Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse T No. 5382 DONDERDAG 31 MAART 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. DUITSCHLAND. De onlusten ln Mldden-DnltschlandL Uit de verschillende berichten valt op te maken, dat de veiligheidspolitie, de Sipo, de beweging langzaam maar zeker baas wordt. Dinsdagochtend werden te Halle berichten ontvangen, die, als zij waarheid bevatten, vrijwel het einde beteeken en van den commu- nistischen opstand in het Industriegebied. O. a. werd gemeld, dat Ammendorf, waar de roode troepen zich Maandagochtend hadden teruggetrokken, door «ipotroepen is ver overd; talrijk materiaal zou in handen der agenten zijn gevallen. Bovendien maakten zij 140 gevangenen. Verder wordt gemeld, dat het de politie gelukt ia, de ongeveer 600 man sterk commu nistische bezetting van het station van Am- merstadt, die gisteren de gewichtige spoor wegbrug bij Ammersdorf in de lucht heeft laten vliegen, waardoor het spoorwegverkeer naar Thuringen gestremd is, te overrompe len en gevangen te nemen. De bende stond onder een Russischen aanvoerder. Een bericht van grooter beteekenis is, dat de groote „Leunawerke", waar duizenden werklieden werken, en dat het broeinest was der communistische beweging, werd geno men. De poli tietroepen waren Maandag van Sandersleben opgerukt en hadden de geheele streek van communisten gezuiverd. Over Hettstedt, Mansfeld, Eisleben, Querfurt en Schafstadt drongen ze door tot in de omge ving van de „Leunawerke". Het gelukte hun bij verrassing in de fabrieken binnen te dringen en de zich daar bevindende oommu nisten te overrompelen. De politie had de actie zoo goed voorbereid, dat de fabrieken met geringe verliezen konden worden inge nomen. De tegenstand der communisten was slechts zeer zwak. De artillerie der politie- troepen behoefde slechts enkele schoten, te lossen. De communistische bezetting gaf zich spoedig met de handen omhoog over. Het aantal gevangenen wordt op duizend geschat. De veiligheidspolitie heeft groote wapens en munitie gevonden. 4 4 4 Uit Leipzig werd Dinsdagavond gemeld Te Dresden is de politie er in geslaagd een goeden slag te slaan door de aanhouding van het 92 koppen sterke communistische comité van actie, onder wie 14 vrouwen, doch geen communistische leden van den Landdag. De aanhouding geschiedde 's nachts in verschil lende zaken, waar geheime vergaderingen plaats vonden. De aangehoudenen wilden de grondwettige orde omver Stoeten en zich bij de beweging in Midden-Duitschland aan sluiten. Op aandrang van de communisten zijn van daag de mijnwerkers uit het bruinkoolbekken van Lugau-Oelsnitz voor een deel niet op hun werk verschenen. In den afgeioopen nacht hebben politie en rpksweer Ammendorf bij Halle bezet en 40 gevangenen gemaakt. Querfrat, waar de ra denrepubliek uitgeroepen was, is eveneens bezet. Te Gotha hebben de communisten de opge- slotenen uit het Huis van Bewaring bevrijd, onder wie zich verscheidene moordenaars bevonden. Er wordt daar algemeen gestaakt. De bladen verschijnen niet. Te Jena hebben de communisten de werk lieden van de centrale werkplaats van de spoorwegen met geweld gedwongen het werk neer te leggen. Te Gera is de toestand nog uiterst verward. Steeds weer wekken de communisten op tot een algemeen© staking, doch het resultaat is blijkbaar niet anders dan dat de. verbitte ring tegen dit drijven toeneemt. Voor alle gebeurlijkheden is de Berlijnsche politie macht sedert eenige dagen geconsigneerd. Posten werden op belangrijke punten ge plaatst, terwijl patrouilles door de stad trek ken. Er werden bijzondere maatregelen ge troffen tot bescherming der voornaamste openbare gebouwen der stads- en rijksover heid. Deze maatregelen zullen zoolang het noodig is gehandhaafd blijven. FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). Er was een onmerkbare verstandhouding, een heimelijke vertrouwelijkheid onder de verspreide groep, hoezeer zij ook onderling verschilden, die deed vermoeden, dat zij nauwer met elkaar verbonden waf en dan on der oude kennissen het 'geval zou geweest zijn. Betty had het gevoel, dat zij kreeg, niet kunnen ontleden, maar zij was zich be lust, dat elke beweging en elk woord van haar gewogen werd, als bij iemand, die voor een rechtbank gebracht wordt. Wolvert was van den haard weggegaan en naar haar toegekomen, toen de deur an dermaal openging en Welch nieuwe bezoe kers aandiende: „Mijnheer en mevrouw Dana." Het paar, dat nu binnenkwam, onder scheidde zich op het eerste gezicht door nleta bijzonders. De man had een gladgeschoren gezicht en was van middelbaren leeftijd. HIJ was eenlgszina blozend, een tikje kaal en had om zijn oogen vermoeide of losbandige lijnen. De vrouw, die iets jonger was, had een zekere vadsige gratie, maar haar ge laatskleur was een ietsje te schitterend, heur haar opzichtig geel, en haar wulpsche ge stalte leek in haar glanzende japon op een pronkerige, kalf uitgebloeide bloem. Berlijn, 30 Maart. De communistische oproerbeweging is zoowel in Midden-Duitsch land als in Rjjnland-Westfalen nog in vollen gang. Er worden telkens nieuwe brandpun ten gevormd. Op het oogenblik schijnt de streek tusschen Halle en Leipzig het meest door de communisten bedreigd te worden. Tusschen Leipzig en Gröbers (halfweg Halle en Leipzig) waar een nieuw oproer is ont staan en een groot jantal verslagen benden zich heeft vastgezet, wordt zwaar gevochten. Het station van Gröbers is tot een bolwerk versterkt en de stad is in handen der oproer lingen, die daardoor het verkeer Halle Leipzig hebben verbroken. Een afdeeling politie, die naar Gröbers werd gezonden, moest den aanval opgeven, daar de commu nisten de overhand hadden. De beide offi cieren, die den troep aanvoerden en tien politiemannen sneuvelden. Het is opmerkelijk, dat sedert de commu nistische benden terrein verloren hebben, op de meest verschillende plaatsen stakingen worden geïnsceneerd. Hoever deze stakin gen zich zullen uitbreiden, kan op het oogen blik niet worden nagegaan. Zeer bedenkelijke berichten komen uit Dresden en Rirna, waar de communisten er eveneens alles op zetten om een stakingsbe weging op touw te zetten. In Dresden werden de arbeiders in verschillende bedrijven ge terroriseerd en gedwongen het werk neer te leggen. Het kwam ook tot botsingen met de politie. Querfurt (Kreits Merseburg), 29 Maart. Een bende plunderde hier een aantal winkels en roofde de gemeentekas. Voor de bescher- mingspolitie aankwiam, verliet de bende ln automobielen de stad, den burgemeester en twee andere gijzelaars meenemende. De po litie achtervolgde de bende en haalde haar in. Bij het vuurgevecht, dat hierop ontstond, werden de drie gijzelaars gewond. Een aan tal communisten, onder wie de aanvoerders, sneuvelden. Berlijn, 80 Maart. Te Mannheim zijn gis teren bij een botsing tusschen communisten en politie, drie dooden en 6 zwaar gewonden aan den kant der beitoogers gevalled. De rust is hersteld. De veiligheidspolitie heeft ter versterking o.a. een pantserauto ontvangen. Bij Groebers, waar het station in handen der revolutionairen was, werd een troep Sipo-ageniten niet sterk madhlnegeweeTvuur door de roode troepen ontvangen. De politie trachtte met behulp van een mijnwerper de oommunisten tot zwijgen te brengen, maar reeds na een derde schot sprou" die mijn werpen stuk. Twee officieren en 10 Sipo- aieenten sneuvelden. Bij- de Leunawerke zijn volgens'een be richt van de Ballesche Nachrichten de voor naamste leiders der beweging in Midden- Duitschland in handen der Sipo gevallen. Het zijn twee communistische leden van den gemeenteraad van Balie: Alfred Lemk, op perbevelhebber van het roede le^er in Mid- d en-Duitschland en Paul Bowitzky, politiek commissaris voor het gebied' Manisfeld. Bij de verovering der Leunawerke zijn bij de ar beiders 33 dooden en bij de politie slechts 1 doode gevallen. Te Ammensdorf hebben gisteren Sipo- agenten huiszoekingen gehouden; een 'groot aantal jonge arbeiders is gevangen genomen. Onder de oproerlingen, die bfl de zuive ringsactie werden gearresteerd, blijkt een groot aantal Russen te zijn. De vertegen woordigers der Russen hebben ook, zooals bekend is geworden, in geheime samenkom sten met Duitsche communisten, b.v. in Bremen en Koningsbergen, telkens weer op spoedige geweldmaatregelen aangedrongen. Het is mogelijk, dat het bij de tegenwoor dige onlusten om een te vroeg er op los slaan van enkele troepen gaat. De geheele actie is echter zeker met de hulp en op aan dringen van de Moskousche bolsjewiki voor bereid. Uit het Westelijk Industriegebied. Dinsdagavond werd uit Dusseldorf aan het „Hbl." gemeld: Terwijl in de districten rechts van den Rijn een geleidelijke vermindering van de algemeene staking kan worden vastgesteld, heeft zich de communistische beweging ook in de districten links van de rivier op drei gende wijze uitgebreid. Communistische benden hebben Dinsdag in De anderen spraken hen familiaar aan als „Mortie" en „Louiae", maar toen zij binnen gekomen waren, merkte Betty een duide lijke verandering in de stemming van het gezelschap. De gesprekken werden onsamen hangend en algemeener van toon en het ver trouwelijke karakter ervan verdween. Aan tafel kwam Betty te zitten tusschen den oribenulligen Jongen man en den heer Dana, terwijl Wolvert weer, evenals op den avond van baar komst, tegenover haar zat. Van zijn Jeviale, spottende manieren was niets meer te merken en hij zat in stil ge peins. Hij liet het eten onaangeroerd voor zich staan, maar zijn wijnglas werd even vlug uitgedronken, als Welch het kon vul len. Een dof rood vertoonde zich onder zijn jukbeenderen, en zijn oogen gloeiden onge durig naar mate men langer aan tafel zat. Betty kon voelen hoe zijn blik strak go- richt was op oen punt vlak achter haar, en onwillekeurig keek zij over haren schouder. De tafel was uitgetrokken om ruimte te krij gen voor het grootere gezelschap, en zij merkte met schrik, dat zij vlak voor den haard zat, bijna op aezelfde plaats waar het lichaam van den vermoorden man had ge legen. Madame Oimmlno booa elch «nel over mot haar hand op Wolverrs arm, en fluis terde een paar woorden in zijn oor, daarna stak zij de hand naar zijn wijnglas uit en eette dat voor haar eigen bord neer. Hy richtte zich op, alsof hij plotseling wakker werd en wierp bliksemsnel een blik over de tafel heen. Op dat oogenblik klonk mevrouw Dan a's koddig toornende stem met een neusgeluid. „Geesten 1 Die zijn uit de mode geraakt tegelijk met kasteden met grachten eremP den loop van- den middag de ln den kreits Mörs gelegen mijnen „Diergaart" en „Dic- kerheide" bezet, de directie, het overige per soneel en de beambten verjaagd en de arbei ders gedwongen de mijnen te verlaten. Ook de mijn „Rheinpreussen" en de ter reinen der steenkoolmaatschappij „Friedrich Heinrich" zijn in handen der communisten. Te Gevelsbergen is het Dinsdag tot bloe dige botsingen tusschen oommunisten en de veiligheidspolitie gekomen. De communisten hadden het postkantoor en andere gebouwen bezet en in de banken groote plunderingen aangericht. Des middags is de stad door een afdeeling der veiligheidspolitie uit Hagen hernomen. De veiligheidspolitie leed geen verhezen, terwijl de communisten 50 dooden hadden. Het aantal gewonden heeft met tot dusver nog niet kunnen vaststellen. Het filiaal der Rijksbank te Gevelsberg ls door de oommunisten opgeblazen, waarbij zij 300.000 mark roofden. Voorts werden op het postkantoor 250.000 mark gestolen, waarvan evenwel 70.000 mark teruggevonden werden op een der gewonden, die in het ziekenhuis te Gevelsberg werden gebracht. Van ElberfeldBarmen en van Hagen uit werd de hulp der politie ingeroepen, die na een langdurigen strijd de plaats van de oom munisten zuiverde. De communisten verloren 29 dooden en een groot aantal gewonden en gevangenen. De overige oommunisten zijn toen in het Ruhrdistrict en voor een gedeelte in Zuid-Westelijke richting afgetrokken. Het denkbeeld van een algemeene staking, welke alle arbeiders zou omvatten, mag ech ter als opgegeven worden beschouwd, nu niet alleen het gros der mijnwerkers, maar ook het personeel der hoogovens en der daar aan verwante bedrijven tegenover een alge meene staking een afwijzende houding aan nemen. Van bevoegde zijde wordt een overzicht van de deelneming aan de staking gepubli ceerd, volgens hetwelk in het district Essen op 35 mijnen van de 38.540 mijnwerkers on geveer de helft staakt. Voor het eerst is ook Zuid-Duitschland in het gebied der onlusten betrokken. In Mann heim ontstond Dinsdag een schietpartij, waarbij drie communisten gedood en vijf ge wond werden. Munster, 30 Maart. In de neutrale zöne zijn 84 mijnen in de omgeving van Hamborn in staking gegaan. De regeeringspresldent heeft van den commandant der bewafckigs- troepen in Duisburg gedaan gekregen, dat vier afdeelingen van 100 man uit Weael naar het bedreigde gebied worden gezonden. De aankomst van deze afdeelingen heeft kal meerend gewerkt. In het bezette gebied is het nergens tot ongeregeldheden gekomen Het aantal dooden in Essen is tot 21 ge stegen. Onder de slachtoffers zijn igeeu vrou wen. De oommunistiscl, j „Ruhr-Edho" is voor een week verboden. Volgen® de tot nu toe ontvangen berichten is in den toestand in het Ruhrgebied eenige ontspanning gekomen. Uit het Wupperdal wordt nog hier en d'aar het optreden van af zonderlijke benden gemeld. Gisteren werd het postkantoor te Vogel- sang in het district Sohwelm door de opstan delingen bezet, die 140,000 mark meenomen. Alleen in de mijnen links van den Rijn ge legen blijift de toestand gespannen, daar de mijtoen in de macht zijn van de bedrijfsraden, die trachten de werkwilligen te verhinderen den arbeid te hervatten. Tot groote gewelddaden ls het heden niet gekomen. Daarentegen «tuit men voortdu rend op pogingen van communistische ben den, die pnobeeren door het werpen van bom men en granaten de bevolking te veront rusten. Keulen, 30 Maart In het Roergebied is van een algemeene staking, die de oommunisten wilden doordrijtven, niets gekomen. Zelfs te Gelsenkirichen, wiaar het mijnbedrijf gister nog bijna geheel stop «bond, staken vandaag nog slechts 6 tqt 10 pot. der arbeider». Mor gen zal ln t geheele Roergebied het werk weer in vollen gang zijn. In enkele districten hebben verdachte ele menten aanslagen op spoortreinen gepleegd, door de spoorstaven op te breken en dyna- mietpatronen en handgranaten op de lijn te hoen en geheime paneelen. Goede hemel, wie gelooft daar tegenwoordig nu aan?" De 'professor schudde rijn ruige grijze hoofd. „Er ls veel dat nog niet wetenschappelijk verklaard is geworden," merkte hij betoo- gend op. „Het is kinderpraat om te zeggen: Dit kan niet, omdat wij het niet weten. Ik zelf heb gezien „Waarde professorI" Dr. Bayard hief een magere hand met blauwe aderen afkeurend op. „Ik lijd aan slapeloosheid. Ik bid u, om ring mij niet, terwijl ik in bed lig, met een groep schimmen I Als de geesten van men- schen na hun dood leven, kan dat alleen zijn ln de gedachten van degenen die achter blijven. Wolvert's stem klonk miet een snijdenden lach en hij greep het wijnglas uit mevrouw Oimmino's tegenstrevende hand. „Laten wij op hen drinken I Op de geesten van verleden jaar! Mogen hun schaduwen nooit verblee- ken!" Betty zag zfln oogen weer langs haar heen dwalen en het glas halverwege zijn lip pen haperen. Een oogenblik bekroop haar een stille afschuw en daarna hoorde zij me vrouw Atterbury's kalmen, effen toon. „Dat ls een toost die nu heelemaal niet van pas is, Jack. Waarom zou Je de boeman voor den dag halen, terwijl Je de gezondheid kunt drinken van anders dingen, die meer naar Ie smaak zijn?" „Schoonheid, ouwe Jongen, en deugd. Dat ls Je ware, niet waar?" Mortie Döna keek op van de kaspeer die hU met kalme nauw gezetheid schilde. Ik houd het met de Jeugd zoolang Louise mfl niet de nieuwe dans passen tracht te leeren. Want daar pas ik voor." leggen. De waakzaamheid de® politie heeft de aanslagen verijdeld en ook het opblazen van een spoorbrug bij Elberfeld verhinderd. ENGELAND. Tusschen de Engfclsche mijneigenaren en de mijnwerkers is nog geen overeenstem ming bereikt, zoodat waarschijnlijk Vrijdag de staking zal ingaan. Het koude Paaschweer. De berichten in de Engelschp bladen be schrijven, hoe de vaacantie-uitstapjes van vele duizenden met Paschen in wintersche koude zijn 'geëindigd. Sedert Vrijdag was te Londen de thermometer regelmatig ge daald. Vrijdag was het 61°, Zaterdag 50°, Zondag 60° en gisteren® 48. De sneeuw die ln Schotland viel, zakte steeds zuidelijker af. Vele boeren die hun vee 'buiten hadden ge bracht, moesten het weer in dein Btal halen. De felle wind uit het Westen groeide op vele plaatsen tot een storm aan. Op Hamp- stead Heath kampeerde de schare der dag- jeamenschen Maandag bij vrooiyk vlammen de vuren. Tusschen de buien door scheen de zon echter en zoodoende was Paschen ondanks de koude toch zonniger dan verle den jaar, toen er in die vier dagen voor en van Paschen in het geheel maar vier uren zonneschijn opgeteekend werden. IERLAND. De Iersohe opstandelingen hebben Zon dagavond op drie plaatsen een aanval ge daan op de militaire wacht te Kinigstown. Het vuur werd krachtig beantwoord en de aanvallers werden verdreven zonder schade te hebben aangericht. Kapitein Lees, die in regeeringsdienart was, is Dinsdagmorgen vóór zijn hotel te Du blin doodgeschoten, door een aanbal onbe kende mannen, die ontsnapt zijn. BELGIS. Naar het „Volk* meldt, hoeft het Belgi sche socialistische congres een resolutie aan genomen, die vertegenwoordigers ter confe rentie in Amsterdam machtigt tot medewer king aan een regeling van de kwestie der Duitsche schadeloosstelling op den grond slag van een overeenkomst tusschen de arbei dersorganisaties der betrokken landen RUSLAND. Op den terugweg. De „D. Herald" maakt melding van een draadloos telegram uit Moskou, waarin wordt meegedeeld, dat heit Centrale Uitvoerend Comité nu ook overweegt om de belasting in natura (die voor de boeren ie ingevoerd, zooals men weet) ook uit te breiden tot alle niet-genationaLiseerde industriën. De produ centen zouden dan vrij kunnen beschikken over hun producten voor den particulieren handel, na aftrek van het aandeel dat aan de regeering moet worden gedaverd als belas ting. ITALIË. Algemeene staking. Een vertraagd B. T. A.-telegram van 24 dezer meldt, dat volgen» de „Oorriere d'Italia" als protest tegen de aanhouding van Malatesta de algemeene staking is ge proclameerd in verschillende plaatsen, o. a. San Remo, Perugia en Anoona. De bladen melden, dat op verschillende plaatsen de te legraaf- en telefoonlijnen zijn gestoord, het geen doet denken aan een op groote schaal georganiseerd complot. NOORWEGEN. De arbeiderspartij. Naar het H.bl. meldt heeft de Noorsche arbeiderspartij besloten zich aan te sluiten bij de Derde Internationale. VEREENIGDE STATEN. De Ver. Staten en de geallieerden. Parijs, 28 Maart. De Parijsche. editie van de Ohlcago Tribune verneemt uit Washing ton, dat het Amier. dept van staat aan de geallieerde mogendheden heeft doen weten, dat de Ver. Staten deel hebben aan alle re gelingen en schikkingen van den oorlog, en dat deze door de Amer. regeering als onvol ledig worden besohouwd, zoolang zij niet door de V. St. zijn goedgekeurd. Terwijl het gesprek om de tafel gonsde, gaf mevrouw Atterbury den dames met de de oogen een wenk, en zij trokken zich naar de ontvangkamer terug om de koffie te ge bruiken. Betty aarzelde in de opening van de deur en bedankte voorde koffie die Welch haar op zijn presenteerblad; aanbood. Haar meestere» glimlachte vergoelijkend. „Ben Je moe? Ga dan gauw naar bed, lieve, als je zin hebt. Je bent den heelen dag ln huls geweest en hebt het druk gehad, en ik was vergeten dat Je hoofdpijn hadt. Als Je niet kunt slapen, kun Je om Caroline bellen. Zij zal Je dan een 'broomtablet geven.'.' Betty maakte dankbaar van de gelegen heid gebruik om te verdwijnen, maar aan slapen dacht zij in het geheel niet. Het af schuwelijke raadsel pijnigde haar hersens en zij kon het niet van zich afzetten, maar zij was tenminste dankbaar dat zij alleen kon zijn en ontslagen was van dén dwang om te veinzen. Zij deed een losse japon aan, maakte heur haar los en ging, na het licht uitgedaan te heben, op de chaise longue voor den haard liggen. Een bleeke maan stond hoog in de lucht en bescheen de berijpte ceders buiten. De gloeiende kolen 1a den haard wierpen een prettig roe schijnsel om haar heen. In die rustige werkelijkheid, scheen het Iets ongelooflijks, dat een dramatische misdaad zion zoo kort daarvoor onder dit dak afge speeld had. In een «nellen omkeer van haar gevoel vroeg het meisje zich af, of de arg waan en waakzaamheid die zQ op alle ge- gezichten gelezen had behalve op die van de Dana's, toch misschien niet het product van haar verbeelding konden geweest zijn. (Wordt vervolgd). Basen wstona. Een storm met sneeuwval, die bijna de hevigheid van een tornado bereikte, heeft ernstige schade aangericht tusschen Bas- tings en Drumball, vee gedood en telefoon palen omvergeworpen. Een hageljacht van ongekende hevigheid wordt gemeld uit Halea Okla, waar tot voor honderdduizend dollar schade werd aangericht Neger moorden. Een plantagebezitter te Jasper, iu den staat Georgie, is in hechtenis genomen, onder ver denking op zijn goed eep groot aAntal moorden op negers te hebben laten plegen. Dezè Wil liams en z(jn drie zonen hielden de negers op hun plantage in een toestand van ware slavernij. De inhechtenisneming van Williams •n zijn zoons was gevolgd op de bekentenis van Clyde Manning, een neger-opai hter, die beweert andere negers te hebben gedood, toen Williams hem gedreigd had hem te zullen afmaken, Indien hij niet gehoorzaamde. Williams zelf beweert, dat er van de be schuldiging niets waar is, doch dat men hier te doen heeft met een doorgestoken kaart. Buren van hem, met wie hy in onmin leeft, zouden het relletje tegen hem hebben op touw gezet. Inmiddels zijn op de hoeve de Hjken opgegraven van 8 negers en zijn in een rivier de lichamen g.evoüden van nog drie anderen. Het heet, dat er 40 slachtoffers zijn. De meeste slachtoffers waren met een byl doodgeslagen, enkelen waren doodgeschoten. Het departe mentvan justitie stelt een nauwgezet onderzoek ln, Mocht er gepoogd worden het onderzoek te bemoeilijken, dan zullen bondstroepen worden gerequireerd. Het heet dat op andere plantages in de buurt toestanden heerschten, te vergelijken met die, welke op de plantage van Williams schijnen te hebben bestaan. HONGARIJE. Koning Karei te Boedapest Koning Karei heeft het heimwee naar zijn vroegere Bomgaarsche residentie of een slechte raad uit zijn naaste omgeving tot een zonderling Paaschultstapje bewogen. Wat hij te Boedapest zocht als hy zich nleit voorstelde dat hij daar, na aflegging van zijn incognito, een joyeuse rentrée zou kunnen houden, ls niet duidelijk. Horthy, die voor hem den troon warm houdt o» rijn ministers hebben hem ras overtuigd, dat het oogenblik voor zulk een terugkeer nog niet rijp was en hy heeft Boedapest daarop weer als een dief in den nacht verlaten. De laatste be richten signaleerden hem te Stein am Anger (Hongaarsch: Szombathely) dicht by de Oos- tenrijksche grens. De zenuwachtigheid van de Hongaarsche regeering over deze stout moedigheid tegenover de Entente heeft zich intusBchen aan de Oostenrijkscfhe medege deeld en zoo is nu alles in de weer, oim hem met een zoet lijntje naar het onzijdige Zwit- sersohe gebied terug te krijgen, voor zijn nu ruchtbaar geworden aanwezigheid op den Hongaarschen bodem ongelukken aanricht Er zijn al geruchten, dat het garnizoen van Stein am Anger zich om hem heen geschaard heeft onderaanvoering van een officier Le- har, die een broer is van den componist Koning Karei zal aan het einde van zijn rei®, naar te verwachten is, slechts de ervaring rijker zyn geworden, dat zijn koninkrijk HongartJe voorloopig nog maar in naam be staat. (N. R. Ot.) JAPAN. Japans gedragslijn ln de Stille Zuidzee. Het Ministerie van Bultenlandsche Zaken heeft de volgende verklaring uitgegeven: De handhaving van den vrede in het Oos ten, dé 'beveiliging van handel en scheep vaart in den Stillen Oceaan was bet doel van Japan, toen het de Duitsche vloot ver nietigde en de vroegere Duitsche eilanden bezette. In overeenstemming met het besluit van den Opersten Raad in 1919, en het vaststellen door den Volkenbond van de voor waarden van het mandaat in December van bet vorig jaar, bereidt Japan thans een ge schikt bestuurslichaam voor tel* bevordering van het moreele en materieele geluk en den socialen vooruitgang van de inwoners en zal het binnenkort de militaire administratie» opheffen. Geruchten die den laatsten tyd de ronde hebben gedaan over fortificaties en activi teit van de vloot zijn van allen grond ont bloot. In economisch opzicht ztfn de eilan den nauwelijks bet noemen waard, en ln strategisch opzicht zijn zij onbelangrijk, om dat Japan, trouw aan den geest van dé man daatregeling, alle voornemens om militaire of maritieme basis te vestigen, heeft ontkend. KORTE BERICHTEN. Scheuring in de Britsche onafhankelijke arbeiderspartij; de meerderheid sluit zich aan by Weenen, de minderheid by- Moskou. Een Engelsoh ln- en uitvoerverbod wan allerlei oorlogsmateriaal. Volgens berichten uit Grlefcsohe bron, is de Ëemimialisti'Sohe regeeirlng van Angora naar Siras vertrokken. OOST-DUW®. Veroordeeld. Razoux Kuhr ls wegens doodslag op den officier-machinist Van der Hilst veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Hy ls van dit vonnis in hooger beroep gegaan. (N. R. Ct.) Ingezonden mededeellng. en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geelzucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagplllen. Prijs fO.65 per flacon, alom verkrygbaar. COURANT De oommunisten slaagden er niet in beweging^ naar Berlijn over te brengen, of- schoon zjj er moeite genoeg voor deden. 11) Hedenmiddag kon een sterke vermeerde ring van het aantal werkwilligen geconsta teerd worden. Slechte spijsvertering

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1