trachtte het oontraot van de Bethlehem-fa- brieiken met Engeland op welke wijze dan ook, verbroken te krijgen; of Bennstorff dit deed op eigen initiatief of wel op last van Berlijn, ia niet bekend. draaf Von Bernstorff richtte zich niet rechtstreeks tot den heer Schwab, doch zond een tusschenpersoon; deze trachtte eerst den heer Schwab om te koopen, doch kreeg van Schwab te hooren, dat geen enkel bedrag in geld hem ertoe zou kunnen brengen, om zijne verplichtingen te verzaken. De tus- achenpersoon bood daarop hondord millioen dollars voor de Bethlehemfabrieken zelf, indien deze fabrieken het contract niet zou den uitvoeren. De heer Schwab antwoordde: „de Bethlehem Steel Corporation is niet te koop, voor welken prijs ook, voordat zij hare oontraoten met de Engelsche regeering is nagekomen." Voor de Duitsohers was hiermede de zaak geëindigd, dooh door toevalligen samenloop van omstandigheden kwam daarop nog de Engelsche regeering aan het woord. Leden van den Engelsohen geheimen dienst, welke de Duitsche intrigue gevolgd hadden, wisten den aard van het Duitsche voorstel aan Schwab uit te vinden. Sir Ceoil Rioe op dat oogenblik gezant te Washington, sednde de details van het voorstel naar Londen. Hij kreeg volmacht, om het Duitsche voorstel te bestrijden; hij ontbood A. Barton Hephurn, destijds president van den Board of Direc- tors van de Chase National Bank te New- York, finantieel adviseur van de Britsche legatie. Hephurn kreeg opdracht, aan Schwab een tegenvoorstel te doen, waarbij •hij elk bedrag, de honderd millioen dollars te boven gaande tot een maximum van hon derd en vijftig millioen dollars, mocht bieden tot verzekering van de uitvoering van En gelsche oontraobten. Hephurn wist een onderhoud te krijgen te New-York met Schwab; hij kwam onmiddel lijk voor den dag met een aanbod, dat hij ten slotte opdreef tot honderd en vijftig mil lioen. Het resultaat was de opmerking van Schwab, dat „het gezamenlijk bezit van de Duitsche en de Engelsche regeering niet groot genoeg was om de Bethlehem te koo pen, voordat de verplichtingen aan de En gelsche regeering waren nagekomen." Merkwaardig is, dat op het oogenblik van Amerika's deelneming aan den oorlog, er in Wallstreet een gerucht de ronde deed over eene poging tot omkooplng van Sohwab, zonder dat echter daarbij nadere details wer den vermeld. Het eenige, wat Schwab des tijds naar aanleiding van dit gerucht .op merkte, was: „het klinkt als een sprookje." Kort na de poging kocht Schwab gezamen lijk met enkele andere aandeelhouders de meerderheid van de aandeelen van de staal fabrieken van Bethlehem. <N.R.Ct.). NegermishandeIIn£en. We hebben hier al eenige malen gewag gemaakt van de vervolging van John Wil liams, den planter in Georgië, die de negers op zijn plantage op schandelijke wijze mis handelde en zelfs vermoordde, waarvoor hij tot levenslang veroordeeld is. Er is thans weer een nieuwe vervolging tegen hem aan hangig vanwege andere misdaden, welke pas na zijn veroordeeling ontdekt zijn, en waar bij ook zijn drie zoons zijn betrokken, die thans voortvluchtig zijn en door de politie gezocht worden. Met deze nieuwe zaak wordt het aantal negers van William's plantage, dat vermoord zou zijn, op 18 gebracht. De bondspolitie zegt 'bewijzen in handen te heb ben, dat twee negers, man en vrouw, door andere negers op William's bevel vermoord zijn, omdat zij „oud waren en in den weg liepen". H i IWini Een oude neger het klinkt als een ver haal van oom Tom uit de Negerhut legde de volgende verklaring af: „Ik heb herhaaldelijk mijn uiterste best ge daan om weg te komen, maar de kans was uiterst gering, omdat wij eiken nacht in een loodsje onder bewaking opgesloten werden. Overdag kregen wij kogels en ketens aan onze voeten als wij op het land moesten werken. De drie jongens waren nog in de korte broek toen ik in 1910 op de plantage kwam, maar zij plachten hun paard rond te rijden met groote zwepen, waarmee zij de negers sloegen, als zij er hen op betrapten, dat zij een oogenblik stonden uit te blazen." Kortom, bet schijnt, zegt de oorrespondent van de Daily Chronicle, aan wiens relaas wij het bovenstaande ontleenen, alsof alle ver schrikkingen uit den ouden' slaventijd op William's plantage herleefd waren en, naar verluidt, heeft het onderzoek, dat thans door de regeering ingesteld is, reeds geleerd, dat dergelijke dienstbetrekkingen bestonden op andere plantages in Georgië en, inderdaad, in Alle katoenstaten. Moederschapspensioen. Londen, 18 Mei. Uit Sydney wordt ge meld: De parlementaire arbeiderspartij heeft een Wetsontwerp goedgekeurd betreffende invoering van een moederschapspensioen, dat 1.600.000 in het jaar zal kosten. Een deel van dat bedrag zal uit een staatsloterij verkregen worden. De magnetische storm. Het telegraafkantoor te Karlstadt (Zwe den) is in dein nacht van Zaterdag op Zondag afgebrand, naar men vermoedt tengevolge van sterke wilde electrische aard- en lucht stroomingen. In Australië en Nieuw-Zeeland is in den nacht van 15 Mei een noorderlicht waarge nomen, gepaard met magnetische stormen, welke ontreddering gebracht hebben in de telegraafkabels. Oarlton, de president-directeur van de Western Union Telegraph Oompany deelt mede, dat de schade, welke door den magne- tisdhen storm van Zateravond aangericht is, het lichten van enkele transatlantische ka bels wellicht noodzakelijk zal maken. De stormen op den oceaan, welke met het ver schijnsel gepaard gingen, hebben de zwakke plekken in de isolatie aangetast, wat de sto ringen in den dienst nog verergerd heeft. Sir Frank Dvsan, de Astronomer Royal, achtte het gelijktijdig optreden van een zeer mooie zonnevlek (in Amerika, is haar lengte geschat op 94000, haar breedte op 21000 Eng. mijlen), ^en zeer schoon noorderlicht en een hevigen magnetischen storm, bijzonder op merkelijk. EOBTE BESKOTTEN. Het communistisch oongres te Parijs heeft een motie, dat de afgevaardigden hun ver goeding in de partijkas zouden storten, ver worpen. Den 12en Mei bedroeg het aantal 'werk- loozen in Frankrijk, dat steun genoot, 79,9-7. Een week te voeren was het 84,810. luchtvaart. Een vliegmachine gevallen. Maandag is een vliegmachine van den dienst Londen'Parijs bij Rouaan te pletter gevallen. De bestuurder en acht passagiers liepen slechts kwetsuren op. Rechtstreeksche luchtdlenst op Parijs. Naast den reeds bestaanden dagelykschen luohtdienst op Parijs, die 's morgens om 9.45 uit Amsterdam vertrekt, om 12.30 's middags uit Parijs en daarbij Brussel aandoet, is er met ingang van Dinsdag een anderdaagsche dienst ingesteld, die des Maandags, Woens dags en Vrijdags uit Amsterdam over Rot terdam, doch zonder Brussel aan te doen, rechtstreeks naar Parijs vliegt en des Dins dags, Donderdags en Zaterdags uit Parijs 's morgens om 10 uur via Rotterdam recht streeks naar Amsterdam vliegt. De duur van de vlucht is 3 uur. Gevlogen wordt op de lijn mot Farman-toestellen, daar de anderdaagsche dienst door de K. L. M. te zamen met de Maatschappij Farman onder houden wordt. binnenland. Oranjeboek. Verschenen is een Oranjeboek, bevattende de mededeelingen van den minister van bui- tenlandsche zaken aan de Sbaten-Generaal, lóopende van Mei 1920 tot Mei 1921. Nederland en België. Op hot banket, dat Maandag na den voet balwedstrijd Holland1België te Antwerpen plaats vond, zeide de eerste minister Carfcon de Wiiart o.a.: „De natuur en de aardrijks kunde hebben van Holland en België ge maakt twee landen, die bestemd zijn om el kaar te verstaan, doch het schijnt, dat in den loop der geschiedenis ér dikwijls mensaben waren, die het er op toegelegd hebben dat werk van de natuur te oontrarieeren". Het is nu maar de quaestie aan welken kant van de grens die menschen moeten gezocht worden, zegt de redactie van de „Maasbode", aan wiens Brusselschen redac teur wij dit bericht ontleenen. Het nienwe college van B. en W. van Amsterdam. De rechtsche fracties in den Amsterdam- schen gemeenteraad hebben het volgende schrijven gezonden aan den voorzitter der S. D. A. P.-fractie: De R.-K., .anti-revolutionaire, de ctoristelyk- historische en de christen-democratische ge kozenen voor den gemeenteraad, die den 27sten April j.L is samengesteld, hebben ge meend, zich met elkander te moeten beraden omtrent hetgeen hun te doen staat voor de verkiezing van wethouders iu den nieuwen raad en of zij hiervoor leden hunner fracties kunnen aanwijzen. Zij zijn van meening, dat het getal stetnmen, voor leden van den raad op sociaal-democratische candidaten uitge bracht, ook uw fractie aanleiding zal hebben gegeven te overwegen, door wie aan het da- gelykscto bestuur der gemeente dient te wor den deelgenomen, leden uwer fractie en an deren. Door hen wordt derhalve overleg met u ge- wenscht, indien dit op een goeden grondslag zal kunnen worden gevoerd. Ter bepaling hiervan meent zij echter u de verklaring schuldig te zijn, dat voor hen de motgelijk heid van een dergelijk overleg voor het bo venomschreven doel met uw fractie alleen dén bestaat, indien deze vooraf verklaart, dat wethouders, die uit haar zullen voortkomen, het wettige overheidsgezag in alle omstandig heden zullen aanvaardon en het met alle kracht zullen helpen handhaven1; uit den aard niet het minst, als dat gezag meer of min ernstig wordt bedreigd of ondermijnd, zooals b. v. het geval was bij de staking van ge meente-werklieden op 8 Juni 1920. Aan de in aanhef dezes genoemde groepen zal het aangenaam zyn, spoedig schriftelijk mededeeling van u te mogen ontvangen, dat uw fractie het .bovengestelde verklaart, opdat overleg over mogelijke samenwerking voor do samenstelling van het ooilege van B. en W. onverwijld tusschen uw fractie en hen kan worden geopend. Namens die groepen: Ger. van Lingen, J. Douwes Jr., Jan ter Haar Jr., A. P. Staal man. De stellers van dezen brief hebben ge meend, antwoord hierop te moeten afwach ten voordat zij hun gedragslijn ten opzichte van mogelykoverleg over de verkiezing van wethouders met anderen kunnen vaststellen. De soc.-dem. raadsfractie besloot niet in te gaan op den eisch haar door de rechtsche raadsfractie als voorwaarde om tot onderling overleg te komen, gesteld. Zij wijst dien eisch onvoorwaardelijk af en is ervan overtuigd, dat zjj, die het schrijven aan de S.-D. fractie hebben geredigeerd, geen ander ant woord hebben verwacht. De sociaal-democraten zullen dus geen ver tegenwoordigers hebben in het dagelyksch gemeentebestuur. De rechtsche partyen' zul len nu verder overleg plegen met de twee man sterke vrijz.-dem. fractie eri met die van den Vrijheidsbond. Het nieuwe college zal nu "norden saamgesteld uit alle groepen buiten de soc.-democratisohe, de communisti sche en de De Gelder-Zuurbier fracties. Nog m den loop dezer week zal daaromtrent een definitief besluit worden genomen. De solidariteitsactie van de Nederlandsche transportarbeidersorganisaties. Onder voorzitterschap van den heer Edo Fimmen, secretaris der Internationale Trans portarbeidersfederatie, heeft Dinsdag, op diens uitnoodiging, te Amsterdam een be spreking plaats gehad met vertegenwoordi gers van den Centralen Bond van Transport arbeiders, de Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders en de Nederlandsche Veroenlging van Spoor- en Tramwegperso- neél, in verband met door de Nederlandsche organisaties genomen en nog te nemen maat regelen ter uitvoering van het tot haar ge richte verzoek, zooveel mogelijk de versche ping van steenkool naar Engeland uit Neder landsche 'havens, alsmede het bunkeren van Engelsche schepen in Nederlandsche havens te beletten. Uit het door de vertegenwoordigers van de genoemde' organisaties gegeven overzicht bleek, dat weliswaar niert veel, maar, naar het inzicht van de organisaties, toch in elk geval te groote hoeveelheden steenkool in het by- zonder van uit Rotterdam naar Engeland veriadon worden, en dat in Amsterdam tot nog toe drie Engelsche schepen gebunkerd werden. Daar deze werkzaamheden geschie den door ongeorganiseerde arbeiders, op wie de organisaties tot haar leedwezen geen in vloed hebben, waren en zyn deze niet by machte, dit werk te verhinderen. Besloten werd echter, alles in het werk te stellen om uitbreiding van het verrichte werk zoowel te Amsterdam en Rotterdam als in andere Ne derlandsche havens met alle middelen te voorkomen. Tenslotte werd besloten, zoodanige maat regelen te nemen, dat ook Noorsche schepen, voor welke in het eigen land de staking is afgekondigd en die desniettegenstaande Ne derlandsche havens mochten aandoen, wor den geboycot. Rotterdamsche Lloyd. De algemeene vergadering van aandeel houders der Stoomvaartmaatschappij Rotter-, damsctoe Lloyd heeft de balans en de winst en verliesrekening over 'het boekjaar 1920 goedgekeurd en het dividend bepaald op 15 pet. Reisbesluit. De vergoedingen wegeps het gebruik van eigen rijwiel, motorrywiel en automobiel by reizen ten behoeve van het Ryk gedaan zyn nader bepaald op onderscheidenlijk 3, 7 en 25 cents per afgelegden K.M. („St.-Ct.") De Hoofdcursus naar Breda. Namens de burgery van Kampen is tot den Minister van Oorlog een gemotiveerd be zwaarschrift gerioht tegen de voorgenomen samenvoeging van den Hoofdcursus en de K. M. Academie te Breda, met afschrift aan de leden der Tweede Kamer. INGEZONDEN. Inkomens. Gesteld iemand met 1210 DE VOORSTELLEN VOOR DEPLAATSE 1 lijke inkomstenbelasting. Aan de Redaotle van d( jJeddersche Courant. Naar aanleiding van de reeds over boven-' staand onderwerp verschenen artikelen ii Uw blad zou ik caarne no<* iets in het mid den willen brengen. Ik zal mi1 niet begever ifl eene volledige bespreking van het door U aangevoerde, maar slechts enkele punten, nu gesteund door meer cfifers, releveeren. Het doel is te voorkomen dat belanghebbende le zers, thans wellicht door Uw gegevens Ir slaap gesust, later finantieel op zeer gevoe lige wijze zullen worden gewekt. Ten aanzien van de peroentageberekenin- gen om het bedrag van den aanslag tc bepalen, merk ik op, dat er geen enkel be zwaar tegen is, als de fiscus daarby gebruik maakt van de belastbare en niet van de zui vere inkomens, maar men mag dit niet doen als men eene belasting wil beoordeelen, want dat gaf Ik op en daar biyf ik ook by, dar, zijn die oijfers misleidend. Zoo kwam de Raadscommissie tot de vreemde uitkomst dat in het gebruik maken van de Rijksin komstenbelasting (en daarboven een vast heffingsprocent) geen progressie gelegen zou zijn. Men kan die progressie onvoldoen de achten, maar men1 kan niet zeggen dat zij er niet is. Uw medewerker maakte de thans voorgestelde progressie zeer duideiyk door gebruik te maken van het aantal dagen, dat eigenlyk voor de gemeentebelasting moet worden gewerkt Het volgende geeft er nog een beeld van welke dwaze uitkomsten men vindt ais men gaat beoordeelen naar het percentage der belastbare in stede van naar dat der zuivere nkomen betaalt 4 belasting, dit vormt Om rot. van dat inkomen. Is de aftrek nu «xj? 'lan vormt die 4 0.66 van 'het belastWJ nkomen, alle zeer lage cyfers. Wordt echt*1 le aftrek op 1200.bepaald, dan zou m eder schande moeten roepen over zoo'n u! astingaanslag, want het percentage van du f 4.— is nu plotseling tot 40 gestegen. Het was op een verkeerden grondslag yta leoordeeling dat de Raadscommissie tot hu» ibsurde progressie kwam. L Ik geef ter nadere beoordeeling hier non iene tabel, een uittreksel uit gegevens de? Nieuwe Rott. Courant. Ik nam de getallen ier vijf gemeenten, die volgens deze vens de hoogste belasting hebben en bepaal ie daarvan in kolom 7 de gemiddelden. Ko" lom 8 geeft nu een indruk der voorgesteld» progressie door voor Helder het begincijfe» iven hoog te stellen als de belastingbetaler net 1000.— inkomen in dlle andere gemeen, ten gemiddeld moet opbrengen. De cijfer® lebben natuurlijk slechts relatieve waarde. Verder voegde ik nog kolom 9 toe, waarin geiykstelling plaats vindt by een inkomen van 2000— Men ziet de lagere inkomens worden nog niet voor de helft belast als bH ie vyf genoemde dure gemeenten, terwyi de hoogere inkomens der tabel voor meer dan anderhalf maal zooveel worden aangeslagen Dit moge in het belang van eene bepaalde party-politiek zyn, het is geen goede belas- ting-politiek, want als men het grootste aan- tal stemmers niet in voldoende mate laat medebetalen aan de lasten der gemeenscha» dan is er op het gebied van zuinig beheer niet veel te verwachten. De laatste kolom geeft toevallig bijna aan wat in deze gemeente gedurende het volgend jaar door de betrokkenen zal moeten worden opgebracht, zoodat de cyfers dier kolom ook nagenoeg absolute waarde hebben, de ver menigvuldigingsfactor biykt namelijk 8.46 te zyn. Gemeentebelasting naar bet inkomen door gehuwden zonder kinderen in 5 Nederlandsche gemeenten (belastingjaar 1920 of 1920/1921). Zuiver j inkomen. 1 Een Internationale dievenbende. Door de recherche te Amersfoort zyn aan gehouden een Pool, M. S." genaamd, en een Rus, zekere D. S., die met nog een derden persoon treinroof hadden gepleegd in een D-trein, welke uit Den Haag kwam. Een groot bedrag aan Hollandsch en bui- tenlandsoh bankpapier werd op hen bevon den. Zy maken deel uit van een groep per sonen, die behooren tot een internationale dievenbende, die thans Nederland tot arbeids veld heeft gekozen; De aangehoudenen wor den tevens verdacht van winkeldiefstallen, te Amsterdam gepleegd. In verband daarme de zyn ze daarheen overgebracht. („Het Volk"). Een uitstapje met treurigen afloop. 1000 1200 1500 1800 2000 3000 4000 5000 6000 8000 10000 Utrecht 2 41 '62 96 131 155 279 410 544 683 972 1266 Arnhem 3 29 48 79 114 139 292 428 580 772 1068 1412 Delft 4 26 44 78 112 136 273 427 598 773 1123 1473 Leiden 5 24 40 66 93 111 210 332 445 580 887 1212 Leeu warden. 6 27 46 75 106 124 241 370 513 670 1026 1401 Gemid deld. 7 20 48 79 111 133 259 391 536 696 1015 1353 Toepassing der te Helder voorgestelde progressie. 20 67 149 249 816 692 1158 1716 2359 8684 6009 U M 105 133 Op den tweeden Pinksterdag ging de heef J. de J. uit Rotterdam met zyn vrouw en 8 kinderen per motorboot een uitstapje maken naar Zwyndreéht. In den Sophiapolder ging het gezelschap aan wal en na eenigen tyd i wilde men1 weer terug varen naar Rotterdam. Toen men goed en wel varende was, ver mistte de heer de J. een1 zijner kinderen, het 10-jarig zoontje J. IJ. de J. Onmiddellijk sprong de heer de J. te water, daar hy ver moedde, dat het kind overboord gevallen was. Zulks bleek inderdaad het geval te zyn, want na eenige minuten werd het jongetje boven gebracht. Direct werd het bewustelooze kind naar Dordrecht vervoerd, waar twee dokto ren helaas slechts den dood'konden konsta- teeren. De 'heer de J. bracht het lykje van" zyn zoon per motorboot naar Rotterdam. („Het Volk"). Een „regenmaker". Een „regenmaker", Hatfield geheeten, hoeft een contract gesloten met de boeren van Alberta (Canada) om den regenval in de droge gedeelten van het land te vermeer deren. Hij heeft het absolute vertrouwen uitge sproken, dat hy slagen zal. Volgens zyn -contract moet hy den regenval gemiddeld nog geen twee inch in de laatste vier jaar opvoeron tot vier Inch. Hy hoopt het tot by de acht inch te brengen. Het contract loopt eind Juli af; dan zal men, zegt de „regen maker", over mijn bekwaamheid kunnen oor- deelen. Den heel en morgen, dat Hatfield dit aan den vertegenwoordiger van de „Globe" te Toronto zat te vertellen, goot het en vier en twintig uur later regende het nog. Hat field begon op 1 Mei te weiken en beloofde den eersben regen binnen zes dagen. Het begon op den derden dag te regenen en mot korte tusschenpoozen is het sedert biyven regenen. Voor het laatst heeft het vyf jaar geleden zoo geregend. Hatfield krijgt twaalf duizend gulden voor iederen Inch regenval boven den normalen van twee inch, tot een maximum van 24000 gulden. De „Times"-correspondent te Toronto, die het bovenstaande vermeldt, vertelt ten slotte nog als bewys van het menscheiyke vertrou wen of de lichtgeloovigheid, dat die 24000 gulden door vrywilige bydragen zyn by een- gebracht van de gezinshoofden in het gebied der werkzaamheden van den „regenmaker". Een echteiyk drama. Vrijdag, rond den middag, had in de Land- bouwstraat, te Söhaerbeek by Brussel, naar de „Nieuwe Gazet" meldt, een yselyk drama der jalourschheid plaats. In het huis no. 204 woonden de eohtgenoöten J. B. Hannesson. De man, die 81 jaar oud is, betichtte zyn 66- jarige vrouw, geboren Marie Crabbe, van on trouw 1 En in toet huiébouden was daarover bestendig krakeel. Vrydag, na een nieuwe twist, ging Hannes son by een wapenmaker een browning koo pen, deed de revolver laden, voorgevend dat diieven het op zy n kiekens gemunt hadden, en keerde onmiddellijk terug naar huis. De man schoot zyn vrouw verschillende kogels in de borst. De dood was oogenblikkeiyk. Op het geructot der losbrandingen kwamen geburen toegesneld. Hannesson werd door den bevel hebber der gendarmerie aangehouden en aan de politie overgeleverd, Het laabsbgeplaatste redactioneele artikel hield, behalve een© korte waarschuwing aan den voet van de eerste kolom druks, vast aan een op te brengen gelasting van 8 ton. Ik kom tot de hier volgende uitkomsten. De gemeentebegrooting eischt in totaal 1.2 mil lioen en rekende daarby op 4 ton te ontvan gen van het Ryk. Het is uitgesloten, dat dit bedrag zal worden uitgekeerd, men schat het op 2 ton, doch hoopt nog op 21/» ton. Stel ik het om aan den zekeren kant te blyven op laatstgenoemd bedrag, dan moet er 91/» ton uit de gemeentebelasting komen. Neemt men de aantallen aanslagen van 1920 in elk der door de Raadscommissie ontworpen nieuwe belastingklassen en vermenigvuldigt die met het grondgetal der voorgestelde belasting voor iedere klasse (zie myn vorig artikel, kolom 3 van tabel I), dan vindt men sommee- rende"een bedrag van 300.000. Om dus die 9.5 ton te verkrijgen, zóu men de grondgetal len met nagenoeg 3.2 moeten vermenigvul digen. Reeds werd aangegeven, en hieronder wordt dat verder uitgewerkt, dat zeer velen voor 1921 in lagere klassen aangeslagen zul len moeten worden dan in 1920 had kunnen geschieden, daardoor is dus die 8 ton te groot en het eruit volgende vermenigvuldi- gingscyfer van 8.2 te laag. Hoeveel, dat is moeiiyk te zeggen, ik houd het in dit opzicht dan maar op het genoertide bedrag. Er is echter nog eene andere reden', waar om 8.2 voor het komende belastingjaar te laag zal wezen. De opbrengst van het vorig jaar was 750.000 en men zal op denzelfden grondslag belasting heffen over de eerste vier maanden van 1921. Laten we aannemen, dat daaruit 250.000 komt, wat zeker te veel is, omdat men d© bizondere heffingen van het jaar 1920 moeiiyk ook voor dien tijd kan laten gelden. Voor de laatste acht maanden van 1921 is dus 9.5—2.6 ton 7 ton noodig. Rekent men voor 1922 weer op eeni totaal opbrengst van 9.5 ton, dan geeft dat voor de eerste vier maanden byna 3.2 ton. Het be lastingjaar Mei 1921 tot en met April 1922 eischt dus byna 7 -f 3.2 ton byna 10.2 ton, wat een vermenigvuldigingscyfer van nage noeg 8.4 vraagt. Nu verwaarloosd© ik daarby nog dit, dat hert Ryk m 1922 weer minder zal bydragen, ton inplaats van de gerekende 21/» ton zal mooi. zyn, want uit de ooriogswinstbelasting komt niets meer, voorts dat aan de gemeenten meerdere lasten worden opgelegd en ten slotte dat de politiek van deze gemeente naar steeds hooger uitgaven heenwyst, zoodat, wordt er niet begonnen' met zeer ernstig te bezuinigen, meni de opbrengst voor 1922, dus ook voor de eerste vier maanden van dat jaar aanmerkelyk hooger zal moeten stellen. Ik ben nu met al myn getallen zoo ver aan den veiligen kant 'gebleven, dat het gevonden cyfer 3.4 zeer zeker zal worden overschreden. De gemeentefiscus moet trouwens rekening houden met niet invorderbare posten, zoodat hy een hooger factor moet stellen dan het be rekende. Ik heb dus met het cyfer 3.6 in myn vorig artikel met zoo slectot geraamd. Voor 1922 23 zal dus, als er geen groote m*' de °Phrengst 1.1 wellicht .moeten zyn en wordt het ver- 3ÏST" M 01 k6™" ieI-"he' heriMt komt men tot het zal moeiPTt - as^n'8P®rcentage wel hoog teze Het zuiv<* in J2eS2,Van de Personen, die by de fe?vor Sn i!ing Worden betrokken, was dwsrrtök £uim 16 millioen. Op een «Wis* bedwg b.ho#ft dit jaar «lat to worden gerekend, ómdat: le. in 1920 by den handel nog aangeslagen ken worden over de by vélen hooge bizon dere verdiensten over 1918. 2e. niet meer als in 1920 aangeslagen ba worden over de duurtetoeslagen en extrt- maand tractementen genoten over 1919 doot al het personeel in openbaren dienst. 3e. de inkomsten van handel en industrk voor een deel gedaald zyn. 4e. de inkomens tusschen 650 en 800 niet meer worden belast en door grooter kinderaftrek meer huisgezinnen buiten de belasting vallen. Op de bureaux der Ryksbelastingen durft men het genoemde zuiver inkomen dan ooi op niet meer dan 14 millioen te schatten. Van dit getal moet volgens de voorgesteld# aftrékbedragen der Raadsoomlnissie worden afgetrokken ongeveer 7300 (aantal te ver wachten aanslagen) X 750 en globaal 9000 (aantal kinderen, dat in deze mèietelt) X f 100, dat is samen 6.37 millioen, waardoor het belastbaar inkomen op ruim 7.5 millioen zal komen. Hiervan moet dan nu 9Jt ton i millioen1 gemeentebelasting worden gehe ven en later 1.1 of 1.2 millioen, mits de ge meentebegrooting weer niet wordt opgejaagd Uit den hier gesctoetsten achteruitgang van inkomsten en aanmerkelijke vermeerde ring van de op te brengen belasting volgt ook, dat het niet wel mogeiyk zal zijn van velen slechts een zeer gering percentage be lasting te heffen (en hen zelfs aanmerkelijk minder te laten betalen dan vorige jaren), om de overigen maar voor de rest te laten opkomen. De hoogere lasten zullen door al'en moeten worden gedragen, zy het niat voor leder ln dezelfde mate. Dan alleen ls er kans, dat er ernstig na®r de zoo hoog noodzakelijk* bezuiniging zal worden gestreefd. Dat be zuiniging hoog noodzakelijk is, blijkt uit d» laatstgegeven getallen. Ten slotte nog deze opmerking, al de ge* geven belastingcyfers ondergaan verminde ring voor ieder, die kinderaftrek kan doen gelden en lk mag dit artikel niet sluiten zon der althans op één punt aan de Raadscom missie hulde te hebben gebracht. Dat is na' melyk over hare kinderaftrek voorstellen, M deze heeft zy blyk gegeven van een ruimen blik. Het is in het belang dezer gemeente j® wenschen, dat de leden der commissie die ook laten gelden by de verdere afwikkel111» van het belasting vraagstuk. T. v. P- Het burgemeesterschap van Amsterda® Behalve de namen van de heeren ®r-1 O. F. Sohoch en J. ter Haar Jr., verneem» Chr. Amsterdammer, dat ook de heer W. Vlugt, de tegenwoordige anti-revolutionnajv wethouder schynt te behooren tot degen' over wie in verband met de buigemeeM®1 benoeming ernstig wordt gedacht. (,»Tal' 1 Nederlandsche ïereenipj voor Radioteltofa''e weerbericht van het Kon. Ned. Meteorologisch Instltn draadloos verzonden doorVo»sega op 19 MEI 1921. ro0f (Ontvangéh door de Opleidingsschool Radiotelegrafie, Zuidstraat 61») Baricht van 12.30 uur n.m, Wegens storing geen weerbericht. Vergelij kt Dg»<ljfer 29 8 Vergeljj- klngicühf 183 9 11 291 487 721 992 1548 2101

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2