Grondwetsherziening. In de filiaalzaken te Amsterdam van de ARMENIE. Een draadloos telegram va» Vratzlan, den eersten minister van het niet-bolsjewistische bewind in Armenië geeft de volgende bij zonderheden over den toestand in dit land: Door den eensgezinden wil van het Ar- meensche volk is het sowjetbewind omge worpen, dat voor het volk ondragelijk was geworden; de gevangenissen waren gevuld met duizenden lieden van ontwikkeling, van wie velen zijn gefusileerd. Ongeveer 1500 Armeensohe officieren zijn weggevoerd naar Bakoe, dorpen en steden zijn leeggeroofd en verwoest, de voorraden en de gelden van den staat en de kleedingsstukken napr Rusland gevoerd. Het Armeensche volk heeft beslo ten het voortdringen der bolsjewiki in Ar menië met alle macht te 'beletten. Deze zijn verdreven uit Karabagh, Zangésoer, Dara- lagnias, Novo Bavaz, Eriwan, Etsjmiadsin en uit de omstreken van Arakatz. Alleen Di- lian en Karakilisse moeten nog wprden be vrijd, waartoe onze troepen nog niet door gedrongen zijn. De macht berust op het oogenblik in han den van het comité van nationale verdedi ging, dat op coalitie-grondslag opgebouwd is. Het wiki. neemt maatregelen tegen de bolsje- Wij doen een beroep op de medewerking van de beschaafde wereld en teekenen met kracht verzet aan tegen de bedreigingen van het bolsjewistische Rusland. VEREENIGDE STATEN. Het was Maandag in den Staat New York voorbeeldeloos warm voor den tijd van het jaar. n.1. op sommige plaatsen 84° F. in'de schaduw. Men verwachtte echter, dat deze warmtegolf wei door een plotseiige weersver andering zou worden afgebroken en dat er stormen op de komst waren. De bomontploffing in Wallstreet. Uit New Orleans werd Dinsdag gemeld, dat daar vijf zeelieden zijn in hechtenis ge nomen, die uit New Orleans kwamen. Deze arrestaties houden verband met de bomontploffing in Wallstreet (enkele maan den geleden). De vijf mannen verzetten zidh zoo krachtig mogelijk. BINNENLAND. Nederland en de Volkenbond. De Raad van den Volkenbond heeft, ge volg gevende aan een door de Vergadering in haar zitting van 1920 uitgesproken wensch, een commissie benoemd, die de reeds ingediende en nog vóór 31 Maart a.s. in te dienen amendementen op het Volken bondverdrag in studie zal nemen en hierom trent aan de aanstaande vergadering in Sep tember 1921 rapport zal uitbrengen. De Nederlandsche Regeering heeft ge meend van deze gelegenheid tot het indie nen van amendementen gebruik te moeten maken. In overleg met de commissie van Volkenrechtelijke aangelegenheden was zij van oordeel, dat het geen aanbeveling ver diende amendementen voor te stellen, welke de beginselen van het tegenwoordige VoJken- bondverdrag zouden aantasten en heeft zij zich ook met 't oog op van andere zijde gedane voorstellen, bepaald tot het aangeven van wijzigingen, die h. i., i» het licht van de te Genève gevoerde beraadslagingen, als nut tige verbeteringen van het bestaande V olken- bondverdrag moeten worden beschouwd. Het eerste amendement betreft de wijze van verkiezing van de vier niet-permanente leden van den Raad van den Volkenbond, welke verkiezing volgens de eenstemmige opvattingen van de vergadering in het tegen woordige Volkenbondverdrag geheel onvol doende geregeld is. De Nederlandsche regeering spreekt zich uit voor een mandaat van twee jaar, met de mogelijkheid van onmiddellijke herkiezing voor éénmaal, terwijl overigens steeds een termijn van vier jaar zal moeten verloopen, alvorens dezelfde Staat, weer herkiesbaar is. Aldus is getracht de beide stroomingen, welke zich te Genève openbaarden, «enigs zins te bevredigen, n.1. eenerzijds hen, die vooral aandrongen op korte mandaten met strenge bepalingen ten aanzien der herkies baarheid, opdat zooveel mogelijk iedere Staat te zijner tijd in den Raad zitting zou nemen, en anderzijds hen, die den invloed van de niet-permanente leden in den Raad hoopten te verhoogen, door het mandaat niet al te kort te laten duren. Het tweede amendement beoogt in de eerste plaats het Reglement van Orde, waarin te Genève /belangrijke beslissingen zijn neer gelegd, in het Volkenbondsverdrag zelf te qoen wortelen. Bovendien acht de Neder landsche Regeering het gewenscht nadrukke lijk vast te stellen, dat wijzigingen van het Reglement van Orde met meerderheid van stemmen zullen kunnen geschieden, wat ten gevolge van hetgeen art. 5 van het Volken bondverdrag thans bepaalt omtrent de een stemmigheid, twijfelachtig schijnt. Het derde amendement heeft betrekking op de financiën van den Volkenbond. Te Genève was men algemeen doordrongen van de noodzakelijkheid omtrent het geldelijk beheer van den Volkenbond nadere regelen voor. te schrijven. Het thans voorgestelde artikel stelt het budget van de Vergadering nadrukkelijk vast en beoogt de kostenver- deeling van den Volkenbond los te maken van het stelsel van de Algemeene Postunie. Geen troepen naar Wilna. De minister van buitenlandsche zaken heeft thans, bij brief van 18 Maart, aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het wetsont werp tot aanvulling van het Ille hoofdstuk der Staatsbegrooting, in verband met deel neming aan de uitzending van het interna tionale contingent naar Wilna, welk wets ontwerp bij Koninklijke Boodschap van 22 December 1920 aanhangig was gemaakt, wordt ingetrokken. Aanleiding tot deze intrekking is het be sluit, op 2 Maart 1.1. door den Raad van den Volkenbond in zijn twaalfde zitting te Pa rijs genomen, waarbij afgezien wordt van de te houden volksstemming en besloten wordt te trachten het geschil tusschen Polen en Lithauen langs anderen weg te regelen. Afschrift van dit besluit van den Raad van den Volkenbond, alsmede van een bege leidend schrijven van den secretaris-gene raal van den Volkenbond, d.d. 3 Maart j.1., is aan de Tweede Kamer toegezonden, De minister van binnenlandfiche zaken heeft thans bij de Tweede Kamer Ingediend de ontwerpen van wet tot het „in overweging nemen van een voorstel van verandering van het Iste, Hde, lilde, IVde, Vde, Vide, Vilde, VlIIste, IXde en Xlde hoofdstuk en de addi- tionneele artikelen der Grondwet". In de Memorie van Toelichting wordt o. m. gezegd: Kort samengevat komt hetgeen de Staats commissie ten aanzien dezer hoofdpunten schreef, neer op het volgende. Troonopvolgingde bepalingen, welke anderen dan nakomelingen van de thans re- geerende vorstin tot de regeering kunnen roepen, te schrappen, en de troonopvolging, indien mannelijke uit mannen gekomen nako melingen ontbreken, te beperken tot het tweede geslacht uit den laatst-overleden ko ning gesproten; 'bij ontstentenis van een grondwettelijken troonopvolger door volks stemming over den staatsvorm te doen be slissen. Buitenlandsche betrekkingen: schrapping van artikel 57 (de koning heeft het opperbe stuur der buitenlandsche betrekkingen); het sluiten en opzeggen van verdragen te doen geschieden in overleg met de Staten-Gene raal; voor oorlogsverklaring de voorafgaande toestemming der Staten-Generaal té eischen. Staten-Generaal: behoud der Eerste Ka mer, voortaan echter bij de verkiezing door de Provinciale Staten de evenredige verte genwoordiging toe te passen; bij ontbinding der Eerste Kamer ook de Prov. Staten te ont binden; vastlegging van het algemeen vrou wenkiesrecht in de Grondwet. Volksinitiatief en referendum: géén volks initiatief, en referendum slechts bij zekere omstandigheden eener Grondwets-herziening en bij de beslissing over den Staatsvorm. Gemeentebesturen: wijziging van de be paling, die het voorzitterschap van den raad regelt, zoomede van het voorschrift, dat, be halve de regeling, ook het bestuur van de huishouding opdraagt, terwijl een nieuw artikel buiten twijfel zal moeten stellen de mogelijkheid om, waar noodig, de gemeenten te dwingen tot gemeenschappelijke rege lingen. Voorts wilde de commissie in de Grond wet openen de mogelijkheid tot instelling van andere publiekrechtelijke lichamen, dan de reeds door de Grondwet erkende. De regeerlngsvoorstellen. De overweging van de regeering aldus gaat de memorie van toelichting hierna ver der vergemakkelijkt, doordat de minister van binnenlandsehè zaken het voorzitter schap van de staatscommissie had bekleed, heeft geleid tot geheel dezelfde uitkomsten, voor zooveel betreft de Staten-Generaal, de gemeentebesturen en de mogelijkheid tot in stelling van andere publiekrechtelijke licha men. Ook ten aanzien van de buitenlandsche betrekkingen loopt de zienswijze der regeering evenwijdig met die der staatscommissie. Slechts acht zij schrapping van artikel 57 (dat het opper bestuur der buitenlandsche 'betrekkingen aan den koning verzekert) onnoodig om het resultaat te 'bereiken, waarop (door de Staats commissie) wordt gedoeld. In de additionneele artikelen is gevolg ge geven aan den wenk der commissie om uit te werken de voorstellen in zake het even redig kiesrecht voor de Eerste Kamer en de wijze, zoomede de gevolgen van de ontbin ding van de Provinciale Staten. De koloniën. Een aanvulling van de voorstellen der com missie is bovendien vervat in (hetgeen de regeering voorstelt ten aanzien van de kolo niën. Het huidige stadium van ontwikkeling der kolohiën, in het bijzonder van Neder- landsch-Indië, maakt het noodig de voor de wetgeving en het bestuur aldaar geldende grondregelen te herzien. Van de Indische regeering zijn te dier zake eerlang voorstel len te wachten, gegrond op de overweging van het verslag, op 30 Juni 1920 toen de arbeid der grondwetscommissie reeds vrij wel voltooid was uitgebracht door de al daar bij gouvernementsbesluit ingestelde commissie tot herziening van de grondsla gen der staatsinrichting van Nederlandsoh- Indië. Ofschoon de wijzigingen, welke na beëindiging van het overleg tusschen den minister van koloniën en den gouverneur- generaal en nadat de Volksraad geraadpleegd zal zijn, zullen worden voorgesteld, thans nog niet in bijzonderheden kunnen worden aangegeven, dient de gelegenheid, welke zich thans aanbiedt, te worden aangegrepen, om den tekst der meer in het bijzonder op de koloniën betrekking hebbende bepalingen der grondwet mede aan een herziening te onderwerpen. Het is onvermijdelijk, zich daartoe reeds thans een denkbeeld te vormen, zoowel van de richting der hervormingen als van de grenzen, waar binnen zij beperkt dienen te blijven. Wat de richting betreft, is de regee ring van oordeel, dat zoowel wetgeving als bestuur ten aanzien van de inwendige aan gelegenheden zooveel mogelijk moeten wor den gelegd in handen van in Indië zelf zete lende lichamen en overheden en'dat aan de aldaar gevestigde bevolking een zoo groot mogelijke invloed op en aandeel in de samen stelling dier lichamen moet worden toege kend. De huurwetten. Bjj Kon. besluit is bepaald: De huuraanzegingswet (wet vanl9 Febru ari 1921), en de wet van 19 Februari 1921, tot wijziging der Huurcommissiewet, treden in werking met ingang van den eersten April 1921. Verhooging van bij echtscheiding toege kende uitkeeringen. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende o.m. het mógelijk ie maken dat de eenmaal bij echtscheiding vastgestelde uitkeering worde verhoogd. x. Staking in het kleedingbedrijf te Groningen. Maandagochtend is de staking in het klee dingbedrijf ingezet. De staking is vrijwel vol komen, wijl ook de atelierpersoneelen reeds direkt in de staking betrokken werden. Voor eenige ateliers, die Maandag nog gedeelte lijk werkten, ging de staking Dinsdagmorgen in. Hiermede liigt het geheele fconfektleibe- drijf stil. Groningsohe oonfeotlefirma's is, naar de Telegr. meldt, gisteren het werk neergelegd. Waarschuwing voor landverhuizers naar Zuid-Afrika. De Ned. Ver. „Landverhuizing" raadt een ieder aan, alvorens in te gaan op aanbiedin gen van The Union Fruit and Ootrus Farms Lid., betreffende'de Lébata Estates in Trans vaal, Zuid-Afriikia, eerst inlichtingen in te winnen 'bij het informatiebureau dezer Ver- eeniging „Landverhuizing", Bezuidenhout- sóhe weg 80, te 'e-Gravenhage. Vrouwengroep in den Vrijheidsbond. In een Zaterdagmiddag in „Amerioan" te Amsterdam gehouden bijeenkomst is na een rede van mevr. Wynaendts Francken Dyse- rinck en na een langdurig en zeer geani meerd debat opgericht een Vrouwengroep binnen het program van den Vrijheidsbond, onder het motto: „Vrijheid, Verantwoorde lijkheid en Arbeid". iHet Algemeen Bestuur bestaat uit de da mes: W. Wynaendts Francken—Dyserinck, Gravin van Heerdt tot EversbergQuarles van Ufford, Van Biema—Hymans, Johanna Naber, WeertsDruyvestein, Kappeyne van de Oopelk)Wijgers, dr. M. J. Baale, Johanna Westerman, Eerdmansde Hol, Louise van Eeghen en een lid uit de Middenstandspartij. Het bestuur van de afdeeling Amsterdam bestaat uit de dames KooijmanTak, dr. M. J. Baale, Franco Mendes—Calisch, Sohorer— Irving Brown, PiersonMuntendam en Del- pratReynvaan. Luchtvaartdienst. De dienst AmsterdamRotterdamBrus sel—Parijs wordt op 11 April geopend; de dienst AmsterdamRotterdamLonden 14 April en de dienst RotterdamAmsterdam- Ere men— Hamburg—Kopenhagen ook op 14 April. MARINEBERICHTEN. Aan schout-bij-nacht J. O. Bentz van den Berg, gewezen commandant van het Neder- landsch eskader in Nederlandsch-Indië, en aan kapitein ter zee A. L. Dunlap, gewezen marine-attaché bij het Nederlandsch gezant schap te Londen, is op hun verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen. Aan den eervol ontslagen kapitein ter zee Dunlap voornoemd is de titulaire rang van schout-bij-nacht verleend. Verder is de kapitein ter zee J. J. Oude mans eervol ontheven van de betrekking van oommandant' van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord en directeur van het onderwijs aldaar. Die betrekking is opgedragen aan den benoemden kapitein ter zee W. Lam. Bevorderd is tot schout-bij-nacht kapitein ter zee J. H. Zeeman, chef afdeeling mate rieel van het departement van marine; tot kapitein ter zee de kapitein-luitenants ter zee F. H. A. Greve en C. A. Brugman, en tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse C. C. Kaijser. Opnemingsvaartuigen. Het opnemingsvaartuig Hyd rog raaf zal 4 April te Willemsoord in dienst worden; gesteld onder leiding van den luit. tor zee der le kl. H. Keijzer, terwijl in de tweede helft van April te Feijenoord in dienst zal worden gesteld, de Eilerts dé Haan, onder leiding van den luit. ter zee dor le kl. J. W. H. Vogelzang. Hr. Ms. „Gruno". Dinsdag is te Hellevoetsluis in dienst gesteld de pant9erboot „Gruno", ter vervanging van de „Brinio", let bevel is opgedragen aan den luit. ter zee le kl. H. M. Manikus. Na gereedheid ver- treekt (het schip naar Vlissingen om aldaar de oefeningen aan te vangen. Off.-mach. 2e kl. C. A. Vos is benoemd voor den dienst in Oost-Indië, waarheen hij 23 April a.s. per s.s. Kawi van den Rotterd. Lloyd zal ver trokken. B- K. B. is aan den off.-maoh. der 2e kl. I. C. v ermeor op zijn verzoek, met 21 Maart eervol ontslag uit den zeedienst verleend. De off.-vliegor 2e kl. W. Verploagh Chassé wordt 29 Maart geplaatst in de rolle van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, teneinde in het Ma- nnehospitaal te worden opgenomen. De buitengewoon Adelborst mar.-res. J. F. Goedhart wordt 6 April 1921 ontheven van zijne plaatsing wegens eindiging van den voorgeschre ven oefeningstiid; de buitengewoon Adelborst mar.-res. J. J. Hellinga wordt 1 April geplaatst aan boord van Hr. Ms. Atjeh voor het volgen van eeno oefening van drie achtereenvolgende maanden en de luit. ter zee 2e kl. mar.-res. A. A. Karsdorp met 6 April geplaatst an boord Hr. Ms. Z 7 voot het volgen eener oefening van zes achtereenvolgende maanden. Opgave van overgeplaatste onderoffcleren der Zeemacht: Op 1 April 1921: serg.-torpedist C. J. Nlplus en H. L. Sweers van Wachtschip Willemsoord naar ondorzeedien6tkazerne; idem G. Kerseboom en P- van Stralen van Onderzeedienstkazeme naar Marinekazerne Amsterdam. Met ontslag uit den Zeedienst: Op 1 April 1921: oppermachinedr. H. S. van der Blom; bott.-maj. J. Jongbloed; ziekenverpl.-maj. K. Hendriks; korp.-sein. P. F. Cleemoutte; matroos le kl. T. Visser; matroos 2e kl. J. Jorna; korp.- machinedr. 2e kl. H. Tinga, M. Ran en II. A. Broelman; marinier le kl. A. J. de Vlieger; ma rinier 3e kl. D. Stokvis. Op 6 April 1921: oppertorpedist J. A. van der Most. Op 16 April 1921: torpedist-maj.N. Bruijn; serg.- hofm. D. van Klaveren; korp.-vliegtuigm. J. C. van Roon; schoenmaker W. Meijer; matroos 3e kl. M. O. Lingbeek; marinier le kl. J. W. van Nunen. T Pp 17 April 1921: matroos le kl. H. H. van 't Lindemhout. Georganiseerd overleg bfj dfe Marine. De hoofdbesturen van de bonden van Ma rine-Onderofficieren, van Korporaals der Kon. Marine en van Minder Marinepersoneel hebben aan den minister van Marine a. i. meegedeeld, dat zij niet bereid zijn deel te nemen aan het georganiseerd overleg, zoo dat als het Kon. besluit van 19 Febr. j.1. in afwijking van de adviezen der commissie voor de regeling van den rechtstoestand van het militaire personeel der zeemacht en in strijd met de wenschen der perponeelsbon- den, is geregeld. Er zal in de oommissic voor gorganiseerd overleg slechts zitting wor den genomen voor de behandeling van de grieven tegen de bestaande bezoldigings regeling. mil. dienst, actiof-dlenondo en frowozen serar. en serg.-maj.-instr. van het Nederl. logor, diei aan de veroischten voor den kol. dienst voldoen, tet eene verbintenis bil het leger in N«d.-Mö w°rden.,J®£ gelaten, wanneer zij niet ouder ziin dan »o jaar, mot dien verstande, dat de gewezen seTg. en serg.- maj.-instr. als regel niet woiden aangenomen, waneer zij, voor wat betreft vrijwilligers, drie. jaar of langer en voor wat betreft dienstpl., twee jaren of langer laatstelijk uit den werkelijken dienst werden ontslagen. Andere actief-dienenae of gewezen kaderleden kunnen bij wijze van uit zondering en met machtiging van voorn. Min. tot dezelfde leeftijdsgrens worden aangenomen, wan- neer zij vroeger reeds in Indiö gediend hebben. Wachtdienst. Gebleken zijnde, dat het uur, waarop het aflos sen der wachten plaats heeft, bil de onderdooien van het leger zeer verschillend is, is door den Min. van OoTlog bepaald, dat het aflossen der wachten moet geschieden op een zoodanig uur van den dag, dat- het op wacht komend personeel kan deelnemen aan de hoofdoefening van dien dag. Kleeding personeel der Zeemacht. Bij Kon. besl. ia bepaald: Voor hoofdpff. van adm. der le kl., wien de tit. rang van sahout-bij- nacht wordt verleend, is een uniform vastgesteld, overeenkomstig die van een schout-bij-nacht, met dien verstande, dat de gouden uitmonstering wordt vervangen door een zilveren, en dat de ga len op de mouw word/t gedragen zonder krul. Vrijwillig Landstormkorps Luchtwachtdienst. Bii Min. besch. is bepaald: Er wordt opgericht een vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst Als commandant van het korps treedt pp een off. toegevoegd aan den chef van den gen. staf. Als ■lid van het korps kunnen worden toegelaten per sonen, op wie geen dienstplicht rust krachtens de imlitiewet of landweerwet,die niet als vrijwil liger behooren tot de land- of zeemacht (de re serve hieronder begrepen) en die vrijw. verbin tenis bij den ongew. landstorm aangaan. De lo den van het korps woTden niet anders opgeroe pen dan in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden en ziin dan uitsl. voor den luchtwachtdienst bestemd. De le den zijn verplicht tot het deelnemen aan oefenin gen, den luchtwachtdienst betreffende, geduren de ten hoogste 20 oefeningeuren per jaar. Bevorderd tol? korp. bij het 21e reg. inf. te Helder, de mil.-soldaat J. Lenstra, van het 3e bat. van het korps. Van 28 Maart'a.s. tot 2 April d.a.v. zullen te Ede de Paaschoefeningen van het korps kader- landstorm worden genouden. Hieraan zullen deel nemen de serg.-maj.-instr. A. W. Tichelaar en de ser. N. Mantel en J. Monteau, van het 21e reg. inf. De serg.-maj.-instr. D. Langereis, van het 21e reg. inf. te Doesburg, wordt op zijn verzoek go- det. bij het 21e reg. van het wapen te Helder. De mil.-soldaat C. Dikstaal, van de depot-compie. van het 21e reg. inf. te Helder, ia bevorderd tot mil.-korp. bij het korps. Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag kunnen alleen gedet. worden onderoff. der landmacht beneden den rang van adj.-onderoff. en voor zooveel gehuwden betreft alleen uit de garnizoenen van de brigade grenadiers en ja gers en der 4e inf. brig. Met Groot-Verlof. De dienstplichtigen der lichting 1920, der infan terie, ingelijfd van 1 tot 5 Oct. 1920, worden op 31 Maart a.s. in het genot van groot-verlof gesteld. De mil.-korp. van het 21e reg. inf., thans in opleiding voor serg. bij de 10e inf.-brig., worden nh afloop dier opleiding gedet. .bij het 7e reg. te Amsterdam. De 2e luit. H. A. Verkuyl, van het 21e reg. inf., is tot 30 Juli 1921 gedet. aan de mil. gym- nastiekschool te Utrecht tot het volgen van een cursus. De serg.-maj.-instr. H. C. Rybering, van het 21e reg. inf. te Helder, wordt op 1 April e.k. gedet. bij de brigade grenadiers en jagers te 's-Gravenr hage. LEGERBERICHTEN. Onderofficieren voor Indië. Blijkens mededeeling van den Min. van Kol. kunnen, met tijdelijke afwijking voor zooveel noodig van het voorschrift betreffende de wer ving ln Nederland van vrijwilligers voor de kol. STOOMV AARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Koningin der Nederlanden, uitr., vertr. 23 Maart v. Southampton. Oranje, thuisr., vertr. 22 Maart v. Gibraltar. Johan de Witt. thuier., Vertr. 22 Maart v. Gibraltar Dardanus, v. A'dam n. Java, arr. 22 Maart te Port Soudan. Kangean, uitr., arr. 21 Maart te Port Said. Madoera, (nieuw s.s.) arr. 18 Maart v. Grange- mouth te Shieldis. Rotterdamsche Lloyd. Rindjani, vertr. 19 Maart v. Batavia xl R'dam. Kawi, thuisr., arr. 22 Maart te Suez. Palembang, uitr., pass. 22 Maart Malta. Besoeki, thui6r., vertr. 19 Maart v. Sabang. Buitenzorg, vertr. 18 Maart v. Batavia n. Djeddah. Patria, thuisr., vertr. 19 Maart v. Padang. Kon. Holl&ndsche Lloyd. Gelria, thuisr.. vertr. 22 Maart v. Vigo. Maasland, v. A'dam n. Santos, vertr. 21 Maart v. Boulogne. Brabantia, uitr., vertr. 21 Maart v. Lissabon. Dreohterland, uitr., vertr. 19 Maart v. Rio Ja- neiro. Salland, uitr., paas. 21 Maart Ouessant. Kon. West-Indische Maildienst. Commewyne, uitr., arr. 19 Maart te Madera. Nickerie, thuisr., arr. 19 Maart te Madera. Crynssen, vertr. 21 Maart v. Colon n. Puerto- Colombia. Helder, vertr. 19 Maart v. Qolon n. Guayaquil. Oranje Nassau, arr. 19 Maart v. A'dam te Port of Spain. Ardover, arr. 21 Maart v. A'dam te Valparaieo. Bacchus, uitr., pass. 20 Maart Dungeness. Calypso, vortr. 18 Maart v. Ouracao n. Colombia. Deucallon, vertr. 18 Maart v. Point Pitre n. R—nos. Hector, v. Antafagasta n. A'dam, arr, 16 Maart te Panama. Uranus, arr. 20 Maart te Barbados. Holland—Amerika Lijn. And ijk, uitr., vertr. 19 Maart v. N.-Orleans. Rotterdam, vertr. 23 Maart v. R'dam n. New-York Kinderdijk, v. R'dam n. d. Pacifickust, arr. 18 Maart te Portland (O.) Rijndam, vertr. 21 Maart v. New-York n. R'dam. Schiedijk,' v. R'dam n. Boston etc., pass. 20 Maart Sabble Island. Soestdijk, v. R'dam n. Baltimore, pass. 21 Maart Li-zard. Themisto, vertr. 20 Maart v. Newport News n R'dam. Moerdijk, v. R'dam n. San Francisco, vertr. 21 Maart v. Colon. HollandAustralië Lijn. Menado, uitr., arr. 20 Maart te Sydney. Waltham Abbey, uitr., vertr. 22 Maart v. Suez. Holland—Britsch-Indië Lijn. Kirkstall Abbey, uitr., arr. 23 Maart v. Antwer pen te R dam. Noord-erdijk, thuisr., pass. 22 Maart Gibraltar. Holl. O.-Azië Lijn. Aldemarin, uitr arr. 18 Mrt. te Yokohama (verb Alchiba, vertr. 21 Maart v. Hamburg n. A'dam. HollandAfrika Lijn. Netley Abbey, vertT. 23 Maart v. A'dam n Durhan Cho, uitr., arr. 21 Maart te Port Said. Holland—Wcst-Afrika Lijn. Oberon, uitr., arr. 22 Maart te Teneriffe Drechtstroom, uitr., 18 Maart te Sinoe nntMonrnoVitr" 16 T' Freet™n P n1UBo& Vertr" 20 Maart -Palnras E1Algoabaai'k' 20 Maart y' Natal n. Holland—Zuid-Afrika Lün E,&Bk' 22 p,;, Rotterdam—Zuid-Amorika Lijn, Alblreo, vertr. 28 Maart v. R'dam n. Buenoa Air* Mirach, thuisr., pass. 16 Maart Rio Janeiro. Proigon, thuisr., vertr. 19 Maart v. Bahia. Java—New-York Lijn. Saparoea, v. New-Yórk n. Batavia, vertr, 21 Maar* v. Suez. Sommelsdijk, v. Java n. New.-York, vertr. 20 Maart v. Padang. JavaBengalen Lijn. Tjlkini., arr. 18 Maart v. Chinwanttao te Shonghaji Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Dardanus, v. A'dam n. Java, arr. 18 Maart te Port Said. Ixion, v. Japan n. A'dam, pass. 17 Maart Perun, Mentor, v. Japan n. A'dam, arr. 18 Maart to Suez Stentor, v. Japan n. A'dam, arr. 17 Maart te Sin! gapore. Teiresias, v. Japan n. A'dam, vertr. 17 Maart v. Colombo. Helenus, v. Japan n. A'dam, vertr. 18 Maart v. Singapore. Keemun, v. Japan n. Adam, arr. 19 Maart te Manilla. VT8SCHERIJBERICHTEN. 22 Maart 1921. Aangevoerd door 28 kond era: 990 middel tongen p stuk f 0.50—0.55; 260 kleine tongen p. stuk 0.15—6.20; 126 kisten kleine schol p. kUi f 57; 30 kisten schar p. kist 2.50—8.50; door roggenvisspher60 roggen p. stuk 0.951; door trekkers 270 tal haring p. tal 2.85—5. 23 Maart 1921. Aangevoerd door trekkers: 530 tal haring p. tal 3.50-5.20. 24 Maart 1921, v.m. Aangevoerd door 15 korders: 30 kisten kleine schol p. kist 6—8.50; 4 kisten schar p. kist 2.60. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van 22 en 23 Maart 1921. GETROUWD: H. J. Marinus en A. H. van Aken. ONDERTROUWD: P. Beseeüng en E. Henne- man; H. Derksen en T. Swart; J. Dito en M. W. van Hees; S. Koorn en A. Leneen; J. Bootsman en A. L/ugtenbuTg; C. Vermaat en M. Groet; K. Vreugdenhil en A, M. Bruin; J. A. Hagebeek en W. Jansen; H. K. de .Groot en S. J. M. Baljeu. BEVALLEN: G. Jurg-Rieuwers, d.; W. Haver- kamp-Vissenberg, z. OVERLEDEN: S. Gude-Koudenburg, 81 j.; M. W. Bruin, 39 j. x UIT DEN OMTREK. Schapen. £>e heer P. Trapman, wethouder der ge meente Schagen, heeft als zoodanig bedankt. In -zijn plaats werd gekozen de heer P. Koemeester (R.-K.) met 3 steimmen. Op den heer Helder waren 2 stemmen uitgebracht, terwijl 6 stemmen in blanco waren uitge bracht. De heer Koemeester" heeft echter de be noeming niet aangenomen. Riikslandbouwwinterschool te Schagen. Bij het 22 Maart 1.1. gehouden eindexamen werd het diploma uitgereikt aan de leerlingen der tweede klasse: J. C. Bakker, Beemster; B. K. M. Botterop, Wormerveer; E. de Boer, Burgerbrug; P. Dros. Texel; G. P. Eelman, Texel; D. J. de Graaf, Koegras; P. Groot, Schagerwaard; J. Geerlige, Anna Paulowna; N. Mooij, Schagen; W. C. Nan- ninga. Hoofddorp; J. Roeper, Texel; N. M. Schuij- tem&ker, Beemster; N. C. Slikker, Haringhuizen; R. W. Stoepker, Texel; G. Wonder, Wieringer- waard; J. Worp, Delft; G. Zijp, Oostwoud en K. Ziip te Beemster. Het diploma als melkcontroleur ontvingen da leerlingen: J. C. Bakker, Beemster; B. K. M. Botterop, Wormerveer; C. de Boer, Burgérbrug; G. P. Eel man, Texel D. J. de Graaf, Ko-egras; J. Geer lige, Anna Paulowna: N. Mooij, Schagen; J. Roeper, Texel; N. C. Slikker, Haringbuizen!; R. W. Stoepker, Texel; J. Worp, Delft; «G. Zijp, Oost- woud; K. Zijp, Beennater en A. C. Rodenhuis te Hoorn. Van de eerste naar dé tweede klasse werden bevorderd de leerlingen: A. S. H. Akkerman, Egmond a. d. Hoef: B. Blokker, Nieuwe Niedorp- J. Buis, Zwaag; J. F. Hannema, Zaandam; N. J. W. Hofsté, Zaandam; M. C. Keijser, Texel; C. Lakeman, Schermer; J. Mantel, Winkel; J. Stammes, Oude Sluis; A. Stiffl, Barsingerhorn; J. Vethman, Nieuwe Niedorp en K. de Vries te Hoogkarepel, terwijl vóór den af vang van den nieuwen cursus in een of meefat* ken examen zal moeten worden gedaan door J- Blaauboer, Barsingerhorn; G. Dros, Texel eo li- Klerk te Wijdenes. Niet bevorderd werden vier leerlingen. Callantsoog. 'Voor de betrekking van onderwijzer d onderwijzeres aan de Openbare Sóhool al hier hebben zich slechts twee mannelijke sol licitanten aangemeld. Voor het platteland behoeven geen opzettelijke pogingen ln het werk gesteld te worden om het aantal sollici tanten onvoldoende te houden; de plattelands- school voelt hier zoo goed als elders de on opzettelijke drooglegging. Texel. De opbrengst voor de kas van de Algemeene Bewaarschool te den Burg, van de tweede uit voering van Sneeuwwitje was ruim f175-Een woord van hulde komt voorzeker aan mevrouw Weersma toe. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 23 Maart 1921. Grove uien 6.80—7.50; peen 3.60: roode kool 17.80-18.90; gele kool f 8.3011.40; Deenfl®e witte 7.60-8.30, alles oer 100 K.G. Purmerend, 22 Maart 1921. 7 stapels fabriekskaas per 50 K.G. 77, R-Sj 76; 726V> K.G. botor per K.G. 2.50-2.60; 833 runderen: 220 vette per K.G. J 1.70—2, stug. 597 meike en gelde 400900, stug; 16 stieren. 26 paarden 200—500, matig; 30 kalveren P» K-G. 2.50—2.80, matig; 1168 nuchtere id. 20 80; 394 vette varkens per K.G. 1-40--F44: magere id. 50-85, stug; 163 biggen 30-«; stug; 898 schapen 45—85, vlug; 26 bokken; k'P- eieren per 100 stuks 8.5Ó-9.50; eendeieren 100 stuks 9; 50 kievietseieren per stuk f-01* Schagermarkt van Donderdag 24 Maart 1921- 4 paarden f 250—450; 2 veulens 300—400. 58 «eldekoeien mag. f 400—700; 62 idem v»" 450-840 60 kalfkoeien f 600-850; 26 1^1'$ 230—400 312 nuchtere kalveren 18—86. overhouders 65—80; 7 bokken en geiten 18; 23 vark< K.G. 1.82 18; 23 varkens mag. 50—60; 16 idem verte K.k. 1.82-1.48; 140 - pijnen J-50—3; 49 kippen -per biggen 28—44; 15^ _ippen f 1.50—6; 62 F- boter p" K.G. 2.40-2.60; 14729 kipperen n9 100 8—10; 6083 eendeier enper 100 f 9- SPORT. Helder ÜI-H.B.S. XI. Htet derde elftal Van iHelder speelt m0^- (Goeden Vrijdag) een vricndschappel0in* strijd tegen een H.B.S.-elftal. Aanvang ha Terrein Bolweg. H.R.C. n en III—Batavier I e» r>; Bovengenoemde wedetrijd1 heeft V Maart plaats. Aanvang 2V» uur. Terrein Scheidsrechter D&rphoru,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2