die om dezelfde reden in staking waren ge gaan, hebben het werk weer hervat. Een nieuw voorstel tot beëindiging van het mijnconflict werd door sir Henry Keith aan de hand gedaan. Hij stelt voor, den mijnwerkers een loon uit te betalen, dat de zelfde waarde heeft als hot loon, dat zij in 1914 ontvingen. Er worden nog steeds besprekingen ge voerd met het doel te koimen tot het bijeen roepen een er nieuwe conferentie tusschen beide partijen. Morgen komen te Brussel de afgevaardig den van de transport-arbeiders- en mijnwer- kersorganisaties in Engeland, Frankrijk, Ne derland en België bijeen, ten einde maat regelen te beramen om de Engelsohen te hel pen om hen te doen zegevieren in den strijd, het programma te verwerkelijken, en dies de stakinv voort te zetten. De Brltsche vloot ln den Stillen Oceaan. Uit Sydney wordt aan de .Jdorningpost" gemeld, dat de vlootoonferentie te Singa pore plannen heeft ontworpen voor een ge combineerde actie van de vloten in het Verre Óósten en Australië, ingeval van nood en eveneens voor gemeenschappelijke manoeu vres tusschen Penang en Singapore. SInn-Fein in Londen. Bj) de gerechtelijke lijkschouwing te Lon den, van den1 vermoorden Horace McNeill, een van de slachtoffers van de Iersche extre misten, die daar aanvallen hebben gedaan op familie van leden van het politie-corps in Ierland, verklaarde de lijkschouwer Zaterdag: Wie of wat de aanvallers waren of waarom zij dit gedaan hebben, lijkt zeer onzeker, maar in verband met latere gebeurtenissen veronderstelt men, dat zij met de Sinn-Fein- beweging in verbinding stonden. Ik weet niet, of dit onder eede bevestigd kan worden. De politie heeft mij verzooht, de zaak te ver dagen. Ik hoor dat men nieuwe bewijzen denkt te vinden en om daar gelegenheid toe te geven,, zal ik de behandeling moeten uit stellen. In verband met deze zaak kan ik zeggen, dat het heel moeilijk is, om bewijzen te krijgen. De mensohenl schijnen geterrori seerd enzijn bang dat moordenaars hun huis binnenkomen en hen doodschieten. Het is een begrijpelijke vrees. De aanvaller is voorbereid en heeft een voordeel op den aangevallene." De lijkschouwer besloot, met de pers te verzoeken de namen en adressen van getui gen niet bekend te maken, anders zou hij het onderzoek met gesloten deuren moeten houden. Brandstichtingen. Een' nieuwe reeks branden heeft de stre ken aan de Tyne en Tees geteisterd in den nacht van Zaterdag op Zondag. In een groo- ten kring rond Newcastle zijn hooibergen in brand gestoken. Op een gegeven oogenblik x brandden' er 31 tegelijk. Newcastle, North- en South Shields, Jarrow, Wallsend. Ches- ter-le-Street en Stockton on Tees hadden van de branden te lijden. De houzagerijen en opslagplaatsen van Ferster, Brotherton en Co en de werf en machinefabriek van Har- ker Ltd. aan de Tees werden een prooi der vlammen en bonden door de brandweer niet behouden worden. Even nadat deze branden uitgebroken waren, vloög een .groote water leidingbuis bij Longnewton in de lucht. De buis verzorgde ecthter niet het gebied van den brand, doch Middlesbrough. Zooals reeds gemeld is, heeft men ook een gasbuis in de lucht laten vliegen en wel op de brug tusschen Jarrow en South Shields, waardoor de gasvoorzieninf van laatstge noemde plaats gestoord is. Te Newcastle heeft men de ruiten van een lakenwinkel ingeslagen en getracht brand te stichten, doch de brandweer was Üjdig ter plaatse. Ook heeft men getracht brand te stichten in de stations Binckhill en Westwood N.E., doch het vuur kon in beide gevallen gedoofd worden voor er groote schade was aange richt. Er zijn drie lieden in hechtenis geno men allen Ieren. IERLAND. Londen, 22 Mei. Zaterdagnacht zijn er In het Tyne-distriot oen reeks brandstichtingen gepleegd. De gasleiding te Jarrow ds in de lucht gevlogen. Tot dusver zijn er twee aan houdingen gedaan. In de afgeloopen weok heeft SInn-Fein 60 aanvallen gepleegd .op strijdkrachten van de kroon en daarbij 23 deze! gedood en 22 gewond, wat het hoogste cijfer is sinds den opstand van 1916. De helft van deze slacht offers viel 14 dezer, den dag na de verkiezing voor het parlotaent van Zuid-Ierlnnd. Zaterdag zijn tweo politiemannen vermoord in de buurt van Longford. Een weerzinwekkend misdrijf. Vrijdagavond werd te Dublin eon kreupel man op straat door schoten, achter zijn rug gelost, gewond. Hij werd in ernstigen toe stand in een ziekenhuis opgenomen. Zater dagmiddag kwamen twee mannen met een draagbaar het ziekenhuis binnen legden den gewonde erop en droegen hem naar bui ten. Even later klonken twee schoten. De kreuele man bleek doodgeschoten te zijn. De daders ontsnapten. EGYPTE. Onlusten. Alexandrië, 23 Mei. Er zijn gisteravond ern stige onlusten' voorgevallen. De inboorlin gen vielen de Europeanen aan, die bescher ming vroegen aan 'het gouvernementspaleis. Er is geweervuur in de gansche stad. Naar verluidt zijn er vele dooden. Eenigen zijn levend verbrand. Er zijn Britsche troepen aangekomen, die de stad bezet hebben. Alexandrië, 23 Mei. De toestand is hier ernstig. Het gerucht, dat een Griek een in boorling had gedood, verwekte een uitbar sting tegen de Grieken en andere Europea nen. Er moeten tal van dooden en gewonden zijn. De menigte heeft de puien van Euro- peesdhe winkels vernield. De Europeanen vragen vergunning om zichzelf met gewe ren te beschermen. Het geweervuur houdt aan. Van alle kanten vallen studenten en in landers de Europeanen aan. Tal van lokalen zijn verbrand. Alexandrië, 28 Mei. Naar gemeld wordt, zijn vijf Europeanen gedood on twee en ze ventig gewond bij do onlusten van gister avond en hedenmorgen. Te Cairo hadden ongeregeldheden plaats na de begrafenis van eeni student, die bij vroegere ongeregeldheden gedood was. Do menigte deed aanhoudend aanvallen op do politie en nadat de ongeregeldheden drie uur geduurd hadden, werd de assistentie eer Egyptische cavalerie ingeroepen. Er waren 8 personen gedqod en 11 gewond. Do wederopbouw. In het dept. van wederopbouw te Berlijn had Zaterdag een bespreking plaats tusschen de betrokken rijksautoriteiten, werkgevers en werknemers over den stand der wederop- bouwquaestie. Medegedeeld werd, dat Loucheur zich be reid heeft verklaard te onderhandelen over de levering van 25.000 duurzame huizen en verzocht heeft onmiddellijk deskundigen te zenden. Deze zullen reeds dezer dagen naar Parijs vertrekken. Loucheur heeft zich verder in beginsel ac- coord verklaard met het voorstel om een ge deelte van het verwoeste gebied aan te wij zen, waar Duitschland de noodzakelijke bouw werken zal uitvoeren. Jouhaux on de extremisten. Volgens de „Glaulois" loopt in syndicalis tische kringen het gerucht, dat Jouhaux, do secretaris-generaal van het Vakverbond zou willen aftreden, om vice-president te worden van het I V. V. van Amsterdam. Aanleiding hiertoe zou zijn, dat Jouhaux meer dan genoeg heeft van de voortduren de aanvallen der extremisten op hem. Onschuldig gefuseleerden. Do minister van oorlog heeft last gegeven een gerechtelijk onderzoek in te stellen tegen luitenant Pauland. Hij wordt er van verdacht oen valsche getuigenis afgelegd te hebben in de zaak van de zes soldaten van het 296e in fanterie, die in 1914 te Vingró gefusileerd zijn omdat ze hun post tegenover den vijand in den steek hadden gelaten. Hun nagedach tenis is onlangs door het Hof te Grenoble in eer hersteld. Getuigèn beweren, dat luitenant Pauland zijn mannen bevel heeft gegeven zich te verschansen in hun stellingen, maar de officier zegt, dat hij die order nooit gege ven heeft. Hij zou tegen een soldaat, Gri- mand geheeten, gezegd hebben: Men heeft zes onschukügen doodgeschoten. Er zijn tegenstrijdigheden aangetoond tusschen de verklaringen van luitenant Pauland en die van overlevenden van het 296e. ITALIË. (De arrestatie van den Italiaanschen gene raal Segre en van 13 Italiaansche officieren heeft te Weenen heel wat opschudding ver wekt. Het blijkt nu, dat de heeren levens middelen, zooals rijst, beschuiten, macaroni, enz., die voor liefdadige doeleinden waren bestemd, voor booge prijzen in den handel hebben gebracht. Bovendien zouden de offi cieren verdachte valuta-zaakjes hebben ge dreven. PORTUGAL. Een omwenteling. De „Daily Mail" ontving van uit do Spaan- eche grensplaats Vigo het volgende telegram: Reizigers, die Zaterdag alhier zijn aange komen, deelen mede, dat er Zaterdag in Lis sabon een omwenteling heeft plaats gevon den, die gesteund werd door de militairen, die handelen op last van den gewezen banne ling Maobado dos Santos. Het geheele Por- tugeesche kabinet werd gevangen genomen. De beweging wordt door monarchistische elementen gesteund. De oorrespondent van de „Times" heeft Zaterdag uit Lissabon geseind, dat de eerste minister het ontslag van het geheele kabinet heeft ingediend. De president van de repu bliek heeft de voorzitter van beide Kamers van het parlement en verscheidene parle mentsleden tot een conferentie uitgenoodigd. Een Reuter-bericht meldt uit Lissabon, dat Vrijdagavond de demonstraties tegen het afgetreden kabinet voortduurden. RUSLAND. De Derde Internationale. Uit Reval wordt berloht: De voorzitter van het uitvoerend komitee van do Derde Internationale te Moskou, de bolsjewistische volkscommissaris Sinowjef, heeft als zoodanig ontslag genomen in ver band met tusschen hem on Lenin gerezen meoningsverschillen. Sinowjef kon zich niet vereenigen met de nieuwe politieke richting van Lonin. Do bevolking mot een pestepidemie bedreigd? Voortdurend on in steeds grooter getale, komen er berichten over de post in Sovjet- Rusland binnen, schrijft do „Daily Telo- graph". Eenigen tijd geleden werd roods go- meld, dat de ziekte in Siberië was uitgebro ken, on thans wordt bevestigd, dat do pest het Oeral-gebergte is overgekomen en zich in de provincie Oefa gevallen heben voor gedaan. Nu ongeveer 120 jaar geleden, on der de regeering van Catharina n, werd Rusland geteisterd1 door een hevige pest epidemie, waarbij meer dan 1/3 van de in woners van Moskou het leven verloor, en die tallooze slachtoffers maakte onder de be volking in het gebied tusschen die stad en do Wolga. Sindsdien zijn dergelijke groote epidemiën in Rusland niet moer voorgeko men. In de tachtiger jaren van de 19de eeuw werd Vetlianka geteisterd, doch uit- torefding van de ziekte kon toen voorkomen worden. Sinds dien tijd kwam de ziekte voortdurend sporadisch voor. In haar huidigen uitgehohgerden en on- rednen staat is de Russische bevolking bui tengewoon vatbaar voor alle besmettelijke ziekten. Dit is gebleken bij de verwoestin gen, die de typhus en de pokken er nog on langs hebben aangericht. Daarbij komt in dezen tijd nog een andere omstandigheid, welke de vreeselijkste gevolgen kan hebben. De Russische steden, groote zoowl als kleine, worden thans letterlijk overgoloopen door millioenen ratten. Deze dieren houden zich in normale tijden op in de buurt van graan- pakhuizen en meelfabrieken. Do vroegere Russische regeering was te nonchalant, om ook maar te trachten de dieren uit te roeien. Thans zijn alle meelfabrieken leeg en in de graanpakhuizen ia geen korreltje meer te ontdekkea De Sovjet-autoriteiten hebben ze leegge haald en de ratten zorgden cr wel voor, het laatste korreltje te doen verdwijnen. De die ren zijn toen do steden ingegaan, om voed sel te zoeken. Wat dit wil zeggen in een land dat met een pest-epidemie wordt bedreigd, behoeft geen nódere verklaring. OOSTENRIJK. Valuta-smokkelarfl. Uit Weenen wordt gemeld: Na het ge ruchtmakende geval van valuta-smokkeling van Italiaansche officieren komt thans het bericht, dat een koerier van 'het Turfcsche gezantschap te Weenen op do grens aange houden is, toen hij 12 millioen kronen wilde smokkelen. Hij heeft verklaard, dat hij deze smokkelarij bedreef en reeds meer bedreven had voor particuliere personen, maar dat de Turksche gezant ervan afwist ep hem er tel kens de noodige met officieele zegels voor ziene koerierspassen voor verschaft© tegen een 200.000 kronen per reis. VEREENIGDE STATEN. Negermlshandellng. Sinds Harriot Beecher Stowe „Unclo T m's Cabin" schreef en de dichters Lowell, Whit- tier en Longfellow de ellende der slaven be zongen, zijn er niet zulke verschrikkelijke en mensohonteerende feiten aan den dag ge komen1 als die, waarvan de pers in de Zuide lijke staten van de Ver. Staten thans bijna dagelijks melding maakt. Van alle schoone beloften in do laatste tientallen jaren den negers door de blanken gedaan, zijn er bitter weinig werkelijkheid geworden. Geen enkele neger heeft zitting in het congres. In de zuidelijke staten hebben sleohts weinigen het stemreoht. Washington is beleedigd, dat een zijner ambtenaren voor Oen betrekkelijk ondergeschikte positie, een neger' is. In verschillende staten in het zui den haddèn de landeigenaars, na den burger oorlog, beloofd wekelijks den negers een staat van hun rekening over te leggen. Bijna nergens werd deze belofte vervuld; onlangs werd eéh neger, die bleef aandringen op een dergelijken staat, levend verbrand. In het Michiganmeer bij Chicago hebben lil de badinrichting de blanken en de negers een afzonderlijke afdeeling. Niet lang gele den werd een negerjongen, die de grenslijn overzwom, zoo lang met steenen gegooid, dat hij verdronk. Zoo zijn er tallooze voorbeelden te noemen. Men herinnert zich zeker nog wel het pro ces van John Williams, den katoenplanter in Georgia, die in April 1.1. tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld werd wegens moord op een groot aantal negers. Deze zal zich wederom te verantwoorden hebben voor den dood van zeven negers, die op zijn plan tage werkten. De regeering stelt een uitvoerig onderzoek in. Reeds is gebleken, dat op andere planta ges in Georgië, ja in alle katoen-staten -toe standen heerscheni als 70 jaar geleden door Harriot Beecher Stowe beschreven. Al deze gruwelen worden! in de hand ge werkt door het stelsel om veroordeelde ne gers, of wegens schuld gegijzelden, aan plan tage-eigenaars als arbeiders te verburen. De Rijksmiddelen. De opbrengst der rijksmiddelen bedroeg over April 1921 3.2 millioen meer dan over die maand in 1920; over de eerste vier maan den van dit jaar 11.2 millioen meer dan over die periode in 1920 en ƒ2.010.769 meer dan de raming voor de eerste 4 maanden van 1921. Bezoek van den Japanschen kroonprins. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede: De Japansche Gezant heeft ter kennis van de Nederlandsche Regeering gebracht, dat Prins Hirohito, Kroonprins van Japan, tus schen 15 en 24 Juni a.s. in Nederland hoopt te komen, ten einde aan de Koningin zijne opwachting te maken. De Kroonprins zal vergezeld zijn van Prins Kan-in. Nederland en België. Uit Brussel wordt gemeld: De vertegenwoordigers van de S.D.A.P. zijn Zaterdagmiddag samengekomen met do Belgische socialistische vertegenwoordigers met het doel een basis voor overleg -te vinden, waardoor een eind gemaakt kan worden aan de geschillen, die tusschen Nederland en België bestaan door de vraagstukken, die na den oorlog zijn opgekomen. De heor Vliegen leidde de vergadering, die in het Volkshuls gehouden werd. Hij gaf eon overzicht van do quaesties van Nederlandsch standpunt bezien. De Gentsche senator Oop- pieters, oud-technisch afgevaardigde ter con ferentie te Parijs voor de herziening van de verdragen van 1839, heeft het Belgische standpunt verklaard. Er volgde een langdurig debat, waaraan allen hebben deelgenomen. Beide partijen zjjn feitelijk tot een overeenstemming geko men, maar de manier om het doel te bereiken, dat de bijeenkomst zioh voorstelt, moet nog gevonden worden. De gedelegeerden zijn tot overeenstemming gekomen wat betreft de aanvaarding van het verdrag inzake de kanalen, dat do minister van staat Paul Segers en senator Coppieters met de Nederlandsche gedelegeerden ter con ferentie van Parijs hadden ontworpen. Inzake de Wielingen is het dubbele prin cipe aanvaard van vrijheid van toegang van de Belgische kust naar de haven van Straats burg en van de Nederlandsche naar de haven van Vlissingen. Over dit voorstel zullen mor gen) de besprekingen gevoerd worden. Na afloop van de vergadering hebben de Belgische socialisten hun Nederlandsohen collega's een maaltijd aangeboden. Bij de voortzetting van de besprekingen op Zondag werd na een debat, dat 4 uur duurde, de volgende resolutie aangenomen: De gedelegeerden der S.D.A.P. in Neder land en van de Belgische Arbeiders-Partij te Brussel, vergaderd op 21 en 22 Mei met het doel middelen te beramen om een eind te maken aan de minder goede verhouding tus schen de regeeringen der beide landen ten gevolge van het uitblijven van de ondertee- kening der ontworpen verdragen, die haar sinds meer dan een jaar ter goedkeuring zijn voorgelegd en van het achterwege blijven van oen regeling der rechten op de Wielin gen, zijn van meening, dat deze verhouding eT toe leidt in België zoowel als in Nederland het nationalistische drijven en de chauvinis tische ophitsing te bevorderen van degenen, die door versterking van de oorzaken der onzekerheid van den Europeeschen vrede sleohts verstoring zoeken van de natuurlijke en onmiskenbare betrekkingen van vriend schap en goede nabuurschap tusschen de twee naties eu oordeelen, dat hun internatio nale socialistische plicht is, krachtdadig in' te gaan tegen de tenden'zen en de feiten, die dezen toestand hebben geschapen. De Belgische gedelegeerden' hebben er prijs op gesteld in herinnering te brengen, dat hun partij onmiddellijk na den wapenstil stand met den meesten nadruk elke zuoht naar uitbreiding van grondgebied ten na deel© van Nederland heeft veroordeeld en een kraohtigen strijd heeft gevoerd tegen de (kleine maar woelige en kwaadwillige groep der annexionisten. Zjj is meer dan ooit gekant tegen een poli tiek, die niet zou stemmen op de volledige eerbiediging der soevereiniteit van beide landen binnen hun tegenwoordige grenzen en op den vasten wil den vrede te handhaven. Zjj wijzen de misdadige onderstelling zelf van de mogelijkheid van een gewapend con flict tusschen beide landen op de meest be sliste wijze af. De Nederlandsche gedelegeerden zijn even eens van oordeel, dat de hervatting der on derhandelingen noodzakelijk is en meenen, dat daarbij het belang van den wereldvrede en de levensbelangen van beide naties moe ten worden gesteld boven alle overwegingen van histoxischen aard. De Belgische en Nederlandsche gedele geerden zijn dientengevolge van oordeel, dat het noodlg is opnieuw onderhandelingen aan te knoopen met het doel onverwijld tot een regeling van de bestaande moeilijkheden te komen. Zij stellen vast ten eerste, dat de Wielingenkwestie definitief moet worden ge regeld door minnelijk overleg of indien blijkt, dat dit de oplossing niet brengen kan langs den weg aangewezen in het convenant van den Volkenbond. Als onaannemelijk moet worden beschouwd elke oplossing, die niet ten allen tijde aan België de vrije scheepvaart van en naar Zee- brugge zou waarborgen eu die niet aan Ne derland gelijke rechten zou verzekefen voor wat zjjn Soheldehavens aangaat. Ten tweede, dat zoodra een regeling van de Wielingenkwestie getroffen is, de ver dragen onverwijld moeten worden ondertee kend volgens de oonceptovereenkomst, die reeds tot stand gekomen was. Ten einde de verzoening te bevorderen, de goede betrekkingen tusschen beide volken te handhaven en de economische belangen hun ner landen te behartigen, nemen zjj op zich, deze opvattingen in het Parlement en voor do openbare meening te verdedigen. Minister Vandervelde, die Zaterdag een belangrijk aandeel aan de besprekingen had, was Zondag niet aanwezig. Een der Belgische gedelegeerden verzekerde echter, dat niet al leen de socialistische leden der Belgische regeering, maar ook de Minister van Buiten landsche Zaken geacht kan worden met de strekking der aangenomen resolutie in te stemmen. 4 Na het aannemen der resolutie had nog een bespreking plaats over de politiek der Belgische socialisten in het algemeen, welke tot resultaat had, dat de Nederlandsche socia listen den heer De Brouckere hebben uitge noodigd in Nederland een reeks voordrach ten over de politiek der Belgische socialisten te komen houden, teneinde het thans be staande misverstand uit den weg te ruimen. 'Eeni bjjizondere correspondent van de N. Rott. Crt. schrijft uit Brussel o.a: Merkwaardig voor de veranderde stem ming in België is de lijst van de (gedeelte lijk niet verschenen) leden der Belgische de legatie, die zich bij deze gelegenheid als kampioenen voor de verzoening met Neder land hebben opgeworpen. Wij treffen er de namen onder aan van felle annexionisten en vijanden van Nederland, zooals Pierard, Hu- bin, Brunet, Branquard. Met een glimlach vernemen wij, dat ook uit naam van deze lieden geconstateerd is, dat de Belgische so cialistische partij „onmiddellijk na den wa penstilstand met den meesten nadruk elke zucht naar uitbreiding van grondgebied ten nndeele van Nederland heeft veroordeeld en ©on krachtiger strijd heeft gevoerd teigen de kleine maar woeligo cn kwaadwillige groep der „annoxionisten"." Men moet echter deze blijkbare bokeering constateeren, die een verandering van opvatting weerspiegelt, die ln lnvloedrijko kringen te Brussel inderdaad schijnt te zjjn ingetreden. Ik geloof, dat dit geenzins een lichtvaardige bewering is. Do omstandigheden zijn er trouwens ook naar. Toen op zoo weinig hoofsche wijze van Bel gischen kant de onderteekening van het ver ©rag oip het laatste ©ogenblik werd gewei gerd, er» de onderhandelingen zelfs werden afgebroken, hebben dé 'bedrijvers daaraan grootere verpachtingen verbonden, dan het bereiken van een, voor België gunstige be slissing ten opzichte van de Wielingen. Niet-Belgisohe invloeden hebben daarbij een belangrijke rol gespeeld (ook weer geen lichtvaardige bewering). Deze onderneming is op een onmiskenbare teleurstelling uit- geloopen. België voelt zch nu in de rumoe rige huishouding van het zoo gebrekkig har- monieerende echtpaar Frankrijk en Enge land verre van gelukkig. Op het oogenblik leeft men te Brussel in de zeer merkbare vrees voor oen keuze te worden gesteld tus schen dit tweetal, en gelooft men zelfs aan het op dien duur onvermijdelijke van een echtscheiding, die deze moeilijke en gevaar lijke keus noodzakelijk zou maken. Men ziet hoeveel beter Nederland er politiek aan toe is en zou weer gaarne eert vriendsohappelijken aanloop hebben in het kalme huis van dezen neutralen en rustigen huurman. Hoe het zij het is onmiskenbaar, dat 'de heeren te Brus sel, die het hevigst tegen Nederland hebben gefulmineerd, het meest spreken over de noodzakelijkheid van wede betrekkingen en vaak zelfs over de .koppigheid" van. Ne derland, dat geen verzoening met België zou M?? ^prkondigt daarbij sedert kor ten tijd zelfs, dat als ©enige voorwaarde voor onderteeken ng van het verdrag een minne lijke schikking hij voorbaat over de Wie lingen gesteld wordt. Van een militaire overeenkomst wordt dan niet meer gespro- Als de heeren 'te Brussel zoozeer vinden dat een oplossing noodlg en mogelijk is, dan moet het geval niet lastig voor hen zijn, £j« hebben indertijd verklaard, dat zij niet meej wilden onderhandelen; men kan van onzen kant nu moeilijk gaan vragen, of zjj n©™ niet tot andere gedachten zijn gekomen. N„ is er werkelijk reden om aan to nemen, <W reeds op de een of andere manier een aan. duiding in dien geest onze regecring zou hebben bereikt, als de Belgische diplomaten niet met werkelijk heel gewichtige dingen voortdurend zoo ingespannen bezig waren geweest. De bijeenkomst te Brussel geeft hun eobter aanleiding, hun gedachten 'nog eens uitvoerig over het door hen geacb^ pen vraagstuk te laten gaan. Bovendien geeft deze den in het kabinet zetelenden lei. ders der Belgische socialisten gelegenheid, om, wat zij te kort geschoten zijn in het dui! delijk te maken van de, in de motie geuite goede gezindheid, eindelijk eens ondubbel, zinnig te toonen. Wij, Nederlanders, waoh- ten intusschen met een zekere lakonieke be langstelling af, wat deze heeren, on hun met-socialistische vrienden, nu gaan doen om de gevolgen van de onhoofscho bande' ling ten opzichte van onze regeering uit den weg te ruimen. In ieder geval is de toestand echter zoo dat men zich niet meer hoeft te verbazen, als binnen niet te langen tijd de officieele on- derhandelingen werden hervat. Men mag dan aannemen, dat men de onzen niet ten tweeden male een vergeefsche reis zal la- ten maken. Na de conferentie der socialisten heeft een der medewerkers van de „N. Roti Ort." te Brussel een onderhoud niet den heer Vliegen gehad. Wij zijn heel blijde met de overeen stemming, die er tusschen de Belgische en de Nederlandsche socialisten bereikt is, zei- de de heer Vliegen. Het is lijd, zoo vervolgde hij, dat die ongerechtvaardigde vijandigheid tusschen onze beide landen, die aangewezen zijn om in eensgezindheid te leven, ophoudt. Wij hadden het recht te hopen, dat elk conflict, na de conferentie te Parjjs, ver dwenen zou zijn. De oonclusie van het nieuwe aocoord, dat door de Nederlanders en door de meeste Belgen aanvaard was, heeft een zeker opzien gebaard bij sommige Belgen, die zich vijandig getoond hebben en van meening waren, dat het aan hun wenschen of begeer ten niet voldeed. Wij vragen: Maar de kwestie der Wielingen is onafhankelijk van alle andere kwesties op gekomen, nietwaar? Antwoord: Die kwestie is uitgevonden door nationalistische Belgen, die zich wilden wre ken, omdat ze hun zin niet gekregen hadden te Parijs, want bij u in België is die beweging begonnen. In Nederland had men daar nooit aan gedacht. Men wist echter, dat het Wielin gen-vraagstuk van oudsher betwistbaar was. Persoonlijk ben ik in de gelegenheid geweest een acte van 1866 te zien, waarin van de Wie lingen sprake is als van een niet juridisch geregelde zaak. Later, ik geloof in 1881, is hetzelfde feit beVestigd. Men heeft hier met een twist van rechtskundigen te deen, die onuitputtelijk lijkt Wij moeten dus, in het belang van de twee landen van dit theore tisch dispuut afkomen. Slechts het prakti sche materieele feit interesseert ons en van dit standpunt af beschouwd meenen wij te Brussel een oplossing gevonden te hebben. Er was een praktische oplossing noodig. Wij hebben die gevonden en ik hoop, dat zjj al gemeen aanvaard zal worden. Vraag: Men heeft aan Nederland verweten, dat het aan de Duitschers heeft toegestaan de duikbooten te ravitaljeeren, waarvan Zee- brugge de basis was en die door de Wielin gen moesten varen. Antwoord: Wat beeft men niet gezegd! Laat ons die onvruchtbare, van eigen belang doortrokken discussies ter zijde laten en naar onze gemeenschappelijke belangen zien. De bijeenkomst der socialisten had geen ander doel. De Levensverzekeringsmaatschappijen. Bij K. B. van 2e Mei j.L („St.br 732) is bepaald, dat de wet van 29 April j.L G«StbL 695), houdende voorschriften ten aanzien van levensverzekeringsmaatsohapniten, wel ke bijzondere voorziening behoeven, in wer king treedt 28 Mei. Staking van landarbeiders. Onder de landarbeiders in de dorpen Oos- terwjjtwerd en Leermens (gem. 't Zandt, Groningen) is een staking uitgebroken we gens loongcschil. De slapte in de papierindustrie. Gedurende de afgeloopen week hebben d® werkzaamheden! aan de papierfabriek Eendracht" der firma Van Gelder on Zn. stil gestaan. Evenwel zou gisteren het bedriji voorioopig weder in gang worden gezet, mw, dien verstande evenwel, dat zoolang de slapt® aanhoudt, slechts oim de andere week z® j worden gewerkt. De gehuwde arbeiders ont vangen als de fabriek stil staat, 70 v®* hun loon als wachtgeld, ongehuwden 60 De textlel-lndnstrlo. De fabrikantenvere'eniging heqft aan «cxtielarbeidensorganisaties geantwoord, ®®ïj zo het na rijp beraad noodig heeft geoord®®» do overeenkomst betreffende de ricbtloon®n op te zeggen. De klasslflcatie. Naar hot Hhl. verneemt, wordt in de geeringsbureaux gewerkt aan een hea^f" ning der indeeling van de gemeenten in klassen van het Bezoldigingsbesluit. H®* de bedoeling oen aantal gemeenten uit 3de naar de 1ste klasse over te bren®®|3 vooral zulke, die in de nabijheid van steden gelegen zijn, waardoor de levens^ ten aldaar niet noemenswaard van die groote gemeenten verschillen; in de tijk blijken ze som zelfs duurder. Het.l bestaat om aan die indeeling, als Z'J vg0 stand komt terugwerkende kracht te van 1 Januari j.1. af, en de reeds ingoho© standplaatskortingen aan de ambtenaren restitueeren. Het wegbrengen van schepen. De Haarlenxsohe rechtbank veroorde? wegens het wegbrengen van de „He!'1-' machinist A. Iskes tot zes maanden gev „on- nisstraf, den schipper A. Groen tot zes rr den en den reeder A. Koningsteln tot i J en vier maanden. Allen met aftrek der f ventieve hechtenis.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2