Jb. HARJER Zn., Ingezonden mededeollng. De Heldersche Meubeltransport en Sleeponderneming van eigenaars noch de mijnwerkers achtten een nationale loonregeling zonder hem mogelijk. Daar dié' mijnwerkers over niets anders wilden beraadslagen dan over een pot, kwam de conferentie op het doode punt, dat ver hinderde dat de voorstellen van de eige naars tot verbetering van de loonschaal on derzocht werden. De regeering had daardoor ook geen ge legenheid om bekend te tmaken, welke hulp zij wilde verschaffen. Sir A. Qriffith-Boscauwen heeft Dinsdag- in het Lagerhuis medgedeeld dat er met de Fransche regeering een regeling was getrof fen voor aanvoer van levensmiddelen uit Frankrijk. Het ministerie van landbouw tracht dergelijke regelingen te treffen met de Belgische en Hollandische regeeringen. In verscheidene deelen van het Rhonda- dal hébben diefstal en plundertochten plaats gehad. Arbeiders hebben het houtwerk uit de npjnschachtengehaald en hoornen ge kapt, om zich op deze wijze te voorzien van brandstof, en steenkolen uit spoorwagons ontvreemd. Verder zijn honderden mannen en jongens in enkele deelon van het Rhon- diagebied bezig met het methodisch houwen vpn steenkool uit de te voorschijn komende steenkoollagen op de heuvels. In sommige gevallen wordt het werk verricht door geor ganiseerde ploegen van 's morgens vroeg tot zonsondergang. Vele arbeiders, die op deze wijze tooien winnen, benutten ze niet alleen ten eigen behoeve, doch vinden1 onder hun buren ook gereede koopers. Een telegram 'heeft reeds gemeld .dat een aanvullende marinebegrooting voorzag in 25.000 officieren en manschappen boven het vastgestelde aantal. Gelijk reeds verwacht mocht worden, houdt dit verband met de mijnwerkersstaking. Voor zoover het leger en vliegdienst betreft, hebben no~ veel meer mannen zich aangemeld» namelijk 310.000, waardoor de totale sterkte op 681.000 geko men is, of, met de vloot erbij,, op 830.580. In de daarvoor geschikte centra worden voor die vrijwilligers kampen ingericht. Ook vrouwen helpen mee en reeds 3000 hebben zich als reserve ter beschikking van de re- igeering gesteld. Zij hebben zich voorname- Sik voor transport-diensten aangemeld, doch zijn ook bereid zich op andere wijze nuttig te maken. Tweehonderdvijftig hebben haar eigen auto's ter beschikking gesteld; de meesten hebben vroeger oorlogswerk ver richt. Dinsdagavond' overvielen 2000 mijnwer kers negen seinhuizen te Thornton in Fife- shire aan de spoorlijn EdinhurghDundec en gegelasen aan de seinwaohters om te sta ken. Dientengevolge is de lün tijdelijk ge sloten. Het goederenvervoer is ernstig "ge stremd. De aanvallers plunderden verschei dene treinen en werkplaatsen. Marinctroe- pen zijn naar het tooneel der opstootjes ge zonden en verjoegen de plunderaars. De treindienst weder hervat. In verband hiermee werden 21 personen gearresteerd. Londen, 13 April. Ondanks het zwarte vooruitzicht van het aangekondigd© begin der staking van de Triple Alliance op Vrij dag, heerscht ©r een gevoel van verlichting, ontstaan door den winst van twee dairren, die nu beschikbaar zijn voor nieuwe vredes pogingen. Zoowel de Premier als de parle mentaire arbeidersleiders schijnen het ter rein te verkennen voor een verdere vredes- actie. In verband met een evemtueele aansluiting van andere vakbonden, verdient de aan- dlacht een 'bijeenroeping op morgen van de nationale oonferentie van alle vakvereeni gingen, die aangesloten zijn bij de alge- meene arbeidersfederatie, die anderhalf mil- lioen man omvat. Tot dusver heeft de meerderheid der zee lied entegen staking gestemd. De organisatie van gedemobiliseerde soldaten, matrozen en officieren heeft er op aangedrongen dat alle oud-strijder® zouden helpen om leven en eigendom gedurende de crisis te helpen be schermen. M M Eenig idéé van den omvang van den strijd, die in Engeland dreigt uit te breken, krii'gt men uit de volgende oijfers: De Nationale Bond van Spoorwegperso neel, dé organisatie van Thomas, heeft thans meer dan een half millioen leden. De federatie bestaat uit 35 afzonderlijke vakbonden van transportarbeiders, waaron der al de dokwerkers, 60.000 man tramper soneel, 30.000 bestuurders en conducteurs van auto-bussen, 30.000 voerlieden en eenige taxieohauffeurs. In het geheel heet de fede ratie een half millioen arbeiders te omvat ten. Het gansohe leger van het 3-voudig ver bond bestaat uit onig. 2 millioen arbeiders, allen onmisbaar voor het publieke leven. De Engeflsche marine-begrooting. De suppletoir© marine-begrooting voorziet in de aanstelling van nog 25 duizend officie ren en manschappen. Hierdoor wordt de to tale begrooting 148.700. DUITSCHLAND. Voorbereiding der nieuwe voorstellen. Minister Simöns is Dinsdag uit Zwitser land te Berlijn aangekomen en dadelijk naar het ministerie van buitenlandsohe zaken ge gaan. Dinsdagmiddag werd kahintsraad ge houden. Het staat, naar ik thans kan oonstateeren, vast dat Duitschland voor 1 Mei nieuwe scha- devergoedings-voorstellen zal doen. Hoe en aan wie is nog niet bepaald. Men bespreekt- nog steeds het plan, dat Duitschland de geallieerde schulden aan de Ver. Staten zal overnemen. Voor een offi- cieele deelneming van de V. S. aan de scha- devergoedlngskweatde is het evenwel noodig dat over de resolutie-Knoy, omtrent het slui ten van vrede tusschen Amerika en Duitsch land, een beslissing is gevallen. Daaruit is te verklaren, waarom dr. Slmons met zoo grooten nadruk heeft gezegd, dat een recht- streeksche schikking met Frankrijk nood zakelijk is. De nieuwe Duitsche voorstellen zullen een beroep doen op de rechtvaardigheidszin der wereld. Naar aanleiding van het interview kan nog. worden aangestipt, dat dr. Simons geen woorden heeft gebezigd, die op oneenigheid tusschen hem en de andere leden van het rijkskabinet kunnen wijzen. Nieuwe voorstellen voor 1 Mei. Naar van officieele zijde gemeld wordt, zal Duitschland nog vóór .1 Mei met nieuwe voor stellen omtrent de schadevergoeding komen. De buitengewone rechtbanken. De buitengewone rechtbank te Essen heeft vijf communisten uit de voorstad Bor- beck, die een samenzwering hadden gesmeed om de veiligheidspolitie te ontwapenen en Essen te bezetten, wegens hoogverraad tot tuchthuisstraffen van vijf tot zeven jaar ver oordeeld. Vier andere beschuldigden kregen elk drie jaar vestingstraf. De bijzondere rechtbank te Naumburg heeft de arbeiders Richard Wallcr en Wil helm Rinne, beiden uit Bnunswijk, veroor deeld tot levenslange tuchthuisstraf. Beiden zijn beruchte communistische rad draaiers, en hebben in verschillende comité's van actié een eerste rol gespeeld. Zij behoor den tot de onmiddellijke omgeving van Hoelz, en hebben voor dezen en voor zichzelf op de meest gewetenlooze wijze geplunderd. Do Rote Fahne verboden. De „Rote Fahne" had Dinsdagochtend in een in uiterst scherpe toon gestelde oproep de werking der bijzondere rechtbanken als „beulsjustitie" aangevallen. Daarop is het blad door het openhaar mi nisterie in beslag genomen. Doordat ook on- derdeelen der machines in beslag zijn ge nomen, is het verschijnen onmogelijk ge maakt. Ontploffing. Op Helgoland is gisterochtend een kruit magazijn in de lucht gevlogen. Drie men- schen zijn gedood, een zwaar gewond, een wordt vermist. Mijngasontplolfing. Dinsdagochtend zijn de schachten 6 en 7 van de mijn Konstantin der Grosse te Bo- chum door een zware mijngasontploffing ge teisterd. Tot dusver zijn 15 dooden en 6 zwaar gewonden geborgen. Naar het mijnbestuur meedeelt zijn er niet meer slachtoffers, daar alle ver tere loden van de ploeg thans boven zijn. Het ongeluk is blijkbaar ontstaan tenge volge van het vlamvatten eener veiligheids- lamp. Tot dusver zijn 14 lijken, vijf zwaar- en vier lichtgewonden te voorschijn gebracht. Het bedrijf wordt in vollen omvang aan den gang gehouden. De middagploeg ging heden nagenoeg voltallig naar beneden. Uit het Roergebied. Een bijzondere correspondent van d'e N. R. Crt. schrijft uit het Roergebied: Telkens als ik terugkom, zie ik de Duit- schers beter gekleed. Welk een verschil, nu een werkliedenbetooging te aanschouwen of een jaar -eleden. De felste communist kan als demonstrant door het weglaten van een boord den vooruitgang van zijn plunje niet doen vergeten. Het schoeisel is in Duitsoh- land eigenlijk merkwaardig genoeg nooit bijzonder slecht geweest, ten minste b" de lieden, die zich schoeisel konden of moesten veroorloven. Het valt een Neder lander des te meer in het oog, omdat dit ge deelte van die kleeding waarschijnlijk in geen heel of half beschaafd land van Europa zoo verwaarloosd wordt ais ten onzent. Daarbij zijn kleeren en schoenen toeh nog geducht duur. De prijzen, die ik in de uitstalkasten der confectiewinkels voor mannenkleeding zie, zijn, de mark tegen den geldenden koers gerekend, hooger dan op de Hoogstr. te Rot terdam. Aangemeten pakken van bescheiden stof en bij vrij goede kleermakers kosten hier 85 95 "ukien. De dure kleermakers ziin niet goedkooner dan bij ons. Een paar goede, zwarte schoenen kost ongeveer 200 a 250 mark. (Bruine schoenen komen veel duurder, omdat daarop weeldebelasting moet worden betaald.) Ondergoed ls, ten minste hier in het nijverheidseebied, gru welijk duur. Men kooot het over het geheel W ons beter en goedkooper. Vele geïmpor teerde artikelen worden, waarschijnlijk door de kunstmatige beperking van den invoer, veel te hoog betaald in Duitschland. Dit geldt vooral ook voor Zuidelijke vruchten, zooals dadels, oocos- en apennoten, sinaas appelen enz. Te Essen op straat worden slechte sinaasannelen voor M 1.50 en goede tot voor 3 mark het stuk toe verkocht. Ik moet even een teer punt aanraken. Zeep wordt weer in bevredigende mate ge bruikt in Duitschland. Hier in het nijver- 'heMsgehied kan zelfs een gevoelige neus weer gerust de tram word'en binnengedra gen. Dit stelt tegelijkertijd gerust ten zichte van het dieet en van het brood. Dit laatste is hier te Essen nu dan ook onver gelijkelijk veel beter dan toen ik dien vorigen zomer de stad bezocht. Juist in deze dagen is het weekrantsoen van 1750 tot 2000 grair verhoogd. Men ziet, scheutig kan men er nog steeds niet mee zijn. Men ziet het den mensclien, in vergelij king bij vroeger, aan, dat zij en1 hun kleeren wieer behoorlijk worden gewassohen. Zeep is ook, evenals eigenlijk alle vetten, behalve natuurboter, niet bijzonder duur. Dat 'heeft een van de aangenaamste, uiterlijke teeke nen van vooruitgang ten gevolge. OPPER-SILEZIE. Berlijn, 13 April. In een openbare ver gadering te Warschau is een motie aange nomen, dat het Poolsche volk op eigen ver antwoordelijkheid Opper-Silezië zal bezetten, als het Poolsche gedeelte niet voor 1 Mei aan Polen wordt toegekend. In een motie aan de entente eischt Polen de verdeeling van Opper-Silezië. IERLAND. De krijgsraad heeft een verpleegster ver oordeeld tot 10 jaar dwangarbeid wegens het besturen van een automobiel, waarin ver scheidene geweren en een groote hoeveelheid munitie werd ontdekt. Drie mannen, die ook in do auto zaten, hebben elk 14 jaar gekregen. FRANKRIJK. Boschbrnndcn. De berichten over boschbranden in Zuid- Frankrijk komen dit jaar vroeg. Uit Toulouse wordt gemeld, dat er in do pijnbossehen in de streek van Allons (Lot-en-Garonne) da gen lang een brand gewoed heeft, die aan vankelijk groote ongerustheid heeft gewekt. Er zijn meer dan 800 H.A. bosch verwoest en de schade beloopt meer dan twee millioen. Vier huizen, een loods, drie zagerijen, een massa gezaagd hout zijn mee verbrand. Veel dieren zijn omgekomen en twaalf gezinnen van harsafkappera zijn broodeloos geworden. Berlijn, 13 April. De „Resto del Carlino" maakt gewag van het oprichten van een han delsagentschap te Milaan voor den uitvoer van Duitsche kolen uit Frankrijk naar Italië. Het voornemen bestaat te Bazel een soortge lijk agentschap te stichten. Over de levering van kolen aan Oostenrijk wordt onderhan deld. De opeenhooping van kolen in de Fran- sohe depóts maakt den uitvoer van ongeveer 300.000 ton per maand wenschelijk. HONGARIJE. Een nieuwe staatsgreep van Lehar?. De Neu Züricher Zeitung verneemt uit Boe dapest, dat kolonel Lehar, die wegens het deelnemen aan den staatsgreep van koning Karei door Horthy, den regent, uit zijn ambt ontzet is, gehoorzaamheid weigert en aan het hoofd van een troep royalistische offi cieren een nieuwen staatsgreep tracht te on dernemen. De Nobelprijs. In een hoofdartikel dringt de „Budapesti Hirlap", naar een V. D. bericht meldt, er op aan, dat Hongarije zal voorstellen, den Nobel prijs voor den vrede aan Holland toe te ken nen. Holland heeft inzonderheid op het ge bied van weldadigheid aan kinderen en den vrede zulke groote verdiensten van wereld kundige beteekenis verworven, dat het ver leenen van den Nobelprijs aan Koningin Wil- helmina de geringste erkentelijkheid schijnt, welke de menschheid te bewijzen heeft. Alle factoren in Hongarije moeten spoedig met elkaar in verbinding treden om eene uitge breide actie in deze richting te beginnen. In Hongaarsche politieke kringen vindt deze aansporing levendigen bijval. RUSLAND. De opstanden van de boeren ln Rusland. Naar Berlingstoe Tidende uit Helsingfors verneemt, melden de bolsjewistische bladen, dat de boerenopstanden tegen de sowjetheer- sohappij met razende snelheid om zich heen grijpen. Verschillende gouvernementen be vinden zich in het bezit van de opstandelin gen, bij wie zich de kozakken uit het Don- gebied aansluiten. VEREENIGDE STATEN. De Boodschap van Harding. In de boodschap door den nieuwen presi dent aan het Congres gericht verklaart de ze zichbereid een einde te maken aan den oorlogstoestand met Duitschland door een resolutie van het Congres. De president verklaarde, dat het hoogste doel van den Volkenbond was te niet gedaan, door dien Bond te verbinden aan het Vredesverdrag. Daardoor was hij een dwangmiddel van de overwinning geworden. De president Stelt voor een bond te stichten ter bevordering van den vrede in de wereld, dooh merkte er bij op, dat de meest elementaire voorzichtig- heid de Vereen. Staten verbiedt zich alleen j te ontwapenen. BINNENLAND. In de Congres-resolutie ter beëindiging van den oorlog wordt verklaard, „dat het 'totstandkomen van eèn afzonderlijken vre de (met Duitschland) in geenen deele kan worden uitgelegd als een in den steek laten van degenen, met wie wij de offers van den oorlog hebben gedeeld. De afzonderlijke vre de moet geen moeilijkheid in den weg stel len aan de rechtvaardige vergoedingen: die schadeloosstellingen, waarnaar geheel Euro pa snakt. Onze houding ten opzichte van de verantwoordelijkheid voor den oorlog en de noodzakelijkheid van rechtvaardige vergoo dingen, is reeds formeel en ernstig tot uiting gebracht." Frankrijk en Amerika. De Echo de Paris leidt uit Harding's boodschap af, dat de Vereenigde Staten voortahn practiache overeenkomsten kunnen sluiten met hun gewezen krijgsmakkers als deze, met beperkt doel, beiden partijen tot voordeel kunnen strekken. Voor den Vol kenbond is de 'boodschap la mort sans phra- ses. Die bond is zonder Duitschland en Rus land slechts een particuliere groep mogend heden. Nooit werd de fabel van de kikvorsch en den os vollediger bewaarheid. Dooh dit alles is verleden. Thans moet er aan de toe komst gedacht worden. .Jaren lang hebben we ons voortdurend in Amerika vergist. KORTE BERICHTEN. Kapitein Augheras heeft een reis dwars door de Sahara volbracht van de Noordkust van Algiers naar Dakar. De reis ving aan op 30 Octobet en was 4500 K.M. lang. Een deel ervan ging door het tot dusver door Euro peanen niet bereisd gebied. Het is de eerste maal, dat de Westelijke Sahara in haar geheel is doorgetrokken. In Juli vertrekt een Amerikaansohe pool expeditie ter exploratie van de Westkust van Baffin-land. Het expeditieschip is reeds van stapel geloopen. Men verwacht, dat de expe ditie twee jaar zal wegblijven. De Popocatapetl is tot uitbarsting geko men, naar uit Mexico (stad) aan de Times wordt geseind. Er valt veel nsch. De bewo ners uit naburige plaatsen nemen de wijk, In de haven van Memel is het eerste Pool sche oorlogsschip, de torpedoboot „Joseph Pilsoedski", met een speciale missie aange komen. Nederland en België. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ot.: Een lid van het Belgische kabinet, dat wij gevraagd hebben naar een mogelijke her vatting van de bespreking met Nederland, heeft ons geantwoord, dat deze quaestie op het oogenblik een punt van overweging uit maakt voor de Belgische regeering. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Naar de Johan de Witt. Koningin, Prins en Prinses zjjn gistermid dag kwartier over tweeën uitgereden, ten einde een bezoek te brengen aan het stoom- schi „Johan de Witt". Er werd gereden van het paleis naar het Scheepvaarthuis. Daar was een talrijke menigte aanwezig, do schepen vlagden en onder zeer groote be langstelling van het saamgestroomde pub'iek namen de vorstelijke personen in het bootje plaats dat hen naar de mailstoomer bracht. Kwart over vieren zijn Koningin, Prins en Prinses in het paleis teruggekeerd, waar H.M., omstreeks vijf uur, verschillende da mes ontving. Vliegtocht van Prins Hendrik. Dinsdagochtend te ongeveer tien uur heeft Prins Hendrik een bezoek gebracht aan het vliegkamp te Schellingwoude, van waar uit hij in gezelschap van den luitenant ter zee Bakker in de W 57 opgestegen is en gedu rende ongeveer twintig minuten boven Am sterdam en de naaste omgeving der stad neeft gevlogen. Een lucht-escadrille bestaande uit vijf Fokker-toestellen kruiste om de W 57. Ook een van Berkel's ééndekker, bestuurd door luitenant Goedhard maakte de tocht mede, waaraan oommandant Vreede van den marine luchtvaartdienst eveneens deel nam. Na de landing woonde de Prins nog een demonstratie bij van eenige watervliegtui gen. Tevens sloeg hij de evoluties gade van de vijf Fokker-toestellen die in de lucht ge bleven waren en van eenige Spijkertoestellen Woensdagavond woonde de Koningin in den Stadsschouwburg de opvoering bij van „Jonkvrouw© de la Seiglière". De Koningin-Moeder bracht een bezoek aan de voorjaars-tentoonstelLing in April. Daarna gebruikte zij ten paleize het noen maal en des middags ging zij naar het Tes- selschadeziekenhuis. Om 5 uur vertrok zjj weder per auto naar de residentie. Onderwijzer der Prinses. De Koningin heeft, naar de „Rotterd." verneemt, aan den heer L. A. van Andel, leeraar aan de Chr. H. B. School te Alphen aan den Rijn, opgedragen, aan Prinses Ju- liana onderwijs te geven in de Duitsche taal. De uitvaart van de gewezen Keizerin. De extra-rouwtrein, die Woensdag uit Ber lijn te Maarn wordt verwacht, zal op het sta tion op een dood spoor worden geleid, waar voor den rouwdag een plantsoen zal worden aangelegd. Op het station te Maarn wordt een rouwkamer ingericht en de versiering zal uitsluitend bestaan uit groen en blijvende planten en laurieren. De gewezen keizer en kroonprins begeven zich na de plechtigheid aan het station te Maarn per auto naar Doorn terug, terwijl de overige leden van de keizer lijke familie met den rouwtrein naar Pots dam rijden, waar stil wordt gehouden bij het station Wildpark. Van hier gaat het stoffe lijk overschot door den Neuen Palais Garten over SansnSouci naar het Mausoleum. Daar wordt de officieele lijkdienst gehouden en het lijk in den familie-grafkelder bijgezet. Naar uit Berlijn wordt gemeld zal de bond van Duitsche officieren nog 300 andere leden in uniform naar de begrafenisplechtig heid van de overleden keizerin zenden. Even eens zal ook als eskorte een eskadron, op oorlogssterkte van de vroegere Pasewalken kurassiers den stoet begeleiden. Een groot aantal Duitsche vorstelijke personen heeft, zijn aankomst gemeld, de hertog en de her togin van Brunswijk, prins Hcinrich en zijn vrouw, de kroonprinses, de groot-hertog van Mecklenburg-Schwerin, prins Frederlk Karei van Hessen en de groot-hertog van Baden. Ook Hindenburg en Ludendorff, die den gewezen keizer telegrafisch hun leedwezen uitgedrukt hebben, hebben zich voor de be grafenis aangemeld.' Prinses Victoria Louisa, hertogin van Brunswijk, ls ln het kasteel te Doorn aange komen. De prinses, die in diepen rouw was, was slechts vergezeld van eene hofdame. Be halve prinses Victoria, prins Adalbert, die reeds sedert eenige dagen in het kasteel bij zijne oudeTS logeerde en de kroonprins, die daar aankwam, zijn nog geen der andere prin sessen te Doorn gearriveerd. De kroonprins en prins Oscar zijn Dinsdag in den loop van den middag aangekomen. Zij logeeren in de villa Mathilda. De reusaohtige schat van bloemen en bloem stukken werd steeds grooter. Voortdurend kwamen telegrammen uit alle oorden aan. In Potsdam, en ook te Berlijn, waaien de zwart-wit-roode vlaggen halfstok. Men ziet vele dames in rouwkleeren; speciaal in Pots dam is het uiterlijk beeld van de stad aanmer kelijk veranderd door de vele personen, die rouw dragen. W Woensdagmiddag cirkelde een Duitsche vliegmachine, zwart en wit geschilderd, met zwarte rouwlinten aan vleugels en staart, boven het „Huis Doorn". Een groote krans werd uitgeworpen, versierd met 3 na- tonale linten waarop gedrukt stond „Letzter Ehrbeweis an I. M. Augusta Vic toria". Op een der andere linten „E. K L O W. F Stevens en Co." De krans kwam terecht tusschen het toegestroomde publiek. Een oonducteur raapte hem op en moest hein ver dedigen tegen eenige buitenlandsche jour nalisten, die zich ondeT het publiek bevon den en niet nalaten konden aan den krans l0 p.iUKK<en. A ^meïdV f*tel€8ram BerU^n 12 Naar uit „Haus Doorn" wordt bericht, moesten, tegen het aanvankelijke plan in, de rouwpleohtigheden uitgesteld worden. Zij zullen nu worden gehouden te Doorn on Zondag 17 April en te Potsdam op Dlnsda» 19 April. Pensioenwetten. De Memorie van Antwoord is versohenen omtrent de Pensioenwetten voor de land- en zeemacht. Het volgende is er aan ontleend: Aan de opmerking betreffende het raad plegen van de vertegenwoordigers van de organisaties der belanghebbenden zal de ver- eischte aandacht worden geschonken. Ook door de Regeering is overwogen, om in afwachting van het tot stand komen der nieuwe militaire pensioenwetten, maatrege len te treffen ter tegemoetkoming aan de financleele belangen van hen, op wie de be palingen dier wetten van toepassing zullen zijn. Als middel om daartoe te geraken, heeft ook zij gedacht aan het verleenen van een voorschot op het toe te kennen pensioen. De verwezenlijking van dit denkbeeld is echter onmogelijk gebleken, hetgeen in het ant woord nader uiteengezet wordt. Ook de indiening van voorstellen tot tijde lijke verhooging der standpensioenen is overwogen, maar afgestuit op verschillende bezwaren. Deze zou niet eenvormig kunnen zijn. Dat er geen Bevorderingswetten zijn in gediend, vindt de oorzaak hierin, dat de aan wijzing van deze wetten niet van principiee- len aard is en de regeering de opmerkingen op de pensioenwetten eerst liever wilde af wachten. De regeering is het overigens niet eens met hen, die gelijktijdig een wachtgeld- regeling voor militairen benéden den rang van officier 'bepleitten. Het wachtgeld kan worden geregeld bij K. B. Het denkbeeld, om op grond van de daar voor aangevoerde redenen aan het bedrag van het pensioen Indexcijfers ten grondslag te leggen, komt de regeering inderdaad zeer aantrekkelijk voor. Maar dan moeten ook de traktementen op Indexcijfers worden opge- bouwd, en nog meerdere salarissen, zoodat hiervoor een afzonderlijke wet noodig ware. De Minister zou het betreuren, indien de behandeling van deze wetsontwerpen zou moeten wachten op die van de burgerlijke ambtenaren. Terugwerkende kracht wenscht de Minister niet aan de regeling te geven. Voor velen zou dit neerkomen op een ver laagd pensioen, zóoals in het antwoord nader uiteengezet wordt. Ook het denkbeeld, dat neerkomt op het verleenen van terugwerken de kracht aan de aangehaalde wetten van 1912 en 1915 ls overwogen, dooh die maatregel zou dan naar het oordeel van den Minister, even eens moeten gelden voor alle andere groepen van gepensionneerden. Daar voor alle deze categorieën het pen sioen met 40 pCt. is verhoogd, gaat het niet aan om de gepensionneerde (militairen in eene gunstige uitzonderingspositie te brengen door hunne pensioenen bovendien nog met een zeker percentage te verhoogen. Deze overweging ligt eveneens ten grondslag aan het niet meer verleenen van de bijzondere toelage, die de gepensionneerde militairen, welke de leden hier aan het woord op het oog hebben, over het jaar 1919 hebben ge noten. De pensionneering van de vrijwilligers van den landstorm zal vallen onder de regeling, die gemaakt is voor het reserve-personeel. De regeering vindt het evenwel niet wensche lijk deze regeling in de nieuwe pensioenwei op te nemen. Wel echter ligt het in de bedoeling om ook aan de pensionneering van dat personeel de bezoldiging ten grondslag te leggen in den zelfden geest als zulks thans geschiedt voor het actieve leger. Tenslotte wordt met betrekking tot de ar tikelen een en ander medegedeeld, waaraan wij het volgende ontleenen. Door in het tweede lid van art. 12 een be paling op te nemen, krachtens welke de door sommige leden nader aangeduide tijd, bij de luchtvaartafdeeling doorgebracht, voor pen sioen dubbel wordt berekend, zou ten aanzien van de marine een onbillijkheid worden be gaan. Ten aanzien van de opmerkingen, welke uitsluitend betrekking hebben op de artike len van de Pensioenwet voor de Zeemacht, wordt het volgende ontleend: De Minister wenscht niet over te gaas tot invoering van evenredige pensioenen bij dt Marine, zelfs niet wanneer in de wet een be paling werd opgenomen, waarin wordt voor geschreven, dat het recht op evenredig pen sioen voor de militairen behoorende tot de zeemacht niet bestaat, indien en zoolang de eischen van den dienst de toepassing van de desbetreffende wetsbepaling niet gedoogen. Er bestaat geen aanleiding om den directeur van het staf muziekkorps der marine voor zoo veel betreft den voor langdurlgen dienst ver- eischten diensttijd gelijk te steilen met d« officieren van den geneeskundigen dienst. De Minister meent het door hem ingenomen standpunt ten aanzien van het niet dubbel tellen van den tijd, door personeel der zee macht op de heen- en terugreis naar en van de koloniën buiten de keerkringen doorge bracht, te moeten handhaven. I Wanneer deze tijd dubbel zou tellen, zo® consequent daaruit moeten volgen, dat da duur van iedere reis buiten de keerkringen dubbel wordt berekend. Er is een kenmer kend onderscheid tusschen militairen der landmacht, die naar de Koloniën worden over gevoerd en voor wie de voordeelen van he» verblijf aldaar reeds bij den aanvang der reis beginnen, en de militairen der zeemacht, wier beroep op het water ligt, en die eerst bij aam komst in de heete luchtstreken aanspraak kunnen maken op vergoeding. Dezelfde %e' dachtengang leidt er toe om den tijd, die °P i reizen, van uit de Koloniën ondernomen, bul- ten de keerkringen wordt doorgebracht, m* dubbel te tellen. Deze reizen vormen vaa» een welkome afwisseling en geven verad* ming van den arbeid in het verzengend kJ1' maat, zooals ook in het Voorloopig Versla» wordt toegegeven. In strijd daarmede acht de Minister de op' merking, dat. alle onaangenaamheden, een verblijf in de tropen verbonden, bij kor]f reizen buiten de keerkringen blijven voort bestaan. In een maatregel van bestuur zal woro«D aangegeven, welke der aan de brevetten' veh bonden toelagen, voor zoover ze uit hun aa niet als tijdelijke zijn te beschouwen, in pensioengrondslag behooren te worden op genomen. Deze toelagen zullen derhalve v»" invloed zijn bij 'het bepalen van het P*5» sioensbedrag. Voor het verleenen van toeslag op het pensioen aan de houders brevetten bestaat dan ook geen aanleiding- Zi« verder tweede SPOORSTRAAT 49 Tel. Intero. 40, Is het goedkoopste adres voor ver- hulzingen binnen, zoowel als buiten de stad, door vlugge bediening, prima materieel en uiterst lage prijs. Gaat U verhuizen Neemt de proef. i - Duitsche kolen naar Italië en andere landen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2