NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse HERMAN NYPELS, No. 5388 DONDERDAG 14 APRIL 1921 49e JAARGANG ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING i Helderiehe Courant f 1.50; tr. p, p, binnenland f 2,—, Ned, 0, en W, Indië p. zeepo»t f 2,60: ld. p. mail en overige landen f 4,20, Zondagsblad reep, f 0.67», f 0.75, f 0.85, f 1,26. Modeblad reep. f 0.95, f 1,25,f 1.25, 1.60 Loese nummere der Courant 4 ct., tr. p, p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 ADVERTENTIENi 20 et, p, regel (galjard), Ingw, meded, (kolombr, al» redac. teket) 60 et, Kleine adv, (gevr,, t>e koop, te buur) v, 1—4 reg, 60 ct., elk» regel weer 10 et. bij vooru-ltb. (adre«Bur, v. d. blen met br, onder no, 10 et. p, adv, extra)Bew.-ao. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoeel DE KRANKZINNIGENVERPLEGING. IL Aan het Verslag deT Inspecteurs ontleenen wij voorts, dat in dat jaar (1854) in Neder land de volgende gestichten aanwezig waren: Noord-Brabant 3: te 's-iHertogenboseh, Ros malen en Boekei; Gelderland 2: Zutfen en Nijmegen; Zuid-Holland 4: 's-Gravenhage, Delft, Dor drecht en Rotterdam; Utrecht 1: te Utrecht; Friesland 1: te Franeker; Overijsel 1; te Deventer; Limburg 1: te Maastricht; Noord-Holland 2: Santpoort en Amsterdam. Ook heden verpleegt Amsterdam in een aparte afdeeling van het Wilhelminagasthuis een aantal lijders, terwijl onlangs het Israëli tische gesticht aldaar is opgeheven, nu de stichting „Het Apeldoomsche Bosch" de ioodsohe krankzinnigen zoowat heelemaal kan opnemen. 1 Vergelijken wij dit staatje met den toestand van nu, dan blijkt daaruit een ontzaglijken vooruitgang. In de eerste plaats zijn er nu 3 Rijkskrank- zinnigengestidhten en wel: Medemblik voor pijn. 200 patiënten (man nen); Grave voor pijn. 90 patiënten (vrouwen); Woensel voor plun. 700 patiënten; Voorts 2 Provinciale gestichten, ui. Santpoort voor pl.m. 1300 patiënten; Duinenbosch te Castricum voor pl.m. 800 pa- tienten. De rest zijn öf particuliere, öf gemeente lijke öf door particulieren met gemeentelijk of provinciaal geld opgerichte gestichten en wel: „Vrederust" te Bergen-op-Zoom voor pijn. 625 patiënten; „Poortugaal" te Maasoord voor pl.m. 600 patiënten; „St. Joris Gasthuis" te Delft voor pl,m. 500 patiënten; „Oud-Rozenburg" te Loosduinen voor pl.m. 370 patiënten; „Bloemendaal" te Loosduinen voor pl.m. 860 patiënten; „Endegeest" en „Rhyngeest" te Leiden voor pljm. 450 patiënten; „St. Bavo" te Noordwijkerhout voor pl.m. 500 patiënten (mannen); „Geneesk. gesticht" te Utrecht voor pl.m. 400 patiënten; „Willem Arntz Hoeve" te Den Dolder voor plan. 500 patiënten; Zwakzinnigengesticht te Druten voor plan. 165 patiënten (vrouwen); ,/Calvariënberg" te Maastricht voor pl.m. 600 patiënten; „St Anna-gesticht" te Venray voor pl.m. 600 patiënten (vrouwen); „St- Servatius-gesticht" te Venray voor pl.m. 600 patiënten (mannen); „Ooudewater" te Rosmalen voor pLm. 500 patiënten (vrouwen); „Reinier van Arkel" te 'chBosch voor plan. 500 patiënten; „Voorburg" te Vught voor pl.m. 950 pa- tienten; „Huize Padua" te Boekei voor pl.m. 200 pa- tienten (mannen); Zwakzinnigengesticht te Udenhout voor pl.m. 300 patiënten (mannen); „Wolfheze" te Wolfheze voor pl.m. 500 pa- tienten; „Veldwijk" te Enmelo voor pl.m. 500 pa- tienten; Zwakzlnnigiengestldht te 's Heerenloo voor pl.m. 400 patiënten; „Apeld. Bosch" te Apeldoorn voor pl.m. 400 patiënten (Israëlieten); „Oude en Nieuwe Gasthuis" te Zutfen voor plan. 500 patiënten; „Groot Graffel" te Warnsveld voor plan. 400 patiënten; Zwakzinnigengesticht te Lozemoord voor pl.m. 100 patiënten; „Dennenoord" te Zuidlaren voor plan. 500 patiënten; Zwakzinnigengesticht te Wagenborgen voor pl.m. 60 patiënten; Gesticht te Franeker voor plan. 830 patten ten; „Brinkgreven" te Deventer voor plan. 280 patiënten; „Elisabethsgesticht" t« Deventer voor plan. 200 patiënten; Zwakzinnigengesticht te Voorgeest voor plan. 100 patiënten De groote moeilijkheid voor Noord-Hol land is nu, dat velen dezer gestichten zoo ver af zijn en dus moeilijkheden opleveren voor bezoek der familieleden etc. Maar ook. dat de groote meerderheid der particuliere gestichten van religieusen aard zijn, terwijl de grootste behoefte in onze provincie be staat aan neutrale verpleging. De toestand is zoodoende zeer precair, hetgeen onder staande cijfers voldoende aantoonen. 81 Deo. 1918 waren er voor Nbordhol land 8018 beschikbare plaatsen, waarvan bezet 2680. Op 81 Maart 1921 was door afsluiting van nieuwe oontracten het beschikbare aantal toi 8169 geklommen, miaar het aantal bezette plaatsen veel harder gestegen, n.1. tot 3043, In den tijd van 26 maanden daalde de plaatsruimte dus met 418 of gemiddeld met 16 plaatsen per maand. En van de 126 open plaatsen op 1 Maart '21 zijn dan nog het allergrootste deel ;ele- ;en In Brabant, waar men bijna geen Noord Lollandsche patiënt naar toe kan krijgen. Ook is er b.v. momenteel meer gebrek aan mannenplaatsen dan vrouwenplaatsen, terwijl in de 126 beschikbare het grootste deel nog weer vrouwenplaatsen zijn. De moeilijkheden worden dus wel zeer groot De toename blijft zich doorzetten. De eigen gestichten zijn feitelijk aan de grens hunner capaciteit en t aantal bruikbare con tractplaatsen daalt onrustbarend. Dit heeft Gedeputeerde Staten van Noord' holland dan ook in het begin van 1920 geleid tot een Commlssioraal onderzoek naar de beste wijze van voorziening. De benoemd© FEUILLETON. ISABEL OSTRANDER. o Zij monsterde met een snellen blik hare omgeving. De kamer was een zonderling mengsel van werkelijk kostbare artistieke dingen en de gemeenste namaak; er hingen zeldzame tapijten aan de wanden tusschen jammerlijke oopieën van meesterstukken, een afschuwelijk terra cotta beeldje stond in de schaduw van een vaas uit den tijd van de Ming-dynastie en een prachtige antieke glazen kast was gevuld met allerlei grove Snuisterijen. Madame Oimmino verscheen In een op zichtige, maar eenigszlns smoezelige kimono. Haar fletse wangen waren sterk geblauket en de met diamanten bezette ringen die In baar ooren bengelden, leken in het daglicht vrij opzichtig. „Het pakje? O, }a, dat heb. ik", mompelde zij in antwoord op Bett/a vraag. „Bent u alleen gekomen? U begint dus goed dei. weg te loeren bennen in deze vreemde stad; dat Is goed" Zij klapte in baar handen, en toen de knecht verscheen, zelde zij schielijk Iets tot hem in zijn moedertaal, terwijl Betty met afgewond gezicht zat. De man verdween en kwam bijna dadelijk daarop terug met een pakje dat madame Oimmino aan het meisje ter hand stolde. Oommissie rapporteerde in 't najaar van 1920 en beval het houwen van een derde provin ciaal gesticht met warmte aan. Dit gestioht voor pl.m. 800 plaatsen, zou ln 't Gooi moeten zijn gelegen, waar de pro vincie inmiddels een groot stuk heidegrow ln koop heeft en zoo kon volgens de Oom missie de volgende bui worden afgewacht. Men schatte den bouw op pl.m. 4 millioen gulden, een bedrag dat alleen aan rente en aflossing per jaar een som van gemiddek 21/> ton noodig maakt. Het is begrijpelijk, dat de Provinciale Sta ten daarvoor eenigermate zijn teruggeschrok ken, vooral nu de twee bestaande inrichtin gen elk jaar al millioenen guldens kosten. En dus is ln de jongste zitting een motie- v. Spanje en een motie-Wibaut ter uitvoe ring aan Gedeputeerde Staten gegeven, waaruit weer een nieuwe Commissie is ge boren, die 't vraagstuk opnieuw onderzoekt. Wij voor ons gelooven, dat, indien de 800 plaatsen zijn te vinden door uitbreiding der bestaande inrichtingen en derhalve zonder de zeer zware financieele lasten voor de pro vincie, die een derde provinciaal gesticht zouden veroorzaken, dit moet worden aan vaard. In dezen tijd moet wel met .groote voor zichtigheid met de geldmiddelen der gemeen schap worden omgesprongen. En Amster dam, die natuurlijk in deze de grootste be langhebbende is, kan niet blijven eischen, dat de geheel© provincie nog weer opnieuw mêe gaat dragen de groote tekorten van een derde gesticht, waarin slechts een luttel aantal pa- tienten van buiten Amsterdam verpleegd rul len worden. Die kosten zijn nu eenmaal in Overhelds- gestiohten veel en veel grooter doordat èn de loonen èn de arbeidsvoorwaarden zoo- „Pas goed op, dat u het niet verliest," waarschuwde zij aan de deur en zij voegde er met een blikkering van haar witte tanden aan toe: „U moet eens als u vrij 'bent, bij mij komen thee drinken, als mevrouw At- terbury het goed vindt. Ik ben op Arneri- kaansche jongemeisjes gesteld." Betty bedankte haar en vertrok. Zij deed het kostbare pakje in haar mof zonder er een blik op te werpen, en een vreemd, hard licht gloeide in haar oogen, tot zij weer aan het huis tusschen de ceders was aange komen. Mevrouw Atterbury nam het pakje zonder een opmerking te maken aan, maar daarna kon Betty vrijelijk in den tuin rondloopen. Haar positie was. op het werk 's ochtends met de brieven na, een sinecure geworden, maar zij had een voorgevoel dat daar ver andering in zou bomen, en waohtte de ver dere gebeurtenissen met gespannen belang stelling af. Zij kwamen sneller dan zij gedacht had Zij werd op zekeren middag toen het al laat was, ln de kamer van mevrouw Atterbury geroepen, Deze was bezig een japon, die pas aangekomen was, critisch te bdkijken. Het was een uitgelezen toilet van dunne tulle en roomkleurige kant. Betty kon een uitroep van bewondering niet onderdrukken en mevrouw Atterbury reikte haar de japon aan. „Ik zou graag willen, diait Je deze eens aan paste lieve. Als zij Je past, mag je baar heb ben." Verbaasd liet Betty zich door Oarolina hel- in en toen zij de japon aan had getrokken, jeek mevrouw Atterbury zelve ervan op. In de eenvoudige blouse en rok had Betty er, ondanks de moedervlek, aardig uitgezien, Kledingmagazijn HELDER. veel beter zijn dan elders, terwijl het per soneel ln Overheidsdienst nog altijd te veel meent, dat er aan de overheidsmiddelen geen grenzen zijn. Iets dat het beheer ook niet goedkooper maakt. Hoezeer 'b.v. die kosten van personeel hebben moeten stijgen, oonistateeren wij di rect, als we weten, dat in 1874 het aantal verplegenden in Meerenberg 1 op 11 patiën ten bedroeg, terwijl het in particuliere ge stichten zelfs 1 op 19 was, en dit thans in hetzelfde gesticht 1 op 3 patiënten be draagt, x) terwijl nu nog niet eens den acht- urigen werkdag geheel is doorgevoerd. Groote voorzichtigheid bij het totstand- brengen van nieuwe Inrichtingen la dus wel geboden. Dit dient ook het geval te zijn met alles, wat de dagelijksohe kotten der provincie kunnen vergrooten. Wij wijzen b.v. op de in dezelfde zitting aangenomen motie-de Hartog, waarbij de provincie in eens maar wordt 'gezet voor de betaling der reiskosten aan onvermogende familieleden van krankzinnigen tot bezoek aan hun patiënten. Niet dat wij het doel zelf niet goed vinden. Integendeel, wij achten familiebezoek en dus de bevordering daarvan voor onze ongeluk kige geesteszieken uitstekend. Maar dat de provincie dat betalen moet, ia toch al te erg. Aan haar is niet anders opgedragen, dan de zorg voor de plaatsruimte. De verpleegkos- ten voor armlastige en onvermogende krank zinnigen zijn geheel voor rekening der ge meenten. De provincie heeft daarvan reeds geheel onverplicht het grootste deel op hare echou ders genomen. Gaat 't nu aan, bovendien de provincie nog te belasten met deze zuiver gemeente lijke verplichting? En daarbij is de motie nog zeer onbillijk ook, omdat vergoeding van reiskosten alleen voor de gestichten buiten de provincie geldt. Een patiënt uit Helder, die in Santpoort wordt verpleegd, kan dus geen .gratis familie bezoek ontvangen, maar iemand van Am sterdam, die te Utrecht of iemand uit Heem stede, die te Noordwijkerhout wordt ver pleegd, wel. Hieraan zal nu tegemoet worden gekomen, door ook het gratis bezoek voor buitenge stichten te beperken tot afstanden van niet minder dan 50 K.M., doch daarmeê blijven onze eigen gestichten er niettemin buiten. maar de teere schoonheid van deze japon had haar tot een ander gemaakt, alsof de een of andere petemoei die tooveren kon, haar met haar staf had aangeraakt. „Werkelijk, je ziet er allerliefst uit!" Er was verbazing en ongeveinsde bewondering in de stem van mevrouw Atterbury. „Ik had niet gedacht, dat je er zoo kondt uitzien, Betty.- Ik heb goed gedaan met dit model voor Jou uit te kiezen." „Is die japon werkelijk voor mij?" Het meisje keerde haar blozende gezicht van den spiegel af. „Ik ik weet niet, hoe ik u moet danken, mevrouw Atterbury, maar waan-er zal Ik gelegenheid hebben, om haar te dra gen?" „Vanavond!" Het antwoord kwam er met verbazingwekkende kortheid en snelheid uit. „Je gaat naar Aïda. Ben Je ooit naar de opera geweest?" „Aïda!" riep Betty verbaasd uit. Er volgde een pauze en toen voegde zij er met ver andering in haar stem aan toe: „Niee, ik k heb nooit een opera gehoord, behalve in Ie gramophoon. Het zal zijn als de vervul ling van een droom." En als in een droom voltooide zij haar 'oilet voor dien avond. ZIJ had er zich zelf aan gewend, om zonder zichtbare verrassing, alles wat zich voordeed, te aanvaarden, maar dat zij in gezelschap van mevrouw Atterbury en van de gasten, die zij vermoedelijk zou lebben, naar de opera zou gaan, was iets, dat zij zich in haar stoutste verbeelding niet had voorgesteld. Een nieuwe verrassing waohtte Betty toen' zij naar de eetkamer naar beneden ging. Alleen mevrouw Atterbury was er, en was nog in de sombere grijze japon, die den gefaeelen dag had gedragen. Het ergerlijke i» ook hier weer, dat de ge- heele provincie, die met elkaar slechts zeer weinig van dit instituut gebruik zal maken, weer mag meêbetalen aan het veelvuldige familiebezoek, dat aan Amsterdamsche pa tiënten zal worden gebracht. Dit alles zou nu nog allemaal niets zijn. Maar wanneer een blad als het „Alg. Han delsblad" vindt, het een schandaal is, wan neer 't platteland op kosten der provincie electriciteit en welicbt aanstonds water krijgt, omdat ze het daar, volgens het blad, wel met petroleum en regenwater kunnen doen, dan vragen we ons af, of het platte land niet aan heel veel zaken te veel betaalt, die in hoofdzaak voor steden als Amsterdam van nut zijn. De motie-deHartog ia daaj niet het eenige voorbeeld van. We hopen met deze korte uiteenzetting over bet krankzinnigenwezen dei» lezers te hebben aangetoond, dat deze zorg een zeer groote financieele last op de provincie legt. Maar ook, dat een goede verzorging dezer ongelukkige medemenschen wel een offer waard i». Wie wat nauwer met hen en met de men- sohen, die met hunne verpleging zijn belast, in aanraking komt, weet te waardeeren, het geen een goede behandeling beteekent. En wij zouden dus onze gestichten in de provincie niet gaarne willen missen. Aan den anderen kant moet echter de grens van de provinciale financiën ook in het oog worden gehouden. Niet ajles, wat goed en begeerlijk is, kan worden verkregen. We moeten wed eens jaren doen over dingen, waarvan ieder direct de dadelijke totstandkoming zou kunnen bil lijken. Indien een derde provinciaal gestlobt dus strikt onvermijdelijk is, dan mag er in 't belang onzer geesteszieken niet mee worden gewacht. Want de bouw zal ook nog eenige jaren vorderen. Kan het zonder schade worden vermeden dan edscht een goed financiëel beheer ook, dat men geen dingen doet, alleen omdat er nu eenmaal een stroomlng is die persé niet anders dan overheidsgestichten wil. Maar voorop sta dus het belang onzer krankzinnigen. Het was zoo'n waar en zoo'n gevoelig woord, dat de heer v. Lennep, lid van Gede puteerde Staten ln de jongste Staitenzlttlng sprak: „Zij hebben geen vakorganisatie en geen rechtspositie en zijn voor de verdediging hunner belangen geheel op anderen aan gewezen." Wie dat bedenkt, zal met een gerust ge weten kunnen beslissen, Indien hij voor de keuze wordt gesteld van maatregelen ln het belang van deze categorie ongelukkiger!. Helder, t April '21. M. Ingezonden mededeeling. POIiTR£T-ATLLILi4 «JAC. DE BOER l) In particuliere gestichten is dat 1 op 5 en hooger. BUITENLAND. ENGELAND. Na een aantal conferenties, die den heelen dag duurden, met de regeering als bemidde laarster, zijn de vertegenwoordigers van mijn eigenaars en mijnwerkers Dinsdagmiddag bijeengekomen om het voorstel van Lloyd George aan de mijnwerkers te bespreken. Er is nog geen verklaring afgelegd, doch de dreigende staking van het spoorwegper soneel en de transportaibeiders zal worden uitgesteld, tenzij de onderhandelingen totaal mislukken. In verband hiermede hebben de vakvereenigingen aan al het spoorwegper soneel en alle transportarbeiders bevel ge geven om tot nader order aan het werk te blijven. t Dinsdagavond werden de regeeringavoor stellen gepubliceerd. Na de bezwaren opgesomd te hebben tegen „Misschien had ik met mij te kleeden ook tot later moeten wachten," mompelde Betty, terwijl zij naar haar eigen mooie toilet keek. „Ik wist niet dat wij na het eten nog vol doende tijd zouden hebben." „Ik ga niet met je mee," antwoordde me vrouw Atterbury kalm op de vraag, die in haar opmerking opgesloten lag. „Ik stuur je heelemaal alleen, Betty. De auto zal je er brengen, en wachten om je thuis te brengen, als je Je boodschap gedaan hebt" „Mijn boodschap?" stamelde Betty, ver getende 'baar verbazing te verbergen. „Je moet gaan zitten in loge A-48, ln de groote rij," ging mevrouw Atterbury voort, alsof zij de opmerking niet gehoord bad. „In A-46 aan je linkerhand zal een gezel schap dames en hoeren zitten. Je meet geen merkbare notitie van hen nemen ik kan je goede manieren vertrouwen, dat je et zult staren maar zorg er voor, dat je een stoel neemt vlak bij de leuning, die de twee logee scheidt en laat er je armen op rusten. Op een gegeven oogenblik, terwijl de opera aan den gang is zal een van de ïeeren ln de loge ernaast een envelop in je hand geven, laat geen verrassing blijken, maaj blijf rustig een paar minuten zitten, glip daarna zoo min mogelijk ln het oog loopend weg, en ga dadelijk naar de deur, waar de rijtuigen en auto's voorkomen, waar de auto op Je zal staan te wachten. Het is een vertrouwelijke aangelegenheid, maar Je kunt zwijgen en ik weet zeker, dat ik Je kan vertrouwen, lieve. Het is werkelijk heel een voudig; denk ie, dat Je het met succes zult kunnen doen?" „Ik ik denk van wel," antwoordde Betty Üauwtjes. Zij was versteld, maar er was haar eea nieuw licht opgegaan, dat ook din Speciaal ingericht voor het leveren van GROOTE OPLAGEN FOTO's voor reclame- en handelsdoeleinden. LICHTDRUK-KAARTEN naar foto of teekening ZIER BILLIJK. een nationalen winstpot en een nationale regeling der loonen, stelt de regeering voor, een standaardloon voor ieder district. De beginselen volgens welke die standaard zal bepaald worden, zullen nationaal worden vast gesteld en zullen door de tegenwoordige con ferentie worden besproken. Klachten uit een of ander district zullen naar een nationale oammissie worden verwezen, waarin even veel mijneigenaars als mijnwerkers zitting hebben. Verder zal de tegenwoordige confe rentie bepalen in welke verhouding de win sten der eigenaars tot de loonen zullen staan. Wanneer op zoodanige wijze een schikking tot stand komt, waarbij de loonen op een economischen grondslag gebaseerd zijn, zal de regeering gedurende korten tijd finan- oieelen steun verleenen, ten einde een snelle vermindering der loonen in de het meest be trokken districten te verzachten. Deze regeeringsvoorstellen werden even wel door de mijnwerkers verworpen. De lei ders verklaarden, dat imen nog ver van ©en oplossing af is. 4 De oorlogsschepen „Malaya" en' „Excel lent" zijn te Newport, in Monmouthshire aan gekomen en de marine heeft in de stad haar hoofdkwartier opgeslagen. Men verwacht, dat er stokers van de vloot gedetacheerd zul len worden bij mijnen, waar de stakers ver hinderd hebben, dat de pompen bediend wor den. Londen, 18 April. Hef drievoudig verbond heeft besloten Vrfjdngavond om tien uur in staking te gaan. Londen, 18 Aurl'1. Er zün nu officieel© verslagen verschenen over den loop van de onderhandelingen totnutoe. Er blHkt uit dat de eigenaars hun nieuwe loontarief toelichtten en rechtvaardigden als het maximum wat d'e opbrengst van de nii- verheid toeliet. De mijnwerkers betwistten deze rechtvaar diging niet voor zoover zij ging, maar richt ten hun krachten co het pleiten voor een regeling betreffende nationale loonen en een nationalen "mt uit de winsten van de niiver- heid, waaruit de minder rendeerende <m"- nen onderstand zouden krijgen, zoodat zij het standaardloon konden betalen. De eigenaars betoogden' dat geen van bei de wenscbeni uitvoerbaar was. De regeering deed' van haren kant moeite, om de loonscha len van de eigenaars toe te lichten, maaT sprak er geen meenimg over uit. Zij was ge neigd om een nationale regeling als moge lijk en een nationalen pot als onmogelijk te beschouwen. Maar geen van beide partijen wilde van dezen middenweg weten. De eigenaar?' o i- den dat de nationale pot onpractisob ei' r- •d'erfelijk was, de mijnwerkers maakten hem tot den kardinalen eisoh, maar noch de Ingezonden mededeeling. Tegen leverkwalen, galzucht, hartwater, verstopping en alle voe dingsstoornissen gebruike men de zeer zaeht werkende Foster's Maagpillen, welke geen k'-am >en veroorzaken en geen verstoppende reactie hebben Prijs f0 66 per flacon, alom verkrijgbaar. gen, die haar nog raadselachtig waren, voor haar duidelijk had gemaakt. Zij zag op tegen de taak, die zij voor zich had, maar todh kwam geen oogenblik de gedachte bfl Miuffl op, om ervoor te bedanken. Zij had zich vrij willig ter beschikking van deze vrouw ge steld, en zij was bereid te gehoorzamen, on verschillig welke lastgevingen haar ver strekt werden. „Je schijnt niet erg veel vertrouwen te heb- be", zeide mevrouw Atterbury met een strengen toon in haar stem. „Als je mijn aanwijzingen zorgvuldig opvolgt, kun je geen vergissing begaan. Het komt mij niét gelegen, om zelf te gaan, maar als je be zwaar hebt „O, dèt geenszins!" riep Betty schielijk uit, om baar aarzeling van een oogenblik te be dekken. „Ik geloof stellig dat ik niet de minste moeite zal hebben om de envelop eenvoudig aan te nemen en bij u te brengen, maar ik ben vroeger nooit naar de opera geweest en heb nog nooit ln de loge gezeten, en ik zal een gevoel hebben, of iedereen naar mij kijkt Ik ben bang dat ik een beetje verlegen ben, vanwege die moedervlek op mijn gezicht" De trekken ontspanden en om mevrouw Attortmrrif mond zich ea zij glimlachte toegeeflijk. (Wordt vervolgd). COURANT Poet-Girorekening No. 16066. door (Nadruk verboden). 17) Ingezonden mededeeling. De mijnwerkersstaklng. LU

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1