«te-.-, v er onder zijn, schaadt dat wel Mevr. v. d. Hul at: Ook srpr. Is noodge dwongen voorstemster geweest. De heer Heij blok vergat nog te zeggen, dat het verzuim zoo ontzettend groot is onder de onderwij zers. (De heer de Zwart: Bij den heer van O» 20. Bouwverordening. Rondvraag. richting volbraoht In éénpersoons Niet* LAATSTE BERICHTEN. Ernstig ongeluk met een revolver. I Met de bewering als zou het badhuis niet blijven, bestaan zonder vergunning, Is spr. het niet eens. Op verschillende badplaatsen bloeien de drankvrije gelegenheden en kwij nen die niet vergunning. De Voorzitter meent dat de heer Staalman abuis heeft als 'hij zegt dat de ver gunning niet meetelt. De heer Staalman betwist dit. 't Staat in 't stuik. De Voorzitter: Het overige is ver- sdh'il van inzicht. De heer de Zwart aanvaardt de verde- dieing van den Voorzitter niet. De N. V. heeft een vergunning igekodht en kan die zetten op naam van den pachter. Men maakt het badpaviljoen niet drankvrij door tegen te stemmen. Het verschil is dat de vergun ning wordt overgedragen op de Vennoot schap. De heer Staalman zegt het blijft een vergunning boven bet maximum; spr. be twist dit op grond van art. 49 der wet. De heer Zond ervan: Is het nu zooals (het Ooilege zegt of zooals de heer Staal man beweert De s e c r e t a r i s leest bedoelt artikel voor. Alleen de logeimenitsvergunningen komen bij het aantal niet in aanmerking. Alle an dere wèL Hat voorstel: de vergunning aan te vragen bij de Kroon komt in stemming en wordt aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Tegen de h.h. Staalman, v. d. Veer, Schoef felenberger, mevr. v. d. Hulst, Kuiper, Bot, Heijblok, Tielrooy. 15. Stroomleveringscontract. Voorstel tot wijziging van het stroomleve ringscontract met het P.E.N. Held. Crt 28 April. Aangenomen. 16. Aankoop van grond. Voorstel tot aankoop van grond met op stallen, gelegen in het plan „West", ten be hoeve van de Volkshuisvesting. Held. Crt 28 April. Aangenomen. 17. Schenking. Voorstel tot aanvaarding der door de Di rectie der Java—China—Japan lijn aange boden schenking van een motorboot aan de Zeevaartschool. Held. Crt 28 April 18. Schoolbouw. Voorstel betreffende den bouw van twee onenbare lagere scholen aan de Van Galen-, - Held. Crt 8 Mei. straat. De heer Bok vraagt of deze nieuwe voor stellen ook bij de Oommissie van Onderwijs zijn geweest. De crewijzdgde situatie is daar niet geweest. De heer d Zwart: Dat is juist, maar hier is gehandeld in opdracht van de Oommissie voor Onderwijs. De genm-bouwmeester heeft de opdracht uitgevoerd. De heer Staalman is het eens met die uiteenzetting. Maar er is toch sedert nog een en andier gebeurd. De bevolking '"aait niet •bepaald vooruit. Spr. zou gaarne vernemen of er stappen kunnen worden gedaan voor büzondere subsidie, zonder dat wij behoeven te houwen. Wij kunnen dan zien van welken invloed die plannen zijn. De heer deZwart: Dat is juist, maar hier een nieuwe algemeene maatregel van be stuur in de maak om de scholenbouw wat minder kostbaar te maken. Vandaar de ver traging. Dit heeft op het onderwijs een* slech ten invloed. School 8 moet uit het reorgani satieplan' verdwijnen en dat kan niet zoo lang voor die school geen andere is. Wij kunnen dan later zien welke leerlingen nog verder kunnen verdeeld worden over andere scholen. De heer Staalmanis ongerust over het plan. Spr. zou gaarne zien dat het een 14 da gen werd uitgesteld. De heer DeZwart: Van die gewone lage re "scholen heeft een verdeeling plaats gehad over de scholen, tot een gemiddeld van 41. Plaats Is er voor 48. School 8 mpet Weg, dinar zijn 600 leerlingen. Nu komen er 2 scholen, van 200 elk. Verschuiven wij dit dan komt niet alleen vertraging, maar de gemeente nnoet ook subsidieeren op do basis van het aantal leerlingen van school 8, Dat acht spr, niet gewenscht. Bovendien komen we spoe dig voor groote tekorten op andore soholon. De hoer Baak: De heer Staalman heeft do heele zaak toóh megemaakt, en moet toch weten dat er behoefte bestond, zelfs trots do katholieke school dlo er komt en do Chris telijke. Laat de jheer Staalman dit voorstel gerust aanvaarden, want het is noodig. De Voorzitter wijst erop, dat uitstel de /aak in een impasse brengt. De tijd dringt. De zaak is met den inspecteur besproken en we idrijgen alle medewerking. De heer Heijblok: De fractie staat op het standpunt, dat de zaak voortgang moet hebben, ook in verband met de zaak van het ambulantisme. Aangenomen. Ambulantisme hoofden van scholen. Voorstel om voor de scholen 8, 4, 5, 6, 7a en 8 vrijstelling te vragen van de verplichting om reeds thans aan het hoofd der school het onderwijs eener klasse op te dragen. Held. Crt. 3 Mei. Den heer Schoef felenberger ver baast dit voorstel zeer. 'Is de Commissie voor Onderwijs gezwicht voor de hoofden van Scholen? De onderwijzers loopt men voorbij Men zal nu andere onderwijzers moeten aan stellen. Dat koet geld.'Het' werk van een hoofd is toch maar naar de bel loopen, en wat boodschapjes doen eet. De heer Bok: Schandelijkl De heer H e y b 1 o k heeft noodgedwongen zijn stem moeten geven aan dit voorstel in de Commissie. Het ambulantisme lijdt thans schipbreuk. Spr. is een felle bestrijder ge weest van het ambulantisme, maar de onder wijskrachten zijn hier in hooge mate tekort Het hoofd der sohool kan niet meer op gere gelde tjjden invallen. Het snift spr. erg maar noodgedwongen moest hij terwille der kinde- toegwven. De heer Baak: De heer Schoeffelenber- ger is blyhaar slecht ingelicht. Als het co- denwijzand personeel betere bestrijders van het ambulantisme wil hebben, heeft zij het slecht getroffen. De qulntessens is wel het groote verzuim. Het schijnt een buitenge woon ongezonde betrekking te zijn, want nergens is het verzuim zoo groot als hier- Dus het is terwille van de kinderen, dat thans dit voorstel komt. De Voorzitter heeft aan de woorden des hoeren Heijblok etc. weinig toe te voe- geni Het voorstel wordt aangenomen. 20. Openbare vermakelijkheden. Beantwoording der door den heer Staal man gestelde vragen, 'betreffende de toepas sing der Verordening op de heffing van be lasting op openbare vermakelijkheden. Voor de vragen, zie Held. Crt. 26 April, voor het antwoord die van 3 Mei. De heer Staalman is met het antwoord niet tevreden. „We zullen dat lid van den Raad nu eens belachqjyk maken", aldus de ondergrond ervan. (Geroep: neen, neen!) Dan is het antwoord een bespotting. Er is tegen het prae-advies gestemd, om uit te drukken, dat men de vereenigingen ont heffen zou. Dat is de bedoeling van den Raad geweest. Gevraagd is: weet de heer Staalman niet, dat eerst een verordening goedgekeurd moet worden door Ged. Staten? Ja zeker weet de heer Staalman dat, maar 4 Mei 1920 is een verordening aangenomen, die in Sept. goedgekeurd is door de Kroon. Drie dagen na 4 Mei is op die Verordening echter al ingevorderd. De verordening op de kermis is ook eerst later goedgekeurd en al die kermisgasten hebben al belasting betaald. Die moeten dan het geld terug hebben. Een zeker blaadje schreef: Staalman maakt een blunder; laat het nu schrijven: het College zat in zijn hemd! (Gelach). Het geyal, dat spr. bedoelde, was eeni kinderfeestje, waarvoor men betalen moest. Voor een feestje, dat de heer Staalman organiseerde, behoefde daar entegen niet betaald te worden. De bedoeling van den Raad was alle der gelijke vereenigingen vrij te steileni Waarom is het College dan al niet eerder gekomen met zoo'n verordening? Nu zegt het College: ze komen binnenkort met een nieuwe veror dening. Waarom? Omdat de Raad had aan genomen de vereenigingen vrij te stellen? Het is niet in den haak, dat het College, een besluit van den Raad aldus negeert. De heer De Zwart kan zich de veront waardiging van den heer Staalman voorstel len, maar hij verwart de zaken. De heer St. geeft zijne meening weer als die van den Raad. Toen de Raad het prae-advies ver wierp, zegt de heer Staalman, bedoelde hij daarmee al dergelijlfe feestjes vrij te stellen. De heer Staalman vergist zich; de voorsteller, de heer Van Loo, die het heeft'verdedigd, heeft gezegd vrij te stellen die vereenigin gen, die met speciale uitvoeringen bedoelen te demonstreeren wat zij kunnen, zangver- eenigingen e. d. De heer Van Loo: „Bijvoorbeeld een zangvereenigingl" De heer De Zwart: Het is zeer moeilijk te definieeren wat aldus moet worden voor gesteld. Ze moesten „openhaar" zijn voor de belasting, doch dit criterium is er uit geval len bij de laatste wijziging. Een uitgebreid onderzoek is noodig om te onderzoeken wat men wenscht. De beer Staalman spreekt over een St. Nicolaasfeest, dat vrijgesteld was; spr. heeft andere ervaring daaromtrent. Het criterium was, dat het een .festiviteit was en de bedoeling was wel zang- en dergelijke .vereenigingen vrij te stellen, maar dat is moeilijk. De heer Van Loo Ach, wel neel De heer DeZwart: Doet u ons dan het genoegen en geeft u ons zoo'n redactie. De heer Van Loo vindt de vragen niet zoo bespottelijk. Als de bioscoophouders ge weten hadden, dat de verordening eerst goed gekeurd moest worden door Ged. Stoten, hadden ze nog heel wat terug kunnen vor deren. Het is overigens een paskwil, zooals hier de verordening toegepast wordt. De verlfloateur ls een ijverig man, die tracht er van te hulen wat hij kan. Spr. zal gaarne don verlfloateur een rodaotie geven omtrent het geen bedoeld is. Vereenigingen, die om niet eene uitvoering geven, zijn vrij van belas ting, zoo is het altijd gebeurd. Het vorige College wilde er niet aan. Laat men niet muggozlften, het Qpllege weet wel wat be doeld wordt. Geen jurlsterijtjea s. v. p. De heer De Zwart: Het College denkt niet aan juristerijtjes, maar het moet de ver ordeningen uitvoeren. Als wij uw advies op volgen, krijgt u allerlei personen, die er bul ten vallen. Na nog eenlge discussie, krijgt de heer Staalman de^toezegging, dat B. en W. de zaak nader overwegen zullen. 21. Bebouwen van gronden. Voorstellen tot vaststeling eener Verode- ning, regelende het bebouwen van gronden in die gemeente Helder. Held. Crt. 3 Mei. De heer V a n O s vindt dat wel wat teveel wordit overgelaten aan de macht van B. en W. Er wondt gesproken over de plaatsen voor fabrieksterrein eet. maar er wordt 'niets diaar- omtrent bepaald. Spr. wil dergelijke gevallen opdragen aan een Commissie van advies, die zal uitmaken welke terreinen aangewezen worden voor fabrieken en niet alles aan het College overlaten. De Voorzitter antwoordt dat er een Commissie van Bijstand voor B. en W. is. De heer VanOs blijft 'bezwaar 'maken. De heer Adriaanse erkent de bezwa ren en vindt het denkbeeld van den heer van Os de overweging waard. Op die wijze heef het College ook eenipen steun. Er zou inder daad eene indeelin" moeten komen betreffen de de verschillende terreinen. Maar deze regeling is ons voorgeschreven door het Rijk. De heer Van Os: Niet alle grond is in handen van de gemeente, en nu komt die verplichting ook op de "ronden van particu lieren. Het gaat toch nie taan dat een fabri kant afhankelbk is van de toestemming van B. en W. heerscht misverstand. De heer Adriaanse heeft al gezegd d!at deze verordening haar ontstaan te danken heeft aan den Minister van Arbeid, die een eisch stelde voor het verleenien van voorschotten. Vóór dien had den we ge enbehoefte aan deze regeling, om dat de bouwverordening en die voor erf pacht al voldoende waren de bebouwing te regelen voor gronden, die nog niet in 't bezit zijn van de gemeente, maakt dat geen ver schil; het uitbreidingsplan staat vast en de regeling geldt daarvoor geheel. In de veror dening staat ook, dat er beroep is op den Raad. Dit moet zoo blijven, het is zeer onge- wienscht die beslissing uit handen te nemen van de Commissie v. R. en W. De instelling van andere Commissies geeft aanleiding tot allerlei verwarring. De heer Bok: De heer van Os bedoelt dat iemand, die hier eene industrie wil v'es- sti'gen, daarin niet vrij is. De heer VanOs: Men haalt het voorhu id aan van de bestrating der Bassingracht, Maar als. dit indertijd niet wijs tegeng Jiou- dien juist door den Raad, was nu die Bass' ï- gracht 'bestraat. De heer van Booven kan dit allemaal wel aangeven maar uitteraard is hij niet met plaatselijke toestanden op de hoogte. De heer Adriaanse meent, dat de be doelingen niet zoover uiteenloopen, maar wat de heer Van Os wenscht, daarvoor is juist noodig deze verordening. Het eenige ver schilpunt is, dat men zou kunnen invoegen: „gehoord' de Commissie van P. W." Laat men de verordening nu aannemen met die kleine toevoeging. Spr. wijst'op de urgentie om de verordening thans aan te stellen. Over elke bouwverordening wordt de Commissie voor P. W. gehoord. De heer Baak voelt iets voor het bezwaar van den heer Van Os. Er kunnen personen in den Raad komen, die de technische kwes ties niet kunnen beoordeelen. En dan krijgt men wel adviezen, maar die dikwijls onzaak kundig zijn. Wat de heer Van Os wil: eene Oommissie vormen uit de ingezetenen, geeft zekerheid, dat men goede inlichtingen krijgt. Wat is er tegen om het idéé van den heer Van Os te overwegen? De heer Bok: De Comm. v. P. W. wordt natuurlijk gehoord over opbouw e.d. Maar daar gaat het niet om. B. en W. willen iemand het recht ontnemen een fabriek op een wille keurige plaats te zetten; drt is onbillijk. Dan moet er minstens nog beroep op den Raad zijn. De heer Van Os is bang, dat de ideeën van den heer Van Boven te zeer zullen door dringen in de Commissie voor P. W. en dat zou spr. jammer vinden. De heer H e ij b 1 o k Als men naast den Raad en de Commissies van Bijstand nog weer Comm. plaatst,' is het eind zoek. Dan krijgt men ook allicht particuliere belangen. De bestaande Commissies krijgen toch weer altijd hlin adviezen van deskundigen. De heer Van der Veer ment, dat het wenschelyk is om bijv. de Econ. Comm. eens te raadplegen bij dergelijke kwesties. Het voorstel wordt vervolgens aangeno men. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning tot wijziging der Verordening op het bouwen en op de bewoning in deze gemeente De heer V a n O a beschouwde dit voorstel als een uitvloeisel van een besluit van den Raad, dat onvoldoende is overwogen, 't Ver wondert spr., dat we thans dit voorstel weer aldus krygen, nadat het vroeger verdaagd was. Het is met mogelijk het besluit aldus uit te voerendan kunnen nergens hier meer regen bakken komen. Of men dwingt verschillende menschen een aansluiting op de waterleiding te nemen. Dat is toch te gek. De heer De Zwart: De wethouder van P. W. is mede van oordeel, dat het noodig is de zaak nog eens öader te bekijken en in een volgende vergadering te brengen. Het was hier in hoofdzaak pressie van de Gezondheids commissie van Ged. Staten. De heer Bok vraagt de zaak te renvoyeereu naar de Comm. van P. W, Het voorstel wordt verdaagd. Do hoer Zondervan vraagt naar Ar- goutljnsoh vloesoh. Kan dat hier ook niet komen De hoor Verstegen: Niet alleen daarnaar is een onderzoek ingesteld, ook naar goedkoop rundvet. Dezo kwestie wordt thans onderzooht. De hoer H e |J b 1 o k vraagt naar do ver hooging van den post eerebiykon voor de scholen. Bi) de begrooting besprak spr, dit en werd overweging toegezegd. Ook spreekt spr. over den last van den doorloop van hot Spui-, kanaal, dat du tuintjes bij de Van Galenstraat bederft. Ook by de voetbalterrelnen bij het Tuindorp ondervindt het publiek last. Het eerste geval is in behandeling. De overige worden onderzocht De heer van Os vraagt of het waar is, dat los werkvolk te weinig betaald wordt. Dit betreft de gasfabriek, waar allerlei los werkvolk werkt. De heer Verstegen zal dit ernstig onderzoeken. Daarna sluiting. ('Ongecorrigeerd). port met 800 paards Hispano Suiza sohroefde hij in 14 minuten tot 6000 meter, 'n Buiten gewone prestatie dus. Op 1000 M. was hij in 2 min. Op 2000 M. in 8 min. 35 sec., 3000 M. in 6 min., 4000 M. in 8 min. 85 sec., 5000 M. in 11 min. 16 sec. en 6000 M. in 14 min. In Ohesapeako Bay, Amerika, zijn proe ven genomen met het „leggen van mijnen van uit vliegtuigen, 'n idee van' den inge nieur Charles Lee. De geheele inrichting be staat uit een mijn, anker, kabel en zijden valscherm. Ieder vliegtuig kan verscheidene mijnen meenemen. Op het oogenblik dat de mijn het water raakt, laat de parachute los. Vliegtuig gevallen. Zondag is te Haslöh 'een nieuw vliegtuig, dat met 25 personen en 150 K.G. vracht zes uur in de lucht zou kunnen 'blijven, door een gebrek aan het stuur van 800 M. hoogte naar beneden gestort. Hans FAgge, de uit vinder der machine, is volgens het Ham burger Fremderiblatt ernstig gewond. LUCHTVAART. Gemengd luchtvaart nieuws. 'De Aimeriikaansche marine is thans bezig aan den bouw van een vliegboot die de groot ste der wereld zal worden. Ze wordt genoemd type B. G. B. I, is uitgerust met 9 Liberty- motoren van 400 p.k. el'k, met 3 schroeven en heeft 150 voet vluohtwijlte en 65 vojt lengte. Het bericht spreekt van plaats voor 76 passagiers. Deze vliegboot zal klaarkomen in begin 1922. Met het oog op het in brand vliegen van postvliegtuigen in Amerika, heeft mlen proeven genomen met brandvrije postzak ken, bestaande uit asbestdoek van 1.2 Ko/M2. gewicht. De zakken worden met koperen nip pels genaaid en voor de verstijving van nas- penstaal voorzien. Proeven hebben bewezen dat zelfs bij branden van vrij langen duur de inhoud onbeschadigd bleef. De bekende Fransche vlieger Kirch heeft een mooie snelheidsvlucht in verticale Fllmpraatjes. P. K. senryft in het „Hbld.": Een regisseur, wien zyn werk ter harte gaat, heeft in een schouwburg een baantje, waar hy tusschen beiden dol van wordt, maar een filmregisseur leeft nu en dan ook niet voor zyn pleizier. Mogen we hem zelf gelooven, dan leeft hy nóóit voor zyn plezier en wordt hy tot 's nachts toe geplaagd door zijn fanta sieën en zyn plannen. „Don 'tworry!" is een prachtige zinspreuk, maar je moet het maar kunnen laten Als de in zyn slaap geplaagde, man uit zijn bed springt, is het gewoonlijk 7 uur, want, om 8 uur begint het werk. Haastig maakt hy toilet en eet snel zyn ontbijt, dan wacht hy een kwartier te vergeefs op de bestelde taxi, loopt in arren moede de- straat op, zie,t een huurauto aankomen.... goddank! denkt hy, maar kry'gt van mynheer-den-chauf- feur een snauw, dat hy geen vrachtje kan opnemen. Een groote leugen, maar de chauf feur wil zoo vroeg in den morgen niet zoover uit de buurt en zegt dus, dat hy besteld is. De regisseur besluit te gaan loopen. Om kwart voor negen komt hy in het atelier aan, trekt zyn lange linnen jas aan en gaat de decoraties, die hy den vorigen dag bevolen heeft gereed te zetten, inspeyteeren. Hy be vindt, dat er lén decor staat en twee arbeiders zitten. De eén kauwt een pruim tabak en de ander zit een sportkrantje te lezen. Een paar acteurs komen binnen en vragen of er begon nen kan worden. „Nog een minuut of tien, heeren," zegt de regisseur en liegt met het zelfde stalen, gezicht als de taxi-c'hau£feur, want hy weet drommels goed, dat er minstens nog een uur overheen gaat. Daar komt de tweede regisseur aanstormen met de boodschap, dat meneer Paul Derby- town, de grööte filmacteur, heeft afgezegd, want hy moet een autotocht gaan maken. De regisseur wordt nerveus. „En juffrouw Mia Maud, is die er al?" Neen, die is er ook nog niet, hoewel ze om acht uur precies komen zou. „Die is weer aan den boemel geweest,.... maar het moet uit zyn met die grappenmake rij, of anders De regisseur weet zeer goed, dat hy niet hui ten Mia Maud kan, maar hy wil het zich zelf niet bekennen. Het is tien uur geworden, de decoraties zyn eindelyk opgesteld, de meubelen geplaatst, de operateur staat achter zyn toestel. De lampen en schijnwerpers worden even gepro beerd, een paar requisiten nog wat verzet. Daar komt gelukkig Mia Maud, met een beleefden glimlach door den regisseur verwel komd. „Béétje laat, mevrouw"waagt hy. „Zoo, vindt u Meer niet. De schoone Mia gaat zich verkleeden, haast zich volstrekt niet. Het is by twaalven geworden. Eindelyk is alles gereed. „Los 1" commandeert de regisseur. De lam pen branden eensklaps met helsch gesis, het licht is verblindend. Het humeur van den re gisseur is er langzamerhand niet beter op ge worden. Daar ziet hy een gelegenheid om zyn gemoed te luchten. „Stop 1" Alles staat stil. Een actrice-tje van het derde plan kijkt hy aan alsof hy haar wilde verscheuren. „Heer in den hemel, Juffrouw, u stelt een apoea-soha voor, nietwaar?*' „Ja, meneer." „Doe dan, wat duivel, dat armbandhorloge van uw pols," Ze gehoorzaamt kleurend. „Los 1" Even wat geils. De lampen branden niet. De koolstifton zijn uitgebrand. De regis seur brult als een gewond dier, Eindelyk nieuwe koolstifton, „Opgepast, Juffrouw Maud, nu komt het groote moment, Iets meer naar links. Los1" „Ho 1" sohreeuwt de operateur, zyn film is op. Hy vllogt naar du donkere kamor. De regisseur ls een beroerte naby. „Wo zullen het morgen voortzetten", zegt Mia Maud liefjes. „Het ls nu over drieën. Ik heb geen tyd meer." Een ruw antwoord beeft den regisseur op de lippen. Maar hy durft niet. „Heel goed, mevrouw", zegt hy. Tot den operateur: „Hoeveel hebben we gedaan „Veertig meter, meneer 1" H;j verzwygt wyselyk, dat hy de film verkeerd heeft inge legd en dat er dus niets is afgedaan. Dat zal hy morgen wel voorzichtig mede- deelen GEMENGD NIEUWS. Doorschijnende menschen. De „Intransigeunt" vertelt van een bezoek gebracht aan oen Russische collega, dr. Was- siiieff, die een middel heeft uitgevonden om organische stof doorzichtig te maken. Hij was professor in de ontleedkunde in Rusland en reisde met een anatomisch museum zyn land rond om het volk te onderwyzen; omdat hy zyn voorwerpen niet duidelyk vond, zocht hij naar eeni doorzichtig makende stof; hy vond deze uit en schreef er een 'boek over dat niet vertaald werd. Toen brak de oorlog uit en de hoogleeraar ,ging giftige gassen maken, nadat hij als majoor-dokter in het leger had gediend en gewond was. Na lange omzwervingen is hij nu te Parii3 gekomen, met zijn jonige lieve vrouw zoo als de galante correspondent er bij voegt - en hij is weer aan het werk getogen HM nam proeven met wel 40 vloeistoffen; 4 daar van waren bruikbaar, - één moest zelfs uil Leipzig worden gehaald wat voor ceu Verzendings- weg. Datum van de ter post bezorging. Tydstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. Per zeepost via Amsterdam Rotterdam3) Per Eng. mail viaMarseille j 13 en 27 Mei 6,13 en 20 Mei eiken Woensd. Donderd.*) 6.30 's av. 6.30 's ar. 11.30 's m. 11.30 Franaohmian wel heel era is, en de r-»sul. taten zijn schitterend. Binnenkort zal hij, evenals in Petrogad, de beschikking hebben over geheel doorschijnende lijken. Ook wer den reeds proeven op levende dieren geno men, die helaas onder de behandeling stier ven,* hoewel zy al aardig doorschijnend be gonnen te worden. Mogelijk zien wij dr. Was- silieff nog eens met een kermiswagen naar ons land komen, om zyn verzameling te too- nen, doch voor een oordeel uit te spreken, moeten w}j zijn boek afwachten, dat binnen kort komt,in het Fransch vertaald, verschij nen zal. De ni als universeel geneesmiddel. De ui heeft als men het volk gelooven mag, een prachtige oonduite-staat. Niet al leen dat hy de smaak van vele onzer gerech ten veraangenaamt (er zullen menschen zijn die het hier niet mee eens zyn, maar velen vinden een lichten uien-smaak aangenaam); maar bovendien worden hem van oudsher de beste eigenschappen toegeschreven. De ui heet zoowel het lichaam als den geest goed te doen, en reeds de Grieken gaven misda digers een mengsel van uien en zwavel te eten,-waardoor de boosheid uit het lichaam verdreven werd! Ook do Romeinen vereerden1 den ul, en van keizer Nero is bekend, dat hy op be paalde dagen van de maand uitsluitend uien at. Deze uien-maaltijden hadden met veel ceremonieel en groote plechtigheid plaats. Dat deze bloedige despoot zoo verzot op uien was, stond in verband met zijn ijdelheid. Men weet dat Nero zich verbeeldde een schoone stem te hebben, dat hij mededong 'bij reci tatie-wedstrijden (en natuuriyk uit hoofde yan zijn keizerschap steeds den eersten prijs kreeg), dat hij met zijn lier in de hand een gedicht uitgalmde, toen Roane in brand stond. Welnu, de ui heet de stem te verbeteren, en het is zeer goed mogelijk dat Nero, die nergens zoo prat op ging ais op zijn stem, uit dien hoofde uien at. Ook moet de ui een goede uitwerking heb ben op het teint. Sommige schrijvers zijn zoo ver gegaan de blozende schoonheid van de meisjes-op- het-land toe te sohryven aan het 'gebruik van uien, dat buiten veel sterker is dan in de stad. Vast staat dat in de meeste recepten van schoonheidsmiddelen in de Oudheid het uiènsap vermeld stond. Voorts heet het gebruik van uienkaal heid te voorkomen; een ui op een wond werkt pijnstillend en bloedstelpend. De astrologen hielden zich vroeger druk met de ul bezig. Zij zagen in deze plant het „kruid van Mara" Daarom werd ieder ln wiens heroakoop Mars als onheilbrengende ster optrad, het gebruik van uien streng verboden, omdat ze schade zouden doen, boe heilzaam ze ook voor de overige menschheid mochten wezen! Men ziet het: de ui heeft ln alle tijden, onder allerlei omstandigheden en op veler lei manieren grooten invloed uitgeoefend. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Naar Ned. West-lndlë. Per mail Eiken Dinsdagj 11.30 'a m. Naar Hr. Ms. Zeeland te Kriatiania6 en 7 Mei, 11.30 's m. en 7 Mei 6.30 'aav. Te Aarthnus; 12, 18 en 14 Mei 11.80 'am. Geen correspondentie voor Sumatra's West kust en Benkoelen. Geen correspondentie voor Afjeh en on- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Riouw, Banka, Billiton en de wester- afdecling van Borneo. Uitsluitend brieven, briefkaarten en aan- geteukondo stukken. In hot oafé van den heer van Weelde (Ko ningsplein) zat gisterenavond een milicien- matroos, die aan een kameraad, die hem v«r- gezoldo, do werking uitlegde van een brow ning. Op de vraag van den eigenaar van het oafé of het voorwerp geladen was, antwoord de hij ontkennend. Eenige oogenbükkon la ter kwam een der kinderen van den heer van Weelde in het lokaal; een der jongens, een 9-jarige, vroeg den bezoeker of de revolver, die op tafel lag, 'n echter was. Hij bad n.1. zelf een speelgoedrevolver gehad. De man ant woordde hierop: „Wel neen, jongen, het is er „een van de kermis, met klappertjes er op." Hierop nam de jongen het voorwerp van de tafel en richtte het gekscherender wyze op den bezoeker. Helaas echter ging de revolver af en de kogel trof den man boven zy*n linkeroog. Het is begrijpelijk, dat het gebeurde een hevige oonsternatie verwekte. Aanstonds werd de ziekenauto van het hospitaal gete lefoneerd en de gewonde naar het Marine hospitaal vervoerd. Zijn toestand is beden kelijk; men heeft den kogel nog niet kunnen verwyderen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6