Tweede Blad. VAN DONDERDAG 17 MAART 1921. PLAATSELIJK HUWS. Onze stadgenoot, de heer J, A. Fray, slaagde te 's-Gravenhage voor (het erurnume- rairsexamen B Rijksbelastingen. Omze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Groendijk, is .benoemd tot notaris te Ternaard (Friesland). Fe heer B. Flens alhier, leerling der Opleidingsschool voor Radiotelegrafie, Zuid straat slaagde gisteren te Rotterdam voor het Rijkscertificaat van Radiotelegrafist 2de klasse. Helder1* Gemengd Koor. „Helder"» Gemengd Koor" geeft a.e. Zater dag voor donateurs en genoodigden eene uit voering. Wij verwijzen voort» naar de adver tentie in dit nummer. Ongeluk bt} de schelknnde-lee. Woensdagochtend had tijdens de Schei- kunde-lea op de Rijks Hoogere Burgerschool alhier een ernstig ongeluik plaats, doordat een flesch met zoutzuur tijdens het open maken sprong. De amanuensis, de heer Wil- lemsen, 'kreeg daardoor eenig zoutzuur in het oog en zoutzuurdamp in de longen. De onmiddellijk geroepen geneesheer W. J. Bakker was zeer spoedig ter plaatse voor het verleenen van de eerste hulp aan den ge wonde, die inmiddels naar de apotheek van den heer Kingma gegaan was, alwaar hij ver- bonder werd. Het is nog niet bekend p* hij zijn o dat door de inwerking van het ur hevig afstoken was, zal moeten missen. Nederlandsche Padvinders-Vereenlglng. Afdeeling Helder. Gisterenavond hield de afdeeling Helder van de Nederlandsche Padvinders-Vereeni- ging haar jaarlijksche aigemeene vergade ring in het Algemeen Militair Tehuis, Ka- naalweg, onder leiding van den Vice-Voor zitter, den heer Franssen. Van de zijde der ouders was door een achttal dames en heeren belangstelling getoond door hunne aanwezig heid. Nadat de notulen van de vergadering van 17 Nov. 1920 waren gelezen en vastgesteld, deed de Voorzitter voorlezing van het jaar verslag over 1920. Wij ontleenen er het vol gende aan: Het afd.-lbestuur (betreurt het overlijden van den heer Wijt, die een ijverig Voorzitter der afdeeling was en met veel belangstelling de padvinderszaken behartigde. Als w.n. voorzitter trad de heer Haak op, die evenwel in November als zoodanig en als bestuurslid bedankte. Op een verzoek aan den gemeenteraad om subsidie werd afwijzend beschikt; de in April gehouden tentoonstelling leverde een batig saldo op van pl.m. 90.De afdeeling heeft tljans de beschikking over de onderverdie ping van het gebouw der Handelsdagschool aan de Dijkstraat, waar een geschikte ruimte is voor cursussen en patrouille-vergade ringen. Aan de internationale jamboree te Londen namen drie jongens van de afdeeling Helder deel, terwijl de hopman fungeerde als leider van een groep van pl.m. 50 deelnemers uit Noord-Holland. Het jaarlijksche troepkamp werd van 11 tot 21 Augustus te Wolfheze gehouden onder hopman de Koning van ihem; bovendien nog vele goed geslaagde cinde-weekbijeen- komsten en de eenjaarlijksche tocht naar Texel op St. Joris dag. Door aankoop werd' weder het kampeer- materieel bescheidenlijk uitgebreid; daaren tegen beginnen de twee groote 16 mans tenten slecht te worden. Reparatie helpt weinig meer, daar het goed gaat slijten en doorregenen. Geld voor nieuwe ontbreekt, men hoopt ddb maar op de mogelijkheid van billijke tenten over te nemen. In de hoofdleiding kwam geene verande ring; van een tweeden hopman en daardoor de mogelijkheid van een tweeden troep scheen nog geen sprake te kunnen zijn. Gedurende het jaar 1920 werden 13 nieuwe jongens ingeschreven, terwijl er 22 uittraden. De op 1 Januari 1921 ingeschreven (35) jon gens waren van 13—20-jarigen leeftijd, ge middeld 151/» jaar. De instructie in verschil lende vakken werd zoo goed mogelijk voort gezet; met de roeiboot „Sint Joris" werd vele malen geoefend; de lessen in Zweedsche gymnastiek werden 'eiken Zaterdagmiddag gegeven; sergeant Hamstra gaf den cursus in 't najaar over aan sergêant Wolmers. Voor den cursus in verbandleer bedankte de heer De Klerk wegens drukke bezigheden; serg.- ziékenverpleger Vonk werd (bereid gevonden elke week een avond in 't troeplokaal dien cursus te leiden. Nog steeds mocht het niet gelukken toestemming tot gebruik van het zwembassin op de werf te krijgen; gezwom men werd er dus schaars in het door de ge meente overgenomen bassin en van zwemles sen kon, tot onzen grooten spijt, niets komen. Het verslag vermeldt voorts bijzonderb-den omtr afgenomen examens, en de r ie- ringb', van den troep, alsmede omtrem oe- zoeken door de leden aan andere plaatsen ge bracht, en deelt voorts de oprichting tnede van een afdeeling van de Vereeniging der Meisjesgezellen. Omtrent de, samenwerking met ouders en onderwijzend personeel is nog steeds het zelfde op té merken als verleden laar. De be langstelling in de kern der padvlndersbewe- ging neemt bij de ouders wel toé; betere waardeering en samenwerking is dan ook hier en daar wel te (bespeuren, ofschoon er nog veel onkunde en onverschilligheid is. De omgang tusschen den hopman en zijn jon gens was steeds van den meest vriendschap- pelijken en voor het meerendeel van vertrou- welijken aard. Ook de vaandrigs hebben thans het vertrouwen van allen. Dit verslag wordt onder dankzegging aan den secretaris aanvaard. Alsnu is aan de orde rekening en verant woording over 1920. Aan contributie werd mtvangen 177.79; zeer onverwacht kwam »en gift van 300 van het N. H. Padvinder- touuJ. Aon --"rige giften werd ontvangen f 73.30. Een verkoop van uitrustingsstukken bracht ƒ789.op, de tentoonstelling bruto 492.76 (onkosten hiervoor 400.09'/i). Aan uitrustingsstukken werd van het Centraal Magazijn aangekocht voor 698.74. Een groo te post was de reparatie van de roeiboot ad 86.64. De totale ontvangsten en uitgaven bedroegen 2000.02 met een kassaldo van 325.03. Op de balans komen de bezittingen voor tot een bedrag van 357.deze balans sluit in debet en credit met 698.03 met een kapi taal van 498.03. Ook deze rekening en verantwoording werd onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat door het Hoofdbe stuur moeite gedaan wordt voor een nieuwe bewerking van het Padvindersboek. Een schriftelijke en praotische cursus voor troep leiders zal worden gehouden; waarschijnlijk zullen deze a.s. zomer in een speciaal leiders kamp op de Veluwe bijeenkomen. In dit ver band wordt geiwezen op het Leidersblad, dat niet speciaal voor leiders is, maar ook voor iederen belangstellende in de beweging. Het maandblad „de Padvinder" is weekblad ge worden; het is ook voor niet-padvinders een belangwekkend blad. In den sigarenwinkel van den heer Klop (Spoorstraat) is het eiken Vrijdag 127> cent verkrijgbaar. Het 10-jarig bestaan der afdeeling zal 29 Maart feestelijk worden herdacht. Tenslotte deelt de Voorzitter, de heer Franssen, een en ander mede omtrent den voorgenomen, doch door allerlei omstandig heden uitgestelden ouderavond. Doel is de ouders tezamen te brengen, teneinde eens de verschillende meeningen omtrent de beVe- ging te vernemen en daarmede voordeel te doen, en aldus imeer contact te krijgen met de ouders. Bij de rondvraag vraagt Mevr. Van der Hulst inlichtingen omtrent de meisjes-pad- vindsters, waarvan thans een afdeeling opge richt is, doch waarop nog weinige toegelaten worden. De Voorzitter deelt mede, dat de be doeling is eerst een proef te nemen. Geleide lijk zal de beweging worden uitgebreid; men dient echter eerst leidsters te kweeken. De vergadering wordt daarna onder dank zegging aan de aanwezigen voor hunne be langstelling, gesloten. Plet Köhler als „De Brave Hendrik". Na het groote succes met de beide voorstel lingen van de „Boemelbaron" 'komt het Operette-gezelschap, Dir. Piet Köhler, Leen- ders en Mastenbroek hier Zondag in Casino een opvoering geven van Max Gabrieds operette: „De Brave Hendrik", waarip de on betaalbare Piet Köhler weder de titelrol zal vervullen. 't Succes dezer opvoering zal dat van den „Boeanelbaron overtreffen. De Haarlesmsche Courant van 8 Mrt schrijft hierover: „Een lange, schier eindelooze, reeks van de meest dolle verwikkelingen en koddige con flicten, die imen zich maar denken (kan! En dat e 'e hedrijlven lang!. 't Is dan ook werk 'ijk voor de toeschouwers een verade- min wanneer bij het einde een algeheele ven nip-g tusschen ontrouwe echtvrienden en Jlroigen edhtgenooten tot stand en alles om ei "motjes terecht komt. Men moet hier- ni uit echter de conclusie trekken, dat men bib was, toen bet einde kwam; in geenen deelel Doch het was toch igoed, dat om elf uur heldeiheid in de zaak kwam /want anders zouden we werkelijk vreezen, dat de 'autisten er zelf igeen raad meer mee zouden weten. Te recht hoorden we brave Hendrik (Piet Köh ler) zeggen: ,,'t zit in mekaar" en fabrikant Stokman da .gerechtvaardigde verzuchting sla ken: „maar hoe fcrijlgen we 't weer uit me kaar 1 „De geheele historie navertellen is niet mo gelijk; dat spreekt vanzelf." „Men moet het niet gaan zien voor kunst genot, maar om een pdeizierige avond te heb ben en wij kunnen iedereen verzekeren, dat 'hij niet teleurgesteld zal worden, wanneer hij met dit vooropgezette doel naar den schouw burg Jansweg gaat" „Het Nederlandsche Operetttagazelscbap, (directie Piet Köhler, G Leenders en Jos. Mastenbroek) brengt het stuk op kostelijke wijze ten toneele; de muziek is aardig en wordt door een uitstekend orkest uitgevoerd. De zeer talrijke aanwezigen waren gister avond dan ook opgetogen en applaudisseer den 'geestdriftig." Afloop velling van hulzen en bouwterrein. ten overstaan van Notaris Engelmann, gehou den op Woensdag 16 Maart 1921, in „Casino". I. beerenhuis met schuur en erf aan de Hoofdgracht no. 66, kadaster sectie D, no 2054, groot 1 are 20 centiaren; kooper J. v. Os q.q., voor f 6995.—. 8. een perceel bouwterrein aan de Kruger- straat, groot pl.m. 74 c.a., uitmakende een Westelijk deel van sectie E, no. 4664, geheel groot 1 are 48 centiaren en 9. een perceel bouwterrein aan de Kruger- straat, groot pl.m. 74 c.a., uitmakende een Oostelijk deel van sectie E, no. 4664, geheel groot 1 are 48 centiaren kooper C. Quak q.q., koopprijs f 736 10. een perceel bouwterrein aan de Kruger- straat, groot pl.m. 74 c auitmakende een Oostelijk deel van sectie E, no. 4667, geheel groot 1 are 48 centiaren en II. een perceel bouwterrein aan de Kruger- straat, groot pl.m. 74 ca, uitmakende een Westelijk deel van sectie E, no. 4667, geheel groot 1 are 48 centiarenkooper A. Kranen q q., koopprijs f732. BUITENLAND. Een sommatie van de commissie van herstel. Parijs, 16 Maart. Wegens het gebrek aan overeenstemming tusschen de Duitsche re geering en de commissie van herstel nopens de 20 milliard gouden marken, die Duitsch land voor 1 Mei 1921 moet storten heeft de commissie van herstel (die, hetgeen Duitsch- land tot dusver heeft geleverd; op niet meer dan 8 milliard raamt) een sommatie gericht tot de Duitsche regeering. De commissie stelde de Duitsche regeering ervan in ken nis, dat zij: lo. zich voor 1 Mei 1921, had te kwijten van haar verplichting ten aanzien' van het saldo der 20 milliard gouden marken; 2o. d. zij vóór 28 Maart 1921 een eerste stor ting ioet doen van een milliard gouden mar ken de nog verschuldigde 12 milliard gou den anken. 1 >rens de latere data, betalingswijzen en ste ;gen vast te stellen, stemt de oommis- sir iin toe ieder voorstel na te gaan, dat haar vóór 1 April door de Duitsche regeering wordt voorgelegd om in de plaats van de stortingen van goud en buitenlandsche wis sels leveringen te stellen van machines of wed de mwdracht van roerende goederen hetrii buitenlandsche of Duitsche. Binnen denzelfdlen termijn is de Duitsche regeering gemachtigd bij de commissie voorstellen in te dienen, strékkende tot de uitgifte eener buitenlandsche leening, waarvan de op brengst in handen der commissie zou worden gestort. Geen nieuwe conferentie. De berichten over een aanstaande nieuwe conferentie worden weder tegengesproken. Het zou geen zin hebben zoo meldt de Petit Parisien daar de Geallieerden over tuigd zijn dat Duitschland toch niet geneigd is om hen tevreden te stellen. Voor het geval de geallieerden weder mochten bijeenkomen om nieuwe Duitsche voorstellen te overwegen, zal de conferentie te Parijs worden gehouden. ENGELAND. De handelsovereenkomst met Rusland geteekend. Londen, 16 Maart. In het Lagerhuis heeft Lloyd Geurige meegedeeld dat de handels overeenkomst met Rusland hedenmorgen on- derteekeiid was. Alle beperkingen die door de Britsche regeerinig aan den handel waren opgelegd, zijn opgeheven. De vloot De Engelsdhe Waden melden, dat de nieu we groote oorlogsschepen voor de vloot linie schepen (dus geen linie-kruisers) zullen zijn en 30,000 ton zullen meten. Engeland volgt dan niet het Amerikaansche voorbeeld met het op stapel zetten van schepen van 4(L000 ton en grooter. De schepen' worden gewapend met tien stukken van 16 Eng. duim; de Ame rikaansche krijgen er twaalf van 16 Eng. duim. Daarentegen zal het Engelsche projec tiel grootere snelheid hébben. De vaart is berekend op 23 tot 25 knoop, wat gebleken is de meest economische snelheid te zijn voor zwaar gepantserde linie-schepen. Duitsche koopvaardijschepen. Londen, 16 Maart. De Times meldt: De raad van de kamer voor scheepvaart heeft gisteren besloten, dat de schepen van vroe gere vijanden niet aan Duitschland terugver- kocht mopien worden. Ook de verkoop aan Britsche gegadigden geschiedt op voorwaar de, dat de schenen niet binnen rijf jaar aan vreemdelingen verkocht worden. DUITSCHLAND. De moordenaar van TalaSt Pasja. De Armeniër die Dinsdag te Berlijn Talaad Pasja vermoordde, heeft verklaard, dat hij zijn daad bedreven heeft om wraak te nemen op Talaat Pasja voor de bloedige vervolgingen van het Armeensche volk en in het bijzonder voor de moord op zijn ouders. De gevolgen van de mishandelingen die de menigte hem bij zijn aanhouding heeft toe gebracht, waren aan het hoofd en 't lichaam van den moordenaar nog duidelijk te bespeu ren. Met hartstochtelijke bewoordingen gaf hij toe den moord bedreven te hebben. Teilirian is afkomstig uit een klein dorp aan de Perzische grens, waar zijn ouders een kalm bestaan leidden, tot zij op een kwa den nacht op bevel van Talaat, den toenma- ligen grootvizier, uit hun huis gesleept en weggevoerd waren. Later vernam hun zoon, dat zij een gruwelijken dood gestorven wa ren. Hij zweerde toen den moord te zullen wreken; Hij heeft de laatste jaren Turkije rondgezworven om Talaafs verblijfplaats te ontdekken. Door een toeval kwam hij er achter waar deze zich ophield. Daar hij geen woord Duitsch sprak en niet over de noo- dige geldmiddelen beschikte, had het hem groote moeite gekost om-Berlijn te bereiken, maar ten slotte is het hem geluikt ITALIË. Een politieke moord. Zaterdag deelde een socialistisch afgevaar digde in de Kalmer mee, dat het socialistisch kamerlid Mateotti, die geweigerd had een verklaring te teetoenen, welke de fascisten ham hadden voorgelegd, door dezen naar een verlaten oord' was meegevoerd en daar aan zijn lot 'overgelaten. Maandag kwam tijdens de Kamerzitting, naar men ons uit Beriijn méldt, het bericht (binnen, dat het lijk van het socialistisch Ka merlid Piocoli 'gevonden Was in de buurt van Pizzo in Kalabrië .Het bericht veroorzaakte een gewéldige 'opschudding, vooral hij de so cialisten, die ervan overtuigd zijn, dïat men met een politieken moord te doen heeft. De zitting van d'e Kamer werd geschorst. De re geering heeft een onderzoek gelast, terwijl twee socialistische Kamerleden in opdracht hunner partij naar Kalabrië zullen gaan om ■ter plaats een onderzoek in te stellen. ARMENIë. De strijd tegen de Bolsjewlkl. Parijs, 16 Maait. Het gezantschap van de Armeensche republiek alhier deelt aan de bladen mede: Een draadloos telegram van Slmon Wrat- zian, de Armeensche minister-president, dat 7 Maart uMEriwan verzonden is, meldt dat de bolisjewifci volkomen verslagen zijn en dat het heele land, voorzoover het niet door de Turken is bezet bestuurd wordt door 4in regeering, welke krachtig optreedt om den vaderLandsohen (bodem van de-laatste bolsje wistische nesten te bevrijden. De bolsjewisti sche gevangenen worden op menschwaardipfé wijze behandeld. Men is bezig te Eriwan een ooalitieregeering te vormen. Daar de Turken en de boisjewiki overal de levensmiddelen hébben weggesleept, maakt Armenië thans een ernstige voedselorials door. KLEIN-AZIB. Wenlzelos goeverneur'van Smynia? De Morninig Post meldt, dat men iri welin gelichte kringen de meening toegedaan Is, dat de opperste raad, als Griekenland ét voorstellen der 'geallieerden nopens Smyrna aanneemt, voor zal stellen aan den volken bond om Wenizelos te benoemen als de eerste goeverneur-generaal onder het nieuwe stel sel De Grieken ln Kleln-Azlë. Te Parijs loopen geruchten over een aan staand militair optreden der Grieken. Naar men weet, hebben de groote mogend heden aan bedden landen meegedeeld, dat zij zich met dien strijd volstrekt niet zouden in laten. De voorgenomen krijgsverrichtingen kunnen dus alleen maar dienen om -voor kor ten tijd het gezag van Komstan/tjjn, dat in zijn land begint te tanen, weer wat op te heffen. RUSLAND. De opstanden. Een draadloos 'bericht van die sovjeit-regee- rinig uit Moskou noeimt de berichten uit het buitenland over de opstanden op groote sohaal in Rsluand uit den duim gezogen. Er worden zégt Moskou, ten minste 12 steden ptenoemd, waar opstanden zouden zijn uitge broken, terwijl het in die plaatsen in werke lijkheid volmaakt rustig is. Tsjitsjerin waarschuwt de verschillende regeeringen, dat de sovjets dezen lasterveMtocht, die klaarblijkelijk van 'bovenaf wordt ingegeven door organen die onzichtbaar blijven, als een vijandelijke daad moeten beschouwen. 'Berlijn, 16 Maart. Volgens een bericht uit Riga zouden de roode troepen bij een (nieu wen?) stormloop op Kroonstad zware verlie zen hebben geleden. 'Volgens de New York Herald heeft Kroon stad een aanbod van Trotski om een wapen stilstand te «luiten van de hand gewezen. Londen, 16 Maart De Daily Mail verneemt uit Björneberg, dat vluchtelingen, die de Russisch-Finsche 'grens over zijn 'gekomen, melden, dat aan de grens 12,000 man roode troepen samengetrokken zijn, ten einde ver rassingen van de zijde van Finland' te voor komen. Volgens de Daily Express hebben de roo- dlen fbiji het beleg van Kroonstad reeds 8000 dooden verloren en zijn er 5000 roode sol daten naar de, opstandelingen overgeloopen. Van de Finsche grens wordt gemeld, dat do bolsjeiwiki een beslissend 'offensief tegen Kroonstad voorbereiden. Het zou tusschen "0 en 25 Maart plaats vinden. Boekarest, 11 Maart. Gedurende drie da gen zijn er hevige gevechten aan den gang in Qdessa en omstreken tusschen Oekrain- sche opstandelingen en werklieden eenerzij'ds en het roode garnizoen anderzijds. Bijna heel de haven is in handen van de opstandelin gen, naar wie ook 51 roode divisies zijn over geloopen. Aangezien de rooden versterkin gen ontvingen uit Wapnjarka, hebben de op standelingen de spoorwegverbinding tus schen deze plaats en Odessa bezet. De aov- jet-regeering heeft strenge orders gegeven om de Oekrainsch-Roemeensche grens te sluiten GEMENGD NIEUWS. Onze taal ln carlcatuur. „De Bode'^ vopd in „De School", b.et or gaan van het Ned. Ind. Onderwijzers-Genoot schap, van 3 Des. j.1. den volgenden vérmake- lyken brief van een Ambonees aan een offi ciersvróuw, waarvan de Redactie van De School verzekert, dat hy historisch is. Tot recht begrip van het groot aantal aan gewende spreekwoorden diene, dat op de scho len voor inlanders een boekje van Croes wordt gebruikt, dat een verzameling spreekwoorden bevat, en waardoor men hoopt dat de inlander nader tot het Nederlandsch zal worden gebracht. Met'welk resultaat, blykt uit de brief. (Histoiasch Hoog Edel gestrenge Mevrouw. Ik was vandaag ooit zeer forheuch gewees betreffende de feit, dat heden U ferjardach is, 't dag waarin U 't sonlich anschou in Uw wiegje fordat U geboren ge worden. Ach ja, U was toen nog onschuldig klein knaapje, ge wikkeld in haar bakermat met sluiers en suig- flesje en nu.ach ja, uren, maanden dagen, jaren, precies als schadu ."ja? vlieg heen. Frah eskuus, ja mfrou, voor dit dichterlijk boesems, maar ik nog domme jongen, die denk aan de Hollands spreekwoord, zooals vogel is zingt je bek of gelijk de Engelsche admiraal Sjeekspir zeg;: Honiswakimalipan. Maar nu tot zakeik fileseteer U met geluk kig dag en hoop U blyf zooals U ben, altijd flink en vroeg uit Uw veer want wie luilak wordt door de duffel op zijn oor gekus. Blijf ook sorsam moeder en sninig want wie zijn kleintjes fersmad is zyn grootjes niet ward en als U nering zet moet je de tering hebben. Deng daran en niet vergeten 1 Blijf °°k Hof en sag, vergif zijn vyaan Uw sonden en denk niet altijd oog tan om tante om wrak te neem. Ook niet trots zijn, eenfoudig mar als nu, want moet val. van voren hoog en niet geld weggooien of zooals Holland zeg: zijn braad- haantje laten, uithangen. Want de kalf watert zoolang kruik gedemd is; daarom: besin na dat gij begin. U moet niet bemoeien met zak ken van U vv gewaal maar altijd denkenschoen maker houdt mij vast om mijn lees. Veel vrouw wil wel doen, ook als de man* moet, mar zy vergeet, dat wie de onderste kan wil hebben valt er in. Blyf frolyk en opwekkend geen vogelnest in U hoofd stoppen voordat te laat is. Als U vijanden, vergif mij dan haar zonden, want wie een kuil graaf voor een ander, krijg U lid op zjjn neus. Als ik U deraljeer komt ik persoonlijk in persoon fllis- teer. Zijn er foutjes in dit missive, frag eskuus ja, mfrou; ik ben maar dom jongen, ik srjjf goed maar bedoel verkeerd Met beleefde hoog achting, in blyde verwachting. YOERS TROLI. Geachte Redaktie. Ik vind dit brief uit de Hollands kraan en dach de onderwijzers is niet te dom om oud te leeren, ja mneer? Als hij dit brief lees, hij sal pieker, helykkig gouverment leer Inlanders vreemde moeder taal. Overal die veel spreekwoorden en uit drukken die wij leer uit Croes is erg nut en mooi. En de knap onderwijzer zal ons voeren met Hollands als taal. Ja mneer, ik bent maar dom jongen, maar van de kaas hebt ik veel gegeten en op alle marken bent ik in huis. Ik eiudigt met de pen in hethart en hartelijk dank voor het plasje in Uw kraan. YOERS KELEEGAA We nemen dit over, niet omdat we gelooveD dat de brief echt is, maar om dien geestigen onderwijzer die den brief zonder twjjfel gefan taseerd heeft, recht te doen Het is een aar dige carricatuur geworden. Knoeierij bij Woningbouw. Voor eenige dagen namen wij een rapport op aangaande de handelingen van verschil lende woningbouwvereenigingen, zooals men zich herinneren zal, was de toestand te Rid derkerk al heel erg, voor zoover het de han deling betrof van den voorzitter der woning- bouwvereeniging „Vooruitgang". Deze voor zitter heeft thans terecht gestaan wegens verduistering van gelden der vereeniging. O.m. verklaarden getuigen, die eveneen» in het bestuur zitting hadden, dat beklaagde nimmer machtiging had gekregen om gelden voor verlet voor zich op te houden en dat beklaagde voor de reizen van 2 dagen soms 200 in rekening bracht. Het O. M. achtte beklaagde'» gedrag zeer onsympathiek en requireerde schuldigver klaring aan verduistering en veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf. Een bijna regeertnglooze gemeente. Het is wel een eigenaardige toestand, die zich onder het stelsel van evenredige verte genwoordiging voordoet in de gemeente Vlieland. Door (bedanken of overlijden is daar ihet getal raadsleden verminderd van 7 op 4 en dat der wethouders van 2 op 1. Van de vier overgebleven raadsleden hebben on langs twee bedankt, zoodat overbleven de bur gemeester, één wethouder en nog één raads lid. Aanvulling van het getal raadsleden is niet mogelijk, omdat de lijsten uitgeput zijn. Het behalve den wethouder eenig overgeble ven raadslid is niet tot wethouder benoem baar. Het college van burgemeester en wet houders moet derhalve, behoudens wettelijke voorziening, tot September 1923 blijven be staan uit den burgemeester en één wethou der, vormende met het eenig trouw gebleven raadslid voor de gemeente een wel kostbaar en angstig bezit. Volgens de gemeentewet ma'g de raad van Vlieland niet vergaderen als niet ten minste vier raadsleden tegen woordig izijn. Anders moet de vergadering voor dezelfde onderwerpen te tweeden en te derden male belegd worden en kunnen einde lijk m de derde vergadering de zaken worden afgedaan. Op een verzoek om inlichtingen hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land intusschen aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat volgens de gemeentewet de wethouder en de twee raadsleden, die be dankten, wethouder en raadslid blijven tot dat zij door anderen zijn vervangen. In theo rie behoudt dus Vlieland zijn twee wethou ders, benevens vier raadsleden. Of de prak tijk zich aan deze 'theorie zal storen enzij, die bedankten, doch huns ondanks lid blij ven, de vergaderingen voortaan weder zullen bijwonen en zich naar behooren aan de be langen der gemeente zullen geven, staat zeer te bezien. De noodzakelijkheid van wetswijziging treedt toch op dit punt wel zeer sterk aan 'het licht. Nog is van den vierjarigen zittingster mijn der raadsleden slecht» anderhalf jaar verstreken. Voor welke gevallen zal men niet in tal van gemeenten weldra komien te staan? Het gevaar van raadlooze en als ge volg daarvan rageeringlooze, ja wellicht ra- delooze en redelooze, gemeenten, i# niet denk beeldig! INGEZONDEN. Helder, 16 Maart 1921. Geachte Redactie. Naar aanleiding van hetgeen over ,/Ro»- mersholm" in Uw blad is geschreven, vestig ik de aandacht van hen, die hun inizicht in Ibsen willen verhelderen, op bet werk van Shaw: „The quintessence of Ibsenism", dat hier in *de Openbare Bibliotheek aanwezig is. Hoogachtend, Uw dw„ C. D. COLPA. Dames, die genegen zijn met inteekenlijs- ten te loopen voor „Dierenbescherming" worden beleefd uitgenoodiigd zich, liefst vóór as. Maandag, op te geven aan den Secretaris WIJKER. Hoofdgracht 53. UIT DEN OMTREK. Paaschtentoonstelllng ts Schagsft. De jaariijfcsche Schager Paaschtentoonstel- ling is dit jaar onder gunstige omstandighe den gehouden; het schitterende voorjaars weer werkte mee tot het algemeen welslagen. Van de bekroningen noemen wij: A. Rundvee. Uitsluitend met hard voeder gemest. No. 2. Voor den besten, fijnsten 2-jarigen os, met hoogsten 2 ibreede tanden. Ie prijs 25: D. O. Rezelman te Anna Pau- lowna; 2e prijs 10: D. O. Rezelman te Anna Paulowna; eerv. vermelding: A. Kapitein, Zijpersluis. No. 6. Voor de beste, fijnste en zwaarst ge meste vaars, met hoogsten twee breede tan den. 2e prijs 20: D. O. Rezelman te Anna Pau lowna; eerv. verin. J. A. Waiboer te Anna Paulowna. C. Wolvee. No. 1. Voor de beste oonschapen, met of zonder lammeren. Ie prijs 10: M. C. de Graaf te Anna Pau lowna; 2e prijs 5: M. C. de Graaf te Annn Paulowna. E. Varkens. No. 1. Voor de beste vette varkens. Eerv. verm. P. Roozenbroek te Anna Pau lowna. Jullanadorp. Zondag 13 Maart trad de bekende dilettant calbarettier Daan Pool op in het lokaal van den heer J. Marees. De zaal was geheel bezet en Daan Pool heeft tot aller genoegen goed voldaan, hetwelk het daverend applaus na elk nummer wel .bewees. Een aangenaam .bal tot besluit hield de aanwezigen tot des nachts 2 uur biieen, waarna leder recht voldaan huis waarts keerde. Anna Paulowna. Dinsdagmiddag li Maart vergaderde de Afd. Anna Paulowna van de Holl. Maat schappij van Landbouw ln Veerburg D# voorzitter, de heer J. A. Waiboer, opende met een welkom de bijeenkomst, de secre taris, de heer N. Raap, la» do notulen, dis onveranderd werden goedgekeurd. Aan de orde werd gesteld; 1. Beschrijvingsbrief voor de Algonnone Vergadering. Deze gaf geen aanleiding tot discussie. Afgevaardigde zal zijn de heer N.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5