T Intusschen zijn er ook berichten, die in een andere richting wijzen. O. a. wordt ge meld, dat de heeren Grassmann, Hue, Dis man en Silberschmidt hedenavond van Hoek van Holland naar. Londen vertrekken ten Meneer trekt zich terug, mevrouw frun nikt zenuwachtig aan haar biljet, is het stuur ten eenen male kwijt UIT DEN OMTREK Anna Paulowna. Weden wij thans nogmaals een mllllard gou den marken aan. Verder Is onmiddellijke uitlevering van den goudvoorraad onzer Rijksbank aan de Banque de Franoe geëischt. Het kabinet heeft daar nopens nog geen besluit genomen. Op het oogenblik van het ingrijpen in de Rijksbank wordt de hand ook op andere Duitsche waarden gelegd. Wij moeten de hoop op het verderspinnen van den draad tot op het laatste oogenblik vasthouden. Want. dat is wezenlijk de laatste hoop, zal niet Europa, en met Europa de gansche we reld, in onbeschrijfelijke ellende geraken. De politiek der sancties noemde Simons een politiek van geweld. En hij voegde hier aan toe: Voor elk geweld bestaan grenzen, wier overschrijding geen volk zich laat wel gevallen en het is zeer gevaarlijk deze grens te naderen (levendige bijval). De economie is een retort, waarin met nauwkeurige wetenschappelijke methoden kostbare stoffen kunnen worden voortge bracht. Briand slaat dit retort stuk in plaats van te wachten tot het proces geëindigd is. Het Duitsche volk zal in weerwil van alle sancties aan den Duitschen geest, die zich niet laat onderdrukken en dien wij hebben waargenomen in Oost-Pruisen, Sleeswijk, Opper-Silezië en Tirol. (Lev. bijv.) En wanneer de Franschen, terugvallende in den oertoestand met zijn strijdmethoden, het Ruhrgebied zouden bezetten, om de arbeiders jarenlang heerendiensten te laten verrichten toch zal het Duitsche volk weer eenmaal in het land der vrijheid wonen. (Lev. bijv.) Rede van Briand. In de Fransche Kamer heeft Briand een rede gehouden over de komende gebeurte nissen. Hü wees er in de eerste plaats op, dat hij met Lloyd Geonge „in beginsel" tot overeenstemming was gekomen. Verder deel de hij mede, dat Frankrijk volkomen gereed was, indien Duitschland met onbevredigende voorstellen mocht komen. Doch ten slotte verklaarde hij toch, dat men eerst moest af wachten met welke voorstellen Duitschland kwam, alvorens men verdere maatregelen kon nemen. Het zwarte punt van zijn betoog bracht Briand niet in de quaestie der schadevergoe ding, doch die der ontwapening. Dit houdt 1 geen verband met financieel© moeilijkheid, doch was volgens Briand alleen een kwestie van onwil. Het ontbreken van deze wil, stelt aan Frankrijk tot plicht te verklaren, dat Duitschland te kwader trouw is, dat hierbij door Frankrijk bijzonder verontrustende ne vengedachten in het spel zijn en dat het zich bevindt tegenover eene bedreiging voor de toekomst, levendige toejuichingen). Na nog een korte opmerking over het feit, dat Duitschland geen enkele maatregel ge nomen had om de verschuldigde betalingen te doen, eindigde Briand zijn rede. Hij vroeg ten slotte het vertrouwen van de Kamer, ten einde met gezag te kunnen handelen. Met 424 S tegen 29 stemmen sprak de Kamer daarop het vertrouwen in Briand uit. Voligens een bericht uit Parijs zou Frank rijk de voorstellen onaannemelijk achten, om dat daarin een onmiddellijke opheffing van de sancties gevraagd wordt, hetgeen geheel afwijkt van het tractaat van Versailles. Het wachten is nu slechts op het antwoord der Vereenigde Staten. Volgens een bericht uit Washington weid aldaar door Hudges een informeel© bespreking gehouden met de gezanten der geallieerden mogendheden. Het is niet bekend, of de Vereenigde Sta ten de doorzending van de Duitsche voorstel len van eene nota vergezeld zullen doen gaan, waarin een oordeel daarover geveld wordt. Alleen echter het feit dat tot doorzen ding wordt besloten zou beteekenen, dat de Unie de voorstellen aannemelijk, of althans eene bespreking waarteug acht. En dit is van groot belang daar de houdin- van Lloyd Geonge hiermede wel nauw zal samengaan Ook al mocht Frankrijk een afwijzend stand punt innemen, dan nog zou men we wezer er reeds eerder op Lloyd George zich waarsohjjnlijk naast de Unie scharen, omdat nu eenmaal een goede verstandhouding tus- sdhen de Vereenigde Staten en Engeland voor laatstgenoemd land een levenskwestie is. De Fransche pers zinspeelt reeds op deze situatie als zij haar teleurstelling erover uit- snreekt, dat de beslissing aangaande de Fransche maatregelen is uitgesteld tot Za terdag a.s., wanneer de ounerste raad bijeen komt. Voor de wereld is het te hopen, dat de Duitsche voorstellen inderdaad aannemlijk blijken of aannemelijk gemaakt kunnen wor den, en dat in dit 'geval de Vereenigde Sta ten al hun gewicht in de schaal zullen wer pen om een beslissing te verkrijgen die een einde maakt aan den onzekeren toestand in Europa. Waarmede tevens een einde zou komen aan een actie als van de onverzoen lijke Poincaré en zijn bondgenooten, wden als ©enig doel de 'absolute economische vernie tiging van Duitschland voor oogen staat. Hetgeen de verbittering steeds grooter maakt, het Fransche volk opzweept, terwijl ten slotte Frankrijk slechts nadeel zou bren gen omdat het de kip met de gouden eieren slachte in plaats van'hem te laten leven. De houding der Vereenigde Staten. Het bovenstaande was reeds geschreven, toen ons het bericht bereikte, dat de (En gelsche) „Times" een bericht uit Washing ton ontvangen had, meldende, dat de Vereen. Staten zouden mededeelen, dat de Duitsche voorstellen niet van dien aard zijn, dat zij een verzending aan de geallieerden recht vaardigen. Men moet echter in het oog houden, dat dit bericht van geallieerde zijde afkomstig is. Reeds eerder werd er van dien kant alle mogelijke nadruk op gelegd, dat de Veree nigde Staten geen beslissing zouden nemen, zonder van de goedkeuring der geallieerden overtuigd te zijn. En aangezien de houding van Engeland en Frankrijk afwijzend is te genover de nieuwe voorstellen, zou het hier boven vermelde bericht van de „Times" een grond van waarheid kunnen hebben. Duitsche vakvereenlglngs- lelders naar Londen. e'nde daar zeer gewichtige politieke vraag stukken betreffende schadevergoeding en wederopbouw van verwoeste streken te be spreken met voorname Engelsche politici en arbeidersleiders. Frankrijk en het Duitsche aanbod. Parijs, 27 April. In bevoegde kringen worden de nieuwe Duitsche voorstellen, die nog slechts door Havas-telegrammen bekend zijn, volkomen onaannemelijk geacht. Deze voorstellen kunnen niet tot grondslag van een gedachtenwisseling dienen. De cijfers, die Duitschland voorstelt om de verwoestin gen te herstellen zijn geheel onvoldoende. Zij blijven op zijn minst 100 milliard achter bij die van de overeenkomst van Parijs, die door de bondgenooten als een minimum be schouwd werden. Duitschland verbindt zich wel om over drie maanden een milliard gouden Mark te betalen, maar het vergeet heelemaal, dat de 12 milliard als eerste storting op de 20 mil liard goud, die vóór 1 Mei betaald moesten zijn, nog niet heeft plaats gehad. Voorts stelt Duitschland voor mede te doen aan het her stel der verwoeste gebieden en zich in de plaats der bondgenooten te stellen voor de betaling van hun schulden jegens Amerika. Duitschland doet dit voorstel onder allerlei voorwaarden, die er op wonderlijke wijze de waarde aan ontnemen. Duitschland gaat zoo- Ver, dat het opheffing van de sancties vraagt, niet slechts van de jongste, waartoe te Lon den besloten is, maar ook van de bezetting van den linker Rijn-oever, voorzien door bét verdrag van Versailles. In ruil van deze voor stellen beweert Duitschland van al zijn an dere verplichtingen betreffende de vergoe dingen ontslagen te zijn. Het biedt minder dan de schuldvordering bedraagt en grijpt terstond naar andere Voordeelen, die grooter zijn dan zijn toekomstige stortingen, PERSSTEMMEN. De Duitsche pers. De pers der reohterzijde waardeert, on danks haar aanvallen op minister Simons, diens eerlijkheid en 'Zakelijkheid. De Tag- liche Rundschau noemt de nieuwo voorstel len veel' toeter ingekleed dan die van Lon den. Ze zijn goed doordacht, overzichtelijk en maken daardoor veel meer indruk dan de vorige voorstellen. De democratische bladen steunen Simons zonder voorbehoud en verwachten dat de nieuw© voorstellen althans een einde zullen maken aan de opvatting in het buitenland over Duitschland's onwil om te 'betalen. De Verwants ziet geen reden icun Simons in ld© hoogte te steken, maar 9/10 van het Duitsche volk aal inzien dat het niet anders ging. De sociaal democratie zal in elk gevat haar onafhankelijkheid van de regeering niet tot schade van de Duitsche politiek ge bruiken. De Fransche pers. Volgens de Temps kende Briand het Duit sche voorstel niet toen hij in het parlement sprak. Dit heeft slechts theoretische betee- kenis. In het andere geval zou hij nauwelijks anders gesproken hebben. Minister Louoheur zei namelijk den Londensohen oorespondent van dit blad: Het antwoord is onbegrijpelijk. Ik vat niet hoe het de basis van ernstige be- spreiking ban zijn. LÓucheur doelt daarmee op de rente, die ongeveer 10 procent had moeten zijn, terwijl Simons maar 4 procent aanbiedt. Het is evenmin een middenweg tusschen het aoooord van Parijs en het aan bod te Londen gedaan. De Duitscbers heb ben in hun berekening 70 tot 80 milliard ver- moffeld. De technici bespreken thans te Lon den de sancties, die de opperste raad Zater dag moet overwegen. Het Journal des De- bats ziet in de rede door Simons in den Rijks dag gehouden een toelichting en bijvoegsel van diens nota. Het Duitsche voorstel is eer berekend om Indruk op het Duitsche volk dan op de geallieerde kabinetten te maken. De Belgische pers. Het Brusseische avondblad Le Soir beeft in regeeringskringen navraag gedaan naar den aldaar door de bekendmaking van het nieuwe Duitsche aanbod teweeggebrachten indruk. Het blad vernam, dat deze voorstel len beschouwd worden, als zijnde zeer weinig duidelijk. Alles wat in de nota nauwkeurig bepaald is, is zonder belang en alles wat be langrijk is ,is onduidelijk. In dezelfde krin gen is men dan ook de meening toegedaan, dat niet mag worden afgeweken van wat ter conferentie te Londen is beslist. De Engelsche pers. De „Daily Chronicle" merkt over de nieu we Duitsche voorstellen op: „Deze nota is zeker een veel minder onmogelijk stuk dan haar voorgangsters. Het is duidelijk dat de angst voor een bezetting van het Ruhr-ge- bied een mate van boetvaardigheid teweeg heeft gebracht, die geen beroep op verstand en eerechtigheld 'tot dusver had kunnen be werken". DUITSCHLAND. Uit het bezette gebied. Essen, 27 April. (Te Keulen-Muhlheim kwam het gisteren tot een botsing tusschen burgers en soldaten. Hieromtrent wordt thans het volgende meegedeeld: Soldaten, die klaarblijkelijk beschonken waren en die be hoorden tot Fransche compagniën, die op den weg naar Mühlheim waren ingekwar tierd, vielen jonge meisjes lastig, zoodat het aanwezige publiek er aanstoot aan nam. Een jonge man verzocht de Franschen in hun eigen taal er mee op te houden, waarop een Franschman hem een klap in het gezicht gaf. De menigte, daardoor kwaad geworden, drong naar voren, waarop de soldaten hun sabels trokken en op het publiek inhakten, dat daarop uiteen stoof. De communistische broedertwist. Alle oommunistische Rijksdag-afgevaar digden hebben zich met den uitgesloten Paul Levy solidair verklaard en het hoofdbestuur de gehoorzaamheid ongezegd, hetgeen de ..Rote Kalme" aanleiding geeft de leiders van „disciplinebreuk", "©echel aarstrucs" en kibbelarij te beschuldigen. Tegelijkertijd maakt het hoofdbestuur er zich echter onge rust over, dat de afgevaardigden gebruik makend van hun recht tot vrij reizen, het land door zullen trekken om de leden het hoofd op hoi te brengen. Daarom heeft het hoofdbestuur besloten, telegrafisch cfe toestemming te vragen van de leden van de centrale commissie om een buitengewonen partüdag bijeen te roepen, teneinde de leden in de gelegenheid te stellen aan de rebellie der leiders een einde te maken. ENGELAND. De mljnwerkersslaklng. Londen, 27 April. Men zag vandaag den toe stand in de onderhandelingen tusschen de mijnwerkers, mijneigenaars en regeering over het algemeen wat rooskleuriger in. Sir Robert Home heeft gisteren het voorstel gedaan van een uniforme loonsverlaging van 3 sh. 6 st. per dag. De mijnwerkers wilden niet verder gaan dan 2 sh. Vanochtend ver klaarde Home, dat de regeering in het ver schil ten deele tegemoet wil komen en een half miljoen pond sterling Voor de over gangsperiode beschikbaar wil stellen, zoo dat de verlaging niet meer zal behoeven te bedragen dan 3 shilling per dag. Men Is dus elkaar tot op 1 ®h. genaderd en de leiders van de mijnwerekrs schijnen welwillend te genover de nieuw© voorstellen te staan. Reuter verneemt uit officieuze bron, dat de regeering aan de mijnwerkers heeft la ten weten /lat zij niet bij de wet de toepas sing van het 'beginsel van een nationale winstpot wil afdwingen, dat afhankelijk moet blijven van de toestemming van de eige naars. De regeering is waarschijnlijk bereid de loonsverlaging te beperken tot 3 shilling voor de maand Mei, met een op- en neer gaande schaal voor de verdere maanden. De regeering is voorts bereid een subsidie te geven om de rekening kloppend te maken, mits de mijnwerkers zich verbinden om een blijvenide regeling te treffen in den tijd, dat de tijdelijke, op- en neergaande schaal van kracht zal blijven. De ruitenvernieler. Ondanks de waakzaamheid van bijzondere politie-patrouilles en burgerlijke wakers, worden te Londen aldoor nieuwe gevallen van beschadiging van ruiten aangegeven. Te Glasgow zijn honderden winkelruiten beschadigd. Te Nottingham vond men op een van de vel© bekraste ruiten de woorden: „God is love" (God is liefde). Te Ohatham bedraagt d© schade bij de f 2000. In Zuid- Wales zijn ongeveer 400 winkelruiten be krast Loonsverlaging. Londen, 27 April. De industrieraad in de textielnijverheid te Bradford, rekening houdende met de verminderde kosten van het levensonderhoud, besloot de loonen we derom met tien procent te verlagen en wel met ingang van 16 Mei. Dit is de vierde ver laging met tien procent sedert bet begin des jaars. De verlaging treft ongeveer 250.000 arbeiders in het noorden van Engeland. IERLAND. T© Dublin is Maandag weer een gevange- j ne, dien de krijgsraad ter dood had veroor- j deeid wegens moord op een soldaat, op de binnenplaats van de gevangenis van Mount- joy terechtgesteld. Daarbij speelden zich de gewone tooneelen af. Kort na bet aanbre ken van den dag verzamelde zich een menig te buiten de gevangenis. Toen d© tijd van de terechtstelling was aangebroken, lag een dichte menigte geknield te bidden en gods dienstige liederen te zingen voor een 'groot kruisbeeld, dat met kaarsen beschenen werd. Op het bericht, dat de terechtstelling vol trokken was, ging er een gemor uit de ine- nigte op. Daarna verstrooid© zij zich. FRANKRIJK Poincaré over Opner Silezlë. In een besprekte- in de „Matin" van de Opper-Silezische quaestie zet Poincaré nog maals uiteen, dat de Fransche belangen dia metraal tegenovergesteld zijn aan die va. Duitschland, dat deze groot© fabriek van oor logsmateriaal wil behouden voor e©n even- tueelen nieuwen oorlog. Wij hebben abso hint een vrij sterk Polen noodig ten oosten van Duitschland als een 'tegenwicht tegen de 60 milliioen Duitsohers. Wij zijn dus ge dwongen, zegt Poincaré, ervoor te zorgen, dat de districten, welke voor Polen stemmen, niet komen onder de Duitsche overheer- sohing. Het ware een misdaad tegen de menschheid, waarvan Frankriik een der eer ste slachtoffers zou worden, indien1 de Op^er- Silezische quaestie on die wijze w<=rd gere geld. Vondelingen te Parijs. Het aantal vondelingen te Parijs neemt nog niet veel af. Sinds 1898 toen hun aantal 5200 bedroeg is dit cijfer gedaald tot 4800 in 1904, 3500 in 1910, 2700 in 1915, om daarna weer te stijgen tot 2950 in 1916, 2300 in 1917, 3160 in 1918, 3676 in 1919 en voor 1920 tot November 3090. Diefstallen op de spoorwegen. Het was bekend, dat er op de Fransche spoorwegen veel gestolen wordt. Dezer da gen heeft Grandbastien, inspecteur van de spoorwegen, daaromtrent onstellende cijfers genoemd. De inspecteur moest voor de as- siezen van Meurfhe-en-Moezel te Nancy ge tuigen in een zaak van diefstal, op het sta tion Emnermenil gepleegd, en bij deze ge legenheid deelde hij mede, dat er 1914 ten nadeele van de ooster spoorwegmaatschapoij voor een milliioen frank gestolen is, in 1920 beliep dat bedrag zeventien milloen. In dat zelfde jaar is er ten madeele van de gezamen lijk© Fransche spoorwegnetten voor 150 mil- lioen gestolen. VEREENIGDE STATEN. Een van de bekendste en beruchtste Amerikaansdhe arbeidersleiders is zeker „Groote Wim" Haywood. Hij speelde een rol bij de revolutionaire organisatie der Indus- trial Workers of the World, welk© eenige jaren geleden door een aantal bomaanslagen op bestuursmannen en regeeringspersonen zooveel van zich had doen spreken. Sinds ge- ruimen tijd werd- „Groote Wim" door de Amerikaansohe politie ijverig gezocht, ech ter zonder succes. Thans is bekend 'gewor den dat hij zich te Moskou dus in veilig heid bevindt. Hij is daar benoemd tot hoofd van de propagandaafdeeling der Rus sische sowjet-regeering. De secretaris van het Pan-Amerikaan- sdhe communistische bureau, heeft nu nog nader medegedeeld, dat Haywood naar Mos kou was ontboden om zich te voegen bij den generalen staf van de wereld-revolutie. BINNENLAND. N.V. Maatschappij Noordzeebad Egmond. In de algemeene vergadering van aandeel houders der N. V. „Maatschappij Noordzee bad Egmond" is het dividend bepaald op 7 Burgemeester Zlmmennan. Op verzoek van den Min. van Binnenland- sche Zaken heeft de burgemeester van Rot terdam goedgevonden, dat zijn verzoek om ontslag nog gedurende ©enigen tijd buiten beschikking wordt gehouden. De verkiezingen te Amsterdam. Het Handelsblad schrijft: Dit is een wonderlijke dag geweest in de geschiedenis van de hoofdstad. De dag, dat voor den eersten keer de Amsterdamsche vrouwen haar stembiljet hebben ingevuld en in de groote, blikken bus gedeponeerd. Het is allemaal voor zoover wij dat op onzen toch langs verschillende stembureaux hebben kunnen oonstateeren, heel kalm van stapel geloopen. Natuurlijk ontbrak de hu mor niet. En de volkshumor kan zoo aardig zijn, in al zijn nuchterheid. Grof kan hij óók wezen. Wat al variaties zijn de laatste dagen, voorafgaande aan 27 April, neergekalkt op schuttingen, op trottoirs, muren en andere vlakten, die geschikt bleken voor reclame- terrein voor „Jan en alleman". Grapjes in eiken vorm. Kiest Wijnkoop stond tusschen de tram rails gekalkt. Den volgenden morgen stond een Z voor den W geschreven. Kiest Wierdels. En de e van het eerste woord verdonkeremaand. Kiest den Vrijheidsbond. En het laatste woord werd gewijzigd en aangevuld tot Vrij heidsbandieten. De haan voor de S.D.A.P. en de Oranje- leeuw, die voor De Vlugt ijverde hingen 's middags eendrachtelijk naast elkander; waren den volgenden dag overgepakt: de haan met den oranjeleeuw, de leeuw met den trotschen den dageraad kraaienden haan, Zoodat het resultaat van de slimmerds, die elkander trachten den loef af te steken, het zelfde bleef, met dit verschil, dat Wibaut nu rechts, De Vlugt aan den linkerflank was opgeplakt Ironie van verkiezingspropagan disten. Wat heeft de heer Weiss een wit-blauwe reclame voor zijn Neutrale Partij laten ma ken. Sandwichmen zeulden de borden, twin tig kerels duwden karren met sprekend be plakte borden en planken. Als de heer Weiss en zijn volgelingen niet uit de stembus ko men met bet aantal stemmen, dat noodig is om nummer één van de lijst der Neutrale Partij in den Raad te brengen, zal het aan den aanvoerder niet hebben gelegen. Voor den bedelaar Had-je-me-maar reden potsierlijk toegetakelde jongetjes op fietsen; voor Jan ter Haar stonden op elke brug bor den op magere staketsels en zoo is, te land en te water voor schier elke lijst, en dat wa ren er twintig in den derden Kieskring, pro paganda gemaakt. Zelfs werden portretten van candidaten (het conterfeitsel van den Water graaf smeerschen Vrijheddsbondelinig Herman de Vries leek net naar niets) overal in de stad opgeplakt. Van 't aantal strooi biljetten, boekjes, brochures, kaartjes en pla ten met warme aanbevelingen; van devlegio pamfletjes, die in bussen werden gedepo neerd en wandelaars in de hand geduwd, zul len wij niet eens praten. Al die leuzen, al die aanmaningen moes ten vandaag in een daad; het zwartmaken van één simpel hokje, worden omgezet. Wij hebben in de ochtenduren de stad doorkruist, wij zijn op verschillende stem bureaux geweest en overal waren de vrou wen vèr, vèr in de meerderheid. Geduldig stonden zij te wachten in de lan ge, lange rijen, de oproepingskaart inde hand gereed om die te ruilen voor het stembiljet en dan haar plicht te vervullen. „Dat hebben wjj dan toch maar door onzen Bond en onze Vereeniging bereikt," consta teerde een der vrouwen, en niemand van de omgeving die het tegensprak. Er waren gezinnen, die van den gang naar de stembus een familie-optocht hadden ge maakt: vader, modder en de dochters. Pa deed dan soms een beetje bedillerig, voelde zich man van de praktijk, had, in tegenstel ling met het vrouwelijk element, al vaker met het bijltje gehakt. „De dames goed gedresseerd?" informeer de een meneer die een vader met drie, vier dochters voorbij zag wandelen. En vader een beetje spijtig: „De dames laten zich niet meer dresseeren. Ze weten drommels goed zélf, wat zij moeten doen." In een van de bureaux komt een echtpaar biteen stappen. Oproepingskaarten worden afgeleverd, stembiljetten in ontvangst geno men. In twee naast elkander gelegen hokjes posteeren de echtelieden zich. Hij kijkt om het schotje, buigt zich over het opgevouwen biljet „U moogt geen inlichtingen geven, me neer," waarschuwt de voorzitter. „'t Is mijn eigen vrouw." „Toch geen inlichtingen geven, meneer." 'n Juffrouw posteert zich voor de groene tafel, laat zich een stembiljet geven, blijft stokstijf staan. „Ginds kunt u het invullen," doceert de voorzitter. De juffrouw houdt het biljet voor zich uit, kijkt met een paar verschrikte oogen naar al die hokjes, al die namen, zegt dan een beetje 'benepen: „Lezen of schrijven heb ik nooit geleerd. Bij ons op 't dorp deden we d'r niet an." „Gooit u 't dan maar zóó in de bus," zegt de voorzitter. „Bestig!" En het blanco biljet verdwijnt in de vervaarlijk groote bus. Heel zedig, de oogen neergeslagen, de han den gevouwen over den rozenkrans, trokken hier en daar lange rijen van twee aan twee kloosterzusters door de stad. Zij ook kwamen op de bureaux haar stemplicht vervullen en waar zij verschenen, maakten de wachten den ruim baan voor den donkeren stoet. Ouden van dagen, echtparen met een on- eindigaantal huwelijksjaren op hun oonto, hadden gezamenlijk den tocht aanvaard. Steunden elkaar op het trappetje dat naar het schoollokaal leidde. Maar het nieuws: de vrouw voor den eer sten keer naar de stembus, had weinig be kijks. Och, in dezen tijd ook, nu de vrouw sinds lang haar eigen weg al heeft gebaand. NIET-OFFICIEELE UITSLAG DER GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. Uitgebracht zijn 275684 geldige stemmen. Ongeveer 20 der kiezers hebben niet g&. steracL Klesdeeler 6126. Vrijheidsbond. 80990 stemmen. 5 zetels. Dames Koetomulder en Naber en de heeren Boissevain, Vos, en Stfihie. S. D. A. P. 84127 stemmen. 14 zetels. Wl- baut, Vliegen, de Miranda, van Kuytóhof, Os- senüorp, Kleenekoper, Pothuis, dr. Polak Loopuit, Ed. Polak, Gulden, de Wolff, en dé dames Tilanus en Pothuis—Smit. Communistische Partij. 18138 stemmen, 8 ze tels. Wijnkoop, Lisser, Colly. Chr. Hist. Partij. 26084 stemmen. 4 zetels, Ter Haar, Ophorst, Sohoch en Mej. Mr. Kafe, Antlrev. Partij .20873 stemmen. 4 zetels. De Vlugt, Douwes, Spier en Baas. R. Kath. Partij. 45021 stemmen. 8 zetels, Wierdels, von Freytag Drabbe, van Lingen, Heemskerk, Mr. Romme, dr. Kuyer, Peters en mej. Crielaers. Vrflz. Dem. Bond. 13563 stemmen. 2 zetels. Abrahams, Nolting. Neutrale Partij. 6494 stemmen. 1 zetel. Weiss. Chr. Dem. Party. 8105 stemmen. 1 zetel A. P. Staalman. Verder werden gekozen: den Hertog (4010 st.) en de beid© straatzwervers de Gelder („Had Je me maar") en Zuurbier. Samen 14642 st. Andere partijen kregen geen voldoend aantal stemmen. De verhouding tusschen den ouden en nieuwen raad is als volgt: Oude Nieuwe raad. raad. Vrijheidsbond 8 fi (Unie-lib., Eoon. Bond, Mid- denst. partij, Vrij-lib.). Vrijzinnig-Democraten 4 l Neutrale partij I 1 S. D. A. P. 18 14 Soc.-Partij 1 Communisten 6 8 Roomsch-Katbolieken 7 8 Chr. Historischen 2 4 Anti-revolutionnairen 8 4 Christen-Democraten 1 Den Hertog 1 De Gelder 1 Zuurbier 1 45 45 De oude raad bestond dus, zuiver rechts tegen link? gerekend, uit 12 tegen 33; thans is de verhouding 17 tegen 28. Meer zetels bekwamen de S.D.A.P. 1; de Anti-rev. 1; de Roomsch-Kath. 1; de Chr.- Hist. 2. Minder zetels bekwamen de Vrijz.-Dem. 2; d© Communisten 2; de verschillende partijen, •thans vereenigd dn den Vrijheidsbond 3, en indien men Dén Hertog hierbij telt 2. De Socialistenpartij, verdween uit den raad (Kolthek). De Christen-Democraten doen voor het eerst hun entrée in den Amster- damschen Raad; onze vroegere plaatsgenoot A. P. Staalman zal dien zetel bezetten. De S.D.A.P., de Socialisten-Partij en de Communisten telden in den ouden raad te zamen 20 zetels; dit aantal is thans 18. De meeste winst hebben de reohtsche par tijen te boeken (5 zetels). Het grootste ver lies de Communisten (3 zetels); de Vrijheids bond 3 (of 2) zetels, en de Vrijz-Dem. (2 ze tels). In den ouden raad hadden 5 vrouwen zit ting; thans 6. Amsterdam, 28 April. De bekende zwerver (Had je me maar) is gisteren door den kan tonrechter tot 2 maal 2 weken hechtenis ver oordeeld wegens herhaalde dronkenschap. Hedennacht te half drie is hij wegens dron kenschap gearresteerd en naar een der poli- tie-bureaux overgebracht. Nieuwe veenbranden. V. D. meldt uit Exlo: Gistermiddag zijn weer nieuwe veenbran den üibgebroken nabij de gemeente Odoorn, Er staat een volle oostenwind. De omvang is niet te overzien. Deensch vleescb uit België. Men schrijft van de grens aan de „Msb."! Sedert eenigen tijd neemt hier de invoer van geslacht vleesch uit België gestadig toe. Het betreft voornamelijk vleesch van Deenscn vee, geslacht in het abattoir te Antwerpen, dat dan tegen een invoerrecht van zes cents per K.G. hier wordt ingevoerd met bestem* ming naar Amsterdam en Rotterdam en nog enkele andere groote steden boven den Moerdijk. Terwijl de opbrengst van het vergunning1' recht in deze gemeente het vorige jaar nog f 960.bedroeg, is dit thans nog maar f 800.^1 Een aardige vermindering dus, waaraan verhoogde drankpryzen stellig niet vreemd i® leu zyn. Door een der Raadsleden zal, naar -v - j namen, in den Gemeenteraad een voor®24 worden ingediend om den Zondag van o kermis af te schaffen en om voorts de kerm droog te leggen. De heer H. Oornelissen heeft te Saar!g^ met gunstig gevolg het examen voor on wyzer afgelegd. De leerlingen E. de Vries en T. van de Vakschool voor Meisjes te 2e'^e van de le tot de 2de klasse bevorderd. I Ook de vereeniging „Zanglust" aan den grooten Zangwedstrijd te sx deelnemen. Burgerlijke Stand van Anna Paulo^"3 GEBOREN: Simon Hendrikus, v' J' de Goede en A. Timmer. ONDERTROUWD: Johaime» BW* en Alida Anna Groet.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2