I ROOKEN Overal verkrijgbaar uw overwinning bederft of verkleint. G hebt gestreden voor de rechtvaardigheid, g_ wilt, dat er rechtvaardigheid geschiede. Om geheel haar schuld te kwijten jegens hen, die voor haar heli gestorven zijn, moet de natie rechtvaardigheid van het overwonnen Duitsdhland verkrijgen. Wanneer wij Duitschland vragen die schade te vergoeden, die het heeft aangericht, dan gehoorzamen wij nooh aan een gevoel van haat noch aan een van wrok. Wij slaken eenvoudig een kreet van ons mensohelljk geweten. Poin- oaré wees nadrukkelijk op Duitsohlands ver antwoordelijkheid, waar Oostenrijk slechts de volgeling van was. Duitschland alleen is verantwoordelijk voor het bij uitstek wreede 'karakter, dat de oorlog op ons front gedra gen heeft. Zij zouden, zeide Poincaré, ver giffenis schenken aan een volk, dat zijn fou ten erkende en eerlijk vergoeding aanbiedt. Maar tegenover toet onboetvaardige Duitsdh land, dat zich aan zijn verplichtingen ont trekt zijn de bondgenooten de dragers van het recht en de macht. Na het landleger, dat gehuldigd Is in de bezetting van het stoffelijk overschot van den onbekenden soldaat onder den Are de Triom- phe te Parijs, zal er nu ook eer bewezen wor den aan de nagedachtenis van die leden van de bemanning van Frankrijks marine, die hun dood in de golven gevonden hebben. Over het daartoe ingediend verzoek heeft admiraal Guépratte uit naam van de commis sie uit de Kamer voor marine-aangelegenhe den een gunstig rapport uitgebracht. Hij feeft daarin in overweging ergens aan de 'ransche kust „op een kruispunt van zee wegen" een (mausoleum uit te houwen in de rotsen. „De voorbijvarende schepen zullen dan een groet brengen aan de zeelieden, die in de golven zijn ondergegaan om de groot heid van het vaderland te verzekeren." De minister van marine zal de plaats van het mausoleum aanwijzen. De kusten van Nauw van Galais, Oohentin Bretagne, Pro- venoe, Corsica en Algerië schijnen er voor in aanmerking te komen. Sterrenregen. Aan het Fransche ministerie van oorlog overweegt men de wenschelijkheid om aan de divisie-generaals vergunning te verleenen onderscheidene kenteefcenen van hun func ties te dragen. Er is nu sprake van slechts den kepi der divisie-generaals te behouden om vergunning te verleenen de volgende onderscheidings- teekens op den mouw te dragen: een gene raal, die een divisie commandeert, drie ster ren; een generaal van een legerkorps: vier sterren; een generaal van een leger: vijf sterren; en zes sterren voor een generaal van een legergroep. Al deze sterren hebben Vautel van de „Matin" aan het nadenken gebracht. Hij schrijft: Wanneer men steTren plukt, kan men er niet genoeg plukken. Het ministerie van oor log, dat een bijkantoor van het Observato rium wordt, is bezig van de generaals hemel kaarten te maken. De divisie-generaals zul len drie sterren blijven houden, evenals de cognac, maar de generaals van een legerkorps zullen er vier, de generaals van een leger vijf, de generaals van groepen van legers zullen er zes hebben. .Wat die maarschalken betreft, zij zullen hun huidige constellatie behouden.^ tenzij zij er toekomen een maar schalk-generaal met negen sterren en zelfs een connetable, een opperrijksmaarschalk te hebben, die dan veertien sterren op iederen mouw kan dragen een heel firmament. Telescopen zullen dan voor militairen nutti ger worden dan periscopen. Een kolonel, die met een inspectie bedreigd wordt, zal onge rust naar den horizont spieden en plotseling uitroepen: „ik zie hem!" „Wie?" zal de oude majoor vragen. „Wacht even, ik weet nog niet of het.de kleine of de groote Beer is!" De volgende minister van oorlog moet een sterrekundige zijn: waarom Flammarion niet? Napdïeon nam er genoegen mee te zeggen: ik heb mijn ster! Hij had er inderdaar maar één en hij was bescheiden. De oorlog, alles wijst er op, zal hoe langer hoe wetenschappelijker worden. De chef van de legers der toekomst zal misschien een soort ingenieur zijn, die geen staf hanteert, maar de kruk van een machine om den vijand electrisch te doöden. Waarschijnlijk zal hij een kiel dragen en niet meer op den bester den generaal van thans lijken als een soldaat van thans lijkt op een musketier uit den tijd van Lodewijk XIII. Ik weet wel, dat de wollen kuif op de sjako zijn charme had, en dat een maansohalk van Frankrijk in groot-uniform en te paard heel mooi is.... Maar wij moe ten, geloof ik, van de historische mise-en- scène en de oostuums van vroeger afzien. Hét zal ons moeite kosten er ln te berusten en het is dan ooik maar beter niet zuchtend naar het verleden te kijken en niet te veel van die mooie sterren op te naaien. ENGELAND. De loonen van het spoorwegpersoneel. De medewerker voor arbeidszaken van de „Times" mieldt, dat er een geschil Is ont staan over de 'loonien van liet spoorwegper soneel in verband met de daling der kosten van levensonderhoud. De spoorwegmannen berekenen, dat die daling slechts 4 shilling per week bedraagt, doch het officieele stand punt Is, dat het 6 shilling moet zijn. Een verlaging van 4 shilling zou den spoorwegmaatschappijen een jaarlijksche be sparing geven van 7.200.000. Bij een ver laging van 5 shilling zou deze 'bijna 9.000.000 toedragen. Morgen vergadert de Centrale Loonraad over deze quaestie. Lord Readlng. Als een mooi voorbeeld, dat zelfs in Enge land, met zijn regeerings-aristocratie, ook anderen kans hebben op een boöge plaats in het maatschappelijk leven, moge, naast de carrière van Lloyd George zelf, ook die van den nieuw benoemden onderkoning van Britsch-Indië, thans Lord Readlng, worden genoemd. Meer dan 40 jaar geleden arri veerde deze uit Engeland te Calcutta als be hoeftige scheepsjongen, zonder de minste protectie. Enkel door eigen kracht van wil en eigen gaven bracht hij het op den duur tot lordhoofdreohter van Engeland en, thans, tot onderkoning van Indië, waarheen hij de zer dagen vertrokken is. IERLAND. Toen de gemeente te Gneeveguilla (graaf schap Keary) op St. Patrick's Day naar de elfuurmia ging, vond zij een jong meisje met afgeknipt haar aan het hek van de kerk vastgebonden met een briefje imet het op schrift: „Neemt u in acht voor spionnen en Verklikkers Iersch Republikeinsch Le ger". Het meisje was, naar het schijnt, de laatste dagen in gezelschap van leden van het politie-oorps gezien. Bij Dungarvon (graafschap Vaterford) zijn Zaterdagavond in een gevecht tusschen po litie en rebellen een militaire vrachtauto en bijwagen vernield. Een agent werd gedood, een sergeant wordt vermist en de aanvallers hébben .vermoedelijk ook eenige doodien ver loren. Bij Cross Barry (Cork) zijn acht vracht auto's met soldaten en politie in een hinder laag gevallen. Een soldaat en een politie agent kregen kwetsuren. In Waterval Is de posttrein uit Cork aan gehouden. Veertien postzakken werden ge roofd. Bij Dreeny en Libertydaly zijn bruggen door ontploffingen vernield. Sinn Feinsche brandstichters. Londen, 19 Maart. Een aantal brand stichtingen op boerderijen, die gisterenavond aan den zuidelijken rand van Landen zijn voorgdkomen, worden aan Sinn-Feiners ge weten. Er zijn eenige hooischelven en koorn- hoopen verbrand. Een man is in hechtenis genomen. GRIEKENLAND. V ersterking der strijdkrachten in Klein-Azië. Uit Athene wordt gemeld: De jaarklassen 1913, 191-1 en 1915 zijn on der de wapenen geroepen. De koning heeft een boodschap iot het volk gericht, waarin o.a. wordt gezegd: Toen men hoopte dat de vrorto zonder nieuw bloedvergieten zou wordou hersteld, werd een nieuwe poging gedaan, orn den stand van zaken, zooals die door het ver drag van Sèvres was voorgesteld, weer om ver te werpen. Deze pogingen maken een versterking van onze strijdkrachten noodza kelijk, teneinde de bevolking te beschermen tegen de gewelddaden van Turksche benden en de pacificatie van het land te verzekeren. De koning besluit zijn boodschap met een beroep te doen op bet patriottisme en le dap perheid der Grieken, teneinde de strijd krachten te versterken, die tot taak hebben den vrede tot stand te brengen. RUSLAND. De val van Kroonstad. Omtrent den doodsstrijd van Kroonstad wordt nog gemeld, dat Donderdagavond tus schen de opstandelingen en de binnengedron gen communisten het bloedbad een aanvang nam. Trotzky's hoofdmacht bij Oranienbaum was 60.000 man sterk, de bezetting van Kroon stad telde ongeveer 16.000 man. De terugtocht, met de vrouwen en kinderen voorop, ge schiedde over het ijs en onder dekking van de oorlogsschepen „Petropawlowsk" en „Se- bastopol". Deze zetten daarna voor de reede van Kroonstad liggend, de verdediging voort. De matrozen verklaarden liever te sterven dan zich over te geven. Vrijdagmiddag was weer een heftig bombardement aan den gang. in Finland zijn 6000 vluchtelingen met ka nonnen en den tros uit Kroonstad aangeko men. Volgens niet te oontroleeren bericht hebben de opstandige matrozen de oorlogs schepen „Petropawlowsk" en „Sebastopol" in de lucht laten vliegen. De Finsch-Russischë medewerker van het 3 Uhr Abendblatt heeft te Terijokd een ont moeting gehad met den matroos Petrijenko, leider der revolutionairen van Kroonstad. Petrijenko bevestigde, dat generaal Kos- lowsky niet de eigenlijke leiding in handen had, maar slechts het bevel over de artillerie voerde. De noodlottige fout is geweest, dat men de communisten te Kroonstad heeft geduld, frotsky heeft met recht op het verraad van le Kroonstadsche bolsjewiki gerekend. Pe- ;rijenko is met 5000 zijner mede-vluchtelingen n Ino bij Terijoki ondergebracht; 5000 ove rige manschappen van het garnizoen van Kroonstad zijn te Reval 'geïnterneerd. Volgens verhalen van andere vluchtelingen :s Trotsky met een leger van 60.000 man tot ion aanval op Kroonstad overgegaan. Hij heeft daar meer dan 5000 van verloren. Het jarnizo^n van Kroonstad was, zooals men weet, slechts 16.000 man sterk. De bem (ui ting der oorlogsschepen .„Republica" en \ndrejef Peryeayani" hebben den strijd slechts opgegeven, nadat men hun kwijtschel ding van straf had toegezegd. Het ia de be manning dezer schepen, die den terugtocht Ier revolutionnalren naar de Finsche gren zen beeft gedekt. Trotsky zal Dinsdag te Kroonstad de algemeëne amnestie precln moeren.. Om de bolsjewistische overwinning te vieren, vlaggen alle openbare gebouwen te St. Potersburg. Een groote fout der revolutionnalren m iet •ök zijn geweest, dat er geen eensgezinde politieke leiding bestond. Bovendien worden de instructies van Tsjernog te laat ontvangen. De correspondent van het 8 Uhr Abend blatt heeft te Reval met Tsjernog gesproken.. De gewezen voorzitter van de Russische 3in- stitutante en. leider der sociaal-revelution- naiiren houdt zich incognito te Reval op, waar hij pas uit Parijs is aangekomen. Hij verze kerde, dat de matrozen van Kroonstad het slachtoffer van hun liberale opvattingen wa ren geworden. Indien zij de communisten hadden gearresteerd, zou Trotsky de over winning niet hebben behaald. Het drama van Kroonstad is echter slechts een episode in den strijd tegen het bolsje wisme, dat, zooals uit talrijke feiten blijkt, heeft afgedaan. Te Pskof hebben drie regi menten, die naar Kroonstad werden gezon den, dienst geweigerd. Te Nowgorod en in andere steden gebeurde hetzelfde. Te Kroon stad zelfs is de opstand te vroeg uitgebroken. Men had op het dooien van bét ijs moeten wachten, dan zou het nooit hebben kunnen worden ingenomen. Te Petersburg is het ver trouwen in bet roode leger geschokt. Dit wordt bewezen door het feit, dat Chineesohe troepen het Smolny instituut, waar Trotsky zijn hoofdkwartier heeft, bewaken. De opstand van Kroonstad was een spon tane beweging, die niet van buitenaf was ge organiseerd. In de voorloopige regeering zaten twee sociaal-revolutionnalren, 2 men- sjewiki en 2 anarchisten. Tsjemof heeft Ingezonden mededeeling. is bij het gebruik van Roode Ster 60 ct. per half pond Gele 50 11 11 Groene 40 11 Zwarte 35 nooit een overdreven waarde aan dien op stand in Kroonstad gehecht. Hij betreurt ech ter wel het mislukken van dezen opstand, maar is er vast van overtuigd, dat dit het signaal tot nieuwe bewegingen zal zijn. Het belangrijkste is echter, dat de opstand van Kroonstad hqwezen heeft, dat het niet de Russische reactie, maar wel de Russische de mocratie is, die het bolsjewisme ten val zal brengen. De reactie heeft met de nederlaag van Wrangel haar laatste hoop verloren. Slechts de democratie Ikan Rusland doen her worden. Tsjernog ontkent, dat hij het plan heeft opgevat een tegenregeering te vormen, hoewel zijn zolderkamer te Reval er als een hoofdkwartier uitziet, de eene koerier komt er na den andere binnen. Tsjernog geeft toe, in contact met de opstandelingen van Kroon stad te hebben gestaan. De vrede tusschen Polen en Rusland. Uit Moskou wordt gemeld: Bij het onder teekenen van den vrede is ook het eind van den staat van oorlog tusschen Polen en Rus land uitgeroepen. De grenzen, waar men het over eens geworden is, zijn die van den wa penstilstand met énkele kleine wijzigingen op ethnografischen grondslag. Ook de verdere voorwaarden komen over een met hetgeen hierover reeds gemeld is. Domtoski en Jofie hebben geestdriftige en hartelijke toespraken gehouden eq de hoop uitgesproken, dat de vrede duurzaam zou zijn. De vrede met Polen is gevolgd op de onder- teekening van het Russisch-Turksohe ver drag. Daar is verder de handelsovereenkomst met Engeland, de aankomst van een sowjet- missie in Italië, het afrekenen met den op stand in Kroonstad. In plaats van ineen te storten, gelijk de vorige^week door de vijanden van de sowjet- regeering aangekondigd was, is het sowjet- bewind steviger dan ooit gegrondvest. BINNENLAND. De verplichte lichaamsoefeningen. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Vrouwen voor duurzamen Vrede heeft tot den Minister van Onderwijs het volgende schrijven gericht: „Naar 'aanleiding van het zeer militairis- tisoh karakter van het aanhangige wetsont werp, dat ten doel heeft alle jonge mannen van 15 tot 19 jaar te verplichten aan lichaams oefeningen deel te nemen, en op goeden grond vreezend, dat hiermede ook in ons land de door alle ware pacifisten gevreesde in een deel van Australië en in de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika ingevoerde en noodlottig op de mannelijke jeugd werkende „militairy drilling" zal worden ingevoerd. „dringt de Nederlandsche Vereeniging van Vrouwen voor duurzamen Vredft" er bij Uwe Excellentie ten ernstigste op aan: dit deel van wetsontwerp te laten ver vallen. ,,'b. het. te vervangen door een' erMkèl, waarbij aan alle jonge mannen eh jonge meisje» de verplichting wordt opgelegd aan lichaamsoefeningen deel te nemen, bijv. ln den geest der Zweedsdie gymnastiek, waar door in (waarheid de Volksgezondheid, met name die der aanstaande moeders bevorderd zal worden." Een film over Nederland. De vereeniging „Nederland in den Vreem de" heeft thans ook de film dienstbaar ge maakt aan haar doel: bet verspreiden van meer kennis over ons land, zijn bewoners, handel, scheepvaart, nijverheid, natuurschoon en zijn artistieke èn cultureele beteekenis. De heer Willy Mullens ontving een op dracht door het vervaardigen van de film, welke nu gereed is. De film bestaat uit vijf gedeelten. Het eerste gedeelte bevat: opnamen uit onzen strijd tegen bet water en kiekjes van onize groote havens, met hun drukke scheep vaart, mede als gevolg van ons groot kolo niaal bezit, terwijl de realiteit nu en dan wordt afgewisseld door een stukje sentiment, zonsondergang, avondschemering, enz. Het tweede gedeelte behandelt in vogel vlucht landbouwend Nederland, de veeteelt, de kaasmakerij, de visscherij met hier en daar weer een fleurig tafereeltje, to.v. feest in een visschèrsdorp. In het derde gedeelte is de industrie aan het woord, waarin wordt aangetoond, dat de Nederlandsche industrie één der belangrijk ste middelen van bestaan in ons land vormt. Het vierde gedeelte toont aan natuurschoon en architectuur. Het slot Is getiteld: „Volksleven in Neder land door alle eeuwen" en geeft naast eenige typische tooneeltjes (b.v. Marker bruiloft op het ijs) nog een overzicht van de kunst in Nederland en het belangrijkste op het gebied der sport. Iedere afdeeling heeft een lengte van 600 M. In totaal is de lengte dus 8000 M. Het plan is deze film te laten vermenig vuldigen en op het programma te doen voor komen van de belangrijkste bioscopen der wereld. Waarom de oorlogskoffle zoo duur was. In verband met het bericht aan Het Volk aangaande de koffiedistributie, wordt de aan dacht gevestigd op het feit, dat reeds op 13 Januari j.L bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend tot dekking van de na- deelige saldi van verschillende crisisinstel lingen, waarbij, onder uiteenzetting van de redendtt, die tot het tekort hebben geleid, geld wordt aangevraagd tot dekking van het nadeeling saldo van het rijkskantoor voor thee en koffie. Uitvoer van suiker. Volgens het Hdbl. zal fiet verbod van uit voer van suiker op korten termijn worden opgeheven. De crisis ln de nijverheid. Uit den gemeenteraad van Zaandhm. In de Zaterdag gehouden vergadering van don Raad van Zaandam 'heeft de buitenland sche reis van de Bedrijven-Commissie op nieuw een punt van bespreking uitgemaakt. De heer Duys had in den gemeenteraad medegedeeld, dat als gevolg van deze reis de ovens van de gasfabriek zonder bezwaar voor de gemeentekas door de firma West uit Lon den zouden worden hersteld en dat het systeem-West overal waar dit in toepassing werd gebracht, volkomen voldeed. Naar deze feiten werd door den heer Tel (S.P.) een onderzoek ingesteld, waarbij hij, naar hij mededeelde, tot verrassende resul taten was gekomen. De heer Tel deelde mede schriftelijk inlich tingen te hebben ingewonnen bij de gasfa brieken te Bergen en te Stockholm. In eerstgenoemde plaats was het systeem- West vervangen door het kamerovensysteem terwijl in Stockholm men dit systeem buiten werking bad gesteld. In Bergen had men met de ovens-West hetzelfde getob als in Zaan dam. Wat de kosten betreft herinnerde de heer ajm\üfatJb*' de voriSe vaststelling was medegedeeld, dat de firma West en de ge meente beiden de helft zouden betalen M,alve de 1726 die toen ïl giS kwamen, kwamen daar nog bii* f annn transport en assurantie %e? materialen1" ƒ6600 voor het metselwerk wat eenige „de™ .koeten te Walen, metselwerk, terwijl toch de heer Duys heeft gezegd, dat het do gemeente geen cent zou kosten; spreker 'gelooft dat deze wel twee. maal zoo hoog zullen zijn als die voor de firma Weet. Spr. beweert, dat het systeem. West in geen enkele plaats voldoet. De heer Duys heeft dus den Raad misleid Hij stelt tenslotte de vraag of B. en W. boi reid zijn aan den Raad mede te deelen,well(tj kosten op rekening der gemeente kamen. De heer Duys (S.D.A.P.) zegt, dat het eeni- ge wat hem verweten kon worden is, den Raad niet te hebben medegedeeld, dat het metselwerk voor rekening der gemeente zou komen. Hij heeft stilzwijgend gemeend, dat men dit wel wist, omdat het de vorige maal o'ok zoo was geweest. Spr. ontkent niet, dat de vorige maal de kosten hóóg waren, maar deze zouden nog 20.700 hooger 'geweest 'zijn als men toen niet naar Engeland was gegaan. De firma West, die tot niets verplicht was wilde V» in de kosten betalen, doch spr. wist haar ertoe te brengen, dat zij de halve kosten voor haar rekening nam. In Stookholm moest men tijdelijk zijn toe- vlucht nemen tot een ander systeem, omdat men daar behoefte had aan harde cokes voor de oentrale verwarming, wat met het systeem- West niet te verkrijgen was, terwijl in Ber gen de vorige directeur uit eigen belang het West-systeem kapot maakte ten gunste van een ander. Spr. deelt nog mede, dat de kosten voor de firma West door den adjunct-directeur op 12 a 14.000 gulden worden begroot. Spr. noemt de mededeelingen van den heer Tel kroeg, praatjes, waarmede hij in de gemeente heeft rond'geloopen om een relletje te verwekken. De heer Tel <S.P.) zegt, dat de heer Duys dit laaste niet kan beoordeelen, omdat hjj bijna nooit in Zaandam is. De heer Duys heeft gezegd, dat het de ge- meente geen sou zou kosten; het doet hem genoegen, dat deze nu zelf erkent, dat som mige kosten voor rekening der gemeente komen. De heer Duys heeft dus den Raad niet,volledig en niet naar waarheid ingelicht. De heer Mooy (Ait.) heeft ook den indruk gekregen, dat men er met de kosten van de reis 9000 af was. Dit blijkt nu niet het geval. De heer Duys heeft dus niet de waar heid gezegd, al denkt hij niet aan opzet. De beer Kruijver (A.R.) stelt voor een com. missie te benoemen. De heer Duys zegt niet minder in Zaandaa te 'zijn dan vroeger. Behalve wethouder, Ka mer - en Statenlid, is spr. ook propagandist voor de partij en uit dien hoofde veel afwe zig. Daarbij is hij lid van den Hoogen Raad van Arbeid en den Verzekeringsraad. Spr. maakt 'bezwaar een commissie te aan vaarden van leden, die andere leden bij voor baat disqualificeeren. De heer Duys verwijt den heer Tel schan- daalcolportage. Waar, vraagt spr., zijn zijn beginselen. Dat hebben we nog nooit gehoord. De heer Tel: Wie kan er hier van jouw partij een goed gedocumenteerde rede hou den? De heer Duys blijft zich verzetten tegen een commissie. Hij wil dat stelletje niet als rechters aanvaarden. De heer Tel verwijt den heer Duys in Fe bruari drie vergaderingen van B. en W. ach ter elkaar te hebben verzuimd. De heer Duys heet dit woedend liegen en toont uit de notulen van B. en W. aan, dat hij nog steeds present is geweest. De heer Tel trekt nu deze (beschuldiging in. De heer. Emmen (S.D.A.P.) wijst er op, dat men in de vorige vergadering de Commissie in het gelijk heeft gesteld, waarover men nu blijkbaar spijt heeft. Hij ziet in de heele zaak een politiek relletje. Nadat ook nog andere leden hun meening hebben gezegd, vordert de heer Duys, dat de heer Kruijver juist zal omschrijven welke taak de Commissie hebben zal. De heer Fermie (Midd.) meent, dat dit staande de vergadering en onder die opwin dende debatten zeer moeilijk is. De heer Kruijver zegt door de debatten niet bevredigd te zijn en geeft te kennen te zullen overwegen of deze hem aanleidt geven later op zijn denkbeeld om een Com missie te benoemen, terug te komen. Hierna worden de debatten gesloten. („HbL") De Rijksmiddelen. UIT DEN OMTREK. Texel, 21 Maart Te Oosterend hebben het aldaar gevektig' de Begrafenisfonds en het Ziekenfonds, gewoonlijk, hun jaarvergadering geoofflW* neerd gehouden. De directeur van eerstgenoemd fonds, 0 heer M. Kikkert riep den weinigen, die a wezig waren, het welkom toe eu wilde 'o kleine opkomst wel een blijk van vertro wen, doch niet van belangstelling zien. .0 Uit het gegeven verslag bleek, dat fonds op 1 Jan. 1920 telde 543 leden 156 oontribueerende kinderen tusschen 4 18 jaar, dus samen 699. Op 1 Jan. JJ- cd, er 553 leden en 144 kinderen tusschen 8 noemde-leeftijden, dus samen 697. .B "In 1920 hadden de ontvangsten bedrss.g 468.78, de uitgaven, waaronder voor volle en 4 kleine uitkeeringen, tot oe» Niemeyer's Ster-Tabak sa ii 11 SI 11 11 11 SS n De Nijverheisraad heeft na het congres van industrieelen een nader adres gericht aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat is opgenomen in „De Nederl. Nijverheid", het orgaan van het Verbond van Nederl. Fabrikantenvereenigingen. Wij lezen in dat adres o m Uit de beraadslagingen van het congres bly'kt, dat één zaak voorop staat en dat daar omtrent de meeningen niet verdeeld zijn, n 1. dat de tegenwoordige wetgeving omtrent den arbeidstijd een ware ramp voor de industrie en met name voor ha"re toekomst moet worden geacht. In de eerste plaats werkt de beperking en de starre regeling van den arbeidstijd de huisindustrie in dé hand. De vrije tijd, door de beperking van den arbeidsduur ontstaan, wordt in verschillende vakken geenszins in de eerste plaats voor ontwikkelin'g en ont spanning gebruikt, maar geeft meer aanleiding voor huisindustrie en deze huisarbeid werkt weer ongunstig op de arbeidsprestatie in den verkorteD werktijd. Een tweede, nauw hiermede verband hou dend verschijnsel is, dat, terwijl de patroon door de beperking van den arbeidsduur de gelegenheid mist, bepaalde werkzaamheden, op den verlangden tijd te doen verrichten, die werkzaamheden door derden rechtstreeks aan zijn werklieden worden opgedragen, waar door zy in concurrentie komen met hun eigen patroon. Een derde bezwaar, dat aan den dag is getreden, is, dat wanneer vergunning voor overwerk wordt verleend, daaraan veelal de conditie van verhoogd loon voor de overuren is verbonden. Dit ingrijpen in het arbeids contract acht de Nyverheidsraad verkeerd. Op het congres bleek verder duidelijk, wat ook bij het door den Raad gehouden onderzoek aan den dag trad, hoezeer de industrie gedrukt wordt, niet alteen door de zware belastingen en de lasten der sociale wetgeving, maar in het bijzonder doof de formaliteiten, die met de uitvoering van deze en andere wetten ge paard gaan. Omvangrijk improductief werk moet in eike industrieele onderneming ver richt worden door het geven van inlichtingen, het invullen van staten, het plakken van zegels en andere formaliteiten en speciale beambten zijn daarvoor dikwijls noodig, terwijl de talrijke verschillende organen der regee ring, met al deze bemoeienissen van de indu strie belast, weder bijdragen tot groote uitgaven voor rijkspersoneel, die uit de belastingen moeten worden betaald. Zoodoende draagt de industrie dubbele lasten. Niet genoeg kan de Nijverheidsraad op vereenvoudiging ten deze aandringen. De Nyverheidsraad is vaif oordeel, dat het wenschelyk is, dat de regeering aan haar eigen organen gelast en aan provincies, ge meenten, waterschappen en gesubsidieerde instellingen aanbeveelt, bij de gunning van werken of leveringen by aanbesteding aan de Nederlandsche gegadigden de voorkeur te geven, zoolang een buitenlandsche gegadigde niet meer dan 15 pCt. lager heeft ingeschreven, terwijl by herbesteding dient rekening te worden gehouden met de belangen van de Nederlandsche industrie. Voorts ware in het algemeen aan te bevelen voor ondershandsche leveranties zonder aan besteding zooveel mogelijk bestelling van het Nederlandsche fabrikaat te bevorderen en, alvorens de bestelling in het buitenland te plaatsen, terdoge zich er van te vergewissen, of hot te bestellen artikel niet even goed en oven billijk met inachtneming van bovenbe doelde marge in het binnenland te krijgen is. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Februari bedroeg voor zoover het de gewone middelen betreft f 28.363.570 tegen f27.862.454 in Februari 1920. Een ver meerdering dus van ongeveer een half millioen. Dex directe belastingen gaven een hoogere opbrengst. Die op het personeel gaf ten opzichte van Febr. 1920 een vermeerdering te zien van 3 ton; de inkomstenbelasting bracht ruim 7 millioen op tegen bijna 5 millioen Febr. 1920. De dividend- en Tantième-belasting bleef bij 1920 ruim een half millioen vooruit! Deze vermeerderingen worden echter voor een groot deel te niet gedaan door de ver minderde opbrengsten der indirecte belastingen. Zoo bleef de opbrengst der suikeraccijns ruim 1 millioen by Febr. 1920 ten achter, die op het gedistilleerd vertoont een vermindering van ruim 7 ton alleen de bieraccijns ging vooruit met een bedrag van' ongeveer l1/* ton. Uit de speelkaarten-belasting werd in d® afgeloopen maand T 10.355.-ontvangen. De zegel- registratierechten geven eveneens een verminderde opbrengst. Voor het eerst genoemde middel bedraagt de vermindering nog geen ton, de registratierechten daaren tegen bleven ruim 1 millioen by Febr. 1920 ten achter. Uit de Oorlogswinstbelasting werd ontvangen 7 11,871,777.36; uit de opcenten voor het Leeningsfonds 1914 f 6,914,132.23.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2