HEIDESSCHE COURANT Tweede Blad. Jb. HARJER Zn;, VAN DONDERDAG'12 MEI 1921. De Heldersche Meubeltransport en Sleeponderneming van SPOORSTRAAT 49 Tel. Interc. 46, is het goedkoopste adres voor ver huizingen binnen, zoowel als buiten de stad, door vlugge bediening, prima materieel en uiterst lage prijs. Gaat U verhuizen Neemt de proef. MANDENMAKER IJ H. VAN MEURS, Keizerstr. 65 PLAATSELIJK NIEUW& Te é-Gravenhage slaagde voor ihet ma- ohhoisten examen diploma A., de heer J. van Os alhier. Te Haarlem slaagde voor het acte-exa- men L. O. de dames E. Plooy en N. Warner alhier. Ds. Koster, predikant bij de Doopsge zinde Gemeente alhier, is als zoodanig be roepen te Makkum. Oudercommissies. De Ouderoommissie voor school I (Koe gras) is samengesteld als volgt: O. Kant, S. Eriks, F. de Beurs, G. Gortzak en J. Blau- boer. Vragen van Raadsleden. Door den heer W. Polk lid van den Raad, zijn de volgende vragen aan het College van B. en W. gezonden l,o. Is het U bekend dat door den heer Ad ministrateur der Gemeente-Bedrijven eeö kwitantie wordt gepresenteerd aan de ge bruikers van muntgasmeters tot bijbetaling •van een bedrag iad 0.12 per M3, wegens min der verbruik van dat gas dan 200 M over het jaar 1920, volgens Art. 3 van de, „Voorwaar den, waarop muntgasmeters ter beschikking worden gesteld in de Gemeente Helder?" 2o. Zou het, alvorens door den Administra teur tot deze inning was overgegaan het geen aanbeveling hebben verdiend, eerst door publiciteit aan belanghebbenden bekend te maken dat Art. 3 van de Voorwaarden hierboven vermeld weder zou worden 'ge handhaafd? Aanleiding dat hij deze vragen tot U richt vindt haar oorzaak hierin, dat in de vergade ring van den Raad op Dinsdag den 25sten Maart 1919 tot dè opheffing der Gasrantsoe- neerinjg werd' besloten en zelfs nog uitdruk kelijk, op een vraag door den heer B. Zonder van gedaan in het belang van de muntgasver- bruikers, die tot minimum vóór de gasrant- soeneering 300 M3 per jaar (Later gewijzigd bij Raadsbesluit in de vergadering van 17 Februari 1920 tot 200 M3) mochten gebruiken, dat, als de gasrantsoeneering wordt opgehe ven, het dan de bedoeling is dat de verplich ting van dit minimum verbruik in zijn vollen omvang zal worden 'gehandhaafd; door den heer Voorzitter van. den Raad geantwoord werd, „Die verplichting zal niet worden ge steld. Hoe minder men gebruikt hoe beter". Het is nu» Mei 1921, de imuntgasverbruikers hebben daarop vertrouwd, doch krijgen thans de minder aangename 'gewaarwording, dat, niettegenstaande zij hun best deden zoo min mogelijk gas te gebruiken, zij; nu voor heit te weinig gebruikte gas evengoed nog 0.02 per M3 moeten bijbetalen. Dit is voor velen zeer moeilijk, grooten- deels behooren die mensdhen tot de minder of minstbedeelden. Dientengevolge hoopt ondengeteëkende, dat Burgemeester en Wethouders het in overweging zouden willen nemen de inning dezer 'gelden stop te zetten en de reeds ge- inde gelden weder te restitueeren, en dan verder bekend te maken aan belanghebben den, dat vanaf den 15den Mei 1921, weder in toepassing zal worden gebracht Art. 3 van de „Voorwaarden," waarop muntgasmeters wor den ter beschikking gesteld. 'Gaarne Uw antwoord in de eerstvolgende Raadsvergadering tegemoet ziende, enz. Jubileum. Zondag, 8 Mei herdacht de heer Th. Iedema, meesterknecht bij de firma M. A. Grunwald Zoon den dagy waarop hij voor 26 jaar bij deze firma in dienst trad. Om 2 uur werd de jubilaris met zijn vrouw per rijtuig afgehaald om ten huize van den heer Grunwald gehuldigd te worden. Het geheel© personeel der firma met de kinderen van den heer Iedema waren aan wezig. Nadat de jubilaris met zijn echtgenoot© gezeten waren, werd deze door zijn patroon, den heer Grunwald hartelijk toegesproken; deze mèmoreerde datgene wat in het afge- loopen tijdperk was 'gepasseerd, bracht hul de aan de trouwe toewijding door den ju bilaris gedurende een kwart eeuw aan de zaak getoond en bood hem als blijk van waar deering een fraai gouden horloge met in scriptie aan. De Burgemeester-sprak hem daarna nis voorzitter van de afd. Helder van de Maat schappij van Nijverheid toe en overhandigde bem als blijk van trouwe pliöhtsvervulli'ig het eere diploma van deze Maatschappij, het eerste dat de afdeeling uitreikte.. De oudste knecht, de heer N. Wal bood den jubilaris met eeniee hartelijke woorden namens het geheele personeel een fraaie leuningstoel aan. Hierna voerde de heer G. Steegers het woord en vertolkte in eenige hartelijke woor den dé uitstekende verhouding en samen werking tusséhen het kantoor- en pakhuis- personeel en sprak den wensch uit, dat het igezaTnenlijk personeel nog vele jaren bij de firma mag werkzaam zijn. De heer P. Vrieslander overhandigde den heer Iedema met van groote waardeering ge tuigende woorden namens het Joodsoh-Ween- sche Comité een fraai rookstel, memoreerde dat de jubilaris steeds bereid was do kisten, die voor de Weensdhe kinderen ingepakt moesten worden, in orde te maken ook buiten zijn gewonen werktijd. De heer Lovensteijn, sprak vervolgens den heer Iedema hartelijk toe en bood hem, na mens zijn collega's, werkzaam bij de andere firma's een prachtige bloemenmand aan. Hierna werd receptie gehouden, waarvan velo familieleden, vrienden en klanten ge bruik maakten om den jubilaris geluk te wenschen, terwijl een schat van bloemen, tal van - oadea-ux, 'benevens vele telegrammen en kaartjes getuigden van do groote belangstel ling die de jubilaris mocht ondervinden. De feestdag werd besloten moet een gezel lig souper. Ingezonden mededeeiing. Nederlanders In den vreemde. Wij herinneren bij deze nogmaals aan de collecte, die Zaterdag zal worden gehouden ten behoeve van in het buitenland wonende en door den nood der tijden zwaar getroffen landgenooten. Mogen velen onzer ingezetenen hun beurs openzetten om de kommervolle omstandig heden, waarin deze menschen verkeeren, eenigszins te verlichten 1 Jongelieden Geheelonthouders-Bond. Bij de Blauwe Week-actiè der drankbestrij ders zijn ook hoe kan het anders? de J.G.O.B.'ers in 't geweer gekomen. Behalve dat zij al Zaterdagavond op hun post waren om bloempjes en lectuur te verkoopen, had den ze voor Woensdagavond zelf eene bij eenkomst belegd jn de kleine zaal van het gebouw Palmstraat. Het programma bood afwisseling genoeg voor een gezellig avondje. Hoewel van het oorspronkelijk programma moest worden afgeweken, omdat enkele me dewerkenden verhinderd waren, was op zeer gelukkige wijze voor invallers gezorgd. De heeren Van der Vliet en Dito waren bereid eenige nummers voor orgel en viool ten beste te geven; de heer Hoegsma zorgde voor orgelspel, en de spreker van den avond, de heer Gerrit de Groot van Delft, droeg enkele verzen voor. Van een en ander maken wij slechts terloops melding; het muzikale ge deelte was lang niet onverdienstelijk, en de declamatie bewees goede smaak en gevoel voor het schoone en veredelende. Maar het voornaamste was voor ons de rede, die de bedoeling en het streven van den J.G-.O.B. zou uiteen zetten. Want veel verder dan geheel-onthoudings-propaganda alléén gaat zijn program.Ja, zelfs is geheel-ont houding in zekeren zin bijzaak. Hoofdzaak is liet hebben van een organisatie ter ont wikkeling, het aankweeken van idealisme, het ontwikkelen van eigen persoonlijkheid en zelfstandigheid. Nietwaar, ons leven1 van alledag: eten, werken, slapen, bevredigt tenslotte en op den duur niemand onzer. Goethe heeft het reeds gezegd: wij werken het grootste deel van ons leven, en zóózeer vervormt en ver wringt ons dit, 'dat we met den tijd, voor ont spanning en rust over, geen raad meer we ten'; hij benauwt ons. En voor velen is die tijd van zoo weinig waarde; men gaat onder in sleur, in conventie, en aan het einde is er de Dood, die/ons allen wacht. De korte spanne tijds, die ons is toegemeten, maakt, dat we dien zoo goed mogelijk herdutten. Zooals een spreker, wiens tijd beperkt is, tracht hetgeen hij te zeggen heeft, zoo kort en goed moge lijk te zeggen, zoo ook is ons leven. En zooals de plant in haar eindigen levensduur iets bereikt, zoo moet ook de mensch trachten zijn gedroomd ideaal tot werkelijkheid te maken. Weinigen gelukt ihet hun leven aldus te vullen; in zijn,„Wilde Eend" heeft Ibsen deze" „levensleugen" zoo mooi gesymboliseerd. De meesten denken1 hun ideaal te hebben bereikt; in «enigen vorm van sociaal of gees telijk leven meenen ze hun ideeën te zien verwerkelijkt, maar het is alles leugen. Daarom zij een der eerste leuzen van onze jeugdorganisatie: te streven naar waarheid. Want het is noodig voor zichzelf te komen tot waarheid (wat men voor waarheid houdt althans) op straffe van anders te vervallen in hopeloos pessimisme. Een koel en klaar inzicht is vóór alles noodig. Ook de architect kan alleen dén eèn huis bonwen, als hij een concreet plan heeft. Bij dit streven om tot klaarheid te komen, is kunst een factor, die van grooten invloed is, omdat zij ons brengt tót 'de schoonheid, en deze ons omhoog voert, ons ontroert. Het doel nu van de jeugdbeweging van den J.G. O.B. is, te komen tot eene levensbeschou wing. Die zal vanzelve, langzamerhand, in ons groeien. Maar gevaarlijk is het, de bewe ging om te zetten in eene van bepaalde poli tieke of godsdienstige richting. Zelfstandig worden; beter één ding grondig kennen, dan vele oppervlakkig. Meermalen is gezegd, dat wij, jbngeren, ons onder leiding van ouderen zouden moe ten «teilen. Dat is onjuist; dat 'kunnen wij niet. Natuurlijk, wij maken wel eens fouten, maar dat is niet erg, ais wij den moed heb ben ze te erkennen. Verkeerde ideologieën, verkeerde levensbeschouwingen, verkeerde leeren, worden natuurlijk niet opzettelijk verkeerd verkondigd, maar men weet niet beter, men houdt ze voor goed. De J.G.OjB. tracht nu tot een zelfstandige levens- en wereldbeschouwing voor zijn leden te komen door cursusvergaderingen. Het spreekt wel vanzelf, dat ook de onthouding van alcohol gepropageerd wordt, omdat alco hol den mensch onvrij maakt, in een roes brengt. Maar wij willen vry worden van el- ken roes; niet alleen die van alcohol, maar de bioscoop-roes, de detectief-leotuurroes, alles, in 't kort, wat het denken benadeelt. In de eerste plaats de alcoholroes. Ook lichamelijke ontwikkeling beoefenen wij, al doen wij niet mee aan de krankzinnige voetbalmanie, die thans over ons land gaat. De sport is niet 'langer eert middel voor lichaamsoefening, maar een doel geworden. De omgang tusschen jongens en meisjes moet natuurlijker, ongedwongener, worden, en de leiding van anderen zal fnuikend wer ken op onze jongens. Zoo is de J.G.O.B. het ideëele lichaam, waarin wij jongeren onszelf trachten te ont wikkeld! tot zelfstandige, sterke Individuali teiten, wars van oonventies, niet beïnvloed door anderen. Wij moeten zelf zoeken, door leotuur, tozing, enz. Dit was in hoofdzaak hetgeen de spreker vertelde omtrent doel en streven van den J.G.O.B. En de verdere avond was mede ge wijd aan muziek en andere prettige dingen. Zoodat als geheel de avond zeer goed ge slaagd is. Maar de kas, weet u? Wie geeft eens wat aan die jongelui voor hun deficit? Apropos: die spreker had in Delft bij zijn vrienden geklaagd over de onkosten, die de afdeeling Helder moest maken voor zijn overkomst. En toen hadden ze allemaal in den zak ge tast en gezegd: „hier, neem dat dan maar mee, en geeft het aan den penningmeester in Helder als eene kleine tegemoetkoming". Is dat niet aardig? Gearresteerd. De visschersgezel Q. W., tegen wien door de Alkmaarsche rechtbank, 1 jaar gevange nisstraf werd geëischt wegens ernstig ver zet togen de politie, gepleegd in den nacht van 19 op 20 Februari, £s door de rechtbank thans veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf. Op telegrafisch verzoek aan de Heldersche politie om onmiddellijke inhechtenisneming is de veroordeelde, die ter vischvangst was uitgetrokken, Dinsdagavond bij zijn binnen komst aangehouden en Woensdagmiddag, zwaar geboeid, op transport gesteld naar Alkmaar om zijn straf te ondergaan. BINNENLAND. Het Had-je-me-maar-ontwerp. Het jjHad-je-me-maar-ontwerp" is, blijkens het Voorloopig Verslag, in de afdeelingen der Kamer zeer slecht ontvangen. De zeer talrijke tegenstanders vertrouwen dat het zal worden ingetrokken. Uit het Veenbedrljf. Te Onstwedde hebben Dinsdag alle sta kende veenarbeiders het werk hervat tegen een loon, dat zeventig pet. bedraagt van het loon van het vorige jaar. In beslag genomen motoren enz. (Vragen van Kamerleden.) Vragen van den heer Van der Voort van Zijp aan den Minister van Marine a. i.: lo. Is het juist, dat in Duitsche fabrieken door of vanwege een of meer mogendheden der Entente beslag is gelegd op materiaal en motoren dóór het Nederiandsche Marine- bestuur aldaar besteld voor aan te bouwen •marinevaartuigen 2o. Zoo ja, wil de Minister mededeelen in welke fabrieken en op welk materiaal de be slaglegging heeft plaats gehad; en indien voor een deel reeds betaling van dit mate riaal geschiedde, hoe 'groot dit bedrag is? 3o. Wordt de vraag sub lo. bevestigend be antwoord, is de Minister dan bereid mede te deelen of de Regeering de beslaglegging als. rechtmatig erkent; en indien niet, welke po gingen zij heeft gedaan om de beslaglegging alsnog opgeheven te krijgen? Het nieuwe bestuur van Amsterdam. Naar de „Tel." meldt, kan reeds thans met vrij groote stelligheid worden geconstateerd, dat de sociaal-democraten niet "weder in het college van B. en W. zullen zitting nemen. Van Katholieke zijde is het reeds duidelijk gezegd, dat men in geen geval op de bestraf fing der 8 Juni-stakers wensebt terug te ko men en ook bij andere burgerlijke partijen wil men daarvan niets weten. De redenen, die de sociaal-democratische wethouders ©enigen tijd geleden' noopten hun ontslag in te dienen, blijven dus volledig bestaan, waar door een evenlueele terugkeer in het college op dit oogenblik al héél onwaarschijnlijk is. Van Christelijke zijde wordt dit dan ook in gezien en men acht een terugkeer der soc.- dern. wethouders daar zoo onmogelijk, dat men1 zelfs ©en.uitnoodiging aan de socialis ten, om deel te nemen aan het dagelijksoh bestuur, geheel overbodig en onnoodig acht en pogingen ih het werik stelt om te geraken tot een burgerlijk bloc. Het streven zit voor om het aantal wethou ders niet op 'zes, doch op vijf t'erug te bren gen, men meent hiertoe te kunnen overgaan waar het Levensmiddelen'bedrijf aanzienlijk wordt ingekrompen' en het resteèrende deel van het departement van den heer De Mi randa bij andere wethouders zal kunnen worden ondergebracht. Alsdan zou bet toekomstig college van B. en W. er aldus uitzien: wethouder van Pu blieke Werken en Volkshuisvesting: de heer De Vlugt (R.-K.)OnderwijsWierdels (R.-K.)Gemeentebedrijven en Financiën: Ter Haar (C.-H.); Openbare Gezondheid: Abrahams (V.-D.); voor-Arbeids- en Ambte naarszaken komt dan een Vrijheidsbonder in aanmerking, vermoedelijk dr. Vos, daar men voor den persoon van den heer Walrave Boissevain weinig blijkt te gevoelen. Indien bet zich voltrekt, zooals bet zich .thans laat aanzien, meent de „Telegraaf", komen de sociaal-democraten in de zeer be nijdenswaardige positie van oppositie en frooter dienst is faun moeilijk te bewijzen. ij "Romen weer in het volle roode licht te staan; zijn de critiek der communisten kwijt en missen elke verantwoordelijkheid. Is een dankbaarder rol voor hen denkbaar? Voor de Weenseho meisjes. Het Weensohe bureau van het Algemeen Nederiandsche Comité voor Oostenrijk (Anco), onder leiding van mevr. De Bordes, heeft verleden jaar voor meisjes, die niet naar Holland kunnen gaan en toch een ver blijf buiten en een goede verpleging drin gend noodig hebben, op l1/» uur sporen van Weenen, te Neu-Lengbach een oud kasteel gehuurd', waar telkens 160 meisjes gedurende 8 weken kunnen verpleegd worden. De ver zorging is eenvoudig, maar zoo goed als de omstandigheden het toelaten. Alleen de melk- voorziening is treurig en geheel onvoldoen de: slechts 10 liter per dag voor de geheele bevolking. Het Comité, dat van giften en gaven be staat, heeft geen geld om een paar koeien aan te schaffen. Deze moeten, gelijk de le vensmiddelen, uit het moederland komen. Daarom hebben de heer J. Ph. Kuipers, Weerdstraat 38, Meppel, en de heer W. Franck, beiden lid van Anoo in Nederland, op zich genomen, gelden in te zamelen om twee flinke Hollandsohe melkkoeien als „Liebesgabe" naar Neu-Lengbach te zenden. Zij doen een beroep op het medegevoel en de weldadigheid der Hollanders, en hopen,' dat milde bijdragen zullen toevloeien. Er is on geveer ƒ1600 noodig. o Ingezonden mededeeiing. Reistasschen Waschmanden Rieten stoelen Fletsstoeltjes Fietsmandjes Mattenkloppers, 36 ot. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 10 Mei. Nadat het nieuwe lid, de heer Byleveld, beëedigd is, en den heer Van Beresteijn ver lof is verleend voor eene interpellatie over den mailtrein in Zeeland, komt aan de orde het wetsontwerp tot regeling van de grond belasting. In grove trekken geschetst, komt de her ziening hierop neer, dat de belasting niet meer zal worden geheven van de belastbare opbrengst, maar van de verkoopwaarde. De belastingplichtigen zullen, dit jaar voor den eersten keer, hun aanslag zelf moeten aan geven, welke aangiftegrondslag van heffing blijft tot 31 December 1936, dus gedurende vijftien jaren. Alsdan wordt de eigen aangifte vervangen door een ambtelijke taxatie. Na tuurlijk zal de Staat de eigen aangifte con troleeren en eventueel navorderen! De heer Van Rappard, eerste spreker, heeft aan stonds een motie voorgesteld, die, wordt zij aangenomen, uitstel van behandeling tenge volge zal hebben, omdat het ontwerp dan totaal dient te worden ömgewerkt. Hij wil de eigen aangifte voorgoed behouden, zonder vervanging, na zooveel jaren, door een amb telijke taxatie, en met vernieuwing der aan gifte om een zeker aantal jaren. De heeren Ouden De Wijkerslooth legden den nadruk erop, dat deze herziening geen rekening houdt met de draagkracht der belastingplichtigen en nog andere afgevaar digden kwamen met bezwaren. In de avondvergadering de interpellatie- Rutgers over de uitvoering der 1. o.-wet. De heer R u t g e r s heeft zeer zakelijk een groot aantal punten behandeld, die de uitvoering der Lager Onderwijs-wet betref fen. Zijn bespreking eindigde met het stellen van niet minder dan.19 vragen, die groo- tendeel'S van technischen aard- waren. De vragen betroffen: lo. De Koninklijke Besluiten ter uitvoe ring der wet tot stand gekomen; 2o. De verdere uitvoering der wet, voor zoover 's Ministers departement daarbij be trokken is; 3o. De onderwijsinspectie; 4o. De bemoeiingen der gemeentebesturen bij de uitvoering dezer wet. De opmerkingen, die van het meeste alge meen-belang zijn, volgen hier. Zoo bepleit de afgevaardigde de wenschelijkfaeid, dat den schoolopzieners gewezen wordt op faun vaak ergerlijke machtsaanmatiging bij hun bezoek aan de scholen; De zware financiëele eischen, die de wet stelt, brengen menig gemeentebestuur in moeilijkheden, waaraan niet steeds op even harmonieuze wijze wordt uiting gegeven. De Minister antwoordde, dat over 't al gemeen de Inspectie goed werkt. De vraag betreffende de tegemoetkoming aan gemeen ten, zal de Min. aan zijn ambtgenoot van finantiën overleggen. 'Verschillende heeren achten een „Interpel latie" van dezen omvang niet wenschelijk. Het ware dan beter geweest schriftelijke vragen' tot de regeering te richten. Van de vele geuite wenschen vermelden wij tenslotte alleen een motie van den heer VandeLaarom het Rijk de helft der onderwijskosten van de gemeen/ten te laten dragen, welke motie echter later zal worden behandeld. Vergadering van Woensdag. Do heer Van Beresteyn krijgt verlof voor zijn Interpellatie. Daarna wordt voort gegaan met het ontwerp-grondbelasting. De heer Van de Laar (O. S. P.) keurt het ontwerp af, omdat dit drukt op inkomen en kapitaal speciaal van kleine grondeige naren. Slechts een deel der bevolking zal dezen zwaren last te dragen hebben. De heer Van Ravesteyn (comm.) wenscht een grondbelasting, die zou leiden tot geleidelijke onteigening. Daartegen ver zetten zich de kapitalistische belangen. Het ontwerp is z. i. een schijnbare heffing op den grond. Spr. meent, dat de belasting niet drukt op de oorlogswinst der groote bezitters, doch slechts op kleine eigenaren, en zal tegen het ■ontwerp stemmen. De heer De oke rs (r.-ik.) zal voorstem men, al vindt hij het ontwerp niet fraai. Spr. beveelt sommige amendementen aan. De motie-Van Rappard grijpt z. 1. te diep ln het ontwerp In. Spr. raadt aan amende menten in'te dienen. De heer Bakker (c.-h.) betoogt, dat deze belasting vooral zal drukken op het schijn- bèzlt, dat zwaar verhypothekeerd is. Ook spr. verwerpt de motie-Van Rappard, waarin liij een poging ziet om het ontwerp-Treub om hals te brengen. De ht>er T.reu b, die als minister het oor spronkelijke ontwerp heeft ingediend, ging principiëel mede, maar acht het ontwerp door de veranderingen van minister De Vries zóó -verslechterd, dat hij zal tegenstemmen, wanneer zijh amendementen, die het kwaad moeten ©limineeren, niet warden aangeno men. De heer O o 1 ij n heeft zich voorts voor het ontwerp verklaard. De sociaal-democraten behielden zich hun stem nog voor, ook al vanwege den ongelij- ken druk op den kleinen boerenstand, zooals bij monde van den heer J. ter Laan werd verklaard. De rede van den Minister wordt Donder dag voortgezet. BUITENLAND. ENGELAND. De kosten van het leven. Men verwacht, dat de nieuwe statistiek van het ministerie van arbeid een nieuwe daling van de kosten van het leven met acht percent zal geven in vergelijking met de kosten van een maand geleden. Die kosten bedroegen toen 163 pet. boven de kosten in Juli 1914. In December jü. bedroegen zij 169 pet. De mijnwerkersstaking. Dinsdag was het de 42ste dag van de ste king in de kolenmijnen. De Daily News be rekende toen de verliezen als volgt: aan mijn- weikensloonen f 20 millioen; aan verlies voor de schatkist 18 millioen; aan niet geprodu ceerde kolen f 35 millioen. Waarbij dan nog elke week een verlies van f 10 millioen komt ten gevolge van gedwongen werkloosheid of vea-korfciiiig van werktijd van andere indus trieën. De crisis is door de besmettingsleer, dié transportarbeiders en spoorwegbeambten op alle kolen van overzee, zelfs uit Wales aan gevoerd, gaan toepassen, buitengewoon ver scherpt. Een cycloon. •Zaterdagnacht heeft boven de noordweste lijke voorstad van Huil 'een cycloon gewoed, die door een soort zondvloed werd vooraf gegaan. Gaande- van het westen naar het noordoosten, heeft hij acht minuten geduurd en groote schade aangericht. Hij strekte zich uit over een breedte van honderd yards en blies alles, wat niet vastlag, vóór zich uit. Voetgangers moesten zich vastklemmen aan wat zij konden vinden om op de been te blij ven; velen werden tegen den grond geslagen. Dakranden werden afgerukt en als bladeren medegevoerd-. Jonge boomen bogen tot den grond door; oudere boomen en takken wer den eenvoudig doorgeknapt. Ruiten werden stufcgestooten; dé kamers met modder ge vuld. Ernstige persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. IERLAND. De onderhandelingen. Londen, 11 Mei. De Daily News verneemt uit regeeringskrimgen, dat Sinn-Fein niet volhardt bij zijn eiscfa betreffende een Ier- sdhe republiek. Het .is bereid de vertegen woordigers, die 'bij de aanstaande verkiezin gen gekozen' worden, over de toekomstige regeering te laten beslissen. FRANKRIJK. De „Temps" betoogt nog eens, dat het krankzinnig zou zijn, toe te laten, dat Duitschland zich voor nieuwe misdaden1 ge reed ging maken. Frankrijk zal deze dwaas heid niet begaan. Het is volstrekt niet op verplettering van Duitschland uit, evenmin op vergrooting van eigen grondgebied; het koestert geen. droomen van overheersdhing of militairen roem. Frankrijk is deze bedrie- gelijke goederen moede. Het vraagt slechts te leven in vrede; wat het bezit is het vol doende, ruimschoots. Maar wat het heeft, wil het behouden en zijn leVen is het beslo ten te verdedigen. Tegenover het imperialis tische Duitschland behoeft het andere waar borgen dan handteekeningen op perkament. Het heeft van die Duitsche handteekeningen reeds een vrij aardige collectie, goedkoop© autografen, waarvan ook anderen 'tal van stalen bezitten, die hun evenmin veel waard zijn. De eenige reëele waarborgen zijn ma- teriëele onderpanden. De staatslieden heb ben beraadslaagd en zij wenschen elkaar ge luk met de door hun gezamenlijke wijsheid behaalde resultaten. Wij' zullen, zegt de „Temp®", hun vreugd niet bederven door misschien ontijdige kritiek. Want het is mo gelijk, dat hun volgende actie iets anders la dan papier. Maar wat wij mogen en moeten verklaren is, dat de Franscfae openbare mee ning vrijwel eenstemmig As in den elscb, solieder realiteiten te willen en dat, alles wel overwogen, Frankrijk tusschen de vele ge varen, die het bedreigen, besloten is het hoofd te bieden aan het 'grootste, n.1. aan het herstel van de suprematie van Duitschland en dat het die onderpanden, die het hebben moet, onderpanden van veiligheid en vrede men lette op deze voorspelling dat het die op de een of andere wijze zal nemen. RUSLAND. De Dóbats verneemt uit Stockholm, dat de sowjet-bladem het ongelooflijk bericht ver spreiden, dat de bolsjewiki voornemens zou den zijn het papieren geld af te schaffen en door den zilveren roebel te vervangen. De volkscommissaris van financiën zou ver klaard hebben, dat de zilveren roebel vau het Huis Romanof de standaiardmunt wordt. Er zou drie maanden tijd worden gegeven voor het 'inwisselen1 van het thans in om loop 'Zijhde papieren geld en wel tegen den koers van 1 roebel Roimanof zilver 12 roe bel KerenSki (papier, groote coupure) 20 roebel Kerenski (papier, kleine coupure) 150 roebel sowjet. YEREENIGDE STATEN. De schalde® van het continent aan Engeland en Amerika. De Amerikaansche oorrespondent van de „Daily News" deelt met absolute zekerheid mee, dat het schrappen van de Europeesche schulden door Engeland en Amerika, zooals door Chamberlain Indertijd is voorgesteld, door de verantwoordelijke ministers vun Amerika als noodzakelijk wordt beschouwd. Deze overtuiging is niet het resultaat van de diplomatie, maar van de feiten, zooals die meegedeeld zijn door bankiers, fabrikanten, boeren, exporteurs en anderen, die een ont stellende Inkrimping van de marken vast stellen, zoodat Amerika een hoogen prijs be taalt voor zijn politieke en economische af zondering. ABESSINIE. De „Temps" verneemt uit Harrar, dat de regeering van Ethiopië dezer dagen officieel meegedeeld, heeft, dat Lidj Jassoe, de ver jaagde keizer, die zich verscholen hield in de buurt van Tigré, gevangen genomen is. Dit geschiedde door koning Goeska, doch de gewezen keizer moet de gevangene wor den van ras Taffari, den huidigen regeerder van het rijk. Ras Seyoeb, de koning van Tigré, die den huidigen regent niet genegen is en wiens zoon, die te Addis Abeba gevan gen gehouden wérd, onlangs bij een poging tot vluchten gedood is, heeft Lidj Jassoe aan Goeska ontrukt en moet verklaard hebben, dat hjj den gewezen keizer onder zijn voogdij en bescherming zal houden. Met het oog op dit verzet en uit vrees voor binnenlandsahe onlusten heeft ras Taffari een volledige mo bilisatie van zijn troepen gelast. In Palestina, Jaffa, 8 Mei. Er zijn drie Engelsche oor logschepen aangekomen. Driehonderd matro zen, die hier geland zijn, handhaven de orde.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5