikelblok op den weg der onderhandelih' gen is tot het laatst toe. geweest de kwestie van de propaganda, maar naar verluidt, is men het hierover eens geworden. De prijsdaling. Een nieuwe ontwikkeling in de algemeene prijsdaling wordt aangekondigd door een vooraanstaande firma in Lancashire. De prij zen van katoenen goederen zullen aanzienlijk verlaagd worden, in sommige gevallen meer dan 30 percent. Verwacht wordt, dat andere fabrikanten van katoenproducten dit voor beeld zullen volgen en als gevolg daarvan zal de prijs van ondergoed en een groote hoe veelheid andere artikelen, waarbij katoen ge bruikt wordt, een min of meer vasten grond slag krijgen. Bekende verkoopers hebben verklaard, dat hoewel 'de booge loonen be letten, dat de prijzen van vóór den oorlog terugkeeren, het mogelijk is, dat de huls vrouw in de toekomst niet meer voor dit ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (g&ljard)Inge®, meded. (kolombr. alt redae. tekst) 60 et. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct„ elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur, v, d. bl, en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bew.no. 6 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. gesmoorde uitroep, en mevrouw Atterbury griste den horen uit de handen van het meipje. „Wat is er?" vroeg zij met een stem,die zij vergeefs trachtte te beheerachen. „Ik ik weet het niet," mompelde Betty. „Die mijnheer sprak zoo vlug dat ik geen woord kon verstaan." „U spreekt met mevrouw Atterbury. Zoo, is de markt gekelderd? Nu, verkoop dan de aandeelen die lk in die maatschappij heb, tot eiken prljsl Er moet geen paniek zijn; zeg uw compagnon dat hij zijn hoofd niet kwijt raakt. Men moet duidelijk maken, dat ik niet meer in die papieren zaken doe Het is mooi genoeg, het moet. Denk eraan, dat ik op u reken om de zaak volkomen te regelen. Zorg dat ik vanavond de afrekening krijg." Zij hing den hoorn op en keerde zich schouderophalend om, maar Betty zag dat haar lippen wit waren. „Mijn makelaar," merkte zij met bestu deerde achteloosheid op „is een nauwgezet man, maar hij weet zich niet makkelijk te redden. O ja, lieve, ik heb nog vergeten je te zeggen, dat je nooit aan dit toestel behoeft te antwoorden. Het is mijn eigen particuliere ijn. Roep mij als het belt, wanneer ik thuis ren, maar neem er geen notitie van, als ik er niet ben." „Het spijt mij" begon Betty, maar de ander legde haar het «wij gen op. „Het doet er niets toe. Wij zullen nu de itrleven behandelen. Hebt u moeilijkheden gevonden?" „Neee-ee." Betty antwoordde aarzelend. „Maar er is er een bij, dien ik niet kan be grijpen. Het schijnt over'zaken te zijn; het iets over schapen." soort goederen zal behoeven te betalen dan 50 percent boven de prijzen van 1914. Loonsverlaging op de Spoorwegen. Sir Eric Geddea heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de kosten van het leven nu dermate gedaald waren, dat de loonen van de spoorwegbeambten met 3 ah. tot 4 sh. in de week verlaagd zouden worden. De uitgaven voor loonen zouden daardoor met 6.47.2 roillioen in het jaar verminderen. De gemeenteraad van Dublin heeft een motie aangenomen, waarin hij zijn bewonde ring uitspreekt voor de Maandagochtend te rechtgestelde Sinn-Feiners. De burgemeester zeide, dat naar de algemeene overtuiging twee man onschuldig waren en Üe anderen de doodstraf niet verdiend hadden. Maandagavond zijn te Dublin bommen ge worpen; ook werd de politie aangevallen. Drie burgers werden gedood, vijf agenten gewond een burger in hechtenis genomen. Ds taalstrijd. Uit Brussel wordt gemeld, dat sommige Waalsche ministers weigeren het wetsont werp van Destrée mede te onderteekenen waarbij colleges in 'het Vlaamsch te Gent in het leven geroepen worden. Zij vreezen, dat deze colleges, die aan de universiteit zelf ge geven zouden werden, tenslotte de geheele universiteit zouden vervlaamschen, ten na deele van het Fransch. In de politieke kringen werd deze kwestie druk en hartstochtelijk 'besproken. Men ziet, met spanning het beloofde ontwerp Destrée tegemoet. De opstanden. Volgens de berichten luit Moskou wijzigt de toestand te Kroonstad zich steeds ten gunste der Bovjet-regeering. De langzame actie beantwoordt aan een vooraf bepaald plan. Ten einde de vestingwerken te behou den, en onnoodig bloedvergieten te vermij den, heeft de actie tegen Kroonstad meer een demonstratief karakter. Het 'garnizoen te Kroonstad raakt steeds meer verdeeld. Te St. Peteratourg, Moskou en elders is het rustig. Een spoedig einde van het geheele avon tuur wordt verwacht. Berichten uit Helsinjgfors geven echter een andere lezing. In den avond van den 13en en den daarop volgenden nacht hebben de bolsjewiki de posten en de vooruitgeschoven batterijen van Kroonstad gebombardeerd. Dit beantwoordde de aanval krachtig. Alle schepen, die de sovjet-republiek aan Letland moet afstaan, en die te St. Petersburg voor den winter waren opgelegd, zijn voor de ver dediging opgeëisebt. Een ander bericht uit Helsingfors meldt, dat de revolutionaire beweging zich voortdu rend uitbreidt. De strijd te Kroonstad en St. Petersburg was de laatste dagen weer zeer heftig. De Sowjet-regeering heeft tevergeefs ge tracht artillerie-officieren uit Moskou naar St. Petersburg te krijgen. Volgens een niet bevestigd geruoht zou Krasnna Gorka tot de opstandelingen overgegaan zijn. Opstand onder de Kozakken? Een telegram van 14 Maart uit Konstanti- nopel aan de „Temps" maakt geweg van uit- nopel aan de „Temps" maakt gewag van liit- die in het Kaukasische bergland is begonnen en zich uitgestrekt heeft tot de Koebansche kozakken, die Stavropol en andere steden bedreigen, en de Donsche kozakken, die zich nimmer in het bolsjewistische bewind ge voegd hebben en thans een stelselmatigen opstand voeren. De toestand zou nog beden kelijker zijn, omdat Boedjenni, die met zijn ruiterij steeds de opstanden in de Oekraïne „Schapen?" De effen stem van mevrouw Atterbury werd scherper. „Waar is de envelop? Was er geen kruisje op?" „Nee. Ik heb er tenminste geen gezien, en ik weet zeker, dat ik nauwkeurig gekeken heb. Hier is zij." „Idioot!" De uitroep was blijkbaar niet voor het meisje bestemd, daar mevrouw At terbury vergeefs naar het kenteeken keek, en de envelop nijdig opzij wierp. „Geef imij den brief, alsjeblieft." Zij liep hem snel door, zonder opmerking of een verandering van uitdrukking op haar gezicht en legde hem op het hoopje parti culiere brieven. „Wij zullen de brieven van kennissen eerst afdoen Zij wilde beginnen, toen Betty haar plotseling in de rede viel. „Er komt een auto het pad op." „O, dat is madame Cimmino." Mevrouw Atterbury stond op, terwijl zij het keurig» electrische ©oupétje met de oogen volgde, dat over de heuveltjes van sneeuw heenschoof. „Zij zal waarschijnlijk blijven lunchen, en dat beteekent, dat de brieven tot morgen zullen moeten wachten. Amuseer je zoo goed je kunt, lieve. Je zult hier volop boeken vin den en daar in den hoek staat een fonograaf." Maar Betty keek niet om naar de goed gevulde boekenkasten langs de wanden. In )laats daarvan bleef zij met den vreemden )rief voor zich zitten, terwijl zij hem telkens opnieuw las, alsof zij elk woord in haar ge heugen wilde prenten. Zij twijfelde er niet aan, dat het de een of andere oodo was, en zonder den sleutel zou het een onbegonnen werk zijn, te probeeren om hem te ontcijfe ren. Toch bleef het jonge meisje er ijverig ep zitten te piekeren, alsof de oplossing er Koningstraat 13 i-: Telef. Int. 141. Wy hebben te groote voorraad AROLEA's en zonden gaarne daar al onze Cliëntéle van doen proflteeren, om tot een bepaald billijken prijs, onze voorraad van de hand te zetten. Wjj zullen dus vóór de Paschen tijdelijk onze prijzen redueeeren, alléén voor onze AROLEA's. De planten zijn allen goed geaeolimitieerd en kern-gezond. Beleefd aanbevelend, heeft weten te onderdrukken, aan Moskou zou hebben laten weten, dat bij zijn troepen, die voor het grootste deel uit kozakken be staan, onmogelijk tegen de opstandelingen in het 'krijt kan brengen. Van den afval van Boedjenni en zijn ruiteakorps, waarvan eeni ge dagen geleden meiuing is gemaakt, ge waagt dit bericht nog niet. Volgens een officieel'bericht uit Warschau is de arbeid der vredesconferentie te Riga ten einde gebracht. De onderteekening van den vrede is vastgesteld op 17 Maart. VEREENIGDE STATEN. Concentratie van de Amerlkannsohe vloot ln den Stillen Oceaan? De correspondent te Washington van de New York Tribune verneemt, dat binnen en kele weiken foeveil zal worden gegeven om de geheele Ajmerikaanstihe vloot samen te trek ken in den Stillen Oceaan. Het ligt voor de hand1, in deze vlootbewegingen, inidien het daartoe komt, een demonstratie te zien, wel ke verband houdt met de quaestie, gerezen ter zake van het eiland Yap, de voormalige Duitsche kabels en de rassenquaestie in Oali- fomië. Men tracht er in de Amerikaansche bladen nu den schijn aan te igeven, dat deze vioot-oonoentraltie al lang voorbereid was vóót al deze quaesties aan de orde kwamen. Overtuigend is de poging met. De samentrekking van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan zal toch zeker niet geschieden bulten alle initiatief van de nieuw opgieitiredien Amerikaansche regeering; en toe® die regeering optrad (4 Maart) waren alle genoemde quaesties al lang aan de orde. Bovendien wordt thans vanwege het depar tement van Miarine te Washington de opvat ting verdedigd, dat een vlootooncentratde een daad is van goede strategie, hetgeen was gebleken uit het feit, dat de concentratie der Britsche vloot in den oorlog de Duitsche ■vloot betrekkelijk machteloos had gemaakt". Indien werkelijk een zoodanige uitlegging is gegeven door het Amerik. departement van marine, zou het voor de hand liggen te vra gen, of er dan thans toestanden bestaan of verwacht worden, die een verwijzing naar een oorlogsmaatregel wettigen. Er zijn dian ook bladen, b.v. de New-York Herald, die de voorgenomen concentratie van althans de zware schepen van de Ameri kaansche vloot in den Stillen Oceaan in direct verband brengen met den onbevredi- gendlen staat van de Amerifcaansch-Japan- sche betrekkingen. Een definitief bedluit is nog niet genomen, zegt de N. Y. H. OOk het betzoek dat generaal Wood aan de Filippijnen gaat brengen wordt door de N.Y. Ingezonden mededeellng. verwekken Foster's Mcagpiilen, welke zorg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stoffen. Pry» f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. van haar in kennis zou stellen met iets, dat voor haar zoo goed als voor haar meesteres van kardinaal belang was. Welch braoht Betty's lunch op een blad binnen en de middag was al een eind opge schoten, voor zij het verzoek kreeg om in de naaikamer te komen. Zij had den tijd, die intussdhen verstreken was. doorgebracht met een-nauwkeurig onderzoek van de biblio theek zelf, maar dit leverde voor haar niets van belang op. Er was niets te zien van ma dame Cimmino, maar haar auto stond nog steeds op het pad en achter de stevig geslo ten deur van de ontvangkamer hoorde zij een gedempt gemompel van stemmen, toen zij er langs kwam. Welch ging haar voor naar een groote zonnige kamer boven in het huis, waaT zij mevrouw Atterbury aantrof in een druk gesprek met een verwelkt vrouwtje van onbepaalden tijd, die zenuwachtige, schutterige bewegingen maakte, toen zij aan Betty werd voorgesteld. „Juffrouw Pope knikte, haar mond vol spelden, die zij wiskunstig nauwkeurig in het olatte kussen stak, dat aan haar ceintuur ring. Toen de laatste op haar plaats was, nam zij haar maatlint. „Ik kan nu zeker mijn gang gaan, juf frouw." Betty stond geduldig ln de houding, ter wijl zij zich verwonderde oveT de vreemde beverigheid van de dorre handen, die aan haar lichaam bezig waren. Waren het enkel zenuwen of verkeerde het afgeleefde, bleeke schepseltje onder den Invloed van de een of andere aandoening, die te sterk wa« dan dat zij baar volkomen kon beheerschon? Wond* verrol^

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1