Voorts witst do heer v. T. er op, dat op de schriftelijke aanvraag voor de uitvoering de oljfers 1.60 zijn doorgehaald en daarvoor is gezet 1.46. Deze doorhaling ls niet door hem geschied. De uitvoering ging niet voor zijn rekening, maar voor rekening van de executanten. Deze hadden verzooht de entree op f 1.60 te bepalen en al de gedane aankondigingen, advertenties, biljetten, eto. luidden 1.60. De president maakte aanmerking op het in rekening brengen van 0.10 voor ver plichte garderobe. Maar met de verordening in de hand wijst de bekl. er op, dat het hem volgens artikel 3 van de plaats, veror dening is toegestaan 0.10 voor de verplichte garderobe/Het is een plaatselijk gebruik bij voorstellingen van dien aard. Bij volksvoor stellingen wordt de verplichting niet gehand haafd. De betreffende getuigen blijven hij hun meening, dat bekl. niet meer dan 1.85 had mogen rekenen, inclusief besproken plaats. Van aanmerkingen, die beklaagde zou heb ben gemaakt tegen de juffrouw, hebben zij niets gehoord. Bekl. blijft pertinent bij zijn verklaring dat hij dat wel heeft gedaan. Het verbaast hem, dat de oomimies B., die in de onmid dellijke nabijheid was, dit niet heeft gehoord. B. zegt dat hij druk aan 't werk was en er niets van heeft gemerkt Met betrekking tot de ten laste gelegde recidive zegt bekl. nog, dat hij destijds is veroordeeld als Directeur en hij toenmaals handelde in opdracht van de N. Vennoot schap, waarmede bekl. wil te kennen geven, dat hij toen niet als lastgever, maar als last hebber is veroordeeld. Het 'O. M. acht het ten laste gelegde be wezen en vordert als boete 4 X het bedrag van het ontdoken recht d.i. 4 X 12.51 50.04, subs. 24 dagen hechtenis bij niet be taling. Het O. M. is voorts van oordeel dat van de verplichte garderobe niets is gebleken. Bekl. merkt nog op, dat er 7 dagen ver- loopen, eer hij na aanvraag in het bezit wordt gesteld van de gestempelde entree bewijzen. Toen hem bleek dat men de biljet ten op 1.46 had gestempeld, was er geen gelegenheid meer vóór de uitvoering een andere stempeling aan te vragen. Hierop wordt de behandeling gesloten. Nog 'n dergelijke overtreding. Eveneens moest zich ter zake oiituuiking plaatselijke belasting verantwoorden, de heer Joh. P. voorheen Bioscoopdirecteur te Hei- dier, thans in het Zuiden van ons land als zoodanig werkzaam. Deze beklaagde was niet verschenen. Beklaagde heeft op 16 Januari in zijn bi- osooop publiek toegelaten op biljetten, die niet door de gemeenteoontrole waren afge stempeld. Een controleur heeft 4 toegangsbiljetten in beslag genomen. In de buitengerechtelijke erkentenis, door bekl. afgelegd geeft hij als oorzaak van de overtreding op, dat de toeloop tot de voor stelling dien dag, Zaterdag 16 Jan., zoo groot was, dat de gestempelde entreebiljetten niet voldoende waren. Bekl. heeft afgegeven 105 biljetten le en 49 biljetten 2e rang. Het O. M. vordert 27.46 boete subs. 20 dagen hechtenis. Poging tot moord. In deze zitting stond ook nog terecht de 24-jarige landbouwer J. V. te Hem, thans gedetineerd, die in den naeht van 18 op 19 Januari getracht heeft zijn schoonzuster Daatje Feller, de vrouw van zijn overleden broeder bij wien hij als bedrijfsleider in dienst was, te vermoorden met een door hem speciaal voor dat doel gekocht knipmes. De vrouw bleek sterker te zijn dan de aanvaller en daardoor 'kwam zij er met een onbeteeke- nende wond aan den hals af. Bekl. had een wrok op zijn schoonzuster, omdat deze hem ongemotiveerd den dienst had opgezegd. Hij is psychiatrisch en licha melijk onderzocht door Dr. Mees, genees heer-directeur van „Duin en Bosch". Deze heeft beweerd dat bekl. is asexueel en in zekere mate psychopaat, 'zoodat bij hem geen volle toerekeningsvatbaarheid aanwezig is, terwijl hij eohter evenmin in een krankzin nigengesticht thuis hoort. Het O. M. vorderde 4 jaar gev. De verde diger Mr. Stap pleitte de grootst mogelijke clementie voor dezen ongelukkige, van wien niet anders dan goede getuigschriften zijn gegeven. TWEEDE KAMER. De wijziging van de leerplichtwet wordt aangenomen met 60 tegen 16 stemmen. De mofcie-Duys betreffende toestaan van optochten op Zondag wordt aangenomen met 46 tegen 29 stemmen. De motieJDuys inzake de oprichting van oommissies voor steup aan werkloozen in iedere gemeente, wordt verworpen met 50 tegen 25 stemmen. De motie-Duys, vragende dat het rijk 90 pet. van de uitkeering aan werkloozen voor haar rekening zal nemen, wordt verworpen met 58 tegen 17 stemmen. De motie-Rruyt betreffende niet-onderzoek naar politieke overtuiging bij aanvrage van buitenlandsche paspoorten, wordt ingetrok ken. Verschillende kleine wetsontwerpen wor den z. h. s. aangenomen. In een jjiervan worden voortaan vrouwen toegelaten als getuigen bij acten. Daarna houdt de heer Weitkamp (c.-h.) eene interpellatie over het vervoer van vleesch naar Engeland. Hij bepleit sneller vervoer en billijker tarieven. De Minister kan er weinig aan ver anderen. De heer Van Stapele (s.d.a.p) houdt eene interpellatie over de arbeidsvoorwaar den van het P.T.T.-personeel, en stelt den Minister hieromtrent eenige vragen, o. a. of het waar is, dat deze verslechterd zullen worden. In tweede instantie dient Hij een desbetreffende motie in. Hierover wordt Vrijdag gestemd. Het wetsontwerp inzake de Djambi-con- oessies wordt, na verdere re- en' duplieken, aangenomen met 49 tegen 30 stemmen. De motie-V a n Ravestéijn (in 't ge heel geen exploitatie) werd verworpen met alleen de stemmen der communisten vóór. Het amendement-Ab a r d a tot het vor men eener vennootschap van publiek-reohte- lijke lichamen werd verworpen met 55 tegen 25 stemmen en het amendement-I") e M u- r a 11 tot het reserveeren van 5 der stook olie voor gebruik in Indië weid verworpen met 43 tegen 87 stemmen. Over het amendement-T r e u b (verdeeling van Djamhi in tweeën en uitgifte van voor- loopig slechts de helft) werd nog even vrij vinnig gedebatteerd. Ook dit werd verworpen. Enkele andere werden aangenomen. De motie-Van Stapele tegen de ver slechtering van de arbeidsvoorwaarden van het P. T. T.-personeel wordt aangenomea met 45 tegen 33 stemmen. EERSTE KAMER. Bij de Eerste Kamer is thans het wetsont werp op de Levensverzekeringen in behan deling, dat, zooals men weet, noodig was we gens den toestand van de Algemeene. De heer Van Kol (s.-d. Friesland) be toogt, dat het wanbeheer de oorzaak is van den desolaten toestand van de Algemeene. Hij hoopt, dat een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld. In het wetsontwerp acht spr. niet voldoende gezorgd voor de belan gen van de verzekerden. De heeren Slingenberg (v.-d. Noord- Holland) en Basten Batenburg (r.-k. Gelderland) bepleiten in het belang van de verzekerden bespoediging van een defini tieve regeling. De heer M endels (s.-d'. Groningen) wijt de débficle mede aan regeering en Kamers wegens het nalaten van wettelijke regelen te stellen, en critiseert de Algemeene. Verder wijst spr. op verschillende leemten in het noodwetje, waaronder hij ook alle spaarkas sen wil gebracht zien. Minister Heemskerk zegt, dat de on derstelling, als zou het wetsontwerp niet in het belang van de verzekerden zijn, absoluut onjuist en onbillijk is. Een faillissement acht spr. niet in het belang .van een goede rege ling. De vraag, of buitenlandsche maatschap pijen onder deze wet vallen, wil de Minister laten beslissen door de rechtbanken. De Mi nister blijft van meening, dat niet alle spaar kassen onder de wet zullen vallen. De heer Mende ls, ofschoon niet tevre den, wil niet tegen dit ontwerp stemmen. Met slechts de stem van den heer Van Kol tegen woi^t het ontwerp aangenomen. BUITENLAND. De eischen van de conferentie van Parijs door Dultschland aanvaard? Naar de N. Rott. Crt. meldt, ontving zij uit Berlijn van betrouwbare zijde het bericht, dat gisteren in eene vergadering van het Duitsohe rijkskabinet een der ministers zou hebben voorgesteld om, gezien den tegen- woordigen toestand, naar Londen en Parijs te seinen dat Dultschland de eischen dér con ferentie van Parijs aanvaardt. De plannen der geallieerden. Parijs, 29 ApriL De Petit Parisien meent te weten, dat het militaire plan, dat aan de Engelsche regeering is voorgelegd, onge wijzigd aangenomen zal worden. Frankrijk en de Dultsche voorstellen. Parijs, 29 April. Er heerscht algemeene te vredenheid vanochtend over het omslaan van de stemming in Engeland en de Vereenigde Staten ten gunste van. Frankrijk. Hoe dichter de beslissing nadert, des te scherper blijken de moeilijkbeden, vooral wegens de bezwa ren, aan de wederoproeping van de lichting '19 verbonden. De studenten en de bewoners van het verwoeste gebied, die daaronder val len, schijnen vrijgesteld te worden. De meeste bladen achten een bezetting thans onvenmii- delijik en beroepen zich op de Duitsche maat regelen, waardoor er officieele papderen uit die streek werden weggehaald en fcantonne- menten voor de geallieerde troepen ingericht. Men hoopt de Belgische en Britsohe soldaten naast zich te vinden, maar is daarvan -niet ze ker. Dit,echter zou de Fransohen niet voor de operatie doen terugdeinzen, mits de bond- genooten hun zedelijken steun verleenen. Ook deze staat nog niet geheel vast al be treft het meeningsverschil slechts de proce dure. Lord George zou eerst een ultimatum aan Duitschland willen richten en het eeni- gen bedenktijd laten. Ook wordt er een nieuw voorstel van Simons verwacht. Daarover maakt men zich hier geen illusies. Aangeno men wordt, dat de Vereenigde Staten het Duitsohe aanbod niet zouden overbrengen, al erkent men, dat de toestand elk oogenblik veranderen kan. Zondag of Maandag zou de Omerste Raad zoo ver met de besprekingen gevorderd zijn, dat de lichting '19 officieel kan opgeroepen worden. Men kan den in druk niet van zich afzetten dat een groot deel van de onlief, bij voorbaat daarvan gemaakt, dient om Duitschland te bewegen spoedig zijn uiterste voorstel te voorsohijn te bren gen, dat een operatie onnoodig zou maken. Men schreeuwt het van de daken, dat een mi litaire en economische voorbereiding der be zetting wel 14 dagen duurt. Engeland en de Duitsche voorstellen. Londen, 29 April. De nadere ophelderingen die Berlijn gegeven heeft, hebben de cijfers die tot grondslag van zijn aanbod -moeten die nen, ongelukkigerwijs uiterst vaag laten -blij ven, hetzij dit uit onbekwaamheid o fuit on wil verklaard moet worden. Lord d' Abern-on, de Britsche gezant te Berlijn, die een- van d-e grootste deskundi gen ter wereld is op het stuk v-an internatio nale financiën, komt vanavond te Londen aan en brengt misschien nadere Duitscihe over leggingen over. 'De Dai-ly Telegraph noemt de 60 tot 80 an nuïteiten, waarvan Berlijn gewag maakte, öf een naïeviteit öf een onbeschaamdheid. Men verdedigt de Duitsche ministers door te zeg gen, dat zij hun hoofd kwijt zijn en dat zij de -openbare meening niet durven trotseeren, ofschoon zij oprecht verlangen toepassing van nieuwe sancties te verhinderen door een 'overeenkomst met de geallieerden. Als dat geen- spitsvondige uitlegging is voor hun houding, -bezitten zij een eenvoudig middel om h-et nadeel te verhelpen. Dat is, dat zij -voor m-orgeni, wanneer de opperste raad bij eenkomt, rechtstreeks naar Londen een nieuw, oprecht en behoorlijk aanbod sturen, hetwelk het aanbod van Washingthon duide lijk maakt en aanvult. Dat is de eenige weg des kei-Is, Uit het bezette gebied. Een Fransche schietpartij ln MUlhelm bij Keulen. Dezer dagen kwamen te Mtllheim Fran sche soldaten in botsing met een jongen Duit- sdher; in den loop van het gevecht kreeg de Duitscher een klap in het gezicht. De Fransohen ruimden daarna voor de opdrin gende menigte het veld, zonder dat het tot handtastelijkheden gekomen was. Nauwe lijks waren ze eohter ïn hun kwartier om versterking te halen, of ze trokken hun sabel en openden een heftig vuur op de voorbijgan gers. In hun woede maakten ze geen onder scheid tusschen -vriend en vijand; Engelsche soldaten werden tegen den grond geslagen en ernstig mishandeld. Een Duitscher, wien een pistool op het voobhooM werd -gezet, had nog tijd om zich op den grond te laten vallen voor het schot afging. Drie anderen kregen kogels in de voeten en het been. Later werd de tram onder vuur -genomen. De Engelsche politie, die tezamen met de Duitsche optrad, stuitte op krachtigen tegenstand. Een Fransche sol daat werd geboeid door de Engelsohen weg gebracht. Toen -eindelijk, dank zij de tus- schenkomst van Fransche officieren, de rust hersteld was, had het -geweervuur een uur ge duurd. Honderden patronenhulzen lagen op straat. Vele huizen vertoonden kogelgaten. Het aantal -gewonden is nog niet bekend. De bevolking van Mülheim is door het gebeurde zeer opgewonden. De Engelsche militaire autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. OPPER-SILEZIE. Beuhhen, 28 April. Volgens berichten uit Oppeln heeft de Ententecommissie haar rap port over de resultaten van de volksstemming in O.-S. voltooid en aan de Ententere-gee- ringen toegeizonden. ENGELAND. D emtjnwerkersstaklng in Engeland. Londen, 29 April. De snelle vermindering van de steenkoolvoorraden veroorzaakt on gerustheid. Volgens de Times overweegt de regeering verdere drastische maatregelen ten opzicht van levensmiddelen. De fabrie ken in eenige districten ontmoeten reeds moeilijkheden voor de verkrijging van brand stof. Er wordt een beperking van den spoor weg- en stoombootdienst van Grimsby op het vasteland aangekondigd.» Berichten uit de nijverheidsdistricten ge wagen -v-an verdere sluiting van fabrieken en toeneming van werkloosheid. De overheid geeft groote sommen voor verlichting van den toestand. De Daily Mail zegt: De weigering van de mijnwerkers om de regeeringsvoorstel-len te aanvaarden v-erbaast de regeering en het La gerhuis. Er schijnt zonder twijfel een meer derheid in het mijnwerkersbestuur ten gun ste van aanvaarding van de voorwaarden ge weest te zijn, maar zij werd verslagen door de gedelegeerden. Het kabinet heeft gisteravond vergaderd over plannen tot handhaving van de diensten der v-oedselverzorging. De wekelijksche scha de aan de schatkist tengevolge -van de sta king wordt geschat op drie-en-een half mil- liioen -pond. IERLAND. Londen, 29 April. Lloyd George's rede over Ierland in het Lagerhuis gewaagde niet van een stap van Lord Derby, maar, volgens de „Daily Mail", had hij vooraf een lang on derhoud met Derby. Volgens hét blad had Derby bij zijn jongste beozk aan Ierland ge sprekken met kbrk-autoriteiten, maar een nieuw bezoek is in voorbereiding, waarin hij de Valera zal ontmoeten. Het blad schrijft voorts, dat Derby bij zijn jongste bezoek aan Ierland een verzoek van Sinn-Fein gekregen heeft, om een geschreven aanbod van Lloyd George mee te brengen. Dit is echter onmo gelijk. Maar Derby kent thans de opvatting van den premier, die tot groote concessies bereid zou zijn. Derby, alsmede het parle ment, hebben in den laatsten tijd uit betrouw bare bronnen inlichtingen ontvangen, aan duidende, dat er een verlangen naar vrede is bij de uiterste Sinn-Feinleiders. FRANKRIJK. De Kamer zal zich binnenkort met de be handeling. van eea vlootprogram bezig hou den. Men moet den moed hebben te erkennen, zegt de „Petit Parisien", dat de Fransche marine voor het oogenblik minder is dan wat een' moeilijke financiëele toestand toelaat. Wij hebbon, vervolgt het blad, als liniesche pen niet meer dan zeven ongeveer moderne pantserschepen en drie pantserkruisers, waarvan men niet eens meer zeggen kan, dat ze modern zijn. Qnze torpedo's, vermoeid door intensieven dienst in den oorlog, zijn minder dan ooit in staat met soortgelijke schepen van buitenlandsche marines te wed ijveren. Onze onderzeevloot moet, om zoo te zeggen, nog gemaakt worden en onze water- vliegdienst is nauwelijks uit de periode van de proefnemingen uitgekomen. Een toestand, de verre van schrikbarend is. De „Petit Parisien" acht het verstandig van den minister van marine, dat hij spoed maakt met het in orde brengen van de sche pen (vijf kruisers, tien torpedobooten en tien duikbooten), die Frankrijk ingevolge het vredesverdrag zijn uitgeleverd. Dit zijn moderne schepen, maar zij voorzien, zooals de „Petit Parisien" zegt, niet in de behoef ten van het oogenblik. RUSLAND. Een Pogrom. Duizend dooden?. New-York, 29 April. Naar het joodsche re- liefoomite uit Reval verneemt, is in de pro vincie Gomel in Wit-Rusland een pogrom 'gehouden.- Aan meer dan 60.000 personen werd schade berokkend; het aantal dooden wordt op verscheidene duizenden geschat. VEREENIGDE STATEN. Een Concessie van de reeders. New-York, 29 April. De bond van Ameri- kaansohe scheepseigenaars heeft heden ver klaard, bereid te zijn om te voldoen aan het verlangen van admiraal Benson van de Ship- PlnS, Board, om de loonen van 1 Mei af met 15 te verminderen, in plaats van met on geveer 25 zooals eerst was voorgesteld. De Amerikaansche oorlogsvloot. Washington, Het Huis van Afgevaardig den heeft met overweldigende meerderheid een amendement op het vlootkredlet-ontwerp verworpen, dat de strekking had geen geld toe te staan voor bouw van oorlogsvaartui gen; vóór president Harding een internatio nale ontwapenings-conferentie zou hebben bijeengeroepen. Daarna werd het ongeamen- deerde ontwerp goedgekeurd, dat nu in den Senaat in behandeling komt. Stad vernield. Het plaatsje Braxton in den staat Mis- sissipipi, is door een wervelstorm vernield. Enkel de bank bleef overeind. Acht personen zijn gedood. Uit Mexico. Londen; 29 April. Via Hauston in Texas wordt gemeld, dat vijftien Mexicaansöhe ban dieten te Tampioo de beambten van een pe- troleum-maatsobappij hebben overvallen 'en het gereedliggende geld, dat aan salarissen moest worden uitbetaald n.1. 185.000 gouden peso's stalen. Bij een gevecht dat ontstond werden 10 personen gedood o.w. twee roovers. JAPAN. Te New-York is bericht ontvangen uit To kio, dat de Japansche luit-genaral Saito zelf moord heeft gepleegd1. Deze daad kan op twee manieren worden opgevat. Of het is een uiting van verdriet over een persoonlijk on dervonden bejegening, óf het is, van oud-Ja- panschen trant, een soort protest tegen een krenking van de nationale eer, aan Japan aangedaan door de Ver. Staten. Men herinnert zich dat eenigen tijd gele den te Wladiwostock een Amerikaansch zee officier,. Langdon, door een Japansche schild wacht werd doodgeschoten. Er kwam een ge harnast protest van de V. St. en Japan be tuigde zijn leedwezen, en bracht den schild wacht voor een krijgsraad. Wel werd de man, die volgens zijn instructies had gehandeld, vrijgesproken; maar zijn bevelhebber, luik- generaal Saito werd van zijn ambt onheven. Vandaar deze zelfmoord: een gebaar dat ook kan beteekenen, dat volgens Saito, Japan in dit geval niet voor de V. St. had moeten zwichten. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. VII. De verkiezingscampagnes der diverse par tijen hebben ons de laatste dagen velerlei schitterende illusies gebracht. Verlaging van belasting, vermindering van den prijs van het electrisch licht, vermindering der tramtarieven. Maar wij zijn, helaas, in den loop der tijden cynisch genoeg geworden om een eenigszins dragelijke belasting, een uniform-tram-tarief van 10 cent, enz., enz. niet anders dan in de Elyseesche velden ge projecteerd te zien. Intusschen is niet alles wat op verkiezingsdagen aan den volke wordt kond gedaan, luchtkasteel en luchtspiegeling. Enkele controleerbare cijfers werden ge noemd, die, zooal niet tot een ongeremd jui chen aanleiding gevend, toch enkele optimis tische gevoelens doen ontstaan. ZOo b.v. de mededeeling van den afgetreden wethouder van financiën, dat, tengevolge van het wer ken der, eerst velerzijds gehoonde „bezuini gingsinspecteurs", alleen al op papier in de verschillende diensten ïeeds 2 ton per jaar werd bespaard. Een bewijs voor het feit, dat er tegen 'het steeds groeiende „papieren ge vaar" der ambtenarij toch nog wel iets te doen valtl En ook is de mededeeling van den oud-wethouder De Miranda omtrent het schoonmaakbedrijf der gemeente-scholen voor hen, die per sé iedere uitbreiding van het Overheidsbedrijf afkeuren en tegen werken, leerzaam en tot inkeer stemmend. Indertijd toch werd deze schoonmaak aan het „vrije middenstandsbedrijf" overgelaten; de firma Dake, die met een en ander belast was, verdiende aan dit werk 56.000 per jaar, terwijl het thans onder leiding geschiedt van een ambtenaar, die een salaris toucheert van 4500. Maar er staan voor onze goede stad, naast de, altijd min of meer verdachte verkiezings blikjes met „verduurzaamde toezeggingen", toch ook nog enkele andere belangrijke din gen in het vet. Allereerst dan bleek, dat de oud-directeur der Nederlandsche Opera, Koopman, na terugkeer van zijn reis om de wereld, niets had ingekort aan initiatief en doorzettingsvermogen. Kort geleden n.1. werd bekend, dat hij kans had gezien de hand té leggen op een geschikt terrein aan de Lai- ressestraat, waarop hij zich voorstelt een ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te doen verrijzen. De fundamenten, dié hier reeds gelegd waren ten behoeve van een oorspronkelijk geprojeoteerd pension, kun nen voor het nieuwe plan dienst doen en men mag inderdaad verwachten, dat hier na niet al te langen tijd men spreekt van een jaar een inrichting zal geopend worden, die een hoog-noodig, waardig tegenwicht zal bieden aan den waarlijk pathologischen snel len groei („woekering" mompelen sommi gen!), die hier ter stede het bioscoop-bedrijf en het „café-met-strijkje" te zien geeft. Het nieuwe plan van den heer Koopman behelst het bouwen van een opera-zaal, een schouw burg-zaal en een vergader(congres)zaal onder één dak. Er zou werkelijk in een gevoelde behoefte voorzien worden op deze wijze. Din gen als b.v. dat het Concertgebouw gebruikt wordt voor bokswedstrijden en maaltijden van politieke partijen, enz., enz. behoefden dan niet meer voor te komen. Gezien de moeilijkheden, die men met den bouw vap het hotel „Atlanta" ondervonden heeft, en daarbij bedenkende, dat een groot; modern hotel toch zeker óók in een gevoelde behoefte heeft te voorzien had den wjj in den beginne geen al te groot ver trouwen in de financiering van het nieuwe plan-Koopman. Maar wij zijn, na de onlangs gehouden vergadering van „Atlanta"-aan- deelhouders, waarin het liquidatie-voorstel van het bestuur voorloopig nog werd opge schort en er, na scherpe critiek, tenslotte toch wel gezond enthousiasme voor de vol tooiing van dezen bouw aan den dag werd gelegd, ook optimistischer gestemd ten aan zien van de voltooiing van een nieuw-ont- worpen kunsttempel. t ™ït°Tdag !'1 hebben we dan eindelijk, na nSwfo k u°ren reeds' met biljetten, pamfletten, brochures en wat dies meer zij, overstroomd te zijn gd^eest, den feestelijken dag der stemming beleefd. Die dag ls on- dertusschen bijzpntder kalm verloopen. Zelfs het feit, dat dezen keer het zwakke geslacht voor 't eerst ter stembus toog, bracht wejni kleur aan. Wie bij de verschillende stenih reaux een klikje nam, kreeg ongetwijfeld den indruk, dat de vrouven verreweg in de meer derheid waren, maar, het dient gezegd Th droegen hun nieuwe waardigheid met eer» en bedaard! 8 Het eerste bericht, dat tot de wachtende menigte 's avonds voor de redactiebureauv en in de café's doordrong, was, dat „had-iT me-maar" verkozen werd, evenals zijn mede" cand'idaat en „partijgenoot" Zuurbier. Een bericht, dat bij sommigen een goeden lach bij de meesten echter een schamper, ergernis! verradende uitlating verwekte. Dit doet gelukkig nog veronderstellen, dat de meeste menschen niet blind zijn voor de wel eenigszins „nationale", hebbelijkheid van een „grap" niet binnen de juiste perken te kunnen houden. Anders dan b.v. de Franschman, die een aangeboren gevoel voor maat en tact bezit, weet de Hollander veelal niet waar een grap of de critiek eans-phrase en zonder opbouw {zooals men de oandida. tuur-De Gelder desnoods dan zóu kunnen opvatten), moet beginnen en eindigen. Zoo ook hier. En het kwaad is werkelijk niet zoo gering, indien men ziet, dat de „groep-De Gelder" in totaal nog een 14000 stemmen op zich vereenigde! Dat de rechtsche partijen versterkt uit de stembus zouden komen, was te voorzien. In. derdaad wonnen dan ook de Katholieken 1 zetel, de Chr.-Historischen 2 en de Anti-Re. volutionnairen 1. Wijnkoop's partij komt in de nieuwe periode, inplaats van met 6 slechts met 3 man in den Raad. De S.D.A.P.' bleef verreweg de sterkste partij (14 zetels)! Een lang niet prettig stemmend ding voor de pas tot stand gekomen fusie tusschen de vrijzinnige partijen is het feit, dat het eerste optreden van den „Vrijheidsbond" bij een verkiezing geen succes is geweest. Deze bond toch mocht slechts 5 zetels veroveren terwijl in den ouden Raad, de partijen, die dezen Bond omvat, een 8-tal zetels bezet hiel den. De, werkelijk aardige, oud-Holland- sche sjeezen met boeren en boerinnen, die. de Bond bij zijn verkiezingscampagnes door de stad liet rijden, ja zelfs de opwekkingen door de heeren Walrave Boissevain en F. ter Hall aan de Beursbezoekers gericht, op-' wekkingen, waarin Ijet financieel beleid der gemeente door de sociaal-democratische wet houders scherp werd becritiseerd en waar over deze laatsten zich danig in hun wiek door voelden geschoten het heeft alles weinig mogen baten! Of de nieuwe Raad thans een gezelschap zal zijn „waar wèl mee te vergaderen valt?" Het zal moeten blijken. In alle geval zal men wel beginnen met op de een of andere wijze zorg te dragen, dat de groep-de Gelder de zittingen niet meemaakt. Voorloopig werd de heer De Gelder maar vast achter slot en grendel gesteld wegens het herhaald delict van „openbare dronkenschap". Maar dan nog? Wordt het leiderschap der vergade ringen plus al het andere werk voor één man, den burgemeester, niet te zwaar? Wij hebben vroeger dit punt al eens aangeroerd. Het wordt nu weldra weer van oogenblikkelijk belang. En een oplossing zal gevonden die nen te worden; hetzij door het benoemen van een tweeden burgemeester .hetzij, en voor deze mogelijkheid bestaat, naar ons van bevoegde zijde ter oore kwam, wel de meeste kans, door het overdragen van enkele „burgemees tertij ke" bevoegdheden aan daartoe in te stellen Raadscommissies. Batavier IAvia I. Katten als brandstichters. Vergadering van Donderdag Vergadering van Vrijdag. De vloot. SPORT. Voetbal. Drie-jarig bestaan „Batavier". Morgen bestaat do V.V. „Batavier" drio jaar. Tor gelegenheid van dit jubileum heeft zij een medaille-wedstrijd uitgeschreven. Batavier I en Avia I zullen met elkander in het strijdperk tre den. Daar deze twee ongeveer van -eliike sterkte zijn, verwachten we een geanimeerden wedstrijd. Beide elftallen' komen volledig uit. De wedistrijl wordt gespeeld op heit terrein Tuindorp en vanjt iian om half drie. Donateurs en leden van „Batavier" on „H.R.C." <>p vertoon van diploma vrijen toegang. Helder II—Zeevaartschool. Morgen om 10 uur spelen de reserves van Hel dor een vriendsohappelüken wedstr;;d togen wn Zeevaartschool XI-<tal. Terrein Bolweg. België—Italië. 5 Mei (Hemelvaartsdag) speelt te Antwerpen de Belgische ploeg tegen Italië. Drie dagon daar- na speelt het Italiaansche elftal in Amsterdam! Frankrijk—Engeland. Ook deze matcsh vindt 5 Mei plaats. Het Engel- sdhe elftal bestaat uitsluitend uit amateurs. 21 Mei spelen de Engelschen eohter tegen België en komen dan zeer sterk uit, daar 9 spelers uit be- roeipsclu'bs ziin, o.w. do vermaarde middenvoor Buohan. De „N. R. Ct." zegt. dat alleen reeds hot spel van dezen speler een gang naar den wod- l&trijd waard is. De Engelsche Bond hooft ingezien, wil ze haar prestige tegenover het buitenland handhaven, haar toevlucht tot beroepsspelers te moeten nemen, tenminste wanneer het togen sterke tegenstanden gaat, zooals België. De Olympische spelen ls den Bond een las geweest. In hoeverre dit met de amateursbepalingen *n strijd is, zullen we maar buiten beschouwing laten Het hoofd der New Yorksche recherche uldus de correspondent der „Daily Mail" W New ïork is tot de ontdekking gekomen dat de vele geheimzinnige branden, die deB laatsten tjjd in pakhuizen ontstonden, veroor zaakt werden doordat personen, die belan? hadden b(j stijging de prijzen der door branden vernielde goederen, katten haddjH afgericht om de branden te stichten. De werden in de pakhuizen achtergelaten bijee brandende petroleumlamp, omringd doqr brlitl bare stoffen, en de beesten waren er op af? richt, die lampen omver te gooien. De prjjz® voor dergelijke afgerichte katten betaald) liepen soms 300 dollar. Een onlangs gearresteerde man, tot de bi"an stichters behoorende, zeide dat er nog 6 andere methode van brandstichten besto Een brandende kaars werd tusschen vodden en rubberzakjes, gevuld met petrole^ gep'aatst op den bodem van een emmer, de kaars afgebrand was tot de katoen, deze vlam, waardoor de rubberzakken bar9ver. en de brandende petroleum zich gin£ spreiden. De ontploffing der petroleuragab;D0i vernielde dan meteen de „helsche" :I!a°éeI1d zoodat de oorzaak van den brand onhe bleef.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6