NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse HERMAN NYPELS. Jb. HARJER Zn., No. 5394 DONDERDAG 28 APRIL 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Post-Glrorekening No. 16066. HET HOOGHEEMRAADSCHAP „NOORD- HOLLAND'S NOORDERKWARTIER". Inleiding. Nu meer en meer de werking van dit in 1919 door de Provinciale Staten gestichte nieuwe lichaam in ons Noorden merkbaar wordt, en binnenkort de verkiezing van Hoofdingelanden plaats vindt, waarna ook zekeT binnen naet te langen tijd de geldelijke lasten van dit Waterschap zullen moeten worden opgebracht, kan uiteraard belang stelling worden verwacht voor eens bespre king over een en ander. We zijn immer» zoo gauw geneigd tot ver geten, dat herhaalde herinnering aan hetgeen sinds 1916 is geschied, igansoh niet overbo dig is. De nadeeHen van den watersnood van Januari 1916 leven bij de meesten niet meer zóódanig in hunne gedachten en een herhaling van die ramp schijnt velen een zóó onmogelijk ding: dat net niets te verwonderen zoy.de zijn, in dien de waakzaamheid, in 1910 alom opge wekt, weder langzaam aan zou verdwijnen Dat de Staten dezer provincie dus gezorg< hebben, dat een machtig en goed geoutilleerd lichaam de zorg voor onze zee- en voornaam ste binnendijken heeft op zich genomen moet ons tot dankbaarheid stemmen. Even als de flinke wijze, waarop de Provincie di rect na de doorbraken, zonder op geldelijke consequenties zich al te zeer blind te staren de dijken heeft hersteld. Het is daarentegen bekend, dat de lasten verdeling, die ten slotte door de Staten in 1919 is ontworpen, minder de instemming van ons, Noordelijken, heeft. En ook hierom ,ls het goed, nu aanstonds die lasten in den vorm van de noodige om. •lagen op elk bezitter van gebouwde en (of) ongebouwde eigendommen komt te drukken, snkele zaken nog eens op te halen. Naar onze bescheiden meening kunnen we in het Noorden geen genoegen blijven nemen met eene regeling, die ons voor 60 der Watersnoodkosten stelt, en hoewel dit in de Statenvergadering slechts zeer gebrek klg tot uitdrukking is gekomen, is het ver zet tegen die regeling in de talrijke bezwaar schriften vóór en na de invoering daarvan wel een bewijs. Het gebied, door het nieuwe Waterschap begrensd, vormt, wat de belastbare opbrengst betreft, slechts V» der geheele provincie. Dit 1/„ deel brengt dus der Watersnoodlasten op behalve de volledige kosten van het jaar- lijksche onderhoud der onder beheer van het Hoogheemraadschap gestelde zeewaterkee- rende werken, beneven» de bosten van dat beheer, terwijl het deel der provincie al leen bijdraagt in het deel der Watersnood, kosten, dat uit de Provinciale kas komt. Ook aan dat deel betalen we in het Noorden dus door onze provinciale belastingen meê. Dat binnenkort alle huiseigenaren, zoowel ln de steden als op het land, binnen de gren zen van het Hoogheemraadschap niet .onbe langrijk hun lasten zullen zien verhoogen, drong vermoedelijk niét geheel tot hen door. Ook hierom is het goed, de bespreking van dit onderwerp niet uit te stellen. Want in een of anderen vorm zullen het de huurders dier huizen zijn, die deze lasten Opbrengen. D« eerste stappen. Direct na den Watersnood in Januari 1916 werden de Provinciale Staten van d|t Ge west in Buitengewone zitting bijeengeroe pen en wel op 1 Februari van dat jaar. In zijne openingsrede memoreerde de voorzitter de gebeurtenissen in den nacht °P 14 Januari, toen op verschillende plaatsen de zee ons Gewest binnendrong. Naast medelijden met de slachtoffers, zoo Bprak de voorzitter, dienen maatregelen te worden beraamd tot het keeren van verder FEUILLETON. door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). Mevrouw Atterbury's brieven bleven niets opleveren en zonder belang, maar op een goeden ochtend dieteerde zij een brief die Betty's aandacht plotseling gaande maakte. Het waa blijkbaar een brief in antwoord op een, die niet door de handen van het meisje waa gegaan, en de vreemde zinsbouw maakte op haar zoo'n indruk, dat zij, toen haar mees tere» weggeroepen werd om een bezoeker te ontvangen, hem uit den stapel enveloppen te voorschijn haalde en nog eens overlas: «Waarde Shirley, Uw brief ontvangen. Zend mij tien van de duizend prijscouranten van schapen. Zoo March. Binnenlandache markt goed deze week voor veertig of vijftig en zelfs meer punten hooger Indien mijn makelaar» behoor- ujk den toestand behandeld hebben. Senator wet bepleit spelbeteugeling nu uit partijoogmerken. De Komeet, mijn paard, verkocht Speranza inviteerde ons Donder- ■r eTIia öan komen. Stille omgeving bij rif'Innige verveling dloodde haar werko- m*. Haar zuster is veilig tegen duikbooten den noordelijken weg terug uit Japan. Dwnoa won roods linten, tentoonstelling go- onheil, tot beveiliging, zóó mogelijk, van de Provincie tegen nieuwe rampen. Reeds toen kwam om den hoek kijken een andere vorm van dijksbeheer, waar de voor zitter aldus vervolgde: „Het zal daarbij ©en vraag zijn, of dit doel zal kunnen worden bereikt zonder aantasting van de op eene historie van een gegrondveste autonomie der wa terschappen, of althans de verdediging van de Provincie tegen de zee niet op andere grondslagen zal moeten rusten." Thans werden echter slechts twee voor drachten ingediend, ter voorziening in de onmiddellijke behoeften, ni. een Ontwerp Verordening in geval van overstrooming of of dijkbreuk en een ter voorziening in verband met den watersnood. Deze twee voordrachten werden nog denzelfden dag door eene Oommissie onderzocht en daarna door de Staten aangenomen. Hiermeê werden aan Gedeputeerde Staten de middelen verstrekt, om noodkeeringen te maken en zooveel mogelijk verder onheil te voorkomen. Op 16 Febr. d.a.v. werd door God. Staten een uitvoerige Nota aan de Staten gericht over omvang en oorzaken der ramp, welke nota met een Rapport der op 1 Febr. be noemde Watersnood-Oommissie daarover op de Buitengewone zitting van 27 April 191( in nadere behandeling kwam, tegelijk met nadere voorstellen /van Ged. Staten inzake de droogmaking der ondergeloopen gebieden, In het Rapport der genoemde Commissie vinden wij over de financiëele regeling het volgende: „Als leidende gedachte zal daarbij, naar het oordeel van Ged. Staten, moeten voor zitten, dat alle uitgaven, welke uitsluitend gedaan zijn in het belang van een bepaald lichaam, ook ten volle voor rekening van dat lichaam zullen moeten komen, doch dat de uitgaven, welke daarenboven werden gedaan, om de belangen van een grooter „verhand" te behartigen, zullen moeten worden gedragen door allen, die daardoor in het bijzonder werden gebaat. Bij die overbrenging ten laste van een grooter /verband" zal dan ook moeten worden overwogen of en zoo ja in welke mate, rijk en provincie zullen moeten bij springen." Tn,middels was met kracht doorgegaan mei droogmaking der overstroomde gronden en het dichten der gaten. De Provincie hac daartoe zelf de flnanciëeitlng op zich geno men door voorloopig een bedrag van 4 mil- lioen gulden te leenen. In de Staten werd nu gevraagd, of die f millioen geheel voor rekening der Water schappen zouden blijven. Die vraag meenden Ged. Staten eohter vooralsnog onbeantwoord te moeten laten, want, zoo zeiden zij: „Uit den aard der zaak zijn ten aanzien van deze hoogst belangrijke aangelegen heid te zijner tijd voorstellen van Ged. Staten te verwachten." Heel lang is in de zitting van 27 April nog geboomd over de schuldvraag. De een gal de Waterschappen, de ander de Provincie wegens onvoldoend toezicht de schuld, maar de voorstellen van Ged. Staten, ook die om trent de financiëele regeling, werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de gewone Zomenzitting van 1918 wer den eveneens nog leeningen goedgekeurd tot herstel der dijken en zoo werden onze Zuiderzeeweringen voor het grootste deel hersteld, verzwaard en verhoogd, zoodat men- schelijkerwijze een ramp, als in Januari 1910 uitgesloten mag worden geacht. In totaal hebben de watersnoodkosten de 20 millioen. gulden vèr overschreden en het werd 1918, vóór Gedeputeerde Staten einde lijk met een ontwerp-voorstel gereed kwa men, om het beheer der zeewaterkeerende werken te reorganiseeren, tevens bevattende de financiëele regeling der watersnoodlas- ten, in den vorm van een Reglement van een te stichten Hoogheemraadschap Noord holland» Noorderkwartier". In de Buitengewone Zitting van 24 Oct. 1910 deden Gedeputeerde Staten reed» voor- Ingezonden mededeeling. houden vorige maand te Littleton, bij; Den ver. Mevrouw Ardmore's „alibi" speelde dat klaar. John Smith ontmoet uw vriend profes sor Blythe van Chicago op aanstaanden Za terdag acht uur. Hij zegt hij heeft gehandeld naar Instructies over koop nieuwe machines, als hulp is hij uitstekend. Lang niet dom in zijn kop, maar bovendien nauwgezet is hii. Geen vrees voor gevaar voor vrijbuiterij, ontdekking nu gepatenteerd, gebruik u nu dus deze uitvinding. Oode telegrammen on- noodig, om alles voor ons tot goed resultaat te brengen. West doet met Cote een goede zaak. Wil ons berldhten, ais goed einde be reikt is Bchrijf spoedig. Geheel de Uwe Marcis Atterbury." Hef was van den hak op den tak springen n den geheeflen brief, de korte zinnen en de onsamenhangende stijl van de missieve nu eens in korten telegramstijl, dan weer plotseling over bijzonderheden uitvoeriger, leken heel weinig op de gewone" schrijftrant van- hare missives en Betty's verbazing nam toe, toen zij over verschillende dingen na dacht Wat had de wet tot beteugeling van het spel te maken met de marktwaarde van soha- >en en wie waren „John Smith", „professor ïlythe" en de geheimzinnige „Shirley", aan wien de raadselachtige brief gericht was? Het meisje had niet geweten dat mevrouw Atterhury paarden bezeten had of dat me vrouw Cimmino zich zoo doodelijk ver veelde. Een ding was ook een duidelijke onwaar- leid. Betty had te veel verstand van honden, om riet te weten, dat sen hond als Demon in prijzen van 4,5,6, 7.50 gld. mooie sorteering, de nieuwste modellen. HEEREN-MODEMAGAZIJN loopige aankondigingen daartoe. Na te hebben betoogd, dat de Watersnood geleerd heeft, dat aan de bestaande Water schappen belangen zijn toevertrouwd, vèr uitgaande buiten de eigen grenzen, waaruit de noodzakelijkheid van grootere lichamen is gebleken, zeggen zij: „Zij zullen moeten omvatten alle gron den, die volgens de juiste ervaringen bij de behoorlijke verdediging tegen het zee water belang hebben en zullen van die gronden naarmate van £it belang lasten moeten kunnen heffen." Omtrent een door het Rijk te verleenen bijdrage stellen Ged. Staten zich voor, bin nen zeer korten tijd met de Regeering in overleg te treden, terwijl de heer Ketelaar in de openbare zitting van 24 Oct. 1916 nog mededeelde, „dat de onderhandelingen met het Rijk direct na aanneming der voordracht omtrent de 20 milioen-leening zullen kun nen beginnen." Omtrent de hoegrootheid dier Rijksbij drage, welke natuurlijk reeds voorloopig is bepaald, hebben Gedep. Staten altijd groote geheimzinnigheid betracht. Dit is zeker jammer, omdat, indien daarvan bij de Provinciale Staten ln de Buitengewone Zitting van 1919, waarop het Hoogheemraad schap is behandeld, meer bekend was ge weest, daarvan nog wel eenigen invloed zou zijn uitgegaan op de verdeeling der lasten. In een volgend artikel zullen wij over dat nieuwe Waterschap nog een en ander in de herinnering terug roepen. Helder, 25 April 1921. M. BUITENLAND. DE NIEUWE DUITSCHE VOORSTELLEN Toelichting door minster Slmons ln den Dultschen Rijksdag. Een rede van Brland. De hondlng van Lloyd George. De Duitsche regeering heeft thans haar nieuwe voor stellen openbaar gemaakt. Ni'aar uit Berlijn gemeld wordt, komen zij in hoofd zaak neer op het volgende: le. De bereidverklaring tot vergoeding eener contante waarde van in (bet geheel vijf tig milliard goudmark. De bereidverklaring om de waarde van dit bedrag naar de mate van Duitecbla/nd's draagkracht in annuïteiten tot een gezamenlijk bedrag van 200 milliard igoudmark te betalen. 2e. Duitsdbiand sóhrijft onverwijld een In ternationale leerling uit, welker bedrag, ren tevoet en afloisslng nader ware overeen te komen. Duitschland neemt zelf deel aan de leening, verleent -gunstige voorwaarden en op eenige tentoonstelling, welke ook, linten zou kunnen winnen. Hij kon vele eigenschap en bezitten, die hem als waakhond onsohat. aar maakten, maar zijn gemengd ras was te duidelijk, dan dat hij voor eene bekroning in aanmerking bon komen. Toen zij den brief verder ontleedde, troffen haar twee dingen, die haar de geheimzinnige mededeeling in oode-taal weer levendig voor den geest brachten, welke zij op den eersten ochtend dat zij haar werk als secretaresse begonnen was, open had gemaakt. Daarin was ook sprake van schapen, maar he* aan tal waarvan daarin sprake was, was vijfdui zend. De laatste zin bevatte het woord „ko meet" en mevrouw Aiterbury had dat ook n dezen brief gebruikt. Weer een oode! Betty onderdrukte een uit roep toen de waarheid haar plotseling dui delijk werd. Het zou in overeenstemming zijn met den onverstoorbaren durf van haar mees teres, om een particulieren en mogelijk oom- promitteerenden brief aan haar argelooze aelpster te dicteeren, in de vaste overtuging dat het nooit bij haar op zou komen, ooi zich over de oppervlakkige beteekenis ervan iet hoofd te breken of te trachten hem zon der den sleutel op te lossen. Dan was het ook mogelijk dat mevrouw Atterbury om zekers dwingende redenen niet wilde, dat de mededeeling met haar eigen hand geschreven werd, ofschoon zij gezegd had, dat zij de envelop zelve zou adresseeren. Betty had zelfs met den naam van mevrouw Atterbury, op haar verzoek, onderteekend. Kon zij den sleutel maar ra den! Het was voor haar onmogelijk, om er zich in te verdiepen, daar zij elk oogenblik gevaar liep, ontdekt te zullen worden, maar zij begreep dat zij dezs zeldzame gelegen- zal alles doen om een zoo groot mogelijke op brengst te verkrijgen, welke ter beschikking van de geallieerden wordt gesteld. Vierdere voorstellen komen hierop neer, dat rente en /aflossing van de rest der schade vergoedingssom naarmate van Duitschland's draagkracht worden bepaald. Duitsohland acht op het oogenblik slechts sen rente van 4 pet. mogelijk. /Duitschland is bereid de belanghebbende mogendheden te laten deelnemen aan de ver betering van zijn financieelen en ekonomi- schen toestand. Daarom dient de aflossing van de rest der schadevergoeding wisselend te zijn onder toepassing van het index- Bctoema. Duitsdhlaind verklaart zich verder bereid met alle kracht deel te nemen aan den op bouw dier verwoeste gebieden. Het is bereid den opbouw man bepaalde steden, dorpen en vlekken op zich te nemen of daaraan me de te werken met arbeid, materialen en hulp middelen, of op elke andere wijze die den geallieerden gewe/nsoht voorkomt. De bij zonderheden hiervan zijn bekend uit de Duit sche nota hieromtrent aan de Commissie van Herstel. Tot hetzelfde doel is Duitsohland bereid, behalve voor den opbouw, zakelijke pestaties voor de benadeelde staten op zich te nemen. Om een onmiskenbaar bewijs van zijn goe den wlil te geven, is Duitsohland bereid aan de commissie voor de vergoedingen dadelijk een milliard gouden marken ter beschikking te stellen, en wel: 150 miljoen in goud, zil ver en .wissels en 850 'in schatkistbiljetten, wel ke uiterlijk binnen drie maanden in wissels en buitenlandsch papier zullen worden ge wisseld. Duitschland is voorts bereid om, in .geval de Ver. Staten en de geallieerden zulks wen- sdhen, voor zoover zijn draagkracht strekt, de oorlogssdhiulden van de geallieerden aan de Ver. Staten over te nettnen. Duitschland stelt voor over de schatting van hetgeen Duiitsdhland reeds voor het her stel verricht heeft en van de geheele Duit sche schuld moet worden afgetrokken, en met name over het bepalen van de prijzen, te onderhandelen in tegenwoordigheid van deskundigen. Duitschland is tenslotte bereid voor alle soorten van 'krediet aan .geldschieters nader overeen te komen waarborgen uit openbaren eigendom en openbare inkomsten te geven. Met de aanneming van deze voorstellen zullen alle andere verplichtingen van Duitschland tolt schadevergoeding vervallen en Dultsch eigendom ln het buitenland vrij wordiöïï Verder acht Duitschlland het -voorgestek systeem slechts uitvoerbaar, als het steTse van sancties ophoudt, de tegenwoordige grondslag van Duitschland's productie niet nog meer wordt verkleind/ (bijv. door afschei ding van het Opper-Silezisohe nijvarheads- gehied) en het 'Duitsche ekonomische leven tot het vrije wereldverkeer wordt toegelaten. Deze voorstellen 'geven uiting aan Duitsch land's vasten wil om de oorlogsschulden tot aan de grens van zijn draagkracht te vol doen. Ter vaststelling van Duitschland's draag kracht beveelt de Duitsche regeering aan een door alle betrokken regeeringen samen te stellen oommissie van erkende deskundi gen daarmee te belasten. De Duitsche regee ring verklaart' zich bij voorbaat bereid de beslissing dier commissie als bindend te er kennen. De nota 'besluit: „Mocht een andere vorm der voorstellen, naar het oordeel der regee ring van de Ver. Staten de verdere behande^ ling vergemakkelijken, dan verzoekt de Duit sche regeering haar de voorstellen in een an deren vorm te gieten. De Duitsche regeering is er te zeer van overtuigd, dat de vrede en de bloei van de wereld afhangen van een vlugge, rechtvaardige en eerlijke oplossing van het vraagstuk der schadevergoeding om niet alles te doen; wat binnen haar bereik ligt,-om de Vereenigde Staten dn staat te stellen de aandacht van de geallieerden op de zaak te richten." heid om het web vaa geheimzinnigheid te doorboren, niet mocht laten voorbijgaan, zonder althans een poging te doen. Zij maakte daarom een afschrift van den brief en stopte dat in haar blouse, en toen haar meesteres terugkwam, vond zij het meisje blijkbaar geheel verdiept in een boek. Dien middag werd hiaar, voor het eerst sedert haar jongste escapade, voorgesteld, om wat te gaan wandelen, en Betty maakte een gretig gebruik van de vergunning. „Zorg er voor, dat Je niet weer verdwaalt". Mevrouw Atterbury waarschuwde haar met een glimlach, waar zij kil van werd in haar hart „Als je buiten het hek gaat moet je maar één richting inslaan, en al» je moe bent, moet je denzelfden weg terugkomen. Ik zal je over een uur thuis vexwaohten." Er was meer dan een vleugje van de Lente n de zoele, vochtige lucht en het zien van een vermetel roodborstje dat zijn scharla ken borstje op het gras glad streek, deed het bloed in baar aderen sneller stroomen. On danks de donkere schaduwen die haar om ringden, en de onzekere toekomst die* zij voor zich had, reageerde Betty's jeugd vol blijdschap op het uitbottende jaargetij en zij verhaastte haren stap, toen zij het booge hek doorliep. Het toeval voerde haar ln zuidelijke rich ting langs de laan en op den hoek kwam zij van aangezioht tot aangezicht tegenover een man te staan, die tegen een lantaarn paal leunde. Hij had een glad geschoren ge zicht en zag er fatsoenlijk uit, maar de pet, die laag over zijn ooren getrokken was, gaf hem een gluiperige uitdrukking en iets in zijn houding en zijn grimmige manieren ga ven haar het vermoeden, dat hij iemand van de politie was, ofschoon de kleeren, die hij Ingezonden mededeeling. De Heldersche Meubeltransport en Sleeponderneming van De toelichting van minister Slmons ln den Rijksdag. Dinsdag heeft minister Slmons esn red» gehouden over den buitenlamdschen toestand, waarin hij een uiteenzetting gaf van da nieuwe Duitsche voorstellen en de wijze waarop Am er ka bemiddeling verleent. De zaai van afgevaardigden en de tribu nes waren stampvol. Ook veel buitenland- sche diplomaten woonden deze rijksdagzit ting bij. Na voorlezing van de thans door Duitsch land ingediende voorstellen verklaarde Sl mons dat een eerste poging om bemiddelend optreden te verkrijgen, schipbreuk leed door de indiscretie van de pers, met name van d© Germanie. Het was toen de plicht de re geering nieuwe voorstellen te doen. Niet uit vrees voor de sanctie», doch wegens de vol komen onjuistheid der openbare meening in het buitenland ten opzichte van de quaestie der schadevergoeding. Wij hebben zeide Slmons verder een beroep gedaan op het beginsel der gerech tigheid. Is dat een vernederende en onwaar dige buiging voor den vijand? (Geroep van de meerderheid: Neen, neenl) Ik ton over tuigd, dat deze stap later geheel anders zal worden beoordeeld. De verantwoordelijkheid daarvoor is groot. Het kabinet heeft ze op zich genomen. Wij hebben thans de annuïeiten zoo vast gesteld, dat zij niet alleen aflosbaar zijn door middel van een leening, doch elk op zich zelf afhankelijk zijn van de Duitsche capa citeit. Het denkbeeld van de overneming eener schuld aan Amerika is daarginds Set ge liefd. In weerwil daarvan hebben wij het ook langs die weg beproefd. Het zou in het belang zijn van alle naties, wanneer alle deuren wagenwijd werden opengezet voor een 'leening, opdat de econo mische stagnatie zou ophouden. Daaromtrent moet worden onderhandeld met de geallieerde en internationale geld schieters. Wij hopen, dat ook de Neutralen meedoen. Er is nog een overblijfsel van het oude vermogen, dat ter beschikking staat, maar om ons volk van het verdrag van Versailles vrij te koopen, zal ik ook van dit overge blevene iets gebruiken. Om het buitenland aandeer te geven in het gansche Duitsche vermogen, de indus trie, daartoe kunnen we niet besluiten. Wij stonden tot dusver op het standpunt, dat Duitschland reeds een schadevergoeding bad betaald ten bedrage van 29 milliard gouden marken, welke op 1 Mei moest zijn voldaan. De vijanden stelden een andere re kening op, waarop ziji de door ons geleverde schepen tegen spotprijzen/ plaatsten Misschien kunnen deze schepen niet meer zoo hoog worden geschat als wij aangaven en daarom Ingezonden mededeeling. Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de doel» niet voortdurend verhoogd behoefd te worden, dat sser saoht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat innemen, vindt men in Poster'» Maag- illen. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijg- ar. droeg, meer op die van een handwerksman leken. Hij nam haar scherp op en liep door, maar de cigaretteneindjes, die er om den lantaarnpaal lagen, verrieden dat hij langen tijd de wacht had gehouden en Betty's hart kromp van plotselinge vrees ineen. Was het misschien een detectieve, die het huls in het oog hield? Had de wet al een spoor gevonden, dat van de eenzame plaats aan den Vanderduycken-weg voerde naar het huis waar George Brecklnridge zoo geheim zinnig aan zijn einde was gekomen? Zou er een snelle vergelding komen en ook haar meesleepen, de onschuldige met de schuldi gen, terwijl haar totrekking haar nog geen nut had opgeleverd? Zij stapte schielijk door zonder om te zien, ln het bewustzijn van de onderzoekende blikken van den vreemden man. Haar stap was nog vlug, ofschoon de veerkracht eruit verdwenen was, evenals het korte, zorgelooze geluk nu van haar gezicht was weggewhscht. Een halve mijl verder kwam rij aan een laag, vierkant, met klimop begroeid toegangs hek, en zij stond bijna peinzend stil om het uitloopende groen van de nieuwe scheuten te bekijken, toen een kalme stap op de steenen stoep haar op deed kijken. Er kwam een vrouw ln haar richting het pad uit, dat opzij langs den rijweg van hedi huis afliep. Het was een bejaarde dame met een rechte houding, wit haar onder haar strenge toque en mét een figuur, dat nog zoo kwiek was als van een jong meisj». 29 gluur de om zich heen met een vlugge vogelachtige beweging van haar hoofd, alsof zij niet ge woon was de wereld om zich heen zonder bril te bekijken en zij had blijkbaar hst meisje bij hst hek nog niet bespeurd. Wondt COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.67', f 0.76, f 0.85, f 1.26. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,11.25, f 1.60 Losee nummers der Courant 4 ct„ fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij voorultb. (adresBur. v. d. blen met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. 28) SPOORSTRAAT 40 -t- Tsl. Intero. 46, is het goedkoopste adres voor ver- hulzingen binnen, zoowel als bultan de stad, door vlugge bediening, prima materieel en uiterst lage prijs. Gaat U verhuizen Neemt de proef.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1