HELDERSCHE COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 30 APRIL 1921. BINNENLAND. Verhooging der Marlnebegrootlng. Voorstel tot aanbouw van klein materieel op de Rijkswerf alhier. 's-Gravemlhage, 29 April. Bij de Tweede Kamer Is een wetsontwerp ingediend tot ver hooging van het Vide hoofdstuk der Staats begroting over 1921. Vooreerst wordt het in verband met de beduidend korter termijnen voor den afbouw der onderzeebooten O 9, 10 en 11 gesteld'bij de aanbesteding, in Decem ber j.L, noodig geacht de 'bouwkosten ge raamd oip pijn. 10.000.000 over versöhilLenr de jaren anders te verdoelen, dan oorspron kelijk in de bedoeling lag. Geraamd wordt thans, dat gedurende 1921 pl.ni. 4.000.000 zal worden verwerkt, dat in 1922 pl.ni. 5.000.000 zal noodig zijn en eindelijk in 1928 pl.m. 1.000.000. Voor 1921 wordt derhalve in verband met het reeds toegestane bedrag van 800.000 verhooging van het betrekke lijk begrootingsartikel met 8000.000 aange vraagd. Verder ligt het in 'a Ministers voornemen op 's Rijks werf ito Willemsoord als proef te doen overgaan tot het aanbouwen van klein materieel (mijnenleggers, opnemingsvaartui gen, stoomloodsvaartuigen en schepen van dergelijke grootte.) Hiertoe zal het noodig zijn twee hellingen te bouwen en een loods te verplaatsen. De raming hiervan bedraagt 125.000 waarmede wordt voorgesteld het desbetreffend artikel te verhoogen. Personen onwaardig kiezer te zijn. Verkiesbaarheid voor Staten en Raad. De regeering heeft Donderdag reeds inge diend een wetsontwerp tot aanvulling van van de Provinciale Wet en van de Gemeen tewet, waarvan de considerans luidt: „dat het wenschelijk is de eischen voor de ver kiesbaarheid tot lid van de Provinciale Sta ten en van den Gemeenteraad aan te vul len". Voorgesteld wordt om artikel 17, eerste lid, der Provinciale Wet te lezen als volgt: Deden der Staten kunnen alleen zijn inge zetenen der provincie, die Nederlander of door de wiet als Ned'erlandsoh onderdaan er kend zijn, den ouderdom van vijf en twintig jaren vervuld hebben en niet krachtens art. 3 der Kieswet van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten. Tijdelijke uitslui ting brengt .mee dat de uitgestotene geen lid kan zijn van de Staten gedurende den loo penden zittingsduur." Tevens wordt voorgesteld om art. 19 eer ste lid, der Gemeente te lezen als volgt: „Le den van dien Raad kunnen alleen zijn de in gezetenen der gemeente, die Nederlander of door de wet als Nederlandisch onderdaan er kend zijn, den ouderdom van 23 jaar ver vuld hebben en niet krachtens art. 3 der Kieswet van de uitoefening van het kies recht zijn uitgesloten. Tijdelijke uitsluiting brengt mee dat de uitgeslotene geen lid kan zijn van den raad gedurende den loopenden zittingsduur." Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat tot dusver de wetgever is uit gegaan van de gedachte, dat zij die door de wet onwaardig zijn verklaard het kiesrecht' uit te oefenen, ook niet (in aanmerking zou den kunnen kómen om verkozen te worden. Nu de jongste opgedane ondervinding de ze op zich zelf alleszins gezonde onderstel ling logenstraft, dient de wetgever te ver hoeden, dat dn vertegenwoordigende licha men personen zitting nemen, die uit hoofde van hun (gedrag van het actieve kiesrecht zijn uitgesloten. Aanvulling van art. 17 der Prov. wet en van art. 19 der Gemeentewet is daartoe noo dig, terwijl de aanhangige Grondwetsherzie ning te zijner tijd gelegenheid zal bieden ook voor de Staten-Generaal gelijksoortige bepa-* liegen te treffen. Te allen overvloede zij er op gewezen, dat art. 127, vierde lid en art. 143 derde lid der Grondwet geen beletsel kunnen vormen om de oorrespondeerende bepalingen van de Provinciale en Gemeentewet aan te vullen. Immers volgens eene juiste historische in terpretatie bevat de Grondwet ten deze slechts minimum-eischen voor de verkiesbaarheid, welke de gewone wetgever bevoegd is uit te breiden. De Had-Je-me-maar-quaestle. Naar het Haagsche Corr.-Bureau ver neemt, hebben Donderdag de heeren Den Hertog, waarnemend burgemeester van Am sterdam, en Van Lier, administrateur ten Stadhulze te Amsterdam, onder wien de ver- kiezingsdienst ressorteert, onmiddellijk, na dat officieel was vastgesteld, dat van de lijst van de groep-De Gelder o. a. de candidaat De Gelder Had-je-me-maar") was gekozen, een onderhoud gehad met den seretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, mr. I. B. Kan, om zich op de hoogte te stellen wat er eventueel te doen stond om de gevolgen van de verkiezing, met name van De Gelder, te keeren. Mr. Kan kon toen den heeren mededeelen, dat bij de Regeering in overweging was de indiening van het reeds aangekondigde en inmiddels uitvoerig gepubliceerde wetsont werp tot aanvulling en wijziging van de provinciale en gemeente-wetten. Verder vernam het bureau, dat uit den aard der zaak de Regeering zal aandringen op een zoodanige spoedige behandeling van het wetsontwerp, dat het eventueel tot wet zal kunnen zijn verheven, alvorens de Am sterdamsche Raad in zijn nieuwe samenstel ling bijeenkomt. In enkele kringen wordt omtrent deze quaestie de meening verkondigd, dat, Indien inderdaad de gekozene De Gelder door aan neming van het noodwetje door de Staten- Generaal geeii zitting zal kunnen nemen, het niet uitgesloten geacht mag worden, dat de geheele Amsterdamsche Raadsverkiezing ongeldig zal moeten worden verklaard en er dus een nieuwe verkiezing zou moeten uit geschreven wprden, omdat de duizenden stemmen op De Gelder uitgebracht op geen enkelen anderen candidaat zouden kunnen overgaan, terwijl immers de beide eenige candidaten van de lijst groep-De Gelder ge kozen werden en die stemmen op De Gelder uitgebracht, zouden blijven zweven. Hieromtrent lichtte men het correspon dentiebureau van bij uitstek deskundige zijde in, dat een eventueel niet zitting nemen van De Gelder dat gevreesde gevolg nooit zal kunnen hebben. Wel kan het gevolg zijn, dat de Raad van Amsterdam onvoltallig blijft, voorloopig door een vacature. Dit komt dan echter geheel voor rekening van de groep- De Gelder, die dan maar had moeten zorgen, dat er op de lijst van dien groep meer candi daten dan twee een plaats hadden' gekregen, zoodat c. q. de duizenden stemmen op een der volgende candidaten zouden hebb8n kun nen overgaan, of dat de lijst van de groep- De Gelder verbonden ware geworden met andere lijsten. De „RappaiüeparttT. De heeren Anthon Bakels, voorzitter der club „Dada", Erich Wichman, secretaris van het kunstenaarsgenootschap: „De Anderen", en Henk Eikeboom, penningmeester van een groep anarchisten uit de „sociaal-anarchis tische actie", deelen mede, dat is opgericht een anti-stemplicht-partij, genaamd „De Ra- paille-partij", waarvan zij het bestuur vor men. Boawvakpatroons. Door de gewestelijke federatie van Bouw vakpatroons „Noord-Holland" i8 het volgend adres' aan den Minister van Arbeid ver zonden: Geeft met veréchuldigden eerbied te ken nen, de Gewestelijke Federatie van Bouw vakpatroons „Noord-Holland", goedgekeurd bij Kon. BesL d.d. 29 Januari 1921, No. 37, ten deze domicilie kiezende Westerweg No. 130, dat in de algemeene ledenvergadering, gehouden den 23en Maart j.1., het (fhgelijksch bestuur is opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toestand in het Bouwbedrijf in Noord-Holland. dat uit het gehouden onderzoek is geble ken, dat door den buitengewonen aanbouw van woningen een aanzienlijk tekort aan bouwvakarbeiders is ontstaan, waardoor ab normale verhoudingen het bedrijf ontwrich ten, dat op de huidige wijze onmogelijk in het tekort aan woningen «enigszins is te voor zien, daar hiervoor normale verhoudingen in het bouwbedrijf onmisbare voorwaaiden zijn, dat een der ongunstigste factoren, welke tot het scheppen van dezen o-hhoudjcaren toestand hebben medegewerkt, de verkorte arbeidsduur genoemd moet worden, dat het volgens haar een schrede in de goede richting zal worden gedaan, wanneer door verlenging van den arbeidsduur .de mo gelijkheid wordt geschapen de productie te verhoogen. Redene'n, waarom zij zich de vrijheid ver oorlooft Uwe Excellentie beleefd te verzoe ken toestemming te willen vertoenen om ge durende vijl maanden van dit jaar en wel vanaf 1 Mei tot en met eiilde September, den arbeidstijd in het bouwvak te willen brengen op 9 uur per etmaal. Het DJambi-ontwerp. Het Djambl-ontwerp isaangenomen met 49 tegen 30 stemmen. Vragen van Kamerleden. Op vragen van den heer Van Ravesteyn betreffende de klachten van journalisten over de regeling voor hen getroffen bi) de uit vaart van het stoffelijk overschot van de ge wezen Duitsche keizerin, hebben de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie ge antwoord De klachten, door sommige journalisten genit over de regeling, welke getroffen was by„de Uitvaart van het stoffelijk overschot van de gewezen Duitsche keizerin, zijn den onder- geteekenden bekend, Bij de beoordeeling daarvan dient al aan stonds in het oog te worden gehouden, dat het hier gold een intieme plechtigheid, met welke het publiek nietB uitstaande had. Des ondanks is den vertegenwoordigers der pers gelegenheid geschonken, op het afgesloten terrein van eenigen afstand de overbrenging van de lijkkist in den gereedstaanden trein gade te slaan. Van te voren was aan eiken jour nalist meegedeeld, dat hem slechts een toe gangskaart werd verstrekt onder voorwaarde, dat' niet gefotografeerd zoude worden, omdat dit met het karakter der plechtigheid onver- 'eenigbaar werd geacht. Toen een der op het terrein toegelatenen zich aan deze afspraak niet hield, heeft de kapitein der marechaussee Boellaard hem krachtdadig belet zijn afspraak te schenden. Indien daarbij de grenzen der wellevendheid mochten zijn overschreden, wordt dit door de ondergeteekende betreurd, maar vergeten mag niet worden, dat degeen, die het gegeven woord geschonden heeft, zich zelf het gebeurde heeft te wijten. Het in be slag genomen toestel is denzelfden avond na afloop van de plechtigheid weder aan den rechthebbende teruggeven. Torpedobooten en korps torpedlsten. Op vragen van den heer Ter Hall betref fende het in stand honden van de torpedo- vloot en betreffende de wederoprichting van het korps torpedisten, heeft de minister van marine a.i. geantwoord: Gebleken is, dat van aanvallen van-kleine torpedobooten weinig succes is te verwach ten. De regeering heeft blijkens den: verkoop van een groot deel onzer oudere torpedoboo ten hiermede rekening gehouden. Slechts oen zeker aantal zeegaande booten werden aangehouden wegens bijzondere geschikt heid als bewaking»- en patrouillevaartuigen. Deze zijn voor de verdediging bepaald noodig Het in vredestijd in de vaart houden van de Z-booten vindt zijn redenen: a. in de oefening o.a. tot het opdoen van zee manschap van het personeel, ook bestemd voor de torpedojagers in Nederlandsch-Indië, welke laatste een integreerend deel van do verdediging van die gewesten te water zul len blijven vormen: b. in het bijzonder tot het verkrijgen van de noodige bekwaamheid van dat personeel in het behandelen van do torpedo's aan boord, tevens noodig voor hen, bestemd om aangewezen te worden \oor bemanning van onderzeebooten. Omtrent het gebrek aan bevaren personeel, dat zich in verband -met de opheffing vain het korps torpedisten bij het varen met tor pedobooten geducht zou doen gevoelen, be reikten ondergeteekende geen klachten. Evenmin bereikten ondergeteekenden klachten, dat de dienst van roerganger of de werkzaamheden, verbonden aan het om gaan met torpedo's, niet naar behooren wer den verricht. Tri verband met het bovenstaande en ge zien de omstandigheid, dat de motieven, die in 1914 tot fusie van de korpsen scheeps onderofficieren en onderofficderen-torpedist leidden, ook titans gelden, acht ondergetee kende wederoprichting van het korps torpe disten niet noodzakelijk. UIT DE PERS. Wijnkoop is ook al tevreden I In „De Tribune" schrijft hij: En na een opwekking aan de partijgenoo- ten om de gebleken kracht in massale, overal doorwerkende revolutionaire actie om te zet ten, besluit de leider der Nederlandscne com munisten: G. Rrjnders. (anarchist) schrijft in een ingezonden stuk in 't HblcL Geachte Redactie. Als „Urheber" en verdediger van de idee „Had-je-me-maar" candidaat te stellen voor 't lidmaatschap van den gemeenteraad, zou ik 't zeer op prijs stellen als u deze paar regels in uw blad zoudti willen opnemen: Wanneer is ooit het gehalte van «ie kiezers zoo geanaliseerd als bij deze gedegenheid? Als wij en de kdmmunisten er niet waren, zouden zij toch stellig voor een groot deel op een ander hebben gestemd? Het is ons volstrekt niet te doen geweest een zeker soort menschen naar de stembus te drijven, noch dm den raad te beleedigen en te grieven, noch om een lolletje zonder meer: Het gaat bif ons tegen den stemdwang. die wB hatelijk, grievend en beleedigend vinden. De overheid dwingt ons met gewold naar de stembus of naar de gevangenis to gaan, mo gen wij ons daar niet met alle middelen te gen verzetten? Laat men den stemdwang uit de grondwet schrappen en men zal van ons geen hinder meer hebben op dit terrein. Maar zoolang men dit niet doet, blijft ons parool: Men dwingt ons te kiezen? Goed! Maar dan zal men er ook plezier van hebben. In een ander ingezonden stuk in hetzelfde blad heet het: Geachte Redactie. Uw blad bericht, tegelijk met het feit, dat een twintigste deel der Amsterdamsche kie zers (u qualifioeert het onjuist!) voor de pro- testcandidaten 'heeft gestemd, dat er een wets, ontwerpje in aantocht zou zijn, om ..oprsonen, onwaardig kiezer te zijn", ook de verkies baarheid te ontnemen. Maar nu wij sterker blijken dan b.v. de vrijz.-democr., getooven wij zoo ook de vrije socialisten, die met ons doorgezet heb ben endoor züllen zetten dat géén wet zal helpen darr eene, die de oorzaak wegneemt: de stemdwang! Wjj zullen ons waarlijk niet met de (onder eiken naam S. D. A. P.-sche) politiek van heden, de nolitiek van geklets, "hrases, afwe zigheid, geknoei, flauwe grappen, nreeentiio- geldgegap, baantjesgejaag, enz. bemoeien, zoolang die zich niet met ons bemoeit. Maar anders.krijgt ook de Tweede Kamer zelf bij de volgende verkiezing haar welverdiende beurt, en wordt haar „Hadje" of desnoods een ander, wei „waardig kiezer te zjjn" (is dat wat bijzonders bij algemeen kiesrecht?) toegezonden. Misschien is het verstandiger bfftfids toe te geven. Kunstenaars-Genootschap „De Anderen" E. Wichman. Club „Dada", Amsterdam, A. Bakels. Zoomin als de heldendaden der Amster damsche politie, die den man twintig jaar ongemoeid liet en nu in een maand itjjds drie- maals wegens dronkenschap" bekeurde (u weet wel: Hoorn, nu Veerhuizen niet kan); dit blijve verder voor den verdedieer. BRIEVEN VAN HET PLATTELAND. IV. Boereneerlijkheld. Wanneer wij, plattelandbewoners, schier dagelijks ln de bladen lezen van inbraak en diefstal, in de steden gepleegd, dan kunnen we met zoo'n echt welbehageljjk gevoel zeg gen: „Nee maar, dan zijn we d'r hier toch maar gezegend aan toe!" En met recht. Van inbraak hooreni we hier zoo goed als nooit en van diefstal, althans in den' vorm gelijk de kranten dien meiden, haast al even min. De vruchten worden er niet uit uw boom gaard, de groenten niet uit uw moestuin, de koeden en schapen niet uit uw weide ge stolen. En toch het spijt me dat ik het zeggen moet maar todh is het met de eerlijkheid van den Noordholandschen boer, over het algemeen genomen, niet zóó volmaakt in or de, als men uit het bovenstaande allicht zou geneigd zijn af te leiden. Ziet hij bijvoorbeeld kans, de belasting te ontduiken, hij zal het maar zelden nalaten; zijn melk met water aan te lengen is altoos een bekend zwak van hem geweest waaraan zelfs de tegenwoordige melkoontröle, nog niet geheel een eind heeft kunnen maken; en hoe.vaak er boter ter markt komit die het wicht niet heeft, zullen u de marktmeesters kunnen getuigen. Ook schroomt 'hij dikwijls niet, margarine en natuurboter een morga natisch huwelijk te doen aangaan en dat hij vuile eieren voor versdhe aan den man tracht te brengen, komt op de markten in Noord- Holland minder zeldzaam voor, dan men mo gelijk wel zou denken. Dit alles beschouwt echter de boer, die er zich aan bezondigt, volstrekt niet als diefstal, maar als een soort van handigheid. Zeker, het gedrag van den man, die dezen week op de Voorjaarsmarkt te Alkmaar het uier van zijn kloe bleek opgepompt te hebben om het dier voor een goede melkgeefster te doem door gaan, o zeker, die leelijke streek werd ook in boerenfcringen streng gelaakt. Doch. blijk baar echter sproot de verontwaardiging meestal voort uit medelijden met het arme dier en niet zoozeer uit afkeer van het be drog, .waaraan die kerel zich had bezondigd. Diefstal is voor den Noordhollandschen boer dan ook alleen het opzettelijk wegnemen en zich toeeigeneni van iets, dat 'aan een 'an der behoort. Iets méér nemen dan hem strikt ge-nomen toekomt valt daar echter, tiaar zijn opvatting van „stelen", heelemaal buiten. En vandaar zeker, dat die laatste vorm van oneerlijkheid nog al eens aan de fcaasfa- brieken voorkomt waar «het geldt het recht, om wei van de fabriek to mogen halen. Zoo ken ik een kaasfabriek waar van dit recht zoo schromelijk veel mMmiik werd ge maakt, dat de directeur zich gedwongen zag, daar voorloopig dan toch eens een einde aan te maken. iVoor elke kan melk, moet men weten, die aan de fabriek geleverd wordt, mag de 'boer één kan wei terughalen. Daarvoor staat er in het gebouw een 'groote pomp, waarmee de wei uit het reservoir gepompti wordt. De boe ren bedienen zich daarbij altijd zelf. Dat was gemakkelijk voor hèn, gemakkelijk ook voor de fabriek; en dan, och wed is toch maar wei, nietwaar? Mocht er dus al een enkele wezen die wat meer nam dan hem van rechtswege toekwam, dan was dit immers nog zoo heel ■erg niet! Het bleek 'echter, dat men wat al te groot vertrouwen in de braafheid der boertjes had gesteld, want dagelijks hield men minder wei over en eindelijk had men zelfs niet genoeg, om de laatste weihalers dien morgen te be vredigen. Zóó kon het toch niet langer, meende dan ook de directeur, waarom hij besloot den vol genden dag eens contróle uit te oefenen. Natuurlijk dat hij zich daartoe verdekt moest opstellen, want ging hij er met den neus vlak bij: staan, dan waren de boeren wel leep genoeg, om precies juist zooveel af te pompen, als hun geoorloofd waa Hij zat alzoo smorgens voor dag en dauw reeds in de fabriek, boven, in een kamertje waarvan het raam uitzicht op de eigenlijke fabrieksruimte verleende. Voor dat raam ge zeten kon hij alles door het gordijn duidelijk waarnemen, zonder zélf gezien te worden. Een lijstjo 'had hij naast zich liggen, ver meldende alle namen der melkleveranciers en daarachter de hoeveelheid wei, waarop ieder recht had. Niet lang nog had de directeur zijn obser vatiepost betrokken of daar komt de eerste weihaler de fabriek binnen schuifelen, 't Is een oud mannetje, het juk ligt op de magere, schonkige schouders; twee leege, houten em mers bungelen heen en weer; heen en weer gaat ook de pruim, oud-mannekes eerste uoh- tendversnap ering. Voortstroffelend tot aan dip pomp, haakt oud-manneke één voor één dé emmers af en zet ze op den «teienen vloer. Het halsjuk wordt schuin tegen de pomp geplaatst en nu begint ons boertje te pompen. Oud-manneke meet zich 103 kan wei toe. De directeur raadpleegt zijn lijstje: 't Is volkomen in orde! Ons boertje legt het juk weer over de ibeenige schouder, haakt de ge vulde emmers aan en schuifelt langzaam de deur uit. „Hannes!" roept de directeur nu. „Jawel baas!" en als de wind is de kaas makersknecht -toegeschoten, om te hooren wat er van hem verlangd wordt. .Hannes, breng dien man een sigaar, dat is onze éérste klant, hij zal, vrees ik, ook wel blijken onze éérlijkste klant te zijn". Hannes het boertje achterna. „Hier Jan, hier heb je 'n sigaar van den direoteurl" Oud-manneke bekijkt achterdochtig, wat hem zoo gul in de band wordt gestopt," strijkt zachtkens over het mooie, papieren bandje en mummelt: „Zeker 'n plofsigaar, hè?" „Nee, nee, warempel niet! 'n fijne hoor!" „Maar?".vragen oud-marmeke's oogen. „Zal ik je later wel vertellen, rook 'm maar lekker op". „Nou, dankje wel!" En de sigaar -ver dwijnt in boertjes vaalverschoten, zijden pet. De tweede weihaler, een rijke boer, neemt 40 kan te veeL De directeur, een kleine nota nemend, no teert: 40 X 2 ent. 80 cent. .Hannes, breng 'm als de drommel deze rekening achterna!" Daar komt zijn eigen knecht en pompt 80 kan te veel 'af. En de directeur, een nota voor zichzelf nemend, schrijft 30 X 2 ent. 60 ct. „Hier Hannes, die mag het heelemóól niet doen!" Zoo gaat de oowtróle voort en, tot schande van de boeren inoet het gezegd worden, de meesten krijgen een rekening mee naar huis. Op deze wijze is het den directeur gelukt, voorloopig een einde aan het heersohende misbruik te maken. Duidelijk kan men ech ter uit het bovenstaande zien, dat er onder den Noordhollandschen boerenstand eigen aardige opvattingen omtrent eerlijkheid gangbaar izjjn. SIM ON GRASHEUVEL. gemengd nieuws. Een stelende familie. Voor de rechtbank te Zwolle stonden te recht drie vrouwen en een man, echtgenoot van een der beklaagden, allen woonachtig te Apeldoorn, beschuldigd dat zij op 29 Maart opzettelijk van Apeldoorn naar Zwolle ge reisd zijn, ten einde aldaar gezamenlijk in verschillende winkels, oplichting te plegen. Beklaagden bekenden. Het plan was aldus ontworpen en uitgevoerd. Terwijl de moeder het winkelpersoneel bezighield,, namen de twee andere vrouwen eenige voorwerpen weg, die zij brachten aan den mannelijken beklaagde, welke hierop ten huize van zijn zuster te Zwolle wachtte, en, wanneer het gestolene belangrijk genoeg was, dit naar Apeldoorn vervoerde. De rechercheur Hoydonk te Apeldoorn vond ten huize van den heler een groot aantal voorwerpen van diefstal te Zwolle afkomstig, verborgen. Toen hij zich naar Zwolle begaf om een nieuwe bezending op te halen, werd hij gearresteerd. Tegen de vrouwen werd ge- eischt resp. 1 jaar, 9 maanden en 6 maanden, tegen den heler 8 maanden. Oneerlijke bediende. Eenige dagen geleden deed een Rotterdam- sche firma by de Utrechtsche politie aangifte van het niet aankomen van een aan haar geadresseerden aangeteekenden brief. Deze brief, houdende qen waarde van f 6090, zou op 4 April reeds tegelijk met een anderen aangeteekenden brief afgezonden zyn van het filiaal te Utrecht van de firma te Rotter dam, maar in Rotterdam ontving men alleen den anderen brief, inhoudende een routekaart en een renteboekje. De brief met geld bleef uit, en de- firma zond haar kassier naar Utrecht om de politie in den arm te nemen. Allereerst werd toen in verhoor genomen de jongste bediende, die steeds de post ver zendt en haalt. Hij verklaarde eerst, dat hij de aangeteekende zending wellicht per onge luk in de brievenbus had gegooid, maar meende zich later te herinneren, dat hij met zjjn geheele post eerst naar de afdeeling voor de aangeteekende brieven was gegaan; de brief met het renteboekje lag bovenop, en* daaronder vermoedde hij den brief met het geld. Hij kwam toen echter tot de conclusie, dat de laatste zending er niet by washy vond alleen de enveloppe met het renteboekje, en dacht toen dat hy die was verloren. Zijn chef vroeg hem niet om de regu's, waarom hy ze maar niet afleverde. Nader ondervraagd verklaarde de jonge man, dat hy des middags om half vier reed* de aangeteekende brieven had ontvangen, en dat een andere bediende later de post voor hem had klaar gemaakt, diq hy om 6 uur naar het postkantoor bracht. De andere bediende werd door de recherche verhoord, maar ontkende eerst pértinent. Het feit echter, dat hy veel geld in zyn bezit had, gaf de politie aanleiding hem voorloopig in bewaring te houden. Totdat hy vanmorgen aan de recherche bekende den brief met geld by den jongste bedienden te hebben wegge nomen, en den geheelen inhoud zich te heb ben toegeëigend. Het geld werd teruggevonden onder zyn voeten in zyn kousen. De oneeriyke bediende is thans in bewaring gesteld ter beschikking van den officier van justitie. (U. D Groote diefstal van aangeteekende stokken. Bij de justitie te Amsterdam is aangifte ingekomen van den directeur van het spoor wegpostkantoor aan den Nieuwendijk, de me dedeeling behelzend dat in den laatste® tyd 40 k 50 aangeteekende stukken ter waarde van eenige duizenden guldens op geheimzin nige wijze verdwenen zijn. T'innekort zal -.«i" lasl van d? justitie door doo rde politie hier ter stede een uitgebreid onderzoek worden Ingesteld Infectie door lucifers? Volgens BerUjnsche bladen worden ln den laatsten tyd in de kliniek te Brealau vele mannen behandeld, die op het cUjbeen een ontsteking hebben, ter grootte van de hand palm. Het is gebleken dat deze ontsteking wordt veroorzaakt door Zweedsche lucifers van een bepaald merk. Ook in Zweden Denemarken mioet deze infectie geconstateerd zijn. V Gelijk uit het voorafgaande blijkt, is den vertegenwoordigers der pers bij deze gele genheid BChier nog meer toegestaan dan streng genomen vereenigbaar mag heeten met het ernstig streven om alles, wat het optreden In het openbaar van de exkeizerlyke familie aangaat, tot het allernoodzakelijkste te be perken. Reorganisatie Landmacht. Plaatsingbureel „Ons Belang". Door de vereeniging van onderofficieren' en militaire geëmployeerden in den rang van onder officier, béhoorende tot de Nederl. Landmacht Ons Belang", wordt een plaateingibureel opge richt. Het bureel stelt zich ten dool beroepsmili tairen, die den militairen dienst moeten verlaten, cq tengevolge ongeschiktheid voor deni dienst, overcompleet geraken, of andere redienen, dan wel anderen, welke den dienst wenschen te verlaten, behulpzaam te zi.in bil het verkrijgen van eene ihen passende betrekking. Zij tracht dit doel te bereiken door de middelen, die door het bestuur nuttig en noodiig worden geoordeeld. Beroepsmi litairen. die in aanmerking wenschen te komen voor plaatsing in burgerlijke betrekkingen door middel van het bureel, geven daarvan kennis aan den Directeur, die ben «en Inschrijvingehiliet doet toekomen. De aanvrager is gehouden alle in het inschrijvingsbiljet gestelde vragen volkomen en naar waarheid te beantwoorden en ze daarna met ziine handteekening te bekrachtigen. Bij inzen ding van het inaohrUvdngabiljet is de aanvrager verplicht een bedrag van 3.— to zenden aan den directeur van hetbnreel. Vanaf den dag van ont vangst van het inschrijvingsgeld is do onavrager ingeschreven voor den tijd van 3 maanden. De In schrijving geschiedt in volgorde van nummers. Wenscht de ingeschrevene nè, het verstrijken van den termijn zijne inschrijving te zien voortgezet, voor 3 maanden, dan is hij opnieuw 3.— ver schuldigd. Gedurende den tijd van inschrijving krijgt de ingeschrevene kennis van alle het (hu- reeil aangeboden betrekkingen, waarvoor hij vol gens zijn aangifte inaammerking wenscht te ko men. Wenscht een aanvrager inaammerking te komen voor een aangeboden betrekking, don be richt 'hij zulks binnen een tormiin van 7 dagen na ontvangst der kennisgeving aan den directeur, die dan zal moeten trachten hen in die betrekking geplaatst te krijgen, Zij, die den dJienet moeten verlaten, zullen Dij gelijke geschiktheid den voor rang genieten boven hen, die daaroe niet zijn ge» dwongen. De inschrijving vervalt door afloop van den termijn; door plaatsing au vden sollicitant; of door opzeging van den sollicitant. In geval van plaatsing is aangenomens Vso van het eerste maandloon aan bet bureel versculdigd, te voldoen onmiddellijk na ontvangst dor mededeeling ge plaatst te zijn. Omtrent de aanvragers zal be treffende het gedrag, betrouwbaarheid, e.d. •in lichtingen kunnen worden gevraagd aan chefs, afd. bestuur, en c.q. andere daarvoor in aanmerking komende personen. Een aanvrager, die niet wordt aanbevolen, ontvangt hiervan mededeeling, z.m. onder opgave van redenen. Het gezonden inschrij vingsgeld wordt 'hem, na aftrek der portkosten. teruggezonden. De Amsterdamsche Raadsverkiezingen. Elkeen die de ontwikkeling der laatste tij den in baar workelijken gang kon gadeslaan, was wanneer hij ten onzen opzichte optimistisch gestemd was van meening dat wij ten hoog ste 15000 stemmen zouden erlangen. In werkelijkheid ia. het 18000 geworden. Achttien-duizend, (ondanks een ideote laster campagne nationaal en internationaal van jaren, ondanks de kritikasterii van vakbewegings- refbrmiisten van rechts en van link», ondanks buitenlandsohe zwakke broeders hun schaduw afwierpen, ondanks het zotte gesol met Sowjet- Rusland en met communistisch Duitschlamd door openlijke en verdekte vijanden, ondanks het in eerste gevolgen reactionaire vrouwen-kiesrecht dat ons den nekslag geven moest, ondanks het b"na tot het laatste exemplaar toe afscheuren van al onze biljetten, aankondigingen enz. enz. enz. ondanks dit allee en nog tal van andere (nationale en internationale groote en kleine be lemmeringen, hebben de Communisten zich mèèr dan gehandhaafd. En deze 18000 zijn zuivere stemmen. Mogen de onverschilligen en lafhartdgen, uiterste in- divudueele anarchisten on and-ere intellectueel© afleggers van de bourgoLsie, hot met den heer De Gelder en Zuurbier gehouden hebben, des te zuiverder staan de 18000 revolutionaire stem men als een bewijs van onze ondanks alles com- nmndsthche kracht. Mogen anderen over onze „achteruitgang" juichen en over eigen „vooruitgang", wij laten ons in schijnbare voorspoed zoomin als bij schijnbare tegenspoed niet van de werkelijke- ontwikkelingsgang afbrengen. Dan zal hot werk dor drie in den Raad moei lijker zi.in dan ooit, maar dan hoeven wo om de inkrimping van dat getal niet al to zeer te treuren. Dan zal de nieuwe, wellicht katholieke-so cialistische rogocring van Amsterdam het revo lutionaire proletariaat sterker tegenover zich vinden dan ooit. En dan gaan- we gelijk de gantsohe Commu nistische Internationale, ook in dit etokconser- vatiof nost Amsterdam, ondanks alle» tijden van revolutionaire verheffing tegemoet.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9