1ELDERSCIECOURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 28 APRIL 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer D. O. Spruit Pz. slaagde te Amsterdam voer'Semi-arts. Te Haarleim slaagde voor onderwijzeres mej. O. J. P. Tak, aühier. Bij tiet te 's-Oravenliage gehouden examen slaagde voor derden officier igroote stoomvaart ide heer A. J. Labout, alhier. De kommies der dir. bel. Ie kl. G. Toornstra van Noord-Scharwoude is met in gang van 1 Mei naar hier overgeplaatst De kommies der dir. bel. 2e kl. F. Spar- rius te Wieringen is met ingang van 16 Mei overgeplaatst naar Coevorden. Te Haarlem slaagde voor het acte- examen L. O. de heeren H. N. Oornelissen, H. A. T j»ndmflTi en G. A. Hart, alhier. Oudercommissies. De Ouder-Gommissie voor de M.U.L.O.- School aan de Molenstraat is samengesteld als volgt: H. P. Baak, voorzitter; T. Kemp, secreta ris; Mevr. A. LaboutManseMevr. N. Veer—Horn; F. Nijpels. Concert te geven door het „Stedelijk Muziekkorps", directeur J. ter Hall, op Zaterdag 80 April, van 4 tot 5 uur, in de muziektent. Programma: I. a. Oude Wilhelmus. b. Leve de Vrede, marsch J. ter Hall 2. Französisches Lustspiel-Ouverture.KélerBéla 3. Sur le lao Léman, Suite de Valse, Langlois 4. Fantalsie Euterpe d. Glas 5. Les Saltimbanques, marche. 6 uur: rondgang door de stad; route: Kei zerstraat, Weststraat, Biersteeg, Spoorstraat, Koningstraat, Kerkgracht (tot gebouw ge meentewerken). Emmabloempje. De straatcollecte op j.1. Zaterdag gehouden ten behoeve van de Vereendging ter bestrij ding der tuberculose heeft opgebracht de som van 430. Toonkunst. Men schrijft ons: Gistermiddag werd de Muziekschool van Toonkunst alhier bezocht door een commis sie namens het Hoofdbestuur van Toonkunst, bestaande uit de heeren Van Miiligen, An- thon Thlerl, Petrl en Schellink. Gemelde heeren hebben van 2 tot 6 uur in de school vertoefd, en de lessen van verschillende klas sen en leerlingen bijgewoond. Een rapport dier commissie zal uitgebracht worden op de eerstvolgende Algemeene Vergadering vam Toonkunst, welke dit jaar vermoedelijk te 's-Hertogenbosch zal plaats hebben. Luthersche Zangvereeniging „Een Vaste Burg". Dinsdagavond gaf bovengenoemde zang- vereenigiing, onder leiding van den 'heer P. Brizee, een openbare uitvoering in de Lu- thersdhe kerk niet medewerking van den heer C. Abbenes. Het is gexiuianen tijd geleden, dat wij van deze vereendging een uitvoeringhóórden. Naar wij vernamen zat dit in verband met vertrek en bedanken van vele leden. Thans kwam deze vereeniging dan weer voor het eerst uit en het moet ons direct van het hart, dat ze er niet op achteruitgegaan is. Spe ciaal wat de uitspraak der verschillende nummers betreft, mag deze uitvoering ge noemd (worden. De heer Brizee heeft hier van zeer veel werk (gemaakt en de uitspraak was ook zeer beschaafd en' netjes. Zij zon gen een achttal nummers. Begonnen werd met „Troost der Toonkunst" van M. Zijder laan en „Jesu dulcls memorie" van B. Kothe. Vooral dit laatste nummer werd verdienste* lijk gezongen, speciaal de baspartij werd hier mood vertolkt. Van de volgende nummers noemen we nog „Zaaien en Maaien" van M. de Vries, en „Verlangen naar de Lente" van A. ScMffer. Deze nummers, die aan het koor nogal eenige elschen stel'den, werden op uitsteken de wijze vertolkt. De tenoren waren in het tweede nummer misschien iets te zwak. De heer O. Abbenes zonig een viertal num mers met begeleiding van kerkorgel. Jam mer was het dat voor deze nummers de be geleiding op het. kerkorgel geschiedde. Dit overstemde nu geregeld den zang waardoor van den laatste zeer veel verloren ging. In het laatste nummer, „Heer imijn hert is boos en schuldig" van Oath. v. Rennea werd dit iets beter en homden wij ook mede genieten van de mooie stem des heeren Abbenes. Aanbe veling zou het verdienen om hij een volgen de gelegenheid op een kleiner instrument te begeleiden, opdat de zang meer tot zijn recht bomt. Verder boorden we nog Adagio en Ron dtol" van O. M. Web er, voor orgel, viool en cello. Ook dit stuk viel wei in den smaak der aanwezigen. De eere-voorziitter der vereeni ging, Da. Wallien, dankte allen, die tot het welslagen van deze uitvoering hadden mede gewerkt, liet de aanwezigen zingen den Avondzang en sloot met dankgebed. De Lu thersche Zangvereniging cn haar lj!verdge directeur kunnen met genoegen op dezen avond terug zien. -o- GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente vergadert op Dins dag 3 Mei 1921, des namiddags 8 uur, ter behandeling o. a. van de volgende onder werpen: Notulen. Ingekomen Btukken en mededeelingen, waaronder Adres van het Hoofdbestuur van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, inzake de overgang der inning van de gemeentelijke inkomstenbelasting naar den rijksdienst. B. en W. adviseeren dit in hun handen te stellen om t. z. t. een voorstel te doen. Mededeeling der Oommissie voor de Pu blieke Werken, inzake bestrating van den Parallelweg. Mededeeling, dat tot afslager bij den Vischafslag in vasten dienst is aangesteld J. W. van Teeckelenburg. Voorstel tot vaststelling van het kohier No. 8 <4e suppL) der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1920, tot een bedrffg van 4326.751/». Voorstel tot afstand van graven aan de Belgische Regeering en tot onderhoud dier graven. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een terrein aan het P.E.N., ten behoeve van een te bouwen hoogspanningsstation met Üjn- wachterswoning. Voorstel tot vaststelling eener Verorde ning tot Tegeling van de voorwaarden bij de beroepskeuze. Voorstel, betreffende het medetellen van dienstjaren voor toekenning van periodieke loonsverhoogingen. Rapport der Raadscommissie Inzake de herziening der Plaatselijke Directe Belas ting naar het Inkomen. Voorstel, naar aanleiding van een adres, om het pleintje aan het begin der Stakman Bossestraat In te richten als Plantsoen. Voorstel, in verband met het rapport van de Raadscommissie belast met de herziening der Verordening, regelende de pensionnee- ring der Wethouders. Voorstel om aan E. J. Verhoosel eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan School No. 8. Voorstel tot wijziging der Verordening ojp de heffing van keurloonen van slachtvee en vleesch. Voorstel om de perceelen Dtfkweg 21 en 22 onbewoonbaar te verklaren. Voorstel tot goedkeuring van huurprijzen van woningen der Vereeniging voor Volks huisvesting „Helder" en der Marine-Wo- niinghouwvereeniging Algemeen Belang". Voorstel inzake het verleenen van een ver gunning boven het maximum, ten behoeve van hét badpaviljoen te Huisduinen. Voorstel tot wijziging van het stroomleve- ringscontract met het P.E.N. Voorstel tot aankoop van grond met op stallen, gelegen in het plan „West", ten be hoeve van de Volkshuisvesting. Voorstel tot aanvaarding der door de Di rectie der JavaChinaJapan lijn aange boden schenking van een motorboot aan de Zeevaartschool. Reclames. Geschenk aan de Zeevaartschool. De Directie der Java—China—Japan Lijn wenscht voor het onderricht in het zeilen, ten behoeve der leerlingen van de Zeevaart school, de kosten van aanschaffing van een eenvoudige motorboot, tot een bedrag van 4000.voor hare rekening te nemen. Een dergelijk vaartuig zal, volgens den Directeur der School, in een dringende behoefte voor- zieni B. en W. stellen voor te besluiten haar te aanvaarden, en hebben den Directeur der Zeevaartschool bereids gemachtigd de Di rectie der Java-HChina—Japan Lijn dank te betuigen. Aankoop van grond. B. en W. stellen den Raad voor mits het benoodigde kapitaal ingevolge art. 33 der Woningwet als voorschot uit 's Rijkskas kan worden verkregen: aan te fcoopen voor de som van 41.273,50 een aantal perceelen, onder nader daarbij gestelde voorwaarden. Vergunning Zeebad Huisduinen. B. en W. hebben het volgend schrijven aan den Raad gericht: De N. V. Zeebad 'Huisduinen, die, door aankoop eigenares is geworden van het bad paviljoen te Hulsduinen, heeft het voorne men tot het stichten van een badhotel naast dit paviljoen en tot exploitatie dezer beide inrichtingen, alsmede van het zeestrand al daar. Kortom de N. V. wenscht al datgene te doen wat noodig Is om Huisduinen tot een behoorlijke badplaats te ontwikkelen. Zal deze exploitatie slagen, dan schijnt het gewenscht, dat het badpaviljoen een vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein verkrijgt. Op grond van het feit, dat het maximum der in deze gemeente te verleenen vergun ningen is overschreden, zal het aanbeveling verdienen, dat ons Ooilege machtiging wordt verstrekt voor het beneden-voorlokaal en het beneden-achterlokaal van het paviljoen een vergunning hoven het vastgestelde maxi mum te verleenen, terwijl het badpaviljoen c. a. een buitengewone inrichting voor maat schappelijk verkeer is. Te dien einde zal Uwerzijds een verzoek aan de Kroon kunnen worden gedaan. Bij Irillggend schrijven verzoekt de N. V. Zeebad Huisduinen Uw Raad daartoe over te gaan. WJj stellen U naar aanleiding van een en ander voor dienovereenkomstig te besluiten. Wonlnghuren Volkshuisvesting etc. Nu de Minister van Arbeid zijn verdere medewerking aan het verleenen van Rijks- voorschotten en -bijdragen heeft afhankelijk gesteld van een algeheele huurverhooging, die in eenige jaren moet worden tot stand gebracht, en waarmede per 1 Juli a.s. een begin moet worden gemaakt, hebben de Ver. voor Volkshuisvesting „Helder" en de Ma- rine-Woningbouw-vereeniging Algemeen Belang" aan B. en W. gevraagd de door den Minister voorgeschreven huurverhooging te willen goedkeuren. B. en W. stellen thans den Raad voor be-" doelde goedkeuring te verleenen. Beroepskeuze. De Wethouder voor Sociale aangelegen heden heeft aan Burg. on Weth. voorgesteld over te gaan tot het in het leven roepen van een dienst der voorlichting bij beroepskeuze. B. en W. meenen voorshands de uitbreiding van den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering, die uit den aard der zaak met uitbreiding van personeel aan dien dienst gepaaid gaat, te moeten ontraden, hoewel zij met den voorsteller erkennen, dat de voorlichting bij de beroepskeuze door de overheid dient te worden bevorderd. Evenwel zijn zij van oordeel, dat het insti tuut der voorlichting bij de beroepskeuze dient te worden gereorganiseerd. Daartoe is een Verordening ontworpen, welke ter vaststelling aan den Raad is ge zonden. Voorgesteld wordt o. a. de instelling eener Commissie van voorlichting, bestaande uit 9 leden. Tevens stellen B. en W. voor aan de in te stellen Commissie f 1000.toe te kennen ter bestrijding van de kosten van administra tieve hulp voor het jaar 1921. Wijziging stroomleverings-contract B. en W. stellen aan den Raad voor eendge wijzigingen inzake het stroomleveringscon- tract met het Prov. Electr. (Bedrijf. Doel der voorgestelde wijzigingen is in hoofdzaak om de verhooging van het tarief voor de maxi male belasting contractueel vast te leggen met Inachtneming van de voorwaarden door de afdeeling Noord-Holland van de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten daarte genover gesteld. Keurloonen slachtvee. Door B. en W. is aan den Raad een voor dracht inzak© een nieuwe regeling deer keur loonen voor slachtvee en vleesch ingediend. B. en W. izeggen in hun toelichting het vol gende: De thans hier geheven' wordende keur loonen zijn vastgesteld in 1909 en alzoo geba seerd op de toenmaals door den vleeschfceu- ringsdienst veredschte uitgaven. Terwijl de ze in dien tijd nog geen 2400 per jaar bedroegen, is voor den Vleeschkeurings- dienst op de begrooting van 1921 .een bedrag van 8740.uitgetrokken. In dezen tijd, nu het Gemeentebestuur voor -alles bedacht moet zijn om tot dekking der steeds stijgende uitgaven naar nieuiwe bronnen van inkomsten om te zien en de be staande ruimer te doen vloeien, meenden wij, dat een herziening der keurloonen drin gend gewenscht was. In dit verband hebben wij den Directeur van den Vleeschkeurings- dienst uitgenoodigd voorstellen te doen met betrekking hiertoe. Op (grond van de door voornoemden Di recteur verstrekte gegevens, is door B. en W. -een nieuw tarief ontworpen, waardoor de jaariijkscho opbrengst globaal zal be dragen 5995. De opbrengst, «Be in 1919 bedroeg 1303.771/, zal hiermede dus meer dan ver viervoudigd worden. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Heffing voor Zeebrieven. Bij de Eerste Kamer is op het oogenbllk oen wetsontwerp aanhangig, dat den naam draagt van „heffing van een recht voor het afgeven van zeebrieven" en waarvan de be doeling is 5.— per bruto registerton te heffen voor de uitreiking van een zeebrief, alsook voor de eerste vernieuwing na de totstandkoming van de wet,'van reeds uitge reikte zeebrieven. De zeebrief is voor een schip wat de pas is voor een persoon: zijn nationaliteitSbewijs. De Nederlandsche zeebrief geeft aan het schip het recht, de Nederiand^he vlag te voeren. Ingevolge de wet is de geldigheidsduur van een zeebrief vier jaren; daarna moet. dus, wil het schip onder onze vlag blijven varen, de zeebrief worden vernieuwd. Tot nu toe wordt hier te lande ter zake van de uitreiking van den zeebrief en de vernieu wing daarvan geen recht geheven. Zulks is evenmin het geval in de Vereenigde Staten van Amerika en in België; in andere landen worden voor den eersten zeebrief geringe be dragen gevorderd, voor vernieuwing wordt nergens iets in rekening gebracht. Tengevolge van de bepaling, dat voor de eerste vernieuwing 5 per B. R. T. moet worden betaald, zullen onze reederijen bin nen vier jaren een bedrag van niet minder dan ongeveer tien millioen gulden moeten opbrengen. En verder zal bij elke vernieu wing van den zeebrief, welke eena in de vier Jaren periodiek moot plaats hebben, doch luitendien geschiedt bij naamsverandering van het schip, nog eens 1 per B.R.T. moe ten worden betaald, wat voor de gezamen lijke reederijen zal neerkomen op een totaal van tenminste twee millioen gulden elke vier jaren. De N. Roti Cri, waaraan wij bovenstaan de mededeelingen ontleenen, noemt het ont werp dan ook „een gevaarlijke heffing". Het blad schrijft als volgt: Et Is «oen bedrijf te noemen, dat moor onder-' hevig i« aan de woreld-coucurrentie dan de vrachtvaart ter zee, en tevens is er geen eco nomisch bezit, dat over de geheele wereld meer algemeen beschouwd wordt als een landsbelang bij uitnemendheid, dan dat oener eigen krach tige koopvaardijvloot. Na de ervaring in den oorlog opgedaan zal wel niemand meer aan de juistheid dezer eeuwenoude opvatting twijfelen en we hebben dan ook gezien, dat zelfs een ge heel van de ,zee afgesloten land als Zwitser land zich im 'de laatsto jaren een eigen koop vaardijvloot heeft trachten to verwerven. En waar andere landen, door verminderde invoerrechten op onder eigen vlag aange voerde goederen, en andere maatregelen hun vrachtvaart hebben trachten te beschermen, daar geschiedt hier juist het tegendeel: De Nederlandisohe Staat zal de NedeJandeche scheepvaart niieit steunen, maar haar In den etriid met het buitenland in niet geringe mate gaan bemoeilijken. De regeoring heeift dit blijkbaar niet ingezien: andera zou de verdediging van de wet door den minister van landbouw, nijverheid en han del, die uit den aard zijner functie voor de be langen onzer scheepvaart heeft te waken, moei lijk zijn te begrijpen. Doch evenmin heeft de Tweede Kamer, bij de behandeling van het ont werp aldaar, van een juist inzicht 'blijk gegeven. Slechts één afgevaardigde heeft zich als een principiSel tegenstander der wet doen kennen, nml. de 'heer Teenetra Het blad zet verder uiteen, dat de heffing voor rekening der Scheepvaart-ondernemin gen komt en geenszins zal worden gedragen door verzender» of ontvangers. De reeder» zullen 6.per bruto register ton méér moeten betalen, hetgeen zij niet op de vracht zullen kunnen verhalen, wegens buitenland- sche concurrentie, zij zullen dus minder „Konkurrenz fahig" zijn dan hunne buiten- landsche mededingers. De omstandigheden hebben gewild, dat het wetsontwerp in'behandeling ie gekomen juist in een periode, waarin het gxoote gevaar daar van ten duidelijkste blijkt. Op het oogenblik ligt een groot doel der Nederlandsche koopvaar dijvloot werkeloos ln ouzo havens. Vooral is dat het geval met schepen, die niet in oen vas ten dienst varen, doch die hunne vrachten zoe ker. waar ze zijn te vinden en dus, ten volle blootstaan aan de concurrentie op ae wereld markt, de schepen der zoogenaamde wilde vaart Er zijn reederijen, die al hun schepen uit de vaart hebben moeten nemen, met het gevolg, dat een groot deel oezer zeelieden werkloos ie geworden. Plaatselijke Keuza De „Zutph. -Crt." fulmineert als volgt tegen het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot invoering van P. K: Indien de Eerste Kamer dezen nieuwen dwang sanctionneert zal dus in elke gemeen te, waar een vijftiende deel van hen, die op de kiezerslijst voor den gemeenteraad zijn geplaatst, daarop aandringt, een stemming over een plaatselijk verbod van drankver koop worden gehouden. Blijken bij die stem ming drie vierden van de opgekomenen (mannen en vrouwen dooreen gerekend) voorstanders van de drooglegging dan zal een desbetreffend „voorstel" aan de Kroon worden gedaan, mits deze drievierden tevens de meerderheid uitmaken van hen die op de kiezerslijst geplaatst zijn. Natuurlijk zal de Kroon zich in den regel naar zoo'n verzoek gedragen. En zoo heeft dan een stemmende meerderheid In een gemeente, door drankbestrijders aangevoerd, het voortaan practisch in haar macht, de drankgelegenheden daar te doen sluiten. Dat is natuurlijk de eerflte stap naar ab solute drooglegging, naar een onderzoek in elk huis of daar soms ook drank aanwezig is; wat nu gebeurde is een zoo felle aanval op de persoonlijke vrijheid, dat reactie niet kan uitblijven. Want is ergens een gemeente op die manier zonder vergunningen geko men, dan gaan de vroegere vergunninghou ders een tegenactie ontplooien en dan zal men vaak zien gebeuren dat de sterke drank weer zijn intocht houdt. Op die manier blijft het stemmen aan den gang. Dat kan pleizierig worden! En dan rondom zoo'n droge gemeente zul len vaak tal van doornatte plaatsen liggen. Daar gaan dan de drarikgebruikers natuur lijk hun borreltje drinken. Hfet is weer een kostelijk staaltje van de tegenwoordige manier om te pogen de men- schen braaf en zedelijk te maken door een wettelijk voorschrift. De tronie van den tijd. Er is heel wat te doen geweest over het optreden van marechaussee en politie tegen- ovef binnen- en buitenlandsche journalisten bij de overbrenging van het lijk der Duitsöhe ex-keizerin in den trein naar Potsdam. Nu zullen we dat „Pruisische" optreden op zichzelf niet (goedkeuren, doch wel mag de vraag worden gesteld: wat deden al die verslaggevers en fotografen met bliksemlicht te Maarn? Bad men niet wat meer eerbied kunnen tioonen voor de majesteit van den dood? De Haagsche redacteur van het „Handels blad" bespreekt het gebeurde. Hij verklaart steeds voor het recht van de pers te zijn op gekomen, maar ook dat hij steeds heeft ge voeld, dat dit recht daar eindigt, waar de eerbied voor het eerbiedwaardige begint. Wat echter de Fransche journalist met zijn bliksemlicht op eens in het algemeen heeft doen zien, dat is de afgrond van cultuurloos heid, van moderne barbaarschheiid, waarin onze tijd is weggezonken, Op ons gemis ^an innerlijke cultuur (heel iets anders dan de leege beschaving, die motoren ons hebben gebracht) hebben wij al vaak gewezen. Maar nog nooit is de grijns van den ploert op de tronie van dezen tijd zoo afzichtelijk getoond als in het bliksemlicht van den beklagens- waardigen barbaar, die het leed ©n den dood wilde fotografeeren. Het leed en de dood die daar te Maarn, anders dan te Potsdam, gee- neriei publiek karakter hadden. Er is geen volk onder de zoogenaamd „on beschaafde", dat geen eerbied toont voor het mysterie van den dood. Wij, Westersohe be- sctoavelingen1, sturen er magnesiumlicht op af en de ongelukkige, die het doet, vindt luixl- ruchtigen bijval en verdediging. Hoe jammer, dat die platen bedorven zijn. Ze waren zoo'n prachtig document humain voor heit nageslacht. Van de cultuurtronie van dezen tijd. JI'JL.. -L" IJ. - INGEZONDEN. De Vrijheidsbond. Den leen April werd te Amsterdam do vrijheidsbond opgericht en hiermede is samen werking verkregen van velen, die liberaal denken en voelenin de plaats van vroegere verbrokkeling is gekomen een staatkundige partij, de Vrijheidsbond De klanken, welke spreken uit het nieuwe program van dezen bond, doen ods weldadig aan. Het is een frisch en kloek aanpakken van economische en ideöele problemen, welke wy als de meest urgente beschouwen. Het is een opkomen tegen maatschappeiyke euvelen en een streven naar practische, humane en on- partydige oplossingen, zonder strydgeest. Het is een pogen om beter, harmonischer wegen te vinden voor hoogst gewenschte ver beteringen in onze samenleving. Noch staats- almacht, noch kerkelyke overheersching, maar ware vryheid, in gebondenheid, dat is het, wat de vrijheidsbond vóórstaat. Het programma van den gulden middenweg, waarin ook zy'n opgenomen speciale vrouwen- wen8chen en de zoo gewenschte verbeteringen op opvoedkundig gebied, zal duizenden vrouwen tot zich trekken. De vrouw met haar natuuriyken afkeer van onverkwikkeiyken, politieken stryd heeftzich tot nog toe, ook daardoor, verre gehouden van alle politieke belangstelling. Maar nu ook de vrouw by de aanstaande verkiezingen door de invoering van het Vrouwenkiesrecht klfeur moet bekennen, zullen deze zich juist aange trokken gevoelen door de gematigdheid in het programma van deze party. Een overgroot aantal vrouwen interesseert zich echter nog veel te weinig voor het al gemeen belang, zy moet nog leeren het ter rein van haar dagelyksche zorg uit te brei den en toch moet nn de vrouw zich bewust worden, door haar moederlyke gaven mede te moeten werken tot het bevorderen van vreedzame oplossingen zy moet verzachten en samenbrengen. Daartoe leent zich het pro gramma van den Vrijheidsbond, omdat het geen eenzydige bevoorrechting beoogt, geen klassehaat predikt den godsdienst eerbiedigt en-den weg baant tot gezonde samenwerking op menig gebied. Onze samenleving heeft behoefte aan flinke mannen en flinke vrouwen, ook in de poli tiek, die in onderling overleg elkaar Btennen en aanvullen. Er is veel en goed werk te doen. De op te richten afdeeling „Helder" van den Vrijheidsbond vraagt nu van alle wel denkende mannen en vrouwen alleen slechts dit: „Komt allen aanstaanden Vrijdagavond, om in krachtige samenwerking u met ons te vereenigen in de nieuwe party, die het vrij heidsbeginsel hoog houdt, ook voor de vrouw. De sprekers van dien avond mevrouw Wy- naendt Francken—Dyserinck nit Den Haag, die u reeds voldoende bekend is en Dr. I. H. J. Vos uit Amsterdam, No. 1 op 'de candi- datenlyst van den Vryheidsbond voor den Amsterdamschen gemeenteraad, een bekwaam spreker, zullen u op allerlei punten kunnen inlichten, welke u in het programma nog niet helder zy'n. Zie advertentie in dit blad. Hit YOOKLOOPI» ComTi. -o Geachte Redactie. Tot mijn leedwezen vond ik in het nummer van de Heldersohe Courant van Dinsdag j.1. geen verslag van de laatste uitvoering van „T.AjV.E.N.U." Het ligt niet in myn bedoe ling u met een verslag van myn hand lastig te vallen, doch de vertolking van „Domheids macht" was m. i. zóó 'goed, dat een waardee- rend woord over de uitvoering in uw blad zeer zeker op zijn plaats is. Na de beide vorige „TA:VJË.N.U."-avon- den was er gelukkig weer een groote verbe tering te constateeren. Niet alle.en was _de medewerking van den heer en mevrouw 'Van der Lee oorzaak, dat de bezoekers dezen keer weer uiterst voldaan huiswaarts gingen, maar ook de overige medespelenden gaven blijk ten volle voor hun taak berekend te zijn en een goede opvatting te hebben van hun rol. Met den wensch, dat onze Heldersche Too- neelvereeniging „T.A.V.E.N.U." zich in het volgend seizoen van dezelfde gunstige zyde zal doen kennen, als Zaterdag j.L, ben ik met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, BEZOEKER. Wij kunnen hierop alleen antwoorden, dat het Bestuur der Tooneelvereeniging, blijkens uitlatingen aan onzen verslaggever, geen. prijs stelt op onze verslagen, omdat die toch nè. de uitvoeringen verschijnen. Redactie. SPORT. Voetbal. Nagekomen uitslagen van ïr-riag J.t Raueh-boker. le rondo: W.F.G. I- -Q.S.O.X 1—1: H o Hand laKF02-1. Z.V.V.-beker: v.v. Victoria 4—2: Haarlom—Amwtel 0—0 (na ,vi -y? door Haarlem gewonnen)le prils Haarlom, la pr. Amstel, 8e pr. Z.V.V., 4o pr. Victoria. Oefen wedstrijden: N. H. V. B. il-Z.V.V. I 1-1: F..O, H.Blauw Wit 88. Oostenrijk—Hongarije 41. Deze, Zondag te Weenen gehouden landenwod- strijd, eindigde in een zeer verdiende overwinning voor de Oostenrijkers en trok een record aantal toeschouw era; naar schatting een 40.000. De rust bracht nog een 0—0 stand. De match werd uit nemend geleid door den Hollandisohen scheids rechter Muttora. Op denzelfden dag vond in 't Berliinsohe. sta dion de stedenrwedstrijd BerlijnBazel olaata, eveneens voor buitengewoon groote 'belangsteliing Ook hier waren een 40.000 bezoekers. De uitslag was 8—8. Hedenavond halfzeven terrein Ankerparik: ZeemachtGeel Wit. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van 26 en 27 April 1921. ONDERTROUWD: G. Duiriker en R. A. Katar: S. de Bock en G. van der Plas. BEVALLEN: J. A. M. Ntipals-Verlegh. i.\ C. H. Bruim-Graaff, z.: Ph. A. M. Verhoosel-Eggei* mont. z.j P. O. de Vroome-Bijl. a.; M. Bouwman- Bakker, d. OVE&LEDEN: J. D. Filaraki, 78 l.i A. P. ita Dijk, 10 mnd. MARIflEBERICTHTEN. De minUtc- rm marine a. i. •maakt bek mul, dat voor peraomen, die don leeftijd van jaren habben vervuld en dien van 27 jaren niet heb ben overschreden, gelegenheid bestaat, te worden beöoemd tot buitengewoon adelborst bij de Ko ninklijke marine-reserve met bestemming voor de functie van zeewaarnemer, Verelscht wordt: phvsleke gcr-ahiktheld voor den vliogdienat; bezit van een diploma voor stuur man bh do groote stoomvaart don welop andere wijze blijken kennie en geschiktheid om voor zeewaarneanor te worden opgeleid: do noodige aanleg voor zeewaarnemer, waai* van gedurende een proeftijd van ten hoogste 8 weken moet worden blflk gegeven. Dienstverband: zes Jaren reservedienst. Oefeningen: een van acht maanden, onmiddel lijk na benoeming, en een van drie maanden in het vierde jaar van het dienstverband. Na afloop van de eerste-oefening bestaat gele genheid een verbintenis te sluiten als officier- vlieger 3e klasse (vier jaar werkelijke en vier jaar reservedienst)deze officieren-vlieger zfla te vens beschikbaar voor diensten als zeewaamemer. Sollicitaties in te dienen vóór 1 Juni. Nadere inlichtingen kosteloos verkrijgbaar bU het departement van marine, afdeeling personeel. 2e bureau. (Stct.) Luit ter zee le kl. L. A. O. M. Doormnan Is met 27 dezer geplaatst te Rotterdam. (St.ot.) Luit ter zee le kl. W. O. Canters is tor beschik king gesteld. BH Kon. besluit van 23 dezer is, met ingang van 1 Mei, aan den den off.-maoh. 2e kl. J. A. do Veer voor den tijd van één jaar vergunning ver leend tot het waarnemen van een betrekking bui ten het zeewezen, onder stilstand van alle Inkom sten bH de zeemacht en van de opklimming in da ranglijst. Off. van gea. 2e kl. M. van der Sluiia is eedo- tachoerd aan boord van Hr. Ms. instructiesahiD Gelderland te Willemsoord. De Adelborsten der la kl. Kon. Mar.-Res. J. van der Meer en M. J. van der Burgt worden res pectievelijk op 2 en 8 April geplaatst aan boord Hr. Ms. Atjeh tot het medemaken eener oefening van zes achtereenvolgende maanden. Aan den. by de N.V. van Borkels Patent gede tacheerde» vMegtuigmaker-in&joor J. J. Griromin.- g«r ie es» vsrlof verleend van 6 maanden, boite*

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5