NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Mevrouw Atterbury's Secretaresse No. 5405 DINSDAG 24 MEI 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. DE VOLKENBOND. De Tweede Vergadering. OPPER-SILEZIE. Ernstige gevechten. FEUILLETON. IS ABEL OSTRANDER. Haar dicteeren weed plotseling verstoord Ententekringen en de plaatselijke „Selbst- schutz" overeen, een gemeenschappelijke zuiveringsactie op touw te zetten. De leiding hiervan berust bij den Engelschen majoor Kearsak, terwijl het opperbevel over de ge- heele plebiscietpolitie en de Duitsche zelf verdediging werd opgedragen aan een ge wezen luitenant-generaal, een geboren Op- per-Sileziër. Door een omtrekkenden aanval uit Krappitz en Kosel nam deze strijdmacht den „Annaberg" in den kreits Kosel, een meer dan 400 M. hoog punt in Opper-Silezië. De Annaberg, een bekende bedevaartplaats, was reeds drie weken door de Polen bezet en met artillerie versterkt. Hij beheerschte in wijden omtrek het land. Deze overwinning is beslissend voor verschillende belangrijke spoorwegpunten. De Polen werden volkomen teruggeworpen en verloren drie kanonnen. Tegelijkertijd werd ten Noordwesten van den Annaberg het strategische punt Grosstein genomen. De Polen verloren hier twee mij- nenwerpers en zeven zware machinegeweren. De Duitsche zelfbeschermingsorganisaties. Een Italiaansch voorstel? Engelsche troepen naar Opper-Silezië. Engeland en Frankrijk. Ingezonden mededeellng. ETEN OM TE LEVEN. DUITSCHLAND. De vrede van China met Duitschland. Dr. Rosen, Duitsch minister van bulten- landsche zaken. De nieuwe Duitsche vlag. Communistes veroordeeld. Postdlefstai. ENGELAND. De mijnwerkersstaking ln Engeland. Ingezonden mededeellng, ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Holdersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned O er W Iodië p. zeepoet f 2.60; id p. mail en overige landen f 4.20. Zondags! lnd reep. f 0.57 f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp, f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE ROER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg, 50 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br, onder no. 10 ct. p. adv. extra), Bew.-mo. 4ct. Alle prijzen tijd, verh, mot 10% papiorduurtetoesl. De voorloopige agenda voor de tweede vergadering van den Volkenbond omvat 26 punten, waaronder met name aanvullingen van het Volkenibondsverdrag; de registra tie van verdragen; economische blokkade; organisatie van het secretariaat en het In tern. Arbeidsbureau; verdeeling der uitga ven van den Volkenbond over de leden, en, het belangrijkste punt, de instelling van het Intern. Gerechtshof. Verder de bespreking der bewapening, waar nopens een commis sie, die in Juni bijeenkomt, rapport zal wor den uitgebracht; de benoeming van vier per manente leden van den Raad; behandeling van nieuwe verzoeken tot toetreding en vast stelling der begrooting. Naar uit Opp^ln wordt gemeld, wordt de toestand in het gebied van dén opstand steeds ernstiger, daar de Poolsche benden thans beginnen een oorlog op eigen houtje te voeren. Ook het gespuis, dat aan den op stand deelneemt, krijgt steeds meer bewe gingsvrijheid. De gevolgen daarvan zijn voortdurende mishandelingen, waarvan de Duitsche ambtenaren niet verschoond geble ven zijn. De eenige Duitsche courant, die Korfanty nog in het door hem bezette deel van Oppsr-iSileziö laat verscijnen, is de „Oberschlesische Kurier", die sedert kort op nieuw weer de gedachte van een vrijstaat Opper-Silezië onder bescherming van Polen propageert. Van een openlijken strijd met de wapens ln de hand wordt de strijd in Opper-Silezië langzamerhand voor het grootste gedeelte een economische oorlog. De Polen trachten het spoorwegverkeer te herstellen en den levensmiddelennood en andere moeilijkheden de baas te worden; op deze wijze pogen zij de ontevredenheid in eigen gelederen te he- Etweren. Zij trachten daarom in het bezit van het spoorwegmateriaal te komen. De vakvereendgingen van spoorwegbe ambten in Opper-Silezië hebben thans be sloten, slechts onder de volgende voorwaar den het bedrijf te hervatten: 1. Onmiddellijk verdwijnen van de nevenregeering in den spoorwegdienst. 2. Ontruiming van de spoor lijnen door de benden en instelling van een spoorweg-politie. Fransche soldaten ter be geleiding van eiken trein. 3. Verbod van in grijpen van onbevoegden in het spoorwegbe drijf en -verkeer. Waarborgen voor reizigers en goederen. Het weder aanstellen van de door de Poolsohe benden ontslagen spoor wegmannen en waarborgen voor de veiligheid van alle arbeiders en beambten in en buiten den dienst en voor hun familie en hun eigen dom. Berlijn, 28 Mei. In den omtrek van Ro- senberg werden gisteren ernstige gevechten met de opstandelingen geleverd. Deze wer den gedwongen Albrechtdorf, Alt-Rosenberg en Lowscha te ontruimen, doch omtrent het definitief resultaat van dit ongetwijfeld ern stige geveoht zijn nog geen berichten ont vangen. Bij Gogolin in den kreits Gross Strehlitz bleef een aanval der insurgenten zonder ■uoces. In de nabijheid van Gogolin werden gruwelijk toegetakelde beambten' van de uitsche pleblsclet-politie gevonden. Nadat Zaterdag te Loslau aan de grens van den kreits Rybnlck weer een aantal ge regelde Poolsche troepen met 65 veldkeukens doorgetrokken waren en de Polen begonnen waren een spoorlijn van Loslau tot aan de grens te leggen, kwamen Zondag de leidende t door (Nadruk verboden). W) Met een vreemden effen glimlach las Betty den brief tweemaal over en bleef eenige mi nuten uit het raam staren. De verborgen boodschap was veelbeteekenend en even was en zweem van bezorgdheid op haar gezicht zichtbaar. De man dien zij eenige dagen geleden bij den lantaarnpaal even buiten het hek had zien schilderen, kwam haar voor den geest. Zij dacht aan de mogelijkheid, dat die gevaarlijker zou zijn dan iets anders wat binnenshuis zou kunnen gebeuren en zij voelde dat zij onweerstaanbaar meegesleept werd in een keten van gebeurtenissen, die door de omstandigheden gesmeed werd en die zij, zelfs als zij het gewild had, niet kon breken. Toen mevrouw Aittenbury naar haar toe kwam, lette Betty tersluiks op hoe zij den brief in oode-taal opnam en zag dat zij hem, na er vlug een blik op geslagen te hebben; ln haar ceintuur wegstak. Het meisje ver baasde zich opnieuw over haar stoïcijnsche kalmte. Zij moest althans den zin van den eersten zin begrepen hebben, maar toch wa ren hare oogen even helder en haar stem even vast, alsof het een doodgewone mede- dseling was geweest Naar de „Berl. Morgenpost" uit betrouw bare bron verneemt, zijn in den loop van den Zondag vier bataljons Engelsche infanterie naar Opper-Silezië vertrokken. De voormalige luitenant-generaal Höfer, die het opperbevel voert over de Duitsche Selbstschutz-organisaties in Opper-Silezië, heeft tot zijn manschappen een manifest ge richt, waarin hij verklaart, dat zij voorloo- pig het geweer hij dien voet moeten houden, daar moet worden afgewacht, of de inter- igeall. oommissie de toegezegde maatregelen tot herstel van orde en rust ten uitvoer zal brengen. Inderdaad hebben de Duitschee zelfbe schermingstroepen aan de linie Alt Rosen- borgAnnabergLöscfanitz rechts van de Oder halt gemaakt. Algemeen wordt erkend, dat Höfer genoeg gezag bezit om de disci pline te handhaven, hetgeen vnl. is te dan ken aan zijn populairiteit in O.-S., daar hij ook tijdens den oorlog aanvoerder van O.-S. regimenten is geweest. Er wordt eventwel op gewezen, dat de op gewondenheid onder de bevolking zoozeer is toegenomen, dat bij een langer dralen der interg. commissie het gevaar bestaat, dat Höfer ten slotte niet meer in staat zal zijn, de hem thans gehoorzame troepen in de hand te houden en dat zij op eigen boutje beginnen het land Van de Korf anty-li eden te zuiveren. Het Duitsche ministerie van 'buitenland- sohe zaken heeft op de nota der geallieerde miltaire controlecommissie van 14 dezer ge antwoord; dat de Duitsche regeering haar opvatting, dat de aanwerving van vrijwilli gers en de vorming van vrij-korpsen onge oorloofd is, volkomen deelt'. Er zijn maatre gelen getroffen tot afsluiting van de grens der volksstemmingsgehieden. Volgens een N. T. A.-bericht uit Berlijn zou graaf Sforza in een nota aan de En tente de bemiddeling van Italië in de O. S.- quaestie hebben aangeboden. Londen, 23 Mei. Reuter verneemt, dat be sloten is vier bataljons Engelsohe infanterie van, den Rijn naar Opper-Silezië te zenden, maar de troepen zijn nog niet vertrokken. De regeling dienaangaande zal getroffen worden na overleg met de Fransche militaire overheden. Dat Frankrijk en Engeland, slechts door het Nauw van Galais gescheiden, over Opper- Silezië nota's wisselen, inplaats van hun eerete-mlnisters mondeling te laten beraad slagen, teekent den toestand van verwijde ring op dit oogenbllk. Met de nota van Lord Ourzon is de Qual d'Orsay vrij geheimzinnig te werk gegaan, wat haar wrangheid zou doen Wij eten om te leven. Allen: rijken en armen, gezonden en zieken. Door de voeding worden de organen in staat gesteld om hun functies te blijven volbrengen. Ziekte is niet anders als onmacht van de organen om hun functies te verrichten. Dus kan men ziekten met succes bestrijden, wanneer men zorgt voor een doelmatige voeding. Men moet eten om te leven! Versterkende, eiwitrijke voedingsmiddelen. Maar de arme zwakke kan die eiwitrijke versterkende middelen niet ver dragen. De wetenschap vond nu in Sanatogen een voedingsmiddel, dat door de zwakste magen verdragen wordt en het lichaam en zenuwen die stoffen versohaft, die het tot in stand houding noodig heeft. Wie dus het gewone voedsel niet kan verdragen, moet Sanatogen eten om gezond te blijven. Proefnemingen met Sanatogen in verschil lende universiteitsklinieken toonden aan en de schrfitelijke verklaringen van 22.000 art sen bevestigden, dat Sanatogen een uitne mend middel is bij algemeene zwakte, bloed armoede en bleekzucht, maag- en darmlijden, zenuwzwakte, enz. Sanatogen is verkrijgbaar in verpakkingen van 1.— tot 9.—. vermoeden, ook als de Fransche pers, die er iets uit vernomen heeft, er niet stekelig over was. De Fransche regeering schijnt echter niet zooveel erover losgelaten te hebben, dat het gevaar voor nieuwe 'hartstochtelijke uit barstingen ontstond of heeft anders tegelijk een wenk gegeven, om can sordino te werk te gaan. Op de Engelsche nota, die Vrijdag aan den Franschen gezant te Londen over handigd was, is reeds Zaterdagavond door een toen te Londen aangeboden mededeeling van de Fransche regeering geantwoord, Frankrijk toont zich daarin, naar verluidt, bezorgd over de gestadige versterking van de Duitsche strijdkrachten in Opper-Silezië door vrijwilligers en de onrust onder de Poolsche werklieden, die een bolsjewistisch karakter zou kunnen aannemen. Het dringt aan op nauwe samenwerking tusschen beide landen in de commissie van de geallieerden te Oppeln en op gemeenschappelijke stappen zoowel te Berlijn als bij de Poolsche opstan delingen. Dit alles gaat, natuurlijk buiten de voornaamste kwestie, de verdeeling van het gebied' tussohenl Duitschers en Polen, om. Vernieuwde samenwerking kan alleen den weg tot het compromis daarover effenen Deskundigen van weerskanten zouden zich desnoods kunnen verstaan over de juridische en de economische zijden van het probleem, maar van meerder belang Is de politieke faotor. Voor Frankrijk blijft het Industrie gebied van Silezië een stuk van het Duitsche oorlogs-arsenaal van de toekomst. Voor En geland overweegt het belang, dat Duitsch- land noch aan de Roer noch in Silezië mach teloos gemaakt wordt. Men kan van weers kanten op bijkomstige punten bijdraaien, maar de hardste -noot moet nog gekraakt worden. („N. Rott. Crt."). De meening van Polncaré. De „Temps" bevat een artikel van Poln caré over de kwestie van Opper-Silezië, waarin de oud-president er vooreerst aan herinnert, dat het Lloyd George geweest is, die in het vredesverdrag het beginsel van een volksstemming heeft doen opnemen. De i volksstemming had op verzoek van Lloyd George plaats onder omstandigheden, die er den uitslag ten gunste van Duitsohland van verdraaien. Wat de vaststelling van de grens lijn betreft, Poincaré aanvaardt in dat op zicht de Engelsche stelling niet. Het verdrag bepaalt volstrekt' niet, dat de beslissing genomen moet worden door de meerderheid van de voornaamste geallieerde en geassocieerde mogendheden, d. w. z. de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan. Poincaré wijst er dan nadruik- door het 'binnenstuiven van madame Oim- mino. „Kijk eens!" riep de laatste met een opge wonden gebaar naar 't raam toe uit. „Daar is Louise Dana, maar wat heeft zij een haast! Zonder hoed op in dit afschuwelijke klimaat! Zou er iets gebeurd zijn? Een ongeluk?" Zij sprak luchthartig, maar haar oogen leken een smeulend vuur, toen zij die van mevrouw Atterbury ontmoetten, en het rouge stak in scharlaken vlekken tegen de plotse linge bleekheid op haar wangen af. Mevrouw Dana liep snel het pad van het hek naar het huis af, haar opzichtige goud blonde hoofd was bloot en glinsterde in den zonneschijn. Zij had achteloos een mantel aan geschoten, maar toen zij1 het raam langs vloog, merkte Betty op, dat zij aan haar voe ten maar heel dunne boudoirmuiltjes had. Met een gemompelden uitroep liep me vrouw Atterbury haastig de kamer uit, ge volgd door madame Cimmino, en het meisje bleef aan haar eigen gedachten overgelaten Er werd hard aan de bel geluid en de klank ervan was nog niet weggestorven, toen de voordeur dichtsloeg en een doordringende kreet, tot zelfs in de bibliotheek, hoorbaar werd. Betty kon echter maar een paar woor den onderscheiden. „Morti gevat help 1" „Groote God!" Het was onmiskenbaar de «tem van Wolvert, maar er trilde dezelfde krankzinige vrees in als op den dag van Betty's komst „Wat haal je in je hoofd om hierheen te komen? Wil je ons soms alle maal „Stilte! Mevrouw Atterbury anoerde hem den mond en na een verward geroezemoes van stemmen, waarvan zij geen enkel woord kon verstaan, ging er een andere deur dicht en werden de zenuwachtige snikken van Louise Dana gesmoord. Wat was er gebeurd dat die vrouw zoo verschrikt naar het huis was komen toeloo- pen? Want het was duidelijk schrik geweest-, die op haar verwrongen gelaat te lezen stond, toen zij langs het raam kwam vliegen en haar wanhopigen kreet slaakte. Zij was hulp komen halen, maar wat voor hulp kon zij hier vinden? Betty dacht aan de ontmoeting die zij een keer met den fleuxigen man van middelbaren leeftijd had gehad, wiens oogen de teekenen droegen van vermoeidheid en losbandigheid. Wat had hij „gevat" of ver keerde hij zelf in de een of andere moeilijk heid? Een half uur lan'g liep Betty rusteloos in de bibliotheek op en neer, bang om zich te vertoonen, opdat men er haar niet van zou verdenken dat zij de luistervink speelde en toch snakkende, om naar haar eigen kamer te ontsnappen. Het gesnor van een auto deed haar naar het raam kijken en zij bereikte het bijtijds, om de bekende (grillige strepen van mevrouw Atterbury's eigen auto voorbij te zien vliegen. Zij zag de auto de laan af rijden en kreeg even een goudblond hoofd binnen in te zien. Welke ook haar moeilijk heden mochten zijn, de vrouw was nu weg en had haar zorgen niet gevoegd bij de an dere, die al een schaduw over het huis wier pen. Toen Betty zich omkeerde schrok zij eenigszins, toen zij haar meesteres op den drempel zag staan. „Ja, zij is weg." Mevrouw Atterbury knik te, terwijl zij -den blik van het meisje volgde. „Zoo'n belachelijk zenuwachtig, opgewonden vrouwtje! Verbeeld je, lieve! Mijnheer Dans je hebt hem laatst aan de tafel ontmoet, keüjk op, dat de Vereenigde Staten bekend gemaakt hebben zich niet met de kwestie van Opper-Silezië in te laten. Wat Japan betreft, dit is meer met Engeland, dan met Frankrijk verbonden en het zou verwonderlijk zijn zoo de geweldige oorlogsfabriek aan Duitschland teruggegeven werd door de stem van Japan zonder België, al ware dit geconstateerd. Zulk een abnormale wijze van doen zou een hoon van het volkenrecht zijn. Poincaré zegt tenslotte, dat de mogendheden bij meerder heid van stemmen over het lot van een/ ge heel land moeten beschikken en het zou iets monsterachtigs zijn zoo twee of drie van hen in staat waren aan de anderen hun inzicht op te leggen in een kwestie betreffende de vrijheid van een volk. Lloyd George heeft stellig zooiets niet gewild. Peking, ongedateerd. Den 20en Mei Is te Peking een Chineesch-Duitsche overeen komst geteekend, welke dienen moet als grondslag voor het afzonderlijk vredesver drag tusohen beide lauden. 'Naar men weet heeft China destijds geweigerd het verdrag van Versailles te teekenen. Berlijn, 28 Mei. De rijkspresident heeft dr. Rosen, den gezant in Den Haag, benoemd tot minister van buiteniandsohe zaken. Op 1 Juli 1921 zullen in het Duitsche rijk worden ingevoerd nieuw ontworpen Duitsche vlaggen. Er zullen 10 verschillende Duitsche vlaggen zijn, nJ. behalve de nationale vlag, die uit drie even breede dwarsstrooken, bo ven zwart, beneden goudgeel bestaat, de han delsvlag, de handelsvlag met het ijzeren kruis, de rijksooriogvlag, de kleine vlag aan den boegspriet der oorlogsschepen (der Gösch), de standaard van den rijkspresident, de vlag van den rijksminister van weerbaarheid, de rijkspostvlag, de dienstvlag van de overige rijksoverheden te land en de rijksvlag van de overige rijksoverheden ter zee. De handelsvlag is zwart, wit, rood, en draagt in de zwarte dwarsstrook aan den stok een bovenhoek in de kleuren van de nationale vlag aan den buitenkant van den zwarten dwarsstrook door een witte strook geschei den. De handelsvlag met het ijzeren kruis ziet er evenzoo uit, maar in de bovenhoek met de rijkskleuren staat een zwart-wit gerand kruis tn den vorm van het ijzeren kruis. De rijksoorlogsvlag ziet er evenals de han delsvlag uit, maar heeft ln het midden/ van de vlag een zwart-wit gerand kruis van den vorm van het ijzeren kruis, dat tot 1/3 in de zwarte en roode dwarsstrooken overgaat. De Gösch heeft dezelfde kleuren als de handelsvlag en heeft ook, evenals de rijks oorlogsvlag, het ijzeren kruis in het midden, maar de afmetingen der strooken zijn kleiner. De standaard van den rijkspresident is een rood (gerand goudgeélen vierkant, waarin de rijksadelaar staat. De vlag van den rijksminister van weer baarheid heeft dezelfde dwarsstrooken als de nationale vlag en daarop een zwart-wit ge rand kruis in den vorm van het ijzeren kruis, in de zwarte en goudgele strooken ieder tot de helft overgaande. De rijkspostvlag heeft de dwarsstrooken als de nationale vlag en in het midden een goudgele posthoorn met een goudgelen snoer en twee goudgele kwasten, het mond stuk naar den stok gekeerd. De dienstvlag van de overige rijksoverhe den te land heeft dezelfde dwarsstrooken als de nationale vlag, waarop het rijkssohild, de adelaar naar den stok gewend. De dienstvlag van de overige rijksoverhe den ter zee komt overeen met de handelsvlag en vertoont het rijksschild op dezelfde wijze als op de rijksvlag van de overige rijksover heden te land. De nationale kleuren, zwart, rood, goud zijn aldus, afgezien van de standaard van den rijkspresident, die voor de vlag van den rijks minister van weerbaarheid, de rijkspostvlag en de dienstvlag der overige rijksoverheden te land, terwijl voor alle met de scheepvaart samenhangende vlaggen de grondkleuren zwart-wit-rood zijn, waarop de nationale kleu ren in een hoek der vlaggen bijgevoegd zijn. De tegenwoordige vlaggen mogen nog tot uiterlijk 1 Januari 1922 gebezigd word«n, Voor de bijzondere rechtbank te Maagdën- burg werd het proces tegen 28 communisten, beschuldigd van bomaanslagen, ten einde gevoerd. De raddraaier Franz Breuer werd veroordeeld tot zeven jaar tuchthuisstraf en tien jaren eerverlies. Hij zal later onder poli tietoezicht worden gesteld. De overigen kre gen straffen van twee jaar tuchthuis tot een half jaar gevangenis. Eenige weken geleden is in den D-trein Berlijn—HannoverKeulen een' postdiefstal gepleegd, waarbij den dief geldswaardige papieren, diamanten, enz. ter waarde van millioenen mark in handen vielen. Thans is de slotemaker Roth als verdacht van dit mis drijf gevangen genomen. Hij trachtte bij een bank te Siegen Amerikaansche ohèques te gelde te (maken, die van den diefstal afkom stig waren. R. was het vorige jaar uit de ge- I vangenis te Ruhrort ontsnapt en zwierf se dert dien onder den naam Dietrich rond. Er is reden om aan te nemen, dat de niet- officieele voorstellen ter regeling yan het geschil in de steenkoolnijverheid een goeden grondslag hebben opgeleverd voor een be spreking, welke voor beide partijen aanne melijk zal zijn. De bootwerkers te Lelth hebben het werk neergelegd uit verzet tegen het lossen van kolen uit het buitenland door niet-aangeslo- ten werklieden. De bootwerkers te Purfleet, weet je nog wel? is een paar dagen onge steld geweest, ze dachten dat hij kou had gevat, maar vanochtend werd de dokter ge roepen en merkte dat hij een aanval van dyphtherie bad. Het ia natuurtijk erg verve lend, maar dat malle vrouwtje is het huis uitgeloopen, zoo als zij was, miet niets dan een mantel over haar negligée, in een taxi gesprongen en recht naar mij toe gekomen. Ongelukkig is de auto kórt van hier defect geworden en wat de buren wel hebben moe ten denken van haar escapade met haar bloote hoofd, kan ik mij niet voorstellen." „Het spijt me voor mijnheer Dana," merk te Betty met gedempte stem op. „Diphthe- rie is immers heel gevaarlijk, niet?" „Tegenwoordig niet meer", antwoordde mevrouw Atterbutty onverschiiig. „Mijnheer Wolvert was beelemaal van streek. Heb je hem gehoord? Hij is doodsbenauwd voor be smetting net als de meeste mannen, en hij was bang, dat wij allemaal de ziekte zouden Krijgen! Het was dan ook dom van haar, maai ze zijn hier vreemd en ik ben eigenlijk de eenige kennis, die zij heeft. Ik heb tele fonisch (gezorgd, dat mijnheer Dana in een particulier ziekenhuis wordt opgenomen en zij is nu wat gekalmeerd naar hem terug gegaan. Wat een malle, domme schepsels zijn de meeste moderne vrouwen toch!" Haar toon was een handig mengelmoes van verontwaardiging en spot, maar zij hield haar oogen scherp onderzoekend op het meisje gericht, alsof zij zich ervan wilde overtuigen dat haar uitlegging te goeder trouw werd opgenomen. ■Betty bleef tegen haar 'glimlachen. „De menschen raken gemakkelijk hun hoofd kwijt, als iemand van wien zij houden, er slecht aan toe is, gelooft u niet?" Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bij personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een. onderzoek de nieren van een jongen man vain 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beidien droegen den stempel van ouderdom. Waar om? Omdat het leven, diat de jonge man leidde, hem in den bloei van zijn leven tuie ren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, uxine- stoornissen, waterzuchtige zwellingen, nier- gruis, rheumatische aandotulngeu voortdu rende vermoeidheid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen be schouwd vergeet dit niet, Vermijd tocht en kou. wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rust, lichaamsbeweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ont lasting. Eoster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een on schatbare hulp aan de natuur tot onderhoud en (herstel varn de werkzaamheid der nieren. Door deze organen hij te staan ln hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesmiddel veel bij om de kwade ge volgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan mat Fosteri# Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezwind, wees don zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Hel der verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizer straat 98, 1.75 per doos. „Sommige menschen, niet menschen, die zelfbeheersohinc hebben. Ik geloof bitvoor- beeld dat dat niet met jou het geval zou zijn, lieve. Ik geloof dat jij in alle moeilijk heden je tegenwoordigheid van geest en moed zoudt behouden." Betty bloosde, maar zij antwoordde zonder dat haar stem beefde. „Misschien wel. Ik hoop het. Je kunt het nooit zeggen, vóór het zoover ia." De lunch was een gedwongen geschiede nis. Madame 'Cimmino bewaarde een stil- zwiigen, waardoor zij zich niet compromit teerde, en haar zenuwachtige ongedurige handen waren stil, maar Wolvert's stem ming was in een speelsche luchthartigheid omgeslagen, die, naar Betty had opgemerkt, bii hem een reactie op een opwinding betee- kende. Wel vermoedende, dat het meisje er niet van gediend was, richtte hij zijn gees tigheden tegen haar, en. trachtte haar uit haar tent te lokken. Madame Cimmino luis terde en keek met somhere oogen toe, en mevrouw Atterbury wierp hem met de oogen een onheilspellende waarschuwing toe, toen zij opstonden. Gedurende het grootste ge deelte van den namiddag Meld mevr. Atter bury Betty bij zich, terwijl zij bezig was met verstelwerk aan tafelgoed. Uit de muziek kamer kwamen intusschen vreemde, tus- schenpoozende stukken van liefelijke melo dieën. Er volgden soms lange oogenblikken van «tille, en dan werd er weer met dave rend geweld op de toetsen geslagen, alsof de speler in woede de zachtere, teederde® «Kwan ten -trachtte te smoren. Wordt vgsvolga.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1