dmJtïJur iw"1ua Correspondentie. Den heer S. N. B. Wij zijn het met u eens, dat het onderwerp nog lang niet uit geput is. Doch wij zijn van meening, dat een eourant als de onze nu juist niet in de eerste plaats in aanmerking ikomt om dergelijke kwesties nog verder uit te spinnen. UIT DEN OMTREK. Gemeenteraad van Anna Paulowna, Anna Paulowna. 7. MARINEBERICHTEN. LEGERBERICHTEN. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, MARKTBERICHTEN. Haven te Nleuwedlep. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. De S. D. A. P. en het vetlioucler»- s c b. a p. In „De Gemeente", orgaan van de Vereen, van soc.-dem. gemeenteraadsleden, bespreekt de heer W. H. Vliegen het ge val-Van Leeu wen in Utrecht, en bepleit daarby een zekere mate van 'zelfstandigheid van den wethouder tegenover zyn party-fractie in niet-princi- pieele zaken. Het ljjkt erg eenvoudig, dat de wethou ders de vergadering der Raadsfracties by- wonen en, vóór zy in het colfege stelling nemen, de Raadsfractie consulteeren. In vele gevallen kan dit niet, vooral niet wan neer het zaken betreft, die door andere wethouders zijn of worden voorbereid óf waarvan de voorbereiding met velerlei oommissies en andere colleges en autoritei ten moet plaats hebben. In de vergadering van B. en W. kunnen onze wethouders niet zeggen: ik heb nog geen (meening, ik moet die eerst by de Raadsfractie gaan halen. En zoodra ze een meening hebben uitge sproken, zitten ze min of meer vast. Soms ook meent een wethouder volkomen in den fractie te handelen, terwyl later blykt, dat dit niet het geval is. De heer Vliegen erkent, dat een wethou der, als lid .van een gemengd ooilege, niet meer in die mate partijman kan zijn als een gewoon raadslid Hy moet de gemeente mee besturen en rekening houden met de ver houdingen in den Raad. Voordrachten die verworpen worden, of althans fculke, waarvan hy te voren weet, dat ze verworpen worden, dienen tot niet». Wanneer men een conve nant heeft aangegaan, moet men zich aan dat convenant eeriyk houden, ook al zouden de partijwenschen .voor het oogenhlik verder gaan. Hier staat tegenover, dat de beoordee ling der .zaken door de Raadsfractie niet te voren aan vaste banden kan worden ge legd, en het eene lid of het paar leden, dat wethouder is, moet niet doen alsof zy met de fractie niet te anaken hebben, en niet vergen, dat de fractie steeds 'goed zal vin den wat zy, zonder haar erin te kennen, hebben gedaan. De vraag js er vooral een van goeden wil en van elkaar begrypen. In het Utrechtsche geval leek een en ander nogal zoek. Men had het contact verloren. In iedere groote raadsfractie zyn de uit- eenloopende meeningen, die in de party bestaan, vrywel altijd vertegenwoordigd. Er zyn in den regel elementen, die steeds op uitersten uit zyn, die b.v. van finan- cieele verantwoordelykheld niet willen we ten en tegen conflicten maar zelden opzien. Vooral bij zulke leden, die een bepaald wet houderschap liever vandaag dan morgen zien eindigen, is de stemming om wat toe te geven maar gering. Voor een party, die in het politieke en maatschappelijke leven als oppositie is ge- groeid, is het niet eenvoudig om zich te vinden in de positie van regeeringsparty. De nieuwe Militiewet. Uit een artikel van „De Vrijz.^Democraat" over de nieuwe dienstplichtwet: Er zal, als de nieuwe dienstplichtwet tot stand komt, niets veranderen. Wie radicale verbetering wil, moet vasthouden aan het stelsel van den oefenplicht. By dat stelsel zal het slechts gedurende enkele weken noodig zyn, de oefenplichtigen onder de wapenen te hebben. Men zal de kazernes alle kunnnn missen, omdat die enkele weken kunnen wor den gekozen in een zoodanigen tyd van het jaar, dat de oefening in kampementen mo- gelyk is. Dit geeft al dadelijk een aanzienlyke besparing op de kosten van huisvesting. Het maakt voorts mogelyk, dat gedurende den verderen tyd van" het jaar beroeps-personeel beschikbaar is, om over het geheele land ver deeld in de onmiddellyke omgeving van hun woonplaatsen aan de oefenplichtigen onder richt te geven. Die oefenplichtigen kunnen dan worden verdeeld in kleine ploegen, ter wyl iedere ploeg slechts gedurende enkele uren per week zich plaatseiyk behoeft ts oefenen. Het spreekt vanzelf, dat de officie ren en onderofficieren, die het leger van oefenplichtigen zullen moeten aanvoeren, uit de oefenplichtigen moeten worden opgeleid. Het beroepspersoneel kan dan beperkt wor den tot enkele honderden voor het geven van opleiding, wat weer met zich brengt een be sparing van tientallen millioenen op de sala rissen. Het nieuwe stelsel van den Minister zal daarentegen groote financieele offers vorde ren. Het is waar, dat het kernleger, dat met beroepspersoneel wordt geëncadreerd, kleiner zal zyn dan het tegenwoordige leger. De Mi nister zal daardoor wel een aantal officieren en onderofficieren kunnen missen. De be sparing, die dit geeft, wordt echter geheel te niet gedaan door de kostbare uitrusting, die de Minister aan dat kleine leger wil geven. De ex-kroonprins. Het „N. v. d. D." bespreekt, in verband met het avontuur van ex-keizer Karl, de mo- gelykheid, dat ex-keizer Wilhelm of de ex- kroonprins ook nog eens iets dergelyks zou willen beproeven, waardoor onze regeering in groote ongelegenheid zou komen. Men begrype ons wel, zegt het blad: het is de vraag niet of zoo iets waarschynlyk, maar of het practisch mogelyk, uitvoerbaar zou zyn, in het waariyk niet ondenkbare geval, dat de omstandigheden, in ons nog altyd zeer onrustige Europa, voor zulk een avontuur plotseling gunstig werden. Het Nederland- sche volk zou alle recht hebben, in dat geval, zyn regeering een nonchalant optimisme te verwyten, dat om land duur te staan zou kunnen komen. Want het ergste hierby is de nog altyd ongeregelde toestand, waarin de ex-kroon prins verkeert. Indien men hem, evenals aan zyn vader, een vaste, hem passende verbiyf- plaats had aangewezen een villa in Dom burg, om Iets te noemen dan zou men kun nen hopen, dat de ex-kroonprlns kalm zyn kool zou blyven planton. Maar Wlorlngon, don eenen winter na den anderen! Waartoe dient het toch dezen man wlons „itntus" nog steeds niet officieel vantgesteld sohynt iS 'l'V T nöBr eon te verbannen? Het 1» alsof men de avonturenzucht door ver< veling en eenzaamheid wil uitlokkon.Zulk een verblijf kan Immers niet andere dan voor* looplg zyn! LAATSTE BERICHTEN. Uitsluiting te Dresden. Dresden, 14 April. Heden ia de ver wachte uitsluiting in de cigarettenfabrieken te Dresden een feit geworden. De uitsluiting omvat meer dan 10.000 arbeiders. Men ver moedt, dat de uitsluiting langen tyd kan du ren, daar de afnemers groote voorraden En- gelsche en Amerikaansche cigaretten aange kocht hebben. De veenbranden ln Drente. Emmen, 14 April. Nadat ln Weerdinger- veen e. o. het vuur door den gisterenmiddag opgekomen westenwind feller was aange wakkerd, zy'n tot op heden 9 huizen in de asch gelegd. Ook de stoomspuit uit Meppel ia gisterenavond gearriveerd en direct In werking gesteld. Indien de regen een dag of wat aanhoudt, zal meer blusschingswerk verricht worden dan door een groot aantal brandspuiten kan geschieden. Gisteren is ln de buurt van Weerdinger- veen en Roswinkelerveen veel turf verbrand. De burgemeester van Eimmen en de Com missaris der Koningin waren hedennacht tot. half twee in de veenstreken, teneinde den toestand opnieuw op te nemen en de midde- len to beramen, welke noodig zijn om fatft vuur geheel te doen smoren. Te Emmen is gisteren een vergadering ge houden van arbeiders, doch van het resultaat der besprekingen lekt niets uit. De staking ln Engeland. Londen, 14 April. De electrlelens heb ben eveneens besloten aan de steking del te nemen. Red. Held. Crt. gehouden op Dinsdag 12 April, des namiddags 3 uur. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter, burgemeester Lovink, opent de vergadering waarop de secretaris, de heer C. Keyzer, de notulen leest, welke zonder op- of aanmer kingen worden goedgekeurd. Na eenige mededeelingen van getroffen maat regelen en besluiten, welke alle zijn goedge keurd, volgt bespreking omtrent electriflcatie der gemeente, .waaruit blijkt, dat deze nog niet voor elkaar is. Daar niets meer in de gemeente gedistri bueerd wordt, wordt het Levensmiddelenbedrijf opgeheven. De heer C. Keizer, directeur van het Distributiebedrijf, heeft eervol ontslag bekomen, met dank voor de goede diensten, door hem bewezen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten en mede op grond dat het bevorderen van onderwijs wenschelijk wordt geacht, stellen B. en W. voor, om de verordening tot heffing van schoolgeld voor kinderen die te Alkmaar school gaan, in te trekken, met welk voorstel de Raad zich kan vereenigen. Van den heer C. Liefhebber is een verzoek ingekomen tot wijziging der rooilijn aan den Noorder MSlenvaartweg, terwijl van den heer C. Sweris een adres is ingekomen, om dit verzoek niet toe te staan. Beide adressen worden uitvoerig besproken, waarna ten slotte de heer Liefhebber de overwinning behaalt met 7 tegen 4 stemmen. De afdeeling „Anna Paulowna" van de ver- •eniging tot afschaffing van alcoholische dran ken, verzoekt om gebruik te mogen maken van de gemeentelijke aanplakborden. Met alle respect voor het nobele streven der afdeeling, achten B. en W. het toch minder gewenscht, dat particulieren van die borden gebruik zou den mogen maken. Want waar toch is dan de grens? De heer K. Keuris stelt voor, om het ge bruik aan particulieren toe te staan, voor zoover er plaats is. De heer D. Stammes kan zich hiermee best vereenigen en vindt, dat men zich dan tot den gemeentebode zal heb ben te wenden. Ten slotte wordt besloten, dat men zich voor dergelijke verzoeken tot den Raad zal hebben te richten, die elke aan vrage afzonderlijk zal beoordeelen. Van Ged. Staten is ingekomen een advies omtrent ontwerpregeling der jaarwedden van den burgerlijken stand. Dienovereenkomstig stellen B. en W. voor, de jaarwedde op 400 gulden te bepalen, welk voorstel wordt goedgekeurd. Met betrekking tot een voorgestelde wij ziging der verordening tot heffing van een hoofdelyken omslag, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, voor den tyd van 1 Januari 1921 tot 1 Mei 1922 één aanslag op te leggen en deze aanslag alsnog door eigen admini stratie te doen innen, wordt besloten, voor- loopig een afwachtende houding aan te nemen en inmiddels eens te zien, hoe in andere ge meenten omtrent deze aangelegenheid wordt gehandeld. Tot commissie van bijstand by het bepalen van den hoofdelyken omslag worden benoemd de heeren K. Keuri3, Jansen en D. Lubbert. De heeren J. C. Geerligs, B. de Vries, K. L. van Gorkom en N. Raap, die aan de beurt van aftreding zyn, als leden der commissie tot wering van schoolverzuim, worden her kozen. Vastgesteld wordt de verordening, rege lende de samenstelling en inrichting der com missie van plaatselijke schooltoezicht. Tot leden dier commissie moeten volgens de wet gekozen worden minstens vyf leden en wel één onderwijzer eener openbare schóól, één onderwijzer eener bijzondere school, één ouder van leerlingen op een openbare en één ouder van leerlingen op een bijzondere school. De lijst van aanbeveling bevat de volgende dub beltallen: K. L. van Gorkom en B. de Vries; W. Tanis en A, 8mit; C. Keijzer en J, A. WaiboerH. Weijtand en A. van den Berg; mevr. H. Lovink—Veenstra en mevr. J. Wy- deues Spaans—Bakker: Benoemd worden Mevr, H, Lovink-Veenstra •n de heeren W, Taml», 0. Keijzer, H. Weij- land en C. Kooiman Daar het onderwij» in de nuttige hand werken niet zonder groot bezwaar onder ichooltijd gegeven kan worden en het door B. en W. onbillijk wordt geacht, dat de onder wijzeressen eenige uren per week zonder ver goeding dit onderwijs buiten de gewone schooltijden zouden geven, stellen zij voor, vakonderwijzeressen voor de nuttige hand werken te benoemen tegen 2 gulden per wekelijks lesuur en wel aan school III ge durende 2 uur en aan de scholen I en II gedurende 4 uur per week. De heer Jansen zou deze belooning ook wenschen voor de bijzondere scholen. Voor zitter beweert, dat dit niet aangaat, wyl van de schoolregeling aldaar aan den Raad niets bekend is. De heer Jansen zou dan de be handeling van dit punt nog wat willen aan houden, tot hy zich van de lesregeling aan de bijzondere scholen op de hoogte zou hebben gesteld. Andere leden vonden, dat er heelemaal geen reden is, om dit punt niet in behandeling te nemen. De heer Looy meent, dat ook andere leerlingen dan die van de Gemeentescholen in de gelegenheid moeten gesteld worden om dit vakonderwijs by te wonen en dat er heel goed een billijke regeling te treffen zal zyn, waardoor die kinderen niet al te ver hebben te loopen. De heer K. Keuris sluit zich hierbij aan. verklarende dat de relegie toch zeker niets met het onderwijs in de nuttige handwerken heeft uit te staan. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aange nomen, met deze uitbreiding evenwel, dat het bedoelde vakonderwijs ook door meisjes van de bijzondere scholen mag worden bijgewoond Besloten wordt tot aanbouw van| een lokaal aan school III en in verband hiermee tot uitbreiding met één leerkracht van het per soneel aan die school. Van het Polderbestuur is een verzoek in gekomen, om een bijdrage in de verplaatsings kosten van den opzichter over den Anna Paulownapolder, den heer R. Dekker, wyl deze tevens Gemeente-opzichter is. i Op medisch advies moet de heer Dekker steeds van een gesloten rijtuig gebruik makeni. De Raad be sluit, dat de gemeente 80 gulden in deze kosten zal bijdragen. Het Hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier verzoekt, om gebruik te mogen maken van de gemeentelijke aanplakborden alsmede van een gemeentelokaal voor stem bureau. Beide verzoeken worden toegestaan Tot stembureau zal de Raadszaal ter beschik king worden gesteld. Aan den ambtenaar ter Secretarie wordt een belooning van 75 gulden toegekend voor het opbergen van archiefstukken, wyl dit extra werk is, buiten de gewone bureau-uren verricht. Goedgevonden wordt, om den tuiagrond achter het groepsgebouw onderhands te ver huren voor 25 gulden. De schoolgeldkohieren le kwartaal 1921 worden vastgesteld als volgtSchool 1 (Kleine Sluis) f 111.60; School 2 (Breezand) f 125.92 en school 3 (Oostpolder) f38.68. By de rondvraag informeert de heer Stammes naar de zwarte lijsten van personen, die te veel de herbergen bezoeken. Voorzitter licht in, met een gemoedelijk woord vaak goede resultaten bereikt te hebben en het eerst liever op deze manier probeert, dan plaatsing op de lijst. De heer Koorn heeft den leider der voetbal club by zich gehad met de vraag, of de, ge meente niet een terrein voor de club ter beschikking had. Spreker meent, dat het voetballen er toe medewerkt, de jongelui uit de herberg te houden en beloofde dus aan den leider zijn verzoek in den Raad te bren gen. De heer Koorn krijgt toezegging, dat het zal overwogen worden. De heer Jansen wenscht in de polilie-ver- ordening te doen opgenomen, dat de bakkers hun manden niet meer buiten den wagen hangen, 's Avonds onderscheppen zy op die manier hun eigen licht, hetgeen gevaar op levert. Aan de bakkers zal verzocht worden, in 't vervolg hun mand vóór of achter den wagen te hangen. De heer Jansen vindt, dat er vreeselyk veel gerookt wordt door schoolgaande kinderen. Hy wenscht daarom een rookverbod voor kinderen beneden 16 jaar. Voorzitter belooft onderzoek en overweging van te nemen maat regelen. De heer Lubbert vraagt om een arrestanten lokaal voor den Westpolder. Voorzitter zegt, dat dit er reeds binnen enkele weken zal wezen. Hiermee is de ditmaal zeer lange agenda afgehandeld en volgt sluiting, met dank voor de aangename samenwerking. Dinsdagavond hield de afdeeling „Anna Paulowna", van den moderne landarbeiders- bond, een openbare vergadering in Veerburg, waartoe ook de besturen van de Roomsch- Katholieke en Christelijke bondsafdeéling en voort» alle arbeiders by den land-en tuinbouw waren uitgenoodigd. Je kunt wel zien, zei de heer B. Looy, die de vergadering opende, dat er wat aan den knokker i», want gewoonlijk is de belang stelling voor onze vergaderingen niet zoo heel groot. Nu, de opkomst was ook in één woord reusachtig! We herinneren ons niet, dat ooit de zaal in Veerburg zóó vol is geweest. Zelfs op het tooneel moest plaats genomen worden, om de talrijke bezoekers eenigermate te kun nen bergen. Er hadden namelijk geruchten geloopen, dat de landarbeiders in staking zouden gaan. Vandaar de zeldzaam groote belangstelling. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, verkreeg de heer Kok uit 's Gravenhage, lid van het hoofdbestuur, het woord, die be gon met er zyn vreugde over uit te spreken, dat men eindelijk ook in het Noorderkwartier wakker begon te worden, dat ook hier dè landarbeiders niet langer de willige slaven van het kapitaal wenschten te bljjven. Welnu, het was gelukkig, dat de arbeiders in deze streek begrip van hun rechten begonnen te krijgen, maar die rechten dienden te worden gewaarborgd by collectieve overeenkomst. Niet zooals tot heden, dat de boer zei, je kunt komen werken, zeker, maar tegen zóó veel loon. Spreker houdt daarop, een lange reden, waarin hy den algemeenen toestand na den oorlogjschetst, betoogt met tul van voorbeelden, dat overal, zoowel in binnen- al» buitenland, een streven naar loondruk valt waar te nemen en vindt daarby telken» gelegenheid om de aanwezigen op te wekken tot versterking der moderne landarbelderiorganlsatle, teneinde te kunnen geraken tot een oolleotleve overeen komst tussohen werkgever* en werknemer». Een streven naar loondruk, zegt spreker, heeft ook in den Polder plaats, doch onder den schyn van een nobele daad, De werk gevers willen hier nameiyk de werkeloosheid bestryden. Zy bieden 30 k 85 cents per uur. Waarom bestrijden zy die? Wel, zoolang er één ingezetene werkeloos is, mogen geen Belgen geïmporteerd worden. Weg dus met de werkeloosheid, door ieder die leeg loopt f3.f3.50 dagloon te bieden. Dan kunnen meer Belgen in den Polder gehaald worden die, wegens het valuta-verschil, graag voor dat loon willen werken en zoodoende blyven de loonen op datzelfde peil. "Spreker betreurt het, dat we hebben drie bonden: Waarom, naast de modern aange slotenen nu óók nog een Katholieke en Chris- telyke landarbeidersbond? De confessioneele bonden, zocht spreker met voorbeelden aan te toonen, reden de modern-georganiseerde steeds in de wielen. Wilde men dan niet allen precies hetzelfde? Streefde men dan niet allen naar betere levensvoorwaarden voor zich en zyn gézin? Waarom dan inmenging van anderen gedeeld? Neen, verschil van Gods dienst had met dit streven niets uit te staan. Daaromallen aangesloten by den modernen landarbeidersbond 1 Allen zich vereenigd tot één groote organi satie 'om inplaats van een minimum loon by een maximum arbeidsdag te kunnen bereiken t Een werkdag, die niet te lang is ep een loon dat niet te laag mag heeten Na de pauze werden verschillende vragen door den spreker beantwoord, waarop voor zitter de vergadering sloot, met verzoek, dat de leden en zy die zich als zoodanig wensch ten op te geven, alsmede de besturen der Katholieke en Christeiyke organisatie zouden blyven, tot het honden eener huishoudelijke byeenkomst. Bil Koel Besluit vam den 26en Maart 1921 cjo, 74 ie met ingaag van 1 Mei 1921 bevorderd tot kap.-luit. ter zee de luit. ter ®ee le kl. U. J Hartkamp. Met den 16en April wordt do lult. ter zee 2e kl H. Lindner van Hr. Ma Zeeland tér beschikking ucsteld en vervangen door den luit. tor zee_oeiu. W. R. van der Ben van, Hr. Ms. Wachtschip Wil lemsoord. De volgende plaatsingen, enz. zijn gelast met 18 April: luit ter zeo le kl. T. Akkerman belast met het bevel over Triton; idem A. W. Staverman, onder eorv onth. van het bevel over dozen bodem belast met het bevel over Z 7: idem S. van Same- horst, onder eerv. onth. van 'het bevel over Z geert, ter bescih. Luit. tor zee 2e kl. W. van den Donker is ge detacheerd aan boord van Hr. Ms. panitserdekBahip Zeeland te Willemsoord. Do off-maoh 2e kl. J. A. Steernberg van den Onderzeediensrt to Willemsoord wordt 21 April tijdeliik geplaatst te Rotterdam bij den afbouw yian Hr. Ms. K VI. De off van adm. le kl. H. P. Verschuur la uiit Oost-indië teruggekeerd en wordt ter beschik king gesteld. Luit. tor zee 2e kl. P. van Waasdijk wordt uit Oost-Indië terugverwacht. De off.-mach. 2e kl R. de Vries, thans ter be- ,~ch ik Icing, is bestemd voor den Menst in Oott- Indië. De off.-macih. 2e kl. F. B. Crane ia ontheven van zijn detacheering aan boord van Hr. Ms. pant- serdekschip Zeeland, en weer werkzaam gesteld bij het Kon. Insrt voor de marine to Willomioord. De off.-mach. 2e kl. J. A. Steernberg is mot 21 dezer tijdeliik geplaatst to Rotterdam. (St.ct.) Luit. ter zee So kl. W. R. van der Beu is miet 16 dezer geplaatst aan "boord Hr. Ms. Zeeland, en lulrt. tor ze 2e kl. H. D. Lindner, thans geplaatst aan boord van genoemden bodem. Is met denzelf den datum gesteld tor beschikking. (Stel) De Adelborst le kl. mar.-res. J. La gas wordt 18 April 1921 geplaatst aan boord Hr. Ms. Atjah tot het medemaken van eene oefening van zes achtereenvolgende maanden. De Adelborst le kl. mar.-res. F. W. Groot wordt 20 April overgeplaatst van Hr. Ms. Z 4 naar Z 6. De off.-maoh. 2e kl. H. L. E. van Gelder repa trieert per e.8. „Vondel", van de Mij. Nederland, dat op of omstreeks 7 Mei aa. te Amsterdam word verwacht. Hr. Ms. torpedoboot „Z 6". Hr. Ms. torpedoboot Z 6 wordt 20 dezer te Wil lemsoord in dienst gesteld onder beve' van luit. ter zee le kl. J. C. H. H. Mackay; op dezen bodem worden dan overgeplaatst luit. tor zee 2e kl. E. B. Laooamblé en de on.-mach. 2e kl. C. van der Linde, G. H. Klazinga en H. G. van Niel. Op 9 April 1921 zijn per particulier stoomechip P. Coen uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd: Oppertorpedom. J. P. Lutoen, «chipper J. Goe man, korp.-kok F. J. Meelis en W. M. van Dijk, matrooshofm. G. Th. van Zutphen en J. Goal inga., scheerder R. Wallaart, stokerolieman O. J. Beijer. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Met 9 April 1921: schipper P. H. Jansen van Wachtschip Willemsoord naar Gelderland. Met 14 April 1921: bootsman H. van Tijn van Gelderland naar Onderzeedienstkazerne te Wil lemsoord: ideim J. S. Verheide van Wachtschip Willemsoord naar Gelderland; serg.-torpedist W. Zootjes van Z 8 naar Wachtschip Willemsoord: idem J. J. van Weele van Wachtschip Willems oord naar Z 8. Met 25 April 1921: -serg.-sejner P. Gleijm van Mar.-kaz. Amste: Haan erdam naar Hr. Ma. Eilerts dé Opkomst onder de wapenen. Ten aanzien van de dienfetpl. wier tijdelijk ver leende vrijstelling in 1921 verstrijkt of is verstre ken, en die thans nog niet onder de wapenen zijn gekomen, geldt, het volgende: De aanvang of het vervolgen der eerste-oefening geschiedt: le. door hen, die behooren tot de inf. (ongeacht het bar taljon), wielrijders, cempagniën hospitaalsold., pontonniers, torpedisten, genie (pioniers en ver- lichtingistroepen), of de onberedenen der art. (voer zooveel de opkomst in 3 ploegen plaats heeft), en wier vrijstelling eindigt: vo*v 4 Juni 1921 met het tweede in te lijven gedeelte van de lichting 1921; op of na 4 Juni 1921 en voor 7 October 1921 met het derde In .e lijven ged. van de lichting 1921; op of ma 7 Ootober 1921 met het eerst in te lijven ged. van de lichting 1922: 2e. door hen, die behooren tot de genie (lfinwerkers) en wier vrijstelling eindigt voor 4 Juni 1921 mét het tweede-Jn te lijven ged. van de lichting 1921: op of na 4 Juni 1921 met het eerst in te lijven ged. van de lichting 1922; 3e. door hen, die be hooren tot de onberedenen der art., en wier vrij stelling eindigt voor 5 Augustus 1921 met het tweede in te liiven ged. der lichting 1921; op of na 5 Aug, 1921 met het eerst Jm te liiven ged, der lichting 1922; 4e. door hon, die behooren tot do oav„ en wier vrijstelling eindigt voor 7 Oot, 1921 metohot eerat in to ,111 von ged, der llohtdng ,1922; 5 e, door hen. die behooren tot de genie finten en tel of o diigt voor tsn telefonisten), en wier vrijstelling alt 7 Ooi 1021 met de gonle telegrafli •A telefonisten vau de lichting 1091op i ii« 7 Oot. 1021 mm de genie telegi telefonisten van do Uohtlng 1922. Hei IncW f tel eg ra- llng aiuv- ls- H. ra fisten en hierboven bepaalde nopens liet tïtdstlp van aanvang der 1q oefeiilug geldt tevens ton aanzien van de dienst- ewet, Overplaatsing. BH besl, van dsn Commj. der ssrsts Div., Is de eerg. J. Reuhmun, van het 21e rog. Inf., met ln- gaag van 15 April e.k., overgeplaatst hij het le rag. inf. to Assen. Ondersoek verlofganger». Het ligt in het voornemen van den Min. van Oorlog om d,e militielichtlngen 1918 ei. 19J9, de die der bereden art., dit jaar in Jnni het oiir laatste met uitz. van de Oct.ploeg der cav. en derzoek ibedoeld in art. 92 der Militiewet te doen ondergaan en daarbij te bepalen, dat de verlof gangers dier lichtingen, die deer ziekte, gebreken of anderszins verhinderd.1 zijn to verschijnen, in Nov. of Dec. da.v. moeten worden onderzocht. van 11 en 12 April 1921. ONDERTROUW 1)C. Voorhutisen en G. Neef- V tV, van Wouw en G. J. E. Gregolre; A. J. Vlaming en C. Qulspel: A. Dekker en M. M. 1 hiiimers; C. Dienaar en G. Boerman-, A. H. Rijkere er. M. M H. Deelder. rttvatt4" Muntor en N. Vader, H- Ramler-Beugoling z.; J. A 1 1 lenström-Zon, d.;. N. de Zeeuw-Roodenburg, z.; O. M. Meij er-Klopper, z. Pui-merend, 12 April 1921, "i nnoy** K.G. 89. met cc o.ti c' J3A 3, «topoi» boerenkaas por 50 K.G. 68; 845V> K.G. boter p. K.G. f 2.80-3; 981 run- 'ren- Wö vette p. K.G. f 170-2.10; 776 melke en geide 450-900 20 «tieren; 29 paarden I 200500; 58 vette kalveren Ti. K.G. /2.50 11 stapels fabrieksbaas per 50 K.G. f rijksmerk _73j 3 stapels boerenkaas j bö; oio 1 eren: 185 e gelde 200—50( 75; 1007 nuchtere id. 2Ó-8(f; 269 vette vur- P" K.G. 1.40—1.45; 80 magere id. 60—85; 228, biggen' 33-47; 7.69 schapen f 60-85; 63 kipeie eieren p. 100 stuks f 0.20. 100 stuks 9—9.50; eend- 1000 kievietseieren p. stuk 8TOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Kambangan, arr. 12 April v. Java te A'dam. Baboe, vertr. 8 April v. Balek Pappan n. Fne- mantle. Boeten, uitr., paise. 10 April Gibraltar. Grotius, uitr. pass. 10 April Gibraltar. Kangean, uitr., arr. 9 April te Sabang. Kasimeen, thuisr., paiss. 11 April Gibraltar. Rotti, vertr. 11 April v. Singapore n. Kohsich&ng. Srumatra, v. Djeddah n. Batavia, arr. 9 April to Sabang. Vondel, thuisr., vertr. 8 April v. Singapore. Kon. Hollandsche Lloyd. Gooiland, thuisr., pass. 13 April Dungeness. Eomland, arr. 12 April v. A'dam te New-York. Hol land ia, v. New Orleans m. A'dam, vertr. 12 April v. Plymouth. Limburgia, thuisr., vertr. 13 April v Plymouth. Rijnland, thuisr., pass. 12 April Oueseant. Friisia, arr. 8 April v. A'dam t<© New-Orlean». Sallamd, uitr., arr. 11 April te Montevideo. Gelria, uitr., vertr. 11 April v. Lissabon. Hilversum, thuiar., arr. 11 April te Santos. Limburgia, thuisr., vertr. 11 April v. Yigo. Maasland, thuisr., vertr. 10 April r. Pernambuco. Kon. West-Indische Maildienst. Helder, vertr. 12 April v. Valparaiso n. Talcahuano Prins der Nederlanden, thuisr., pass. 12 April Dungeness. Ardiover, vertr. 12 April v. Iqulaue n. Hampton Roads. Crynssen, thuisr., vertr. 12 April v. Plymouth n. Havre. Baam, v. Punta Arenas n. Boeten, pass. 0 April Lima. Holland—Amerika Lijn. Eemsdiik, arr. 13 April v. San Francisco te R'daim. Nieuw-Amsterdam, vertr. 13 April v. R'dam n. New-York. Noordam, arr. 13 April v. New-York te R dam. Moerdijk, arr. 10 April v. R'dam te San Pedru. Andijk, vertr. 7 April v. New-Orleans n. R'dam. Maartensdijk, v. R darn n. Cuba, Mexico en N.-Or- leants, pass. 11 April Oueasant. Rotterdam, vertr. 9 April v. New-York n. R dam. HollandAustralië Lijn. Bandoeng, thuisr., vertr. 8 April v. Adelaido. Djebrea, thuisr., vertr. 10 April v. Genua. HollandBritsch-Indië Lijn. Bolton Abbey, uitr., arr. 11 April to Bombay. St. Augustine Abbey, uitr., vertr. 12 April v. Bombay. Vechtdijk, thuisr., pass. 11 April Gibraltar. Holl. O.-Azië Lijn. Aldebaran, thuisr., pass. 11 April Fdnisterre. Alderamin, thuisr., vertr. 12 April v. Shanghai. Ameland, thuisr., pass. 12 April Ouessant. Brielle, uitr., vertr. 19 April v R'daim n. Hamburg. Aleer, uitr., arr. 10 April to Singapore. Holland—Afrika Lijn. Clio, uitr., vertr. 9 April v. Zamzlbar n. Beira. Wieringen, thuisr., pass. 12 April Gibraltar. Delft, thudsr.. vertr. *8 April v. Delagioabaai. HollandWest-Afrika Lijn. Amst eist room, uitr., vertr. 12 April v. Dakar. Drechtstroom, uitr., arr. 5 April te Massamedea. Mont Cenia, uitr., arr. 11 April te Sekondee. Mercurius, thuisr., vertr. 11 April r. Dakar Dl Rufisque. Poseidon, vertr. 12 April v. A'dam n, Weat-Afrika. Oberon, uitr., vertr. 8 April r. Lagos n. Calabar. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Jagersfontein, uitr., pass. 9 April Ouessant. Rotterdamsche Lloyd. Kediri, v. Australië n. R'dam, paaa. 12 April Oueseant. Malang, uitr., vertr. 12 April v. Port Said. Patria, wordt 14 April v. Batavia te R'dam ver wacht. Rindjani, thuisr., paas. 12 April Malta. Buitenzorg, thuisr., vetrr. 12 April v. Djeddah. Djember, vertr. 7 April v. Batavia n. R'dam. Jacatra, arr. 11 April v. Fremantlo te Newcaelje. N.Z.W. Ternato, uitr., pass. 11 April Malta- Toto., vertr. 11 April v. Fremantle. W'ilis, uitr., vertr. 11 April v. Suez. Medau, uitr., arr. 8 April te Singar-ore. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Procyon, v. Santos n. R'dam, paas. 11 April Fl- nisterre. Alk'add, uitr., vertr. 12 April v. Antwerpen en pass. Vlissingen. Sirraih, uitr., arr. 10 April te Rio Janeiro. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Stentor, v. Japan n. A'dam, arr. 10 April to Suez. Éurymedon, v. A'dam n. Batavia, arr. 9 April te Port Said. Keemun, v. Japen n. A'dam, arr. 8 April te Pont SwettenhauL Java-—New-York Lijn. Saparoea, v. New-York n. Java, axr. 9 April te Sabang. Sloterdijk, v. New-York n. Java, vertr. 7 April v. Sabang. Sommelsdijk, v. Java n. New-York, arr. 11 April to Port Said. VISSCHERIJBERICHTEN, 12 April 1921. Aangevoerd door 36 korders: 2860 middelton gen p. stuk 0.35—0.40; 1600 kleine tongen p. stuk 0.15; 2 tarbotten p. stuk 7—8; 228 kieton kleine schol p. kist 4.50—6: 88 kisten schar p. kist f 1—1.50; door roggenvisschere200 roggen p stuk 1.20—1.40: door trekkers: 1456 tal na- ring R, tal 0.70—i; door 1 geepvlseaher: 1 tal geen 86.50. 18 April 1921. Aangevoerd door 17 korders i 1860 middeltongen R. «tuk f 0.30—0.40 000 kleine tongen p. «tuk f 0.16: tarbotten p stuk f 7-8: 4 kisten zet- •fdtol PlVIsL12i 180 kleteii klein» schol p kl«t 5-6,60; 22 ketsn schar i>. kirt,7 1—1,60; door trekkers; 725 tal haring p. t*l 0.76-1: 10 tal geep p, tal 80—84. 18 April 1021. Aangokomen van Amsterdam en waar Odessa da Nederlsndeoha schoener Pihlja". ;r\ £-•

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6