VRAAGT NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse 1 Mei Zondag 8 m. Maand. 9 6.31 Dinsdag 10 7.23 Woensd.11 8.26 Dond.d. 12 9.35 Trjjdag 1* 10.50 Zaterd. 14 .12.6 FEUILLETON. Ingezonden mededeellng. SPANJE. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING- Heldemhe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.-, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. inail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57 f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1 60 Losse nummers der Courant 4 et., fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE ROER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc, Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p, regel (galjard), Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 et. Kleine adv. (gevr,, te koop, te huur) v, 1—4 reg. 50 ct„ elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no, 10 ct, p. adv. extra). Bew.-n/O. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoeel. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomsrtyd). Maan Zon Hoogwater opond.: opond.: v.m.: n.m.: 5.47 a. 9.22 5.18 8.86 9.35 9.50 10.29 5.16 8.37 10.10 10.35 11.28 5.15 8.38 10.50 11.15 12.18 5.14 8.39 11.25 12.— 1.—6.13 8.4012.5 12.45 1.1 5.118.42 1.— 1.— 1.36 5.9 8.44 1.35 1.55 BUITENLAND. DE OPPERSTE RAAD. Het ultimatum aan Duitschland. Het ultimatum, dat door de geallieerden aan Duitschland werd gezonden,, luidt als volgt: De geallieerde mogendheden constafceeren, dat, in weerwil vian de concessies, die in het tijdsverloop sedert de onderieekening van het verdrag van Versailles door de 'geallieer den zijn gedaan, en in weerwil van de waar schuwing omtrent de sancties, waartoe te Spa en te Parijs wias besloten, alsmede die sancties, welke van uit Londen aan Duitsch- laind zijn medegedeeld en diie sedert dien in werking zijn 'getreden, de DuAteehe regeerlmg Üln gebreke is gebleven in zake die vervulling dier verplichtingen', die op Duitschland rus ten krachtenis de bepalingen van het verdrag van Versailles betreffende: lo. de ontwape ning; 2o. het betalen van het bedrag iad 12 milliand goudmark, dat volgens art. 235 van het verdrag voor 1 Mei 1921 verschuldigd was en waaromtrent zij reeds door de Commissie van Herstel werd gesommeerd; 3o. de veroor deeling der oorlogsmisdadigers, zooals die werd omschreven In de nota's der geallieer den d.d, 18 Februari en 17 Mei 1920; 4o. eeni- ge andere belangrijke kwesties, met name die, welke worden behandeld in de artt. 264, 267, 269, 273, 322 en 827 van het verdrag. De geallieerden besluiten, van heden af over te gaan tot het nemen van alle nood zakelijke voorbereidende maatregelen voor de bezetting van het Roerdal door de geallieerde troepen aan den Rijn. Zij verzoeken de Commissie van Herstel ingevolge art. 233 van het verdrag de Duit sche regeering onverwijld de tijdstippen en modaliteiten mede te deelen, waarop Duitsob land zijn schuld moet voldoen, en de Duit' sche regeering met haar beslissing daarom trent uiterlijk op 6 Mei in kennis te stellen. Zij sommeerden de Duitsche regeering, bin nen zes dagen na den datum van ontvangst van bovengenoemde beslissing categorisch mede te deelen; dat zij: lo. 'zonder voorbehoud of voorwaarden haar verplichtingen zal nakomen zooals die door de Commissie van Herstel zijn vastgesteld; Zo. zonder voorbehoud of voorwaarden de waarborgen voor het nakomen barer vei' plichitingen zal aanvaarden, zooals die door de Commissie van Herstel zijn vastgesteld; 8o. zonder voorbehoud en onverwijld de maatregelen zal nemen, die tot ontwapening van het leger, de vloot en de luchtvaart bij schrijven van 19 Januari 1921 door de ge allieerde mogendheden aan de Duitsche re geering zijn medegedeeld; de maatregelen, die reedia uitgevoerd hadden moeten zijn, die nen onmiddellijk genomen te worden, de ove rige op de daarvoor vastgestelde tijdstippen; 4o. zonder voorbehoud en onverwijld zal worden overgegaan tot het veroordeelen der oorlogsmisdadigers en tot de uitvoering van die gedeelten van het vredesverdrag, waar aan zij tot dusver nog niet in voldoende mate door ISABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). o lij richtte zich op, stak zijn handen ln de zakken en liep naar het raam. Hij bleef daar met zijn rug naar de kamer toe staan, terwijl hij zacht tusschen de tanden floot. Betty nam ©en nieuw blad papier voor zich en toen hij zich omdraaide was zij blijkbaar weer in haar werk verdiept. „Ik ben ook geheel in mevrouw Atterbury's dienst". Hij kwam weer naast haar staan. „Daar moet u niet aan twijfelen, juffrouw Bhaw. Ik mag u lijden vanwege uw trouw, ook al bent u tegen mij ongenadig. Wilt u mij niet uw hand geven en zeggen dat wij vrienden zullen zijn?" „Als u er op aandringt. Betty glimlachte gedwongen. „Het spijt mij, dat ik ongenadig geleken heb, maar ik heb het werkelijk heel druk. Het is verre van mij1 om tegen een vriend van mevrouw Atterbury onvriende lijk te willen zijn." Zij legde haar hand met weerzin in Ge zijne, en hij bracht die met overdreven ga lanterie naar zijn lippen toe. „De vrienden van mijn vrienden zijn mijn vrienden," citeerde hij. „U zult mij ook tot uw dienst bereid vinden juffrouw Shaw. Ik zal u nu aan uw werk laten, en zien of ik bij Weloh voldoende in de gunst ben hem •ml cocktail te kunnen aftroggelen. uitvoering heeft gegeven en waarvan sprake is in het eerste gedeelte van de onderhavige nota. De geallieerden besluiten, op den 12den Mei over te gaan tot de bezetting van het Roergebied en het nemen van alle andere mi litaire maatregelen te land en ter zee, wan neer de Duitsche regeering in gebreke blijft, aan bovenvermeld© eischen te voldoen. Deze bezetting zal zoo lang duren als Duitschland de voorwaarden, welke in deze nota zijn op gesomd, niet heeft vervuld. Het stuk, dat op 5 Mei gedateerd is, draagt de onderteekleningen van Lloyd George, Briand, Sporza (Italië), Jaspar (België) en Hayashi (Japan). Engeland en de sancties. Het is thans wel gebleken, dat tijdens de conferentie te Londen, tusschen Lloyd Geor ge en Briand een ernstig verschil van mee- uinc heeft bestaan. Het kwam niet zoozeer door den vorm der sancties waaraan Lloyd George, hoe graag hij het ook wilde niet meer kon tornen doch meer over de wijze waarcm ze ter kennis van Duitschland ge bracht zouden worden. Hij wist echter ge daan te krijgen, dat een ultimatum zou wor den gezonden. Waarschijnlijk loopt, Lloyd George erop; dat dit uitstel afstel zal wor den voor zoover het de bezetting van het Roergebied betreft. Hij- werd in zijn pogin gen om dat uitstel te krijgen krachtig hij- gestaan door Lord Gurzon en deze, meer nog dan de Engelsche premier moet het nu in de Fransche pers ontgelden. Voor Engeland staan hij een bezetting van het Roergebied groote belangen op het spel. De steenkoolcrisis heeft den wanhopigen toe stand van de Engelsche miiranijverheiidi bloot gelegd. De WiestminSter Gazette sprak het open uit: „komt het tot een bezetting van het Roergebied (het Duitsche Lancashire en Yorkshire), dan moet dit onzen belangen in het leven tasten' en vermoedelijk alle kansen die er nog zijn, om onzen buitenlandschen kolenhandel te herstellen, vernietigen." Te Parijs erkent men dat de strijd tusschen.| Lloyid George en Briand dikwijls een „tra- •rijscih karakter" heeft aangenomen, een enkel Engelsch blad 'geeft toe dat het geschil in den beginne zoo heftig wias, dat de Fransche vertegenwoordigers op het punt waren, de onderhandelingen af te breken en naar Frankrijk te vertrekken. Maar ook het lan ger bijeenblijven dan den verwachten tüd was een aanwijzing, hoe moeilijk de eenstem migheid rijpte. Stappen van Brltsche bankiers. Volgens de „Daily News" hebben verschei den zeer invloedrijke bankiers uit de City stappen gedaan in Downing Street in het belang eener verstandige politiek ten aan zien van Duitschland. De zakenmenschen vreezen, dat de buitensporige eischen, als door Frankrijk bepleit, gesteund door een nieuw avontuur in het Ruhrgebied, een nood- lottigen invloed op den handel zouden heb ben. De meest gezaghebbende personen uit de zakenwereld hebben in adressen aan den premier hun standpunt ten deze uiteengezet. DUITSCHLAND. Kabinetscrisis. Naar aaneliding van den door de 'antwoord nota Vain de Ver. Staten geschapen politie- ken toestand' heeft het kabinet vandaag met algemeene stemmen besloten af te treden. De rijkskanselier heeft zich vanavond naar den rijfcsp resident begeven om hem het be sluit van het kabinet mede te deelen. De rijkspresLdent verzocht het kabinet, de loo- pende zaken af te wikkelen, waarin het kabi net toestemde. OPPER-SILEZIE. De Poolsche opstand. In Opper-Silezië is door de Poolsche agita tie een zeer ernstige toestand geschapen. Na dat door den Poolscben leider Korfanty was Dros' Advocaa medegedeeld!, diat de geallieerden slechts eenige kleine districten aan Polen zouden worden toegekend oen beslissing is echter in het geheel nog niet genomen kwamen Poolsche benden in actie, die zelf reeds goed gewapend nog versterkt werden door Polen die over de grens kwamen. De opstandelingen slaagden er in zoogoed als het geheele industriegebied in handen te krijigeni. De Duitsche ambtenaren werden van hunne functies ontheven. Mijndirecteuren werden verjaagd, enkele van hen doodge schoten. Botsing met bezettingstroepen. In het district Rybndk hadden botsingen plaats 'tusschen de met mitrailleurs gewiapen de Polen en een depl der Italiaamsche bezet tingstroepen, waarbij de Italianen, naar de geallieerde oommissie meedeelt, 'twaalf dloo- deni haidden, w.o. twee officieren en een on derofficier. Bovendien werd kolonel graaf Berniizzo ernstig gewond, zoodat hij later be zweek. Ganse, de directeur van de doniiniale mijn Czuchow, en zijtn assistent zijn doodge schoten. Een groot aantal gijzelaars zijn ge vangen genomen en weggevoerd, wx>. de bur gemeester van Rybnik en1 de directeur-gene raal van de Ryniksche steenkolenmijnen, Volgena mededeelingen van de geallieerde commissie ia een Iialiaansdh officier te Plesa op straat door een schot in de borst levens gevaarlijk gewond. Woensdag werd geschat dat ongeveer 50,000 gewapende opstandelingen tegenover de bezettingstroepen stonden. Alle verbin dingen met Gleiwitz zijn afgebroken; deze plaats, waar zich het 'grootste rangeerstation bevindt van het vasteland, is gedeeltelijk door de Polen bezet. De stad zelf schijnt niet bedreigd te worden, daar de Polen aldaar slechts over zwakke Krachten beschikken, Hindenburg en Königshütte bevinden zich echter geheel in Poolsoh bezit. Met Kosel en Ryibnik is het onmogelijk verbinding te krij gen'. Pless is geheel vrij. Te Königshütte en te Beuthen heerscht rust. Te Bogoschuetz bi; Kattowitz hebben de Polen loopgraven ge maakt, Ook de Fransche bezettingstroepen treden krachtig op tegen de opstandelingen. De geallieerden en de opstand. In het kamp der geallieerden wordt de op' stand scherp afgekeurd. In Frankrijk wel licht, omdat de Polen door dergelijke uitspat tingen alleen kunnen bereiken dat Engelland in Italië niet zooveel unieer met Polen op zou den hebben enDuitschland ,er voordeel bij zou hebben. De Fransche regeering heeft dan ook generaal Lerond het vroegere hoofd der bezettingstroepen, die thans te Pa rijs vertoeft bevolen naar Opper-Silezië terug te fceeren, wat voor Duitschland min der prettig is, daar deze 'generaal op in het oog 'looperide wijze de Polen in 'bescherming nam en- daardoor feitelijk er toe bijdroeg, dat de propaganda van Korfanty zoo -gevoerd werd, dat de opstand van thans er een recht- streeksch ^evolg van is. -In Engeland ziet men echter dez» bewe ging zeer ernstig in. Men beschouwt ze als een bepaalde systematische poging om op de beslissing van den Oppersten Raad vooruit te loopen door het met geweld in bezit te ne men van de betwiste gebieden. Deze aanval op het gezag van den Oppersten Raad en op de strijdkrachten onder zijn gezag, moet naar men In Engeland meent, indien men Toen de deur achter hem dicht was 'gegaan, wreef Betty haar hand met een vies gezicht af, alsof er van de aanraking met zijn lippen een vlek op was achtergebleven. Zij voelde zich ©enigszins ongerust. Als zij hem zich werkelijk tot vijand had gemaakt? Was zijn invloed in huis 'groot genoeg, om het zaad van argwaan tegen haar te kunnen versprei den en haar reeds moeilijke positie bijna om dragelijk te maken? „Onzin ,kind; beschouw dit ais een oom- Zou er een nieuwe hinderpaal komen bij missie voor het extra werk, dat bulten onze schap zal niet lastiger zijn dan de -andere, en zij zal je een kijkje geven op een nieuwen kant van het loven in de stad. Hier is een bont en een oostuum die je daarbij noodig zult hebben." „Maar mevrouw Atterbury, ik kan werke- lenk deze kostbare dingen niet van u aanne men," stamelde Betty. „Het salaris dat u mij betaalt de vele, die er al op haar weg stonden? A.n-n de lunch vernam zij van mevrouw At terbury's eigen lippen wat haar bezoeker bedoeld had toen hij ervan sprak, dat zij el kaar nu meer zouden zien. Jack Wolvert en madame Cimniino zouden een tijdje komen logeeren. De laatste had tijdelijk haar ap partement -gesloten, en Wolvert kwam, naar het heette, om rust en afzondering te zoeken, waarin hij een nieuwe compositie zou kun nen afmaken. Betty keek hem met nieuwe belangstelling aan. Zij had dikwijls 's avonds gedeelten oorspronkelijke afspraak valt, en als een be looning voor je zeldzame bescheidenheid. De laatste boodschap zal je vreemd geleken hebben en deze zal je vermoedelijk nog raad selachtiger voorkomen, maar ik weet zeker, dat je, zoodra ik vrijheid zal hebben om het raadsel op te helderen, Je de reden van mijn stilzwijgen zult apprecieeren, en ook de noodzakelijkheid zult inzien om al je schran derheid en diplomatie bij de uitvoering er van te pas te brengen."1 „Ik dacht er heelemaal niet aan om iets uit te willen visschen of nieuwsgierig te zijn, schitterend gespeelde muziek uit de muziek- mevrouw Atterbury." Het meisje bloosde. „Ik kamer hooren komen en wist dat een mees terhand de toetsen aanraakte, maar zij was nooit op d-e gedachte -gekomen, dat het Wol vert 'kon zijn. Alle ijdel© gedachten werden echter uit haar hoofd verdreven, toen mevrouw Atter bury haar na afloop van het maal in haar kamer ontbood. Zooals op den keer toen zij naar de opera ging, lag er een nieuw oos- tuum voor haar uitgespreid, ditmaal een ja pon en een mantel van hét mooiste grijs, met zacht zilverkleurig bont. ben bereid, om te doen wat u wenscht, zooals ik u gezegd heb, toen u mij aan hebt geno men. Waar moet ik vanmiddag heen gaan?" „Naar de Carnival-Roomi ln het Café de Luxe. Er is voor jou een tafeltje voor twee besproken, en je zult weer alleen gaan, net zooals den vorigen keer. Je zult er een thé dansant aan den gang vinden, en dan zal er een dame bij Je aan het tafeltje komen." „Een dame?" mompelde Betty. I „Ja." Mevrouw Atterbuty hield op, en ver volgde daarna voorzichtig: „Een jonge dame chio gekleed. Zij er in volhardt, een ernstigen invloed hebben op de openbare meemitng ten aanzien van Po len dn de kringen der geallieerden. In Polen vreest men klaarblijkelijk even eens een nadeeügen invloed op de opinie in het buitenland. De minister-president Witos gaf Korfanty althans de opdracht de ge moederen te fcaimeere». Deze antwoordde evenwel dat hij er machteloos tegenover stond. De Poolsche ministerraad besloot daar op Korfanty terug te roepen. Ook hieraan heeft Korfantde niet voldaan althans wordt uit Breslau gemeld, dat hij zich tot civiel en militair gouverneur van Opper-Silezië heeft uitgeroepen. Het is voor de Poolsche regering wellicht een on aangename situatie, doch het is niet anders dan de vrucht van de felle, met geweld ge voegde prop aganda-campagne. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. Het -begint in Engeland erg te nijpen wat de brandatofvoo-rziening aangaat. De bakkers krijigen alleen nog steenkolen, om brood1 te bakken. Alle koek werk wordt in den ban gedaan. Behalve in gevallen van ziekte of als het ontbreken van steenkool ontbering ten ge volge zou hebben, worden geen kolen voor huishoudelijk gebruik verstrekt. De 6000 Londensche bakkerijen verbruiken alleen 3000 ton dn de week. Daarom wordt gezorgd, dat de in de eerste plaats kolen ver strekt worden in het belang van de -levens- mididelenvoorziening en voor de krachtsta tions en gasfabrieken. IERLAND. Een patrouille van negen politiemannen is in een hinderlaag gevallen te Rathmore ("raafscha-p Kerry). Zeven zijn gedood, een is gewond, en een wist te ontkomen, Sinn-Feiners te Glasgow hebben politie agenten, die een gevangeniswagen vergezel den', aangevallen en een inspecteur van poli tie doodgeschoten en een detective gewond. De aanvallers ontsnapten. BELGIE. De Belgische Marine. België heeft, had al voor den oorlog, een ooriogsmarine, zij' t ook een marine in de windselen. Met name de officieren moeten nog -gevormd1 worden. Dat 'geschiedt te Oher- bourg in Frankrijk.. Dat noemt Het Laatste Nieuws een ongehoord stelsel. Het blad schrijft o.a.: „Er schuilen uitnemende krachten onder ons zeevarend volk, onder onze officieren. En waarom daar niet de manschappen ge zocht voor de marine, die, wil zij' leefbaar zijn, Vlaamsch dient te wezen? Waarom niet? Omdat Vlaanderen een- wingewest is, door Walen en Franskinjons bezetl Omdat Walen ook op de marine de hand hebben gelegd, er .bevoordeeld en begunstigd worden? Om dat men den ouden stelregel volgen wil. Waal, de meester, Vlaming, de knecht? Naar Cherbourgl En moeten die officieren dan Vlamingen aanvoeren? Zij krijigen hun op leiding in 't Fransch! Men vervreemd ze geheel van de Vlamin gen. Waarom Cherbourg? Als men een uit stekende opleiding begeert en die zelf niet verstrekken kan, waarom dan niet de hulp gevraagd van de beste marine ter wereld, de Britsche, waar ook 's Konings tweede zoon zijn leerschool doormaakt. Letten we op de vakopleiding, en bedenken we, dat de zee macht in de toekomst toch Vlaamsch zal wor den, zooals ze ln de kern la, omdat de kust en havenbevolking uit Vlamingen bestaat, dan zou Nederiand, om zijn taal, het land moeten zijn, waar men aansluiting zoekt. Onze koopvaflrdiboffieieren kennen wel de waard© van de Nederlandsche vakboeken. Maar neen, men gaat natuurlijk naar Frankrijk. Dan heeft men onder allerlei söhoone woorden de gelegenheid, om Walen te bevorderen en Vlamingen uit te sluiten en de zeemacht te verfranschen. Het wordt hoog tijd, dat deze zaak ln d« Kamer eens te berde komt. En dat onze eigen zeelui toch ook hun belangen verdedigen, eens anders dan door gebrom en wat gespot met officieren, die kaptol* zijn, zender water gezien te hebben.* Verdacht» Individuen, Ondanks het door de autoriteiten fa» acht genomen voorbehoud, deelen de bladen mede, dat er vier individuen in hechtenis zijn ge nomen, beschuldigd betrokken te zijn in het complot tegen Dato, De arrestatie had in een voorstad van Madrid plaats. Drie individuen gaven zich over, doch een vierde verschanste zich ln een woning, en wisselde schoten met de politie, waarbij een agent werd gewond. Toen zijn munitie op was, poogde hij te vluchten, doch werd door de gendarmerie gepakt, die het blok huizen omsingelde. De autoriteiten schijnen groot gewicht ts hedhten aan de arrestatie der individuen. VEREENIGDE STATEN. Loonsverlaging. De U. S. Steel Corporation verlaagt de Ioonen van haar ca. 175.000 arbeiders, die in dagdienst zijn, met tO »Qr* Een brutaal «tukje. Op klaarlichten dag is te Martellle een be ambte van den P. L. M. spoorweg van drie millioen fr. beroofd. .Hij reed met een metgezel ln een rijtuig naar de haven, toen plotseling acht gewa pende mannen, die in een auto het rijtuig gevolgd hadden, dit aanvielen, het paard neerschoten en zich van de tasch met geld meester maakten. Twee voorbijgangers wer den in de wilde schietpartij, die volgde, ge wond. De bandieten ontkwamen in hun auto. Goud in Canada. Men meldt aan de „Daily Mail", dat bij een boerderij, 40 mijlen noordelijk van Ottowa gelegen, goud is ontdekt. Reeds is voor 3000 accres igrond recht van exploitatie gevraagd. De ontdekking heeft groote sensatie ver wekt. Lieve, ik ben van plan je weer een' bood- met goud haar en zeer chic^gekleed. Ztf schap voor mij te laten doen, nadat je de moet een brief aan je overhandigen. Je zult Satste zoo goed volbracht hebt. Deze bood-1 haar stellig kunnen erkennen aan den out- zaggelijken bos purperen orchideeën, dien zij zal dragen. Denk hier goed om Betty, want iet is noodiig. Als er Iemand behalve de dame, die ik beschrijf, naar je toe imlocht komen, moet Je dien volstrekt negeeren. Zijn ze hard nekkig, doe dan precies zooals je zoudt doen als een vreemde het Je lastig maakte en: kom dan dadelijk naar huis terug. Heb Je mij goed begrepen?" „Volkomen, mevrouw Atterbury. Wanneer moet 1'k klaar zijn?" De auto zal om vier uur voor Je voorkomen en zal wachten, om Je thuis te brengen." Toen Betty op het bepaalde uur van de trap afkwam, stemmig, maar allerliefst in net duifgrijze oostuum, 'hield mevrouw At terbury haar aan de deur van de ontvang kamer staande. „Alleraardigst, lieve I Maar waarom draag Je een voile? Die bederft wer kelijk het heele effect en Je hebt die niet noodig." „Mijn gezicht!" Betty scheen te huiveren. ,De moedervlek, ziet u. Ik ik vind dat de menschen mij hier zoo vreemd aankijken." Haar meesteres nam haar scherp op. „Je moet niet zoo verlegen zijn. De moe dervlek is volstrekt geen ontsiering, zooals ik Je al gezegd heb, en zelfs als zij dat was, da zij niet te verhelpen. Je kunt je zelf alleen maar noodelooa overatuur maken, door er op een ziekelijke manier aan te denken." Haar effen toon kreeg plotseling een gezag- hebbenden, strengen klank, toen zij erbij voegde: „Doe de voile dadelijk af en draag haar niet meer, als Je weer een boodschap hebt te doen." Betty gehoorzaamde met bevende vingers. Zou mevrouw Atterbury argwaan gekregen hebben? Toen zij haar oogen opsloeg, glim lachte de andere vrouw haar vriendelijk toe. Ingezonden mededeellng. DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarsohuwinge* begrepe*f Beseft men het gevaar? Zou het niet ver standig zijn om een bewees* weemtaad»- methode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikfcelbaaïheid, sla peloosheid, urinekwalen, zenuwoverspanning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke «pieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozing doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheumaüek. vor ming van steen, spit, ischias, graveel, nier en blaasontsteking, waterzucht en urine zuur-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van het 'bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de natuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toegepast. Maar rondiuit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. Da nieren worden vaak tot de grens van uitput ting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal met in twijfel. Vermijd de gevolgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij verster ken de nieren, lenigen de blaas, en hun wer king doet de verschijnselen, door verzwak king van deze organen veroorzaakt, ver dwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op. dat de handteekening van James Foater op de doos voorkomt), zijn te Heldai verkrijg baar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 03, k 1.75 per dooa. „Zoo is het beter. Het bont releveert Je kleur lieve. Denk eraan dat Je met niemand spreekt dan met de dame, die Je moet ont moeten. Het Café de Luxe was het meest oosmopo- litlsche van de nieuwere gelegenheden, die als paddenstoelen in de «ohouwburgwijk wa ren opgeschoten, om aan de nieuwste ver langens van heft vermaaklievend publiek te voldoen. Het was even pronkerig en schreeu werig als de clientèle die er kwam. De vele spiegels en lampen in allerlei felle kleuren, samen met het geschetter van het orkest e* de warme, sterk geparfumeerde lucht, brach ten Betty een oogenblik van hiar stuk sa zij kreeg plotseling een gevoel, of zij een be zwijming nabij was. Door de gordijnen van den ingang heen zag ztf een aantal tafeltjes met menschen in druk gesprek, en achter hen een, me* koor- denafgezett© vierkante ruimte, waar de dan sende paren ronddraaiden. TerwMl zijf daar stond te aarzelen, werd er een kleine hand in ee* witte handschoen op haar arm gregd en kkok ten blij verraste «tam In kaar oorea. „ïttitht Waar ben Je al dien tijd geweest? Iedereen vraagt naar Je! Stel Je veer, dat ik Je hier ontmoet!" "Waadt vterelgd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1