HEIDEU G01RANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 22 MAART 1921. Da Rijkspostspaarbank. Ziekenfonds „Helpt Elkander". BUITENLAND. DUITSCHLAND. Chamberlain opvolger vim Bonar Law. GRIEKENLAND. De mobilisatie. VEREENIGDB STATEN. De grootste elevator ter wereld vernield öMcago, 80 Maart-De grootste elev«fios ter ARGENTINIË. i ■ggsggggaJuiLü— PLA&TSEË3ÏK NBSUW& Te 's-Gravenhage slaagde voor het Ma- chinistenddploma B de heer O. P. Schol alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. W. Vonk, adapirant-controleur te Tjampling, eil. Timor, is .bevorderd tot controleur. Laatste Volksconcert K. M. Zooals wij in onze advertentie vermeldden, zal de netto opbrengst van het laatste volks concert, dat morgenavond gegeven wordt in „Casino", gestort worden in de kas van het Marine-Sanatoriumtonds. Wij hopen, dat het een flink bedrag moge zijn, dat kan worden afgedragen. Door omstandigheden zijn dit seizoen slechts 9 concerten gegeven inplaats van 10, Wegens verlof van den heer Haze- broek zal dit concert (ook het Dinsdagsche abonnementsconcert) gedirigeerd worden door den heer J/b. ter Hall Het programma, dat Zaterdagavond in de courant heeft gestaan, vormt een waardig slot van de reeks winterconoerten. Een ouverture van Mendelssohn is altijd een delicatesse voor muziekliefhebbers; de beide nummers van Grieg zijn uit eene suite, die deze Noorsche componist schreef voor een tooneelstuk van Ibsen, „Peer Gynt". Het zijn de beide eerste nummers; de „Morgenstimmung", een heel fijn, heel teer stemmingsstufcje; „Ase's dood", een treurlied, zoo innig-weemoedig als alleen Grieg kon schrijven. Het kenmerk van dezen componist is het typisch-Noorsche zijner mu ziek. De muziek is als 't ware geheel in de sfeer van Noorwegen'» ietwat zwaarmoedige natuur. .De balletmuziek uit de opera „Faust" zal velen een aangename verrassing zijn; want steeds blijft dit bij uitstek bekoorlijke en boeiende muiziek. Flotow is de bekende componist van de .opera „Martha"; evenals deze is ook „Stra- della", welks ouverture wij na de pauze krij gen, Msch, melodieus en schitterend van in strumentatie. De heer Nap vertolkt een viool-solo van Sarasate, den grooten Spaanschen vioolkun stenaar (geb. 1844, overleden 1908). Tenslotte 'wordt met een fantasie uit Meyerbeer's „Hu genoten" besloten. Zooals men ziet, dus een programma, dat voor zijn voorgangsters volstrekt niet onder doet. De kaarten voor morgenavond zijn, behalve aan de bekende adressen, nog aan de zaal verkrijgbaar 30 cent. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne by- en hulppostkan toren over de maand Februari 1921. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop dor maand te Helder ingelegd f 103.415 82 en terugbe taald f87,081.84s. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f16.383 97'. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 97. Door tusscfienkomst der te Helder geves tigde kantoren werd ter Directie op staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van f3500. - en afgeschreven f5600.—. Derhalve minder in-dan afgeschreven f2100. Het aantal te Helder uitgereikte nieuwe staats schuldboekjes bedroeg 2. Hieronder 12 formulieren ad fl.— in spaarbankzegels van 5 cent en 201 formulieren ad f 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Zaterdagavond vergaderde bovengenoemde vereeniging voor het eerst onder presidium van den heer J. Blom. Deize opende met den wensch, dat hij hoopte van bestuur en leden een prettige samenwerking te mogen onder vinden. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningfm., loopen die van 28 Now. 1920 tot 5 Maart 1921, bleek dat er een ontvangst was van 532.271/» met een uitgaaf van 390.10, alzoo een voordeelig saldo van 142.171/», dit gevoegd 'bij het in kas zijnde geld op'28 Nov. 1920 van 970.721/, geeft een kas op 5 Maart 1921 van 1112.90, De reservekas had in dien tijd ©en ont vangst van 20.— met een uitgaaf van 1.50, alzoo een voordeelig saldo van 18,50, dit ge voegd bij het in kas zijnde geld op 28 Nov. 1920 van 34.10 geeft een kas op 5 Maart 1921 van f 52.66. Een beispreking werd gehouden over de ziektewet, en over de algemeene vergadering van den Frovtacialen Bond van Ziekenkas sen. Als afgevaardigden naar de alg. verga dering werden benoemd de 'hoeren J. -Blom en Th. W. A. Goppena Bij de verkiezing van secretaris, door het bedanken van den tegenwoordige, werd ge kozen de heer A. Snel. Als commissieleden tot het nazien der boe ken van den penningmeester werden be noemd de heeren J. A. Fürst en R. Boogaard Bij de rondvraag bracht de president dank aan den aftredenden secretaris voor datgene wat hij voor T,Helpt Elkander" had verricht' het speet hem, dat hy de functie van secre taris niet langer kon waarnemen. Kampioenschapswedstrijden In het boksen en worstelen by de Marine. Bovengenoemde wedstrijden werden ge houden op 17 en 18 Maart In de Gymnastiek- en Sportschool der'Marine te Willemsoord. Do wedstryden werden gehouden onder de reglementen van den N. B. B. en N. K. S. B., zij hadden een zeer goed verloop; er werd sportlef gewerkt, beide dagen werden de wedstryden bezocht door verschillende auto riteiten der Marine. De eindwedstryden werden gehouden ln de zaal van „Tivoli". Deze werden bygewoond door een groote massa sportlievende burgers en militairen; ook was aanwezig de burge meester. Een groot aantal officieren der Zee macht gaven blijken van meeleven door deaen avond by te wonen. Begonnen werd-met de finales in 'het wor stelen. Daar een der deelnemers uit het mid- dengew. ook in de finales moest boksen, werd met dit gewicht, aangevangen. Bolte— Rond, een paar krachtig gebouwde jonge mannen, waar by voldoende trahodns? zeer veel mee bereikt kan worden. Er werd flink gewerkt, na 5 min- 7 sec. weet Bolte zyn togenparty na een handig uitgewerkte greep met zijn beide schouders op de mat te druk ken. Hierna komen de vedergew.-woistelaais ten tooneele, BeunBlokkeeris. Deze party is na 20 sec. beslist door het toepassen van oksel-armzwaai, mooi en zeer vlug uitgevoerd door Beun, waarmede deze zeer goede wor stelaar beslag heeft gelegd op dit kampioen schap. Nu verschynt middengew. op de mat, Jo- rissenKramers, de laatste moest het na 9 min. 20 sec. tegen zyn meer getruukten te genstander afleggen. Tenslotte de zwaargew. af deeling, het ge wicht dezer heide worstelaars loopt nogal uiteen. Daar Stam, 75 K.G., reeds twee jaar houder van .den titel was, wilde hy ook nu weer ln deze klasse uitkomen. Zyn tegen- party Lemmer, 87 K.G., is een kolossale, krachtige figuur. In deze party wint de tech niek en vlugheid echter van de bruute kracht en deze party is na 2 min. 17 sec. geëindigd in het voordeel van Stam, door 'het overnemen van een halve Nelson, waardoor Lemmer na een poosje bruggen getoucheerd wordt. Door alle worstelaars werd mooi en vlug werk te zien gegeven, zij werden dan ook al len (beloond met een hartelyk applaus. Scheidsrechter was J. Ploeger, kamprech ter Van Dyk, ty'dwaarnemer Jhr. O. W. Ver- eluys. De finales baksen werden aangevangen, met zw. m. gew. Van VelzenBolte, een flinke, pittige party. Van Velzen echter is elke ronde op punten voor, doch wordt in de vierde ronde geddsqualificeerd voor een te laag geplaatsten stoot; hy had reeds tevoren hiervoor een waarschuwing gehad. Aldus werd Bolte winnaar. Bijz. 1. gew. Wouters de eenige deelnemer in dit gew., moest een party maken tegen de 2e pr. winnaar uit de afd. 1. gew. Wouters Knyf. Knyf geeft op in de derde ronde, waar door Wouters winnaar wordt; deze komt vol gens de jury niet in aanmerking voor een kampioenstitel. Licht gew. Worm—Jongerhuis, dit was een zeer pittige party; dit nummer was amu sant door de byzondere houding en bewe gingen van den kleineren Worm, velen van hét publiek hadden Worm als winnaar ge dacht, doch de jury 'besliste anders en ver klaarde Jongerhuis winnaar. Licht m. gew. SnoeckRammers'. In deze party wordt te onbesuisd gebokst. Rammers weet menige harde stoot op mooie wyze te ontduiken, doch krygt niettegenstaande dit nogal wat te incasseeren. Snoeck wordt dan ook als overwinnaar uitgeroepen. M. gew. Van der StaayNotenboom; in deze party vallen zware slagen van beide zij den; in de derde ronde is v< d. Staay niet lan ger (bestand tegen de geweldige stooten van den technisch zeer goeden bokser Noten boom. Deze wordt onder een langdurig ap plaus winnaar verklaard'. Tot slot van dezen zeer geanimeerden sport avond werd een fantasie-party gegeven door Van VelzenSchwippert. Daar dit een de monstratie was, zullen wij hierover niets zeggen. Scheidsrechter was de hoer Nicolai, kamp rechters Ploeger en Van Dyk, tydwaarnemer Jhr. O. W. Vewluijs. Pryswinnaars. Worstelen: Vedergew.; Ie pr. Beun; 2e pr. Blokkeeris; 5e pr. Bladel. Licht gew.: Ie pr. Jorlssen; 2e pr. Kramers; 3e pr. Hubrecbtsen. M. gew.: Ie pr. Bolte; 2e pr. Rond; Se pr. 'Neyts. Zw. gew.: Ie pr. Stam; 2e pr. Lemmer; Se pr. Olieslager. Boksen. Extra 1. gew.2e pr. Wouters. L. gew.: Ie pr. Beun; 2e pr. Knyf. Zw. L gew.: Ie pr. Jongerhuis; 2e pr. Worm. L. m. gew.:1e pr. Snoeck; 2e pr. Rammers. M. gew.: Ie pr.: Notenboom; 2e pr. v. d. Staay; 3e pr. Nypjes. Zw. m. gew.: Ie pr. Bolte; 2e pr. v. Velzen; 3e pr. niet uitgereikt wegens niet /opkomen. Zw. gew.: Ie pr. Schwippert; 2e pr. Levin- son; 3e pr. Schreurs. Verslag der gezondheidscommissie over het jaar 1920. Verschenen is het Verslag der Gezond heidscommissie - over 1920. Wy ontleenen daaraan het volgende: De Oommissie was bij den aanvang van het Jaar 1920 samengesteld als volgt: Voorzitter: G. F. Louwerse; Leden: O. M. Moolenburgh, Dr. H. O. Redeke, J. Spruit en dr. O. H. Ketner. Den 27en Maart leed de Oommissie een gevoelig verlies door het overiyden van den neer Spruit, het eenige lid, die vanaf de in stelling der Oommissie daarvan deel uit maakte. In de vacature-Spruit werd door den heer Commissaris der Koningin voorzien door de benoeming van den heer P. Korff, aannemer. Vanwege de Commissie is, in overleg met haar lid Dr. O. H. Ketner. door den heer P. Post, gemeente-apotheker, naar aanleiding van ingekomen klachten het drinkwater (regenwater) onderzocht van eenige percee- len, terwyi door denzelfden deskundige een geregeld wekeiyksch onderzoek van het wa ter der duinwaterleiding werd verricht. Deontvangsten over 1920 bedroegen 1479.43; de uitgaven ƒ1109.03, zoodat er een batig saldo bleef ad 870.40. De begroo ting voor 1921 sluit met een bedrag in ont vangst en uitgaaf van 1447.34. Het aantal overledenen in deze gemeente (waaronder niet begrepen 33 levenloos aan- gegevenen), bedroeg in 1920 295, wat over eenkomt met 10 sterfgevallen per 1000 in woners, In de jaren 1915, '16, '17, '18 en '19 waren de getallen per 1000 Inwoners resp. 9.8 (12.5); 9.5 (12.9); 10.1 (18.1); 12.3 (17.1) en 8.3 (13.2). (De tusschen haakjes geplaatste cyfers geven de overeenkomstige getallen voor het heele Ryk). Het aantal levend anra&egevenen ln 1.920 bedroeg 730 of 24.8 per 1000 inwoners. Voor de hierboven genoemde jaren waren de ge tallen 23.5 (26.2); 25.1 (26.5); 23.4 (26.0) en 20.1 (24.2). Het aantal overledenen beneden 1 jaar be droeg 33, hétgeen overeenkomt nvt 45 per 1000 levend aangegevenen. Vanaf 1910 waren de getallen (per 1000) 75 (19191, 73, 60, 45, 49, 43 (1915), 60, 68. 57, 55, 45 (1920). Toestand van water, bodem en husht enz. Eeldersche kanaal. De Commissie bracht aan D. en W. gun stig advies uit omtrent een voorstel om het Heldersche Kanaal ever zyne geheel© lengte uit te baggeren. Verontreiniging van de luchi (stank van fabrieken, enz.). Slachtplaats. Naar aanleiding van inge komen klachten van omwonenden omtrent stank, vliegen, enz., afkomstig van een stal, slachtplaats en Tetsme^tery in de Sohagen- straat, weid by schrijven van 21 Juli de aan dacht van B. en W. op dezen toestand ge vestigd. Tengevolge hiervan werd door B. en W. tot don gebruiker /van den stal eene aanschryving gericht en aan den exploitant van de slachtplaats nieuwe voorwaarden op gelegd ingevolge de Hinderwet. Volkshuisvesting. Nog steeds bestaat in deze gemeente de woningnood met al dp ellendige gevolgen daarvan. Nog steeds wonen tal van gezinnen op bekrompen wyze by anderen in, nog steeds zyn gezinnen uiteengerukt, omdat zy geen behooriyke woning kunnen /vinden, nog steeds worden gezinnen uit hunne woning verjaagd, omdat <leze is gekocht door iemand, die haar izelf wil bewonen. Niettegenstaande dit ailes la in het jaar 1920 te Helder door particulieren zoo goed als niets, door de vier veneenigingen voor Volkshuisvesting geen enkele woning ge bouwd. Men kwam niet verder dan tot plan nen. Door de vereeniging „Helder" werd in het laatst van het jaar de bouw van 62 wo ningen aanbesteed. Wanneer deze aile voor bewoning gereed zullen zyn, waarover nog geruime tyd zal verloopen, dan zal slechts voor een Wein gedeelte de bestaande ellende zyn verminderd. Dezelfde vereeniging is voornemens wCldra nog 50 woningen te doen aanbesteden, terwyl plannen voor nog een grooter aanbal Woningen bestaan. De onlangs opgerichte woningwereeniging „Verbetering zy ons streven" vroeg een voorschot en by- drage aan voor den bouw van woningen. Het is te hopen, dat deze plannen met kracht en spoed zullen worden uitgevoerd, teneinde aan de bestaande woningehende zoo mogeHjk een eind te maken. 0 Verbetering van woningen. Tweeimaal vestigde de Oommissie de aan dacht van B. en W. op de aanwezigheid van wandluizen in woningen. In een dier geval len geschiedde dit naar aanleiding van een brief van den Armenraad. De eigenaar dier woning ontving van B. en W. eene aanschrij- ving om de woning van ongedierte te zui veren. Eenmaal beklaagde iemand zich by de Commissie erover, dat in hare woning geene gelegenheid was voor het drogen van de wasCh. Zy wilde gaarne toestemming voor het uitsteken van droogstokken uit de ramen. De Commissie adviseerde in dezen zin aan B. en W., maar dit College had om verschil lende redenen bezwaar tegen de droogstok ken. poor de bewoners eener woning ln de Wachtstraat werd geklaagd over den toestand hunner woning, onder mededeelinig, dat zy reeds een jaar tevoren tevergeefs haddien geklaagd. By onderzoek bleek, dat reeds in 1919 een Advies omtrent deze woning was verzonden; dat de eigenaar van B. en W. eene aanschrijving tot het aanbrengen van verbeteringen bad ontvangen: dat hy die verbeteringen niet binnen den gestelden ter myn had aangebracht; dat er deswege pro- oes-verbaal was opgemaakt en gezonden aan den ambtenaar van het O. M.; dat er verder omtrent deze zaak niets was vernomen, ook niet by het Kantongerecht alhier. Na eenige correspondentie met B. en W. over deze zaak richtte dit Collegeeen ver zoek om inlichtingen tot den ambtenaar van het O. M„ die ih zyn antwoord daarop uit eenzette, om welke redenen hy aan het pro ces-verbaal geen gevolg had gegeven. Den len Juni 1920 richtte de Commissie een schryven tot B. en W., waarin zy zich beklaagde over de langzame behandeling der woningadviezen. Vooreerst verliep er dik- wyls een geruime tyd tusschen de inzending van het advies en de aanschryving aan den eigenaar; dan werd aan den eigenaar ge- woonlyk voor het aanbrengen der verbeterin gen een termyn gelaten van twee maanden, hetgeen met iden termyn van voorziening praktisch neerkomt op drie maanden, terwyi naar het oordeel der Commissie in de meeste gevallen een termyn van een maand ruim schoots voldoende zou zyn. B. en W. antiwoorden hierop, dat de ach terstand ln de verzending van aanschryvln- gen tot verbetering van woningen aan enkele eigenaardige omstandigheden moest worden toegeschreven; dat de adviezen voortaan re gelmatig zouden warden behandeld en dat aan het verzoek oim den termyn, binnen wel ken verbeteringen moeten worden aange bracht, in den vervolge als regel te stelen op oen maand, zooveel mogelijk zou worden voldaan. Onhewoonbaarverklarlng. In het jaar 1920 werden onbewoonbaar ver klaard de woningen: Binnenhaven 108a en b. Dit geschiedde wegens de bouwvalligheid der woningen. Dykweg 6, omdat aan de aanschryving tot verbetering niet binnen den voorgeschréven termyn was voldaan en de woning dienten- volge onbewoonbaar was'geworden. Achterstraat 9 en Bootmansstraat 3, 5 en 7 ingevolge 'het advies der Commissie. Gegevens omtrent bestaande toestanden. Bewoning van vereenigingswoningen. By een bezoek, dat de Commissie bracht aan eenige der woningen, gebouwd door do ver eeniging voor Volkshuisvesting „Helder", werd het vermoeden geopperd, dat deze wo ningen over het algemeen niet zoo zouden worden bewoond als door den ontwerper dier woningen bedoeld is. Dezo woningen hebben tij. beneden een groote kamer, be doeld ajs woonkamer, een kleine kamer, be doeld ale slaapkamer of eventueel als stu deerkamer, en een keuken; boven twee slaap kamers. Hot vermoeden was nu, dat men de gr/toto kamor zou gebruiken of liever, niet gebruiken als „mooie kamer". Teneinde in deze zekerheid te verkrijgen, droeg de Commissie een nader onderzoek op aan den heer J. W. van Aken, die allo wonin gen var- t. Vi ernde vt raenjging in hot Tuin dorp, de BrökkcvdWrweg ten aangrenzende* straten beeocht en over de wijze van bewo ning daarvan een uitvoerig rapport uitbracht. Hieruit bleek, dat in 158 van de 212 wonin gen, dus byna 75 de groote kamer als huis kamer werd gebruikt, overeenkomstig de be doeling dus. Ook in dit rapport wordt melding gemaakt van de vochtigheid dezer woningen, die, be halve door de wyze van bouwen, in sommige woningen ook door de bewoners zelf wondt 'bevorderd. Tuimelramen, zooals in het Tuin dorp, zijtn onpractisoh, omdat de bewoners er toch zooveel gordynien voor hangen, dat ze niet geopend kunnen worden. Maar ook de schuiframen in de andere woningen bleken by het onderzoek overal gesloten (het onder zoek geschiedde in de maanden Maart en April). Door goed ventileeren zou men de vochtigheid kunnen verminderen. (Wordt vervolgd). De Volkenbond en het protest van Duitschland. Londen, 21 Maart. Het secretariaat van den Volkenbond heeft de ontvangst erkend van het" protest, door Duitschland ingediend, tegen het loptreden der [geallieerden. Dit protest zal zoowel aan den Volkenbondsraad als aan de Volkenbondavergadering worden voorgelegd. Naar de Daily Telegaph betoogt ia er niets dat het onmogeiyk maakt, dat een staat, die geen lid is van den Volkenbond, zioh tot dien Bond wendt om zyn bemiddeling of arbitrage te vragen; maar dan moet zoo'n verzoek tenminste gebaseerd zyn op goede juridische gronden, welke in dit geval, vol gens de opvatting van de hoogste juridische autoriteiten te eenenmale ontbreken. Het be roep van Duitschland op den Volkenbond is in werkelykheid een beroep tegen zekere ge deelten van het verdrag van Versailles, krachtens welk document de Volkenbond zelf in het leven was geroepen. Het verdrag is dus van ouder datum dan de Bond; en een van de uitspraken van den Bond was dat zyn invloed op reeds (voordien bestaande twisten en zelfs verdragen niet van terug werkende kracht kon zyn. De Volksstemming In Opper-Sllezlë. Berlijn, 2Ï Maart. Het 8 uhr. Abendblatt zegt: De overwintoing dier Polen in de drie inxiustrieele districten Pless, Rynik en Tax- nowitz, zal naar men dn Berlynsehe politieke kringen meent, de entente niet bewegen, dit grensgebied Poolsch te doen worden, om dat de Polen met den besten wil met dit ge bied niets zullen kunnen aanvangen. Polen heeft naar men weet aldus nóg steeds detze „Berlymsche politieke kringen" aan een „Poolsch-Silczië" autonomie beLoofd. Wel begrepen aan het heele Poolsch Qpper- Silezië .Aangezien 14 districten overwegend Duitsdh hebben gestemd, zullen de Polen niet in staat zyn aan dezen kleinen hoek een autonoom-bestuur te verieenen, aangezien al daar boivendieni sterke Duitsche minderheden bestaan. [De entente zal, dit in haar eigen belang, wel goed overleggen of zy1 deze drie distric ten aan Polen geeft, aangezien dit zoo goed als zeker den ondergang van de industrie, die slechts onder Duilsoh beheer productief kan biy'ven, zou bettekenen. Men meent veel eer dat hier een fmancieele schadevergoe ding van Duitschland aan Polen in aanmer king zal kunnen komen. De entente-oommissie, die volgens de be paling van het vredesverdrag de grenslijn zal moeten voorstellen en in haar voorstel met den wensch der bevolking dient reke ning te honden, zal geen gemakkelijke taak hebben te vervullen, want het is thans reeds dnidelyk, dat tairyke gemeenten imet een Poolsche meerderheid geheel door een voor het grootste gedeelte Duitschgezinde bevol king zijn omgeven. Indien men nn gaat trachten te deden en ite schikken zal <men na- •tuuriyfc hoe men het ook doet, steedis onte vredenheid verwekken. Amerikaansehe steenkool. Berly'n, 20 Maart. Te Hallo zyn aanbiedin gen tot levering van steenkool voor de ny- verheid ontvangen, waarin de kolen worden aangeboden tegen een prijs die 20 mark per ton minder bedraagt dan de prya van Duit- lache kolen. RUSLAND. Aan het slot van het communistische con gres te St. Petersburg heeft Lenin nogmaals den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om de boeren tevreden te stellen door hun eigendomsrecht op het land en hun recht om de opbrengst, na afstand van een deel als belasting, vryeiyk te verkoopen, te erkennen. Aan deze verklaring, zoowel als aan die, dat de regeering vrede moet sluiten met de „bur- geriykc" regeeringen en concessies moet ver ieenen aan de kapitalisten, omdat de „wereld revolutie" niet snel genoeg om zich heen- grypt, wordt, naar II. J. Alsberg aan de Daily Herald" schrijft, ook in Rusland groote beteekenis toegekend. Radek bleek er groot belang aan te hechten, toen hij Vrijdag met Alsberg sprak, maar, zei hy, de reactie zal niet ln ie gelegenheid gesteld worden om de miljoenen Russische boeren te gebruiken voor de onderdrukking van de groeiende proleta rische beweging in het Westen van Europa. Kamenef heeft op het bovenbedoeld congres gesproken over „de sowjet-republiek temidden van het kapitalisme". Ily wees daarbjj óp het. groeiende gevaar van een nieuwen algemeenen oorlog om het bezit van de kusten van de Stille Zuidzee. Deze oorlog zal volgens Kamenef uitbreken tusschen Engeland en de Ver. Staten, met Japan aan Engeland's zyde en zal alle kapitalistische staten meesleuren. Alleen een opstand van het proletariaat over de ge- heele wereld zou deze nieuwe ramp kunnen voorkomen. Nopens de hervatting van de handelsbe trekkingen zei Kamenef: „Het economisch stelsel dsr wereld la niet ln staat sowjet-Rpsland te ontberen. Zonder sowjet Rusland kan het Westersche econo mische stelsel zich niot handhaven. Een andere, reden waarom de hervatting van de handels- betrek klagen onvermydeiyk is, Mgt in de crisis, welke handel en ny verheid in het Westen doormaken en ten slotte zien de Westersche kapitalisten ook nog geldeiyk voordeel in het horvatten van den handel. Met heldhaftige krachtsinspanning zouden wy in staat zyn ons ec.i comi8ch stelsel zelf tte herstellen, maar dit ecu te veel tyds vergen Vreemde kapi talisten geven hun steun niet voor niets daarom zullen wy hen ruimschoots betalen". ENGEïANÏh Londen, 21 Maart Auaten Cbamberlatn la met algemeen© stemmen gekozen lot leider van de Unionistische Party ter vervangiJKg van Bonar Law, die wegens geBWEdh/eddsre- denen aftrad. Londen, 21 Maart. Reuter heeft een in terview gehad met Goenaris, den Griekechen minister van oorlog, die op den vooravond van zyn vertrek naar Griekenland werd op gehouden door een dringend telegram uit Athene in verband met de houding der Tur ken. Goenaris zeide: Het onder de wapens roepen der Grieksohe lichtingen i/s het natuurlyk gevolg van de houding van Turkye, dat wederom heeft ver klaard, dat het de voorstellen der Londensche conferentie niet wil aanvaarden, en de terug gave eischt van Thracië en Smyrna, die Grie kenland heeft verkregen als gevolg van den oorlog. Ook hebben wy berichten omtrent Kema- listische troepenconcentraties tegen ons le ger. Daarom is dit versterkt met drie lichtin gen reservisten, die tezamen 45.000 man tel len, volgens een dringende beslissing van het kabinet. Dit is het onmiddellijke gevolg van de Turksche (bedreiging. Goenaris stelde de waarschyniykheid van een Grieksch offensief in het vooruitzicht, want, zeide hy, het spreekt vanzelf, dat de Grieken niet kunnen wachten, tot dat de Tur ken gereed zyn met hun concentraties. 'De correspondent te Washington de New York Journal of Oommeroe verneemt, „uit absolut betrouwbare bron'', dat presi dent Harding en de Senaatcommissie voor de buitehlandische aangelegenheden, niet elkaar zijn overeengekomen, in de e.k. zitting van toet congres de ratificatie van het verdrag van Versailles voor1 te stelen, 'echter met het vèrstreikkende voorbehoud, dat het gedeelte, 't wellk op den Volkenbond betrekking heeft, uit het Verdrag wordt (gelicht. Daardoor «ou den de Ver. Staten aan den eenen bant vol komen vrij bomen te staan by onderiiande- lingen met de andere groote mogendheden over toetreding tot een organisatie van de volben. Aan den anderen bant zouden de Ver. Staten meeprofiteenen van alle voordee- len, die toet Verdrag aan de geallieerden verzebert. v De vloot. Hoewel het /bericht over een au. concen tratie van de geheele Amerikaansehe vloot in den Stillen Oeeaan officieel Is tegengespro ken, schynen toch Ameribaansche vlootbe- wegingen van min of meer demonstratieven aard op de bomst te zyn. De Amerikaansehe consul-generaal te Auokland (Nieuw-Zeeland) heeft 'bericht ontvangen, dat dezen zomer een groote Ameribaansdhe vloot den evenaar zal overkomen, o. a. om een bezoek te fcren- fen aan Australië en Nieuw Zeeland. Van ie vloot zullen acht slagschepen en twintig torpedo-vernielers déél uitmaken. Het eigen aardige karakter van dezen tocht van de rioot zal echter niet gelegen zyn in het bezoek aan Australië en Nieuw Zeeland, doch veeleer de route, die de vloot dan verder zal nemen. Want 'het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de terugtocht 'zal geschieden over de Phi- iippynen, Hongkong, China en Japan. Er zullen ten minste twee Japansche ha vens worden aangeloopen. Vóór het bezoek aan Japan zullen ook naar verluidt manoeuvres plaats vinden in do Noord-Chineesche wateren. Daaraan zal worden deelgenomen door de vloot, dae van het 'bezoek aan Australië en Nieuw Zeeland terugkeert en door het gewone z.-g. Aziatische eskader van de Ver. Staten. Reuter meldt nog uit Auokland aan de En- gelsohe bladen, dat de heer Winslow, de Ameribaansche consul daar ter stede, van-het Amerikaansehe vlaggeschip „New Mexico" bericht heeft ontvangen, behelzende dat een Amerikaansehe vloot, bestaande uit adht slagschepen en twintig torpedovernielers, boogstwaarscbynlyk in Juli een bezoek zal brengen aan Australië, Nieuw-Zeeland en de Zuidzee Heilanden. wereld, 'eigendom va de Axmour Graul öompany, is door een ontploffing vernield. Eén persoon werd gedood, vier worden ver mist. Duizenden venartemdton ia da omge ving weiden verbryzeld, terwyi een half millioen schepel graan verbrandde. De scha de wordt op 600.000 dollar geschat? ui uoSojLioodssiBBpi ep UBA rneiosjcpp og Argentinië heeft ©en contract gasloben mot de firma Krupp voor de levering van 10,000 stalen spoorwegwielen. Er waren veertien andere firma's (Amerikaarische, Britsche en Duitsche) die hadden meegodonigen, naar de leverantie, maar de aanbieding van Krupp w as zooveel lager, dat de .andere inschrijvers geen kans hoegenaamd hadden. JAPAN. De vlootquaestte. Uit Tokio wordt officieel gemeld, dat Ja pan, wanneer zijn vlootprogram in 1027 vol tooid ls, een «lagvloot zal hebben, die byna even sterk is als die der Ver. Staten en waar door do Briteche vloot, zooals die thans Ja, op id© derde plaats zal bomen.' Het program, dat door den Landdag is goedgekeurd, voor ziet in acht slagschepen en acht slagkruisers. Wanneer men rekening houdt met de na tionale hulpbronnen, dan ls het Japansche prograim het 'grootste plan tot uitbreiding der marine, dat ooit ln vredestijd docxr eenlg land ondernomen la. Van de inkomsten van bet loopend e jaar wordt 48,7 percent aan le ger en vloot besteed, waarvan 82 percent aan de vloot.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5