MEDE IN VERBAND MET HET PLAN TOT AFSLUITING EN DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE, BEKNOPTE SCHETS MARINEBERICHTEN. Onderzeeboot KIV. Onderzeeboot „K. IV" is te Vlissingen in dienst gesteld onder bevel van luitenant ter zee le kl. W. K. Maurits. Alvorens in Augus tus naar Oost-Indië te vertrekken, zal deze onderzeeboot proefvaarten doen naar Am sterdam en Willemsoord. Verder bestaat nog het voornemen, een korte buitenlandsche reis er mede te maken naar Scandinavië. Reisplan O. 8. 2 Mei van Helder; 6 Mei te Havre; 10 Mei van Havre; 13 Mei te Helder. LEGERBERICHTEN. Nel«u«, vertr. 26 April y. Batavia n. New-York. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, UIT DEN OMTREK. BurgerlijkeStand der gem. Texel, Anna Paulowna. Fllmpraatje. Wanneer (het publiek sensatie geboden ■wordt, komt hét in nog dichter drommen naar de cinema's opzetten dan wanneer er films vertoond worden, die hoogere aspira ties hebben. En nu kan men er den bioscoop ondernemers wel een verwijt van maken, dat zij sensationeelen kost opdienen, maar men vergote niet dat ook een cinema tenslotte een finanoieele ondernoming is, on dat het de smaak van hot publiek on niet die van de leiders diler onderneming is, die beslist wat voor soort films vertoond eullen worden. Wanneer men storm liep naar een goede rolprent en de sensatie-rommel links liet liggen, behoorden do sensatie-films spoedig tot het verleden, imaar de werkelijkheid is andersom, en de massa krijgt eenvoudig waar ze naar vraagten wat 10 bereid ls te betalen. Aangezien nu het meest gewilde product sensatie is... wordt er sensatie geleverd. In twee vormen. De eene ls het sensatio neels verzinsel, de andere de sensationeele realiteit. Tot de eerste categorie behooren de avon turenfilm waarin allerlei „Stunts" worden verricht. De sensationeelste en gevaarlijk ste zijn die waarin aeroplanes, automobielen en spoortreinen een rol spelen. Sommige Amerikaansclhe filim-artisten staan op dit gebied nergens voor. De Ame- rikaanische die zich miss Helen noemt, en wier film-waaghalzerijen bekend staan als „the hazards of Helen" heeft zich een groote reputatie verworven als durf-al. Ze springt op het uiterste nippertje uit een auto als deze in een ravijn van eendige honderden mieters diep tuimelt, laat zioh aan looomotdef- wielen vastbinden en zoo ronddraaien, ter wijl een trein rijdt, en meer dergelijke grap pen. Mooi of talentvol is miss Helen niet, maar ze heeft „nerve"; en weet hoe ze glim lachen moet als haar leven in gevaar is. En deze eigenschappen worden tegenwoor dig goed betaald. Zeer gewaagd zijn ook de kunstjes met aeroplanes. Er behoort moed toe om met de tanden aan een van een vliegtuig af benge lend touw te gaan hangen wanneer de mla- chine twee duizend meter boven de aarde is en tachtig mijl per uur vliegt, of om een partij te boksen op het bovenste draagvlak van een door het luchtruim suizende-n twee dekker! Maar er 'behoort óók moed toe als opera teur dergelijke scènes op te nemen. Want het vliegtuig van waaruit de opneming moet geschieden, dient vlak bij het andere te vliegen, en wee den inzittende als de vleu gels elkaar raken. Die operateurs doen ech ter kalm hun werk onder de gevaarlijkste omstandigheden. Vooral de Amerikaansche operateurs staan voor niets, kauwen bedaard hun „ahewing-gum" en volbrengen het kar weitje. Soms vallen ze al kauwende dood, maar dan staat er een ander klaar die het baantje overneemt. De tweede soort sensatie-films is die, waarin werkelijke gebeurtenissen in beelx worden gebracht. Bijvoorbeeld het omhalen van een muur van een brandend' fabrieksgebouw, het racen op auto-renbanen, het dooden van een stier in stierengevechten, het vechten tusschen oproerlingen en politieagenten enz. Soms „treft" een operateur het. Als hi, namelijk bij toeval een extra-sensationeele gebeurtenis meemaakt. Als bijvoorbeeld een Sinn-Feiner juist voor de lens door een koge" getroffen, neervalt, of als er met een race- machine een ongeluk gebeurt. Een paar En- gelsche operateurs hebben in dit opzicht ge weldig -geboft. De één was de iman, die de gevechten van den Spaanschen toreador Gallitto moest opnemen. In het laatste ge vecht dat opgenomen werd men heeft de film pas onlangs in ons land kunnen zien nam de stier Gallito op zijn horens en doodde hem. Dèt was pas sensatie! De rol prent steeg dadelijk duizend procent ln handels waarde Het andere troetelkind van de fortuin was een operateur, die in Engeland motorraces opnam. Vlak voor zijn camera vloog een motor tegen de palissaden qp. De berijder werd weggeslingerd, wist nog op te staan, maar zakte op hetzelfde oogenblik dood in eikaar. Alles Vlak voor de lens. De opera teur wist zioh bedaard te houden en kreeg alles precies op de film. Tegen zulk een sensatie kan de gevaarlijkste „stunt" van een beroepsacrobaat niet op. Voor den moralist zit er in die zuoht van het publiek naar sensatie en altijd weer sen satie stof tot overpeinzing, maar deze zijde van de quaestie zullen we nu maar buiten beschouwing laten. •„In de eerste plaats," antwoordde hy loof lk in vroeg-opstaan. Ik ben nooit' u?9. nooit Jonge onde-heeren. Alle menschen willen graag lang leven, behalve dan zij, die reden hebben (of meenen te hebben) om naar hun dood te verlangen. Maar de meerderheid wil zoo lang mogelijk op deze schoone aarde rondwandelen, on danks alle ongerieflijkheden die aan zoo'n langdurig verblijf verbonden zijn. De Ge- nestet's rijmpje van den dwazen grijzaard die zucht en kucht en oen liedje-van-ver- langen zingt, bevat nog altijd waarheid. Maar met dit verschil: dat hij tegenwoor dig het liedje-van-verlangen graag met fris- sche stem laat hooren, en zoo lang moge- ijk rechtop blijft loopen. Meer en meer wordt ingezien dat iemand ouder is dan hij zich voelt, en de kunst is nu maar zich jong te voelen. Dit kan alleen de mian die geregeld en matig leeft en aan lichaamsoefening doet. Bergens ziet men dat zoo goed als -in En geland, en men behoeft er zich dan ook niet over té verwonderen dat er daar te lande ïeel wat bejaarde heeren zijn, die zioh jong voelen. Een paar voorbeelden. Lord French, die een zware taak heeft om de Iersche troe- selen te onderdrukken, is 68; de hertog van Gonnaught, juist in staatsdienst naar Indië vertrokken, is 70, Lord Sterndale, Lord Chief Justice, géén gemakkelijk baantje, is 71, Sir Claude de Crespigny, die onlangs een duel vocht en nog aan zwemwedstrijden deel neemt, is 73. Deze voorbeelden zijn met vele aan te vullen. Wat is het geheim van al deze hee ren, die weigeren oud te worden, die op hun zeventigste jaar -harder werken dan ze op hun veertigste deden, die bestand zijn tegen vermoeienissen, en die niets willen weten van een zes- of zeven-, zelfs niet van een acht-urigen arbeidsdag? Het is in dTie woorden gezegd: werk, ma tigheid, regelmaat. Vooral werk. De man die weinig tijd voor uiergn heeft, meent na korten tijd de ge woonte aan vermaak dat uitput, te mijden, en gaat op een methodische manier leven. "En dat heeft die „fitness" ten gevolge, die we allen graag als ons deel wensohen. Een bekend Engelsch buslness-man, Lord ^everhulme. is onlangs 70 jaar geworden, en werd bij die 'gelegenheid geïnterviewd, liet omdat hij 70 jaar werd, maar-omdat (hij op dien leeftijdfeitelijk nog oen jonge man ls, bewonderd en benijd door zijn zaken vrienden. HIJ verspilt nooit zijn tijd, mankt Jaar ln jaar uit nleuwo pdannen, vestigt nieuwe ondernemingen, Is een buslness-ko- nlng, en verzet een hoeveelheid werk waar menig long man van half zijn loeftljd voor orugdolnzon zou. Hij begint niet morgens om elf uur to werken, zooals do meesten van zijn zaken vrienden, mayr vele uren eerder,. En don gansohen dag ls hH aan don arbeid. Men vroeg hein een verklaring te geven van zijn onultputteiyke energie, van zijn groote vlta- ltelti dan vijf uur op, meestal echter om half ■»«,- En om tien uur ga ik naar bed. Verder 2tj mijn leefregels: ^1 Slapen in de open luoht. Zeer liohte gymnastiek dadelijk na het staan. iH Eenvoudig, gezond voedsel. Veel water drinken. Geen alkohol. Een zeer heet bad voor het naar-bed-Maj, i „Vóór het bad, en lederen morgen h*i het opstaan, bewerk ik mijzelf met zee» harde borstels, sommige mensoben zoude» het misschien massage noemen, maar hel is in ieder geval massage op nnljn eWÜ houtje. „Ik heb daar geen kamerdienaar vooÉ noodig en ik zou den man trouwens tnaaj iederen morgen uit zijn bed moeten hale»f „Vroeger nam ik koude baden, maar 44! heb ik opgegeven. Ik neem ze nu zoo )le, ik ze verdragen kan, 115 -graden Fahren heit. Zoo gauw ik mijn hoofd op het kusse» leg, slaap ik. Vijf zes uur slaap is genceo Mits de ramen, wees of geen weer, onl' blijven." Tot zoover de leefregels van dezen jon?fth grijsaard. Ze letterlijk navolgen zou zeker niet ieder 70-jarig man goed bekomen, want men moet natuurlijk voor een dergelijke leefwijze sterke constitutie hebben. Maar een feit j. het dat sober leven jong houdt. De een a voor zioh zelf iets harder kunnen zijn dan de ander, doch velen zijn vroeg-oud onv.'at zij niet hard genoeg geweest zijn voor bet dierbaar eigen-ik. Het besef dat een zekere hardheid noodig en lichamelijke opvoeding even belangrijk is, als geestelijke opvoeding, begint geluk, kig door te dringen, en misschien gaan we een toekomst tegemoet waarin een Holland- sohe voetballer van dertig jaar niet langer een „veteraan" genoemd wordt, zooals thans geschiedt. En dat men een man van ze ventig niet „oud" vindt! Het is ook een misverstand, dat lichaams oefening en sport alleen voor de j eu g d goed zijn. In Londen heeft men een „physical drill class" van mannen van over de vijf. tig.. Wie geen vijftig is, wordt niet opge nomen. Er zijn verscheidene heeren van 70 die er aan deelnemen, en o.a. de bokshawl- schoenen nog aantakken. Dat geeft cari- caturisten wel eens aanleiding hun vaardig teeken-stift ter hand te nemen om een grapje te maken over die boksende jonge oude heeren, maar dat ia minder zoolang de man met de grijze haren zioh door oefening nog lekker jong voelt En recht loopt als een kaar»! Gevecht met een lnktvlsch. Zuiggas voor motorbussen. Hoe lang zal het duren voor de Londen- ache omnibussen zuiggas als brandstof ge- oruiken in plaats van benzine? vragen de bladen. Te Londen zijn gisteren geslaagde proe ven getoond met dat gas. De moeilijkheden om het een door het andep te vervangen, zijh thans overwonnen door een eenvou® inrichting. Een vrachtauto van 8000 K.G., voorzien van de nieuwe installatie van Parker Producer Gas Plant-lnstallatie, kan een volle lading met dezelfde snelheid over een afstand van 100 mijlen vervoeren, een verbruik van 800 Eng. ponden cokes, dl 10 sh. 6 st. kosten (do ookos gerekend op den nlaxlmum-prljs van 4 per ton.) Het zelfde voertuig zou 17 gallons bonilne ver bruiken, die 2.11 sh. kosten. Een bespa ring dus van 75 pet. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. BENEVENS EEN AANHANGSEL OVER DE GEMEENTEFINANCIËN EN EEN KAARTJE, J. M. L. SAUNDERS, MET EEN VOORWOORD VAN W. HOUWING, VERKRIJGBAAR BIJ ALLE BOEKHANDELAREN EN BIJ DEN UITGEVER C. CE B0FR JR. TE H£' DFR Luit. ter zee le kl. C. M. Doormaal, die te Rot terdam is jreplaatst, zal de proeftochten met de bij de maatschappij Feijenioord irehouwde onder zeeboot K VI bijwonen en voorts aldaar belast worden met het toezicht bij het gereedmaken voor de eveneens voor Ooetrlnddö bestemde onderzee boot K II. Opncmiiiffsvaartuigr „Eilerta de Haan". Dezer dagen is ln dienst gesteld het dubbel- sohroef opnemingevaartuig Eilerts de Haan, ge bouwd door de Maatschappij voor Seheeps- en Werktuigbouw Feijenioord. Met de dit stoom schip gegeven naam heeft het departement van marine den bekwamen zeeofficier willen eeren. die eenige jaren geleden bij zijn hiografischen arbeid in Suriname als slachtoffer van het ver raderlijke klimaat kwam te vallen. Lenigte en breedte en holtje van dit vaartuig zijn resp. 42 M., 6.70 M. en 3.20 M„ terwijl het geheel uitgeruste sahip, in verband met den dienst in diikwijls ondiepe vaarwaters, slechte een diepgang heeft van 2.15 M. Onder het bovendek bevinden zich ruimo ver blijven voor officieren overige opvarenden, ter wijl op het bovendek aparte salons zijn gebouwd voor officieren en omd-er-officierendaar bevindt aich tevens de teekenkamer, praktisch ingericht voor de werkzaamheden aan het in kaart brengen van de verkregen uitkomsten bij de hydrografi sche opnemingen verbonden. Boven de salon voor onder-officieren is het stuurhuis gebouwd, van waaruit de electrisch-hydraulische stuurmaohine van het type Helc-Shaw wordt bediend. De voortstuwingsmiddelen bestaan uit 2 triplo expansie machines met cylinders van 9V1" X 14" X 21" diam. bij 14" slag. Zij ontwikkelen elk een vermogen van 300 I.P.K., waarbij het schip een vaarsnelheid van 12V» mijl behaalt. De stoom wotrd geleverd door 2 waterpijkketels type Yarrow, met ronde waterhouders; verwarmd oppervlak per ketel 855 vierk. vt. Zij zijn inge richt voor geforceerden trek. en worden gestookt met vloeibare brandstof. Deelectrishe insta lat: o bestaart, uit een Lavalstoomturbine met dynamo. De Minister vanOorlog heeft het voornemen, de tijdelijke ambtenaren van zijn departement zooveel mogelijk te vervangen door onderofficie ren uit den troep, die in verband met 4e voorge nomen reorganisatie overcompleet zullen geraken. CHdbl.) STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Banka, uitr., arr. 28 April te Port Said. Biiliton, thuisr., vertr. 28 April v. Djeddaih. G-notius, uitr., 28 April v. Colombo. Riouw, uitr., pass. 28 April Gibraltar. Prins der Nedrelanden, thuisr., vertr. 27 April v. Colombo. Boeton, uitr., vertr. 27 April v. Suec. Emggano, vertr. 27 April v. Mellbourne n. Ant werpen. Johan de Witt, uitr., pass. 27 April Malta. Teenkaai, v. Batavia n. A'dam, pass. 26 April Perim. Kon. Hollandsche Lloyd. Limburg-ia, uitr., vertr. 29 April v. Plymouth. Kénnemerland, vertr. 29 April v. A'dam n. New- York. Drechterlanid, vertr. 28 April v. Buenos Ayres n. R'dam. Gelria, arr. 27 April v. A'dam te Buenos Ayres. Limburgia, uitr., vertr. 28 April v. Boulogne. Rijnland, uitr., pass. 27 April Fimisterre. Hbllandia, vertr. 28 April v. A'dam n. New Orleans. Kon. West-Indische Maildienst. Oeres. arr. 28 April v. A'dam te Callao. Jason, arr. 28 April v. A'dam te Colon. Alkmaar, vertr. 27 April v. Valparaiso n. Portland. Stuyvesant, vertr. 26 April v.'Trinidad n. Ply mouth. Ulysses. vertr. 28 April r. A'dam n. Valparaieo. Ora^Wu, arr. 28 April v. West-Indi# te Kon. Paketvaartmaatschappij. Ombilin, arr. 28A pril v. Soerabaya te Newcestle (N.Z.W.) Holland—Amerika Lijn. Noordam, v. R'dam n. New-York, pass. 28 April Cape Race. 8chiedijk, v. R'dam1 m. Baltimore, pass. 29 April Dungenoss. Waaldijk, v. Newport-New» n. R'dam, vertr. 29 April v. Boulogne. Andijk, arr. 29 April v. Neiw-Orloana le R'dam. Eoondijk, arr. 28A pril v. Hamburg te R'dam. Warszawa, arr. 28 April v. Dantzlg te R'dam. Heiland—Auatrallë Lijn. DJebre», arr. 27 April v, Antwerpen te Homburg. Salatlga. thuisr,, pass. 27 April Fortespurl*. Holland—Brltioh-IndlB Lijn. gorredijk, thuisr., vertr. 28 April r. Caloutt*. lrkstall Abbey, uitr., vertr. 20 April y. Modraa n. Raugoon. Holl, O.-Azië Lijn. Alchlba, uitr., pass. 28 April Perim. Haarlem, uitr.. arr. 28 April te Lissabon. Ameland, arr. 28 Aprl v. Hamburg te R'dam. Holland Oest-Afrika lijn. Clio, vertr. 25 April v. Delagoabaai n. Port Natal. HollandZuid-Afrika Lijn. Ellewoutsdijk, arr. 28 April v. R'dam te Hamburg. Bloemfontein, vertr. 27 April v. Port Natal n. East-Londen. HollandWest-Afrika Lijn. Triton, thuisr.; vertr. 27 April v. Dakar. Wieringen, arr. 28 April v. Hamburg te R'dam. Zaanstroom, uitr., arr. 27 April te Bordeaux. Rotterdamschc Lloyd. Buitenzorg, v. Java, n. Norfolk, vertr. 28 April v. Gibraltar. Sindoro, uitr., vertr. 28 April v. Perim. Sitoebondo, uitr., pass. 28 April Ouessant. Wdilis, uitr., arr. 28 April te Padamg. Garoet, arr. 27 April v. Macassar te Newcastle, N.Z.W. Insulinde, thuisr., vertr. 27 April v. Aden. Kawi, uitr., vertr. 27 April v. Southampton. Tambora, vertr. 27 April v. Batavia n. R'dam. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Algenib, uitr., vertr. 28 April v Antwerpen. Dubhe, uitr., vertr. 28 April v. Antwerpen. Alphard, thuisr., arr. 27 April te Las Palmae. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Ajav, v. Japan n. A'dam, arr. 25 April te Singa pore. Tantalus, arr. 21 April v. A'dam te Batavia. Teenkaai, v. Batavia n. A'dam, pass. 26 April Perim. Elpenor, vertr. 25 April v. Hongkong V A'dam. Myrmidon, v. Batavia n. A'dam. arr. 27 April te Colombo. Java Pacific Lijn. Tjisondari, v. San Francisoo n. Java, vertr. 26 April v. Yokohama. Gorontalo, vertr. 27 April v. Soerabaja n. San Francisoo. JavaChinaJapan Lijn. Tji-taro-em, arr. 25 April v. Yokohama te Batavia. Java—New-York Lijn. VT8SCHERIJBERICHTEN. 28 April 1921. Aangevoerd door 17 ko-rdera; 2630 middeltongen p. stuk 0.40—0.50; 1110 kleine tongen p. stuk f 0.15—0.20; 12 tarbotten p. stuk 610: 10 kisten zetsohol p. kist f 1319; 54 kusten kleme schol p. kist f 6—11; 8 kisten schar p. kist 2.503; 12 kisten kleine roode ponen p. kist 57; door roggenvdsschera: 265 roggen p. stuk 1.501.55; door geepvisschere: 45 tal geep p. tal f 24—32.50; door trekkers; 340 tal haring p. tal f 1.50—4.35 26000 ansjovis p. 1000 2.25—2.50; 2 zalmen p. stuk 31.50—42. 29 April 1921 Aangevoerd door roggenvisschers; 150 roggen p. stuk f 1.27—1.42* door geepvisschere: 60 tal geep p. tal 25—31; door 16 korders 1320 middel tongen p. stuk f 0.35—0.40; 650 kleine tongen p. stuk 0.10—0.16; 4 /tarbotten p. stuk f 6—8; 6 kisten zetschol p. kist 1115; 126 kisten kleine schol p. k/ist 2.50—3.60; 4 kisten roode ponen p. kist f 67; door trekkers: 200 tal ha ring p. tal 1.30—3.40; 2000 ansjovis p. 1000 f 2-2.50; 1 zalm 44. van 28 en 29 April 1921. GETRÓUWD: A. Dekker en M. M. Pluiimere: W. P. Eiselin en J. van Dierendonck; C. Dienaar en G. Boerman; C. Voorthuijsen en G. Neefjes; A. J. Vlaming en C. Quispel; W. Verboom en J. Dekker; H. van Triest en C. C. van Essen: B. J. P. van Wouw en G. J. E. Gregoire. BEVALLEN: A. W. Böeseken-van Bale, z.: M. H. J. Peters-Visser, z.; W. Hagebeek-Janssen, z. OVERLEDEN: D. C. Westdorp-Visser, 364. Texel, Oudeschild. Donderdagavond heeft de zangvereeniging Eigen Oefening" hulde gebracht aan een bruidspaar uit haar midden, mej. Jo Pool en den heer H Zegel Czn. Om half negen 's avonds ging de heele vereenjging met haar directeur naar het huis van den bruidegom, waar feest werd gevierd. Er werd een toepasselijk lied gezongen. By monde van de secretaresse werd een prachtig pluchen tafelkleed aangeboden, als blijk van waardeering. Nu volgde nog eeu afscheidsliedje. Het bruidspaar bedankte directeur en leden voor de bewezen belang stelling. Men bleef nog een half uurtje ge zellig bijeen. De jongejuffrouw Johanna Kikkert van Oosterend is te den- Helder bevorderd van de le naar de 2e klasse der Rijksnormaalschool. van 23 t m. 29 April 1921. GEBORENJohannes Klaas, z v. Simon Vlaming en Pietje Eelman. Willemina, d. v. Pieter Bruin en Hendrica Vlas Klaasje, d v. Arie Knol en Geertruida Bakker Jannette Neeltje, d. v. Cornelis Eelman en DoraBoon. ONDERTROUWD P. A. v. Vliet en T. Boon. Hendrik Oornelis van der Wal en Jannetje Neeltje Spigt. Martinus Engel en Hendrika Eva Spigt. Cornelis Bakker en Anna Cornelia Witte. GEHUWD: Kasse Zegel* en Josina Petro- nella Pool. Cornelis Huisman en Cornelia Johanna van der Star. Donderdagavond 28 April hield de vereeni- ging T. A. G. O. haar 2e Jaarvergadering in Veerburg" De voorzitter, de heer C. Keizer, heette de aanwezigen welkom, waarop de-secretaris, de heer C. Kooiman, het jaarverslag uitbrengt. Wij stippen daaruit het volgende aan Het aantal leden klom van 42 tot 72. Op de kleine bovenzaal van Veerburg werden 8 huishoudelijke vergaderingen gehouden en om eenigszins een denkbeeld te geven omtrent den aard en de verscheidenheid van het op die bijeenkomsten verhandelde, laten we hier even de titels der onderwerpen volgen, met de namen der inleiders: De heer C. Keizer lichtte de nieuwe wet op het L. O. toede heer P. Visser sprak over het persoonlijke in den. Gijsbrecht van Amstelde heer C. Kooiman hield een causerie over de Passiespelen te Ober-Ammergau (met lichtbeelden)de heeren N. Raap en D'r. Olrée hebben het gehad over Bacteriën (met lichtbeelden)de heer Raap gaf bovendien *nog een kijkje in een Kali-myn, aan de hand van een serie lichtbeelden, terwijl Dr. Olrée ook nog de Spijsvertering heeft besproken. De heer H. A. Jansen heeft ons een denkbeeld van da. Grensbewaking gegeven, terwijl de heer Koolman het seizoen besloot met te spreken over Het Onderwijs ln de 16e en 17e eeuw. 28 Nov, 1920 heeft Mevr, Dekker—Teer op verzoek dor vereenlglng een Kinderlezing met lichtbeelden gehouden, die een groot suooes s geweest, Er zijn voorts nog 6 openbare Wlnterlezlngen geweest, tegen f0 25 entrée, die zioh alle in een groote belangstelling moohten verheugen. Ds. Sohermerhorft droeg er zijn tooneelwerk Ondergang" voor en later nog Ibsen's Brand de heer W. L. Lab, oud-gezagvoerder, maakte, aan de hand van lichtbeelden, met het publiek een reis door China en Japan; de heer Alt/ toonkunstenaar te Bolsward, hield een voordracht over Wagner's Tannhttuser, terwijl nog een concert gegeven is door Charles de la Rosière (viool) en Elsa Nolthnius (piano) beiden van Amsterdam. Toezeggingen voor het volgende Winter seizoen zijn -rèeds gedaan door mej. Menagé Challa, den heer Alt en de beide bovenge noemde musici. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeesteres, mej. Van Bommel blijkt, dat de inkomsten, met het saldo van 't vorige jaar, bedroegen f561.56)de uitgaven beliepen f393 21). Het batig saldo is dus f 168.36. De bescheiden werden nagezien door mej. Olrée en den heer D. Kaan ep in de beste orde bevonden. In plaats van mej M. J. van Bommel, die de gemeente verlaten heeft, werd mej A, Vlugter tot bestuurslid gekozen, de overige bestuursleden worden herbenoemdallen nemen het aan. Een twaalftal personen verklaren zich be reid, om voor de huishoudelijke vergaderingen in het volgende winterseizoen een inleiding in overweging te nemen. Hierna sluit de voorz. het officieele gedeelte van den avond, waarop de vergadering in een feestelijke bijeenkomst overgaat. Het gebrek aan regenwater is hier, door de langdurige droogte thans algemeen. Zelfs de bak van het Witte Kruis is leeg Vrijdagavond 29 April had, op Initiatief van Burgemeester Lovink in de zaal van den heer C. Slikker, een vergadering plaats, naar aanleiding van het ln den Raad genomen besluit, om in beginsel tot het stichten van een Gemeentelijk Electrlsch bedrijf over te gaan. Burgemeester en Wethouders waren dan ook tegenwoordig, alsmede de heer Meme link, ingenieur by het P E.N. te Schagey. Burgemeester Lovink jopende de vergade ring, en heette de aanwezigen hartelijk wel kom, maar sprak tevens zyn leedwezen uit, dat de opkomst niet grooter was. Spreker verklaarde, dat het in de bedoeling lag, een gedeeltelijke electrische verlichting te stichten en wel van het Westeinde over Kleine Sluis naar Van Ewycksluis, alsmede de. Spoorbuurt en den Nieuwen Weg en voorts de kom van Breyzand. De heer Memelink kreeg, hierop het woord om uiteen te zetten, wat een dergelijk ver lichtingsplan aan de gemeente en aan ieder aangeslotene zou kosten. Spreker begon met er aan te herinneren, hoe by ruim 2 jaar geleden, hier op dezelfde plaats had gestaan om te betogen, dat electrische verlichting en bedryfskracht voor onze gemeente ondenk baar was, wegens de hooge kosten Thans echter waren die kosten, dank zy de daling van den steenkoolprijs en de zeer verlaagde pry'zen van het benoodigee materiaal, aan zienlijk verminderd. Spreker deed daarop zien, aan de hand van uitvoerig toegelichte becijferingen, dat tegenwoordig electrisch licht voor Anna Paulowna niet alleen moge lijk, maar ook veel voordeeliger zou wezen dan de tegenwoordige verlichting. Tal van voordeelen werden genoemd, die verlichting door electriciteit boven petroleumverlichting bezat. Het brandgevaar werd aanzienlijk vermin derd, daar men b. v. een electrische lamp gerust te midden van de meest ontvlambare stoffen kon plaatsen; men had niet langer de dagelyksche misère van het lampen schoon maken de lucht werd niet bedorven enz. Bovendien kon de electrische kracht in warmte worden omgezet en daardoor dienst doen by het strijken, watérkoken, enz. en ook worden aangewend voor beweegkrachten in allerlei bedryven. Spreker rekende voor, dat een verlichting met 4 lichtpunten, één voor de huiskamer, één voor fiet salon, één voor de keuken en één voor de slaapkamer, den aan geslotene op ruim f50.— per jaar zou komen te staan. Meer lichten was, naar verhouding natuurlijk, veel goedkooper. Met cijfers werd voorts aangetoond, dat electrisch licht den verbruiker veel goedkooper uitkwam dan petroleumverlichting Tal van vragen werden door spreker vervolgens beantwoord, besloten met de mededeeling, dat over enkele dagen iemand van het p.E.N. by de ingezetenen zal rondgaan, om een en ander desgewenscht nog toe te lichten en het aantal deelnemers op te nemen. Er was n 1. bij het uiteenzetten der kosten, gerekend op 625 aangeslotenen, waaronder 25 bedrijven Burgeneester Lovink sloot daarop de ver gadering, spreker dankend voor zyn uitvoe rige uiteenzetting en de aanwezigen voor hun belangstelling. Wieringen. De overplaatsing van den heer F. Sparius als kommies by 's Rijksbelastingen naar Coe- vorden is ingetrokken en gewijzigd. Thans is den heer Sparius als standplaats aangewezen Hansweert (Zeeland ingang 16 Mei a.s Burgemeester Kolflf is benoemd tot onbe zoldigd rijksveldwachter en reeds als zoodanig beëedigd. De dames A. A. Bax te Kolhorn en G. Spaander te Westerland hebben haar be noeming als onderwijzeres aan de O.L. scholen te Hippolytushoet en Westerland aangenomen. Op de j.K Woensdag te 's Gravenhage ge houden aanbesteding van het maken van een werkhaven voor de Zuiderzeewerken alhier, was laagste inschrijver de N.V. Hofman te Haarlem voor f980.000.—. De raming bedroeg f 1.300.000.— De passagiers, die j.l. Maandag te New-York aankwamen mét het stoomschip „Carmama", gaven, dus seint men van daar aan de Daily- Mail", hét verhaal van het gevecht, dat de scheepstimmerman op het voorschip gevoerd had met een reusachtigen octopus inktvisch). Gedurende een storm bjj de Iersche kust kreeg het schip een geweldige zee over en toen de timmerman naar voren ging om te zien of er schade was aangericht, zag hy een octopus bekneld tusschen twee windassen. Het beest trachtte den man te grypen, doch deze viel den octopus aan met een ijzeren staaf. De octopus spoot toen groote hoeveelheden inkten greep den man met een aantal zyner voel armen. De timmerman had vyftien minuten noodig om het beest te dooden en zich zelfte bevrijden. Het dier woog 40 Eng. ponden en een der grijparmen was vyf voet lang. Dienstregeling Ingegaan 16 Maart 1 091. Op Werkdagen; Vertr Texel fl v.m 11 v.m. 9 46 n.m. 6.15 n.m. Vertr,Helder 9.15 v.m. 12 lün.ra.4n.m,6.86 n.m. Op Zon- en Feestdagent Vertrek Texel 6.— v m 6.16 n.m. Vertrok Helder 8.46 v.m. 6.85 n.m. VAN DE E DOOR LEERAAR IN DE STAATSWETENSCHAPPEN EN HET HANDELS RECHT AAN J)E'HOOGERE BURGERSCHOOL E.A.S. TE KAMPEN. OUD-KAPITEIN TER ZEE EN BURGEMEESTER VAN HELDER.' PRUS 7 3.3Q.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 10