T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 24 MAART 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Graven(hage slaagde voor het Machinisten-examen, diploma C, theoretisch gedeelte, de heer J. Botter alhier. Met ingang van 1 April 1921 werden benoemd bij de Zuiderzeewerken: tot tijde- lijk-stoker E. Engel, tot tijdelijk-dekknedht L. Dangerman, beiden alhier, en bestemd om dienst te doen op het opnemingsvaartuig „Breezand". Op 4 April a.s. hoopt onze vroegere plaatsgenoot, dfe heer R. W. Kruk, voorman le klasse bij het Departement van Koloniën, Koloniaal Établissement te Amsterdam, te herdenken, dat hij 40 jaar geleden bij het Rijk in dienst ingetreden. Te '»-Gravenhage slaagde voor het ma chinisten-diploma O (theoretisch gedeelte) de heer A. Bels, alhier. TREINENLOOP PAAJSCHDAGEIÏ. Donderdag 24 Maart loopt een extra-trein, vertrek 1.54. Zaterdag loopt, behalve de trein van 1.54, ook de trein van 4.08. Maandag, 2den Paaschdag, vertrekt des avonds vóór den trein van 7.25 een voortrein (pl. m. 10 minuten vroeger). Dinsdagmorgen 29 Maart vertrekt na den trein van 7.28 een volgtrein. Laatste Marine-Concert. De serie Marine-Concerten en de daarmee verbandhoudende volksoonoerten zijn met de beide concerten van Dinsdag en Woens dag weder afgeloopen. Deze laatsten werden door den heer Ter Hall, den onder-kapel meester van het oorps, gedirigeerd, omdat de heer Hazebroek ziekteverlof heeft. Zooals de heer Leewens dan ook Dinsdagavond op merkte, blijken deze serie-ooncerten hoe lan ger hoé meer te voldoen in een muzikale behoefte. En de heer Hazebroek komt groo- ten lof toe voor de wijze, waarop hij deze concerten heeft weten op te voeren tot een vaak ideale uitvoering. Ook heeft de heer Hazebroek vele jonge talenten de gelegen heid gegeven in het publiek op te treden en dezen daardoor aan zich verplicht. Wij den ken, aldus de heer Leewens, dankbaar aan dit alles terug, en iwij brengen gaarne den heer Hazebroek hulde. Dank ook aan al de solisten, die in den afgeloopen winter hier zijn opgetreden, dank aan de heeren musici voor de vervulling van hun dikwijls moei lijke taak. Tenslotte een woord van dank aan den heer Ter Hall, die dit laatste concert leidt. De heer Leasen» releveerde de groote moeilijkheden, die overwonnen moesten wor den aan het begin van den winter. De uni taire muziekoommissie, die de beslissing heeft over het oorps, stelde een zóódanige garantiesom, dat aanvankelijk aan dezen eisoh niet kon worden voldaan. Daarmede stonden of vielen de concerten. Het comité vroeg daarvoor aan het gemeentebestuur of dit genegen zou zijn een subsidie te verlee- nen aan deze concerten, gezamenlijk met het Comité voor Volksconcerten, (dat vóór dien ook al een kleine subsidie kreeg). Op de meest coulante wijze werd ons verzoek in- gewiligd, en met dit subsidie, dat, zooials gezegd tezamen met de Volksconcerten ont vangen werd, was het mogelijk de concerten te laten doorgaan. De abonné's van deze serie-concerten blij ven zonder tegenbericht -hunnerzijds, ook voor het volgend seizoen ingeschreven; de contributie zal blijven 7.50 voor beer en dame per serie, terwijl verdere huisgenooten voortaan 1.'zullen oontribueeren, In dit verband mag er nog wel eens op gewezen worden, hoe dringend boodig ver sterking van de geldmiddelen voor deze abonnementsconcerten is, óók nu de ge meente subsidieert. Het batig saldo dezer oonoerten la het eigenlijk honorarium voor •de leden van (het oorps, en men begrijpt wel, dat voor een corps van een 60-tal leden het bedrag per hoofd nog niet veel meer is dan een „sigarengeldje", en dat van „belooning" geen sprake kan zijn. Men moge dit beden ken en vrienden en kennissen opwekken tot deelname aan de concerten. Het programma bevatte enkele populaire nummers, waaronder de bekoorlijke ouver ture „Meeres|gtiliLe ünd glücklidhe Fahrt" van Mendelssohn, de twee lieve Grieg-stuk- jes, die echter voor orkest niet meevielen; een rommelige Fausbpotpouxri, de melodi- eiuse Staadella-ouverture, en tot slot Meyer- beer's krachtige Hugenoten-muzlek. Daar tusschendoor speelde 'de heer Nap op alles zins verdienstelijke wijze Sarasate's Anda- lusische Romance; met zijn vreemde exoti sche motieven, wekte het reminiscenties aan het zonnige Moorentend ten Zuiden van de Pyreneeën. En wij gingen vol hoop op den as. winter huiswaarts. Mogen velen ziah aan melden! Volksconcert. Voor Zoover het bovenstaande van toepas sing is op de Woensdagsche concerten, gel den de woorden des hoeren Leewens ook daarvoor. Het groot aantal bezoekers, dat de zen winter daarvan gebruik maakte, ls trou wens, beter dan onze pen kan beschrijven, het bewijls, dat deze volksoonoerten in een besliste behoefte voorzien. En zoowel de heer Hazebroek, die detze concerten wist op te voe ren tot dit hooge peil als het oorps, dat met hart en -liefde zicih aan zijn taak gaf, verdie nen den dank der bezoekers voor -het vele, dat zij gaven. Door deze volksconcerten zijn wij békend gemaakt met muziek waarvan wij anders hier ter plaatse absoluut 'gespeend zouden zijn gebleven. Dat het Heldersoho publiek dit heeft weten te waardeeren, stemt tot dankbaarheid. Daar er Woensdagavond door omstandig heden 'geen der oamitéleden aanwezig was, heeft men ons gvraagd langs dezen weg daD'k te -brengenaan directeur en corps, wel ke taak wij voR larne vervullen. Hopen wij op an vernieuwd bezoek in den aa winter! des Hells. In verband nét de a.s. feestdagen worden door het Korps van het Leger des Heils, alhier, bijzondere samenkomsten gehouden in de Leger-zaal op de Spoorgracht. Morgen (Goeden Vrijdag) wordt des avonds om acht uur door de kapiteins Bou- wens geleid een meeting bij het kruis. Door de zangbrigade en een dubbel kwar tet zullen toepasselijke liederen worden ge zongen. A.& Zondag zullen Paaschsamenkomlsten plaats hebben en wel 's morgens ten tien uur en 's avonds om half acht, terwlj-l voor Maan dagavond (2en Paasohdiag) een groote Paasöhdemonstratie is belegd, welke aan vang om acht uur. Al deze samenkomsten zullen worden op geluisterd door het nieuwe muziekkorps en de Zangbrigade; de toegang ia vrij voor iedereen. Benevens deze samenkomsten ln de zaal worden openluchtmeetings gehouderi in ver schillende deelen van de stad als volgt: Goeden Vrijdag, 'i middags drie uur, Ko ningsplein. Zondag,middags drie uur, Koningsplein. Maandag (2en Paaschdag): 's morgens half elf, Tuindorp 's middags drie uur, West- plein; middags half vijf, Koningsplein- .Tooneelgezelschap Cor Ruys. Amsterdam, 21 Maart. Mevrouw Greta Lobo Braakensiek zal vanaf 1 April a.s. toe treden tot het Tooneel-Ensemble Oor Ruys. Zij zal de vrouwelijke hoofdrol vervullen in een speciaal voor haar gekozen stuk, het blijspel ,,'t Hulpbruggetje" -(La Passerelle) van Francis de Groisset, vertaald door Anton Ruys, waarmede een tournée door Nederland zal worden gemaakt. (V. D.) In verband met bovenstaand bericht uit de „Telegraaf" van 22 dezer, meldt de direc tie van „Casino" ons, dat zij met genoemd gezelschap is overeengekomen in haar tour née -ook den Helder op te nemen en kunnen we dus van dit uitnemend tooneel-enselmble waaraan -behalve de begaafde actrice Greta LoboBraakensiek, zijn verbonden: Annie Westelijk, Cor Ruys, D. J. Labo, Henri van Ees e. a. in den loop van April een opvoe ring van het speciaal voor Greta Lobo geko zen stuk ,,'t Hulpbruggetje" verwachten. Lonckroom „Neutraal". Met het Paaschfeest is de geheele natuur verjongd en heeft de lente haar intocht ge daan. Het is daarom begrijpelijk, dat ook de directie van de welbekende lunchroom op den hoek van de Spoorstraat haar inrichting voor de Paaschdagen in een nieuw pakje heeft gestoken. Het inwendige is geheel opgeknapt, geschilderd en vernieuwd, een nieuw billard is geplaatst, en -overal hangen korven met frisch groen aan de zoldering, die het geheel -tot een waarlijk gezellig -zitje maken. Daarbij heeft men het genot van de uit stekende muziek van het Luxor-ensemble, zoodat de heer Pluijlaar goede reden heeft met de Paaschdagen een zeer druk bezoek te verwachten van allen, die van dit schilder achtige zitje willen genieten. GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente is opgeroepen tot het houden -der vergadering op Dinsdag 29 Maart 1921, des namiddags acht uur. De agenda vermeldt o. a. de volgende onderwerpen ter behandeling: Onder de ingekomen stukken, ten aanzien waarvan wordt voorgesteld ze voor kennis geving aan te nemen, kooien o.a. voor: Mededeeling van de Kamer van Koophan del en Fabrielken, dat is -herbenoemd tot voorzitter de heer M. 'A. Kolster en tot vice- voorzitter de heer W. H. Burgers. Verdagingsbesluit van Ged. Staten om trent hunne' beslissing -op het raadsbesluit van 24 December 1920 tot wijziging der bouwverordening. Goedkeuring van Ged. Staten op het raads besluit van 8 Februari 1921 (gedeeltelijk), tot toekenning van een b-ouwvoorsdhot aan de Ver. voor Volkshuisvesting „Helder". -Schrijven van Ged. Staten, inhoudende, dat zij niet tot verhooging der jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger wensdhen over te gaan. Mededeeling van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, in veiband met den verbouw van o. 1. scholen alhier, dat de behandeling der bouwplannen is aange houden. -Besluit van Ged. Staten, waarbij zij hunne goedkeuring hebben onthouden, aan de le suppl. begrooting, dienst 1921 (uitkeering gemeente-personeel). Voorstel tot vaststelling van het kohier Hondenbelasting no. 1, tot een (bedrag van 3303.—. Voorstel tot toekenning van een bouw- voorschot en bijdragen aan de Woningbouw- vereeniging „Verbetering zij ons streven", ten behoeve van woningbouw. Voorstel Inzake het vaststellen van loon- en arbeidsvoorwaarden. Voorstel betreffende het doen geven van onderricht ln eerste hulp bij ongelukken aan het politie-personeel. Afwijzend advies op het verzoek van JrA. Koevoet om toekenning van een gratificatie. Voorstel tot wijziging der regeling van den gemeentelijken toeslag op pensioenen en toelagen. Voorstel betreffende het plaatsen van een hekwerk -en tot het ln orde hrengen van het plantsoen langs den Kanaalweg. Voorstel inzake bestrating van den Paral lelweg. Voorstel betreffende het verbod tot het bekleeden van nevenbetrekkingen door ge- meentepersoneel. Voorstel om te besluiten tot instelling van een ouder-pammissie voor elke o. 1. school. Voorstel betreffende vergoeding der jaar wedden van Mej. M. J. Brems en Mej. J. H. M. Hoogenibosch, onderwijzeressen aan de R.-K. Meisjesschool. Voorstel tot voorloopige vaststelling der pensioensgrondslagen van leeraren aan de Burgeravondschool. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring der woningen Wachtstraat 37 en 39. Voorstel om tegen een hoogeren huurprijs te verhuren het strookje grond, liggende voor de woning Dijkstraat 1/la. Voorstel inzake het verschaffen van productief werk ter bestrijding van de werk loosheid. Voorstel tot het verleenen van subsidiën aan de Bewaarscholen. Voorstel tot toekenning van een bijdrage over 1920 aan de gemeente Alkmaar in de kosten van instandhouding van Handels scholen aldaar en een bijdrage voor 1919 en 1920 aan het Bestuur der Huishoud- en In dustrieschool te Alkmaar ten behoeve zijner school. Benoeming leden en plaatsvervangende le den van het Scheidsgerecht van de werk lieden. Voorgedragen -worden: Voor leden: Jhr. H. Rappard en Dr. C. H. Ketner en voor pl.verv. leden: J. O. S. Schokking en O. de Boer Jr. Benoeming lid Burg. Armbestuur (vacature J. Bakker Dz.). Voorgedragen worden: 1. P. van Dalen. 2. O. D. de Haan. Benoeming Commissaris der N. V. Zeebad Huisduinen. Reclames. Eerste hulp bQ ongelukken. Wil het politiekorps dezer gemeente voor zijn taak berekend zijn, dan zal het ibij onge vallen daadwerkelijk moeten kunnen optre den. Daarvoor zal het noodig zijn, dat het poli tiepersoneel practisch onderricht van een medicus ontvangt in eerste hulp bij onge lukken. Door dpn Commissaris van Politie is een daartoe strekkend voorstel aan den Burge meester gedaan. Het personeel zal voor deze lessen in drie ploegen moeten worden ingedeeld, -omdat het niet gewensoht is, -dat te veel mensohen tege lijk het practisch onderricht volgen. Een ge schikt leslokaal is aanwezig in het politie bureau aan de Zuidstraat. In 12 -lessen zal een volledige cursus kun nen worden 'gegeven, zoodat in 36 lessen het onderricht voor het geheele politiekorps is afgeloopen. De Directeur van den Genees kundigen Dienst alhier is bereid gevonden zich met dit onderwijs te belasten. Aangezien deze functie niet aan genoemden titularis is opgedragen, lijkt het B. en W. billijk een vergoeding toe te kennen wegens de door hem aan dezen cursus te besteden tijd en m-oeite. Een bedrag van 150 als honora rium komt 'hen in dezen niet te hoog voor. Verdér zullen voor dit onderricht nog eenige leermiddelen en verbandmateriaal aanwezig moeten zijn, waarvoor benoodigd zal zijn ongeveer 15. Tevens merken B. en W. op, dat de ver- bandikisten aan de politiebureaux thans op verre na niet al d-e -middelen bevatten, die bij ongevallen noodilg 'kunnen zijn'. In overeen stemming met het advies van den Directeur van den Geneeskundigen Dienst, is de Bur gemeester voornemens over te gaan tot aan schaffing voor elk bureau van een verband- trommel A, zooals is voorgeschreven d-oor de Aibeidsinspectie voor fabrieken en werk plaatsen, waarmee een -bedrag van ongeveer 100.in totaal is gemoeid. Naar aanleiding van een en ander verzoe ken B. en W. hen een crediet toe te staan van 265 voor boven omschreven doeleinden. Oudercommlssle's. Ingevolge art. 20 der Lager Onderwijswet 1920 behoort aan elke openbare lagere school of aan openbare lagere schol-en van dezelfde soort in een gemeente een oudercommissie te worden verbonden. De algemeene maat regel van bestuur, ter uitvoering van dit ar tikel, bepaalt echter in art. 2, dat alleen voor twee scholen derzelfde gemeente gezamenlijk een zoodanige commissie kan worden inge steld, indien het totaal aantal leerlingen de 200 niet te boven gaat. Waar deze 'bepaling in onze gemeente geen toepassing kan vin den, zal voor elke school één oudercommissie moeten worden ingesteld. Voorts bebooren vergaderlokalen voor de commissies te wor den aangewezen, waarvoor 'bij voorkeur lo kalen der schoolgebouwen waren te bestem men. Tevens zullen de commissies' de be schikking moeten hebben -over een klein credi-et, ten einde hieruit hunne uitgaven voor aanschaffing van de benoodigde -sehrijfbe boeften -enz. te bestrijden, in welk verband B. en W. in overweging geven hiervoor voor het jaar 1921 oen -bedrag van 100.be schikbaar te stellen. Resumeerende stellen B. en W. den Raad voor het volgende te besluiten: I. Voor elke openbare lagere school in deze gemeente wordt een ouder-commissie ingesteld. II. Voor iedere oommissie wordt een lo kaal van het gebouw der school, waarvoor de commissie is ingesteld, -behoorlijk verwarmd en verlicht,? kosteloos voor het houden der ouderavonden geschikbaar gesteld. III. Voor de aanschaffing van de benoo digde schrijfbehoeften, enz. wordt ten be hoeve der commissies voor 1921 een crediet van 100.beschikbaar gesteld. Plaatsing hekwerk en ln orde maken van den grasberm langs den Kanaalweg. De Gemeente-Bouwmeester heeft een voorstel Ingediend om langs het plantsoen aan den Kanaalweg een laag Ijzeren hek werkje te plaatsen. Sedert de afzetting langs den Kanaalweg is weggenomen, wordt de grasberm aldaar geregeld beloopon, tengevolge waarvan het plantsoen onooglijk wordt en de grond ver stuift. De ibedoeling is het hekwerk te plaatsen op dezelfde wijze, als -bij het Spoorplantsoen Ls geschied, waar vernieling van grasgewas thans niet meer voorkomt, en wel langs de geheele lengte van den iberm tusschen de Mo- lenbrug en de Postbrug, alsmede van laatst genoemde brug tot het nog bestaande hek werk nabij de Zoutsteeg. Benoodigd zal zijn 600 M. Ijzeren hekwerk, waarvan de kosten met verven worden ge raamd op ƒ900.terwijl voor graafwerk 100.moét worden gerekend. B. en W. meenen, dat dit plan alle aanbe veling verdient en de kosten daarvan niet te hoog zijn. Bovendien zal het herstellen van den gras- lierm in den oorspronkelijken toestand nog ©enige uitgaven verèisdhen .voor het vervoer «n het leggen van zoden, hetgeen echter kan geschieden op den voet van het tarief voor werkverschaffing, zoodat slechts 50% van het arbeidsloon daarvan voor rekening van de gemeente behoeft te komen. Naar aanleiding van een en ander stellou B. en W. voor hen te machtigen tot het plaatsen van bedoeld hekwerk, en tot het in orde brengen van het plantsoen langs den KAnaalweg als boven omschreven. GEMENGD NIEUWS. Slapte. De flesschenfabriek Bottle Works te Zwijn- dreoht is stop gezet, waardoor ongeveer 100 personen zonder werk geraken. Sabotage. De machinale flesschenfabriek der N.V. Van Deventer's Glasfabrieken te Delft zal a.a Zaterdag worden stilgelegd. Deze maat regel, zou het gevolg zijn van sabotage der werklieden. Valsclie zilverbons. De Rotterdamsche Rechtbank veroordeelde den steendrukker Euyckschot wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche zilver bons tot twee en een half jaar gevangenis straf en diens medeplichtige, den carton- nagefabrikant Slavenburg, tot anderhalf jaar. Het „wegbrengen" van een schip. Door eenige rechercheurs van de Centrale Recherche te 's-Gravenhage, zijn in samen werking met de politie te IJ muiden uit laatst genoemde plaats aangebracht a-ls verdacht van het „wegbrengen" van het Nederl. Vis- schersvaartuig „de Makreel" in den nacht van 8 op 9 April 1919, de machinist, de schip per en de bedde reeders, een caféhouder en een sigarenhandelaar, allen wonende te IJmuiden. 'De machinist en de schipper hebben reeds bdkend genoemd misdrijf te hebben -gepleegd, de bedde reeders blijven evenwel ontkennen. De aangehoudenen zijn voorloopiig in ar rest gesteld. Valsche passen. Ten huize van zekeren H., koopman te Roermond, is door de justitie huiszoeking gedaan naar aanleiding van het feit, dat de gemeentepolitie te Rotterdam eenigen tijd geleden twee Duitschers naar Roermond had overgebracht, van wie vermoed werd, dat zij door middel van valsche papieren over de grens waren gekomen. Het in ver band hiermede zoowel in Duitschland als hier te lande ingestelde onderzoek verstrekte de justitie zoodanige gegevens omtrent den vervaardiger dier valsche -bescheiden, dat hij bovengenoemden H. met vrucht huiszoe king kon worden gedaan, terwijl ook de handlanger, een Duitsche politiebeambte uit Viersen, kon aangewezen worden. Deze be lastte zich met het afgeven der papieren aan zijn lanÖgenooten voor 220 mark. Ten huize van H. werden gevonden een stempel, alsmede een groot aantal formulie ren, benoodigd voor -het vervaardigen vaa valsche bescheiden. Portefeuille zonder geld. Een Rotterdammer, die van de week des avonds laat zijn woning in d-e Wester Wegen straat binnen ging, hoorde vlak na zijn thuis komst bellen. Hij ging terug, hoorde zioh toevoegen: „woont hier Van Stralen?" en kreeg tegelijk een slag, die hem deed duizelen. Toen hij weer tot zichzelf kwam, was hem een portefeuille met f 700— ontstolen. Hij heeft verklaard, twee mannen te hebben zien wegl'Oopen. Aangehouden als verdacht deze berooving te hebben gepleegd, zijn een visch- handelaar en een koopman, die ontkennen, dooh tegen wie zeer bezwarende aanwijzin gen 'bestaan. Een kluizenaarster. Te Drachten is dezer dagen overleden de 74-jarige ongehuwde Taetske Dijkstra, die' gedurende 36 jaar een kluizenaarsleven leidde. Ongeveer drie weken geleder vonden de buren haar in vervuilden toestand, lig gende naast haar stoel. De geneesheer en een wijkverpleegster grepen in, wat ook wel noodig was, want ondanks haar goede finan- cieele positie was er niets in haar huis: bed, kachel, enz., van alles ontbrak. Twee bedden lagen in huis te verrotten, terwijl de over ledene zelf met wonden overdekt was, tn geheel uitgehongerd. Algemeen wordt be weerd, dat zij in geen anderhalf jaar te bed is geweeist. Niemand werd, .behoudens een enkel familielid, binnengelaten; deze intieme kennis heeft meer dan eens -geprobeerd', haar te doen verhuizen, maar steeds tever geefs. Haar vermogen wordt door zeker iemand beheerd, die natuurlijk eveneens toe gang had. Hare nalatenschap, een- 'bedrag van meer dan 40.000, heeft ze vermaakt aan de Ge rei kork en twee bizondere scholen. De familie der overledene doet nu pogingen om het testament ongeldig verklaard to krijgen op grond, dat de erflaatster ontoerekenbaar zou geweest zijn. Een woesteling. Een agent, die Maandag op den Schiedam- schen dijk te Rotterdam surveilleerde, werd te hulp geroepen in een huis, waarvan een der bewoners zich zeer woest aanstelde. Toen de agent binnenkwam, ging de herriemaker op de vlucht, gevolgd door den agent, trap pen op, een dakraam uit en het dak op. De vervolging werd over een paar daken voort gezet, waarna de vluchteling weer een zol derraam inschoot. Op den zolder kreeg de agent hem te pakken, er ontstond' een wor steling, waarhij de woesteling den agent er onder kreeg, naar een raam drong met de bedoeling dezen er uit te gooien. De agent hing reeds halverwege uit het vernielde raam, toen hij door een burger ontzet werd. Samen hebben de burger en de agent den woesteling vastgehouden tot er meer assi stentie kwam. Zes man had men noodig om den man naar het politiebureau te brengen, waar hij niet kalmeerde voor hij den inven taris van het arrestantenhok totaal vernield had, Berooving. Een Amsterdammer 'had in de hoofdstad aangifte gedaan, dat hij te Zwolle of ln den trein ZwolleAmsterdam een portefeuille had vermist, inhoudende 2500. In een der brievenbussen te Zwolle werd een porte feuille gevonden, die, volgens den inhoud, zou toefoehooren aan (bedoelden heer. De di recteur van het postkantoor te Zwolle gaf hem hiervan kennis, doch bij zijn komst al daar constateerde hij, dat de 2500 verdwe nen waren. De politie heeft nu de zaak in handen, maar tot heden geen spoor ge vonden. Voetbal. LAATSTE BERICHTEN. Hamburg, 23 Maart. Door het bezetten van de werfbed rijven door de communisten, kwam het Woensdagmiddag en 's avonds in de haven en bij Millernthor tot botsingen met de veiligheidspolitie. 19 personen wer den ge-dood en 42 -gewond, die allen naar het ziekenhuis bij de haven werden gebracht. Officieel wordt door den chef der veilig heidspolitie medegedeeld, dat te omstreeks 2 uur das namiddags pl. m. 1500 arbeiders van de Vulkanwerf trachtten in de stad te kamen. Het bevel van de politie om in kleine groepen de haven te passeeren, werd niet opgevolgd. Een opruier spoorde de menigte aan in gesloten colonnes door te breken. Toen zij zich daartoe liet verleiden, maakte de politie van -hare vuurwapens gebruik, waarbij 4 demonstranten werden gedood en 10 gewond. Te 4 uur nam. werd de werf van Bloch Voss gezuiverd van oproerige ele menten, die zich achter barricades trachtten te verbergen. Verscheidenen werden ge wond, een wachtmeester der veiligheidspo litie werd door een schot in den rug gedood. De politie maakte hierop van -haar wapens gebruik; de menigte bood weerstand. Het verlies bedraagt 16 20 dooden en gewonden. Bij het Paleis van Justitie had eveneens eene botsing plaats; hier hadden de demon stranten 6 gewonden. De werven Bloch Voss en de VulkanbedrJjven zijn gesloten en de arbeiders ontslagen. Bij de Duitsche werf is het bedrijf op Finkenswarder eveneens gestaakt en de daar werkzame arbeiders eveneens ontslagen. Thans is de rust in de stad en aan de ha ven weer ingetreden. Elsleben, 23 Maart In den namiddag werd in de straten hevig geschoten op de -politie, hetwelk door deze werd beantwoord. De po litie kreeg verscheidene dooden en gewon den, de verliezen der aanvallers zfln onbe kend. Ook wierpen communisten handgra naten ln de -politiewacht en het raadhuis, waardoor 8 politie-agenten zwaar gewond werden. Oe oproerige elementen kregen de overhand. In den laten namiddag werden ln de stra ten, welke op de markt uitkwamen, geplun derd. De politie trok zich in haar kwartieren terug. Haar werd een ultimatum gesteld, dat, als zjj niet in den avond zich overgaven, do stad aan alle hoeken in brand zou worden gestoken. De om half ze,ver vertrokken per sonentrein die te 8 uur 1d. Heitleiben aan- (kwam, werd door de stakers verhinderd ver hinderd verder te gaan. „Racing Clnb Haarlem." Voor de nieuwe 1® klasser „R.C.H." valt Be promotie naar de hoogste afdeel ing ran den N. V. B. juist samen met de herdenking van het 10-jarig bestaan, daar deze club 26 Februari 1911 werd opgericht. Dit Zondagskind onder de voetbalvereenigingen heeft de hoogste sport op de voetballadder wel spoedig bereikt. 'R.C.H. speelde tot 1913 in. de H. V. B. en kreeg in dat jaar een plaats in den N. V. B. Het debuut was niet schitterend, want geen enkele match werd gewonnen. Het daarop volgende seizoen do Nood-competitie hadden de Haarlemmers een plaats in de afdeelin-g G. en eindigden als no. 2 onder de stadgenoot® E.D.O. In 1915/16 werd gespeeld in de 3e kl. E., een afd. vaü 9 clubs, en het resultaat was de 4e plaats, met een gelijk aantal punton als no. 3, Schoten (21). Het seizoen 1916/17 bracht voor de Racing- club het kampioenschap der 2e kl. C. Van de 14 wedstrijden werd er 1 verloren en 71 goals ge maakt. 'R.C.H. kreeg toen gelijk met Stormvogels, Z.F.C., V.S.V., O.D.E. e.a. een plaats in de 2e klasse. Het eerste seizoen in de 2e klasse was reeds succesvol; met 1 winstpunt minder dan W.F.C. eindigde de Haarleaasche club als no. 2; tevens werd de N. V. B.-beker veroverd- daar in den eindstriid van V.V.A. met 2—0 gewonnen werd. In 1918/19 werd de 4e plaats bezet in de 2e kl. B., waarvan Stormvogels kampioen werd. De volgende periode braoht bet kampioenschap, na heftigen strijd met Schoten en Z.F.C. Uit 18 matches werden- 27 p. .behaald, terwijl de nos. 2 en 3 er resp. 26 en 25 hadden. Een plaats in de Overgangsklasse was hiervan het gevolg en wat daarvan het resultaat is geweest, is hier boven reeds uiteengezet. De strijd om de 2e plaats ging langen tijd tusschen Quick en R.C.H., ten slotte is de jonge Haarlemsche vereeniging met de eer gaan strijken. Had R.C.H. tot 1920 een terrein in Velzen, waardoor de publieke belang stelling nooit zoo bijzonder groot was, daarna is dat veranderd en heeft het thans van gemeente wege eenige flinke terreinen in huur gekregen, in de onmiddellijke nabijheid der stad. Ook het 2e elftal dezer energieke club heeft het kampioenschap behaald en wel van de reserve 2e kl. A, terwijl bovendien nog 6 elftallen deel nemen- aan de competitie® der Haarl. V. B. Wij vermelden deze bijzonderheden, omdat de Haarlemsche blauwzwarten bier ook geen onbe kenden zijn. Ze hebben hier viermaal tegen „Hel der" gespeeld. In 1915, 2e Paaschdag, won, R.C.H. met 32, 'maar een maand daarop nam_ H. re vanche dooir met 2— 0 te winnen, dank zij Steur. H-et volgende jaar, 30 April, -kwam R.C.-H. naar 'hier voor de 4e ronde van den Beker. De meesten onzer zullen zich deze sensationeele match n-og wel herinneren; de Haarlemmers hadden met de rust een 3—1 leiding, het einde braoht echter een 4—3 overwinning voor de thuisclub. Hier zegevierde geestdrift over betere techniek. Maar 4 maanden later, 27 Augustus, toen R.C.H. hier het laatste bezoek braoht, leed Helder een groote nederlaag. Met niet minder d-an 61 won R.C.H.; cijfers, waarvan de invall-er-doeiman van H. veel bijgedragen had. De Rauchbekerwedstrijden. Hierbij de uitslagen van de le ronde: A. Hollandia IIE.V.C. I 00; Helder I— Z.F.C. 1 0—5; F. Z.Y.Y. II—Z.Y.V. I 1—1; H. West-Frisia I 0—2. Bij gelijk spel komt de be zoekend® vereeniging in de 2e ronde. Gouden Kmis-wedstrijden. Voor het Gouden Kruis waren de voornaamste uitslagen: C.S.Y. IMeervogels I 50; Assen- delft I—Zaandijk I 2—0; Z.V.V. IVO.8.V. II 0—2; M.F.C. I—West-Frisia II 10. Oefenwedstrijd N. H. Y. B.-elftaI. Op het W.F.C.-terrein speelde het N. H. V. B.- elftal een proefwedstrijd tegen Alcmaria Victrix I en won met 3—2; A.V. leidde met d-e rust met 2—1. Medaillewedstrijd V.A.F.C. IGeel Wit I 50. Bovenvermelde wedstrijd vond Zondag 1.1. te Alkmaar plaats. ,Geel Wit" heeft de zilveren plak niet mede naar den Helder kunnen nemen, daar zij, wat niet te verwonderen ls. in de kampioenen d-e meerdere heeft moeten erkennen, -hoewel ze -beslist een tegen-punt had verdiend. Geel Wit telde 2 invallers en) wel, voor de zoo uitnemende doelverdediger Porto, die zeker 2 of 3 van de 5 goal-s had weten te houden en voor de mid-half. V.A.F.C. was bijzonder in vorm, terwijl do voor hoede van Geel Wit niet dht spel liet zien, wat wij van haar gewoon zijn. Van Amersfoort was „de ster" van het veld, hij heeft den geheelen wedstrijd hard gewerkt; zijn spel viel dan ook zeer bij de Alkmaarderis op. De backs waren vril goed. Een 31 uitslag ware dan- ook vrijwel da verhouding der partijen weergegeven. Welnu, Geel Wit, neemt bij de a.s. return-match revanche.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5