HELDERSCHE CtUIAIT Tweede Blad. Jb. HARJER Zn., VAN DONDERDAG 7 APRIL 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. DE TELEFOON. Dezer dagen is van Rijkswege een aanvang gemaakt roet de werkzaamheden voor de overname van het plaatselijk telefoonnet, die, zooals men weet, met October zal plaats hebben. Aan den achterkant van het Post kantoor, in den tuin ervan, is men daartoe begonnen met den uitbouw. De bedoeling is de centrale, waarvoor in het telegraafkantoor aan het Ankerpark de ruimte ontbreekt, te vestigen in het Postkantoor. De bestaande ruimte, die zich uitstrekt tot aan den Dijk weg, wordt geheel volgebouwd. De tegen woordige bestellerskamer, die reeds lang te klein is, wordt doorgetrokken. Van de Post- steeg uit komt een gang, die rechtstreeks naar de sorteerkamer leidt, zoodat het" niet meer noodig is, dat men eerst door de bestel lerskamer heenmoet. Achter die vergroote bestellerskamer, waarbij nog kleed- en andere vertrekken komen, komt men dan in de tele fooncentrale, waaraan verbonden wordt een vertrek voor den monteur, en verder werk plaats en magazijnen worden gebouwd. Men is nu begonnen met het leggen van nieuwe kabels. De rijkstelefoon wordt name lijk bijna geheel ondergrondsch; op een vijftal plaatsen in de stad, waar het aantal aangeslotenen gering is, komen opstijgpalen van geconstrueerd ijzer, die de lijn in de woningen brengen. Maar Kanaalweg, Spoor straat, en overal waar veel abonné's wonen, worden ondergronds verbonden. Er komen verder nieuwe toestellen. Het zal dan niet meer noodig zijn tweeanaal voor elke aan sluiting te bellen; men belt eenmaal, geeft het nummer op en krijgt dan direct verbin ding. Het geheele werk staat onder leiding van een ambtenaar van den technisch en dienst uit Den Haag; het leggen der kabels is aangenomen door den heer F. D. Dienaar alhier. Een aantal abonné's, wier contract met de huidige directie binnen korter of langer ter mijn afloopt, wordt van deze overname door het Rijk de dupe. Door de Alkmaarsche di rectie worden namelijk de afloopende con tracten niet meer verlengd, erun^pr wij ver nemen, betreft dit een groot aantal aange slotenen. Daar de exploitatie van rijkswege met October aanvangt, zouden deze geslacht- offerden eenige maanden zonder telefoon zitten. Daar er vele zakenmenschen onder hen zijn, begrijpt men levendig, dat deze maatregel hoogst onaangenaam is. Er worden pogingen in het werk gesteld om te trachten aan dit inconvenient tegemoet te komen. In ons volgend nummer komen wij op deze kwestie terug, Bij het op 1 en 2 April gehouden exa men te 's-Gravenhage slaagde voor le officier Groote Stoomvaart onze plaatsgenoot, de heer J. Lagas. Jubileum mejuffrouw Metzelaar. Ze stonden allemaal netjes in de rij. In d'r kleine knuistjes hadden de meesten bloemen. Wel hadden de dames-helpsters getracht, door overreding, deze uit hun handen te krij gen om ze dan netjes In de vel© hloemvaas- jes te zetten, die al klaar stonden in de ko zijnen, maar dat viel niet mee. Die gaven ze niet af hoor! Stel je voor, bloemen die voor juffrouw Metzelaar bestemd waren zouden ze aan die andere juffrouwen igevenl Kan je net denken! En daarom hielden ze dan ook alle maal de handjes met de bloemen erin in de hoogte toen de juffrouw kwam. Ja, en dat was geen kleinigheid. Want zoo'n paar bloemetjes, och, die kun je, al ben je ook nog zoo'n klein menschenkind, nog wel torsen. Maar weet-u, er waren er die heel© bloemstukken kwamen aandragen; bak jes en vaasjes en zoo >al meer. Een klein meisje was er, dat bezweek haast onder een ruiker seringen, bijna zoo groot als zij zelve. Verder was er een geurige stevige sinaas appel onder al die schatten. „Wees gegroet met jubeltonen, Wees gezegend blijde dag, Waarop onze lieve juffrouw Weer een groot feest vieren mag". dat was het welkomslied; waarmee ze de juf frouw begroetten. Het spreekt vanzelf, dat dl© geweldig stond te kijken van zoo'n aar dige verrassing. „Waar hebben jelui dat toch geleerd?" was het eerste wat ze vroeg. Maar zoo gauw dit chapiter ter sprake kwam, lachten ze, die kleine diplomaten. En hiel den den mond. Stilstaan konden ze niet. Dat begrijpt u wed, zoo'n feest ook! Er was anders heel wat officieelerigheid te verslaan, want de jubila- rease had veel belangstelling. Vooreerst: al baar dames-collega's hier ter plaatse. Dan: bestuur en leden van 't Nut, 'belangstellende vrienden en bennissen. Last but not least het Dagelijksch Bestuur in den persoon des hee- ren Adriaans©. Het eerst kwam de heer Verhey, voorzitter van het Departement Helder der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. „Geachte mejuffrouw", zoo ongeveer zeide het deze heer, „Uren, dagen, maanden, jaren, vliegen als een schaduw heen. Dit zult ge wel met mij eens zijn, als wij bedenken, dat al weder zooveel jaren zijn voorbijgegaan dat wij ook hier stonden, u als jubilaresse, ik als tolk van ons bestuur en van velen, zeer velen daar buiten, om u te brengen den lof, de hul de en den dank voor alles wat ge sedert vele jaren hebt willen doen en nog dagelijks doet in het belang dezer school in een leven vol ijver en toewijding." „Nog eens weer heb ik", aldus ging de spr. verder, „de aangename taak namens het Be*- stuur en van velen daarbuiten om u te bren gen den dank voor wat ge bij vernieuwing hebt willen doen in de jaren die weer achter ons liggen.Ik kan slechts in herhaling vervallen van wat ik vroeger reeds zeide. Een ding wil ik even zeggen, dat het voor be reidend onderwijs gelukkig allengs meer be langstelling vindt hetgeen in den Laatsten tiid ook u ten goede is gekomen in den vorm van heter salaris". Spr. uitte vervolgens zijn beste wenschen voor de toekomst. Blijf dbg eenige jaren met opgewektheid en ijVer uw taak vervullen tot dat ge den mijlpaal hebt 'bereikt, waarin met gouden lettere het cijfers 60 staat gegrift. Namens het bestuur overhandigde de heer Verhey der jubilaresse een enveloppe. De jubilaresse zelve nam hierop bet woord om allen hartelijk te bedanken voor de be toonde belangstelling. „Tegenover al die be wijzen van waardeering voel ik mij", aldus spr. „zoo kledn. Immers, ik beb niets meer gedaan dan mijn schuldige plicht en mijn te kortkomingen waren vele. Dankbaar ben ik aan God, dat hij mij de kracht gaf mijn werk te blijven vervuilen. Voorzeker had ik, na zoo kort geleden gehuldigd te zijn, deze hul diging niet weder verwacht, HartelJja dank aan bestuur en personeel voor het werkzaam aandeel, dat zij in dit feest hadden, dank ook aan de ouders, meest allen oud-leerlingen, voor het langjarige vertrouwen dat zij bewe zen in mij te hebben. Als vriendin sprak vervolgens mevrouw De Bruyn woorden van waardeering. Wij be- hooren tot de bestuursleden, die tot taak heb ben uw werk te oontroleeren, aldus spr. Maar als wij 'hier kwamen en u bezig zagen, was van controle onzerzijds geen sprake. In tegendeel, wij waren het, die van u leerden: wij waren het die zagen hoe u door wist te dringen in de edel ook van het moeilijkste kind. Waren het op straat rakkers, bij juf frouw Metzelaar was daarvan geen sprake; •gij hebt de gave ook de ondeugendste kinde ren aan u te binden. Die gave wordt door geen diploma verwoorven, en gij 'hebt uw groote taak niet volbracht enkel met fröbel onderwijs, maar gij hebt, juffrouw Metzelaar, in de zieltjes der kinderen de kiemen gelegd van goedheid en deugd, die nimmer weer te niet gaan, integendeel, die zich in het later- leven ontwikkelen tot groote en scthoone vruchten. Spr. overhandigt namens het Be stuur een bloemenmand. De heer Adriaans© sprak namens het Da gelijksch Bestuur der gemeente. Tot hun Leedwezen waren de Burgemeester en de an dere wethouders door ambtsbezigheden ver hinderd te komen. De heer Adriaanse wees op het schoone leven, dat roej. Metzelaar achter zich heeft, ent dat samengevlochten is met dat van de kinderen. Een belangrijk deel der gemeentenaren is zeer veel aan u verplicht. Als wij zien met hoeveel opgewekt heid gij nog steeds uw werk verricht, wen schen wij u toe, dat uw avondstond kalm moge zijn. Namens de helpsters bood mejuffrouw Komma ouder een toepaseüng speech je een lamp aan, en daarmede was dit officieel© ge deelte der plechtigheid afgeloopen. Bloem stukken waren van alle kanten aangedragen, de een- al fraaier dan de ander en de vaasjes op de raamkozijnen waren inmiddels ook ge vuld met bloemen, zoodat het een echt feeste lijk aanzien had. In de schoolklassen waren prachtige slingers opgehangen, en toen al die deftige „mannen en vrouwen" uitgespro ken waren, mochten de kinderen in school. Want toen begon het feest eerst recht. Er kwam al dadelijk een schaal met koek jes en daar lustten ze allemaal van. En toen werd er weer gezongen; al weer zoo'n versje, dat die kleine samenzweerders stilletjes ge leerd hadden. Ja, juffrouw Metzelaar wist het 'er toch uit te kr lieren hoe ze die versjes geleerd hadden. Als ze om half vier klaar waren, en de juffrouw wilde naar huis gaan, dan bleven ze zitten. En dan zei ze wel eens: „Kindertjes, waarom gaan jelui niet naar huis? 't Is toch tijd!" Dan lachten ze maar, maar ze hielden de mondjes dicht vanwege de verrassing. En zelfs hadden ze een versje geleerd om op te zeggen. „Lieve juffrouw, op Uw feestdag, Komen wij verheugd bijeen, Om u onzen wensch te bieden Scharen wij ons om u heen". enzoovoort. Zoo rolde de juffrouw van de eene verrassing in de andere. Dit alles had plaats op Woensdagmorgen in de Bewaarschool aan de v ischmarkt, en de jubilaresse was de bij schier alle Hel- dersohen welbekende en beminde directrice, mejuffrouw Metzelaar, die dien da<* 46 jaar aan deze school verbonden was. Stenn aan Nederlanders ln het buitenland. Op initiatief van H. M. de Koningin heeft zich een Centraal Comité gevormd, ten doel hebbende steun te verleenen aan Nederlan ders in het buitenland, met name in Frank rijk, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Rus land, enz. Het behoeft wel geen betoog, dat onze landgenooten in de landen, die oorlog gevoerd hebben, ook aan den lijve alle ellende daarvan meemaakten. Velen verloren have en goed, ja zelfs hun gezondheid. Geldelijke steun is dan ook dringend noodig. Te dien einde zal hier ter plaatse een col lecte worden gehouden. Een plaatselijk comité heeft zich met de inzameling van die gelden belast en doet hierbij een dringend beroep op de goedgeefschheid onzer stadge- nooten. Tevens verzoekt het Comité dames, die genegen mochten zijn zich met de inza meling der gelden (de bedoeling is een col lecte langs de huizen te houden) te belasten, zich op te willen geven aan een der onder- geteekende dames-comitéleden. Wij doen bij dezen een dringend beroep op onze stadgenooten om onze landgenooten in den vreemde, te willen helpen met geld. Het Plaatselijk Comité, Mevr. HouwingCalten, Hoofdgr. 11. de Haes, Hoofdgracht 12. Kamman, Breewaterstraat 1. Zonnevylle, Dijkstraat 1. de BoerJongkees, Koningstr. 28/30. Algemeen© MarineweekbladL Door het comité tot behartiging van de algemeene belangen van het Marinepersoneel beneden den rang van officier (G.A.MJB.O.) zal worden uitgegeven het „Algemeen Ma rine-weekblad", waarvan het eerste nummer zal verschijnen op Vrijdag 6 Mei a.s. (zulks ln verband met den Hemelvaartsdag), terwijl de verdere nummers Donderdags bet licht zullen zien. In verband met deze uitgave, zullen de bij het O.A.M.B.O. aangesloten vereenigingen, n.1. de Bond van Marine-Onderofficieren, de Bond van Korporaals der Kon. Marine, de uitgave hunner organen, onderscheidenlijk „Het Midden" (weekblad), het „Correspon dentieblad" (halfmaandelijksch blad) en „Het Anker" (weekblad) voorloopig voor den tijd van één jaar schorsen. Bureaux van redactie en administratie van het nieuwe blad zijn ge vestigd Hoofdgracht 67 en 68 te Helder. Ingezonden mededeeling. De Heldersche Meubeltransport en Sleeponderneming van Verbetering begraafplaats. Binnenkort zal worden aanbesteed het bou wen van een dienstgebouw op het kerkhof te Hniaduinen. Het bestaande barenhuisje wordt alsdan afgebroken. Kookdemonstratie. Uit een advertentie in dit nummer blijkt, dat door de af deeling Helder van de Nederl. Vereen, van Huisvrouwen aanstaande Maan dag en Dinsdag <11 en 12 April) in „Casino" een demonstratie zal worden gehouden be treffende het koken op gasfornuizen. Een geheel middagmaal, met visch en ver schillende soorten vleesch, zal worden bereid, terwijl ook verschillende soorten gebak klaargemaakt zullen worden. Het geldt hier niet alleen het koken op het gasfornuis, maar vooral de vraag „Hoe kook ik het zuinigst", en de bedoeling is dan ook te laten zien met hoe geringe kosten het maal kan worden bereid. Het gasverbruik zal op in de zaal opgestelde experiment-meters worden afgelezen. Voor alle huisvrouwen is het dus een belangrijke demonstratie. De toegang is voor een ieder gratis. De firma Grunwald biedt aan elke bezoek ster (of bezoeker) een kopje thee aan. A. G. O. Dinsdagavond hield de heer Dr. W. van Bemmelen voor A.G.O. eene lezing over „Indische vulkanen". Zoo'n lezing over Indlë, het land van zon en warmte, op een guren April-avond ln onze Noordelijkste Noord-Hollandsche stad, schijnt den menschen niet erg te animeeren. Is het omdpt ze dan des te meer den invloed van ons noordelijk klimaat voelen of is men bang heimwee te krijgen naar dat zonnige land? Hoe 't zij, het aantal A.G.O.-bezoekers, dat Dinsdagavond opgekomen was om de voor dracht van Dr. van Bemmelen te volgen, was niet bister groot en toch hadden ook ditmaal de afwezigen ongelijk, gelijk Dr. Ketner in zijn dankwoord aan den spreker zei, want wat prachtige foto's toonde de heer v. B. ons van nog werkende en reeds uitgewerkte vul kanen, foto's, die ons een juist beeld wisten te geven van zoo'n rookenden en steenenuit- werpenden vulkaan, foto's, die ons zelfs ge deeltelijk een blik deden werpen in het in wendig© daarvan. We bewonderden dan ook niet alleen de foto's, doch ook den moed van den fotograaf, die deze ten dienste der wetenschap genomen hadl Want 't is nog niet alles om tegen zoo'n kraterwand naar boven te klauteren, terwijl rechts en links van je groot© keien met sprongen den bergwand afrollen; de heer van Bemmelen dacht er anders over, mits men zorgde bij 't klimmen de laatste en bij het dalen de eerste te zijn! Vuurspuwende bergen zijn evenals groote heerschers zeer nuttig voor de gemeenschap, doch minder aangenaam voor hun omgeving! Want, hoewel ze eerst asch en lava uitwerpen, geven ze later de vrucht bare aarde, waaraan Indlë zoo'n groot deel van z'n vruchtbaarheid dankt, en oefenen veel invloed uit op regenval en klimaat. Een jonge vulkaan heeft veel hooger tem peratuur en bezit meer energie dan een oude. Bij een jonge vulkaan wordt om de 15 20 minuten asch en lava uitgeworpen, wordt zoo'n vulkaan ouder, dan daalt de tempera tuur eenigszins, waardoor de lava gaat stollen en deze gestolde lava begint langzamerhand den kratermond te versperren, waardoor dan weer meer energie noodig is om de lava massa naar buiten te werpen, daar dan eerst door den versperden kratermond een uitweg gevonden moet worden. Een dergelijke uit barsting is dan ook heviger. Hoe ouder zoo'n berg wordt, hoe langer de rustperiode, daar steeds meer gestolde lava in den kratermond achter blijft en de vulkaan zelf langzaam met een harde laag bedekt wordt. Bestaat zoo'n vulkaan eeuwen, dan gebeurt 't soms, dat, na een lange rustpoos, een uitbarsting zoo hevig is, dat de halve vulkaan er aan gaat. Spr. toonde hierbij nog foto's van bergen van 800 1800 M. hoogte, die door zoo'n uitbar sting middendoor gespleten waren. Wat ech ter de oorzaak is dat de gloeiende massa naar buiten komt, is nog met bekend. Hoe dieper men in t binnenste der aarde afdaalt, hoe hooger de temperatuur stijgt; hierover kunnen t best mijnwerkers meepraten. Op iedere 100 M., welke men ln de diepte af daalt, stijgt de temperatuur 8 graden, men kan dus ongeveer uitrekenen op welke diepte de aarde vloeibaar zal zijn. Spr. liet ons foto's zien van het Idjen Meer (met een der mooiste kraterwanden, een meer, dat 8 vrij zout- en zwavelzuur bevat), van de Menapi, do Smeroe en vele anderen, waarbij hij veel wetenswaardigs vertelde van eigen onderzoekingen. Over 't algemeen een goed geslaagden avond als slot van de serie „A.G.O."-avonden van dit seizoen 1 Tooneelgezelschap Cor Ruys. Bovenstaand gezelschap trad gisterenavond in „Casino" op met een Fransch blijspel: ,,'t Hulpbruggetje" (La Passerelle) van Fran- cis de Croisset. Het wordt ons al heel gemakkelijk ge makkelijk gemaakt iets over dit luchtige nie mendalletje te zeggen. Het zou in een be- 1 kenden schouwburg in de Plantage Midden laan geen slecht figuur maken; intrigue 1 zoowel als dialogen zijn van een benijdens waardige losheid, zooals alleen de Franschen dat in elkander kunnen zetten. Wij zullen, 'wat den inhoud betreft, ons maar bepalen tot de mededeeling, dat met het hulpbrug getje bedoeld werd een allerliefst „nichtje vair buiten" als intermediair tusschen Baron Roger Gardannes, die van zijn vrouw en Hélène, die van haar man af wil, doch die vanwege art. 298 Burg. Wetboek niet kunnen trouwen. De advocaat Bienaimé creëert nu een subsidiair huwelijk tusschen zijn cliënt en het „Hulpbruggetje", en dit valt zoozeer in den smaak bij heide partijen, dat het for- meele huwelijk een werkelijk wordt. Voor de tweede vrouw, die er aldus slecht afkomt, is gelukkig nog haar origineel© echtgenoot in petto. 'Dit luchtige, èl te luchtige stukje soms, werd met veel geest en luchthartigheid ge speeld. Greta 'LoboBraakensiek was het pittige en niet onbeduidende „Hulpbrug getje", die zich ontpopte als een verliefd vrouwtje, en met veel smaak diverse toiletjes wist te dragen. Annie Westdijk vertolkte de tweede vrouwenrol, die als rol minder pittig en minder dankbaar was, even vlot en luchtig als haar kunstzuster. Cor Ruys speelde den millionair-baron Roger Gardannes. Hij is voor dergelijke, iet wat naar de klucht zweemende rollen, ge knipt; af en toe een tikje vulgair, overigens uitstekend. Hij had, door zijn mimiek den heelen avond de meeste lachers op zijn hand. Lobo was als advooaat goed op zijn plaats; statig en deftig, wist hij zijn cllenten altijd uit de misère te helpen. Verder waren er twee knechtrollen (Theo' Frenkel Jr. en Leon Winnink), die alleen in het tweede bedrijf optraden. De halfvolle zaal genoot van het goede spel, en ofschoon men de klucht af en toe wel eens wat èl te.vond, werd er niette min braaf gelachen om de geestigheden, met Franschen zwier gedebiteerd. Bolrée „Pro Patrla". 'Zaterdag li. gaf „P. P." haar laatste uit-.- voering in dit seizoen. De Voorzitter, de heer Oosterhout, opende de feestelijke vergade ring met een kort woord en wees er o. a. op, dat men eerstdaags weer met korfballen en athletiek zal beginnen. Hij bedankte den heer Hooijdonck voor alles wat hij ook in dit seizoen weer voor P. P. gedaan had en sprak den wensch uit, dat de vereeniging nog vele jaren haar grijzen, maar toch nog lichamelijk jongen leider zal mogen behouden. Daarna werd met de afwerking van het korte programma begonnen. De oudste jon gens lieten ons een 2-tal keurig afgewerkte oefeningen aan de rek zién, die wat hoeda nigheid aangaat, onze verwachtingen van het werk eener adspiranten-Masse verre over troffen. Het tremplin-bar der heeren-afdeeling, de vrije oefeningen en het knodszwaaien der dames waren Inderdaad succesnummers; ter wijl de meisjes-klasse heel aardige oefenin gen uitvoerden, waarin prachtige standen opvielen. Na dé pauze een leuk tooneelstukje, met een „allerpootigst" wijfje in de hoofdrol en tot slot een gezellig bal, waarmee dit soirée het seizoen weder sloot. „Onder één Dak", door de Wilsons. De. Wilsons met hun gezelschap, bekend door hun opvoeringen van „De Distel", ko men Zondag weer in Casino met een voor stelling, welke voor 'hen geknipt is, n.L de Boerencomedie van Jan Fabricius „Onder één Dak". Welk een succes zij weder hebben met dit stuk, bewijzen onderstaande pers-uit treksels: „Jülndihovenisoh Dagblad"! BINNENLAND. In den ouderdom van 68 jaren is te 's-Gra venhage, na een ongesteldheid van slechts enkele weken, overleden het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal jtbr. mr. W. Th. O. van Doorn. Tot opvolger van wijlen jhr. mr. W. Th, C. van Doorn als lid van de Tweede Kamer zal worden aangewezen de heer M. I. W. J. Büleveld. Alphons Dlepenbroek f. Gistermiddag te half één Is dr. Alphons Diepenbrock in den ouderdom van 58 jaren overleden. Alphonsus Johannes Maria Diepenbrock, geboren 1862 te Amsterdam, was een der eigenaardigste en belangwekkendste kompo- nisten van Nederland. Aanvankelijk student in de oude letteren en na volbrachte studie van 1888 tot 1895 leeraar te 's-Hertogenbosch. In laatst genoemd jaar gaf hij deze betrek king op om zich te Amsterdam te vestigen. Diepenbrock's composities bestaan in hoofdzaak uit katholieke kerkmuziek en een aantal liederen, welke laatste door de keuze en behandeling van de teksten een fijnen literairen smaak verraden. Het Nederlandsch-Dnitsch credletverdrag. In de Maandag j.1. onder presidiüm van dr. O. J. K. van Aalst gehouden bijeenkomst van aanstaand» leden der Ncderlandsch- Duitsche commissie ingevolge het credietver- drag moet van Duitsehe zijde te kennen zijn gegeven, dat de voorloopig© kredietbehoeften zich waarschijnlijk zullen beperken tot een bedrag van omstreeks 20 millioen. OELbl.) Een credlet aan Polen. Een wetsontwerp tot het verstrekken van een crediet aan Polen op denzelfden voet als dat, hetwelk ©enigen tijd geleden aan Oostenrijk is verschaft, is in voorbereiding. (H.bl.) Het conflict ln e mijnindustrie. In de Dinsdag gehouden vergadering der oontractoommissie van het mijnbedrijf werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de in de vergadering van 22 Maart aangekon digde loonsverlaging, waartegen sindsdien door de mijnwerkerebonden actie gevoerd wordt Door de mijndirectiea wordt gewezen op de onjuiste wijze waarop de loonsverlaging werd voorgesteld, in een door de gezamen lijke bonden uitgegeven vlugschrift. Daaruit kan niet anders worden gelezen dan dat met 1 April de loonen met 20 zouden worden verminderd, terwijl door de directies uitdrukkelijk was te kennen gege ven, dat de voorgenomen verlaging geleide lijk zou plaats hebben en eerst in Juni de volle 20 zou zijn bereikt. Voorts stelden de directies er prijs op te verklaren dat een op 2 April J.L ln de bladen verschenen bericht waarin verband wordt gelegd tusschen de loonsverlaging, en de verminderde arbeidsprestatie der mijnwer kers niet van de directies afkomstig is. De vertegenwoordigers der vakbonden handhaafden hun standpunt dat de bestaande loonen en duuritetoeslag dienen te worden doorbetaald in afwachting van een door de bonden gevraagd onderzoek naar den finan- cieelen toestand van hetobedrijf. Mocht dit onderzoek de noodzakelijkheid eener loons verlaging uitwijzen, dan zijn zij van oordeel dat van Regeeringswege maatregelen dienen getroffen te worden om de inkomsten der mijnwerkers op peil te houden. Van directiezijde werd geantwoord dat bij de Staatsmijnen geen bezwaar bestaat tegen overlegging van de bedrijfsinkomsten en, indien de juistheid daarvan in twijfel mocht worden getrokken, daarnaar een onderzoek kan wonden ingesteld. Bij particuliere mij nen bestaat tegen inzage der bedrijfsresul taten bezwaar. Na langdurige beraadslagingen verklaar den de directies, hoewel uit bedrijfs- oogpunt d'e aangekondigde loonsverminde ring een noodzakelijkehid achtend, zich noch tans bereid haar oorspronkelijk voorstel als volgt te wijzigen: Gedurende de maand April zullen de loo nen zooals reeds medegedeeld, gehandhaafd blijven tot de bedragen van de oude oollec- tieve arbeidsovereenkomst. Over de maand Mei zullen deze bedragen 6 worden ver minderd. De gezinstoeslag welke aanvankelijk op 5 per maand en per kind bepaald was, blijft gehandhaafd op 7.50 per m'aand. OveV April vervalt deze toeslag voor man en vrouw ©n over Mei voor het eerste kind. Omtrent d'e nè 80 Mei te betalen loonen en toeslag zal te zijner tijd in de oontract oommissie nader overleg gepleegd worden. De vertegenwoordigers der vakbonden zouden dit voorstel aan hunne Dinsdag te houden bestuursoonferènties voorleggen en van het resultaat in een heden te houden ver gadering der oontractoommissie mededeeling doen. Het conflict tijdelijk opgelost De contactcommissie voor het mijnbedrijf kwam Woensdagmorgen opnieuw bileen ter behandeling van de quaestie der mijnwer- kersloonen. SPOORSTRAAT 40 Tel. Interc. 40, fs het goedkoopste adres voor ver huizingen binnen, zoowel als buiten de stad, door vlugge bediening, prima materieel en uiterst lage prijs. Gaat U verhuizen Neemt de proef. I „Ons blad", .Nieuws- en Adv. 'blad voor Noord- Ho Hand. Dinsdag 8 Debr. 1921: De Wilaoas te Alkmaar. ....Wij verheugen er ons bij zonder over, dat dit gezelschap Zondag voor een uitverkocht huis speelde, Stuk en ispel warenJ deze in Alkmaar bijna ongekende eer volkomen waard. 't Geheel was schitterend! Dat het applaus aan het einde een ovatie werd, was éérlijk verdiend, „Nieuwe Apeldcornjsche Courant": 't Publiek, dat er den geheelen avond inzat, heeft ten slotte spelers en speelsters gehuldigd in een warm, spontaan handgeklap en bravoge roep. 't Werd tot een ovatie!! Under één Dak. ....De Wilsons hebben gisteren in de stamp volle zaai Apollo's Lust de menschen onder be koring gebracht en laten gemeten van een stuk getypeerde menschelijkheid, humor, tragiek fin leven en dialoog geschreven, en voortreffelijk ge speeld', zooals men dat alleen van de Wilsons ver wachten kan. Het succes was volkomen, qua stuk en epel be treft beiden. Heel Nederland kent ze en herkent zich zeiven in dit eerlijke werk van den Hol- landschen schrijver; het werd één zegetocht voor de Wilsons door alle provinciën, en ieder gewest meende een stuk uit eigen streek voor zich te zien leven. Dit pleit wel voor een toomeelwerk. zonder romantiek, gegrepen uit het dagelijksche boerenleven, weer opbloeiend uit den levenden dialoog. Doch. let wel, die dialoog doen leven, het samenspel, het rake neerzetten der accenten, zonder overdrijving nochtans, dat kunnen alleen de W ilsons. Kn daa.rvandaan het spontaan applaus na elk bedrijf en h i er onze dankbare hulde. Jhr. mr. W. Th. C. van Doorn. In hét Volkshuis te Heerlen had Dinsdag avond om 7 uur een gecombineerd kongres plaats van den modernen Mijnwerkersbond, de protestantsch christelijke .organisatie, den Neutralen Bond en de Federatie. Het kongres was buitengewoon druk bezocht. De nieuwe voorstellen der direkties werden nauwkeurig overwogen en beoordeeld. Men stelde vast, dat de sterke aktie van de laat ste weken althans de direkties had afgedron gen van hun aanvankelijk ingenomen stand punt. Maar algemeen achtte men de gedane konceBsie# absoluut onvoldoende en daarom onaannemelijk, fcr bestond over dat laatste geen verschil van maenlng. Ook de hoofd besturen spraken zich ln dien geest uit. Na een debat van ruim drie uur werd met alger meene stemmen de volgende motie aange nomen „Het Kongres van de gekombineerde Mijn werkersbonden, gehoord de voorstellen tot wijziging van de oorspronkelijk ontworpen loonregeling der direkties; van oordeel, dat deze regeling niet kan worden aanvaard, draagt het hoofdbestuur op opnieuw bij de mijndirekties er op aan te dringen de oude loon- en toeslagregeling te handhaven en een deskundig onderzoek te doen plaats vinden, de nauwste samen werking met den Christelijken bond te zoe ken en deze uit te noodigen overleg te ple gen tot het stellen op korten termijn van een datum, waarop aan de gestelde eischen moet worden tegemoet gekomen en bij niet-inwil- liging de scherpste middelen toe te passen." Deze motie zal, met een begeleidenden brief, naar den Christelijken bond worden gezonden Woensdag om 10 uur heeft een nieuwe ver gadering der kontakt-commissie plaats, waar de in de motie neergelegde eischen nader zullen worden verdedigd „Het Volk". Door de afgevaardigden der vakbonden werd mededeeling gedaan van de iD hunne besturenconferentie aangenomen resoluties, waaruit bleek dat de reeds gemelde conces sies der directies niet waren aanvaard en vastgehouden werd aan het standpunt, dat in afwachting van een deskundig onderzoek naar deü financieelen toestand van het be drijf de oude loonen en duurtebüslagen zou den blijven gehandhaafd. Hierop vroegen de mijndireoties schorsing dof beraadslagingen. In de namiddagbijeenkomst werd door de directies te kennen gegeven, dat zjj het uiterste wenschten te doen, om tot een tpin- nelyke oplossing van het geschil te komen en zich daarop bereid verklaarden, de loonen en dnurtebyslagen, zooals die ingevolge de oude collectieve arbeidsovereenkomst tot 1 April j.1. gegolden hebben, te bestendigen tot half Mei. Omtrent de op dien datum in te voeren nieuwe loonregeling zullen tijdig* nadere be sprekingen geopend worden. Nadat bij de verdere onderhandeling de ermyn van 15 Md was veranderd in 1 Juni, werd het voorstel door de vertegenwoordigers der vakbonden aahvaard, behoudens be krachtiging door de besturenconferenties, welke Woensdagavond gehouden zouden worden. Ten aanzien van de gevraagde inzage der bedrijfsresultaten, waartegen de Staatsmijnen, zooals bekend, geen bezwaar maken, zullen de directies der particuliere mijnen zich nog nader beraden.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5