ADVERTEERT HELDERSCHE COURANT HEI MEEST GELEZEN BEU TE HEIDER EN QMSTnn'-u IN DE Nederlandsche Vereenioing voor Radiotelegrafie. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. (De secretaris, de heer G. Blom, leest nu de notulen, welke worden goedgekeurd en brengt daarop het Jaarverslag uit. Wij no- toat vO), dat het aantal .leden van 101 tot 06 daald, dat er 10 donateurs zijn en TlV» u;;,Keesringen zijn gedaan, tót een gezamenlijk bedrag van 660,50. LEVENSTEMPO. WEERBERICHT Do Britsdhe hooge commissaris Leeft oen krijgsraad ingesteld. Te Naploos hceracht groote opwinding er zijn eeni aantal Joden gedood. De gevechten duren voort in de omstreken van Nalieabos en Essabrek. In die streek zouden ongeveer 360 menschen gedood en gewond zijn. Zelfmoord. Een te Washington ontvangen telegram i uit Guatemala meldt, dat de 18-jarige doch ter van president Estrada Cablera, die ver leden jaar afgezet en in den kerker gewor pen is, zelfmoord gepleegd heeft om de aan dacht te vestigen op bet lot van haar vader. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. De hoefijzer-correspondent van het „Hbl." schrijft over het ontwerp tot invoering van het militair strafrecht: Wanneer er nu niet wèèr een kink in den kabel komt maar in zoo'n ongelukshistorie moet men ook het laatste oogenblik op onge lukken rekenen dan zal waarachtig mis schien in deze week, nog vóór Pinksteren, althans de Tweede Kamer het ontwerp tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht ten minste in behandeling hebben genomen. Als dat zonder ongelukken afloopt, zal de Eerste Kamer die Wetboeken misschien in 1922 maar we houden ons hart vast bij de gedachte aan al wat er intusschen kan gebeu ren kunnen behandelen en maar 't is wellicht een te stoute gedachte aannemen. En als dan de Koningin maar there's many a slip between the cup and the lip haar sanctie geeft aan deze Invoeringswet, dan zullen het Wetboek van Militair Straf recht en de Wet op de Krijgstucht hout, hout! afkloppen! worden ingevoerd. Twintig jaar nadat ze door de Tweede Ka mer werden behandeld en aangenomen. En vier en dertig jaar nadat prof. mr. H. van der Hoeven, de ontwerper van dit stuk wetgeving, de Memorie van Toelichting erbij schreef l Expanislet De „Baagsche Post" heeft den, we zouden haast zeggen euvelen moed, om een pleidooi te houden voor expansie. Óp grond van de resultaten der pas gehouden volkstelling be cijfert het blad, dat Nederland', in 1945 tien millioen inwoners zal tellen en dat de droog making der Zuiderzee enz. niet voldoende zal zijn, om aan al die toekomstige landgenooten werk en .brood te verschaffen. Onze regeering moet dus gaan arbeiden aan de voorbereiding „van een grooter en krach tiger Nederland". Ónze vóórzaten hebben het verzuimd. „Hadden zij minder gekeken naar den rijkeni, gemakkelïjken buit, die overzee was te halen, zij' zouden denkelijk gebruik hebben gemaakt ,van de gelegenheid, die zich hun bood om Nederland uit te breidien niet alleen tót aan de Eems, maar tót aan de We- ser en Lippe, misschien wei tót aan de Elbe Maar we kunnen onze scha nog inhalen, volgens de „H.P.": „Aan onze Oostgrens lig gen ruime gewesten, waar Hollandsche boe ren en Hollandsdh kapitaal plaats en leef tocht kunnen scheppen -voor de millioenen Nederlanders, die staan te worden 'geboren. Zonder met geweld te nemen hetgeen ons niet toekomt en dus met geweld zoude moe ten worden vastgehouden, dat daar door min nelijke schikking de ruimte wordt gevonden, die wij noodig hebben, niet alleen om ons rijksgebied te vergrootenpiaar om onzen stam te handhaven". „Want wie bij de komende hergroepeering niet zelf naar buiten dringt, die zal worden verdrongen en als Nederland' niet poogt grooter te worden, zal het zoo goed als zeker kleiner worden gemaakt. Voor uit of eruit!" We geven deze 'beschouwing der „H.P." ronder commentaar, maar kunnen tóch niet nalaten op het gevaar van het hier gepredik te imperialisme te wijzen. Nederland met zijn ontzaglijk koloniaal ge bied, heeft toch nog gelegenheid tot. expan sie zijner volkskracht te over, zonder een tij delijk weerloozeu buurman te bestek, t? Nog heeft „Onze Zelfstandigheid c.on Itónmemacht aangeheven over de sohanie- tiike vevwaiirtoozing van Suriname, een ge bied dat vijfmaal zoo groot is als Nederland en dut, bh goede exploitatie, .ooft duizenden tolf duimden plaats zal 'bloden, Onze regeering stelt gehoole oepartemon- ten in om «liertel land- en tuinbouwers op de hoogte te helpen ten einde onze armzall- B9*0Q vierkante kilometers te beter lm ex- ptóTy' ümmgen. Ky iaat ons grondgebied rustig overstroo- roon uuvt buitenlandscilio fabrikaten, m onze tuinbouwproducten (aldoor mot en door ro- «eerlr igsvoorlióhting en hulp verbeterd) rus tig cp vreemde markten buitensluiten, zoo dat de Boskoopars geen raad met hun boo- raen weten en do Minister iedereen verzoekt, toch vooral die boomen te koopen. Do brave arbeiders roepen om tooogcr loon, de rogtwimg stelt allerlei gewichtige raden in, de aibeddersleiders houden geloerde rede voeringen, .andere leiders houden geleerde redevoeringen. De arbeiders zingen socialis tische liederen. De vromen zingen psalmen. De „groot-Nederlanders" zingen „Dietsohe liederen". De gewone menschen zingen het Wilhelmus, en intusschen bezit het Neder- laüdsche volk in Zuid-Amerifca 156.000 vier kante kilometers vruchtbaren grond, die zoo gloed als geheel braak leggen en waarvan veel nog nauwelijks .geëxploiteerd is. Het kli maat is .er gezond, en zelfs voor blanken niet geheel ongeschikt. Plaatselijke Keuze. Het katholieke dagblad „Het Huisgezin" is zeer beducht over de gevolgen van de invoe ring der Plaatselijke Keuze voor de katholie ke eenheid. Bij een referendum over P. K. zal er onder de katholieke kiezers verdeeld heid heerschen, en dit zal, vreest het blad, nawerking 'kunnen hebben op later volgends politieke verkiezingen. Ook de „Maasbode" meent, dat bij het drank referendum „de harmonie onder geloofsge- nooten op een hopelooze wijze verstoord zou worden" en moet daarom van de plaatselijke keuze niets hebben. ■O UIT DEN OMTREK. GEBOREN: Gerrit Ooroeüis, z.v. T. Post en van H. Oomelissen; Anneke ComeMafl d. v. O. Klein en van A. Snijders. ONDERTROUWD: Jan de Vries en Maat je Anna Boot; Nelis van der Pol en Maria Blom. GETROUWD: Jiohannes Hoogerwerf en Alida Anna Groet OVERLEDEN: Gerard Johan de Graaf oud 1 jaar. Anna-Paulowna. Maandagavond 9 Mei hield de vereeniglng „Helpt Elkaar' een vergadering in de zaal van den heer H. Khijnsberg. Na opening door den voorzitter, den Heer H. Visser, ontvangt de heer Metselaar van Schagen het woord, die een huishoudelijk praatje" zal houden, naar sprekers eigen uitdrukking over de aanhangige Ziekte wet, in verband met de particuliere zieken fondsen. Uit de overweging, dat bij ziekte, van den kostwinner de verdiensten ophielden ter wijl de uitgaven toenamen, was men hier en daar in Noord-Holland tót de stich ting van particuliere ziekenfondsen gekomen, die zich later tot een Provincialen Bond heb ben 'vereenigd. Wijlen de heer W. O. Visser van Nieuwe Niedorp was jarenlang voorzit ter van dien bond. Aan zijn ijver is het voor een groot deel te danken geweest, dat het aantal afdeelingen in die jaren van 14 tót 50 60 is aangegroeid. Later heeft onze Pro vinciale bond zioh met den Zuidhollandschen Bond vereenigd en thans is opgericht. „Het Verbond van Nederlandsche Ziekenfondsen", omvattende 10 Provinciale Bonden. Alle particuliere ziekenfondsen vormen dus nu tezamen één groote vereeniglng, waar door kien thans veel sterker staat tegenover de Regeering, die door invoering der Ziekte- wet-Talma, zij het dan ook zeer gewijzigd, aan de ziekenfondsen hun zelfbestuur wensebt te ontnemen. Hoe dat gewijzigde concept ziekte-wet er nu zal uitzien, weet nog nie mand voorloopig, maar de hoofdstrekking schijnt toch te zullen blijven, den arbeider te verzekeren tegen geldelijke verliezen bij ziekte. Er 'buiten valt dus ieder, die in loon dienst is. En dat getal bedraagt bij den Bond wel 30 Nu heeft Min. Aalberse aan ons Hoofdbe stuur zich wel niet bepaald tegen het voort bestaan der particuliere ziektekassen ver klaard, mits maar het Verbond van. Ned. Zie kenfondsen zich garant wil stellen, waarvoor de stichting eener reservekas vereisoht wordt. Model-statuten voor alle afdeelingen worden dan echter veredsaht, terwijl ook het Huish. Reglement niet met die statuten 'mag in strijd wezen. (Bij de ziektewet zullen alle arbeiders ver plicht verzekerd zijn, tegen 6 cent per gul den, waarvan de arbeiders zelf de helft, de werkgever de andere helft mo§t 'betalen, ter wijl bijl ziekte 70 van het loon zal .worden uitgekeerd. Een werkman met een weekloon van b.v. 20 gulden, zal dus 60 oents per week hebben te betalen, (evenals de werkgever) en dan bij ziekte 14 gulden van het loon uit gekeerd krijgen, terwijl de Minister de uit voering wenscht op te dragen aan de Raden van Arbeid. Waarom niet het volle loon? Uit. vrees voor simulatie. Maar de simulatie bliikt thans maar 3 te zijn. Het Verbond zal dan ook ijveren voor een uitkeering van het vol le -loon en voor het beliond van zelfbestuur, omdat onze ziekenkassen veel goedkooper kunnen werken dan het Rijk. Ook voor ande re verbeteringen zal geijverd worden door het Verbond; uitbreiding van het ledental is dus de plicht van allen, want hoe grooter het ledental, hoe meer de Regeering met onze wenscben rekening zal' houden. Nadat nog verschillende vragen werden be antwoord sloot de voorzitter de vergadering, metr dank aan den inleider en opende daarop- de Jaarvergadering. De .penningmeester, de heer O. Wuda, doet vervolgens rekening en verantwoording van tijm benoor. Hot blijkt dat dn 1020 op l Mei 621,81 In kas was en thans f 824.15. Een verschil alzoo van 97,16. De aftredende bestuursleden, de heerep H. Pennekamp, O. Wuis en A. de Boer worden herkozen en nemen hun benoeming aan. Aan hot reglement wordt de bepaling toe gevoegd', dat lodeni die, in Rijks- of Gemeen tedienst zijnde, als zoodanig bij ziekte het volle loon blijven genieten* geen uitkeering zuilen krijgen. Het bestuur zal aan don Bode verzoeken, om zich mét het aanwerven van nieuwe leden te belasten. De heer H. Visser, brengt als afgevaardig de, verslag uit van de Vergadering door den Provincialen Bond ot> .april teAlkmaar ge houden en ontvangt voor ejjn uitvoering re- Laas van bet daar behandelde, den dank van het Bestuur. Nadat bij de rondvraag nog een en' ander naar voren komt, deelt de Voorzitter mede, dat hij 'zijn functie wenscht neer te leggen. Zwichtend evenwel voor den drang der aan wezigen, verklaart hij ten slotte, op zijn be sluit terug te komen. Applaus. Hierna slui ting der vergadering, met dank voor de aan gename samenwerking. Breezand. Derde Jaarvergadering der muziekvereeni- ging „Ooncordia" in bet lokaal van den heer Jb. Borst. Het Bestuur verontschuldigt zich, diat door den spoed om deze vergadering te beleggen, verzuimd is, Donateurs tot deze bijeenkomst uit te noodigen. De notulen worden vervolgens door den .secretaris, de heer M. Broers gelezen en goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. Bogaards blijkt, dat er op het 'oogenblik een batig saldo is van 183,79Va. Veel zal echter nog betaald moeten worden, waardoor het saldo wel tot een minimum zal dalen. Het Bestuur, thans bestaande uit de hee- ren A. Raap, voorzitter, M. Broers, secreta ris, J. Bogaards, penn. en E. O. van Oor- s'hot-, commissaris, wordt in zijn geheel her- '-o?en en aanvaardt deze herbenoeming. Bij le rondvraag komt nog een en ander naar vo- Ingezonden mededeellng. Alle snelheid kost 'kracht De eeuw van de stoommachine, den motor, die vliegkunst heeft dit aanschouwelijk voorgesteld. Ook levens snelheid kost levenskracht Door alle leden der maatschappij wordt dit met den dag meer gevoeld. Deze levenssmelheid maakt den mensch vroeg oud, vaak te vroeg om yog eenigen tijd rustig te bunnen genieten. Om dus de verhoogde snelheid met de. be schikbare kracht in evenwicht te houden, mloet deze worden aangevuld in een mate, die met de snelheid evenredig is. Dat is nu mogelijk door hét gebruik van Sanatogen, de bron van levenskracht En waarom? Omdat Sanatogen aan het organisme het cellenbouwende eiwit en aan het zenuwstel sel zijn voedsel phosphor verschaft Talrijke onderzoekingen bewezen deze eigenschappen van Sanatogen. On het Internationale Medi sche Congres in 1907 werd aangetoond, dat de eiwitopname van het lichaam door het ge bruik van Sanatogen m'et 48 pOt en de phosphoropname met 68 pCt. vermeerderde. Sanatogen is in verpakkingen van t, tot 9.— verkrijgbaar. ren, tot eindelijk sluiting volgt omstreeks balf twaalf. Breezand. Dinsdagavond 10 Mei was een spoedeisehende vergadering belegd van de Melkleveranciers- vereeniging „Gelykheid en Eendracht zij ons Streven", in het lokaal van den heer W. Kreüger. De voorzitter, de heer A. Buij, opent de vergadering met de verklaring: heeren, het is weer een leelyke zaak, die we van avond uit te visschen hebben. Zooals we allemaal weten, was in de vergadering van 18 Maart besloten, dat de melkrijder D. Blaanboer voor 80 cent per 100 liter zou rijden. Ook waB er bepaald, dat met 1 Mei zoonoodig 2 maal daags melk zon geleverd worden. De melk rijder zelf vond dat goed en ziedaar, opeens hooren we nu, 't is niet loonend en dat twee maal ryden daar heb ik niet van terug en veel vieren en vijven meer. Het is een leelyk geval; met die 20 konden zoo mooi alle onkosten gedekt worden. En had Blaauboer nu eerst het bestuur maar eens geraadpleegd I Maar neen, één, twee, drie worden we maar voor een keuze gesteld 1 Ik kan me dat van een man als Blaaüboer heelemaal niet be grijpen, want hij is altijd zoo geschikt moge lijk 1 Er zal dan ook wel weer stoepelarij en gepraat van buitenom en zoo wat, achter- zitten. Enfin, 't is voor ons een heel leelyk iets, maar laten we hopen, de zaak van avond zoo goed en zoo kwaad als het kan slechten. De notulen werden vervolgens gelezen en goedgekeurd en daarop kry'gt de melkrijder de heer D. Blaauboer het woord: Wat het laten staan van bussen betreft, zonder de betrokkenen te waarschuwen, daar is niets van aan. Hij geeft toe, dat twee per sonen bij ongeluk niet gewaarschuwd zyn en legt uit, hoe dat komt. Yoor het overige be klaagt hy zich over wantrouwen van som mige leden omtrent zijn beheer. En maar al tijd ondervindt hij»haat en nijd; en dat ver dient hij niet. Hy heeft altyd zyn best ge daan in het belang der ^ereeniging. Het bestuur beaamt dit ten volle en geeft toe, dat het op 't oogenblik voor den melk rijder niet bepaald zoo gunstig is. Het had vast gedacht, dat er om dezen tyd meer melk zou wezen, maar in ieder geval kan een melkvermeerdering niet uitblijven en dan kan de melkrijder er weer best mee nit. Uit de levendige discussie die nu verder volgt bly'kt, dat iemand die geen «lid van de vereeniging kan worden omdat hij voor een vol jaar moet jevereh op contract, zijn melk met den wagen meegeeft, waardoor de ver eeniging de 20 moet missen, terwy'1 die leverancier meer krijgt voor zyn melk dan de vereenigingsleden zelf. Een ander w 1 lid, als wij het goed begrepen hebben - levert tot de laatste 2 kan aan de centrale en krijgt, omdat hy ze. zelf brengt, 15 cent, wat natuuriyk de afgunst van de anderen moet opwekken, of levert ze aan het Vlieg kamp en zou dan Zondags liefst willen, als wanneer het Vliegkamp ze niet noodig heeft, dat dan de melkrijder ze maar weer mee zou nemen. Een derde weer, die het reoht heeft oen «oker quantum aan den Heldor te leve ren, maar dat niet hooft, laat door zijn zoon, die niet aangesloten is, zyn bussen vullen enz. enz, Al die dingen bezorgen zoo wel aan den melkryder als aan hot Bestuur een heeleboel onaangenaamheden en werken zeer ten nadeelo der organisatie. De penningmeester betnlgt zyn leedwezen er over, dat de hoer Blaauwboer niet meer op de overeengekomen voorwaarde wenBoht te ryden. Zeker, op 't oogenblik ls het voor hem niet zoo schitterend, doordat het brengen naar de fabriek er thans by ls. Ging alles naar den Helder, dan was dit voor hem natuuriyk heel wat voordeeliger. Maar, ook voor de leveran ciers ls het afwisselend Zomer en Winter. Hy moet dus het gemiddelde rekenen. Dit wil ik de leden nog wel in .herinnering brengen, er is nog een schuld van omstreeks 300 gulden en 't was zoo prachtig, dat voortaan alle onkosten uit die 20 p(Ct. bestreden konden worden. Moet echter aan den melkryder weer 1 cent per L. worden betaald, dan zal voortaan meer extra heffing noodig zyn. De heer Blaauwboer zegt, dat het hem spyt, wat de penningmeester daar heeft meegedeeld. Een tekort is jammer, maar moet de melk ryder dat nu betalen? Hy legt daarna in den breede uit, dat het hem onder den tegenwoor- digen toestand bepaald onmogelyk is, om voor 80 «ent per 100 L. te ryden. Na langdurig gesprek over het al of niet aannemen van leden, brengt het Bestuur ten slotte de vraag in stemmingMag de melk mee, ook van niet aangeslotenen Uitslag 27 stemmen tegen, 1 stern vóór Daar dit besluit tot nadeel zou worden van den melkryder, doet het Bestuur thans de vraag: Wat wil dan nu de melkryder hebben als vracht? Het antwoord luidt: l cent per L. BestuurVoor 1 cent dus een vol jaar ryden Melkryder: Ja, voor 1 cent het heele jaar door I Om nu op andere wyze in de onkosten te voorzien wordt verder het besluit genomen, dat 1 dubbeltje per 100 L. geheven zal worden De nieuwe regeling gaat aanstaanden Zondag in werking, dus gedurende deze week mag de melk van de losse leveranciers nog mw. B\j de rondvraag komen nog enkele ilirnren ter sprake en dan wordt de vergadering met een betuiging van tevredenheid, dat alles toch weer in het reine gekomen is, om kwart voor 1 gesloten. LUCHTVAART. ParijsLonden. Londen, 11 Mei. Een Britedh amphible- vliegtuig is heden in twee uur van de Seine naar de Theems gevlogen; het landde hij Lam- beth Bridge in het hartje van Londen. In het vliegtuig 'bevonden zich Sir Frederiok Syfces, controleur-generaal der burgerlijke luchtvaart, en de heer Cynao, onderstaats secretaris voor de aviatiek in Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. Gevolgen van den woningnood. De gemeentepolitie te Doetinctoem heeft proces-verbaal opgemaakt wegens huisvre debreuk tegen een oud-luitenant ter zee, die met zijn familie een groot pand 'bewoonde, dat echter door den woningnood in een bo ven- eni benedenwoning werd omgebouwd. De eigenaar wenscht het benedenhuis te be trekken, zeer tegen den zin der oorspronke lijke bewoners, die met het bovenhuis geen genoegen' namen, maar door huurcommissie en kantongerecht in het ongelijk werden ge steld. Nadat die woning ontruimd was, tracht te de huurder weer in het bezit van de sleu tels te bomen, doch tóen deze geweigerd wer den, heeft hij zich toegang verschaft door eenvoudig een gat in het plafond te zagen. Hij verklaarde tot deze daad te zijn over gegaan, om een hoogere rechterlijke uit spraak in deze huurquaestie te verkrijgen. Smokkelvaria. Men schrijft aan de „Maasbode": Het aantal Duitschers, dat nog steeds naar Kerkrade komt, om er langs de 'grens voor namelijk koffie en sigaretten te koopen, om die in het Ryn- en Ruhrgehied weer aan den man te brengen tegen fancy-fair prijzen, is en blijft zeer groot. De z.g. groene politie hield op het station Herzogenrath een razzia onder de smokkelaarsters en smokkelaars. Het was een groot aantal menschen, die ont- ast werden van allerlei zaken. Karrenvrach ten koffie, sigaren, sigaretten werden in be slag genomen. Een vrouw met een „zuigeling" op den arm, warm diebtgestopt, stapte in den trein. Het vrouwtje zorgde, dat het kindje behoor- Jjk van de flesch kon drinken. Een groene politieman kreeg achterdocht; hij ontrukte de vrouw het „kind", draaide, tot groote ver ontwaardiging van het publiek, den „zuige ling" in het rond en smakte hem op den grond. De zuigeling was een pop; uit de „wonden" vielen koffieboonen. Nauwelijks was de trein in de richting Crefeld vertrokken, of hij stond midden in het veldstil. Een dozijn grensbeambten sprong op den tredn. En niettegenstaande de scherpe oontróle in Herzogenrath werd een goede vangst gedaan. Tal van vrouwen droe gen corsetten, speciaal ingericht voor het vervoer van sigaretten. Met een vllgmachlne achterhaald. Te Kopenhagen aldus medidt de „Ti mes" trad een Duitschers, die zich Stürmer noemde, het kantoor van de bank- fixma Baring Co. binnen en wilde een nriljioen Oostenrijksohe kronen koopen en dez betalen met ee ncheque op de Mittel- deutsche Bank te Berlijn. Toen de firma aar zelde verzocht Stürmer haar naar de Mittel- deutsche bank te telegrafeeren. De firma deed zulks, en ér kwam telegrafisch ant woord terug, dat het met de cheque in orde was, waarop de transactie tot stand kwam. Vervolgens ging Stürmer naar den bankier Bergenbolz, die 'behalve naar het door zijn cliënt opgegeven adres, ook aan een zaken vriend te Berlijn om inlichtingen seinde. De laatste adviseerde de cheque niet aan te ne men. Stürmed had intusschen aan den bank- kier medegedeeld, dat hij ook zaken had ge daan met de firma Baring, en de heor Ber- genholz haastte zich deze firma te waarschu wen. De politie word eveneens gewaar schuwd, doch Stürmer «n zijn medeplichtige hadden roods don ochtendtrein naar ltorllju genomen. Twoo leder dor firma Baring hurden daarop eeai vliegmachine, en kwa men net aan de liavon Gjedeor aan, toen de •toompont mot den trein op eunlgon afstand van de kuist was. ZIJ vlogen derhalve tót Wamemünde, doch telefoneerde eerst naar de Duitsaho politie. Dezo was bij do landing van de stóomipomt modo tegenwoordig en te W'arnemü'mcLo aresteorde do Duitschers. De zakkon van de hoeren werdon nagezocht, on het bleek, dat zij de kronen nog bij zich had den. Do bankiers kregen hun geld terug, en de oplichters zijn ter beschikking van de ju stitie gesteld. Natuurlijke en gekweekte paarels. In de bladen is in den laatsten tyd veel te doen geweest over de vraag, of er werkelijk verschil is tusschen echte natuurlijke en, ge kweekte parelen. De laatste warden, zooals men weet, verkregen doordat men onder de lever van een pareloester een stukje paarl- moergruis brengt en zich daarop de te kwee ken parel in laagjes laat afzetten, op dezelfde wyze als ook dë natuurlyke parels ontstaan. Dit procédé is nu zooveel verbeterd, dat er te Londen gekweekte parelen zyn aangebo den, die op het oog niet het minste verschil met echte vertoonen. Men is daarom begon nen de echte en de gekweekte parels met X-stralen te onderzoeken. Bij wyze van con- tröle onderwierp men tegelyk een aantal nagemaakte parelen aan den toets. De eerste proeven hebben, volgens de „Daily Mail", geleérd, dat nagemaakte parelen onder X- stralen ondoorschynend zyn. Daarentegen vertoonen de natuurlyke en de gekweekte parelen precies dezelfde dichtheid. De des kundigen zetten de proeven voort, roaar als de voorloopige uitkomsten bevestigd worden en er ook verder geen onderscheid gevonden wordt, voorspelt het blad, dat er alle kans is op een depreciatie van de waarde en de po pulariteit van de echte kleinoodiën. De lom merdhouders beginnen al ongerust te worden ten aanzien van de tegenwoordige markt waarde van parelen, waarop zij geld hebben voorgeschoten, en de juweliers in het West End en in Hatton Garden werden Zaterdag belegerd door mannen en vrmnven die hUn echte parelen var ie l>v d Wivin '<v>n of rr de w ar-te van w 1'en vten De „Daily Mail" verneemt, dat een groote juweliersfirma in het onzekere is aangaande sommige parelen, die zij onlangs als onder pand heeft aangenomen, en waarvan niet uit te maken zou zyry oi zij soms tot de g kweekte soort behooren. Een merkwaardig geheugen. De correspondent van „Daily Chronlcle" te Huddersfield seint aan zijn blad, dat hij een man ontdekt heeft men een ongewoon sterk geheugeD. Het ia de heer John Hol- rojJ een bouwvakarbeider te BirchencMffe Huddersfield. Hy heeft een systeem voor het onthouden uitgedacht, dat berust op denkbeelden-associatie. Holroyd heeft 81006 dingen in zijn hersenmagazijn opgeborgen. Hy kan de namen zeggen van al de voetbal lers van de Northern Union en van de over winnaars van alle wedstrijden sinds 1860. Als hy eenmaal een verjaardagdatum hoort, vergeet hij dien nooit weer; meer dan eens kent hy de verjaardagen van kinderen be ter dan de ouders. Zijn kalenderkennis ls ver bluffend. Hij kan de begindata van elk Paasohfeest noemen en elk Pinksteren sinds het jaar één n. Chr. Korten tijd geleden vroeg men hem, hoe veel seconden waren verloopen, sinds het be gin van den oorlog. Na eenig nadenken ant woordde hij: tot op Dinsdagavond 8 uur 5 verliepen er 212.875.000 seconden. Holroyd heeft al menige aanbieding ge- krygen voor optreden in Music-halla in Ame rika, maar die algewezen. Voorbeelden van zulke sterke geheugens zijn er meer Een aantal vindt men vermeld in het voor ©enige jaren verschenen boekje „Het Geheugen". X-stralen. De oorzaak en de voorkoming van de ge varen van X-stralen zullen onderzocht wor den door een commissie van .geneeskundigen en radiologen. Een Londehsch natuurkundige heeft on langs ontdekt, dat sommige van de stralen door een duim (21/, c.M.) lood heengaan, of schoon het totdusver voldoende geacht werd, de X-straalbuis op te sluiten ln een kist, die met lood1 van ongeveer en derde duim dik gevoerd was. Ook is ontdekt, dat de eigenschap van de stralen om de lucht in het vertrek, waar met X-stralen gewerkt wordt, te ioniseeren of te schelden in geëlectrifieeide deeltjes een van de ernstigste oorzaken van X-straal-aand< ning ls. Do ionlsatie verwerkt ozon en el» trisch-actieve zuur- en stikstof, welke de •rood© bloedlichaampjes blijken te vernieti gen en gaandeweg bloedarmoede met nood lottige gevolge veroorzaken. Het middel ertegen is eenvoudig het aanbrengen van een krachtigen electrischen waaier fit alle X-straalvertrekken, die dezo gassen even snel als zij geproduceerd worden, onschadelijk maakt en men hoopt door zulke „exhaust fans" het tegenwoordige gevaar grootèndeels terzijde te stellen. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum van de ter post bezorging. Tydstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. Per zeepost via Amscerdam Rotterdam1) Per Eng. mail Z viaMarseille 13 en 27 Mei 13 en 20 Mei eiken Woensd. Donderd.*) 6.30 's av. 6.30 's av. 11.30 's m. 11.30 Naar Ned. West-lndië. Per mail Eiken Dinsdag 11.30 's m. Naar Hr. Ms. Zeeland te Aarhuus12, 13 en 14 Mei, 11.30 's m te Kopenhagen: 19, 20, 21 Mei, 11.30 'sa., 21 Mei 6.30'sav., 23, 24 en 25 Mei 11.30'sm. Geen correspondentie voor Sumatra's West- kust en Ben koelen. Geen correspondentie voor Atjoh en on- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palem- bang, Rlouw, Banka, Bllllton en de woster- afdeollng van Borneo. Uitsluitend brieven, briefkaarten on aan- gotoekondo stukkon, van hot Kon. Ned. Meteorologisch Instituut; draadloos verzonden doori Vonsegat op 12 MEI 1021. (Ontvangen door de Opleidingsschool voor Radiotelegrafie, Zuidstraat 61,; Berloht van 12.30 uur n.m. Verwachting tot Vrydagavond: zwakke tot matige, bodteiyke, later veran- derlyke wind Toenemende bewolking, waar- schynlyk regen met kans op onweer. Koeler over dag.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6