HELDEBSCHE COURANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 30 APRIL 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. WIJZIGING DER PLAATSELIJKE INKOMSTENBELASTING. 18.— n/J000,-- 80 X nJ. 219.10. •ard ontstaan, en die geducht merk Vakschool voor Meisjes. Uitslag der overgang»- en toelatingsexamens der Rljksnomraallessen. Aanbesteding. Meeting Vrijzinnig Godsdienstigen. Leger des Heils. Verjaardag H.KJL Prinses Jullana. Zomerconcerten Stafmuzlek. Geen electrische stroom. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Een conflict op Wlerlngen. Ontduiking gemeentelijke belasting In het tweede blad van dit nummer li opge' nomen het rapport van de raadeoonvmlMle in rake de herziening der plaatselijke directe belasting naar het inkomen zooala dat thans aan den raad ral worden voorgele^ en In de vergadering van Dinsdav a.s. behandeld. Ter juist begrte van de 'beteekenis voor het publiek veredscht het eenige nadere toe lichting. Uit de toelichting van de raadscommissie zelve blijkt, dat een heffing van 100 opcen ten op de Rijks Inkomsten-belastinc (zooals aanvankelijk ingevolge de nieuwe regeling was voorgeschreven) onvoldoende was. De regeering heeft daarom aan de Gemeenten de bevoegdheid gelaten bovendien een in komstenbelasting te heffen. In de Wet is tevens voorgeschreven dat de heffing en invordering der pl. ink. belasting door de Rijksadministratie moet geschieden. Alléén in bijzondere omstandigheden kan tel kens voor een tijdvak van 6 jaren door de Regeering aan de gemeenten machtiging wordt gegeven de heffing en invordering in eigen beheer te nemen. De Gemeenten kunnen reeds dit jaar (1 Mei) de heffing en invordering aan het Rijk overdragen, doch worden daartoe ver p 1 i c h 11 Mei 1922. Indien de Raad thans dus besluit, zooals wordt voorgesteld, zijn heffing»- en invorde- ringsdienst aan het Rijk over te dragen, dan beteefcent dit voor de Gemeente een belang rijke vermindering van bureaucratiscben rompslomp, een groot gerief dus ook voor be lastingschuldigen (één beschrijvings/biljet om in te vullen, één aanslaglijst enz.). De invor dering door het Rijk geschiedt kosteloos, zoo dat de Gemeente ook nog financieel voordee!" trekt, terneer aangezien de Gemeente, maan delijks een termijn (10 termijnen) van het totaal bedrag der belastingen wordt uitge keerd, ook al heeft het Rijk nog niets inge vorderd. Wat nu de door de'Oommiasie ontworpen regeling betreft, meende zij, dat het stel sel der 100 opcenten op de Rijks Inkomsten belasting een te zwaren druk op de kleine in komens zou leggen, en geeft zij in haar ont werp een eigen, progressief tarief, dat'de kleinere inkomens niet onaanzienlijk ontlast. Indien de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud, tengevolge van de waardedaling van het geld, verdubbeld wordt, zou dit een vermindering van circa de helft van het zui ver inkomen beteekenen, waardoor, om tot het bedrag van de begrooting 770.000.-- -) to komen, van alle belastbare inkomens, van hoog tot laag 12'/, zou moeten worden g> heven. Op grond daarvan heeft de Commis sie een progressief tarief ontworpen, en den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud (thans 600.bepaald op 750.Voorts 100.aftrek voor ieder kind (is thans 60.-). Dit dit nog al van beteekenis is, zal ieder wel duidelijk zijn. Thans 'begint men te be talen bij 650.inkomen; hiervan gaat 600.af, dus men betaalt over 50.be lasting. Heeft men 1 kind, dan is men nog vrijgesteld. De nieuwe regeling begint belasting te heffen van 800.inkomen met aftrek van 760.en 100.voor elk kind. Dus een gezin van 1200.inkomen 'bijvoorbeeld met -4 kinderen, zou belasting betalen over 60.zijnde het minimum, terwijl datzelf de gezin thans behaalt over 400. Uit de ontworpen regeling blijkt duidelijk, dat de Oommissie gestreefd heeft naar een ontlasting van de kleinere Inkomens. Natuur lijk is die ontlasting ten koste van de hooge re inkomens geschied, doch naar wij meenen niet in die mate als imen wellicht -zou ver wachten. Dit is oi. de igxoote verdienste van het nieuwe ontwerp. Het best kan dit worden gedemonstreerd aan de hand van een staatje, waarbij de be lasting van 'thans vergeleken wordt met die welke volgens het nieuwe ontwerp zal wor den geheven. Zuiver inkomen 800 1000 1200 1600 1800 2200 2600 8000 8100 8200 8300 8400 8500 4000 4600 6000 6500 6000 6500 7000 7600 8000 8500 9000 9500 10000 Tegenwoordige belasting 9.— 27.— 45.— 72.— 108.— 144.— 180.— 189.— 198.— 207.— 216.— 225.— 270.— 315.— 860.— 405.— 450.— 495.— 640.— 585.— 630.— 675.— 720.— 765.— 810.— Nieuwe voorstel 1 7.08 16.85 37.24 62.61 96.51 188.38 178.80 184.50 195.41 206.56 217.94 229.55 291.01 858.20 431.10 609.72 692.70 675.70 759.10 842.30 925.50 1008.00 1091.70 1175.10 1258.30 Ö1U.J «JO.DU Hieruit blijkt dus, dat tot en met f 3300. rakomen de belasting minder wordt dan Thans; die vermindering, voor de allereerste assen vrij aanzienlijk, wordt geleidelijk ge- rrager, om bij 8400.— naar den anderen „,/r te slaan, aanvankelijk ook al weer j erst gering. Voor de hoogste inkomens is inderdaad niet onaanzienlijk, ^wze'bedraagt bijv. voor een ruimer inkomen DiRnai11^? "wordt, voor de hoogere inko- Wart' km j el astlngscbroef wèl aangedraaid. 026 gemeentelijke inkomstenbe- k<wL.uk?mt natuuriyk nog o.a. rijksdn- de^^aating, en nog verschillende an- stanri*»!^611 den boogaren loven»- baar zullen zijn op het hudget van zoo'n in komen. Nemen we bijvoorbeeld dit inkomen van 7000.dat voor Helder wel onder de hoogere inkomens gerangschikt mag wordeh. Iemand imet dit inkomen betaalt aan ge meentebelasting volgens de nieuwe regeling 759.10 (zonder kinderaftrek berekend). De rijks inkomstenbelasting mag men veilig op 500.schatten. Dat is voor zoo iemand dus 'n 1200.aan belastingen 1 Een aardig som metje voorwaar! Rekent men dus nog huis huur, levensonderhoud en andere belastin gen, dan komt men tot een „hurgermansin- komen", dat er aan allereerste koeten af moet, alvorens men aan zichzelf kan denken. De verbooging van belasting wordt slechts door circa 800 personen gedragen. Dit blijkt uit het volgende staatje van het totaal aan tal aanslagen: 928 aansl, van 600—, tot 1000.— B581 f 1000.— 2000.— 2487 ff j 2000,- 8200.- Aonvang der verhooging: 460 aansl. van 8800 tot 4700.— 294 aansl. van 4700.— tot 10509—. 29 aansl. van boven 10500. Wij gelooven niet, dat het ontwerp reeds Dinsdag zal werden afgehandeld. Daarvoor was de termijn te kort; de Raad zal deze cij fers eerst nog wel eens onder de oogen wil len zien en wellicht ook het prae-advies van B. en W. dat niet bij het ontwerp Is ge voegd. Donderdag prom'oveerde aan de Sorbonne (Parijs) tot doctor in de letteren de heer J. W. Marmelstein, leeraar aan de Chr. H.B.S. te Amsterdam, pp proefschrift getiteldEtude comparative des textes latins et fran9ais de 1' Institution Chrétienne, par Jean Calvin. De voordracht voor leeraar aan de Zee vaartschool te Delfzijl bestaat uit de officie ren-machinist 2e kl. F. A. A. Jasperse en D. J. Monté, beiden dienende aan boord van Hr. Ms. „Zeeland" alhier. Mej. O. G. P. Tuk alhier is geslaagd bij het te Haarlem gehouden examen voor vrije- en orde-oefeningen. De tentoonstelling van het werk der leer lingen ls door 600 personen bezocht. De heer K. Meijer, vroeger alhier, thans te Lens (Frankrijk) is geslaagd voor het examen voor bouwkundig opzichter, gehou den door de maatschappij ter bevordering der bouwkunst Bevorderd naar de 4e klasse: G. Duinker, A. J. Mol, C. Mahieu, T. Blauboer, S. v. Es, A. Kuiper, J. P. Tjalsma, A. N. Verfaille. Van de 2e naar de 3e klas: M. Langhorst, J. Schlamilch, Joh. Westenberg, R. Annyas, A. Brouwer, A. de Oock, J. Dee, G. van Dok, S. Klerk, H. Lunshof, J. Onnekes, P. Rikeco, J. Tangerink, E. Takes. Van de le naar de 2e Masse: O. Dito, J. Duyvetter, T. Heyman, N. Jonker, H. Köhler, M. Moorman, D. v. Mansum, Oa. Molenaar, J. Kikkert,. J. v. Oostveen, M. Prass, A. Reijers, A. Roberti, O. Scblahmilch, E. Stob be, N. Wiegel, S. Watertor. Van de le naar de 2e afdeeling der voor bereidende klasse: W. Ooppens, J. Eden, O. Geurts, G. Moen, H. Kaptein, W. Duinker, N. Lelieveld, A. Snoerwang. M. Wiegel. Toegelaten tot de le klasse: P. Smits, W. de Ruyter, N. Bergwerf, J. Hartman, Ca. Kuiper, E. Mulders, G. Onnekes, A. de Swa- ger, D. v. d. Vet, E. de Wit N. Los. Toegelaten tot de voorber. klasse: J. Boon, A. v. Meerken, P. Vrije, A. de la Court, K. Groosman, T. v. Helsland, A. de Kort, G. Masseus, R. Wagenaar, A. Zuijderhoudt. Niet bevorderd 2, niet toegelaten 1. Door Burgemeester en Wethouders werd Vrijdagmiddag ten Raadhuize alhier aan besteed a. Het leveren van zand en vervoeren van materialen. Ingeschreven was als volgt: C. Burger, Joh. Roodt en L. S. Beek: zand f 1.70 per M".grond en puin f 0.85; Waalsteenen per 1000 f 1.49; Friesche id. f 1.—water per vracht f 0.80. W. Kaan: zand f 2.25; Waalsteenen f 1.90; Friesche f 1.50; grond en puin f 125; water f 0.75. J. Kater: zand f 2.25Waalsteenen f 1.80; Friesche f 1.50; puin f 1.50; water f 1.— D. Dienaar: zand f 1.70; puin f 0.93; Waalsteenen f 1.65; Frie sche. f 1.10; water f 0.90. J. Harjer: zand f2.25; Waal- en Friesche klinkers f 1.75; puin f 1 25; grond f 1.30; water f 1.20. Allen te Helder. b. Het onderhoud van gebouwen, bruggen enz.: Joh. Steeman f 18.270.— Ant. v. d Wouw f 18.620.— H. Riemers f 18.682.— Gebr. Ran f 18.720.—Firma Starrenburg Boerdjjk f 18.752.— I. L van Os f18 880 c. Het verf- en behangwerk in gebouwen Gebr. Hoogerduijn f 1.321.M. Kaleveld f 1.519.—J de Kok f 1.680.— Gebr. de Boer f 1.843.—i P. Vermeulen f 2.082 Firma Kramer f 2.185.—; S. Schellinger f 2.400.— J. Freeke f 2.490.— Schoneveld v. d. Wal f2.815.—. d. Het rioleeren en bestraten van den Pol derweg F D Dienaar f 43 025.90 met voor waarden H. Freeke f 46.100.K. Zeeman f 47.797.— J. Smit f 54.400.—. e. Het maken van een dienstgebouw by de Algem Begraafplaats: J. Smit f23.840 H. Riemers f 24.940. T. Griek f25.590.— Ant. v. d. Wouw f 25.800.— I. L. van Os f 26 000 - H. Freeke f 26 200.— W. J. Braggaar f 26.385.-; A. Krynen f 26.420.— Gebr. Ran f26 500.— Starrenburg Boerdyk f 26.980.— Alles zonder glas- en verfwerk. Voor dit laatste is afzonderlijk ingeschreven als volgt: J. de Kok f 1.020.— M. Kaleveld f 1.149.— A. van Pelt f 1.290.—Gebr. Hoo- gerdujjn f 1.290.S. Schellinger f 1.320. Alle inschrijvers te Helder. Het* is zeer zeker voor de Vrijzinnig Gods- dienstigen, die van plan zijn op Hemelvaarts dag de meeting te Heiloo te bezoeken, van jelang te weten, dat de „Esona" op dien dag een extra reis doet naar Alkmaar. Voor bijzonderheden, die boottocht betreffende, verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. De openhiohtm eeting van het Leger des Heils wordt morgen inplaat» van op het Ko ningsplein. gehouden in de Pr ine Hendrik laan hij de Koningsdwarsstraat en vangt aan om half vier. Dit geschiedt oimdat in de omgeving van het Koningsplein een ernstige zieke is. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana wapperden van de openbare gebouwen de vlaggen. In de muziektent in het Spoorplantsoen zal het Stedelijk Muziekkorps om 4 uur een concert geven. De Chr. Oranjevereeniging heeft een kinderfeest georganiseerd. Om kwatr over 1 gaan de deelnemende kinderen in optocht van het gebouw „Irene" in de Hoogstraat naar de loods aan de Buitenha ven, voorafgegaan door een Muziekcorps. Aldaar worden spelletjes gedaan. De toegang is van drie uur af voor ieder een gratis. Dinsdag S Mei vangen de zomerecnoerten aan in de muziek/tent in bet Plantsoen. Als dan hij gunstig weer het eerste concert om 8 uur. Vrijheidsbond. Gisterenavond had in de kleine zaal van „Casino" de oprichtingsvergadering plaats van de afdeeling „Helder" van den Vrijheids- bond. Nadat de heer Egb. J. Bok de aanwezige dames en heeren welkom had geheeten, ver kreeg als eerste spreekster het woord mevr. W. Wynaendts Franoken—Dyserinck (Den Haag), die voornamelijk de beide „vrouwen paragrafen" uit het program van den Bond behandelde. Allereerst wijdde spr. echter een woord aan het punt .betreffende handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan 2) en in verband daarmede instandhouding van leger en vloot. Ook voor vrouwen is dit punt niet zonder belang. De vraag is op het oogenblik: is het nog noodig leger en vloot te hebben? De Vrij heidsbond meent van ja. Wij propageeren niet als de revolutionnairen ontwapening, en als de soc.-dem., die ook al in dien geest spreken. Nu de vrouwen voor 't eerst aan de actieve politiek deelnemen, doet zich ook van dien kant de stem voor ontwapening hooren. De vraag of er nog eens weer een oorlog zal uit' barsten, is ook voor ons land niet zonder be lang. Prof. Treub en mr. Vissering hebben zich in dien geest uitgelaten. Niemand stelt zich natuurlijk voor, dat wij opgewassen zou. den zijn tegen een .groote mogendheid; we moeten alleen paraat zijn om den eersten stoot op te vangen. Weerloos blijvende en onder den voet geloopen wordende, zou bin nen korten tijd annexatie het eind zijn en men zou onder vreemde overheersching toch moeten dienen. In de Nat. Vrouwenorganisatie neemt 'de tegenstand tegen leger en vloot toe. Tegen het voorstel voor lichamelijke oefening was veel verzet, omdat men er militairistische propaganda in zag. Dr. Aletta Jacobs zeide: „geen man en geen cent", ons leger wordt immers toch doodgeschoten, 't Bestuur van de v.-d. Vrouwenclub richtte zich tot de regeering om de bepaling betreffende ver plichte instandhouding Van leger en vloot opgeheven te krijgen. Daarom is onze paragraaf beter, die spreekt van handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan en het daartoe brengen van offers in zoover en zoolang deze noodzake lijk zijn in verband met de ontwikkeling van den Volkenbond. Wij beschouwen leger en vloot als een noodzakelijk kwaad en zouden het waardee- ren als we toekonden met een politieleger en een kleine vloot. Dit staat duidelijk in het program, en er blijkt duidelijk uit, dat de Vrijheidsbond geenszins een militairis tische Bond is. Voor de vloot geldt dit ook, zoolang wij nog een bezitting overzee heb ben. Een enkel woord over de sociale paragraaf, die nogal stof heeft opgeworpen en niet zon der veel verschil van meening is opgenomen, n.1. de medezeggenschap van arbeiders. „Samenwerking van kapitaal, intellect en arbeid. Bevordering van het bewustzijn dat medezeggenschap van den werknemer ten aanzien van arbeidsvoorwaarden en inwen dige organisatie gewenscht is, in de daarvoor vatbare grootere bedrijven." 8 2e gedeelte). Jonge en oude mannen uit allerlei rangen en standen hebben tijdens'de mobilisatie het zelfde lot gedeeld. En toen ze in hun gewone werk terugkwamen, konden ze niet meer in dezelfde ondergeschikte positie zich schik ken. Tegelijk daarmee kwam de revolution- nalre golf over de wereld; de ziel van de arbeidende klasse was voorbereid om anders te staan tegenover allerlei verhoudingen. We kunnen noch mogen het rad van den tijd achterultzetten. Toen ontstond de wensch tot medezeggenschap. Men meende aanvan kelijk, dat die medezeggenschap zich in het fusie-program zou uitbreiden tot de leiding, maar daarvan is geen sprake. Bij verstan delijk overleg met het personeel ontstaat een vriendschappelijke verhouding, maar dat strekke zich uitteraard niet uit tot het teoh- nische gedeelte. De arbeidersbeweging is nog niet zoo ver, dat zij over het technische ge deelte kan meepraten. Spr. toont dit met een voorbeeld uit de havenarbeidersstaking te Rotterdam hij de invoering der graaneleva toren aan. De mindere ontwikkeling der ar beiders is oorzaak, dat de Vrijheidsbond niet den kant uit wil der nivelleering, die het peil der beschaving zou drukken. Van de uiterste linkerzijde wordt alles ge daan om het gezin te ontbinden. De revolu- tionnaire propaganda is daar geheel op ge baseerd; zelfs de vurigste bewonderaars der sowjet-republiek moeten dit erkennen1. De Vrijheidsbond wil het gezin intact houden. Ook de Marxisten uit de S.D.A.P. uiten zich in den geest der communisten, al zijn er ook, die het gezin willen handhaven. Van Plato af hebben alle socialistische agitatoren het ge zin als een hinderpaal voor den vooruitgang der maatschappij beschouwd. Door den sterken invloed, dien de vrou wen hij de totstandkoming van den Vrijheids bond hebben geoefend, is par. 5 ingevoegd. Deze luidt: „Bevordering van Kunsten en Wetenschap pen. Ontwikkeling van het onderwijs in prac- tisohe richting, zoodat het meer dan tot heden opleidt tot geschiktheid voor het maat schappelijk leven en de gezinstaak", en stelt scherp de grens tusschen links en rechts, evenals g 6: „Gelijkstelling van man en vrouw". Wat wij nu kennen is het zjg. „gezags- gezin", waar de man de zeggenschap heeft. Van rechts wil men dit streng handhaven, want over 't algemeen denkt men daar niet zoo ruim (uitgezonderd de heer De Savornin Lobman). Bij de behandeling van de motie-Haaze- voet omtrent de groote gezinnen heeft De Savornin Lohman bewezen zijn ruime op vatting, die men zelden bij de rechterzijde vindt. Spr. betoogt het onethische van de stel ling, dat de vrouw den man gehoorzamen moet. Een gezinsomvorming in ethiscjje richting zal voor de arbeidende klasse van belang zijn. Van de zijde van de Lib. Unie is deze mooie paragraaf betreffende de huwelijkswetge ving ingebracht. We moeten de geestesge steldheid van de mannen in de arbeidende klasse bewerken om de vrouw vóór en na de bevalling tegemoet te komen, al kunnen we niet Ineens de toestanden veranderen, Spr, citeert een bundel brieven van arbeiders- vrouwen, „Maternlty", waarin zoo'n bittere aanklacht tegen den man staat. Van arbeid verrichten in het gezin is geen sprake bij Üe meeste mannen. Daarom roept spr. speciaal aan de vrou wen: treedt toe tot den Vrijheidsbond, opdat wij wat meer geluk kunnen brengen in de gezinnen en daardoor in de maatschappij 1 De tweede spreker, dr. I. H. J. Vos, van Amsterdam, zal in aansluiting met de rede van mevr. W. F. een algemeen overzicht geven. Voor spr. is de oprichting van den Vrij heidsbond een feit van groote beteekenis, die nog onvoldoende wordt ingezien. Een groot deel van het volk kan nog niet inzien wat de VJB. is; de oorlog en de misère, die daarvan het gevolg is, zijn daarvan de oor zaak. Heel wat propaganda zal noodig zijn hen de belangrijkheid ervan bij te brengen. In de laatste 30 jaar hebben de liberale politieke beginselen in ons land niet de ver dediging gevonden, die men wegens hun belang mocht verwachten. Het optreden van de liberalen in 1840 had tot gevolg een groote geestdrift en allerlei vrijheden. Op dit tijdperk is de reactie gevolgd, zooals al lerwegen ook in de natuur reactie wordt ge vonden na sterke actie. Hot gevolg van de krachtsontwikkeling en de resultaten ervan was verslapping en Ineenvallen. De versplintering heeft niet geleld tot het verval, maar was daar volgens spr. de uiting van. Dus er moet thans opvoedende arbeid geschieden. •De Vrijhei<M)ond ia nu tot stand gekomen en het gemak, waarmede dat geschiedde, bewijst, dat de idéé een vruchtbaren bodem vond. In breede lagen is het denkbeeld der hereeniging begroet, deze fusie is dus een historische en cultureele noodzakelijkheid, waartoe voornamelijk uitwendige elementen medewerkten. De tijd van heden heet wel eens een de mocratische. Spr. acht dit niet juist; in de eerste plaats acht spr. dit een tijdperk van schabionen en nivelleering. Men meent de maatschappelijke noöden op te kunnen los sen door schabionen en dogma's. Die oefe nen juist een sterken invloed op menschen, die onvoldoende kunnen begrijpen. Nivelleering. Alles wordt naar beneden ge haald, het streven van de soc.-dem. is daar op gericht. Tegelijk met het op den voor grond brengen van handarbeid verwaarloost men te zeer het' intellect. "Wij zullen er ons over verheugen als er meer zon komt in het arbeidersbestaan, maar dat mag niet tenge volge hebben een depreciatie van het intel lect. Arbeid en intellect moeten harmonisch samengaan. We hebben noodig vrijheid van begrippen, de mogelijkheid" van ontplooiing van alle krachten, geestelijke en cultureele. Niet het binden van den geest of het denken in kluis ters, zal de wereld vooruitbrengen. We moe ten komen tot een ontplooiing van alle krachten, die in de volkeren aanwezig zijn. In de verschillende punten van het pro gram zijn al die verschillende verlangens be lichaamd. Speciaal een tweetal bespreekt spr. nader: Punt 4: „geestelijke en godsdienstige vrij heid". Men heeft ons verweten, dat in ^it programpunt 'schijnheiligheid ligt. Spr. wijst er op, hoe de moraliteit in hooge mate is gezonken, vooral in het buitenland. Wij moeten erkennen, dat dat de diepste psycho- moeten erkennen, 'dat de diepste psycho logische ondergrond van den oorlog is de ren van het volk op hooger peil kan in de toekomst dergelijke oorlogen voorkomen. Daarom is opvoeding tot geestelijk en zede lijk leven opgenomen in het program. De stichting van den V.B. is een gebeur tenis van groote beteekenis. Rechts is een sterk kerkelijk blok, links een sterke soc.- dem. En de beteekenis van het vrijz. element is tot onze schande erg klein. Dat voelden wij het sterkst in Nov. 1918 bij de dreigende staatsgreep van Troelstxa. Wij stonden abso luut machteloos en konden niets doen. Toen kwam de gedachte hij ons op, dat daartegen iets moest geschieden. Als wij erkennen, dat niet de kerkelijke dogmata invloed mdeten hebben, moeten wij willen, dat het vrijz. element macht krijgt. En deze formatie is daarom een heuchelijk teeken. Wij zijn over tuigd, dat noch de soc.-dem, noch het kerke lijk dogma de bevrijding aan het volk kan brengen. De vrijz.-dem. zijn niet aangesloten bij den V.B. Ongetwijfeld zult gij, na de rede van mr. Marchant, met ons betreuren, dat de vrijz.-dem. meer en meer komt in het zog der soc.-dem, Nog liever de soc.-dem., dan deze vrijzinnigheid. Spr. hoopt, dat de VjB. gespaard blijve voor doordringen van de ideeën van mr. Marchant. Moge het zaad van den VJB. hier wortel schieten! Met een peroratie ter opwekking om toe te treden eindigde spr. Van de gelegenheid tot debat of het stel len van wragen werd geen gebruik gemaakt, zoodat te half 10 de Voorz. de bijeenkomst, die door een 40-tal dames en heeren bezocht was, sloot, onder dankzegging aan de beide sprekers. Naar wij verder vernemen, hebben zich tot heden 41 personen als lid van de afdeeling opgegeven. i Morden, Zond af. van zes tot vier uur zal "■een electrische etonoom worden geleverd. Uitspraken S. V., landb. Callandsoog, diefstal, 4 maan den gev. voorw. met 8 proefjaren en op te leggen bijzondere voorwaarden, voorname lijk bedoeld hebbende de drankzucht van den voorw. veroordeelde te overwinnen. Nieuwe zaken: De bijna 60-jarige Wieringer visscher KL W., die reeds den heelen morgen met een groote stevige deern om het rechtsgebouw had heengedraaid als 'n kat om de beete brei, werd eerst in den middag opgeroepen, dank zij de drukke morgenbesognes van het Edel achtbare Rechtscollege. Den oud'en heer werd ten laste gelegd mishandeling van den visscher, die tevens fungeerde als buitenge woon gemeente-veldwachter, W, Hegeman, welk «mokkend feit is gepleegd op 19 Ja nuari A. D. 1921, De oude beklaagde verzocht beleefd of zjjn dochter als getuige a decharge mocht worden gehoord. Daar scheen de president aanvankelijk niet veel zin in te hebben. Z.Ed. wees bekL er op, dat hij het meisje bloot stelt aan het gevaar van meineed te plegen. Maar beklaagde bleef op zijn «tuk staan en beweerde, dat zijn dochter de waarheid kon vertellen. De getuige Hegeman, 'n 64-jarige vis scher en veldwachter bulten bezwaar van het gemeentelaadje, lepelde iets op van een kwes tie die was ontstaan tusschen het 14-jarig zoontje van bekl. en zijn zoon, over het op- visschen van aangespoeld hout De zoon van bekl. dreigde zijn eigen telg met de vuist en toen maande Hegeaiuan het opgewonden jongmensch tot kalmite aan. Toen kwam be klaagde er bij en wilde hem met een stok slaan. Getuige greep de stok en hield deze vast, al worstelend vielen ze op den grond, maar toen getuige was opgestaan, en zich wilde verwijderen kreeg hij een hevigen slag met een hard voorwerp op het achterhoofd, dat daardoor bloedend verwond werd. Om ziend: zag hij bekl. achter hem staan met den stok in de band. Beklaagde gaf 'n andere lezing van de zaïak. Door het toedoen van Hegeman's zoon ls zijn zoontje zenuwziek geworden en daar over wilde bekl. Hegeman onderhouden. Deze begon direct met hem uit te schelden en vast te grijpen, waardoor bekl. van de been raakte. Beklaagde ontkent niet hem een slag te nadat hij zelf was aangevallen en niet op het achterhoofd van getuige. Hegeman ontkent de voorstelling van bekl. en blijft op zijn ge tuigenis. De 16-jarige landbouwer Simon B., 'n zeer intelligent jongeling, zegt eerst niets gezien te hebben. Daarna bezint hij zich en meent wel wiat gezien te hebben, nuaar na zich lang en ernstig bedacht te hebben, heeft hij eigen lijk niets gezien, tot eindelijk zijn houding meer bepaald vaststaat en den president ver klaart dat hij de mishandeling wèl heeft ge zien. Hij zag dat bekl. met een stok Hege mans op het achterhoofd sloeg, tot groote verlichting van den president, die al onaan gename soesah van een meineedgeval in zijn brein zag schemeren. Zoo'n grap kon de zit ting soms wel 'n uur vertragen en dat moet je niet uitpoetsen. De dochter van bekl. werd nu gehoord; niet als getuige onder eede, maar voorzich tigheidshalve tot het gewen van inlichtingen. De jonge dame kweet zich echter, zoo voor treffelijk van haar taak, dat Hegeman nog eens naar voren werd geroepen om zijn ge tuigenis nog eens te bevestigen. Dat deed hij wel, maar blijkbaar maakte de bijdehande dochter 'n goeden indruk op den officier. Althans deze gaf aan bekl. den raad om als deze man hem inderdaad tevoren had uit gescholden en aangegrepen, daarover een klacht te doen bij den burgemeester, dan zou de officier de getuige ook eens onder handen nemen. En in zijn requistoir nam het O. M. aan, dat getuige H. inderdaad aanleiding heeft gegeven tot de mishandeling, reden waarom het O. M. tegen bekl. slechts 8 gulden boete subs. 3 dagen hechtenis verdert. Ik zeg maar dat het een boffertje is als je met zoo n kra nige dochter als advocaat kan paradeeren. Onze stadgenoot de heer P. v. T., onder nemer van de schouwburg „Tivoli" staat terecht dat hij op 18 November de gemeente belasting op openbare vermakelijkheden zou hebben ontdoken tot een bedrag van 12.61. De beer v. T, die reeds vroeger voor 'n dergelijke overtreding was veroordeeld, werd ook nog opgeknapt met de voorlezing van een recidive extract, dat hem plechtig werd voi.r- gelezen, maar blijkbaar geen verpletterende indruk op den beklaagde maakte. Als ge tuigen werden gehoord eeniige plaatselijke belastingambtenaren. De kwestie was dan dat de heer v. T. op dezen datum door het Schouwtooneel had la ten opvoeren „Vadertje Langbeen", naar de bekende roman van Jean Webster „Daddy Long legas". De heer v. T. zou volgen» de belastingamtenaren hebber, aangevraagd voor een entrée van 1.75 plus 10 ct. plaats bespreken. Daarvoor was hij een belasting verschuldigd van 0.29. Het bleek echter dat hij als entreeprijs rekende '1.90, dus zou hij de gemeentekas door verkoop van leder biljet hebben benadeeld, tot een totaal 'be drag van 12.51, Maar de heer v. T. het zich zoo maar niet kisten en gaf een heel andere uitlegging aan de zaak. In de eerste plaats beweerde hij bil jetten van 1.50 te hebben aangevraagd. Door een vergissing waren deze echter ge stempeld op 1.46 en de heer v. T. heeft de jufvrouw in het belastingkantoor, die het zaakje behandelde er op gewezen dat hij deze biljetten aanvaardde onder protest. Voorts heeft de heer v. T. berekend: 1.60 entree, 0.30 stedelijk belasting, 10 ot verplichte garderobe, waartoe hij volgens de verorde ning gerechtigd was en 10 ot plaatsbespre king, totaal de somma van 2. Een der oontroleerende belastingambte naren, die de voorstelling bezocht, beweert dat hij 0.20 heeft gegeven aan de juffrouw van de garderobe, doch de heer T. repli ceerde daarop, dat dat dan moest beschouwd worden als een fooitje, daar hij 10 ct. rekent voor garderobe en de jufvrouwen, die in zijn dienst waren, last had gegeven, geen geld voor het bewaren van kleedingstukken in rekening te brengen. Voorts beweerde bekl. dat hij wel degelijk op het kantoor met de juffrouw heeft gespro ken over de onjuiste afstempeling.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5