BINNENLAND. De loodsdlenst In de Wielingen. (Schriftelijk beantwoorde vragen). Op de vragen van den heer De Kanter betreffende den loodsdlenst in de Wielin gen, antwoordde de Minister van Marine a. i.: Het is juist, dat voor de Wielingen een Nederlandsche loodsschoener bij de Wande laar is gestationneerd, terwijl onmiddellijk daarvóór naar de zeezijde zich een Belgische stoomloodsboot bij de West-Hinder gesta tionneerd is, zoodat het Nederlandsche loods wezen ter plaatse minder is toegerust dan het Belgische. Ook vóór den oorlog, toen de loodsdienst voor de Schelde, zoowel door België als door Nederland, uitsluitend met zeilschoeners werd uitgeoefend, had België steeds meer materieel en personeel in dienst dan Nederland. Het is echter niet juist, dat de gevolgen van de minder goede toerusting van hét Ne derlandsche loodswezen voor de Wielingen, in vergelijking met het Belgische loodswe zen aldaar, zich zouden afspiegelen in de vermelde aantallen van beloodste en 11 iet be- loodste schepen, want die aantallen zijn voor het grootste deel het gevolg van andere fac toren, terwijl daarenboven do meer of min der goede uitrusting van het Nederlandsche loodswezen voor de Wielingen slechts van invloed kan zijn op de getallen, welke be trekking hebben op de Wielingen, doch niet op die voor het Oostgat gegeven. Bovendien kan, wat de Wielingen betreft, het station- neeren van een Belgische stoomloodsboot bij de West-Hinder op de cijfers over Jan. niet en op de cijfers over Febr. slechts ge deeltelijk van invloed zijn geweest, want die stationneering dateert eerst van half Febr. Behalve den bovengenoemden loodsschoe ner voor de Wielingen, stationneerde Neder land 9 Febr. j.1. een loodsschoener op een vooruitgeschoven post voor de Wielingen, namelijk bij Düngeness. Ook de aanwezig heid van dezen schoener was van invloed op de gegeven cijfers over Febr. en Maart. Die invloed was wel is waar nog gering, doch zal, naar verwacht mag worden, geleidelijk toe nemen naar gelang de scheepvaart door de ondervinding meer bekend wordt met het feit, dat weder reeds bij Düngeness loodsen voor de Schelde zijn te bekomen. Onder de factoren, hierboven bedoeld welke van grooten invloed zijn op het ver kiezen van een Belgischen zeeloods boven een Nederlandschen zeeloods, behoort vooral genoemd te worden het feit, dat Antwerpen en Gent Belgische havens zijn, aangezien vele gezagvoerders in dat feit alleen reeds aanleiding vinden -een Belgischen zeeloods te nemen om de Schelde binnen te komen hoewel die Belgische zeeloods, evenmin als de Nederlandsche zeeloods, het schip tol Antwerpen of Gent brengt, daar hij voor d< reis op de rivier door een binnenloods (Ne derlandschen of Belgischen naar keuze van den gezagvoerder) wordt vervangen. Het verkiezen van een Belgischen loods boven een Nederlandschen loods wordt bo vendien krachtig in de hand gewerkt door de Belgische kantoren op de plaatsen van bestemming. Hoewel niet kan worden nagegaan op wel ke gegevens het cijfer 6 berust, genoemd als het gemiddeld aantal schepen, die per dap Düngeness passeeren met bestemming naai de Scheldehavens, moet de vraag, of de Mi nister van meening is, dat de niet gelijkwaar dige toestand in de Wielingen niet wordt goedgemaakt door de ligging van een loods schoener te Düngeness, bevestigend worden beantwoopd. De aanwezigheid van dien schoener kar den niet gelijkwaardigen toestand niet goed maken, zij heft alleen de niet-gelykwaardig- heid voor een deel op. Voor zoover gevraagd wordt, of de Minis ter het in het belang van een goede functi- onneering van ons loodswezen op de Schelde niet noodzakelijk acht te bevorderen; dat de achterstand" van ons materieel voor de Wie lingen, bij vergelijking met het Belgische loodswezen, wordt opgeheven, teneinde onze loodsen in staat te stellen scherp te concur- reeren in het beloodSen van- schepen, die niet in elk geval een loods van een bepaalde nationaliteit verlangen, moet het antwoord luiden, dat de Minister dat niet noodzakelijk acht. Het voeren van concurrentie schept geen noodzakelijkheid tot het steeds volgen van België in zijn streven om meer materieel en personeel in dienst te hebben jdan zijn con current, daar, zooals het geval is, dat meer dere in het belang van de scheepvaart on- noodig is. Bij een aahmerkelijke verminde ring van het thans aanwezige Nederlandsch en Belgisch materieel en personeel zou het belang van de scheepvaart nog ruim voldoen de worden gediend. Uit het -bovenstaande volgt, dat, in aan merking genomen, de bijzonder groote ver liezen voor de schatkist, als gevolg van de hooge kosten, welke aan de uitoefening van den loodsdienst met stoomvaartuigen zijn verbonden, en de plicht van de Regeering om in de tegenwoordige tijdsomstandighe den nog meer dan vóór den oorlog het geval was, alle niet strikt noodzakelijke uitgaven te vermijden, de Minister, tenzij door thans niet te voorziene omstandigheden gedwon gen, niet kan bevorderen, dat in de Wielin gen in plaats van de zeilvaartuigen stoom- loodsbooten ten minste in even groot aantal als de Belgische in dienst worden gesteld. Beperking van het verbod van hertrouwen. Tot nu toe verbiedt de wet dat twee ge scheiden echtgenooten hertrouwen kunnen. Daar het niettemin herhaalde malen voor komt, dat gescheiden echtgenooten vergun ning vragen tot het aangaan van ëen nieuw huwelijk,, en deze verzoeken steeds moeten worden afgewezen, is thans een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend om dit ver bod van hertrouwen te beperken. Waar voor den minister de rechtsgrond voor het onderhavig voorstel hierin is gele gen, dat voor hen, die berouw hebben, de ge legenheid moet openstaan, om hun betere gezindheid in een daad om te zetten, moest hij evenwel toezien, dat tegelijkertijd waar borgen tegen misbruik van de geboden ge legenheid tot hertrouwen werden in het le ven geroepen. Vooreerst laat het ontwerp de hereeniging .slechts eenmaal toe. Gehuwde menschen, die scheiden, daarna met elkander hertrouwen, om tenslotte nogmaals den band te verbre ken, scheppen een vermoeden, in hun na deel, te weten, dat hun berouw niet oprecht is geweest. De tweede voorwaarde, die het ontwerp stelt, beoogt, partijen de gelegenheid te ge ven. goed te overwegen, of zij den band, dien zij vroeger, althans één van beiden, wensch- ten verbroken te zien, thans weder wenschen aan te knoopen. De voorgestelde beperking komt tegemoet aan een in de praktijk gebleken behoefte. Zy voorkomt tevens, dat zij, die de door hen ge- danen stap berouwen, onwettig gaan samen leven, het wettig verbod ten spijt. De minister is van oordeel, dat de openbare orde er mee wordt gebaat, wanneer voor de gescheiden echtelieden de mogelijkheid wordt geopend om door een wettige hereeniging van hun veranderde gezindheid te doen blij ken, terwijl daarenboven de belangen der be trokkenen zeer wezenlijk worden gediend. De buitenlandsche wetgevingen hebben het verbod van hertrouwen niet opgenomen of het doen vgrvallen. Het ontwerp beschouwt de hereeniging van gescheiden echtgenooten formeel als een nieuw huwelijk, waarbij echter uitdrukkelijk de gelegenheid is ontnomen om de vermo gensrechtelijke verhouding op deze wijze te veranderen, waartoe het nieuwe ontwerp ove rigens aanleiding kan geven. Bijsnelheid verhoogd. De gemeenteraad van Sohoterland besloot voor eenigen tijd de maximum-snelheid van auto's en motorrijwielen in de dorpen te be palen op 12 KM. Daarop kwam een schrijven van Gedepu teerde Staten, naar aanleiding van een advies van den directeur van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf om die snelheid te verhoo- gen tot 15 KM. B. en W. en de gemeente-architect hebben nu zelf een onderzoek ingesteld, door per auto door verschillende dorpen in de ge meente te rijden. Algemeen was hun oordeel dat een snel beid van 20 K.M. geen gevaar oplevert en niet verminderd behoeft te worden. De gemeenteraad besloot na deze mede- deeling de snelheid van 12 tot 15 KM. te verhoogen. Nederlandsche Bond van Belastingbetalers. Wij ontvingen een circulaire van het Hoofdbestuur van den Nederalndschen Bond v. Belastingbetalers. Deze bond is ontstaan uit een in 1919 te Utrecht gehouden protestver- 'gadering van belastingbetalers inzake het steeds meer en meer opdrijven der belastin gen. Deze Bond stelt zich ten doel, door te ijveren voor een eoonomische huishouding van Staat, Provincie en Gemeente, den be lastingdruk voor het Nederlandsch volk-in- zijn geheel merkbaar te verlichten. Hij staat ouiiten politiek of godsdienst, maar tracht pressie op de diverse partijleiders uit te oefe nen om de gelofte tot bezuiniging inderdaad ook na te komen. De Bond telt op het oogenblik: 10.000 leden en gaat aldus de circulaire in zeer radi caal-economische richting. Blijkens een circulaire, die thans op groote schaal door den Bond verspreid wordt, be strijdt de Bond niet alleen alle overdreven overheidsbemoeiing, maar wil hij tevens de oureaucratie in al haar vormen vernietigen, wil hij aan het Rijk van heit ambtenarendom met zjjin tot systeem verheven geldvermor- sing een eind maken, en wil hij eveneens de willekeur van den fiscus finaal afschaffen. De Bond verklaart zich verder tegenstan der van gecompliceerde belastingstelsels: één Rij'ksinkiomstenbelastmg zou in hoofdzaak voldoende zijn; gemeente en provincie zou den hier dan haar opcenten tot een bij Rijks wet bepaalde maximum kunnen opleggen. Voorzitter van den Bond is dr. v. d. Myle, arts te Heeze, (N.B.,) secretaris, J. Schouten, Statenlaan 10, Bussum.^ Contracten zonder termijn. Voor de Zutphensche rechtbank is dezer dagen een belangrijk vonnis gewezen in een geschil over eigendomsrecht. De gedaagde had met de eischeres in 1915 een overeenkomst gesloten betreffende een boerenerf onder Wijhe, waarbij gedaagde zich verplichte het erf voor 1700 aan de eischeres te verkoopen, zoodra deze dit wenschte. De eischeres verklaarde vijf jaar later, in 1920, van dit verkooprecht te willen gebruik maken. De gedaagde verkoos niet tot de overdracht mee te werken, en werd derhalve gedagvaard. De rechtbank verklaarde echter de vorde ring niet-ontvankelijk, daar in de overeen komst geen termijn wordt genoemd, of schoon de aard in het contract dit wel mee brengt. Hot gaat niet aan, dat de wederpartij bevoogd zou zijn ten allen tijde tot een over eenkomst van koop en verkoop te noodzaken. Volgens deze uitspraak is een voor onbe- paalden tijd gesloten overeenkomst dus waar deloos. Het Russenpetitionnement. Zooals men weet, wordt door den Bond van Nederlandsche Beleggers een z.g. Russen petitionnement georganiseerd. Het Bestuur van dien Bond wil de Regeering ervan door dringen, dat voor de gedupeerde houders van Russische fondsen ook wel eens iets mag worden gedaan. In een request aan H. M. de Koningin wordt nu de wensch uitge sproken, dat de Regeering Russische obli- gatiën tegen afgifte van certificaat over neemt, op welke certificaten bij wijze van voorschot door de Regeering een rente zal worden betaald. Middelerwijl vertrouwt de Bond, dat de Regeering niet stil zal zitten, maar dat zij in Rusland concessies of mono polies zal weten te verwerven, uit welker op brengst de regeering tot een geregelde rente betaling aan de certificaathouders in staat zal zjjn. Naar wij vernemen, is dit Russische peti tionnement reeds door vele duizenden Neder landers geteekend. Het zal in den loop van Mei aan H. M. de Koningin worden aange boden. Het behoeft geen betoog, dat het succes van het Petitionnement van het aantal hand- teekeningen afhangt. Ieder, die zich het lot van de ongelukkige houders van Russische obligatiën aantrekt, doét dientengevolge goed, zijn medewerking aan de Petitionnementsbeweging alsnog te verleenen. De secretaresse van den Bond van Nederlandsche Beleggers, Mr. A. Bruyning- van Wallinga, Keizersgracht 158, Amster dam, verstrekt gaarne nadere inlichtingen. TWEEDE KAMER. Plaatselijke keuze. In een „keurige, bondige en zakelijke" rede de uitdrukking is van het Handels blad heeft de heer Rutgers zijn ontwerp plaatselijke keuze verdedigd. Hij merkte o.a. on, dat zijn ontwerp geen nieuw stelsel in de Drankwet bracht, alleen1 een nieuw procédé. Want in de wet zit reeds het plaatselijkheids beginsel, in zoover, dat deze zelf het aantal vergunningen regelt. De heer Gerhard wees op heit gevaar van het alooholisme en het z.g. „matige" gebruik. De heer Schaper staat nog al soeptisch tegenover het voorstel, dat, naar hij meent, niet veel praotische gevolgen zal hebben, wil echter de proef wel nemen. De heer Stulemeyer is als drankbestrijder te gen dezen vorm van dwang. De drankbestrij ding moet vrijwillig geschieden, wil zij popu lair blijven. Artikel 1 (beginsel van plaatselijke keuze) wordt aangenomen met 89 tegen 29 stemmen. Ook de overige artikelen worden na eenige discussie ongewijzigd aangenomen. Bij het nu volgend voorstel-Marchant in zake het heffen van buitengewone beiastin gen voor een snellere aflossing van de crisis schuld worden de beraadslagingen verdaagd tot Vrijdag. De vlucht NederlandIndlë. Uit Weltevreden wordt d.d. 18 April ge meld: Aneta verneemt, dat de termijn voor de destijds door de Indische regeering ten be hoeve van een eventueele vlucht van Neder land naar Indië toegezegde gift van 10.000 eerst 1 September aanstaande afloopt, zoodat bedoelt bedrag eventueel voor luit. t. z. Goed hart beschikbaar is. Aneta publiceerde het interview met Goed hart op zeer uitgebreide wijze, vergezeld van een opwekking tot hen, die vroeger op de inschrijving van de redactie van het Nieuws v. d. Dag voor N.-I. inteekenden om hun in schrijvingen te verlengen ten behoeve van Goedhart. Genoemde redactie was blijkens telefonische mededeeling uiterst sceptisch gestemd en weigert in elk geval de destijds toegezegde gift te handhaven, ja weigert zelfs aan Aneta de lijst af te staan, waarop de namen der vroegere toezeggers voorkó men, aangezien de vroegere actie was uit gegaan van het Nieuws van den Dag, wes halve Aneta d.d. 18 dezer uitvoerige circu laires richtte tot de groote handelshuizen met verzoek om financieelen steun voor den heer Goedhart En later bericht meldt, dat het Nieuws v. d. dag er ten slotte toe is overgegaan, de vroegere toezeggers uit te noodigen hun gel den bij het Nieuws van den Dag te sterten, zoodat er thans dus een dubbele actie gaan de is, die goede hoop geeft op succes. De Aneta-directie te Weltevreden handhaaft haar vroegere toezegging van 500, in de hoop, dat zulks de vroegere toezeggers aan spoort hetzelfde te doen. (Naar het Haagsche Aneta-kantoor in aan sluiting aan het bovenstaande verneemt, ver toeft luit. t. z. Goedhart thans in Engeland, waarheen hij, naar reeds is gemeld, voorne mens was, zich te begeven in verband met zijn plannen om naar Indië te vliegen met een der voor de Koloniën bestemde vlieg tuigen.) Douane-diefstallen te Semarang. Eenigen itijdi geleden werd telegrafisch reeds een en ander gemeld over omvang' rijke diefstallen door beamten bij de douane te Semarang gepleegd. De „Locomotief" meldt thans,, dat reeds geruimen tijd de gangen van verschillende personen werden nagegaan, in verband met herhaalde diefstallen uit entrepot- ruimten. De commissarissen van politie te Semarang, Guntenaar, thans chef der recherche, en van der Most leidden, gesteund doof den contro leur der douane van Duijn het onderzoek. Wel steeg tegen enkele personen de verden king met den dag. Maar het mocht niet ge lukken overstelpende bewijzen te krijgen, totdat op 12 Maart een nieuwe diefstal werd geconstateerd, nu van 24 hammen. Onmiddel lijk werd toen een oaidertzoek ingesteld in de woning van een der verdachten, den com mies der algemeene pakhuizen, L. De ham men werden niet gevonden, maar wel andere, blijkbaar uit de entrepots afkomstige goede ren, dio L. beweerde te hebben gekocht, ter wijl hij die verkoopers niet ken aanwijzen. De politie hoorde genoeg van L. om ook een on derzoek in to stellen in de woning van den ambtenaar Z., die als 'boekhouder in het en trepot werkzaam was en bij den boekhouder bij de douane D. In bedde woningen en op de daarbij behoorende erven worden tal van blijkbaar gestolen goederen gevonden op D.'s erf vond men o.a. de gezochte hammen, in de boomen hangende, terwijl op Z.'s erf o.a. een heel arsenaal werd gevonden. Z.'s zoon, die als aspirant-commies bij de douane werkzaam was, en Z.'s aanstaande schoon zoon, v. H., aspirant-verificateur bij de doua ne, bleken ook bij de diefstallen betrokken te zijn. Karrevrachten vol aan gestolen goe deren kwamen te voorschijn bij de verschil lende huiszoekingen. De verdachten werden in verzekerde bewaring gesteld, evenals en kele inlandsche douane-mandoers en een drietal boomklerken, J. D. en M., van het Semarang-Veem. Ditzelfde viel ook een ge wezen boomklerk van het Semarang-Veem, S., en aan drie Ohineesche helers ten deel, terwijl bij een onderzoek, ingesteld tegen eene dochter van Z., de verdachte bekende zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal, ten nadeele van eene firma, bij wie zij werk zaam geweest was. BRIEVEN VAN HET PLATTELAND. HL Een ernstig onderhoud. „Hoor eens, Willem", zei ik (want sedert eenige dagen is mijn neef en pupil bij ons gelogeerd) „ik heb vernomen dat je Zondag avond, toen die uitvoering van „De Oude Kassier" was afgeloopen, weer met Grietje Haverstroo uit bent geweest. Dat is telkens maar wéér zoo, als je hier gelogeerd bent en ik moet je zeggen, dat staat me volstrekt niet aan!" „Maar oom. „Jawel, ik begrijp, wat je verteleln wlit. 't Is een mooi meisje, nietwaar? Natuurlijk! Maar dat punt beschouw ik al van te voren voor uitgemaakt. Iedereen ziet schoonheid, of wat hy er voor houdt, geheel met eigen oogen. Maar 'k zie niet graag, dat je zooveel werk van Grietje Haverstroo maakt, omdat het 't kind is van een van m'n werklui. Dat loopt op dié manier nog op een engage ment uit en dan, nu ja, dat weten we wel. Dan volgt een zee vpn familieonaangenaam heden, ten slotte wordt de toestemming afgeperst en je bent getrouwd met een vrouw beneden je stand." „Maar wat is stand, oom! Als je mekaar maar oprecht liefhebt dan „Dan is alles in orde, denk je zeker. Och, jongen, dat zou je zoo tegenvallen. Jawel, in 't eerst gaat alles overheerlijk! Grietje is een aardig, knap vrouwtje, ln 't dolle gek op haar aangebeden Willem, en verlangt vol strekt geen ander gezelschap dan het zyne. Jullie hebt een lieve-woning (pasgetrouwden vinden alles lief), je gaat eiken avond met haar wandelen, zit by haar en leest haar de nieuwste romans voor, terwyi zy pantoffels voor je borduurt of kleine nachtponnetjes maakt wantenfin, jullie leeft mèt en voor elkaar! Grietjes moeder komt natuurlijk over, zoo- dra de nachtponnetjes gebruikt moeten wor den en neemt het bestuur over het jonge huisgezin in handen. Ze arriveert met een bontgeruit zakje en een groene familiepara plu, wat je al dadeiyk niet aanstaat. Het on misbare fopspeentje doopt ze, tot je ergernis en de onze, geregeld in de suikerpot. En je krygt natuurlyk opnieuw een kleur, wan neer oom Simon, tante Maartje en nicht Doortje met een roerende eenstemmigheid voor suiker in de thee bedanken. Vraag je, tot je kalmeering, om een gras water, je schoonmoeder brengt het je met twee vette vingers aan den binnenkant van het glas en als we straks eten gaan wil ze een kopje van het theeservies omdat ze natuurlyk geen sauskommetje vinden kon in Het midden van de aardappelen planten. Aan dekschalen heeft ze maling natuur lyk en geregeld pikt ze met haar vork de aardappelen uit den schotel. Met de groente doet ze desgelyks en haar vleesch snydt ze met zoo'n zeldzame gratie, dat hot krassen van haar mes je door merg en been gaat. Het spreekt toch wel van zelf hè, dat de familie Grasheuvel toch nooit recht gemeen zaam met zoo'n vrouw kan omgaan en haar te logeeren vragen. Met haar dochter opgesloten, op wie zy zoowel als op haar kindje beslag heeft ge legd, luóht vrouw Haverstroo dus haar hart over de Grasheuvels: „Ze magge den heel goeie menschen weze, best mogelyk hoor, maar moin benne ze veul te groosk. Nei, préét er niet van, m'n kind (dit tegen Grietje) 'k heb 't veul te goed in de smieze, dat ik ze niet mans genog ben!" Jy hebt met Grietje nu al gauw een kleine woordenwisseling over de manier, waarop je familie haar moeder behandelt en Grietje barst in tranen uit, drukt haar kind tegen haar borst en jammert: „Myn schat, m'n lieve, lieve snoes, zullen ze later jou óók leeren, om je te schamen voor je moeder?" Woedend loop je de kamer uit. 't Is waar, pruttel je, dat Grietjes moeder geen mensch is om met myn familie om te gaan en dat haar manieren niet van de beste zyn. 's Zondags kryg je natuurlyk je schoon papa wel eens te gast. Je weet wel, Jaap Haverstroo, met zyn permanente pruim ach ter de kiezen, tabakssap in zyn mondplooien en die, onder het trekken van de leelykste gezichten, zoo afschuwelyk in zyn neus peu teren kan. Aan tafel gaat het natuurlyk precies als met zyn vrouw. Alleen zal hij onder het eten nog wel een beetje onsmakelyker met tong en lippen smakken en neg wat luid ruchtiger zyn thee slobberen. Kees, zijir zoon, je weet wel, die vechters baas, die by alle venmakelykheden dronken blykt, is nu je zwager en loopt je af en toe met een nat zeil tegen het lyf om je een „riks" ter leen te vragen, dien hy je nooit teruggeven kan. En als je weigeren mocht schopt hy je een maling van geweld, zoodat je, uit angst voor 'n relletje, maar gauw in de 'beurs grypt, waarop hy met een sarrend „dank je wel, zwager" en een knipoogje tegen de voorbygangers, eindelyk weer zyna weegs gaat. Dus Willem, je hebt je zin gehad en een mooie vrouw gekregen; maar tegen welken pry«?! jy en je familie vervreemden van elkaar. Je vrouw heeft je niets dan haar mooi ge zicht aangebracht. Haar voorraad hersenen was altyd gering. Ze beweegt zich niet ge makkelijk in het gezelschap waarvoor zy niet is grootgebracht en zit doodstil, zoowel aan een feestmaal van Oom Grasheuvel als op de gezelige partytjes, die je zelf nu en dan geeft De vrouwen uit den Grasheuvelskring probeeren het van alle kanten, maar kun nen geen verstandig woord uit haar krygen; je vrienden, die fatsoeniyke en welopge voede hoeren zyn, spreken haar aan en kry- gen „ja" of „nee" ten antwoord. Je huis wordt vervelend en je kennissen druipen af; ten laatste heb je in het geheel geen omgang meer, behalve met dien jaarlijks toenemen- den familiekring, waarvoor moeder Haver stroo telkens over moet komen. Denk je nu toch eens in, beste jongen, hoe na verloop van tien jaren je lot zal wezen, als je met zoo'n vrouw getrouwd raakt. Zy is niet langer mooi en heeft nooit eenige andere verdienste gehad. Je kunt toch je gansche leven haar geen roman voorlezen, terwyl zy pantoffels borduurt dat is al te gek. Je kunt ook niet gaan maneschynen met een vrouw die nooit wandelt dan met een kindermeisje en de tweelingen in een wagen tje. Jy bent nog een jonge man en zy een oude vrouw. Liefde i.s in 't leven een machtig mooie zaak, Willem, maar zy is niet het leven voor een man. Voor hem zyn er duizend andere dingen om aan te denken. Hy heeft zaken, vrienden, vergaderingen en bovenal hy gevoelt de behoefte om de gaven hem geschonken, te gebruiken voor zich en zyn gezin. „Ja, zoo zyn de mannen!" viel myn weder helft in: „Éérst verklaren ze, onmogelyk buiten je te kunnen, en later weten ze van alles te bedenken, om de deur uit te komen!" „Hoor eens, vrouwtjelief, stuif nu maar niet zoo op omdat ik beweer, dat de liefde gloed na zeker tydsverloop bekoelt. Heusch, je_ zoudt zelf niet willen, dat je Simon zich zijn heele leven zoo mal bleef aanstellen als hy deed toen hy je het hof maakte; dat in plaats van als een verstandig man op tyd naar bed te trekken en heerlyk te slapen, hij den halven nacht op bleef zitten om slechte verzen voor je te schryven. Je zoudt niet graag zien, dat hy verteerde van jaloe- zie, wanneer je met iemand anders spreekt of danst; of dat hy zyn vrienden, zyn zaken zyn belangen verwaarloosde om met jou hand in hand op de canapé te zitten. Nee, je bent een verstandige vrouw, weet dat ik naar myn werk moet, myn vrien- den moet ontvangen en opzoeken, voor jou belangen en de myne moet zorgen. Ik zou toch wel een groote sukkel en een onnoozele bloed wezen, als ik nog met je zat te vryeu als in den wittebroodsweken, terwb'l we al een dochter hebben, die haast zelf oud genoeg zou zyn om in het huweiy'k te gaan. Ja, Willem, de liefdekoorts gaat weg, niet evenwel de vrouw. Lang nadat je hartstocht bekoeld is, zal zy nog naast je zitten en veel wat je eerst niet zag of niet wilde zien, zal jo dan met den dag meer gaan hinderen; Wat ik je bidden mag, beste jongen trouw dus nooit met een vrouw beneden j<j stand!" SIMON GRASHEUVEL. SPORT. Voetbal. Programma voor Zondag 24 April N. V. B. Overgangsklasse. Den Haag: Quick—AD.O. Derde klasse A. AmBberdain: D.Wü.N.OS. Kampioenschap van Nederland. Amsterdam: AjaxGo Ahead: Breda: N.Afi- Be Quick. Bijzondere Degradatie-competitie, Tweede klasse. Utrecht: D.O.O.—Alcmarla Victrix; scheidsrech ter: S. Boekman. De nos. 8 van de afd. A en B. en no: 10 van afd. C. spelen een halve competitie; no. laatst daarvan gaat over naar de 3e klasso. Alcmaria krijgt dus nog een kanis om zich te handhaven. Bekercompetitie, 3e ronde. Hoorn: Hollandia—E.V.V. (Eindhoven): Haar lem: E.D.O.—Sohoten; Amsterdam: Zeeburg— D.O.S.K.O. (Bergen op Zoom); Apeldoorn: A.G.0 V.V.—Germaan (Amst.); Nijmegen: N.E.C.—Ér- celsior (Botterdam); enz. N. H. V. B. Rauch-beken le ronde. W.F.C. I—Q.S.C. I: 2e ronde J. Z.F.C. IIAlcmaria Victrix I (uitgesteld). Gouden Kruis. 2e ronde. Assendelft I—K.F.C. II; 3e ronde. Go Aheal I—W.F.C. III; 4e ronde. O.S.V. II- QB.C. I. Amsterdamsch XIHelder. Dank zii de medewerking van den heer Heij- nert, is het bestuur van „Helder" er in geslaagd een sterke Amsterdamsche ploeg naar hier te krijgen. In langen tijd is hier geen elftal van dergelijke samenstelling geweest: de combinatie ziet er op papier sterk uit en de namen van som mige spelers verzekerden oms dat het Zondag een aardige wedstrijd kan werden. Hoewel in dergelijke wedstrijden „winnen" niet bet hoofdmotief is, daar „oefenen" de bedoeling is, verwachten we toch dat de Helder-voorhoede ons nu eens beter spel zal laten zien. Pelser zal ditmaal het doel verdedigen; hopen we dat hij het nog niet verleerd is. Do backs den ken er wel aan. dat bun plaats achter is en niet in de middenlinie. Rest ons nog te vermelden, dat de aanvoerder van „Helder" tevens zijn laatsten wedstrijd sneeft. Sinds de fusie van H.B. en Z.V.S. met Helder komt Versluijs onafgebroken uit; maar weinige matches zijn door hem verzuimd. In het thans afgeloopen seizoen verzuimde hij geen enkeie naai. Wat club-liefde en organisatie-besef betreft, is hij een voorbeeld voor velen. De heer Versluijs heeft getoond ver boven vele anderen te staan; iemand, die zijn fouten 'zelve het best bewust was, en als waar sportman do aanmerkingen daarop op de juiste waarde wist ';e schatten. Namens net bestuur vai ziju vor- oeniging zii hier bedankt voor al hetgene wat ■lij voor „Helder" gedaan heeft, en onze wensch is, dat hij eene aangename herinnering van dezen laatsten wedstrijd moge medeneimen. De elftallen komen als volgt uit (v.tm.1.) Helder: Pelser Overeem Gode Bak Versluijs Wit Alberts Biersteker de Groot Zomer Broekhuizen o v. Musscher v. Leeuwen Grim Bermseju Lus (V.V.G.A.I) (F.O.S.I) (O.D.E.I) (T.O.G.I) (V.V.AD Berkemeijer Vis Kalkhoven (A.F.C. II) (A.F.C. I) (Ready I) Ghr. Nijhuis Ohm (BI. Wit II) (Spartaan I) F. Nijhuis (BI. Wit) V.V.G.F., T.O.S. en Ready komen in do le kl. A. V. B. uit. De wedstrijd, staat onder do be proefde leiding van den heer Heijnert. Aanvang half drie. D.W.V. kampioen le kl. N. H. V. B. De wedstrijden om het geheele kampioenschap der le klasso N. H. V. B. zijn Zondag j.1. be ëindigd, met als resultaat dat D.W.V. door een 3—(J zege en een gelijk spel (1—) tegon Asseu- delft, de oereplaats bereikt beeft, en nu, bil gun stig advies van den Boud, een plaats ln den N. V. B. kan krijgen. Het kampioenschap werd glansrijk ongeela- gen gehaald. D.W.V. heeft dus loon naar wer en gekregen. Het kampioenschap is ten volla verdiend. GEMENGD NIEUWS. Moordaanslag. Te Barneveld heeft gisteravond de 44-jarig® vrijgezel J. S. een moordaanslag gepleegd op een 25-jarig jongmensoh. Uit minnenijd schoot hy een revolver af, die hy byna togen het hoofd van zyn tegenstander hield. Toch miste het schot. De dader is gevlucht. Overreden. Te Glasgow liepen Woensdag twee moe ders, schoonzusters van elkaar, ieder met haar kind in de armen, op het trottoir tfl wandelen toen een zware vrachtauto verkeerde beweging maakte en het trottoif opreed. Op het laatste oogenblik wierp®! beiden hun kinderen uit hun armen naar den kant waar geen gevaar was. Zoodoend® kwamen de kinderen er zoo goed als zond®» letsel af, maar de twee moeders, de de vrouw van een smid, de andere de vr2,„ van een mynwerker, werden vermorzeld. Eo» ander voorbyganger brak het been. Het eiland van Robin son Crusoe. De Chileen sohe regeering heeft het het eiland Juan Fernandez tot natuurmo nument te verklaren en er grotten, PaPa gaaien, geiten en een „Vrydag" op te brengen, teneinde de locale kleur van n* Rwbinson Crusoe-verhaal te versterken. Het was n.1. op Juan Fenvandez, dat- 1704 tot 1709 Alexander Selkirk z^n.Bjea zaam leven leefde, en de wedervaarebi'1'1 e, doormaakte die door Daniël Defoe waren e bruikt,voor den onsterfeiyken roman.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2