HELOERSCHECOURANT Schulmaijer's Tweede Blad. diverse soorten Automobielen, Motoren en onderdeelen, VAN DINSDAG 3 MEI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Oravenhage slaagde voor het Machinisten-examen,, diploma A, de heer P. J. A. M. Onel alhier. DE NIEUWE BELASTINGVOORSTELLEN Tot beter begrip van de beteekenis der nieuwe belastingvoorstellen, zooals die he denavond in den Raad zullen worden behan deld, volge hier nog eenige toelichting. De in ons staatje medegedeelde bedragen der tegenwoordige belasting betreffen na tuurlijk een vol jaar. Dat jaar liep tot nog toe van Januari tot Jdnuari, doch nu de Raad besloten heeft voortaan de kohieren gelijk met die van het Rijk te doen loop en (1 Mei), is als overgangsmaatregel het jaar 1920 met 4 maanden verlengd. Elke belastingschuldige over 1920 ontvangt dus nog een suppletoir biljet van 1/3 maal zijn aanslag over dat jaar, voor de maanden Jan.—April 1921. Wat nu de nieuwe regeling betreft, de hieromtrent medegedeelde cijfers zijn bere kend voor een vol jaar (dus 12 maanden) op dezelfde basis als 1920. Dat wil dus zeggen, dat, indien de omstandigheden dezelfde blij ven, iemand, die dit jaar over een inkomen van 1000.— 18.— betaalt (waarbij hij dan nog extra 1/3 van dit bedrag betalen moet) het volgend jaar over datzelfde inkomen 7.03,moet betalen. De cijfers hebben slechts waarde als vergelijking met de aanslagen over 1920, omdat hetzelfde vermenigvuldi- gingscijfer voor 1921/22 niet zal gelden. Dit cijfer zal hooger worden, lo. doordat de to tale opbrengst van de belasting al hooger geraamd is, en voorts omdat, bij de nieuwe regeling, de belastbare inkomens lager wor den. Om dus tot een hooger opbrengstcijfer te komen, zal natuurlijk het vermenigvuldi- gingscijfer moeten worden verhoogd. De in de derde kolom uitgetrokken bedragen wor den dus in werkelijkheid hooger op het aan slagbiljet; alleen de verhouding tot het be drag, dat zou moeten worden betaald, indien de regeling blijft zooals die is, die verhouding blijft natuurlijk dezelfde. De tegenwoordige aanslag is berekend naar het gemiddelde van de inkomens over 1918/19 (wat de wisselval lige inkomens betreft althans); voor het vol gend jaar zal het inkomen over 1920 genomen worden. Zomerconcert Stafmuzlek. Op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juldana werd door het Stedelijk Muziekkorps een concert gegeven in de tent in het Plant soen. Het was bij die gelegenheid allesbe halve stil; de goede richting, die wij. verle den jaar bleken in te gaan, toen er aandachtig naar de muziek, geluisterd werd, bleek weer te zijn verlaten. Nu beginnen heden bij gunstig weer de zomercbncerten van de Stafmuzieik der Marine. Wij doen een ernstig beroep op allen om hier de noodige stilte te bewaren, omdat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat in het omgekeerde geval de concerten geen voortgang helbtoem. Een ieder werke dus meel Verjaardag van Prinses Jnllana. Prinsesjes verjaaaridag is lm onze stad niet onopgemerkt voorbijgegaan. De Chr. Oranje ver. had evenals het vorige jaar het initia tief genomen toit een kinderfeest en blijk baar hadden zich heel wat deelnemets en deelnexnertjes opgegeven. ',t Was tenminste een lange rij, die zich Zaterdagse half twee voor „Irene" in de Hoogstraat in -beweging zette, voorafgegaan door de kleine kapel van „Winniubst" en begeleid door een steeds aan groeiende schare. Doel van: den tocht was de gymnastieklLoods hij de „Atjeh", daartoe wel willend door Z. Exo. den Vice-Admdraal af gestaan. Daar was, dank zij de medewerking der marine-autoriteiten, voor wier behulp zaamheid de feestcommissie niets dan lof had, in den morgen reeds alles in gereed heid gebracht om de bijna 800 deelnemers te ontvangen. Na een Inleidend woord en voor lezing van een telegram aan degene, die al deze feestvreugde gold, begon de pret al spoedig. Gesplitst in 10 groepen naar leeftijd en grootte, werd onder toezicht van vele leiders en leidsters het rijke programma afgewerkt. Er was overvloed zoowel als verscheiden heid van spel: hardloopen, touwtrekken, hin- derniabaan voor de jongens, estafetteloop en blokjesrapen voor de meisjes, om veie andere vermaken maar niet 'eens te noemen. En vergeet U den wedloop met hindernissen niet, speciaal de baars dn de tobbe, die zooveel jongens vergeefs heeft doen duiken en met een proestend en snuivend gezicht te voor schijn bomen, helaas zonder het begeerde voorwerp. Maar eentje, klein van stuk, doch graat van moedi, dacht: ik wil het winnen, dook .tot aan het middel en kwam triomfan telijk, de kaars tusschen de tanden, boven. Zijn enerige is beloond; hij had een prijs, de eerste nog wel. En dan het vlugge bal spel, waarbij dertig paren lichte meisjes-' voeten zich telkens van den grond moesten verheffen, om niet in aanraking met het ge vreesde touw te komen. Want dan waren ze „af", de eigenaressen van die voeten-, weet UI Stel U dat alles voor, afgewisseld door een vaderlandslievend lied of een pittigen marsch en U zult begrijpen', dat al spoedig 't uur van vijven was aangebroken, waarop de prijsuitdeeling zou plaats grijpen. In dien tijd waren alle mededingers al een paar keer In de eantine geweest en hadden er, alle eer zucht vergetend, broederlijk naast elkaar staan genieten van de verfrisschingen uit het buffet afkomstig, waar vele handen licht werk maakten en ook menige toeschouwer •bleek geur en smaak van de thee op prijs te stellen blijkens het drukke bezoek. Heel wat begeerige kiinderoogen van de gelukkige winnaars en winnaressen hebben in twijfel gestaan, welke van al de uitgeloofde prijzen te nemen. Kiest U maar eens tusschen een doos post en een flesch eau de cologne, als U ze beiden kunt gebruiken of stelt u een jon genshart voor, aarzelend tusschen een mes eit «en 'mondorgel. De beroemde ezel uit de middel-eeuwen, dfe slechts de keus had tus schen hooi en stroo, heeft, daarbij vergele ken licht werk gehad. Maar zij zijn verstan diger geweest dan de viervoeter, die zoolang weifelde, tot hy gestorven was tusschen de lekkernijen en hebben vlug beraad en snel genomen, zooals dat onder kinderen te doen gebruikelijk is. Toen kregen aden nog een reep chocolade en een sinaasappel, waarbij alweer bleek, dat kinderhanden gauw gevuld zijn, ook in figuurlijken zin. Daar bij den uit gang was het een vlug beweeg van gevende en nemende handen, een begeerig uitkijken naar al die «gehemelte streeiende lekkernijen. En thuis hebben ze verteld, hoe fijn 't wel was geweest en vader of moeder gevraagd of ze volgende maal weer mee mc hten d >an, niettegenstaande een gat in de kous of een vuile vlek op een pasgestreken jurk. Want aldus een der kleine deelnemers 't was ©oht „lollig" geweest. Melfeestvlerin'* der S. D. A. P. Het traditioneele Meifeest, dat telken jare op den eersten dag der bloeimaand wordt gevierd door de arbeiders, georganiseerd in de S. D. A. P., verheugde zich dezen keer in buitengewoon fraai weder. Den geheelen dag scheen koesterend het zonnetje en zoo was het dan ook begrijpelijk, dat des morgens te half negen, toen de feestdag ingeleid werd met een concert van de Zangvereeniging „Kunst aan 't Volk", reedsveel publiek aan wezig was, aandachtig luisterend naar den zeer verdienstelijken zang. Des middags ,te twee uur had op het ter rein naast het Bondsgebouw een openlucht meeting plaats. Aanvankelijk zou als spr. op treden o. a. de heer Thomassen uit Bussum, doch treurige familieomstandigheden ver hinderden diens overkomst. Dus werd de heer Verstegen bereid gevonden in zijne plaats op te -treden. Ook op deze meeting werd medewerking verleend door de Zang vereeniging „Kunst aan 't Volk". Onder lei ding van haren directeur, den heer C. W. Rusting, zong deze een tweetal bekoorlijke Meiliedjes, en vulde later de pauze aan met anderen zang; Hetgeen deze vereeniging praesteert, verdient ten volle waardeering; een groot aantal zangers en zangeressen, waaronder vele geschoolde, maakt het luis teren tot1 een echt genot. Nadat de bijeenkomst gpopend was door den heer De Zee, zette allereerst de heer D. O. A. -de Zwart de beteekenis van den jaar- lijkschen Meidag uiteen. Is die dag steeds een feestdag voor de arbeiders feest van de verjonging der natuur, symbool van levensblijheid, van vernieuwde kracht tot strijden voor het ideaal de dag van heden in het, bij zonder stemt tot tevredenheid. Niet waar, 'ook onze partij was, als zooveel dat na den oorlog vernietigd werd, in elkander ge zakt; de ellende van vier jaren oorlog hadden ook op de arbeidersbeweging een funesten inlvtoed gehad, ion zij greep naar on waardige middelen -om uit de misère te komen. De bourgeoisie lachte; doordat wij zooveel aanhang verlor-en1, was onze onder gang nabij, enz., enz. En ziedaar! de Amsterdamsche arbeiders klasse heeft, met haar 84000 stemmen bij de jongste raadsverkiezingen, weer nieuwe hoop, nieuwe bezieling gegeven-aan hen, die, ook in onze eigen kringen, moedeloos waren. En die 84000 stemmen zijn er gekomen, ondanks het vrouwenkiesrecht, waarop de hoop der reactie gevestigd was. Het is nu al zóó ver gekomen, dat zelfs een- katholiek (in de „Maasoode") het wenschelijk vindt met ons samen te doen in den Amsterdamsohen raad, terwijl wij toch allemaal wel weten hoe abso luut tegengesteld aan elkander bei-de levens inzichten zijn. Maar men begrijpt, dat onze macht geenszins verminderd is. Er is -spr. persoonlijk wel eens gevraagd* als wethouderhoe komt gy er toe zulke onmogelijke eischeri te stellen aan de draag kracht -der gemeente? Waar wilt gij bet geld voor -dat alles vandaan halen? Daarop ant woordt spr., dat men nimmer geld beschik baar heeft voor arbeidersbelangen, wel daar entegen voor militairistische doeleinden. En het militairisme is absoluut Improductief. We zouden schrikken als we de cijfers zagen, die het militairisme verslindt. Neem eens een V-olksbadhuis, een zaak, die hier ter stede dringend noodig is. Laten we zeggen, dat er 'n 160000 mieo gemoeid zijn. Dat geld is er niet; waar zouden wij als gemeente dat vandaan moeten halen, -nietwaar? Maar diezelfde Heldersohe ingezetenen, die zoo zeer behoefte hebben aan een Volksbadhuis, kunnen dagelijks in de'lucht evolutiën - zien van de vliegmachines. Weet gij wat zoo'n voorwerp kost? -De nieuwste modellen komen in de memorie van toelichting op de marine- begrooting voor tegen 78000 per stuk. Als we twee van die dingetjes hadden, had de geheele Hol-dersche jeugd een- behoorlijke badinrichting. Hoeveel jaren al zijn we bezig over een behoorlijk. Tehuis voor ouden van dagen. Geld daarvoor is er niet, want er is een ƒ300000 mee gemoeid. We hebben er „be- toel" geen'geld voor. Wel valt er af en-toe een sommetje van 78000 uit de lucht te pletter, om nog niet te spreken van het ge vaar voor do mensohen zelf. Nu zal men zeggen: wij hebben onze mili taire weermacht noodig ter verdedigirfg van onze geestelijke en stoffelijke goederen; Daarvoor is die weermacht als een verzeke ringspolis, en wat wy daaraan ten koste leg gen, kan worden beschouwd als premie voor die verzekering. Jawel, maar men sluit alleen dan een verzekering af, als men de waarborg heeft ook werkelijk de verzekerde uitkeering te krijgen. Maar onze militairisten kunnen dio verzekeringspolis niet geven; wel kunnen ze u met absolute zekerheid zeggen, dat er groote kans is, dat uw geheele weermacht in een paar uur tijds vernietigd kan worden, maar u verzekeren, dat zij afdoende is voor de verdediging uwer geestelijke belangen, dat kunnen ze niet. En steeds vragen ze meer, want er is nooit gen-oog. Als we weten, dat Duitschland ln het laatste jaar van den oor log meer dan 300 onderzeebooten had alleen in het kleine stukje Noordzee rondom Enge land, kunt gij wel nagaan wat er voor onzen Indischen Archipel noodig Is. Zou hèt dan niet krankzinnig zijn, waar we aan 600 mil- lioen nog niet genoeg hebben, zelfs maar 100 millioen te blijven geven? - Wij willen dat niet, nietwaar, en daarom stemt een Meidag als de huidige zoo hoopvol. Spr. eindigt met voor te stellen aan de Am sterdamsche arbeiders den Meigroet der Heldersche over te brengen en hen geluk te wenschen met de behaalde zege ter stembus. Deze woorden werden met gejuich begroet. Nadat de zangvereeniging zich weder had doen hoeren-, betrad de heer Verstegen het podium. Deze behandelde voornamelijk het onderwerp der socialisatie. De oorlog heeft verwarring gebracht in de gelederen der sociaal-democraten, heeft verdeeldheid ge zaaid en onze tegenstand^s hebben zich sterker dan ooit georganiseerd. De socialis tische partyen liggen uit elkander, dat kan niet worden ontkend. Alleen de Internatio nale Vakorganisatie is gebleven, sterker dan ooit. Toch is alles betrekkelijk, zooals onze tegenstanders ondervonden bij de Amster damsche verkiezingen. Er lieerscht, zeide men, malaise in de partij, de leden loopen bij bosjes weg. Maar dat viel tenslotte nog mee. Spr. behandelt voorts de vakorganisatie in ons land, en wijst op het gevaar van neutrale organisatie. Deze bemoeit zich niet met de politiek, maar de politiek zal zich met hen bemóeien. De leuze voor 1 Mei is dit jaar „ontwape ning en socialisatie". Het eerste punt heeft De Zwart al besproken; wat het tweede be treft, je hebt altijd mensohen, die het beter weten, en die zeggen: socialisatie? Dat kan niet, dat is onmogelijk. Ja, dat zei men ook van algemeen kiesrecht, en van den 8-uren- dag. Beide zijn er gekomen, en ziel de boel draait nog, de maatschappij is nog geheel intact gebleven. Met algemeen kiesrecht zou, meende men, vooral het katholicisme toenemen. En dat gebeurde ook: in Maastricht en Leiden. Daar ging het niet goed. Maar nu hebben de ar beiders het doorzien en in Amsterdam deden ze 't beter. Met socialiseering van de productiemidde len zal de boel misloopen, zoo zegt men. De S.D.A.P. is de eenige partij, die ervoor is, toch is dit punt in allerlei andere partijen besproken, en uit die besprekingen blijkt wel, dat men toch algemeen de huidige pro ductiewijze niet goed meer vindt. Spr. gaat hier nog nader op in, en nu allerwegen de idee van medezeggenschap meer en meer tot de arbeiders doordringt, zal de socialisatie er ondanks alles komen, evenals algemeen kiesrecht en 8-urendag. In zijn slotwoord wees spr: op de noodza kelijkheid voor rijks- en gemeente-arbeiders om hun kameraden in het particuliere bedrijf te steunen in hun loonstrijd. Zij moeten vooral niet denken veilig te zijn, omdat zij rijks- of gemeente-ambtenaren zijn, want een teruggang in de loonen in het particulier be drijf zal op de gemeentelijke en rijksperso- neelen ongetwijfeld terugwerken; De heer Borkert sprak het slotwoord uit, waarin hij voorstelde, nevens het telegram van hulde aan de Amsterdamsche arbeiders, den heer Thomassen een telegram van deel neming te zenden in de ernstige ziekte van diens kind. Te ruim 4 uur gingen de aanwe zigen naar het Bondsgebouw, waar zij in feestelijke bijeenkomst, opgeluisterd door muziek en zang, gezellig bijeen bleven. De Mei-viering werd gisterenavond be sloten met een Kunstavond in „Casino", waarop de bekende declamator J. Sternheim van Amsterdam zich deed hooren. Wegens eene vergadering elders kunnen wij daarvan niets vermelden. Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder". -Bovengenoemde vereeniging hield giste renavond op de bovenzaal van het lokaal Van Weelde haar algemeene jaarvergade ring. Wegens het gering aantal aanwezigen wordt bij rondvrage de beslissing der leden gevraagd emtrent het al of niet verdagen. Alle aanwezigen meenen echter de vergade ring niet te moeten verdagen. De heer Adriaanse opent daarna met een kort woord de vergadering en geeft het woord aan -den secretaris, den heer O r n e, tot voorlezing van de notulen der vorige vergadering,' die zonder opmerking onder dankzegging worden goedgekeurd. Het jaarverslag gaf geene aanleiding tot belangrijke opmerkingen. Het volgende wordt er aan ontleend. ■Het aantal leden en gestort kapitaal onder ging geen noemenswaardige verandering. Het bestuur bleef samengesteld zooals in het jaarverslag 1919 is aangegeven. Betreffende de werkzaamheden in het af- geloopen jaar deelWiet ver-slag mede: Op een verzoek aan het Departement van Marine om een subsidie, werd bericht ont vangen, dat voor het -tegenwoordige geen aanleiding bestond -om deze te verstrekken. Door de vereeniging werd, middels het ge meentebestuur, deelgenomen aan de op 17 Augustus tot 1 September te 's-Gravenhage gehouden tentoonstelling „Nationale Hy giëne Tentoonstelling 1920". Naar wij verne men, heeft onze bouw daar geen slecht figuur gemaakt. Aan den Nat. Woningraad werden gege vens verstrekt welke dit lichaam noodig achtte, teneinde bij de Regeering stappen te kunnen doen inzake de nieuwe eischen door haar gesteld ten opzichte van grootte van woningen en huuropbrengst. Tengevolge van de opdracht van den Mi nister van Arbeid, moesten de huren vanaf 1 Juli van dit jaar worden verhoogd en zal zulks vervolgens 4 jaren achtereen geschie den, tot het door den Minister voornoemd bepaalde gedeelte van de exploitatie door huur Is gedekt. Den 29on September werd eindelijk de be- groot-lng voor den bouw van 62 woningen ontvangen. De vertraging was in hoofdzaak veroorzaakt doordat do plannen weder moes ten worden omgewerkt in verband met ge stelde eischen van grootte en inhoud. De plannen zouden spoedig volgen. Veei werk werd intusschen veroorzaakt door -het bij herhaling moeten indienen van exploitatierekeningen enz. ten behoeve van de aanvragen om bijslag. Dat do vereeniging van grooten omvang wordt, is door de betrokkenen zeer zeker waar te nemen bij het meerdere werk dat moet worden verricht. Door ons werd toen een dergelijk schrijven aan de zustervereenigingen gezonden. De antwoorden1 hierop deden ons echter kennen, dat van een algeheele fusie geen sprake kon zijn. De hierop volgende bespreking met „Al gemeen Belang" heeft deze quaêstie in een stadium gebracht, dat aan het College van Burgemeester en Wethouders een drietal voorstellen zijn gedaan om de 68 woningen van deze vereeniging aan onze vereeniging toe te voêgèn. Hoe de afloop zal zijn,'zal een volgende maal worden medegedeeld, aangenomen, dat ook deze geschiedenis geen jaren vereischt. Uit het verslag van den penningmeester noteeren wij: -A. Plan Hiiisduinen (2 woningen). Balans per 31 Dec. 1920 8.234.72. Verlies- en Winstrekening 1920 211.73', met een post Verlies 37.84. B. Plan Polderweg (38 woningen). Verlies- en Winstrekening 1920 5.701.55, •huuropbrengst 5.616.52. C. Plan Tuindorp (132 woningen). Verlies- enWinstrekening 1920 20.964.82', verlies 1920 1.381.35°. Het verlies van 1919 is met 733.92 of tot ƒ1381.35' verminderd. Daartoe heeft hoofd zakelijk de huurverhooging per 1 Juli '20 geleid. Te reserveeren, om tekorten van andere plannen te dekken, 'valt hier nog niet. Balans per 31 December 1920. (Plan Tuin dorp en Polderweg) 334.603.02'. D. Plan Brakke veld weg (92 woningen). Verlies- enWinstrekening 1920 ƒ38.786.61', verlies over 37j jaar 23.982.81°. In November 1920 moesten worden betaald de le en 2e annuïteit vau het bouwvoorschöt, totaal 33.559.82 en de le annuïteit grond- voorschot ad ƒ2.198.55, terwijl in December de 2e annuïteit verviel. Bovendien moest aan rente wegens te laat betalen dezer annuïtei ten betaald worden 1.266.55 en voor kosten van toezicht f 395.Vandaar dat de posten rente en onkosten in bovenstaande rekening zoo hoog zijn. Intusschen is tot heden toe nog niet beslist op welke Rijks- en Gemeentelijke bijdrage de Vereeniging mag rekenen, zoodat een be drag van bijna 24.000.thans ongedekt staat en wij in November onze verplichtingen slechts -op 18.000.na, -die we de Gemeente schuldig zijn, konden voldoen. Het bestuur hoopt dit jaar de verliezen door Rijks- en Gemeemtebydragen gedekt te krijgen. Voor onderhoud is nog niets gereserveerd. De ƒ1.816.61, op de verliesrekening voorko mende, zijn du-s geheel uitgegeven in 1920. Ook hier worden deze kosten vooral door behangwerk veroorzaakt, -omdat we thans na herhaalde mislukte proefnemingen verplicht zijn, alle buitenmuren te betengelen en te bedoeken, hetgeen -tweemaal zooveel kosten als alleen behangen, medebrengt. Want het op den muur plakken heeft -tot nü toe alleen tot gevolg, dat feitelijk elk jaar wel nieuw be hangwerk ikan worden verstrekt, terwijl de bewoners evengoed een groot deel van het jaar met zeer smerige muren zitten, iets dat tot herhaalde klachten en onaangenaamheden aanleiding geeft. Door de hooge kosten kan echter ieder jaar ma-ar een gedeelte der wo ningen worden voorzien en zullen die klach ten dus nog niet aanstonds verstommen. E. Plan Breestraat (noodwoningen) (8 woningen, later 5 woningen). Verlies- en Winstrekening 1920. Verlies 78.27. - De huuropbrengst dezer woningen daalde van 573.65 in 1919 tot f 480.40 of met 93.15, terwijl de -onkosten gelijk bleven. Deze daling vindt haar oorzaak -in het feit, dat eindelijk 3 dezer woningen, n.1. Bree straat 36, 36a en 36b' konden worden ont ruimd- tot het bouwen van nieuwe frissche woningen inplaats van deze opgeruimde krotten. Dit is ook noodig, om de overige 5 eerst te kunnen ontruimen, waarna ook daar na afbraak nieuwe huizen zullen worden gezet. Balans per 31 December 1920 430.935.03. Het verlies van het plan Breestraat kan uit de gekweekte reserve ad 203.50 worden gedekt. De, heer Biersteker vraagt naar de fusieplannen, waarvan in het verslag van- den secretaris sprake is. Ook het verslag van den- penningmeester wordt goedgekeurd, na eeneopmerking van •den heer Verstegen omtrent het beten gelen van buitenmuren. De heer Kr ij n e n geeft hieromtrent nadere inlichtingen. Daarna is aan de orde een voorstel van het Bestuur inzake huurprysverhooging. Deze is, ingevolge ministeriëele beschikking, noo dig; het Bestuur stelt voor deze als volgt toe te passen: Op 1 Juli a.s. wordt de huur: Woningen Polderweg van 3.50 op 4.10 en die van 3.75 op ƒ4.40; id. Oronjéitraat van 3.op 3.50; id. De Wetstraat (oneven nummers) van 3.op 3.60, (even num mers) van 2.75 -op 3.25; id. Tuindorp yan 8.— op 3.30, van 8.10 op 8.45, van 3.20 op 3.55, van 3.50 op 3.85, van 8.30 op 3.65; id. Bratkkeveldweg 1549, Florastraat, Anjelierstraat en Anemonenstraat van 8.20 o-p 3.45. Gelijktijdig hiermede ls door het Bestuur een aanschrijving aan de bewoners gericht inzake de wijze van bewoning en de repara- tiën, etc., waarbij tevens verschillende dwangmaatregelen ln uitzicht worden gesteld. De hoer Biersteker vraagt of het niet mogelijk is een huur naar het inkomen toe te pasuon. De Voorzit te r antwoordt, dat dit her haalde malen besproken is, doch te veel be zwaren meebracht. -De heer Biersteker meent, dat het een veel billijker toepassing zou geven, daar dan de huren geleidelijker konden worden ver deeld. De heer M1 c h e 1 s zegt, dat hoofdzakelijk de bezwaren van administratieven1 aard zijn en -ook de contróle uiterst moeilijk is. Spr. gelooft niet, dat men er op den duur aan zal ontkomen, nu de huren zoo -hoog moeten worden wegens de mindere bijdragen van het Rijk. De heer Biersteker merkt op, dat op deze wijze het tekort op het eene complex zou worden gedekt door het andere. De heer Verstegen bespreekt de ver schillende maatregelen^ die door het Bestuur in uitzicht worden gesteld. O. a. deelt het Bestuur mede, dat tot huur-opzegging voor sommige bewoners zal moeten worden over gegaan. Hoe staat het ermee? Wat zijn de resultaten ervan, vraagt spr. De V oorzitter: Naar aanleiding daar van is een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat ln Bommige gevallen verbetering was gekomen in de bewoning; echter waren er ook, die het huis als een soort stal bewonen, voor dezen moeten maatregelen worden ge nomen. De heer Verstegen meent, dat het niet zoo gemakkelijk zal gaan, die menschen er uit te krijgen, omdat er natuurlijk beroep is bij de Huurcommissie. De Voorzitter merkt op, dat ln ieder geval een- aansohrijving preventief werkt. De heer Verstegen repliceert: tenslotte Ingezonden mcdedeeltng. meest confortabele GARAGE hier ter stede heeft steeds in voorraad i STOCK MICHELIN. Reparatie-Inrichting. Laadstation voor Accumulatoren Billijke conditiën voor stalling. Benzine. zijn dergelijke bewoners ook menschen, die onderdak moeten hebben. En deze menschen zijn het product van de omstandigheden, waarin ze opgroeiden, maar ze behooren toch tot het „v-olk", waarvoor Volkshuisvesting zorgen moet. Ligt het nu wel op den weg dier Vereeniging dergelijke middelen toe te passen? De Voorzitter: Inderdaad zijn er an dere middelen. Bijv. men kan een opzichteres aanstellen, zooals in Amsterdam wel gebeurt. Dat heeft wel eenig succes. Maar waar hier alle waarschuwingep. in den wind geslagen worden, is dit een dwangmiddel, dat -toch wel werking doet. Wij hebben geen middelen om ons deskundige voorlichting te verschaffen. De heer Verstegen: In andere plaat sen richt men wel eens vereenigingen op van huurders, of men kan ze onder oontróle plaatsen van een oestuurslid. De -heer Oudenaerde is óók van mee ning, dat bewoners als waarvan sprake is, uit de -omgeving van nétte bewoners moeten verwijderd worden, -om-dat zij de omgeving deprecieeren. De heer Verstegen: Kan de heer Audenaerde ons ook zeggen, -waar ze hem moeten? De heer M i c h e 1 s Al jaren lang is over wogen om voor deze menschen speciale wo ningen te bouwen, maar dat zou -te duur wor den; er zijn bewoners, die alles vernielen, die het houtwerk verbranden, etc. Een soort ghetto voor zulke lieden -te scheppen, acht spr. ó8k niet gewensoht. De ervaring van Volkshuisvesting is, dat "de waarschuwingen wel iets helpen. Het Bestuur kan niet gere geld inspecteeren; wij zullen inderdaad moe ten komen tot een inspectrice. Maar er zijn niet eens middelen om het onderhoud te be talen; de huren zijn veel te laag gebleven. Wy moeten de menschen leeren een huis te bewonen. Maar het aantal gevallen, waarvoor ingrijpen nopdig is 2 op de 400 is in derdaad gering. De heer Snel heeft de ervaring opgedaan, dat inderdaad de omwonenden last hebben van dergelijke menschen. Alles wat voor hen gedaan wordt, is vergeefsch, al zal wellicht een geregelde inspectie wat uitwerken. De heer Audenaerde houdt een plei dooi voor eenige reparatie betreffende een gebroken ruit. Het geval zal nader onder zocht worden. Het voorstel tot huurverhooging wordt vervolgens aangenomen. Evemfens w-ordt aangenomen een voorstel tot wijziging van het huurreglemen-t, waarbij van den huurder een waarborgsom van 10.geëischt wordt. Deze wordt bij het beëindigen der huur te rugbetaald eventueel verminderd met het bedrag der kosten van beschadigingen. De heer Verstegen vraagt boe het gaat met hen, die het niet betalen kunnen. Het Bestuur zal in dit opzicht handelen naar be vinden. De heer Biersteker wijst er op, dat een gezegeld contract noodig is. De clausule kan worden- veranderd In „verklaring" van den huurder, dat hij bekend .is met de voor waarde inzake een waarborgsom. De vergadering vereenigt zich hiermede. De heer Audenaerde brengt namens de commissie -tot nazien der boeken en be scheiden rapport uit, dat alles ln de beste orde ls bevonden. Voor 1!)21 worden in deze commissie be noemd de heeren Bok, Westenberg en als plaatsverv. de heer v. Willigen. 'Op verzoek van den Voorzitter antwoordt de heer Krjjnen, dat over een week of 4, 5, de woningen klaar zijn. Dan moeten ze nog geverfd eq.de rioleering aangebracht. Een maand of drie gaat met een en ander wel heen. De heer Bok vraagt naar het behang- en scjpiderwerk. Dit zal binnenkort aanbesteed worden. De V-oorzitter sluit, na woorden van dank aan de aanwezigen en de pers, de ver gadering. !-? Tenslotte zij nog meegedeeld, dat den Hen November een schrijven werd ontvangen van de Marine-woningbouwvereenlging „Alge meen- Belang", houdende voorstel om pogin gen in het werk te stellen teneinde een fusie van de plaatselijke woningbouwvereenigin- gen te bewerkstelligen. Nieuwe Bouwplannen. Door samenloop van omstandigheden moeten deze- nog wat verdaagd worden. De bedoeling was een bouw in aansluiting met de bestaande com plexen aan te vangen, doch men kan met den eigenaar van -het land nog niet tot overeen stemming komen. Het is daarom wensche lijk nog met de aanbestedingte wachten; voor den a.s. winter kan het dan een goede werkverschaffing worden. Omtrent de plan nen voor herbouw is nog een onderhoud met den Inspecteur der Volksgezondheid .ge wensoht. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren Vonk, Michèls en Adriaanse; (dub beltallen de heeren W. van. Vliet, O. Th. de Boer en L. Rumpff). Herkozen worden de aftredende leden met resp. 11,12 en 12 stem men. Reglementswijziging. .Mede in verband met de voorgestelde waarborg voor nieuwe huurders en wegens eenige in de praktijk noodig gebleken kleine wijzigingen worden eenige kleinere reglementswijzigingen goed gekeurd. Rondvraag. De heer Biersteker vraagt naar den bouw van nieuwe woningen. Wan neer kunnen de menschen er in?

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5