De strijd in het kleedingbedrijf. De Vereeniging van Patroon in het «Hee- renkleodirtgbedrijf te Rotterdam meldt: Hier ter stede bedraagt bij de leden van de patroonsvereeniginigen, alsmede hij eeni- ge ongeorganiseerde patroons het aantal sta kende en uitgesloten mannelijke en vrouwe lijke arbeiders 1567. Hierbij moeten nog ge voegd worden de hulpen van de thuiswer kers, wier .aantal echter niet controleerbaar is. Behouders enkele minder belangrijke za ken, hebben ale speciaal maatzaken, zoowel als oonfeotie annex maatzaken aan de uit sluiting deèlgenomen. Militaire Pensioenwetten. Door den Minister van Marine ai. is aan het comité tot behartiging van de algemeene belangen van het Marine personeel bene den rang van officier (C. A. M. B. O.) in ant woord op een desbetreffend verzoekschrift medegedeeld, dat de Regeering door spoe dige indiening van de Memorie van Ant woord op het voorloopig Verslag een vlugge afhandeling der militaire pensioenwetten zal bevorderen. De Scheepvaart. De directie van eenige te Amsterdam ge vestigde stoomvaartmaatschappijen over wegen ernstig, binnenkort een aantal sche pen op te leggen, ihdien er niet spoedig ver andering komt in den huidigen toestand. De lage vrachten zijn oorzaak, dat versohillende diensten op het oogenblik met nadeelig saldo worden in stand gehouden. In scheepvaart kringen ziet men in, dat deze toestand niet kan voortduren, en dat men gedwongen zal zijn, maatregelen daartegen te nemen. Zijn wij goed ingelicht, dan zal zooveel mogelijk getracht worden, na het opleggen van sche pen, op beperkte wijze alle bestaande lijn diensten te doen voortduren. De Scheepvaart-maatschappijen. In de verslagen der Scheepvaartmaatschap pijen wordt algemeen geklaagd over de sterke daling op de vrachtenmarkt, die zich vooral gedurende het laatst verloopen half jaar deed gevoelen. De Kon.- West-Indische Maildienst keert uit een dividend van 6 (v. j. 15 Het dividend van de Kon. Ned. Stoomboot- Mij. is vastgesteld op 10 (v. j. 20 De Stoomvaart-Maatschappij Oostzee, die in het vorgi jaar 50 uitkeerde stel than? voor het dividend te bepalen op 15 Electriciteitsvoorziening van het land. De Minister van Waterstaat heeft thans het wetsontwerp inzake de electriciteitsvoor ziening van het land ingetrokken. De torpedovloot. (Vragen van Kamerleden.) Vragen van den heer Ter Hall aan den minister van Marine a. L: lo. Is het juist, dat in den laatsten zeeoorlog gebleken is, dat aanvallen van torpedobooten geen of weinig noemenswaard succes hebben gehad? Zoo ja, is hetdan in 's lands belang deze booten nog in de vaart te houden, die veel bedienend personeel eischen, terwijl overal op de vloot een groot tekort aan per soneel is? 2o. Indien de Minister de torpedovloot (tor pedobooten en torpedojagers) in stand wil houden, is het Z. E. dan bekend, dat in ver band met de opheffing van het korps torpe- disten, van wie nog slechts enxelen in dienst zijn, het gebrek aan bevaren personeel zich geducht doet voelen bij het varen met die booten? 3o. Is het juist, dat het zich meermalen heeft voorgedaan, dat van de equipage van een torpedoboot geen voldoend aantal ma trozen 'aanwezig waren, die behoorlijk den dienst van roerganger konden doen en ver trouwd waren met de werkzaamheden, die het omgaan met torpedo's met zich brengt? 4o. Indien he( voorgaande juist is, acht de Minister het dan niet noodzakelijk het korps torpedisten weder op te richten, waarbij on- derzee- en torpedodienst steeds in één hand blijven moeten, daar de onderzeedienst zijn bevaren personeel tooh uit den torpedodienst moet trekken? Station Schagen H. S. M. (Schriftelijk beantwoorde vragen). Op de vragen van den heer Oud betref fende de totstandkoming der verbetering van het station Schagen, antwoordde de Minister van Waterstaat, dat het door de H. IJ. S M. ter beoordeeling ingezonden plan tot ver betering van het spoor- en tramwegemplace ment Schagen, In verband niet een daar omtrent gevoerde briefwisseling, gevolgd werd door een gewijzigd plan, dat in onderzoek is. Aangezien nagenoeg overeenstemming is verkregen, kan de totstandkoming van die verbetering eerlang worden te gemoetgezien. GasprlJs. De gemeenteraad van Enschede verlangde den gasprijs van 18 op 15 cent per M'. "De afnemers tot een belastbaar inkomen van minder dan 600 per jaar onvan^en op de zen prijsnog een bijslag van 2 cent per M'. De melkprijs te Amsterdam. Het bestuur van den Bond van Melkvee houders in Noord-Holland was met het be stuur van den Amsterdamschen Melkslyters- bond overeengekomen, om de melk te léVe- ren voor den homisprijs van 16 cent per liter, franco stad. Maandagmorgen kwam echter bericht van den Melkslijterbond, dat tegen den prijs van 16 cent geen melk kon worden ontvangen. Vele leden wilden n.1. dien prijs niet be talen, omdat zij naar hun beweren voor 15 cent genoeg melk toonden koopen. Zoo kon dus de aanvankelijk getroffen regeling niet tot stand komen. v Ondersteuning Zuldezeevlsschers en vlschventers. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters van eenige Zui derzeeplaatsen bericht: „Mij is gebleken, dat er onder de visschers en enters aan wie gedurende den afgeloopen winter steun werd verleend, zijn, die in de meening verkeeren, dat ook den volgenden winter steun zal worden verleend; men gaat daarbij uit van de gedachte dat de steunver- leening verband houdt met de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee." „Naar aanleiding hiervan moge ik u ver zoeken aan het navolgende in uwe gemeente publiciteit te geven: „De steunverleening hield niet het minste verband met de drooglegging van de Zuider zee, doch geschiedde, teneinde Zuiderzeevis- schers en vischventers, die tengevolge van de slechte bedrijfsresultaten van 1920 (slechte vangsten en transportmoeilijkheden) in be hoeftige omstandigheden verkeerden, door de groote moeilijkheden van den winter heen te helpen. Dat gedurende dezen winter steun is ver leend brengt derhalve in geen geval met zich, dat zulks ook den volgenden winter zal plaats vinden: de steunregeling was slecht* een tij delijke; er is geen sprake van deze in een blijvende om te zettên. Slechts indien de be drijfsresultaten van 1921 onverhoopt van dien aard zullen zijn, dat de betrokkenen on mogelijk zonder hulp den volgenden winter zouden kunnen doorkomen, zalondersteuning kunnen worden overwogen. „Men behoort in de eerste plaats z.*If, door te sparen in goede tijden, in zijn onderhoud en in dat van zijn gezin te voorzien; tot ondersteuning zal niet worden overgegaan, dan tenzij daartoe dringende noodzakelijk heid bestaat. „In dat geval zullen derhalve in den vol genden winter ondersteuning genieten zij, wier verdiensten in 1921 van dien aard zui len zijn geweest, dat geen besparingen had den kunnen worden gemaakt. OOST-INDIë. Malaise ln handel, cultures enz. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, is bjj den Inlichtingsdienst te Utrecht van den Cultuurbond, welke onlangs is over genomen door de Federatie van alle Euro- peesche Vakvereenigingen in Ned.-Indië, een telegram uit Indië ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van den hoogst moeilijken toestand, waarin de epiployé's 'n handel, cultures en technische bedrijven in Indië zioh bevinden, zoodat velen zonder vol doenden opzeggingstermijn worden ontsla gen. Zelfs hebben enkele employé's, die hier te lande met verlof waren, en een nieuwe verbintenis hadden aangegaan, zoodat zy hun laatste geld hadden 'besteed voor een nieuwe uitrusting, mededeeling ontvangen, dat zq ontslagen waren. Deze menschen hebben zich thans tot den Inlichtingsdienst gewend om bemiddeling TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 5 'April. Niet minder dan 5 interpellaties werden aangevraagd. De heer S a n n e s (s.-d.) vroeg verlof de ministers van arbeid en van landbouw te mogen interpelleeren over den toestand in de veenstreken en de maatregelen, welke in verband met dien toestand dienen te worden genomen. De heer R ut g e r s (a.-r.) vroeg de Kamer verlof den minister van onderwas te mogen interpelleeren over de invoering van de La- ger-Onderwyswet. De heer D u y s (s.-d.) vroeg de Kamer ver lof om den minister van 'buitenlandsche za ken te mogen interpelleeren over den finan- cieelen toestand der gemeenten tengevolge van de heerschende werkloosheid. De heer Winterman (r.-k.) vroeg ver lof den minister van landbouw te mogen in terpelleeren inzake zyn voornemen om niet over te gaan tot indiening van het wetsont werp betreffende de Landanbeiderswet. De heer H. Hermans (r.-k.) vraagt de Kamer verlof de regeering te mogen inter pelleeren over den toestand in dë myn-in- dustrie. Op deze verzoeken zou Woensdag worden beslist. By de regeling der werkzaamheden werd 'het Djamibi petroleum-vraagstuk op de agen da geplaatst. De heer A1 b a r d a deed nog een poging om eerst het oordeel van den Volksraad daarover af te. wachten, maar de Voorzitter zei dat de Minister van Koloniën de zaak urgent vond en het voorstel-Albarda werd verworpen met 42 tegen 26 stemmen (vóór: de communisten en de sociaal- en vryzinn-ig- democraten). Men begon vervolgens aan de behande ling van het ontwerp betreffende de bus- kruitfabricage dat betoogt, een nieuwe ven nootschap op te richten met, als deelnemers, de bestaande fabrieken en de Staat. De fa bricage van buskruit en ontplofbare stoffen in ons land zal dan een monopolie worden van die nieuwe N. V. Er was nogal verzet tegen dit ontwerp. Vergadering van Woensdag. De vijf bovengenoemde- interpellatie-aan- vrageni werden alle vyf toegestaan, maar die van den heer R u t g e r s, over de uitvoering der L. O.-wet, lokte eenige discussie uit. De sociaal-democraten beweerden, dat de aan vrage te vaag was gesteld, zoodat men niet wist „water er achter stak", de heer de V i s- s e r van IJ z e n d o o r n begreep niet wat er achter de oppositie der heeren Ossen- dorp en Schaper stak en de heer Van Ravesteyn 'betoogde, dat de sociaal-de mocraten ..'het recht van interpellatie aan banden wilden leggen". Ook deze interpella -tic werd tenslotte -goedgekeurd. Van de daarop volgende voortzetting der liehandeling van de Buskruitwet valt niets te melden dan de resultaten der stemmingen over eenige amendementen Verworpen werd ina onaannemelijk ver klaring een amendement Treub, om den invoer en den verkoop van ontplofbare stoffen vry te laten Hetzelfde lot trof een amende- inent-Hanzevoet, dat aan de fabriek de pro ductie van bijproducten wilde verbieden. Verworpen werd eveneens een amendement- De Jonge betreffende de rechtspositie van het personeel, nadat Minister De Vries in uitzicht had gesteld, dat dit personeel onder de algemeene rechtspositie van ambtenaren zou worden gebracht. Aangenomen werden daarentegen twee amendementen der C. v. R., het eene tot het eischen van w-ettelyke goedkeuring voor wij ziging van de overeenkomst of haar byiagen, -het andere tot uitsluiting van Kamerleden van het commissarisschap der vennootschap en tot het brengen van de Rijkscommissaris sen onder oontröle der Staten-Generaal. En overgenomen werd een amendement (óók van de O. v. R.), om een Oommissie van Beroep in te stellen voor geschillen tusschen de ven nootschap en haar afnemers. Het ontwerp werd daarna aangenomen met 34 tegen 28 stemmen, rechts tegen links, met afwyking alleen van de heeren A. P. Staal man en Van Groenendael. Men begon daarna nog aan de behandeling der wyziging van de Successiewet, die 20 millioen moet opbrengen. De heer De W y- kerslooth bestreed het ontwerp, dat neerkwam op een kapitaalshefflng van 600 millioen. Dkn ware een „heffing-ineens" nog beter, meende hy, want die wordt betaald door de menschen voor wie de crisisuitgaven z(jn gedaan en heeft een vasten grondslag in het verleden, terwyl de Successiebelasting afhangt, in haar opbrengst, van een onzekere toekomst. Daarby komt dat er, vooral door het opdrijven van het percentage in de re.chte lyn tot 3'/j, groote kans loopt op ontduikingen. In het buitenland is men, zelfs in de ex- oorlogvoerende landen, dan ook niet zoo ver durven gaan Frankryk heft veel minder en België nog niet eens de helft van wat nu wordt voorgesteld. Juist uit vrees voor ont duiking. De spreker heeft zyn rede nog niet ten einde gebracht. Heden voortzetting. BUITENLAND. ENGELAND. De mynwerkersstaklng. De N. Rott. Crt. geeft een overzicht van den toestand in het Engelsche mijnbedrijf, waaraan wy het volgende ontleenen: De Engelsche re-geering laat het water de mynen maai* binnenloopen, daar waar het niet meer ,weg te pompen is. Geen bestendi ging van het subisdie en geen wederinvoe ring van het staatstoezicht, zelfs maar by wijze van uitstel van de executie van den mijnwerker. Dat is de quintessence van de beraadslaging van Dinsdag in de twee -hui zen van het parlement geweest. Geeft zy nu nog wat respyt aan de kolendelvers, dan kan zy hetzelfde niet aan de spoorwegbeambten weigeren, wanneer dezen zomer het regee- ringstoezicht op de spoorwegen wordt opge heven. Dit laatste kost den staat ook al mil lioenen ponden. Gedurende de maanden April tot December 1920 leverden de spoor wegen een winst op van 5,648,137 tegen een door de regeering gegarandeerde winst van 38,174,000, z-oodat de regeering alleen over die maanden 32'/, millioen zal hebber by te passen. Er is dus alle reden voor som berheid ook in de toekomst. Indien het zes tot zevenvoudig van nu noodig is om den aandeelhouders in de spoorwegmaatschap- pyen een redelyke winst te waarborgen, is U vreezen dat ook de spoorwegambtenaren hun tegenwoordige loonen niet zullen behouden. Het spel kan zioh heel spoedig herhalen, wanneer de spoorwegmannen op hun beurt een beroep op mynwerkers en transportarbei ders doen. Men komt dan dit jaar in Enge land niet uit de groote arbeidsconflicten, en de onverschillige stemming van de regee ring, dat het dan nu maar eens en voor al moet uitgevochten worden, wordt er eenigs- zins door verklaard. Er is echter nog een andere kant aan de zaak. Als een aantal mynen vernield worden, ontstaat er een soort van oorlogsverwoesting in vredestyd en deze knak; aan de volkswel vaart -toegebracht, zou ook de schatkist te voelen krijgen. De regeering kan er daarom niet mee -volstaan, om vriemdelyke uitnoodi- gingen -te richten tot de eigenaren en de mynwerkers om samen te komen. De leiders van die mijnwerkers zyn niet zoo dom, dal zy niet inzien, dat de industrie de hooge loo nen -niet door kan betalen. By de beraad slagingen over het wetsontwerp tot ophef fing van het toezicht in de vorige maand in het Lagerhuis bezwoer de arbeidersledder Walsh de regeering, de ny verheid toch niet op dat oogenblik in den steek te laten. Zyr opmerkelyk pleidooi was er even goed eer. voor de belangen der eigenaars als voor dit van de mynwerkers. Hy zeide o.a.: „Met uitzondering van een 'bekken, was er geen enkele myn, die in de vorige maand winst gemaakt had. Hy drong erop aan dal de regeering, die in den oorlog de kolen- nyverheid als een geheel had behandeld, daarmee voort zou gaan, zoo lang de naweeën van den oorlog zich lieten gelden en de ko- lenmynen niet in dezen moeiiyken tijd aan eigen hulpmiddelen over zou laten. Er was niet een kolenmijn op de 20, die eenige winst zou kunnen maken. In Lancashire zouden byna alle mynen stilgezet worden. Honderd duizenden zouden werkloos worden." Aldus Walsh, Men begrijpt dat het hy de zen toestand van de mynindustrie zelfs d< vraag is, of de slecht rendeeren-de mynen hun bedrijf -op den duur wel zullen voortzet ten en de mynwerkers het schamele loon, dat die mynen -hun nu nog aanbieden, behouden De eigenaars van zulke mynen kunnen in fantalistisohe wanhoop gaan denken: Laat die mynen, waaruit toch geen winst te halen is, als wy niet uit den grooten pot mee mo gen deelen, dan maar onderloopen. By het bovenbedoelde debat voerde de groote myn- eigenaar Sir Ste-phen Oory aan, dat op het oogenblik geen Engelsche kolen geprodu ceerd konden worden voor den prys, waar voor Amerika ze verkocht. In Januari hadden de mynen 5 millioen verloren. Alles tezamen dus een heel weinig bemoe digend verschiet. Maar met vernielde mynen én voorgoed werkloos gemaakte arbeiders dryf-t men in de richting van de revolutie. Degenen die voor uitstel pleiten, betoogen dat men dan niet alleen de mynen, voor zoo ver de schade al niet te groot geworden is, in stand houdt, maar -de mynwerkers gaande weg vertrouwd kan maken met het onvermy- delyke. Het parlementslid Bigland, coalitie unionist, heeft by de behandeling van de wet tot afschaffing van het regeeringstoezient reeds in de oommissie gepleit om 'het toezicht nog -tot 31 Mei te handhaven. Hy komt er nog altijd voor op in een interview. De lei ders van de mynwerkers, zegt hy, waren het er reeds toen allen over eens dat de afschaf fing noodzakelijk is, maar voerden z.i. over tuigende argumenten voor uitstel aan. Zij wensohten alleen dat men hun tyd liet, om al de steenkooldistricten te bezoeken en aan de werklieden de nog niet door hen begre pen feiten voor te leggen van den eoonomi- schen -toestand in de wereld en de algemeene malaise. Zonder persooniyk bezoek zou dat niet gaan en daarvoor waren op zijn minst twee maanden noodig. De kwestie wordt dan: Wil de schatkist nog zeg 10 millioen opofferen, om grootere onheilen te voorkomen? Is dit niet een klei nere schadepost dan wat men anders zal heb ben te lijden? De wederinvoering van regee- ringstoezicht is niet zonder pfbeenden-t. Voor spek en ham heeft men het snel hersteld, toen speculatie de pryzen omhoog joeg, om het pas voorgoed af te schaffen, nadat de markt tot rust was -gekomen. De houding Triplo Alliantie. Aangaande de Dinsdag gehouden verga dering der transportarbeiders wordt uit Lon den nog gemeld, dat er algemeen een stem ming vóór de staking heersebte. Havelock Wilson, de leider van den zee mansbond, oefende echter kritiek op de myn werkers. Verleden jaar, zeide hy, had-den de mynwerkers zeiven om afschaffing van het staatstoezicht gevraagd. Nu waren zy daar tegen en verlangden subsidies. Wat zou er gebeuren-, als de mynwerkers hun subsidie kregen? Spr. geloofde, dat dan de mynwer kers in andere landen van hun regeerin-g het zelfde zouden vragen, omdat zy anders niet meer tegen de Engelsche kolendelvers zou den -kunnen oonourreeren. Kregen ook de delvers in andere landen een subsidie, dan zouden de Engelsche mynwerkers om een nieuw subsidie aankloppen. En zoo zou het voortgaan. De mynwerkers waren niet de eenigen, die aan loonsverlagingen bloot ston den. Ook de zeelui werden ermee bedreigd, maar maakten er geen herrie over. Het Drie voudig Verbond -heeft geen hand uitgestoken om hen te helpen. Als de mynwerkers subsi die kregen^ hoe zou het dan gaan met al de and-ere groepen, van wie -men verlangde, dat zy met loonsverlaging genoegen nemen? Waarom zouden zy geen subsidie krijgen? Verder spraken nog Olyn-es, Ben Tillett enz. De meeste sprekers pleitten voor onder steuning van' de delvers. Enkelen vonden, dat men eenvoudig moest weigeren, steenkolen te behandelen en de zaak daarby te laten. Woensdag besloot de Trlple Alliantie de mijnwerkers te steunen. Tot directe actie is. men nog niet overge daan. De toestand vertoonde namelyk eenige opklaring door tusschenkomst van Lloyd 3eorge, die heeft voorgesteld om opnieuw onderhandelingen tusschen de directies en de mijnwerkers ite openen. Deze meded-éeling maakte de besprekin gen in het Lagerhuis van minder belang, tot lat bleek, dat er verschil van meening be stond over het leegpompen der mynen. De icrste minister gaf te kennen dat -het 'hervat ten van het werk aan de pompen een onaf- wysbare eisdh was voor het hervatten der be sprekingen. De mynwerkersbesturen antwoordden hier op, dat zy de werklieden daartoe niet konden lwingen. Ter verduidelyking verklaarde Lloyd George nog, dat de pompers op het oude loon zouden blyven totdat de onder handelingen waren afgeloopen. De minister zeide niet te kunnen gelooven, dat het stand punt der mynwerkers zou medebrengen, dat tijdens de onderhandelingen de mynen ver nield zouden worden door het water. Hy deed een beroep op Clynes en zijn colle ga's om hun invloed te gebruiken om het mynwerkersbestuur er toe te brengen, zyn besluit nog eens te overwegen, en om in elk geval het pompen voort te zetten, zoolang er onderhandeld werd. Dat was geen onredeliik verzoek. Onlusten In Schotland. Londen, 6 April. De „Daily Chronicle" meldt De onlusten in Schotland nemen toe met name in Dunfermline. Te Fife is gisteravond een rumoerige menigte uit den band gesprongen m te Cowdenbeath is een opzicb,<sr, die weigerde het pompwerk te verlaten, wegge sleurd en zwaar mishandeld Een groote politie macht maakte gebruik van de gummistokken. De politie viel de menigte aan en bevrydde ten man. De mynwerkers heschen een roode vlag en verzamelden zich in duizenden en mlegerden de politie. Tegen middernacht mdden er onbeschryfelyke tooneelen plaats. Dé politie van andere plaatsen snelt toe. De botsingen tusschen mynwerkers en politie zyn 'egio, het aantal gewonden is groot. De sta kers vernielden de straatverlichting. Het geregeld gevecht duurde voort tot laat in den nacht. Sluiting van fabrieken van Engelsche gloeilampen. Men meldt dat veertien Engelsche gloei lampfabrikanten iwer bedrijf buiten het ont werp tot bescherming van de En-gel-sche ny- verheid is gelaten, besloten hebben hun fa brieken aanstaande Zaterdag -te sluiten ten gevolge van de Dui-tsche concurrentie DUITSCHLAND. Arrestaties van kommunlsten. Uit Berlyn wordt van 5 April aan het „Hbl." gemeld pDe veiligheidspolitie zet haar klopjacht in het Midden-Duitsche oproergebied voort. Hier en daar hebben arrestaties plaats. By de geheele aktie zyn tot nu toe 3642 oersonen gearresteerd. Een groot gedeelte laarvnn bevindt zich in hechtenis in de Leuna-fabrieken; aldaar zyn reeds 1700 ge hangenen Honderden kommunisten zyn, aangezien de gevangenissen te Halle, Eisleben en Mersehurg overvdl zyn, naar Kassei en Maagdeburg gebracht. De kommunisten, die op hun berechting wachten, zullen, naar gemeld wordt, naar een gevangenkamp worden getransporteerd, daar de gevangenissen in Duitschland overvol zyn De stryd in Midden-Duitschland heeft tal rijke dooden en gewonden geëischt, vooral by de kommunisten, maar ook de veiligheids politie heeft zware verliezen geleden "Zy be droegen 14 dooden, waaronder 3 officieren en voorts 50 zwaar gewonden, waaronder twee officieren.". Na de onlusten. Leipzig, 5 April In den Saksisohen Land dag hebben vandaag rumoerige tooneelen plaats gegrepen. De communisten ei-soh-ten ^an de gebeurtenissen in M ïdden-Du itech 1 andwat voorzitter Fraes- an<? W6es- Hierop viel de oom- mst Siewert in een langdurige redevoe ring het zoogenaamde misdadige stoken van de agenten der regeering aan, wat leidde tot een geweldig tumult, Alle afgevaardigden, van de Dultsohe nationalisten tot de meerrW heidssocialisten, verlieten de zaal toen Sie! wetr beweerde, dat de gevangenen ln de Leuna-fabrieken gevaar liepen vermoord te worden. Fmesdorf ontnam hem het woord wat weer opnieuw lawaai tengevolge had' Ook van de tribunes werd de voorzitter nu_ gescholden. Ten slotte verlieten de oommu- nisten met een mislukte poging om de inter nationale ten einde te zingen het Huia Het Russische geld. De „Yorwftrts" publiceert een brief van den provisorischen internationalen raad der vak. vereenigingen te Moskou aan het bestuur der Duitsche communistische party. Het postscrip. tum van dezen brief is karakteristiek voorde betrekkingen tusschen Moskou en deze com- munisten. Het einde„Door brenger dezes zenden wy U geld en verzoeken u wekelijks ons telegrafisch mededeeling te doen omtrent uw uitgaven, opdat wy u zonder vertragin» de noodige gelden kunnen doen toekomen'' De„ Vorwftrts" geeft hierby dit commentaar- „Dit document bevestigt onze opvatting, dat het vroegere party-bestuur van de commu nisten eenig verantwoordeiykheidsgevoel had en er naar streefde de communistische actie een voorzichtiger jen rustiger karakter te geven. Daarom werd het afgezet en vervangen door een bende gewetenlooze avonturiers,die bereid waren te dansen naar de pypen vaj Moskou. Iets anders zou ook niet mogelijk geweest zyn door de financieele afhankelijkheid der Duitsche communistische party van Moskou, die duidelyk uit het postscriptum blykt. Mos', kou betaalt wekelyks! Moskou betaalt wat verlangd wordt! Maar daarvoor eischt Moskon ook de onderwerping der party aan de op- standige elementen van de „Arbeiter Union" en het syndicalisme. De opstand van Maart 1921 is gemaakt op hevel van Moskou en be taald door Moskou. Nutteloos en zinneloos hebben de tegenwoordige aanvoerders der communistische party het leven hunner aan hangers geofferd op bevel van de buiten landsche geldgevers Die zyn niet zuinig, wanneer andersmans huizen aangestoken moe ten worden en in andere landen de lyken van proletariërs zich ophoopen. De zorg echter voor de gezinnen van deze offers laten zy grootmoedig als steeds over aan de Duitsche arbeiders". FRANKRIJK. Een rede van Brland. Nieuwe sanctiest Briand heeft in den Franschen Senaat een scherpe rede gehouden tegen Duitschland. Na een uiteenzetting van de houding der Duitsche regeering ten opzichte der ver plichtingen by het vredesverdrag opgelegd, zeide de minister-president onder meer: Op 1 Mei zal Duitschland niet meer kun nen terugkrabbelen. Dan is het in gebreke, hetgeen juridisch is vastgesteld. Waar op alle punten van de ontwapening en de be straffing der oorlogsschuldigen de kwade trouw van den schuldenaar duidelyk is ge constateerd, zullen wy^ onzen bondgenooten zeggen, dat de schuldeischer het recht heeft, dwang toe te passen. Te Londen sprak Duitschland over het verdrag om ons te beletten, vóór 1 Mei te handelen. Zoodra de vervaldag is aangebm- ken, vallen wy onder het algemeen geldeoi»' recht. Spr. bevestigde met klem, dat, als Duitschland morgen nog tracht, zich aan 2yn verbintenissen te onttrekken, er een vaste hand is, die het by den nek zal grypen. (Toe juichingen). Duitschland trachtte nog listen toe te passen. Het zag een van onze bondge nooten, die tydelyk van de practyk afweek Toen voerde het een teugellooze propaganda, die zyn lompen geest waardig is, en de ver achting, die het gevoelt voor de andere vol ken, maar Amerika begreep de waarheid en antwoordde, dat het met genoegen nota nam van den goeden wil van Duitschland, om de schuld, die 'het moet betalen, te voldoen,, aan gezien het verantwoordelyk voor den oorlog is. 50 jaar lang heeft Duitschland zich gericht naar de bewondering van de kracht. Daarna zag het zyn troepen terugkeeren, muziek voorop, en meende, dat het het slachtoffer was van den honger en het noodlot, maar niet overwonnen. Thans ziet het in enkels uren de geallieerde troepen voorttrekken «P zyn grondgebied en zegt het tot zichzelf: ei is iets veranderd sinds 1871. Wanneer men van woorden tot daden overgaat, zal Duitsch land wel de mogeiykheden van betaling weten te vinden, die het thans niet ontdekt. Al de Duitsche activa, geheel de reusachtige fa briek, die Duitschland is, waarborgen onze schuldvordering. Op den dag, dat zy zeker zullen zyn van tie toepassing van geweld, dat aangewend zal worden, waar het aangewend moet worden, zullen de Duitsche leiders en groote fabri kanten inzien, dat zy een deel van de Du»' sche hulpbronnen moeten opofferen voor do betaling van hun schuld en zal men bronnen zien geopend. Op het oogenbu» houdt_ Duitsohland ze verborgen ln de hoop. dat wy de rampspoedige gebeurtenissen over ons land zullen laten komen. De algeheeio ineenstorting is nabij. Frankryk, in over eenstemming met zyn bondgenooten, is ya° besloten het laatste woord te hebben u09* juichingen). Onze dwangmaatregelen zyn toegepast de gematigdheid, de kracht en het ze'*veJ' trouwen, die ons geschonken zyn door overtuiging van ons goed recht en ons w trouwen in de toekojnst. ,.-i Wy beklagen het Duitsche volk, maara zal weldra weten, dat wy het recht aan ojr zyde hebben en vastbesloten zyn onze re* ning desnoods met geweld te laten voW" ITALIë. De „Petit Parisien" verneemt uit dat toen Zondag een stoet fascisten de e aansche plaats Alexandrië doortrok, bommen ontploften. Degene, die de g. ontploffing had veroorzaakt, werd met steken gedood. De tweede ontploffing veei het sein voor een vuurgevecht. In het g® werden 3 menschen gedood en 19 gewon RUSLAND. pol®"' Een offensief der bolsjewieken tegen De „Kurjer Warszawski" meldt: in richten omtrent plotselinge troepen^ traties der bolsjewieken aan de L de- grens, welke de laatste dagen de ron den, werden bevestigd. De reorganis de roode legers is geëindigd en rrPo0jgoh® 12 15 versche divisies aan de tf grens byeengebracht. Men Yre^n^nk^ sovjet-rege-ering voornemens is een offensief in westeiyke richting

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6