IELDERSC1E COURANT Costume Tailleur J. J. H. KOOPMAN, Tweede Blad. VAN ZATERDAG 7 MEI 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Haarlem slaagde voor het examen voor onderwijzeres, mej. H. J. Doenarius, al hier. De heer Joh. Pala Is onlangs met suc ces opgetreden in een toerfcoonoert te Am sterdam. Herman Rutters schrijft in het Handels blad: „De violist Jon. P. snoeide een sonate van Lotelü, Adagio van Mattheson en het Andante uit Mozart'a vioolconcert K. V. met veel zin voor gevoelig en gezond klank- schoon." Bij het te *s-Gravenhage gehouden ♦xamen slaagde voor tweeden officier groote stoomvaart de heer M. Lugthart en voor derden officier groote stoomvaart de heer J. O. Lagerveld alhier. De Oudercommissie voor School No. 2 (Huisduinen) is samengesteld als volgt: O. A. Niessink, Voorzitter; L. van der Zouw, Secretaris; €1. van Spelden, Concerl te geven door de Muziekv. Winmuhst, Direc teur H. B. Schenkels. Op Dinsdag 10 Mei van 8 tot half 10. 1. Vers 1'Avenir Marsoh, S. Vlessing; 2 Ouver ture die beiden Blinden, Méhul; 8. Petite Fleur, Valse, O. Marie; 4 Jean de Finlande, J. N. Hummel; 5. Crucifix, v. Faure; 6 Légen de Héroique Ouverture par L. Reynaud; 7 Fi nale. No. 6 uit te voeren op het Concours te Me- diemblik als verplicht nummer. Raadsvergadering van Dinsdag J.L De heer Heijblok verzoekt ons eene aan vulling te willen geven op het door hem bij de rondvraag ter sprake gebrachte, toen hij lelde: „Dat de Bewoners van de Btoemstraat veel lest ondervonden van de Jeugd, die een ter rein van den heer Adriaanse, achter hunne woningen, gebruikten als voetbalveld. Spr. verzocht een beetje politietoezicht.'' Dit was door ons tengevolge van Öen spoed, waarmede het verslag in elkander moest worden gezet, niet geheel juist weer gegeven. Stroomonderbreklng. Morgen (Zondag) zal van 11 uur 's morgens tot 4 uur 's middags de levering van electri- schien stroom tworden onderbroken. Rijkstelefoon. Naar wij vernemen zullen de bestaande abonnementen voor de plaatselijke telefoon bij de exploitatie van rijkswege (op 1 October a.s.) automatisch door bet Rijk worden over genomen, zonder dat opnieuw daarvoor en treegeld verschuldigd1 is. Kamer van arbeid voor de bouwbedrijven. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven zal vergaderen op Maandag 9 Mei, des avonds 8 uur. Stukken voor die vergade ring kunnen worden ingezonden bij den voorzitter, één der leden of bij den secretaris, Dijkstraat 45. Raad van Arbeid. De Raad van Arbeid te Alkmaar heeft een bijkantoor gevestigd Kanaalweg 41 alhier, al waar eiken Donderdagavond van 6 tot 8 uur inlichtingen te bekomen zijn. Handelsavondschool der Alg. Held. Wlnkellenrvereenlging. De uitslag der in de week van 2330 April en op den 4 Mei gehouden eind- en over- gangs-examens luidt als volgt: Het einddiploma verwierven: Mej. G. Boon, Mej. E. Noot, Mej. E. Regter, Mej. D. Smit en Mei. M. Stoker; de heer G. Geus, de heer T. O. Govers (alleen voor Engelsch), de heer J. Kramer, de heer A. Valkhof! en de heer A. Vermeulen. Als blijk van waardeering voor betoonde vlijt en volharding werd aan G. Geus een prijs (vulpenhouder) toegekend. Bevorderd van III naar IV: W. de Boer, N. Boon, M. v. d. Brugge, G. de Jong, O. Quack, Th. Regter, B. Schut, H. Wolters en M. Zuiderland. Bevorderd van H naar Hl: A. Bas. M. Beu kelaar, J. de Boer, J. O. Dijkstra, M. Don ders, J. Heres, N. van t Hert, W. J. Holle- stelle, G. Klelnbloesem, J. Lonnee, G. Siegers, M. Smit, A. Stadtman, G. Visser. Bevorderd van 1 A, 1 B, 1 C naar II: P. Bakker, O. Buykes,' O. Doezie, H. C. Freeke, E. van Horik, N. Kenter, A. Kramer, L. Lut- ter, P. J. Molenaar, J. Smit, T. Staalman, J. O, v. d. Sterre, J. Teerink, M. Vijnhalik, A. de Wit, El. Bakker, Er. Bakker, H. de Blank, B. Bloem, D. de Boer, Joh. O. de Boer, J. F. Dekker, S. Doof, H. de Graaf, M. de Hartog, J. Hennink, A. Kwinkelenberg, H. Langerak, F. Lavell, J. O. Leemans, O. Ravenstein, J. G. Schol, Ag. Smit, H. Snieder, E. Tielrooij, H. de Boer, J. Boersma, J. Oongert, G. Dijkstra, Jannetje de Kok, W. A. Reus, J. Simonse, O. Steenman, W. Taal, D. Wjjtsma. Het mondeling examen (openbare les) ■^erd afgenomen door de betrokken leeraren in tegenwoordigheid van den heer G. O. Dib- bettz, Voorzitter van de Commissie van Toe zicht op het M. O., de Dames Grilnwald en D© VenBoon, leden der Commissie van Toezicht op het M. O., de heeren leden van bet bestuur en directeur en leeraren. De heeren Rahder en Korver hadden bericht van verhindering gezonden. Na afloop van het examen sprak de heer Ph. Vrleslander, waarnemend Voorzitter der Alg. H. W. V., de aanwezigen toe. Hij heette 6 dames en heeren genoodigden welkom mi 6 voor e6r hunner aanwezigheid. ?6n goeden geest, die onder het P rsoaeel der school heerscht. Ze werken onder het devies: Eendracht maakt macht. Burgemeester en Wethouders worden harte lijk bedankt, dat zij de Avondschool hun mooiste schoolgebouw waardig achtten. De school neemt steeds in bloei toe en telt nu pijn. 126 leerlingen. Toen in 1912 de school werd gesticht, ging niet alles voor den wind; maar doorzettingsvermogen der A. H. W. V. gesteund door den helaas overleden wethou der, den heer De Ven, en den toemnaligen directeur, den heer Th. W. C. van Mierlo, heeft alle moeilijkheden overwonnen. Pogin gen zullen worden gedaan, om aan de school een cursus voor volwassenen te verbinden. Uit het tentoongestelde werk en het mon deling examen blijkt duidelijk, dat de leer lingen een massa nuttige kennis hebben op gedaan. Een woord van waardeering voor den ijver van directeur en leeraren. De Alg. H. W. V. heeft bewezen, een school te kunnen leiden en tot bloei te brengen en roept op grond daarvan de hulp in van de autoriteiten, om de scholen in de banden van de Vereeni- ging te laten. Zich nu speciaal richtende tot de jongelui, vertelt de Voorzitter, hoe in zijn schooljaren prijzen werden uitgedeeld; de besten en ijve- rigsten kregen een boekje, die mddddlmiatigiste een gekleurde prent, de anderen een zwarte prent. Hij kreeg een gekleurde prent, maar was zoo gelukkig, alsof hij een gouden hor loge oadeau had gekregen. Daarom kan hij zich zoo levendig voorstellen, met welk een heerlijk gevoel van blijdschap deze leerlin gen na 4 jaar hard werken met dit diploma naar huis gaan, een diploma, dat hen1 op hun levensweg tot steun zal zijn. Houdt directeur en leeraren in eere, denk aan hen met dank baarheid, en wees ook verder de vreugde uwer ouders. De directeur der sohool, de heer Zuider- vliet, spreekt er zijn vreugde over uit, dat de school, ook nadat hij de leiding uit de be kwame handen van den heer Van Mierlo heeft overgenomen, in bloei is toegenomen. Het aantal aanmeldingen steeg in Juni 1920 tot 81, waarvan 72 geplaatst. De sohool telt nu 126 leerlingen. Het verloop was dezen cursus buitenge woon gering, slechts 12 leerlingen verlieten tusschentijds de school. Het verzuim was onbeteekenend, op vele avonden slechts één, twee of drie absenten in de geheele sohool, een paar klassen zelfs gedurende eenige we ken geheel geen verzuim. Dat is prachtig voor leerlingen, die den geheelen dag in het touw geweest zijn en dikwijls moeten draven om van hun werk naar school te gaan. Er heerscht in de school een voorbeeldige, maar toch aangename orde. Voorloopig vijf der leerlingen, die eind diploma hebben verworven, zullen doorstu- deeren voor het Mercurlus-diploma, waartoe de Avondschool gelegenheid zal geven. Bij de Mercurius-examens laat de Regeering zich in den persoon van den Inspecteur van het Handelsonderwijs vertegenwoordigen, zoodat deze diploma's door den Staat ©enigs zins worden gesanctioneerd. De directeur hoopt, dat de jongelui in ver antwoordelijke positie» geplaatst zullen wor den. Zulk een positie geeft veel teleurstel ling, en dikwijls wordt het vertrouwen in den medemensch ernstig geschokt. Maar trots alles kunt ge U daarin gelukkig gevoelen in het besef, dat gij uw plicht doet, en het alge meen belang dient. En dit kunt gij niet al leen als ambtenaar, imaar ook ln den handel. Daarna Is het woord aan den leerling A. Valkhoff, die de A. H. W. V. dank zegt voor de haar geschapen gelegenheid om voortge zet onderwijs te genieten en de heeren oud- directeur, directeur en leeraren voor hun zorgen en moeite. De uren op de Avond school zullen hun steeds in" aangename her innering blijven. Daarna sloot de Voorzitter de bijeenkomst. Vergadering van de Commissies van Overleg voor Ambtenaars- en Werklieden- aangelegenheden. Bovengenoemde Commissies hielden op 4 Mei j.1., des voormiddags te 9.80 ure, een gecombineerde vergadering ten Raadhuize. Allen aanwezig. Het persbericht van de vergadering van 3 Maart 1921 wordt goedgekeurd. Naar aan leiding hiervan geven enkele leden den wensch te bennen om naast het resumé voor de pers een uitgebreider verslag te hebben. Andere leden ontraden zulks, omdat slechts een stenografisch verslag juist weergeeft al hetgeen gesproken is, terwijl bij een analy tisch verslag veel tijd verloren gaat met het vaststellen der notulen. Algemeen is men van gevoelen, dat door de openbaarheid der zittingen voldoende con trole bestaat van de zijde der organisaties op de gestie van hare afgevaardigden. Het zitting hebben in de Commissies van de plaatsvervangers zonder stem wordt over bodig geacht, wijl deze op de publieke tribune de vergaderingen kunnen bijwonen. Besloten wordt, dat met het oog op de openbaarheid der vergaderingen het houden daarvan van te voren zal worden gepubli ceerd. Bij de mededeeling, dat W. J. Wulfers voortaan plaatsvervangend afgevaardigde zal zijn van den Alg. Bond van Gem.-Personeel, wordt er op gewezen, dat wijziging in de af gevaardigden op bezwaren stuit bij ziekte b.v. Opgemerkt wordt daarentegen, dat dooi voortdurende wisseling van afgevaardigden de belangen der organisaties niet worden ge diend. Het adres van den Alg. Bond van Gem.- Personeel om aanschaffing van zeildoekpak- ken voor de werklieden, die compost lossen, en het adres van den Ned. Chr. Bond van Pers. In Publ. Dienst nopens hét ontslag van een werkman, worden voor kennisgeving aangenomen, daar behandeling dezer verzoe ken niet tot de competentie der vergadering behoort en zij gericht dienen te worden tot B. en W. Op het verzoek van het Nat. Verbond van Gem.-Ambten. om behandeling der amende menten-Baak-Van Loo als eerste punt op de agenda wordt beslist, dat deze amendementen in de eerstvolgende vergadering zullen wor den behandeld, wanneer het rapport-Raay- makers zal zijn bestudeerd. Nadat bovenbedoelde ingekomen stukken zjjn behandeld, komt aan de orde het verbod van het bekleeden van nevenbetrekkingen. Hierover wordt uitvoerig van gedachten ge wisseld. Algemeen vindt men, dat een alge heel verbod te ver gaat, omdat het kan voor komen, dat er voor een bepaalde functie buiten het gemeente-personeel niemand is te vinden. Uit de vergadering worden namen genoemd van verschillende gemeente-amb tsnaren en werklieden, die vermoed worden in strijd te handelen met art. 9 H. R. en art. 8 W. R. Aan B. en W. zal worden geadviseerd een onderzoek in te stellen naar deze geval len. Wat de door B. en W. te verleenen toe stemmingen betreft, is men van meening, dat ieder geval op zichzelf moet worden be oordeeld. Op de adressen van den Ned. Bond van Gem.-Ambten. inzake den diensttijd van C. Schaap en H. J. Bok zal gunstig worden ge adviseerd. Eveneens op een nota nopens het medetellen van dienstjaren voor eenige leden van het gemeente-personeel, verkregen onder de vorige salarisverordening. In dit verhand wordt door een drietal afgevaardigden van organisaties erop gewezen, dat er meerdere personen zijn, die in dezelfde omstandighe den verkeeren. Aan B. en W. zal daarom in overweging worden gegeven in alle gevallen, die parallel loopen met de voorgaande, de periodieke verhoogingen eveneens toe te kennen. Vrije geneeskundige behandeling voor de gemeente-werklieden en hun gezin, hetwelk verzocht is door den Alg. Bond van Gem.- Pers., ontmoet bij de meeste lieden bedenkin gen. Een lid evenwel meende, dat art. 48 W. R. niet voldoende is in dezen, waar de be langhebbende de tegemoetkoming aan B. en W. moet vragen en zich vaak door valsche schaamte daarvan zal laten weerhouden. Daartegenover stelde een ander lid, dat het bewuste artikel geen gunst, maar een recht is voor het personeel. V olgens vele leden is het beginsel van vrije geneeskundige behandeling een overwonnen standpunt, getuige het rapport-Raaymakers. Besloten wordt te adviseeren het adres voor kennisgeving aan te nemen. Ten opzichte van het volgend punt der agenda, uitkeering wegens ziekte aan een gemeente-ambtenaar, zal aan B. en W. in overweging worden gegeven art. 49 A. R. toe te passen, zoo noodig met inachtneming van den langeren termijn in het tweede lid genoemd. De overige punten: reorganisatie van het scheidsgerecht, adres eener organisatie be treffende een publicatie-kast en belooning van werklieden in het continu-bedrijf op feestdagen, worden aangehouden tot een vol gende vergadering, terwijl de salarisvoorstel- len van den Alg. Bond van Gem.-Pers. tege lijk met de amendementenHBaak-Van Loo zullen worden behandeld. Nadat bij de rondvraag nog enkele vragen zijn gesteld, die door den Voorzitter worden beantwoord, sluit deze de vergadering. De Secretaris, R. Veendorp. Bioscoop „Tavenu". Het bloscoopzaaltje aan de Spoorgracht, bekend onder den naam van „Tavenu", is bij de bevolking van die buurt bekend en ge liefd. Voor de menschen uit andere stadsge deelten is er in andere theaters hier ter stede "verstrooiing genoeg te vinden, zoodat zij als regel, niet de betrekkelijk lange wandeling naar dit 'stadsgedeelte maken. Betrekkelijk, want vanuit de Spoorstraat bijvoorbeeld is men binnen 10 minuten op de Spoorgracht. En het is juist voor hen, die in den regel niet de Tavenu-bioscoop bezoeken, dat wij dit schrijven, want de film „Kindieren van één vader", die thans daar vertoond wordt, is werkelijk de wandeling naar de Spoor gracht ten volle waard. Allereerst om de technische samenstelling ervan. Het verhaal „Kinderen van één vader" heeft bovendien groote waarde om de sociale strekking. Het is, zeer in het kort verteld, de geschiedenis van twee zusters, een twee ling, die, in Petrograd geboren uit een Ame- rikaanschen vader, door een pogrom (een joden-vervolging) gescheiden worden, ©n waarvan de eene, Vivian, met haar vader mede gaat naar Amerika en als dollarprin sesje wordt opgevoed, terwijl de andere, Dorothy, uit het brandende huis haars va ders gevlucht, opgenomen wordt door een vluchtende familie, en in armoede en ontbe ring opgroeit tot een temperamentvolle re- volutionnaire. Zij komt ln Amerika terecht, predikt daar revolutie, en wordt tenslotte bij een poging om de arbeiders van de fabriek haars vaders (dien zij nochtans niet als zoo danig kent) aan te voeren, gedood, en door dezen herkend als zijn verloren dochter. Haar dood heeft tengevolge, dat de loonsver- hoogingen, die'de fabrikant met ietwat on natuurlijke hardnekkigheid weigert in te voeren, tenslotte een feit worden. Wat bovenal sympathiek aandoet ln dit filmwerk, is de eerlijkheid, de objectiviteit, waarmede men twee tegengestelde wereld beschouwingen tegenover elkander heeft ge plaatst. Dorothy, de hartstochtelijke revolu- tionnaire vrouw van de daad als middel om tot het vurig verlangde doel te geraken, innig goed, oprecht, eerlijk, maar te vurig, te heftig. Daartegenover de meer dweperige, Tolstoi- aansche natuur van haar vriend Paul, die haar bemint, maar die haar, met zijn zacht karakter, te weinig imponeert. Als tegenhan ger van deze beiden haar tweelingzuster Vivian, het oppervlakkige meisje van de wereld, later, als haar, door eigen aanschou wing de oogen opengaan voor de groote noo- den van haars vaders personeel, de weldoen de, helpende.Het gegeven ls, zooals het meestal in dergelijke stukken het geval ls, pasklaar gemaakt voor de afwikkeling. Er zijn felle tegenstellingen geschapen, juist ter wiUe van het betoog. Men kan, met ©eni gen goeden wil, hier wel overheen, omdat op den achtergrond steeds weer wenkt de oprechtheid, de objectiviteit van het werk. Dat tenslotte het geweld zichzelven straft en „liefde" en „elkander begrijpen en waardee- ren" uitgaat boven het revolutionnaire ge weld, maakt het verhaal des te sympathieker. Ook technisch, zeiden we, zit het filmwerk goed in elkander. Allereerst: de beide zuster- rollen worden door dezelfde actrice, Dorothy Phillips, vertolkt. Een kwestie van regie, natuurlijk, maar die toch uiterst merkwaar dig is. Aan het einde, als Vivian het sterven van haar zuster Dorothy bijwoont, wordt zij natuurlijk door een ander vervangen,, maar dit is zóó ingericht, dat de toeschouwer nooit het gelaat der andere krijgt te zien. In het eerste bedrijf is alleraardigst de dressuur van een prachtigen barzoi (Russischen wind hond), en zijn de kinderopnamen allerliefst, terwijl ook die pogrom, ofschoon wat erg plastisch voorgesteld, interessant ls. Het slotbedrijf, de dreigende tehooplooping van het werkvolk, vormt een schitterenden cli max, eindigend met Dorothy's dood. Het theater zoekt het niet ln fraaie muziek of andere aantrekkelijkheden. Alleen de ex plicatie van den heer Boelens vormt voor een deel van het publiek de aantrekkelijk heid. Met goede witze gekruid, slaat zijn woord wel in. ïi. B. S. V. De H. B. «.-VereenigiBg hield Woensdag 4 Med een feestelijke bijeenkomst in „Casi no", die door vele belangstellenden werd bij gewoond. Na een kort openingswoord werd met de afwerking van het programma be gonnen. De door de afdeeltngen C. en B. vertoonde gymnastische demonstraties, ge tuigden van uitstekend werken en ernstige studie, onder leiding van den leeraar, den heer Stammes. Afd. C. gaf een aantal stan den aan het rek; er waren bij de demonstran ten, die den hoogstand uitvoerden met een gemak alsof het de gewoonste zaak ter we reld was. En afd. B. gaf verschillende evolu- tiën aan dien lbok, die soms extra waren ver zwaard. Een aantal fraaie standen besloot dit nummer. De verdere avond was gewijd aan de mu ziek. Een vijftal nummers werden achtereen volgens, niet onverdienstelijk, vertolkt. Be gonnen werd' met een H, B. S.-Marsch van oo zen stadgenoot J. A. Francken, gevolgd door de vertolking van Haydns Menuet-trio uit de 2e Symphonie, en eenige melodieus© num mertjes. Een tooneelstukje „In pension te Huis duinen" werd na de pauze vertoond, en het geheel met het gebruikelijke bal besloten. RAADS OVERZICHT. Wat had, zoo vroegen wij ons Dinsdag avond herhaalde malen af, die Oommissie voor Beroepskeuze toch voor kwaads bedre ven, dat er zoo'n fel verzet van enkele zijde tegen een voorgestelde subsidieverhooging oplaaide? Of was het juist het feit, dat zij niets had gedaan, dat aanleiding gaf tot de philippica der heeren Bok en Staalman? Waarlijk, wij begrepen er niets van. De Raad moet toch de wordingsgeschiedenis dezer in stelling, die voor de Heïdersche jeugd van zoo enorm groote beteekenis kan worden, kennen? Het instituut is, als wij ons niet heel erg vergissen, voor eenige jaren opgericht op instigatie van de A.GjO.-bestuurders. Dat het tot heden nog niets deed, ls het gevolg van het feit, dat er geen lokaliteit voor beschik baar was, alsmede dat er geen personeel voor was. Want zoo'n oommissie, wil zij praktisch werk verrichten, moet de besohikking hebben over allerlei gegevens betreffende maatschap pelijke functies, vooruitzichten, promoties, enz., en voor een en ander is dus materiaal noodig. Dit materiaal verzamelen is dus al lereerste vereischte, en het verzameld© mate riaal dient dan te worden verwerkt, waarvoor natuurlijk een „bureau" met eenig personeel noodig is. Nu is ten vorigen Jare, bij de indienststel- ling van het gebouw der Arbeidsbeurs, aan den Kanaalweg, al gezegd, dat een der ver trekken zoude worden ingericht voor kantoor voor deze instelling. Maar nu B. en W. aan den Raad om een crediet vroegen van 1000 (boven hetgeen reeds vroeger werd gevo teerd), kwam daartegen van de zijde van den heer Bok en eenige andere heeren, o. a. den heer Staalman, verzet. Waarom? Erg duide lijk was het ons niet; de Instelling is niet ontstaan uit het initiatief van sociaaldemo craten, dus als protest tegen het werk der s.-d. wethouders gold het verzet niet. De heer Bok vond steun bij de heeren Van Os en Van der Veer, welke laatste sprak van „frisch maken" van 1600.en de heer Staalman, na een heftige polemiek met zijn buurman Borkert, legde zich tenslotte bij de zaak neer, al stemde hij dan wel vóór vermindering van de „frisch te maken" 1000.Er-komt nu, op voorstel van den heer Baak, eene commis sie voor Beroepskeuze, waar naast paedago- gen en medici óók werkgevers en -nemers zitting hebben. Overigens werden eenige belangrijke pun ten verdaagd, zij het dan niet dan na heftig verzet van den heer Borkert, die zelfs sprak van „misdadige politiek". Allereerst het rap port der Raadscommissie betreffende de plaatsel. dir. belasting. Wij hebben hierover reeds een en ander meegedeeld; hoewel ge streefd is naar eene ontheffing van de lage inkomens ten koste van de hoogere, zijn deze laatsten op dusdanige wijze aangepakt, dat er ongetwijfeld nog wel wat op dit gebied los zal komen bij de behandeling. In de tweede plaats werd verdaagd het voorstel inzake de pensionneering der wet houders. Dit geschiedde hoofdzakelijk ter wille van den wegens ziekte afwezigen heer Grunwald, die gaarne de discussies wilde bij wonen, hetgeen hem, waar het hier óók zijn eigen pensioen betreft, nog el kwalijk geno men werd. Met 11 tegen 8 stemmen besloot de Raad zich tot de Kroon te wenden teneinde voor de N. V. Zeebad Huisduinen een vergunning boven het maximum aantal te verkrijgen. Naar uit de discussies bleek, ls de huidige vergunning, die de N. V. overnam van den vroegeren exploitant, den heer Boon, alleen overdraagbaar op naam van een eventueelen nieuwen gerant. De Vennootschap zelve wilde, als exploltante van het badpaviljoen, een vergunning ten haren name hebben, zoo dat het noodig was dl© aan te vragen. Na tuurlijk kwamen hiervoor de drankbestrij ders ln 't geweer. Met 11 tegen 8 stemmen, zooals wij zeiden, werd de voordracht even wel aangenomen. De afschaffing van het ambulantlsme voor de hoofden van scholen, waaromtrent de Raad zich niet lang geleden uitsprak, komt door de praktijk ln het gedrang, want het blijkt niet mogelijk voldoende onderwijs krachten ln reserve te kunnen hebben ten einde het onderwijs regelmatig te kunnen doen funotionneeren. Merkwaardig was, wat mevrouw Van der Hulst in dit opzicht zeide, dat n.1. het aantal verlofdagen onder heit on derwijzend personeel zoo ontzaglijk groot was. Was het niet onlangs de gemeente Arn hem, die óók klaagde over dit euvel, dat daar bovendien voor andere gemeente-ambtena ren evenzeer gold? De zaak lijkt ons van meer belang dan zij blijkbaar bij de raads leden was, want men liep, als een natuurlijke zaak, eenvoudig over hét feit heen. Wellicht ware een onderzoek naar de redenen van dit verzuim wel interessant. In ieder geval, deze verzuimen zfln In eerste instantie de oorzaak, dat het ainbulan- tisme weder in eere hersteld wordt. 'Niet onvermakelijk was de interpellatie- Staalman over de ontheffing der plaats, be lasting, ten gerieve van besloten clubs e. d. Bij een vorige gelegenheid kwam een verzoek van een 20-tal dergelijke vereeniiglngen in den Raad, en na ampele discussie heeft de Raad zich duidelijk en onomwonden op het Ingezonden mededeeling. naar maat, gemaakt van Ie kwaliteit blauwe kam- garen of serge, met zijde gevoerd, f 90.00. Ook leverbaar in goed- koopere soorten. Dames-Kleedermaker. standpunt geplaatst, om die vereenigingen vrijstelling van belasting te geven. Dat bleek, al trachtte men van de zijde van B. en W. ook de zaak ietwat te verdoezelen, ten dui delijkste. Blijkbaar had dezs uitspraak van den Raad niet de sympathie van het Ooilege, speciaal van de soo.-dem. wethouders. Na tuurlijk is eene wijziging der heffings-ver- ordening hiervoor noodig, maar de heer De Zwart, die doorslaande bewijzen heeft gege ven, dat hij hard en ijverig kan werken, zoowel als wethouder van Publieke Werken als nu van Financiën (getuige zijn nlsuwe belastingplannen) liet blijkbaar deze zaak traineeren. Het financiëele motief kan, dunkt ons, hiervoor niet gelden, want de belasting in kwestie bracht slechts weinig /n 't laad je. Hoe het zij, de heer Staalman had ge vraagd hoe het met deze zaak stond? Nu was deze heer reeds op minder heusche wijze af gescheept in het ■oc.-dem. weekblad „Het Licht", dat sinds ©enigen tijd hier ter stede verschijnt, en dat schreef „Staalman maakt een blunder", omdat hij, volgens de inter pretatie van de redactie van dit blaadje, niet bleek te weten, dat een wijziging der veror dening noodig was (wat de heer St. intus- sohen wel degelijk wist). Welnu, de heer Staalman kreeg de lachers op zijn hand, toen hij betoogde, dat bij vroe gere gelegenheden (óók wijzigingen dezer verordening, maar ln omgekeerden zin, n.1. ten voordeele van de gemeentekas), daarop al ingevorderd werd vóór dat deze wijzigin gen waren goedgekeurd door Ged. Staten. Thans werd juist als motief aangevoerd, dat de verandering van de verordening ln den geest als de Raad bedoelde, eerst door Ged. Staten moest worden goedgekeurd. „En", zelde de heer Staalman verder, „de Redactie, die schreef: Staalman maakt een blunder, dient nu in het volgend nummer wel te schrij ven: „Het Ooilege stond in zijn hemd". Een homerisch gelach was hiervan het gevolg. Bij de behandeling van een verordening op het bebouwen van gronden in het nieuwe uitbreidingsplan maakte de heer Van Os be zwaar tegen de wijze, waarop hier de aan wijzing van plaatsen voor fabrieksterreinen e. d. wordt overgelaten aan B. en W. Nochtans werd de verordening ln haar ge heel en onveranderd goedgekeurd, omdat men blijkbaar de juistheid van deze regeling wel inzag. B. en W. hebben nu, daar komt zij ln het kort op neer, de bevoegdheid ter reinen aan te wijzen, of eventueel, hunne goedkeuring te onthouden aan de bebouwing van een of ander stuk grond, indien dat naar hunne meening in strijd is met het algemeen streven van het uitbreidingsplan of inbreuk daarop zou maken. Er is dan altijd nog be roep op den Raad. Het tweede gedeelte van art. 5 der thans aangenomen verordening regelt dit. Marine-Sanatoriumfonds. iDe opbrengst vam den gehouden vlagge tjesdag ten bate van het Marine-Sanatorium fonds op Donderdag 5 Med bedraagt 655.04. Ondengeteefcende betuigt -zijn oprechten dank aan de ingezetenen van de gemeente Helder, en in 't bijzonder aan de jongedames, die zich zoo schitterend van hun taak hebben gekweten. Th. DU BOES. BINNENLAND. Verhooging van Invoerrecht De minister van Financiën heeft een wets ontwerp ingediend tot verhooging van het tarief van invoerrechten, waarvan h£ de op brengst schat op 15 mllMoen. Het Kamerlid Wyk. „De Avp." meldt, diat het Tweede Kamer lid de heer W. Wyk, voorzitter van de Onder- offioiers-vereeniging Ons Belang, bij de ver kiezingen voor de Tweede Kamer in 1922, geen oandidatuur meer zal aanvaarden. De Arbeidswet en het Overwerk. De Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf heeft een schrij ven aan den Hoogen Raad van Arbeid ver zonden naar aanleiding van het advies, dat deze Raad zal hebben vast te stellen over de wenschelijkheid in de Arbeidswet 1919 een bepaling op te nemen, waardoor de mogelijk heid wordt geopend in de door den Minister van Arbeid goedgekeurde collectieve oon- tracten van enkele voorschriften van die wet af te wijken. Adressant verzoekt den Raad tot het op nemen van een soortgelijke bepaling te ad viseeren, daar in de praktijk is gebleken, dat de regeling der Arbeidswet inzake het over werk voor het boekdrukkersbedrijf tot on overkomelijke moeilijkheden aanleiding geeft. Het waren belanghebbenden zelf, die hun krachten ontplooiden om te voorkomen, dat het overwerk te groote afmetingen zou aan nemen. Thans evenwel worden door de Ar beidswet de eigen krachten der organisatie geheel uitgeschakeld. De eigen organen van het bedrijf krijgen geen verdere ontwikke lingsmogelijkheid, omdat de wet van boven af een regeling heeft vastgelegd, welke geen rekening houdt met hetgeen van onderen op uit ds bedrijven zelf is gegroeid. De Arbeidsinspectie ls uiteraard in het bedrijf minder deskundig dar» de wederzijd- sche leider* van werkgevers en werknemers. Deze kunnen met véél meer kennis van zaken beslissen of er aanleiding is verlof voor over werk tc verleenen. Daarom ia het wensehe- üjk om hen die beslissingen tos ts vertrou wen. Dat de Arbeidsinspectie haar werk- "Werkelijk, >nen zal zich deze week zijn tocht naar de Spoorgracht niet beklagen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 7