HEROPENING Magazijn „DE VLIJT". Fa. G. DEBARBAMSOK&ZOON P. de Gruyter Zaterdag 9 April: Elke kooper van 1 pond ontvangt Elke kooper van 2 pond ontvangt Elke kooper van 4 pond ontvangt Elke kooper van 6 pond ontvangt Bovi endien ons ce lO o extra 1 Officier-Machinist. Fonds in de gemeente Helder REIZIGER. een Technicus met commercieelen aanleg, BANKETBAKKER. van het Ziet onze schitterende Étalages en voordeelige prijzen. ALGEMEENE VERGADERING op Maandag den 11e April 1921, WORDT VERLENGD TOT EN MET A.S. WOENSDAG Speciale aanbieding van onze hoogfijne Koffie 50, 75, 100 en 120 ets. per pond, Beleefd aanbevelend, KANAALWEG 169, tegenover H.B.S. Deze week is deze reclame alléén geldig In onzen winkel De heer K u i p e r is dit met den vorigpn spr. eens. De heer Van Loo verklaart gegronde kritiek verwacht te hebben, en constateert, UIT DEN OMTREK. Wieringen. J.1. Zaterdagavond hield de nutsvereeniging „Oost-Wieringen" in de zaal van den heer Koster te Oosterland haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. De zaal was matig bezet. De voorzitter, de heer Spaander, opende met het gebruikelijke welkom, waarna met de afwerking van het programma werd be gonnen. Dit programma bevatte een drama tisch tooneelstukje, getiteld „Liefde", in één bedrijf, en verder diverse voordrachten door Callantsoog. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is be noemd de heer M. van Dijk te Sauwerd (Gro ningen). Burgerlijke stand van Callantsoog. Vergiftig behangselpapier. Getrouwd W. KLEIN en M. C. VAN FAASSEN, die, mede namens wederzydsche Familie, dank zeggen voor de be langstelling bü hun Huwelijk ondervonden. Middelburg, 30 Maart 1921. Mevrouw CRANE, Binnenha ven 5, vraagt een DAGMEISJE. Gevraagd een Dienstbode, voor den dag of voor dag en nacht. Adres Bloemstraat 44. Gevraagd een HULP voor de morgenuren. Zich aan te melden tusschen 8 en 9 uur 'b avonds Prins Hendriklaan 9. G. N.V. Kopergieterij, Appendage en Pompenfabrlek van DIKKERS Co., te Hengelo (0.) vraagt talen vlot kunnende spreken, om de export en de verkoop In binnen- en buitenland ter hand te nemen. Voor bekwaam Officier-Machinist, die liefst gerulmen tijd In het buitenland en onze koloniën heeft vertoefd en bekend Is met de buitenlandsche industrie, bestaat hier de mogelijkheid een levenspositie te vinden. tot het verleenen van ondersteuning aan Redders van Schipbreukelingen. (Goedgekeurd b(j Kon. Besluit van 6 Augustus 1910). 's avonds te 8 uren, In 't lokaal „BELLEVUE". Agenda Art. 9 der Statuten. De Secretaris, KLOOSTERHHIS. Jonge Vrouw biedt sich aan als Huishoudster. Brieven onder Nr. 603, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd beschaafde Jonge Dame, als assistente der huisvrouw. Wasch buitenshuis. Vrijdags hulp van werkvrouw. Eenige kennis van boekhouding ge- wenscht, doch niet vereischt. Adres: E. SLIKKER, Granen, Oudesluis. Biedt zich aan een net MEISJE, voor kinderen, ook genegen hui selijke bezigheden te verrichten. Intern. Brieven onder Nr. 602, Bureau van dit blad. Spoedig bekwaam NAAISTER gevraagd, v. h. naaien van een paar gekl. jap. en zijden blouses, bij zich thuis of aan adres. Te bevragen: Bureau van dit blad. Gevraagd een REIZIGER, liefst bekend bij H.H. Winkeliers in noordelijk Noord-Holland. Brieven met opgaaf verlangd salaris en laatste betrekking on der No. 501, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd 1ste BANKETBAKKER. Alleen prima vak man, gewend zelfstandig te werken, gelieve te eolilclteeren onder opgave verlangd salaris. Brief met getuigschrift te zenden onder No, 504, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke PAKHUIS- JONGEN, niet beneden 16 jaar. Adres: ALB. GO VERS, Westgracht 63. Te huur ruime gemeubileerde ZIT- en SLAAPKAMER, zonder pension. Adres: Bureau van dit blad. Hr* Ondergeteekende heeft de Schilderszaak v^n zijn Vader over genomen en zal deze op den zelfden voet doorzetten. Beleefd aanbevelend, P. VERMEULEN. Jan In 't Veltstraat 100. Werkplaats i Jan In 't Veltstr. 108. De Gruyter's Koffie-Week der, ook al woont "die elders. Er is nu wel niet veel gevraagd omtrent de doorbraak van den damwand, doch spr. wil er nog wel iets over zeggen. Hij geeft dan jnet verschillende voorbeelden aan, dat men bij het maken van een dergelijke waterkee- ring niet in alle gevallen dezelfde waarborgen van soliditeit neemt. De schade, die nu door de doorbraak is ontstaan, zal zuiver pl. m. 1000 beloopen. Had men beslist alle moge lijke zekerheid willen hebben, dan zouden er met geweld tot op grootere diepte zwaardere battings in geslagen moeten zijn, doch dat zou èn door meer arbeidsloon èn door hoo- gere materiaalprijzen ondragelijk duur ge weest zijn. Vervolgens geeft spr. een resumé van het geen verhandeld is met den heeT J. de Vries, omtrent de kwestie van het heien van palen door de Zpanlandsche Heimaatschappij. De heer Grunwald maakt de opmer king, dat we door het bespreken van neven zaken niet de hoofdzaak moeten verdoezelen. Spr. hoorde nu al weer, dat er nog een duiker door de Kerkgracht moet, die 32000 zal kos ten. Dan nog de sluis in de Fortgracht -en andere werken. Hoeveel zal dat alles nog kosten? Laat de heer Krijnen dat nu of later opgeven. We kunnen dan uitmaken wat we willen. Zoo voortwerken gaat, volgens spr., niet. j De heer K r ij n e n zegt nog eens, dat het werk door hoogere loonen, korteren arbeids dag, enz. duurder wordt, en spr. begrijpt best, dat men zich wel wat ongerust maakt, doch, zoo vraagt hij, wat wil men dan toch? Zou men het werk stopzetten willen? Men vergete niet, dat spr. gaarne zoo weinig mo gelijk duur personeel, als opzichters en der- gelijken, neemt, maar laat men hem dan toch geen onnoodig werk opdragen, waardoor hij zelf zal worden in beslag genomen en dus hot werk zal lijden. De heer De Zwart zegt, dat crediet is verleend tot een totaal bedrag van 390.500, waarvan verwerkt is rond ƒ313.000, zoodat er nog pl. m. ƒ77.000 verwerkt kan worden zonder nader erediet. De heer Grunwald herhaalt, dat we moeten weten waar we in. financieel opzicht aan toe zijn. De heer Van Os verklaart perplex te staan over des heeren Grunwald® houding. Im mers nu wenscht de heer G. te weten wat het kost en vroeger bekommerde hij zich daarom blijkbaar niet. Voorts spreekt de heer Van Os verschillende beweringen van den heer Krij nen nopens de verhandeling met den heer De Vries tegen. De Voorzitter is het met den heer Krijnen eens, dat den heer De Vries werke lijk gelegenheid is geboden om de bewuste palen te heien. De heer Sohoeffelenberger is het eens met den heer Grunwald, dat we het eindbedrag moeten weten en dringt er daar om op aan dat de heer Kr. van alles wat er nog te doen is eene begrooting zal indienen. De Voorzitter maakt de opmerking, dat deze vergadering toch eigenlijk is belegd voor het voeren van eene bespreking omtrent de wijze van uitvoering. Had men van te voren gezegd" we willen een kostenbegroo- ting, dan zou die misschien thans bijna ge reed geweest zijn. Spr. wil gaarne den heer Krijnen opdragen een gesplitste kostenbe- grooting in te dienen. De heer Schoef felemberger meent, dat het toch wel het doel is, de kosten eens te weten. De heer Van der Veer gelooft, dat we een beetje raar in de cijfers zwemmen. Spr. wil gaarne weten wat nu zuiver het Spui- kanaal zal kosten. dat daarvan niets is terechtgekomen, noch van den kant van den heer Schoeffelenherger, noch van dien van den heer Van Os. De heer VanOs zegt, nimmer te hebben beweerd, dat de heer Krijnen niet capabel is dit werk uit te voeren. De heer De Zwart is het met den heer Van Loo eens, dat we hadden mogen ver wachten, dat er nu eens gegronde kritiek op de uitvoering was geoefend. Men had nu eens moeten zeggen wat er alzoo aan die uitvoe ring ontbroken heeft, doch men is te dien opzichte in gebreke gebleven. Zeker, zooals ook de heer Van der Veer zeide, 't is goed te weten wat het eigenlijke kanaal kost. Het totaal van 313.000 is misschien nog niet voor een derde voor het kanaal gebruikt. Spr. betoogt verder, dat aan den aanleg van het kanaal ook groote nevenvoordeelen zijn verhonden, n.1. door het verkrijgen van prach tig bouwrijp terrein. Met verschillende cij fers toont spr. dat verder aan. Zooals de Voorzitter ook al gezegd heeft, er is geen bezwaar tegen om allo kosten eens gesplitst op te geven. De heer Schoeffelenherger zegt, dat de heer Van Loo nu wel beweerd heeft, dat spr. geen gegronde kritiek heeft geoe fend, doch de heer Krijnen heeft sprekers kritiek niet weerlegd. Zoo is het! Voorts zegt spr. nog, dat het gebeurd is, dat 4 5 mannen een kipkar met grond vervoerden, wat door 2 mannen had kunnen geschieden. Een aannemer van 70 jaren, een geloofwaar dig man, heeft spr. gezegd, dat het werk de helft goedkooper had kunnen worden uitge voerd. Er is op grove wijze geluierd, gelijk spr. ook in openbare vergadering heeft ge zegd. (Hier interrumpeert de heer Zonder van: dat hebt ge in openbare vergadering ook reeds weer ingetrokken). De heer Sohoeffelenberger wil een begrooting. De Voorzitter: die ia reeds toegezegd. De heer Schoeffelenherger: Wordt er dan aanbesteed? De heer Verstegen is wel voor het houden van aanbesteding van daarvoor in aanmerking komende werken, ofschoon hij voor zich meent, dat het dan duurder zal worden. Doch men weet dan wat men kwijt is. Spr. kritiseert de bewering van den heer Scho.effelenberger omtrent luieren door de arbeiders. De heer Boogaard is het met den heer Van Loo eens, dat de heer Sohoeffelenberger eigenlijk niets ernstigs naar voren heeft ge bracht. Die bewering b.v. van 4 of 5 arbeiders achter een kipkar. Wat is dat nu? Spr. wil liever, dat er in eigen beheer eens 5 menschen achter zoo'n kar loopen, dan dat ze bij aan besteding afgebeuld worden. Komen er twee sluizen, of een, vraagt spr. De heer K r ij n e n antwoordt, dat er nog een sluis in de buitenliniegraoht moet komen. De Genie eischte, dat er een sluisje moest worden gemaakt aan het eind van het kanaal tegen de fortgrachten. Dat sluisje is gereed. Eigenlijk is het een fout geweest, de sluizen niet eerst te maken, doch dat kon in de ge- §even omstandigheden niet. Had de heer choeffelenberger daar nu eens op gewezen, dan was zijn kritiek tenminste nog wat ge weest. De heer Van der Veer is voor aanbe steding, al is het ook in kleine perceeltjes onderhands. De heer K r ij n e n zegt, dat zulks met bijna het geheele werk is gebeurd. Wat de heer Schoeffelenherger beweerde van 4 of 5 man achter een kar is niet geheel juist; er waren toen drie mannen achter. De heer V a n Lo o De heer Schoeffelen herger maakt de heele gemeente in opschud ding over het kanaal, en nu 't er op aan komt, voert hij niets aan. Als de heer Sohoeffelen berger een kerel is, moet hij thans zijn vroe gere uitlatingen herroepen. De heer Schoeffelenherger zegt, dat de heer Krijnen geen schuld wil beken nen. In het rapport omtrent de doorbraak van den damwand wordt er ook al zoowat om heen gedraaid, de schuld te constateeren en nu neemt de Raad een houding aan alsof hij schuld heeft. De heer DeZwart vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Als voorzitter der com missie, die rapport heeft uitgebracht inzake de doorbraak van den damwand, wil spr. gaarne protesteeren tegen de beleedigende uitdrukking, die de heer Schoeffelenherger gebezigd heeft aan het adres dier commissie. En te sterker protesteert de heer De Zwart daartegen, nu de beleediging ook twee per sonen betreft, die hier niet aanwezig zijn. De heer Bok zegt den heer Sohoeffelen berger te disquaüificeeren als deskundige, nu deze niet heeft opgemerkt wat de heer Krijnen zelf naar voren heeft gebracht ten opzichte der technische fout, die gemaakt is door niet eerst de sluizen te bouwen. De heer Borkert hoopt, dat de heer Sohoeffelenberger uit deze geschiedenis ge leerd heeft, dat voortaan voorzichtigheid aan te bevelen is. De heer K u i p e r sluit zich hierbij aan. De Voorzitter meent, dat de geheele Raad, met uitzondering dan misschien van den heer Sohoeffelenberger, uit de gevoerde besprekingen wel de conclusie zal trekken, dat men tevreden kan zijn over de wijze, waarop de uitvoering van het Spuikanaal plaats heeft. De heer Staalman zegt zich niet des kundig genoeg te achten om zich met die conclusie te vereenigen. Spr. wil wel zeggen, dat z.i. de beschuldigingen van den heer Sohoeffelenberger lichtvaardig zijn geweest. De heer K r ij n e n verlaat hierop de ver gadering. De Voorzitter zegt vervolgens, dat uit een correspondentie met de Directie der'Ver- eeniging van Ned. Gemeenten is gebleken, dat het door die vereeniging in het leven te roepen instituut tot het instellen van een on derzoek naar de economie van verschillende gemeente-bedrijven en administraties niet van dien aard zal zijn, dat wij de door ons bedoelde enquête omtrent onze instellingen aan haar zullen kunnen opdragen. Voorts, dat Burg. en Weth. zich nu hebben gewend tot het normalisatie-bureau, werkende onder toezicht van de Maatschappij voor Nijverheid, welk bureau wel bereid is het door ons ge- wensohte onderzoek te doen. Spr. vraagt of de Raad machtiging wil verleenen verder met dit bureau te onder handelen. Zonder hoofdelijke stemming verleent de Raad de gevraagde machtiging. Tenslotte vraagt de heer V a n L o o of de Centrale Boekhouding der Gem.-Bedrijven niet, evenals de overige gemeentelijke bu- reaux, hare kantoren 's middags om half één kan sluiten inplaats van om twaalf uur. Dit zou het publiek zeer gerieven. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. Hierna sluiting. dames en heeren, benevens muziek van de kleine kapel van de muziekvereeniging „Apollo". Tooneel, voordrachten en muziek, alles werd keurig weergegeven en viel in goeden smaak, zoodat den spelenden telkens een daverend applaus ten deel viel. Een extra pluimpje willen wij nog geven aan den heer Jb. Elbz. Lont, van Stroe, welke 3 lange voor drachten geheel uit het hoofd voordroeg en waarom onbedaarlijk is gelachen. Deze heer, welke nimmer op de planken is geweest, kweet zich uitstekend van zjj!n taak en wiji ho pen in 't volgend seizoen nogmaals kennis miefchem te maken. Na afloop sloot de voorz- met dank voor aller medewerking deze ge- noegelijke bijeenkomst, waarna het traditio neel® „bal na" een aanvang nam en de aan wezigen nog een paar uur van deed profi- teeren. Texel, Oudeschild. Gisterenavond werd in de „Zeven Provin ciën" alhier eene Witte Kruisavond gehouden. De heer Pisart opende de vergadering en drukte zijn spijt uit, dat niet meerderen waren opgekomen. Veel menschen weten niet, waar voor het Witte Kruis er is en wat het beoogt, daarvoor was deze avoud gekozen, om het een en ander toe te lichten. Na de opening kreeg de secretaris der afdeeling, de heer L. J. Kik kert, het woord. Hy zeide, dat het Witte Kruis zich ten doel stelde het lyden der zieken te verzachten, als het kan het ziek zyn te voor komen. Artikel 1 der statuten werd voorge lezen en daaruit bleek, hoe een ryk arbeids veld er nog voor de vereeniging open ligt en hoe veelomvattend haar taak is. Even als aan Den Burg en Oosterend, wil men ook hier trach ten een moedercursus te organiseeren. Waren er eerst op genoemde dorpen niet veel deelneem sters, later bleek, van hoe een groot nut de cursussen waren. Hierna werd de tuberculose bestrijding besproken. Een brochure, uitge geven door de Haarlemsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, werd uitgereikt. Yfeel wordt er op dit gebied gedaan, maar nooit genoeg om dezen ergsten vijand den menschen te bestrijden. De afdeeling beschikt hier reeds over zeven lighallen en een aantal ruststoelen. Als over een paar weken het Emma- bloempje weer zal verkocht worden, hoopt men uit een gedeelte der gelden, zich een achtste lighal te kunnen aanschaffen. </s deel van de opbrengst dezer bloempjes moet afge dragen worden aan de vereeniging tot bestrij ding der t.b.c. in Noord-Holland, terwy'1 de rest voor Mie afdeeling is. Gewezen werd nog op de sanatoria van het Witte Kruis „Heide heuvel" voor vrouwen en meisjes en „Bosch en hei" voor mannen en jongens. Tegen betrekkelijk geringen prijs kunnen daar patiënten, of liever herstellenden opgenomen worden. De heer Pisart klaagde er zeer over, dat sommige verplegingsartikelen zoolang by de menschen bleven. Werden ze dan eindelijk teruggebracht, dan waren sommige geheel onbruikbaar geworden. Vooral met gummi artikelen was dit het geval. 'Een der bestuurs leden op een dorp, zou nu een lijst bekomen van de artikelen, die op dat dorp in omloop wa^en. De secretaris'wekte op, zooveel moge lijk allen lid te worden van deze nuttige ver eeniging. Hierna werd de vergadering ge sloten. Deze week werden van hier verzonden: 43 koeien, 42 kalveren, 19 Warkens, 6 schapen en *2 paarden. Bedankt voor het beroep naar de Gerefor meerde Gemeente, te Oosterend, door Ds. Feenstra, Dirkshorn. Ingeschreven over Maart 1921. GEBOREN: Pietertje, d.v. O. Hoep en G. van Twuijver; Cornelis, z. v. P. Hoogschagen en A. Bellis; Jiohannes, z. v. A. Noordstrand en J. Wever; Josina Cornelia, d. v. L. van Kooten en J. Bas; Gesina, d.v. S. Jes en J. Seidensticher; Guurtje, d. v. O. Blom en M. van der Molen. OVERLEDEN: Neeltje Biesboer, 78 jaar, wed. van D. de Leeuw. Het „Maandblad tegen de Vervalschingen" wijst, met het oog op de omstandigheid, dat in dezen tijd zeer dikwijls nieuwe behangsel papieren aangebracht worden, op hét vol gende ernstige feit: De heer L. Heyermans, directeur van den Geneesk. Dienst te Amsterdam, deelde in het „Ned. Tijdsohr. v. Geneesk." mede, dat door een geneesheer behangselpapier gekocht was met zacht groene kleuren en tinten, van het welk het ambtelijk scheikundig onderzoek vermeldde, „dat het veel arsenicum bevatte en niet geplakt mocht worden". De leveran cier, eên groothandelaar, was bereid het pa pier te ruilen, omdat het nog niet geplakt was, doch niet om het papier niet weer in den handel te brengen, daar hij beweerde '„niet te gelooven aan de schadelijkheid!" Zelfs bestond voor den leverancier geen aanleiding op de zaak in te gaan; publicatie vreesde hij niet. De heer H. eindigt zijn waarsohuwing aldus: „Het schijnt zeer moeilijk tegen dergelijke firma's op te treden; aangetoond moet worden dat de aanwezigheid van arsenioumhoudende stof werkelijk het leven in gevaar brengt. In dertijd is een leverancier vrijgesproken, die als muizenverdelgend middel zwavelarseni cum toepaste. Een dame was dientengevolge aan arsenicumvergiftiging gestorven; aphter het behang, overal in het stof, werden groote hoeveelheden arsenicum gevonden, de arseni cumvergiftiging stond vast toch is de leve rancier vrijgesproken op juridisohe gronden, en schijnt qoor te gaan met zijn praktijken. In hoever de bestaande wettelijke voor schriften het mogelijk maken tegen verkoo- pers van vergiftig behangselpapier op te treden zou ik niet met zekerheid durven uitspreken of ontkennen, doch wel, dat een dergelijke actie weinig resultaat zal opleve ren. De groothandelaren ontvangen het be hangselpapier veelal van buitenlandsche fa brieken en verkoopen wat hun wordt toege zonden, zonder nader scheikundig onderzoek (behoudens enkele .gunstige mtzonderincren. Red. M.) Men zyi op zijn hoede." Deze publicatie geeft het Maandblad aan leiding tot de volgende opmerkingen: De leverancier van het vergiftig behangsel papier moge verklaren: „dat hij geen publi catie vreest" onze zeer lange ervaring bewijst, dat dergelijke beweringen op niets anders berusten dan op verregaande brutali teit. Geschiedt deze publicatie inderdaad, dan moge hij beweren die niet te vreezen de afneming van zijn debiet zal hij in ieder ge val in zijn beurs voelen. Tenslotte: Zoude het niet op den directen weg van den Gentralen Gezondheidsdienst liggen, om ter voorlichting van de rechter lijke macht een duidelijk advies te publicee- ren, waaruit zou kunnen blijken, dat wel degelijk arsenicum-houdend behangselpapier op den duur gevaar voor het leven kan ver oorzaken? In het belang der openbare ge zondheid achten wij het hoogst wenschelijk om op grond van een dergelijk advies wette lijke verordeningen voor te schrijven, zooals die reeds sedert jaren b.v. in Zweden bestaan, en waarbij de grenzen van een arsenioum- gehalte nauwkeurig omschreven zijn.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 3