L bezwaar van den Lande teneinde sredu-rende dien LEGERBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. UIT DEN OMTREK. Wlerlngen. Hoog Bezoek. De Ex-Kroonprins heeft in de pastorie zijn zwager, den Hertog1 van Brunswjjk, een paar dagen op bezoek gehad. De kommies bij Rijksbelastingen aühier de heer F. Sparring wordt met ingang van 16 Mei a.s. overgeplaatst naar Coevorden. (Dr.). De benoeming van den heer J. Bottema te Tilburg tot Technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat alhier is ingetrokken. Aan gezien de heer Ooumou a.s. Maandag ons eiland gaat verlaten zal de dienst tijdelijk worden waargenomen door den heer D. de Jongh, Technisch ambtenaar bij den Rijks waterstaat te Hoorn. Texel, 27 April. Van 19 tot en met 25 April zjjn van hier verzonden122 koeien, 67 kalveren, 16 varkens, 1 paard, 4 lammeren en 1 schaap. De verkoop van het Emmabloemije heeft te Oudenscbiid opgebracht f27,75. Mej J. N. Koopman is met 1 Mei benoemd tot tydeljjk onderwijzeres te Den Hoorn. Mej J. Dogger behaalde te Amsterdam Jiaar diploma als coupeuse en leerares in het costèium- en mantelvak aan de vakschool van Mevr. de' Leeuw—van Rees. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Nadat vooraf omtrent de verschillende werkzaamheden regelingen zijn getroffen, komt aan de orde het wetsontwerp tot ontgin ning van aardolievelden in Indië (z.g. Djam- bi-ontwerp). De heer de Mura 11 (Vrijh.B.) acht dit bedrijf bij uitstek ongeschikt voor staats exploitatie. De beste oplossing is die van de regeering, alleen betwijfelt hij of het ge- wenscht is de exploitatie aan de Bataafsohe Petroleum-Maatschappij alléén over te laten en dient een desbetreffende motie in. De heer A1 b a r d a (s.d.) verwijt der Regeering uitstel vail deze zaak. Wat is ervan waar, dat minister Pleijte destijds bezweken is voor de Indische bureaucratie, die weigerde mede te werken aan spr. motie van 1915. Deze bepleit de vorming van een naamlooze vennootschap, waarin alleen de publiekrech telijke lichamen Nederland en Ned.-Indië zitting mogen hebben en waarbij Nederland zich langzamerhand zou moeten terugtrek- 'k'611 De heer Marchant (v.d.) acht het hui dige voorstel het slechtste waarmee de regee ring had kunnen komen. Ook deze bespreekt de „stille kracht" der tegenwerking uit In dië. Diens voorstel tot schorsing der beraad slagingen tot de Regeering alle stukken ter visie heeft gelegd, wordt in stemming ge bracht. Dan blijkt dat het vereischte aantal leden niet aanwezig is en wordt de vergade ring geschorst tot den avond. Avondvergadering. Aan de orde is de interpellatie-Duys om' trent de weigering van den burgemeester van Haarlem om aan de sociaal-democraten vergunning te verleenen op 1 Mei een op tocht te houden. De 'heer D u y s (s.d.) licht zijn interpella tie toe. Hij betoogt, dat die Zondagswet hier bij niet toepasselijk is, omdat een 1-Mei-op- tocht geen openbare vermakelijkheid is. Blijft over het motief van verstoren der openbare orde, doch daarvan zal geen sprake zijn, men behoeft er niet voor te vreezen. Hij* richt hieromtrent een drietal vragen aan den minister. Minister R u ij s antwoordt dat op 80 April de vergunning niet kon worden verleend we gens den verjaardag van Prinses Juliana, op 1 Mei niet wegens den Zondag; wel op 2 Mei. In vroeger jaren is de Mei-viering ook een aaar malsn verschoven, toen die op een Zon- BvieL e heer D u y s is niet tevreden met 's mi nister* antwoord en dient een motie in om voortaan het houden van optochten op Zon dag mogelijk te maken en in dien geest aanschrijvingen te richten tot de burgemees ters. (Dit laatste schrapt hij later.) De ge- wijzigde motie komt Donderdag dn stem ming. Hierna is aan de orde de interpellatie-Duys met betrekking tot den finantieelen toestand, waarin sommige gemeenten verkeeren in verband met de heerschende werkloosheid. De 'heer Duys S.D.A.P. licht zijn inter pellatie toe en stelt daarbij de volgende vragen: Is de Minister bereid te bevorderen dat in iedere gemeente, Waar een beduidend aantal werfeloozen is, een commissie tot steunverleeniHig wordt ingesteld, op de wij ze als dit thans voor de uitgetrokken haven arbeiders en tabaksbewerkers is geschied? Is de Minister bereid de bijdragen van 50 die het Rijk thans geeft in de door die oommissie verstrekte uitkeeringen, te ver- hoogen tot het volle bedrag, en aldus de ge meenten van die drukkende buitengewone uitgaven te bevrijden? Is de Minister bereid aan de armbesturen dier gemeenten den bijzonderen steun, ver leend ingevolge de buitengewone werkloos heid, te vergoeden? Twee naar aanleiding hiervan ingedien de moties komen ook Donderdag in stem ming. Aan de orde la de interpellatie-De Jongh, in het bijzonder ten aanzien van de inter- neering van den Oostenrijker Fieth en in het algemeen ten aanzien van de toelating, de aanhouding en de interneering van vreemdelingen in ons land en omtrent de bevoegdheden van het Rljkspassenkantoor, Hierover wordt nog gerulmen tijd van ge dachten gewisseld omdat 's Min. antwoord de hoeren De Jongh en Duys niet bevredigt en deze de zank verdagen willen. Een scherp debat mot den Voorzitter en den Minister van Justitie ia er hot gevolg van; tenslotte loopt do Minister weg, Een desbetreffende motie komt ook Donderdag in «temming. Vergadering van Woensdag, Woensdag wordt do behandeling van hot Djambi-ontwerp voortgezet. De motle-M a r- ohan t inzak uitstel van behandeling wordt als vervallen besohouwd na voorlezing van een brief van den Minister van Koloniën. De heer T r e u b (v.-b.) acht de ontginning door staatsexploitatie te stroef en meent, dat de door den heer Albarda gewenschte N. V. van publiekrechtelijke lichamen tot vertra ging bij beslissingen aanleiding zou geven. Spr. zou de voorkeur geven aan het doen uitvoeren der werken door een maatschappij in dienst van den staat, aan wie dan de olie zal blijven. Deze spr. wijst op het groote gevaar, dat de Bataafsohe Petroleum-Maatschappij, for meel een Nederlandsche Maatschappij, een integreerend onderdeel is van de Kon. Shell, waarvan de leiding In Engeland is. Finan- ciëel geeft dit contract, zooals spr. uiteenzet, geen behoorlijken waarborg en politiek is het ongewenscht, dat de Indische regeering onder de Bataafsohe komt. Daarbij komen nog de internationale gevaren, door den heer Albarda reeds uiteengezet. Er is een groote strijd gaande om de heerschappij over de benzine. De twee groote petroleummachten strijden om het bezit van alle olievelden van de wereld. Dit is een economische strijd, waaraan een zeer sterke internationaal-poli- tieke kant is. Achter de Koninklijke staat de Engelsche regeering, achter de Standard Oil de regeering der Vereendgde'Staten. Is het nu wel gewenscht,' eep van die beide groote mogendheden minder aangenaam te beje genen? Hij bepleit voort 5 verdeeling der vel den aan andere gegadigden. De heer de Monté Ver Loren (a.-r.) acht staatsexploitatie niet in het belang van Indië. Het ware financiëel roekeloos als Indjë den strijd ging aanbinden met de wereld machten ot) petroleumterrein. De een'ge goede oplossing is het aangaan van een b°- langengemeenachap met een of beide van die groote machten. Spr. vraagt voorts in lichtingen over de door den heer Albarda genoemde cijfers. De heer v. Rijokevorsel (r.-k.) be toogt, dat de regeering een juiste keuze heeft gedaan door dit gemengde bedrijf voor te stellen, waaraan stellige voordeelen verbon den zijn. Voor het gemengde bedrijf kan slechts één der beide groote concerns in aan merking komen. In dit stadium kan in het verzoek van de Standard Oil niet meer wor den getreden. We kunnen aan de Amerikaan- sche regeering te kennen, geven, dat later op dezelfde voorwaarden andere terreinen aan de Standard Oil kunnen worden verstrekt. (Rumoer). De heer Van Ravesteijn (comm. acht het wetsontwerp in hooge mate onvader landslievend en met de belangen, van ons vaderland en Ned.-Indië in strijd. Het levert Indië over aan de reusachtige kapitaalmach ten, die thans in de wereld aan het worstelen zijn. Het is een fictie, dat de Nederlandsche regeerihg iets in de N. V. zal hebben te zeg' gen. Hij wijst er op, dat het imperialistisch belang van Amerika zich verzet tegen de exploitatie door de Royal Dutch (in casu Engeland). Bij een spanning tusschen de beide groote machten zal dan Indië onver mjjdelijik in het conflict worden getrokken. Daarom ds er slechts één belang: de terrei nen niet te ontginnen, voor staatsexploitatie o,p dit moment voelt spr. evenmin iets. Hij dient een motie in strekkende om de ont ginning uit te stellen totdat de volken van den Archipel zelfbestuur 'zullen hebben er langd. De Minister beantwoordt uitvoerig de verschillende sprekers. Het denkbeeld van staatexploitatie wees hij af, en hij betoogde dat de vorm eener vennootschap met Staats overheersching en Staats-participatle het beste was. En dat de Staat deze gemeenschap juist aangaat met de Bataafsche, is ten eerste te verklaren uit de omstandigheid dat de Ba taafsche in deze zaak al oude brieven heeft en ten tweede uit de overweging dat men voor het raffineeren1, onmiddellijk gebruik zal kunnen maken van de leidingen der Ba taafsche en van haar installaties in -Palem- bang. Dat is een zeer groot voordeel dat geen enkele andere reflectant kan bieden. Voorts verzekerd© de Minister, dat hij geenszins dacht aan een monopolie voor de Bataafsche en er voor derden ruimte buiten Djambi bleef. Vrijdag iworden de discussie* voortgezet. BUITENLAND. SIAM. WJj hebben vroeger ai reeds gemeld, dat te Bangkok, en elders in Siam, -groote belang stelling was geweikt voor de redenen, die ge leid hadden tot de plotselinge verbreking der verloving van den koning van Siam. Thans is de koninklijke proclamatie, waarbij de afbreking van het engagement den voike wordt bekend gemaakt, in 'haar geheel gepu bliceerd. Het stuk is naar Westersche op vatting zóó curieus, dat wij het in zijn ceheel doen volgen: „Nademaal Z.M. met de bekendmaking van 's Konings verloving en roet de verheffing tot dat doel van H. K. H. prinses ValLabha Devi tot den rang van 's Konings Verloofde geen ander doel had, dan op vaste en defi nitieve wijize de troonsopvolging te verzeke ren ten nutte van het land, zoogoed als tot zijn ('s konings) persoonlijk geluk; en nademaal het tot Z. M.'s diepste leed wezen thans buiten allen twijfel duidelijk is geworden dat Z.M.'s edele wensch bo ven vermeld niet op bevredigende wijze kan worden vervuld, zulks wegens het niet harmonieeren van het temperament van Z.M. en van H. K. H. prinses Vallabha Devi, het geen kan worden verklaard uit de chroni sche ongesteldheid van de prinses, wier ze nuwgestel veel te wensohen overlaat, zóó veel, dat Z. M. vreest, dat ingeval wordt toe gestaan dat fret huwelijk plaats vindt, onge- wensohte gevolgen zouden kunnen plaats vinden, wat betreft de troonsopvolging; heeft daarom thans de koning besloten, dat de proclamatie betreffende Z.M.'s ver loving 'hierbij wordt te niet gedaan". Tot zoover de proclamatie. Over den thans Roelndlgdon roman van Koning en prinses kan nog worden meegedeeld, dat de vorst de jonge vrouw het eerst had ontmoet, terwijl hij te Bangkok aan het winkelen was. En kele dagen later werden de Koning en de prinses samen goden hij een nlet-openbare ilosooop-vertoonIng, Hierop volgde spoedig de verlovlnga-proolamatlebenevens de aan kondiging, dat aan de prinses de titel van H. K. H. zou worden verleend. Zij is een jonge vrouw van opmerk©!Hko sohoonheld. De prinses werd aan het hof zeer gevierd en bewierookt. Zij deed van zloh spreken door een geslaagde poging tot In voering van een op Westersche leest ge schoeide moderniseering van het vrouwen- oostuum. De Koning en zijn a.s. vrouw waren in Bangkok uitermate populair. Het berioht der verbreking van het engagement kwam vol komen onverwachts. RUSLAND. Naar uit Helsingfors gemeld wordt, bren gen betrouwbare personen, die pas uit Rus- and gekomen zijn, sombere indrukken mede over den huidigen toestand in de sowjet- republiek. 'Hoe de economische en politieke toestand zich in de naaste toekomst ontwikkelen zal, ïangt volgens die personen vooral hiervan af, of de nieuwe wetten van de bolsjewiki over belasting in natura, vrije handel, ver- bruiksvereenigingen, enz. door de bevolking met ©enig vertrouwen opgenomen zullen worden en opgevat zullen worden als een terugkeer tot iets zekerder toestanden. In iet bijzonder draait alles er om of de boeren vertrouwen zullen hebben en weer grootere oppervlakte zullen gaan bezaaien, of dat zij in hun ljjdelijken tegenstand volharden. Eenigszins volledige gegevens zijn in dezen nog niet verzameld kunnen worden, maar de berichten, die uit verschillende oorden van Rusland ingekomen waren, luidden alle on gunstig. De boeren zijn nu zoo dikwijls door de bolsjewiki bedrogen en met geweld be handeld, dat zij geen vertrouwen in de sow- jet-regeering meer hebben. Zij zien in de wetten op de belasting in natura en op den vrijen handel valstrikken. Op dit ^ogenbl'k zegt men ons, zoo redeneeren zjj^ dat -"ij het geen na aftrek der belasting overblijft, mo- Sen behouden en er vrij over beschikken. [aar als wij tegen het najaar den oogst bin nengehaald zullen hebben, zal men ons alles wellicht weer afnemen. Zoo zullen de boeren zeker veel'minder land bebouwen, dan van hen verlangd en verwacht wordt. In vele streken zijn de «boeren trouwens zoozeer ver stoken van landbouwmateriaal, vee en trek dieren, dat zij slechts heel weinig kunnen uitrichten. In het gouvernement van Twer trekken vrouwen de ploegen.... Het vrij geven van den handel heeft in de steden de prijzen wel doen dalen. De prijs van een pond boter is te Moskou van 25.000 roebel tot 14.000 gedaald. De handel in zaai- koren is echter niet toegenomen en de zeer slechte toestand der spoorwegen blijft ook de grootste moeilijkheden meebrengen. Wel is er toch ipts gedaan. Zoo zijn er een groote massa poot-aardappels in Letland aange kocht. Verder heeft het vrij geven van den' handel dit gevolg gehad, dat de roenschen uit de steden allemaal op reis willen naar het plat teland om er te trachten levensmiddelen te koopen of door ruil te verwerven. Ondanks alle verbod van hooger hand om reisverlof te geven, verdringen de menschen zioh in de bureaux der autoriteiten, die het reisver keer regelen. Tevens bevestigen de uit Rus land gekomenen, dat in tal van fabrieken de arbeiders nog uitsluitend dingen vervaardi gen die zij zelf kunnen gebruiken in den ruilhandel inet boeren. Over de positie van de sowjet-regeering werd medegedeeld, dat de talrijke concessies, die ze had moeten doen, de ontevredenheid' allerminst bedaard had. Te Moskou had het sowjet-bewind gedurende den opstand te Kroonstad in het geheel geen gezag meer gehad over de roode troepen. Met allerlei iritdeelingen aan de troepen, onder andere van schoenen, had men ze op de hand der sowjet-regeering trachten te behouden. Maar zulke maatregelen kunnen slechts van korte, tijdelijke uitwerking zijn en de roode troepen zijn er ook nog veeleischender door gewor den, terwijl de voorraden steeds meer tekort schieten. De toenemende invoer kan hierin slechts een kleine verzachting brengen. Zoo ziet men in «Rusland de ontwikkeling der gebeurtenissen met bange spanning te- gemoet. Men vraagt zich algemeen af: zullen wij den aanstaanden winter nog steeds onder dezelfde ulterlyke omstandigheden leven? Hoe zullen wij dan den verschrikkelijken nood doorstaan, die veel en veel erger zijn zal dan die van den hongerwinter 192(1—1921? LUCHTVAART. Een Fokker D Vïï voor onze Koloniën. Gistermiddag werd op het vliegkamp Schiphol ten overstaan van een oommissi bestaande uit eenige heeren van het Depar tement va nKoloniën voorgevlogen een spe ciaal voor Indië gebouwd Fokker-jager-vlieg- tuig type D VII, uitgerust met een Siddelev hima 230 P.K. en gebouwd door de Neder- 'andsöhe Vliegtuigenfabriek. Het vliegtuig maakte eerst een hoogte- vlucht tot 6000 M. en daarna werden er ver schillende demonstratie-vluchten mee ge maakt. Daarbij bleek, dat het toestel aan alle te stellen eischen beantwoordde. De nieuwe .Fokker D VII toonde een zeer groote snel heid en opvalelnde bestuurbaarheid. GEMENGD NIEUWS. Oplichting. Een heer huurde naar aanleiding van een advertentie in de Schermiaan te Rotterdam een verdieping. Voor den inboedel, waarvan de waarde op enkele guldens geschat wordt, moest hij 150 betalen en verder drie maan den huur vooruit. Toen hij daar zjjn Intrek had genomen, bleek de verhuurder tot het verhuren niet gerechtigd en werd hjj er door den eigenaar weder uitgezet. Een gelukkige speler. Uit Cannes wordt aan Engelsche bladen femeld, dat te Monte Carlo dezer dagen een )eon, die voor het eerst de speelzalen be zocht, tot. zesmaal toe de bank heeft •(leen springen en zloh tenslotte «met eon. winst van 850.000 frank terug trok. Moord en zelfmoord. Te Duweldorf heeft de koopman Ktlddo zelfmooixl gepleegd, na zijn twaalfjarigen zoon te hebben doodgeschoten en zijn drie jarig dochtertje zwaar to hebben gewond. Toen de politie de woning binnendrong vond zij de vrouw van don koopman bewusteloos, maar ongedeerd. De redenen van de mis daad zijn onbekend. Inbreker doodgeschoten. Te Aalten heeft Zondagavond een land bouwer een Inbreker, die bij de familie van zijn aanstaande trachtte in te breken, bij een worsteling doodgeschoten. De verslagene is een 84-jarige Duitsoher, eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen. Een mislukte coméde. In den nacht van Zondag op Maandag meldde zich aan het poltieposthuis Zeebad te 's-Gravenhage een 35-jarge Rotterdammer, die meedeelde dat hij zich van het leven had willen berooven. 'Hij was in zee geloopen, doch had vooraf zijn boed en jas op het strand neergelegd, en daarop een briefje met: „s.v.p. aan de politie". Hij zou in zee 'bewus teloos zijn geworden. Later tot bewustzijn teruggekeerd z?fg hij een man naast zich, zijn hoed en jas waren verdwenen. De politie onderzocht den man, en toen bleek, dat alleen zijn bovenkleeren nat waren Eenigen tijd daarna verscheen aan het bu reau een tweede persoon, die een jas en een hoed op het strand gevortóen had en deze nu aan de politie kwam overhandigen. De pseudo drenkeling onderzocht zijn zal* ken en zeide uit zijn portefeuille te misse' 4, een bedrag aan Engelsch geld en eei dasspeld. Bij onderzoek is de politie echter gebleken dat het geheele verhaal gefingeerd is ge weest. De Rotterdammer had een reis voor zijn patroon naar Londen gemaakt en daar geld van zijn patroon verteerd. Nu trachtte bii op deze manier het verdwijnen van geld te verklaren. tijd werkzaam te zijn voor de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 27 April 1921: torpodist-maj. P. Klekibloe- eem van Waohteohin Willemsoord naar Onder- zeedienstkaaerne Willemsoord. Kaderoplciding uit de militie. De minister van binnenlandsohe zaken heeft door tussohenkomet van de commissarissen der Koningin de gemeentebesturen doen weten, da/t ziin ambtgenoot v$m oorlog bem heeft toegezon den do volgende nota nopens kaderopleiding nat de militie. „Volgen® artikel 79 der Militiewet kunnen, voor- zoover, van de manschappen, die o.a. voor de op leiding tot den rang van onderofficier, geschikt worden geacht zich geen voldoend aantal daar voor beschikbaar stelt de verder benoodigden tot het volgen van deze opleiding worden verplicht. Bij de onbereden wapens is van de aanwijzing steeds moeten worden gebruik gemaakt, omdat men anders het benoodiigde aantal niet verkrijgt. Dat zich bij die wapens geen voldoend aantal mna- sehappen vrijwillig aanmeldt, moet vermoedelijk hieraan worden geweten, dat zi.i, die voor .onder officier worden opgeleid, daartoe drie maanden langer in dienst moeten blijven, waartoe boven aangehaald artikel 79 mede bevoegdheid geeft. Gaf een en ander tot nu toe geen aanleiding tot groote bezwaren, inden laatsten tijd is dat veranderd. Niet alleen burgerpersonen of hoofden van zaken wenden ziiah meermalen tot mij of tot de militaire autoriteit met verzoek om vrijstel ling van kaderopleiding van een dienstplichtige waarbij het in hoofdzaak gaat om de drie maanden langer dienen maar thans komen ook besturen van scholen, gemeentebesturen, een Raad van Arbeid e.d. tot mij met dergelijke verzoeken. Meermalen wordt hierbij de bedreiging want zoo mag ik ddt woord wel noemen geuit, dat, indien niet aan het verzoek wordt voldaan, de plaats van den daarbij 'betrokkene bij bedoeld lichaam of particulier zal worden ingenomen. Ik begrijp, dat, naast de kaderopleiding, dik wijls even groote volksbelangen staan, maar het wiil mij toch toeschijnen, dat aan jongelieden van den milLtieplichtigen leeftijd in den regel ndet zulke belangrijke werkzaamheden ziullen zijn op- gedragen, dat zij daarom van een gedeelte van un militairen dienst zouden moeten worden vrij gesteld. Bovendien kan men bij de lichamen weten, dat bedoelde jongelieden' bij hun indiensttreden hun militairen diensttijd nog vóór zich hebben en kan daarmede bij het opdragen van werkzaamheden Tekening worden gehouden. Uiteraard bestaat bii mij geen bezwaar om in zeer bijzondere gevallen vrijstelling van kader- opleiding te geven (zulks is tot nu toe ook wel geschied), maar ik moet er nadrukkelijk de aan dacht op vestigen, dat dergelijke verzoeken, gelet op het groote militaire belang eener goede kader vorming, in den regel niet kunnen worden inge willigd. Afgeven van straflijsten. Door den Min. van Oorlog Is bepaald, dat aan een ieder, die in werkelijken dienst is of geweest Is, op zijne aanvrage een afschrift van zijne straf lijst behoort te worden verstrekt. De uitreiking aal geschieden door de zorg van den commandant van het korps of korpsgedeelte, waartoe de aan vrager behoort of behoord heeft. Mocht geen straf lijst aanwezig zijn, omdat geen straf is opgelegd, dan moet een verki&ring worden afgegeven, waar uit zulks blijkt. Onderscheiding. Bij beslissing van den Comm. van de Eerste Div„ is de bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst toegekend aan den fourier J. Jonkman, van het 2e bat., 21e reg. inf. te Helder, met ingang van 28 April a.s. Toelltingsexamen Reservekader. Het e.v. examen van hen, die wensohen te wor den toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger bij het reservekader bij de cavalerie, waarvoor de opleiding op 1 October e.k. aanvangt, zal plaats hebben op 11 Mei a.s. en zjn. op één of meer vol gende dagen Het examen wordt gehouden te Amersfoort. Adispiranten behooren de kennisge ving, dat zij aan het examwgi wenschen-deel te nemen, vóór 27 April e.k. in te zenden aan den comm. van de school voor verlofsoff. der cav. aldaar. Bij voormelde kennisgeving moet worden overgelegd een extract uit het register der ge boorten of een ander authentiek stuk, waaruit de leefti'd van den ad'spirant blijkt. De adspirant. die aanspraak wenischt te maken op gedeeltelijke vrijstelling van het examen, legt,tevens het be wijs over, waaruit de rechtmatigheid dier aan spraak blijkt. Aon het examen kan worden deel genomen door hen, die niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar ziin (op 21 Oet. 1921). Voorwat betreft de eischen van kennis en bedre venheid voor het examen vastgesteld, de gedeelte lijke vrijstelling van het examen, het ondergaan van een militair geneeskundig onderzoek, en ver dere inlichtingen, kan men zich wenden tot bo- rsngsn. comm. van de school voor verlofsofficieren Gratificatiën. Bij Kon. Besl. is het n.v. bepaald: Aan de vrij willigers, die voor de eerste maal aan de eischen van. net door het Ned. Olymp. Comité ingestelde vaardigheidsdiploma voldoen, wordt uit s Rijks schatkist een gratificatie toegekend van f 100.—. Voor elk volgend kalenderjaar, waarin aan die eischen wordt voldaan 50.—, Indden belanghebbenden met het oog op zijn leef tijd in aanmerking komt voor hetafleggen der vaardiglheidsproeven als voor andere personen vastgesteld, wordt hot voldoen aan do daarvoor gestelde clachen ten opzichte vaa het toeken nen dor grut. beschouwd als oen herhaling van do oorspronkelijk afgelegde proeven. Voor do toe- pusng van het boveiiatwuido worden onder vrij willigers niet begrepen leerlingen van de Kon. Mll. Academie, van den hoofdoursus, van de ca dettenschool, van den cursus, van het iu«tr,-bat„ van do in*tr,-oomp, en van de lnstr,batterij, Porsonon, die bij do tadienststelling in hot bezit zijn van het vaardlgiheidisdlploma, worden, zoo dra zij woderom voldoen aan de ©lachen, In hot genot gestold van de gratificatie. Dit besluit wordt geacht iin werking te zijn go- trodon op 1 Jan. 1921, mot dien verstande, dat aan vrijwilligers, die thans lp mll. dienst zijn «n dia vóór dien datum één of meermalen aan de eischen helen voldaan, eene grat. van 100.— wordt toegekend. Wapenfeest Officiers bi herinbond. Het derdo Wapenfeest 1921 van den Ken Off.- Schermbond heeft plaats op 12, 13 en 14 Mei a.s. De serg. M. Amelsbeek, van het 2o reg. inf. te Helder, wordt gedetacheerd bij de le comp, wielrijders te Nieuwersluis. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Bawe&n, arr. 26 April v. Svdney te Alexandrie. Krakatau, thuisr., pass 25 April Perim. Vondel, thuisr., vertr. 26 April v. Port Sadd. Batoe, arr. 24 April V. Fremamitle te Wallaroo. Billiton, thuisr., pass. 24 April Perim Boeton, uitr., arr. 25 April te Port Said. Nias, v. Panaroekan n. A'dam, arr. 21 April te Baugkok. Prins der Nederlanden, thuisr., vertr. 24 April v. Sabang. Rottig vertr. 22 April v. Bangkok n. Alexondriö. Rotterdamscho Lloyd. Djember, thuisr., vortr. 26 April v. Perim. Qoentoer, thuisr., pass. 26 April Sagres. Sitoebondo, uitr., vertr. 27 April v. Antwerpen en pass. Vlissingen. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, thuisr., vertr. 26 April v. Havra Alkmaar, arr. 25 April v. Anitofagosta te Valpa- raiso. Baarn, arr. 25 April v. Pumta Are nas te Boston. Bourae, vertr. 24 April v. Hampton Roads n. St. Nazaire. Kon. Hollandsche Lloyd. Iimburgia, vertr. 27 April v .A'dam n. Buenos Ayres. Delfland, vertr. 18 April v. Buenos-Ares n. Rosario. Frieia, v. N.-Orleans n. A'dam, vertr. 24 April Rijnland, uitr., pass. 25 April Ouessant v. Havana. Zeelandio, arr. 25 April v. A'dam te NewGlrleans. Holland—Amerika Lijn. Moerdijk, arr. 26 April v. R'dam te Port Victoria. Noorderdijk, v. R'dam n. San Francisoo, pass. 25 Anril Iizard, Waaldijk, v. Newport News n. R'dam, vertr. 24 April v. Boulogne. Westerdijk, v. R'dam n. New-York, pas®. 26 April Dover. Warszawa. Libau n. R'dam, arr. 25 April te Danzig. Holland—Australië Lijn. Djebres, thuisr., pass. 25 April Vliesingen r. Ant werpen n. Hamburg. HollandBritsch-Indië Lijn. Stadsdijk, vertr. 27 April v. R'dam n. Br.-Inddë. Kirkst&ll Abbey, uitr., vertr. 24 April v. Colombo. Holl. O.-Azië Lijn. Ameland, vertr. 26 April v. Hamburg n. R'dam. Brielle, uitr., vertr. 25 April v. La Palice. Alcor, uitr., vertr. 25 April v. Hongkong. Boeroe, thuisr., vertr. 21 April v. Kobe. Tjimanoek, thuisr., arr. 25 April te Alexandne. Holland—Wcst-Afrika Lijn. Poseidon, uitr., vertr. 25 April v. La® Palma®. Wierhigen, vertr. 26 April v. Hamburg n. R'dam. Mout Blaac, thuisr., vertr. 27 'April v. Bordeaux. Texelstroom, thuisr., vertr. 26 April v. Dakar n. Las Pal mos. Oberon, uitr., arr. 19 April te Libreville. Amstelstroom, uitr., vertr. 22 April v. Monrovia. Hercules, uitr., vertr. 25 April v. La3 Palmas. Mout Cenis, thuisr., vertr. 22 April v. Conakry. Saturnus, thuisr., vertr. 24 April v. Dakar.. Triton, thuisr., vertr. 22 April v. Conakry. HollandZuid-Afrika Lijn. "Ellewoutsdijk, vertr. 26 April v. R'dam n. H; Rand^ntein, thuisr., pass. 24 April Las Palmas. Bloemfontein, uitr., arr. 24 April te Durban. Holland Oost-Afrika lijn. Clio, arr. 23 April v. Bei ra te Delagoabaai. Haarlem, uitr., pass. 23 April Bevezier. Holland Zuid-Amerika-lijn. Dubhe, vertr. 26 April v. R'dam n. Zuid-Amerika, via Antwerpen. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Sirrah, vertr. 23 April v. Santos n. R'dam. Algenib, uitr., pass. 27 April Vlissingen n. Ant werpen. Dubhe, uitr., pass. 27 April Vlissingen n. Ant werpen. Beukelsdijk, thuis., pass. 23 April Fernando No- ronha. Me rak, thuisr., vertr. 23 April v. Montevideo. JavaNew-York Lijn. Salabangka, v. Batavia n. New-York, vertr. 25 April v. Sabang. Rarimata, v. New-York n. Java, pas®. 24 April Point de Galle. Java Pacific Lijn. Tjisondari, v. San Francisoo n. Java, arr. 23 April te Yokohama. Merauke, vertr. 23 April v. San Francisoo n. Java, via Port land (Qre). JavaBengalen Lijn. Birma, vertr. 23 April v. Batavia n. Caloutta. Stoomvaartmaatschappij Ocsaan. Prometheus, v. Batavia n. A'dam, pass. 24 April Perim. Atreus, r. Japon n. R'dam. poos. 22 April Perim. Nlmgoheoiow, vertr. 21 April v. Singapore n. A'dam. Thsseus, vertr. 28 April v. Hongkong a. A'dam VISSCHERIJBERICHTEN. 26 April 1921. Aangevoerd door 15 koiders: 2080 middelt»ngen p. stuk 0.40—0.45 810 kleine tongen p. stuk 0.15—0.20; 11 tarbotten p. stuk 68; 36 kis ten kleine schol p. kist 68.50; 12 kisten schar p. kist 2.50—3; 10 kisten kleine roode ponen p. kist 4.507; door roggenvieschers: 290 rog gen n. stuk 1.33—1.58; door geepvisBchérs: 20 tal geep p. tal 29—34; dioor trekkers: 500 tal haring p. tal 1.203.30; 1 zalm f 51. 27 April 1921. Aangevoerd door 26 korders: 120 tongen p. stuk 0.75; 5000 middeltongen p. stuk 0.40—0.50; 1860 kleine tongen p. stuk f 0.15—0.20- 31 tarbot ten p. stuk 6—9; 24 kisten zetsohol p. kist 1316; 126 kisten kleine schol p. kist 69.50j kisten schar p. kist 23; 24 kisten kleine roode pooien 47; door roggeiwisischers40 roggen p. stuk 1.36; door geepvisschers: 20 tal geep p. tal 2932; door trekkers: 170 tal haring p. tal 1.704.40; 1000 ansjovis p. 1000 2.75. Purmerend, 26 April 1921. 12 stapels fabriekskaas p. 50 K.G. 74, R.M. 77; 11 stapels Boerenkaas p. 50 K.G. f 72, R.M. f 74; 2 stapels Goudsehe kaas 69; 12671/» K.G. >oter 2.50—2.70; 1319 runderen: vette p. K.G. 1.60—2 stug; 1157 melke en gelde 450—900 stug; 22 stieren geen prijs; 23 paarden f 150—460 ma tig; 74 vette kalveren p. K.G. 2.40—2.70 stug; 919 nuchtere kalveren 25—70 vlug; 313 vette varkens p. K.G. 1.30—1.35 stug; 182 magere idem 5(5—100 matig; 183 biggen 32—58 matig; 607 schapen 50—80 matig; 74 lammeren f 18—85 matig; 155 bokken; kipeieren p. 100 stuks 8.25— 9.25; eendeeren p. 100 etuks 8.75;.1000 kieviets eieren p. stuk 0.18. Schagermarkt van Donderdag 28 April 1921. 14 paarden f 800—600; 16 «tieren 200—750: 300 geldekoeien mag. 400—750;. 62 idem vette 500-875; 104 kalfkoelen f 650-900:55 pinken 800—460 212 nuchtere kalveren 10—35; 247 overhoud er s 50—74; 14 bokken en gelten f 14— 35: 22 varkens mag. 60—75; 26 Idem votto p. K.G. t 1.20-1.807 110 biggen 35-45; 26 kopij- 10l)1

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6