NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse Hotel „DEN BURG". Jb. HARJER Zn., No. 5403 DONDERDAG 19 MEI 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. Korfanty aan de lntergeall. commissie, FEUILLETON. IERLAND. Ingezonden mededeellng. Uitstekende dlner-gelegenheld voor Ingezetenen en badgasten. Maakt gebruik van onze extra Zondags-diners, tusschen 5 en 7 uur, f 1.50 per persoon Aparte tafels. tegen zulk een argwaan gevrijwaard zou Spoorwegongeluk. DUITSCHLAND. Dultsehlnad's verplichtingen. Steenen ln plaats van brood. Spoorwegdiefstallen. „Niet® dan algemeen® dingen," zeide hij Ingezonden modedeeflag. De Heldereche Meubeltransport en Sleepondernemlng van SPOORSTRAAT 48 Tel. Intero. 46, is hst goedkoopste adres voor ver huizingen binnen, zeewei als bulten de stad, door vlugge bediening, prima materieel en uiterst lage prijs. Gaat U verhuizen Neemt de proef. De verkiezingen. VEREENMKDE STATEN, Ingezonden mededeeiing. Voorkomt onsteking. Huidkwalen els uitslag, eoswna, kloven, pulsten enz. breiden kLch vaak uit «Ia gevolg van ontsteking. Voorkomt dit doe» de «lek ken te wassdhen en drogen, en daarna ros- terZalf aan te wenden, d<* de ontsteking tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid volkomen blank maakt. Prijs l.Ttf doos, alom verkrijgbaar. Wordt vervolgd. ftj ■1 COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldereche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; ld. p.mall en overige landen f4,20. Zondagsblad reep. f 0.57», f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1 60 Losse nummers der Courant 4 ct„ fr. p, p, 8 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Post-Glrorekeniag No. 16066, ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard). Inge*, meded. (kolombr. als redae. tekst) 60 et. Kleine adv, (gevr., te koop, te huur) r. 1—4 reg. 50 et., elke regel meer 10 ct. bil voorultb.(adres: Bur, v.d. bl. en met br. onder ao. 10et. p. adv. extra). Bew.-ao. 4 ot. Alle prijzen tijd, verh. met 10» papierduurtstossl. OPPER-SILEZIë. De „Times" ontkent, dat Lord d'Abernon, de Engelsche gezant te Beihjn, aan Duitsch- land toezegging heeft gedaan, dat het Opper- Silezië zou krijgen, indien het het ultimatum aannam. ■Lord d'Abernon heeft tegenover de Duit sche regeering laten uitkomen, dat zij, na aanvaarding van het ultimatum, een goed be gin diende te maken door de voorwaarden onverwijld uit te voeren. Lloyd George's onbewimpelde verklaring schijnt onder de Poolsche opstandelingen en hun leiders ontsteltenis veroorzaakt te heb ben. De correspondent van de „Daily Tele- graph" heeft er met Korfanty over gespro ken. Deze zeide: „Ik zal niet trachten en mij te verzetten tegen de beslissing, die ie ge allieerden over Opper-Silezië mochten ne men. Ik heb nog altijd vertrouwen in hun rechtvaardigheid, maar als mijn vertrouwen misplaatst mocht blijken, zal ik van mijn'post aftreden, mijn koffer pakken en naar huis gaan". De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt: De rede van Lloyd George heeft hier een electrificeerende uit werking gehad en ongetwijfeld den juist en toon getroffen, als wij werkelijk wenschen, dat Duitschland zich afdoende ontwapent. De „Times" zegt, dat het nog niet bekend is, of Italië en Amerika deel zullen willen nemen aan de conferentie te Boulogne over Opper-Silezië. De berichten uit Opper-Silezië zijn uiterst schaarsch. De Polen zijn uit Goglin verdre ven. Daarop hebben zij Zondag talrijke hef tige aanvallen tegen de stad ondernomen. Maandag hebben de Italianen Nioolai verla ten. De stad werd daarop door de opstande lingen bezet. Het aantal vluchtelingen, dat uit de door de Polen bezette streken in de andere steden komt, wordt steeds grooter. Te Gleiwitz zijn er nog 200 aangekomen. De bevolking van het bezette gebied moet erg opgewonden zijn. Het spoorwegverkeer in Opper-Silezië is nog niet hersteld. Het Engelsche standpunt. Reuter meldt, dat de houding van de Brit- sche regeering ten aanzien van den opstand in Opper-Silezië is vastbesloten te blijven staan op fair play zoowel tegenover Polen als Duitschland en dat zij zich daarbij stelt op den grondslag van bet verdrag van Ver- sailles, dat beide partijen bindt. Brittannië is voornemens zijn verbintenissen loyaal na te komen, doch kan geen enkele poging ge- doogen, om vooruit te loopen op een beslis sing van den Oppersten Raad, door hem voor een voldongen feit te plaatsen. De houding van Brittannië ten aanzien van de verdeeling van Opper-Silezië is die van volledige onpar tijdigheid. De houding van de Duitsche regee ring wordt als volkomen correct beschouwd, de nalatigheid der Polen om hun grenzen te sluiten bij het begin van den opstand als zeer onbevredigend. (Zie verder 2e Blad). Het Poolsche uitvoerend comité, aan welks hoofd Korfanty staat, heeft tot de lntergeall. commissie te Oppeln een telegram gericht van den volgenden Inhoud: Opper-Silezië ls gedurende 12 dagen ln rtand geweest. Het Poolsche volk heeft mer den wensch gekoesterd door geweld te triomfeeren,, maar het heeft zijn leven voor zijn heilige rechten, gegeven, wij geven toe, dat ln de hartstocht van den opstand niet altijd met bezonnenheid 1% gehandeld, doch onze geestdriftige strijdmacht is thans be reid terug te trekken over een afstand, groot genoeg om de vijandelijkheden met de Duit- door IS ABEL OSTRANDER. (Nadruk verboden). o schers onverwijld te doen ophouden, mits het te ontruimen gebied door de Duitschers wordt bezet. Wij zullen geen duimbreed gronds aan Duitschland afstaan, doch alleen aan de intergeall. commissie. Wij verzoeken daarom, dat het te ontruimen gebied door de geallieerden bezet wordt, zoodat de Poolsche bevolking niet onder de vergeldingsmaatre gelen heeft te lijden, zooals deze reeds zijn voorgekomen. ENGELAND. Het conflict ln de mijnindustrie. De besprekingen tot oplossing van het con flict in de steenkoolindustrie nemen een gun stige wending. Men beschouwt den toestand thans als hoopgevend. Het ontvoerend comité van de transport arbeidersfederatie heeft een bespreking ge wijd aan het vraagstuk van den invoer van steenkool uit het buitenland. Meer dan honderd transportarbeiders en dertig spoorwegarbeiders zijn ontslagen om dat zij geweigerd hebben ingevoerde steen kool te vervoeren. Deze ontslagverleendngen veroorzaakten een gespannen toestand. Niet-ofLoiëele besprekingen, die aan het einde van de vorige week te Londen werden gevoerd tusschen bemiddelaars, hebben het geloof versterkt, dat de mijnwerkers en eige naars spoedig weer samen aan de conferentie tafel zullen plaats nemen. Alvorens echter een conferentie kan plaats hebben, moet een grondslag voor discussie worden gevormd. In dit verband komen er hoopgevende teeke nen uit alle deelen des lands, dat de eisch tot het instellen, van een nationalen winstpot, welke totnogtoe een hinderpaal voor den vrede is gebleken, niet onmogelijk zal wor den prijsgegeven. Verscheidene mijnwerkers leiders hebben daarop in het openbaar ge zinspeeld. De conferentie van transportarbeiders en spoorweglieden, welke deze week gehouden worden, zal naar men gelooft, eveneens een gunstigen invloed oefenen op den loop van zaken. De mljnwerkersstaking. Londen, 18 Mei. Er is groote belangstel ling gewekt door een brief van Lord London- derry aan zijn mede-eigenaars in steenkool mijnen in Durham en Northumberland. Hij stelt daar in voor de steenkoolbedrljven in Engeland samen te smelten, om het bedrijf economischer te maken. Het mijnbedrijf zou dan volgens districten georganiseerd worden. Londonderpr gelooft, dat de kolenprijs dan aanmerkelijk verlaagd zou kunnen worden, zonder groote loonsvermindering. De kosten van het leven. Het percentage van de kosten van het leven was volgens de „Labour Gazette" op 30 April 128 pet. boven 1914 of 5 pet. lager dan op 31 Maart. Er hebben ln het begin der week nieuwe gewelddaden plaats gehad. Op het einde van de vorige week waren er reeds 36 slachtof fers geteld, een getal hooger dan ooit te voren. Gisteren werd een bom naar een militaire auto te Dublin geworpen. De soldaten ant woordden met geweervuur. Vier burger® werden gewond. In het Graafschap Oork zijn drie gevange nen toen zij trachtten te ontsnappen, door hun gelelde beschoten. Twee werden er ge dood, een gewond. Daarop werd op het ge leide vuur geopend uit een naburig huis. Dit huis werd bij wijze van vergelding met bommen bestookt. De eigenaar liet het leven. Een Ier in wiens bezit men een revolver en gegroefde kogels had gevonden is door den krijgsraad ter dood veroordeeld en daarna terechtgesteld. 82) Madame Duimois richtte zich met een uit drukking van triomf op. „In dat geval blijft onze oorspronkelijke afspraak geldig, mijn heer Ross, tenizaj u vrijwillig de zaak opgeeft. Vind haar met de inlichtingen die ik u al ge geven heb of laat de zaak schieten. Dat is ben stelligste mijn laatste woord in deze zaak. Ik weiger, om u of iemand anders in mijn ver trouwen te nemen. Wat ik tot die jonge dame te zeggen heb, 2&1 ik alleen tot haar zeggen, wat ik met haar zal doen, zal strikt in over eenstemming zijn imet wat zij verdient. Als ik niet geloofde dat u boven verdenking ver heven was, zou ik u waarachtig beschuldi gen, er meer van te weten dan u wilt erken nen, en denken, dat u haar tracht te dekken". „Beste mevrouw!" Hjj hief zijn handen op, om zijn onschuld te betuigen. „Ik zal u niet naar imijn chef verwijzen of mij op mijn dienststaat 'beroepen, om mijn volkomen on bevooroordeeldheid in deze zaak,, gelijk in alle andere die ik behandeld heb, te staven. Het is een van de gewone vooroordeelen te gen mannen van mijn beroep, dat wij alle fij nere gevoelens missen en ongevoelig zijn voor onrecht, maar ik had toch gedacht dat wezen, vooral in de oogen van iemand met zulk een fijn onderscheidingsvermogen aLs u hebt." „Ik heb u niet beschuldigd van veilheid, jongeman." Er was een zachtere, bijna boet vaardige toon in hare effen manier van spre ken. „Maar de maoht van een paar meisjes- oogen is groot. Maar wij zullen daar nu niet over trwisten. Ik kan u een ding verzekeren; als u dat jonge meisje in mijn handen geeft, zult u haar voor erger behoeden. Onverschil lig of zij im misdrijven geliefhebberd heeft, hoe sneller izij gevonden wordt, hóe beter het voor haar is." „Ik zal mijn best doen", zeide Ross ernstig. „Wees verzekerd dat ik geen ander belang in deze zaak heb dan u te dienen. Mijn vra gen leken misschien onbeschaamd, maar zij waren niet ingegeven door louter nieuws gierigheid. Ik zal u niet meer lastig vallen, tot ik iets definitiefs heb te melden." Hij boog zich over haar hand en haar verschrom pelde vingers klemden zich oon de zijne in een hartelijtoen druk. „Ik hoop dat het spoedig zal zijn, mijnheer Ross", voegde zij er met een opwelling van openhartigheid aan toe. „Kom u aan, wan neer u wilt en u zult mij thuis vinden. Ik zal u geen nieuwe inlichtingen meer beloven, maar ik ben een eenzame oude vrouw en ik vind ónze kleine disputen een heele afleiding. Al bent u nog niet geslaagd ln uw nasporin gen, toch hebt u mijn leven wat interessanter gemaakt, en daarom zie ik met verlangen uw bezoeken tegemoet." „Dank u." Hij bloosde jongensachtig. „Ik zal gaarne van uw uitnoodiging gebruik ma ken, madame Dumois, maar denk erom, dau 3k van plan ben om succes te hebbem zelfs al moet ik geblinddoekt te werk gaan/' FRANKRIJK. Overvloed van kolen. De Gasmaatschappij te Rouaan beschikt op het oogenblik, naar aan de „Matin" ge meld wordt, over zulk een grooten voorraad kolen, dat men last van de hoeveelheid begint te krijigen. De Maatschappij besloot toen kolen te gebruiken om den bodem van haar terreinen aan de kade te verbeteren. Onge veer twaalf ton kolen werden voor dat werk besteed. Gelukkig 'heeft de overheid inge grepen en aan deze ongeoorloofde verspil ring een eind gemaakt. En inmiddels, zegt de „Matin", wachten de inwoners van Rouaan nog steeds met ongeduld tot kolen en gas wat goedkooper worden. Sprinkhanenplaag. Sommige departementen van Zuid-vFrank- rijk worden door een sprinkhaan-plaag ge teisterd. In het Var-departement heeft men de vorige week ter bestrijding van de scha' delijke insekten, die in dikke wolken uit Al gerië over de Middellandsohe Zee kwamen aanwaaien, gebruik gemaakt van aan het eind van den oorlog buitgemaakte Duitsche vlammenwerpers. In enkele uren lagen er groote hoopen dood# sprinkhanen op den grond. Nederland en Frankrijk. Le Peuple, het orgaan van A. V. A., wijdt woorden van warme waardeering aan de Nederlandsche stad bij Lens. Het blad noemt ze in zijn opschrift „Une cité oomfortable," en zet daaronder: „Ello est 1'ouvre d'une ini- tiative Hollandaise". Het is een vreedzaam en keurig dorp, gelijk men ze in Nederland vindt. De verrassing in het verwoeste ge bied door den aanblik gewekt is weergaloos. Het zijn behaagzieke huisjes, met oranje, blauw, groene of gele gevels, doorboord door ruitjes en vensters in witte lijst. Alles is hier zindelijk en. verzorgd, evenals de tuintjes. De wand van hout en steen beveiligt tegen kou en vocht. De interieurs met het lichte houtwerk blinken van netheid en zijn goed doorlucht. Lens heeft 340 dezer huisjes. Lié' vin 140. Deze modestadi is een gift der Neder landische regeering aan de mijnwerkersstad, een welsprekend antwoord op de persinsi- nuaties, die de Nederlander® als Dultschge- zind door dik en dun voorstelden. Dadelijk na den wapenstilstandi zijn de Nederlanders gekomen. De bouw van het dorp had veel voeten in de aarde. De transportorisis ver traagde langen tijd den aankomst van hout, de diepst der reconstructie werkte tegen, de Nederlandsche vaklieden ondervonden eerst allen mogelijken kwaden wil. Hun geduldi ge en rustige volharding overwon de be zwaren. Zelfs telt het dorp stortbaden en 8 ruime scholen. Het spoorwegongeluk op de lijn Parljs- Toulouse, waarvan wij Dinsdag gewag heb ben gemaakt, heeft 12 dooden en 60 gewon den geëisdht. Het schijnt te wijten te rlin aan slechte of onvoldoende koppelingen. Een der machinisten verloor door het ongeluk het verstand. Hij liep het veld ln en men heeft nog geen spoor van hem ontdekt. De glimlach bleef niet opzijn gezicht, toen Ross naar buiten ging. Het sluwe Instinct van de oude dame had vermoeden gekregen, dat hij de zaak op de lange baan schoof «n de reden ervan juist geraden, en ook zijn chef zou een rapport verlangen. Waarom zou hij aarzelen? Het meisje was binnen bereik van zijn hand en zijn plioht was duidelijk. Littee ken of geen litteeken, hij kon niet blind zijn voor de overtuiging, dat, toen hij Betty Shaw gevonden had, zijn zoektocht ten einde was. Wat was het dan, dat, sterker dan zijn wil, dieper wortelend dan zijn trouw hem nog al tijd terughield van den stap, die vroeg of laat onvermijdelijk zou worden? Naarmate het net dichter om het meisje werd toegehaald en de wolken om haar heen zwarter en dreigender werden, zag hij in zijn geest haar gezicht helderder blinken en haar vaste oogen met een smartelijke vraag in de zijne gevestigd. Hij was speurder, maar ook mensch; moest hij, moedwillig onkundig gelaten van de ge volgen, haar aan de genade van madame Dumois overleveren? Zij had hem vertrouwd, zij had argeloos op de advertentie, die haar in de val moest lokken, geantwoord en zich zelf in zijn handen gesteld. Madame Dumois had hem ook haar vertrouwen geschonken, daarbij rekenende op zijn beroepsgeheim. Wat van belde zou het grootste verraad zijn? De «peurder Mc. Gormick was in de beste stemming en drukte zijn jongen helper har telijk de 'ha nd. „Mijn jongen, wij hebben een bof gehad, zooals in langen tijd niet het geval geweest ls!" riep hij uit. „Doordat jij Ide ontdekt hebt toen hy schilderde bij het hek van dat huis op de North Drive, heeft het geheel# ondersoek een nieuwen keer gekregen, en De „Temps" deelt mede, dat Duitschland dez» week 150 millioen goudmark in specie zal storten; vervolgens één milliard, dat vóór 31 Mei, ten laatste,, moet worden uitbetaald. De Commissie van Herstel zal de quaestie der verdeeling regelen. De „Intransigeant" herinnert er aan, dat de ontwapening der Reichswehr, de ontman teling der versterkte plaatsen, de uitlevering van vliegmateriaal, en tenslotte de berechting van de oorlogsmisdadigers den 20sten Mei moeten beginnen. Het ministerie. Nadat de heer Guno bedankt heeft voor de hem aangeboden portefeuille van buiten- landsche zaken, schijnt, volgens het „Berl. Tagbl.", de rijkskanselier Wirth Yan plan te zijn zelf voorloopig chef van dit departe ment te willen blijven met, voor den over gangstijd, een staatssecretaris, die de leiding op zich zal nemen voor den internen dienst. De candidatuur van dr. Rosen, den gezant in Den Haag, wordt in parlementaire kringen nog steeds ernstig overwogen. Het proces tegen prins Eltel Frledrich. De Berlijnsohe strafkamer veroordeelde na een langdurige beraadslaging prins Eite' Friedrich wegens kapitaalsmokkelary tot 5000 mark boete. In aanmerking werd geno men, dat zym handeling niet aan eerlooze mo tieven of aan speculatie was toe te schrij ven. Danzig als landverbulzershavea. Het verkeer in de haven van Danzig wordt steeds levendiger, aldus deelt het „Berl. Ta- gebl." mede. Het 'goederen- en personenver keer neemt voortdurend toe en vooral Ameri- kaansche schepen, die men er vroeger heel zelden zag, ankeren veel in de haven. Zij brengen levensmiddelen voor de Polen en halen Poolsche landverhuizer®. Er gaan nu te Danzig meer schepen in en uit dan in de beste jaren voor den oorlog. In April be droeg de tonnage 140.000 tegen 93.000 ia de beste maand van 1913. De Berlijnsche correspondent van de „Köln. Ztg." schrijft: Volgens de Parijsche „New-York Herald" heeft de Duitsohe regeering zich bij de Amerikaansche beklaagd over een aantal Amerikaansche graanfirma's, die Duitschland minderwaardige producten hebben geleverd. De Amerikaansche regeering heeft de klacht verder gezonden aan de goederenbeurs, die besloten heeft tot uitsluiting der Enie Com pany voor onbepaalden tijd, der Brainard Commissions Company voor vier jaar, der Armour Graln Company voor drie maanden, der Lewis Prootor Company eveneens voor drie maanden. Bovendien zijn deze firma's veroordeeld tot het betalen van een schade vergoeding ten bedrage van 75.000 dollar. De Beriynsohe correspondent van de „Köln. Ztg." bad reeds maanden geleden vernomen, dait het znet deze graanleveran- ties niet pluis was. Wat men hem had ver teld was zóó ergerlijk, dat hij het niet kon gelooven. Doch het ongelooflijke bleek toch waar te zijn. Deze vier firma's hyena's van het slagveld hebben het graan ver mengd met 25 procent zand en afval. De strafkamer te Essen heeft zich vijf da gen bezig gehouden met grootscheepsche diefstallen op het spoor, die verleden jaar in de buurt van Osterfeld hebben plaats ge vonden, en die met de grootste brutaliteit, en voortreffelijk georganiseerd, werden ten uitvoer gelogd. De sdnade der spoorwegen liep in de miljoenen. De roovers waren ge wapend, en hadden afgesproken, leder, die hen stoorde, neer te schieten. Inderdaad heb ben herhaaldelijk vuurgevechten plaats ge vonden. BIJ den aanvoerder vond men ook het zou mij niet verbazen als de uitkomsten opzienbarend werden." „Ik zou niet al te optimistisch zijn mijn heer." Ross sprak met een vreemde ingeto genheid. „Het was schemerdonker, zooals ik u gezegd heb, en lk heb maar even een blik kunnen werpen, 'terwijl ik in een taxi voor bijvloog. Het kan zyn dat lk mij vergist heb." „Dezer dagen dacht je er anders over." De chef draaide met zijn stoel en keek 'hem scherp aan. „Je was toen vrij zeker van de identiteit; en ik geloof zelf dat je gelijk hebt gehad. Ik heb het huis na dien tijd al door in het oog laten houden, en er is daar iets vreemds gaande. Zoo zeker als iets." „Lykt niet waarsohyniyk." Ross schudde het hoofd. „Menisdhen van den stand van de lui, die op de North Drive wonen, kunnen niets met de manoeuvres van Ide te doen hebben. Wat bedoelt u mei; „vreemd", mijn heer? Wie is met de zaak belast?" „Clark. Het huis is eigendom van eene me vrouw Atterbury. Zy heeft daar al jaren ge woond en achynt in de buurt prima aan geschreven ie staan, maar zy houdt ziich vree- selijk sjakes, al te sjakes voor een dame uit de groote wereld. Zij is betrekkei yk jong en ziet er goed uit, maar zy leeft als een klui zenaren, en er ia een jong meisje in huis, een meisje met een litteeken op haar gezicht, waarop we e«n oogje zullen moeten hou den." „Ik geloof, dat het een vergissing ij, mljn- ïeer, het moet dat zijn." Ross sprak met al de stelligheid, waarover hij beschikte. „Met die mevrouw Atterbury is alles in den haak en wat het meisje betreft „Nu, wat is er met haar?" vroeg rijn chef, toen bij ophield. „Wat weet Je van hen?" kerksieraden, goud en juweelen. De vier hoofdschuldigen kregen tot 21/, jaar tucht huis, een groot aantal aangeklaagden kreeg gevangenisstraf, tot 10 maanden tos, ITALIË. Hoewel de officieele uitslag van de verkie zingen pas tegen het einde van de week ver wacht wordt, wijst, hetgeen thans reeds be kend is van de resultaten, op eeni overwin ning van 'het nationale bloc, ten koste van de extremistische en revolutionaire elementen. De r-f-rm.stische socialisten zullen waar- schyuJjjk met een honderdtal vertegenwoor digers in de nieuwe Kamer komen, zoodat zy een 35 zetels verliezen. De communisten met 12 afgevaardigden, hetgeen een verlies van een 20 zetels beteekent. Over het algemeen verwacht men, volgens de berichten uit Rome, een beter everawidht tusschen de partijen verzekerd, waarvan een betere samenwerking m#t de regeering werdt verwacht. OOSTENRIJK. Steiger bezweken. Te Seespitz aan de Aehsnsee ln Noord- Tirol is Zondagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Op den aanlegsteiger wachtten on geveer duizend personen op de stoomboot; er heerachte een beangstigend gedrang. Plotseling bezweek de steiger onder het ge wicht van de menschenmenigte, en eenige honderden personen vielen in het water. Vol gens de tot nu toe ontvangen berichten zijn acht vrouwen en ©en jongen verdronken, S personen doodelijk «n meer dan honderd liou/t gewond. OmkoopertJ in 't groet Gedurende eene receptie, gegeven door de Kamer van Koophandel van den Staat New- York ter eere van den hekenden «taai-mag naat Charles M. Schwab, kwamen voor het eerst eenige byzonderheden aan het licht over de pogingen, aangewend door de Duit sche en door de Engelsche regeering gedu rende den oorlog, om door het aanbieden van een groot bedrag in geld, Schwab te winnen voor een contractbreuk met de Engelsche regeering en van de laatste, om hem aan zyn accoord te houden. Een der gasten ver haalde het voorgevallene bij wijze van aneo- dote; de New-Yorksche pers maakte er zich onmiddellijk meester van. Toen de fabriek van scheepsgeschut en ander oorlogsmateriaal, behoorende aan de Bethlehem begonnen met hunne contracten, gesloten met de Britsch© regeering, ten uit voer te brengen, werd het de Duitsche re geering zoo bang, dat graaf Von Bernstorff met een slag om den arm. ..Maar als het de mevrouw Atterbury da, die ik bedoel, lg Clark op het verkeerde spoor en ral hij zidh alleen maar belachelijk maken, al® u hom die zaak laat voortzetten. Ide als het werkelijk Ide geweest is dien lk gezien heb kan er langs geioopen zyn. Dat ia een blind spoor, Chef!" „Hoor eens Roes, wat mankeert Jou eigen- lyk?" bulderde Mc Cormiok. „Jy bent altyd even 9cberp op het spoor geweest als Clark nu 1b, en plotseling krabbel Je terug. Die kerel was Ide, heusch. Ik herinner mij niet dat jy een fout hebt gemaakt als het erop aan kwam iemand vlug te herkennen, en ik kan je verzekeren dat die mevrouw Atter bury, wie zy ook is, ze op de ©en of andere manier achter de mouwen heeft.. Wat dacht j y dan?" „Eenvoudig dat zij te goed betend, te ge zien is. U zoudt geen hand naar haar kun nen uitstrekken. Het is buiten kwestie „Zoo?" Mc Oormick vloekte hartgrondig. „Niemand heeft ooit zoo hoog gestaan, dat ik hem niet naar beneden, heb kunnen krij gen, als ik vat op hem had. Es dat zal ik krijgen, Ross, reken daar stellig op. Het is de eerste keer, dat jij ln iets bakzeil haalt, maar Clark zal taai vasthouden, en zelfs als Ide er niets mee te maken heeft, wordt daar toch iets bekokstoofd, let op mijn woorden. Wij zullen er achter komen, voer ik Clark terugroep. Maar hoe staat hot ast je eigen zaak?"

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1