127 resp. 229 mijnen stil liggen. Er zijn een aantal branden uitgebroken, waaronder een groot verlaten vliegkamp op de meent bij Newcastle, dat geheel uitgebrand is. De wa ker, die geboeid en gekneveld werd gevon den, verklaarde, dat hij was aangevallen door gemaskerde mannen, die, naar hij zei, met revolvers waren gewapend. Tegelijker tijd zijn er 200 ton hooi voor de mijnpaarden verbrand. Te Bedlington zijn de hooibergen van de boerderijen der maatschappij ver nietigd. Ook op andere boerderijen zijn bran den uitgebroken. Verscheidene pogingen zijn er gedaan om de telegraaflijnen te ver nielen. Tusschen Jarrow en Soutshields zijn de telegraafpalen omver gehaald. Eenige Eersonen zijn gearresteerd. De butensporig- eden werden als gewoonlijk aan Sinn Fei- ners toegeschreven. Ernstige voorvallen dreigden te Rhondda, tengevolge van het terugroepen van de vrij willigers te Dwynpia, waar 5000 gallons per uur worden opgepompt. De gevolgen van de staking wosden in het bijzonder gevoeld in het Noorden van Yorks- hire, waar alle hoogovens zijn stopgezet, en de ijzerhandel stilstaat. Nog meer scheeps werven en fabrieken sluiten. Een dergelijke stand van zaken is ook in Durham, waar de stagnatie in den handel haar toppunt be reikt heeft. De oproep van de regeering voor de vor ming van vrijwiligersbrigades heeft wel suc ces gehad. Te Londen alleen reeds werden 24 bataljons van de verdedigingsmacht ge vormd. Volgens een bericht van Zaterdag overwoog de regeering de pompinstallaties der mijnen door vrijwiligers te. doen bedie nen, ten einde nog zooveel mogelijk van de mijnen te redden. Londen, 9 April. Aan het einde van een bijeenkomst der „triple alliantie" werd offi cieel bekend gemaakt, dat de mijnwerkers en. mijneigenaars Maandagmorgen opnieuw in conferentie bijeen1 zullen komen. Voorts, dat de Mijnwerkersfederatie des avonds aan haar afdeelingen aanschrijvingen zou richten, welke er bij alle leden op aan dringen zich te onthouden van alle handelin gen, die ingaan tegen de maatregelen, noodig voor de veiligheid der mijnen, of welke de aanwending, van geweld door de regeering zouden noodig maken. Londen, 9 April. De spoorwegarbeiders zijn volstrekt gekant tegen een algemeene staking. Geloofd wordt dat vijftig procent aan het werk zal blijven, wanneer de staking mocht borden afgekondigd. Er zijn aanvullingstroepen gezonden naar Schotland en Wales. Een aantal van 250 ma trozen is' naar het binnenland gezonden met onbekende bestemming. Londen, 11 April. Ofschoon men nog niet kan zeggen, dat een oplossing van het conflict in de steenkoolindustrie in zicht is, meent men toch wel, dat het feit, dat de pompers gisteren in alle districten, met uit zondering van Fifeshire, het werk hebben hervat, een spoedige oplossing in het voor uitzicht stelt. De toestand was buitengewoon ernstig in enkele mijnen in Zuid-Wales, wel ke thans aan groote beschadiging ontsnap pen. Het is thans vrij zeker, dat in de vele mijnen het werk weer onmiddellijk zal kun nen worden hervat. Londen, 11 April. De correspondent van de „Times" te Glasgow meldt, dat de schade aan de Schotsche mijnen toegebracht, op vijf millioen pond wordt geschat. De „Daily Express" rekent uit, dat de mijnwerkers in de afgeloopfen week vijf mil lioen pond aan loon hebben gederfd, dat het verlies wegens te weinig gedolven kool zeven millioen pond bedraagt, het verlies voor de spoorwegen, tengevolge van het stopzetten van het steenkooiyervoer, één en het verlies, geleden door de verschillende getroffen in dustrieën, eveneens één millioen. Verder kosten de regeeringsmaatregelen, waaronder de mobilisatie der reserve, 1.700.000 pond per week. De ochtendbladen bevestigen het bericht, dat de regeering voornemens is een leening op korten termijn toe te staan ten behoeve van het koolbedrijf in de arme streken. DUITSCHLAND. Een bijzondere correspondent van de „N. Rott. Crt." heeft in het laatst der vorige week gelegenheid gehad met een aantal der groote nijverheidsmenschen en financiers in het Roergebied en Rupperdal te spreken over den toestand, welke door de drukkende toe passing van de sancties ontstaat. Het bleek hem, dat deze dingen met merk waardige kalmte worden opgenomen. En hij vertelt dan verder o.m.: Over het geheel valt een verslapping in de nijverheid waar te nemen, dié echter bij lange niet het ernstige karakter van de crisis van andere landen draagt. Van toenemende wer keloosheid vertoonen zich eerst de eerste ver schijnselen. Het bleek (moeilijk te zeggen, wat van de achteruitgang a'ón de dreigende sanc ties en 'wat aan de algemeene malaise moest worden toegeschreven. In het algemeen hechtte men geen groote beteekenis aan de thans reeds aan het licht tredende gevolgen van de komende strafoefening. Men was ten opzichte van de uitvoerbaar heid der sancties eigenlijk zeer sceptisch ge stemd; wat men tot nog toe beleefd had, was niet bepaald* schrikwekkend. Van het opruk ken der geallieerden had men zich weinig aangetrokken. De troepen hadden trouwens ook geen aanleiding daartoe gegeven. Eerst had het volk zich nieuwsgierig getoond tegen over den in zeer krijgshaftigen vorm plaats- vindenden opmarsch, maar al spoedig had men geen aandacht meer geschonken aan deze dingen. Een verdere opmarsch, zoo zei men, zou geen ander effect hebben. Tot nog toe hadden handel en scheepvaart geen be lemmering ondervonden van de bezetting, de verscheping van kolen ging geregeld haar gang. Bij de bezetters vertoonde zich geen neiging om storend op te treden, maar veelal gelegenheid met het onzekere van hun fi guur. De nijverheid was natuurlijk gedwongen rekening te houden met de dreigende moei lijkheden. Bestellingen uit de Ententelanden worden ingetrokken of worden niet uitge voerd, daar zooals bekend de Duitsche regee ring de heffing van 50 pet. niet vergoedt, al te tragisch scheen men dit echter niet op te vatten. Verleden jaar hebben Engeland, Frankrijk en België tezamen slechts 17 pet. van de Duitsche uitvoer opgenomen, daar onder waren echter nog vele leveranties, die door den koop er onmisbaar en die dus niet zullen wegvallen, al moet er ook door de hef fing meer voor worden betaald verreweg is voor de Rijn Westfaalsche industrie de ver koop naar de neutrale landen. Men weet ook nog niet wat do Engelsche dominions zullen doen, die trouwens ten deele nog niet als koopers In Duitschland zijn opgetreden. Het was werkelijk opmerkelijk zoo weinig aan dacht als men wijdde aan de 50 pet. heffing. Had ik met weinig lieden gesproken, dan zou ik de dupe hebben kunnen zijn van een aan genomen taktiek. Het gebrek aan belangstel ling is waarlijk algemeen en ging zoo ver, dat men bij de besprekingen van de yermoe- delijke uitwerking der sanoties dit punt vaak over het hoofd zag. De textiel industrie in bet Wüpperdal is afhankelijk van de spinnerijen in het Rijn land. Bij de laagte van de uitvoertarieven kan dit geen groot bezwaar worden, bedenkelij ker is de toestand van metaalfabrieken, die onderdeelen of materiaal over en weer moe ten zenden dus hun werkplaatsen aan belde zijden van de linie. Onveilig Berlijn. In den laatsten tijd nemen te Berlijn de overrompelingen van wisselloopers weer sterk toe. Vooral de jongste bedienden moe ten het ontgelden, wanneer zij geld van het postchequebureau moeten halen. De roovers achtervolgen dan de jongens tot in stille stra ten en nemen htm dan onder bedreiging het geld af. Zoo werd dezer dagen weer een dergelijk roofstuk uitgehaald. Een jonge man moest voor een zekere firma 3000 mark van het postchequebureau halen. Op den terugweg werd hij plotseling door een onbekende in een kelder geduwd en kreeg een slag op het hoofd, waardoor hij bewusteloos werd. Het geld werd gestolen. De aangevallene is met hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. In de laatste dagen hebben naar de Ber- lijnsche bladen verzekeren een twintigtal van dergelijke aanslagen plaats gevonden. Sensationeel proces. Een vrij sensationeel proces hield Vrijdag de openbare meening te Berlijn bezig. Naar reeds is medegedeeld was de beklaagde Rudolf Lehius, hoofdre dacteur van de Staatsburger Zeitung, die in Januari en Februari LI. in twee nummers van zy'n blad artikelen had geschreven waar in 'hij zijn lezers uitnoodigde de leiders der bekende republikeinsche organisatie Bund Neues Vaterland neer te schieten. Beklaagde sprak in den loop van zijn ver hoor uitvoerig over de financieele bronnen van dè radicale politieke partijen. De com munisten worden door Rusland en de onaf- hankelijken door Frankrijk ondersteund. De onafhankelijken hebben Simplizissimus wil len koopen en daarvoor 1 millioen mark ge boden. Zij hebben 4 millioen voor het ge bouw van de Freiheit betaald, en dit geld hebben zij van dé Fransche regeering ge kregen. Door middel van den Bund Neues Vaterland maakt de Fransche regeening propaganda in het bezette gebied en in het Rijnland. De leiders van den 'Bund be schouwt 'beklaagde dan ook als schadelijke individuen. De Bund bewerkt de arbeiders pers in Frankrijk, Engeland en België op een wijze, die zelfs de Vorwarts heeft ver ontwaardigd. Beklaagde vertelt verder dat volgens en kele bladen de heer O'tto Lehman Rusbüldt, een der leiders van den Bund, destijds den Berlijnschen correspondent van de Parijsche Matin hèeft opgezocht en dezen heeft ver zocht ervoor te zorgen dat de Entente Duitschland zou binnenrukken ten einde al dus het land te ontwapenen en nieuwe oor- 1 ogsverwikkelingen onmogelijk te maken. Dezelfde heer Lehman Rusbüldt bracht een bezoek aan generaal Maloolm van de Engel- sohe oommissie en verzocht dezen om finan- cieeien steun voor den Bund Neues Vater land. De voorzitter merkte hier op dat dit alles nog niet voldoende is om de lezers van de Steatsburgeraeitung aan te sporen de leiders van bedoelde organisatie uit den wee te ruimen. Getuige Lehman Rusbüldt vertelt dat hij een memorandum over de ontwapening heeft geschreven. Daarin heeft hij het standpunt van den Bund Neues Vaterland uiteengezet. Ook heeft hij het stuk aan een aantal buitenlamdsche journalisten ter hand gesteld. Spr. hoopte dat Frankrijk na Diiitsohlanid te hebben ontwapend ook tot zijn eigen'ontwapening zou overgaan en den linker Rijnoever zou ontruimen. De verte genwoordiger van de Matin heeft spreker herhaaldelijk verkeerd verstaan want de ge tuige heeft niet gezegd, dat hij en zijn vrien den de bezetting van heel Duitsohland door Frankrijk verbinden. Getuige heeft zijn memorandum aan den Matin-conrespordent gestuurd'. Hij wilde na melijk aan het buitenland toonen dat niet al le Duitsohers op het All-Deutsohe standpunt staan. Getuige geeft toe in zijn memoran dum tq hebben1 geschreven dat Duitschland het vredesverdrag schend en dat dr. Peters, rjjksoommissaris voor ontwapening, de me de werking der parcafistische vereenigingen van de hand heeft gewezen. De voorzitter: En zoo iets vertelt gij aan een entente journalist? Getuige antwoordt dat hij met zijn critiek de Duitsche zaak wilde dienen. Hij is ervan overtuigd, dat Frankrijk den linker Rijn oever bezet houdt omdat Duitschland niet volledig is ontwapend. Op een vraag van den voorzitter antwoordt getuige dat hij aan de Entente-gezantschap pen ook ander materiaal ter beschikking heeft gesteld, o.a. bet nrotest van den Bund Neues Vaterland topen den vrede van Ver- sailles. De vertegenwoordiger van het O.M. zei- dé dat de pers weliswaar tot plicht had de wantoestanden te hekelen', maar zoover als beklaagde map men daarbij niet gaan. Hij eischte een boete van 500 mark. De recht bank veroordeelde Lebius na een lange be raadslaging tot 1000 mark boete. Duitschland cn de geallieerden. De Daily Telegraph zegt dat Duitschland uit Engeland's industrieele moeilijkheden geen hoop behoeft te putten om betere voor waarden voot de geallieerden te krijgen, op het stuk van de vergoeding, de sancties en Opper-Silezië. Engeland's ongelegenheid is slechts tijde lijk en Frankrijk en België bezitten voldoen de militaire middelen voor de sancties. Evenmin moet Duitsohland de illusie koes teren dat het Opper-Silezlö in zijn geheel zal behouden. De geallieerden kunnen er niét aan dienken een edsch in te willigen, die te gen geest en letter van het vredestractaat indruischt. Een billijke verdeeling is de eeni ge mogelijke oplossing en daar zulk een ver deeling aan Duitsohland een flink stuk van het stemgebied zal laten, is het nutteloos voor Duitschland om udt te roepen, dat het zonder Opper-Silezië geen vergoeding ton betalen. Men acht Duitschland volkomen in staat om een flink aanbod te doen. Zonder -dat het wacht, tot het weet, of het een Sile- zisch district meer of minder krijgt. Duitsch land moet begrijpen, dat men in Engeland krachtig deze opvatting voorstaat. FRANKRIJK. De rede van Brland in den Franschen Senaat De schrijver van het politiek weekoverzicht in het „Hbl." J. G. B. bespreekt de rede door den Franschen mini ster-president in den Senaat gehouden. Het gaat in de wereld nog altijd Pruisisch toe.ook na den oorlog meent de schrij ver Potsdam is slechts verplaatst. Is het al te pessimistisch gedacht? vraagt hij. En hij vervolgt dan: In den Franschen Senaat heeft Briand een redevoering gehouden, die tot ernstige be zorgdheid aanleiding mag geven. De zweep van Poincaré knalt den eersten minister om de ooren, en Briand, die den drang der Fransche imperialisten niet durft weerstaan, schijnt nu zelfs bereid desnoods zonder de bondgenooten handelend op te treden. Zon der de bondgenooten, die nog steeds een eenigszins matigenden invloed op de Fran sche voortvarendheid oefenden. Weliswaar heeft de heer Briand in den Senaat verklaard dat er na geschillen van voorbjjgaanden aard, volledige overeenstemming tusschen de bondgenooten was verkregen waarvan de thans in toepassing zijnde sancties getuige nis afleggen. Maar wat hij daarna zeide over de politiek van Frankrijk, die niet achter die van een ander land moet aanloopen, over Frankrijk, dat te zeer „grande dame" is om door een ander op sleeptouw te worden mee genomen, over het recht van Frankrijk om te eischen, dat zijn bondgenooten hun onder- teekening van het verdrag van Versailles nu ook onvoorwaardelijk moeten erkennen en over zijn toegejuichte opvatting, dat men ten aanzien van Duitschland nu slechts dat Verdrag van Versailles heeft en niets anders, toont toch ook wel duidelijk, dat de leider der Fransche politiek van verder over leg met de geallieerden genoeg heeft. Woor den zijn genoeg gewisseld, laat ons thans eens daden zien. Op 1 Mei zal Duitschland over de brug moeten komen dan is bet de'laatste ver valtermijn voor de betaling der voorloopige schadeloosstelling van 20 milliard, die Duitschland beweert reeds te hebben voldaan, maar waarvan volgens de onder Fransche lei ding staande Commissie van Herstel nog slechts ten hoogste 8 milliarden zijn betaald - komt Duitschland dan niet met een bevre digende regeling, tracht het wederom uit- vluchton te zoeken, tracht het opnieuw zich aan zijn verplichtingen te onttrekken, t dan zal een .krachtige hand het bij den kraag grijpen". Frankrijk heeft blijkbaar de vrije hand. Het zal zich de „grande dame" kunnen too nen. Of dit nu waarlijk met instemming van Engeland is, dat voor nieuwe militaire avon turen in Europa, ook al behoeft het zelf hier aan niet mede te doen, toch weinig kan ge voelen? De correspondent van de „Manch. Guardian" meent, dat Briand er op rekent, dat de arbeidersmoeilijkheden in Engeland teveel te doen geven, om zich met andere zaken te bemoeien, en dat hij zich dus om mogelijke Engelsche bezwaren niet zal be kommeren. Briand zal dus optreden en Duitschland bij den kraag vatten: „Voor den modernen Franschen staatsman, gelijk voor den ouden Spaanschen veroveraar in de Indiën, is er altijd goud verderop in bet land. Zoo niet te Dusseldorf, dan te Essen. Zoo niet te Es sen. Tenzij ook hier nog een uitweg wordt ge vonden en Duitschland de instemming van Engeland en Amerika zal kunnen verwerven voor nieuwe voorstellen en nieuwe onderhan delingen. Maar dan toch? Frankrijk heeft de vrije hand, want wel waarlijk is Frankrijk thans een der rustigste landen, waar de regeering feitelijk kan doen wat ze wil. Noch Italië, waar de strijd, tua- sohen fascisti en socialisten steeds scherpere vormen aanneemt en de regeering door een beroep op dé kiezers haar positie wil trach ten te versterken, noch Engeland wat meer beteekent zijn op het oogenblik in staat het L ransch militaristische imperialisme te beteugelen. De toestand In Ierland. Hinderlagen en schietpartijen. Londen, 9 April. Vandaag wordt melding gemaakt van de gewone reeks van geweld daden in Ierland, waarvan één echter veel weg heeft van een ibdosooopgesahiedenis. Twee politie-ageniten die in een karretje naar hun kazerne terugkeerden, -vielen in een door tien gemaskerde mannen gevorm de hinderlaag. Eén politieman werd door zeefd met kogels en viel dood uit het wagen tje. I)e andere zette daarop met de zweep het paard in galop. De aanvallers zetten hem een halve mijl achterna en vuurden her haaldelijk op hem, terwijl terwijl hij het vuur beantwoordde. Een politie-patrouilile te Limerick was het voorwerp van een schietpartij. Vier politie agenten werden gewond. Een burger werd gedood, drie gewond. Een onbekenide man, die in het graafschap Cork op troepen vuurde, werd op staanden voet doodgeschoten. Twee geladen revolvers werden op zijn lichaam gevonden. Vijf Siim Feiners, die in Liverpool terecht stonden in veribamd met de jongste branden in boerderijen, zijn veroordeeld tot dwóng- arbeid voor een termijn, varieerend tusschen vijf en tien jaar. ZWITSERLAND. Ex-keizer Karei ongewenscht in Zwitserland. Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft de Zwitsersohe bondsraad aan ex-keizer Karei laten weten, dat het wenschelijk is, dat hij zijn woonplaats buiten Zwitserland vestigt en dat dientengevolge zijn verblijf in Zwit serland slechts voorlooplg kan zijn. TSECHO-SLOWAKIJE. „Narodna Politika" meldt, dat de regeering aan de Nat. Vergadering een crediet zal vra gen van 332 millioen kronen voor de uitrus ting van het leger. „Verdere milliardencre- dieten zullen volgen," zoo luidt het bericht verder. KLEIN-AZIE. Het Grleksche offensief. De Grieken hebben voorloopig den kous op den kop gekregen. Na de zegevierende opmarsch hebben zij bet veld weer moeten ruimen. Daarbij verloor de Noordelijke leger groepen niet minder dan 4000 man, waarvan 600 dooden en 400 zwaar gewonden. Het laatste Grieksche communiqué meldt dan ook dat de Grieksche troepen zijn terugge bracht naar de posities, die zij voor het be gin der krijgsverrichtingen bezetten. De ko ning zou Woensdag naar het front vertrek ken. Een nieuw Turksch offensief. De „Temps" meldt, dat de Turken eon nieuw offensief zijn begonnen uit Denizli (Denislü?) naar Sarikeri (Seraiköi?) in het dal van den Meander. Er is nog geen be richt ingekomen over het resultaat dezer operatie, die blijkbaar ten doel heeft den rechtervleugel van het Grieksche leger om te trekken. De Turken moeten versterking gekregen hebben van tien divisies, die zich in 'Kaukasië bevonden en die nu vrij geko men zijn door bet sluiten onlangs van een overeenkomst tusschen Angora en Moskou. ZWEDEN. Loonsverlaging en staking. De havenarbeiders te Stockholm hebben Zaterdag het werk gestaakt, omdat hun loo- nen met 20 pet awren verminderd. Men ver wacht dat de staking zich ook tot de andere Zrweedache havens zal uitbreiden. VEREENIGDE STATEN. Wij hebben indertijd melding gemaakt van gruwelijke moorden, door de plantersfamilie Williams en een paar neger-opzichters ge pleegd op een groot aantal negers bij Wil liams in dienst of liever: in slavernij. Williams Sr. staat thans terecht. Een der eersten, die gehoord werden, is een neger opzichter, die een werkzaam aandeel in de gruwelijke gebeurtenissen heeft genomen en die zelf een der mede-beklaagden is. Het relaas, dat deze neger deed, was afschuwelijk, het betreft de vermoording van 2 der 11 af gemaakte negers op Williams katoenplan tage in den staat Georgië. De moorden waren gepleegd om het den slachtoffers onmogelijk te maken uit de school te klappen over on toelaatbare arbeidstoestanden op de plantage. „Twee negers" zoo vertelde de opzich ter „Lindsay en White 'genaamd, werden in een auto naar de brug over een rivier ge reden. De negers werden nu met bun halzen en handen aan elkaar vastgemaakt met ket tingen en staaldraad. Daarna werd een zak met steenen ter gezamenlijke zwaarte van 100 pond aan den ketting gehangen. Dat staaldraad, die kettingen en den zak met stee nen had Johnnie (d. i. de planter Williams) al bij zich in de auto, toen wij uitreden. Op de brug liet Johnnie de auto stilhouden en zeide: „er uit, jongens". Lindsay (eén der slachtoffers) smeekte om hun leven; maar wij gooiden ze over de leuning". Nog vertelde de opzichter hoe hij op bevel van Williams andere negers had afgemaakt door ze met een bijl dood te slaan of ze in de rivier te werpen. Men heeft inderdaad nog andere neger lijken uit de rivier opgehaald. Ook deze arme drommels waren geketend en met steenen bezwaard. Wij vinden van de bekentenis van de ne ger-opzichter de man heet Clyde Manning een iets afwijkend doch nog schokkender relaas in een correspondentie uit New-York aan een Londensch blad. Volgens die lezing werden de beide slacht offers, na te zijn geketend in een zak gestopt, die reeds met steenen bezwaard was en daar na in het water gegooid. Het zou niet Malling zijn geweest, die de moordhandeling had vol tooid, doch een. andere opzichter, Charlie Uhisholm, sindsdien zelf ook om hals ge bracht. In de auto, die de arme zwartjes naar de rivier had gereden, bevond zich nog een derde neger, Forts Price. Deze vroeg om, als het dan toch moest, te mogen sterven als een man en niet te worden verzqpen als een rat. Zelf klom Price op de leuning en wierp zich te water. Toen Manning werd gevraagd naar de re denen, die hem tot medeplichtigheid aan deze vreeselijke dingen hadden gebracht, ant woordde hij eenvoudig: „Mijnheer Johnnie zei dat het gebeuren moest; anders ging ik er zelf aan." Draadloos wordt uit Annapolis gemeld, dat John Williams door de jury schuldig is be vonden, en tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. Er is een verzoek ingediend de zaak op nieuw te berechten. •uopjOM uauuniq iez pj0piaqa2do poon aua^fui uenuq qp pjp 'sooja opuoaSog ia IB^saq 'japmaaz p>q joop uepaoMoa uftz iBeq -saapxo uö3uraaqeapme apA paq uajpoqSep op uba jbbq -ut j90ui piu j9 sba sutuubui -oq ap jbbui uaqaoqSup ua uoyuaunuisui uaui puoA epqnqos pq tq -„e^aaia" Jouaoqos -.lopui uap joop (uajjojpSuBB apuaAftjp nor -P»q Ö!P tqouaq BpoBsuaq pn jbbu si suBqjx -paaoAag sbav ooixojv uba no© ap uaAoq pui* uap joop arp 'iqaoz uopsq eqos -UBB^paury uaa pjft uagiuaa spujs sba ag ZUID-AMERIKA. Uit Asunclon (Paraguay) wordt gemeld, dat de havenarbeiders in opstand zijn geko men. Zij hebben zich aan boord van het s.s. „Humaita begeven, ten einde zich bij de overige in opstand verkeerende bemanningen aan te sluiten, en de regeering hun voor waarden op te leggen. Een kanonneerboot is naar hen afgezonden. Een telegram uit Conoepcion méldt, dat dé „Humaita" gezonken i». BINNENLAND. De ex-kelzerin van Duitschland De Keizerin is kwartier over zee giet©» morgen zacht en kalm ontslapen. De Keia»» en Prins Adalbert waren in de sterfkamer aanwezig. De hertogin van Bronswijk v,-aa onderweg naar Doorn, maar is niet tijdig genoeg meer aangekomen. De Keizer was diep onder den indruk. Door klokgelui is de gemeente Doorn in kennis ges/teld van het overlijden. De Höhenzollérnvlag hangt halfstok van het huis Doorn. Op het huis Doorn wordt, alleen voor de alernaaste familieleden, een rouwdienst ge. geven, waarvoor dr. Dryander, de vroegere hofpredikant, uit Berlijn zal overkomen. Ook ds. Weiss uit Haarlem en dr. W. Lodder Herv. predikant te Doorn, zullen daarbij' tegenwoordig zijn. Het stoffelijk overschot wordt, via Baarn vermoedelijk Donderdag naar Potsdam over. gebracht. Bij de overbrenging van het lijk naar Duitschland, zal de ex-keizer tot Maarn mede- reizen. Het Hbl. teekent hierbij aan: Uit het stille, slapende Sleeswijk-Holsteiij. sche residentiestadje Dolzig groot ge. bracht in het milieu van een klein, eenvou. dig hefhoudinkje kwam prinses Augusta Victoria, nu juist veertig jaar geleden, als aanstaande keizerin naar Berlijn. Was het huwelijk met kroonnrins Wil- •helm een vam toegenegenheid, liefde, of van politiek? Zulke finesses doen er weinig toe bij echtverbindingen van vorsten. Beboeren ook tot de geheime keuken, waar vreemde lingen niet den neus in hebben te steeken. Dooh het feit, dat de uitverkorene uit Slees- wijk-Holstein werd gehaald, wijst er toch op dat politiek in elk geval niet veel invloed gehad kan hebben bij deze keuze. Aan twee dingen heeft de ex-keizerin in hoofdzaak haar leveiygewijd: aan haar gezin en aan de kerk. Zij is steeds geweest vol zorg voor man en 'kinderen. Bij een kloek met de kuikens is zij vaak vergeleken. En waarschijnlijk is de vrij eenzame en. soms harde jeugd van Wilhelm II die vader rnooh moeder begreep, door de ouders ook, niet werd begrepen haar tot een aanspo- ring geweest den eigen kinderen zooveel mogelijk te geven. De kerk en ook wat alleen daarmee voor sommige mensohen in direct verband kan staan: weldadigheid uitsluitend op religieu- sen grondslag was voor de ex-keizerin een onderwerp van voortdurende zorg. Haar religieuse gevoelens zijn zoo Sterk geweest, dat er veel invloed van is uitge gaan op haar man en op de hofhouding. Directen poiltieken invloed beeft zij zel den uitgeoefend, bewust uitgeoefend. Doch baar steile orthodoxie verfde af soms ook bij benoemingen voor belangrijke functiea en men kan niet zeggen, dat deze stuwing bet hof en den keizer steeds tot voordeel zijn geweest. Een populaire figuur is dé ex-keizerin niet geweest. Geen „moeder van het volk" of hoe men dit noemen wil, geen vrouw, voor wie de groote massa innige sympathie besft gehad. Ze werd gewaardeerd, geappre cieerd. Meer niet Ook niet in oorlogstijd, al bekommerde ze zich veel om gewonden, zie ken, zwakken. Er was steeds een zekere re serve. De groote verandering in beider leven, sedert de vlucht van Wilhelm n naar Ne derland, heeft ook op haar een verpletteren den indruk moeten maken. Zij hééft van de hooge hoogte langen tijd te veel genoten, om niet de vlijmende soherpte van de ver nedering heel, heel fel te voelen. Maar het karakter neigde eer dan dat van haar man tot berusting. En haar trouw tot aan haar graf zal beloond zijn door de over tuiging, dat hij, in de moeilijkste dagen, aan haar den grootsten steun heeft gehad. Het Koninklijk Gezin in de hoofdstad. Met den trein, die om 10.7 in Amsterdam aankomt, kwam gisterochtend het Konink lijk echtpaar en prinses Juliana in Amstét- dam, waar zij tot Vrijdagmiddag zullen blij ven. Op het stationsplein en langs het Damrak stonden de belangstellenden in zoo groote massa, als wij ons dat herinneren uit vroeger feestelijke dagen. Aan het Damrak, op den hoek van de Prins Hendrikkade, had een groep Urker visschers en visschersvrouwen post gevat; een der vrouwen bood de Konin gin een groote bouquet theerozen aan, ver sierd met lange, oranjekleurige linten. On derwijl zong een troepje kinderen, leden van den kinderbond der vereeniging „Wat ooi val, trouw staat pal", dat vaandels en vlagge tjes zwaaide, een lied. Een zesjarig meiBje gaf de prinses bloemen. Het publiek juichte, zakdoeken en hoeden werden vroolijk ge zwaaid, de stoet reed verder, naar den Dam, waar het overvol was en waar het kon genieten van de aardige sensatie, die komen aanstuiven van de huzaren telketa wekt. Het koninklijk echtpaar en de prin®®* kwamen op het balcon, wuivende groeten werden gewisseld tusschen moeder en do»" tertje eenerzijds en de schare te anderer zyoe- En de Amsterdamsche kinderen, die voo den eersten keer in hun leven een écht Pf"* sesje in een grijs bontjasje hadden gozie waren blij en tevreden, en zullen thuis ver -l tellen van al die vroolijkheid, die paarden,^ J soldaten en, hoog boven, een snorrende vlw machine, die een welkomstgroet bracht Koningin, Prins en Prinses. De Koningin-Moeder zou heden voor dag te Amsterdam komen. J H. M. zal zich per auto daarheen begov en dadelijk bij aankomst een bezoek brefijL, aan de voorjaarstentoonstelling der „Arti et Amicitia". )fl De Koningin-Moeder zal bij de Konujjr het déjeuner gebruiken en tegen half een bezoek gaan brengen aan het r, e af schade-Ziekenhuis en van daar per auto b de residentie terugkeeren. _nej Hedenmiddag zou de Koningin een brengen aan het stoomschip „Johan de w van de Stoomv.-Mij. „Nederland". De Indische mail weer over Marsetilr Genua. Van 2 Juli af zullen de 'booten van Rotterdamsche Lloyd en de Maatscn K Nederland Maraeille en Genua weer De toepassing van de sancties. Naar de ontwapening en den wereldvrede. De negerinoorden. Ballon vermist. Staking van havenarbeiders. De Koningln-Moedet

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2