Bloemenmagazijn „HADLEf, GERANIUMS, FUCHSIA'S, RESEDA'S, HELIOTROPEN, Ingotonden mododecllng. Heden ontvangen voor de derde maal een wagonlading enz. MOLENGRACHT 6. HEYDANUS. Prinses Mary. De /Éclair'' verneemt, dat prins Alexand'er van Servië zich binnenkort naar Londen aal begeven voor een oficieele verloving imet prinses Mary van Engeland. Engelsche oorlogsschepen met olie v gestookt Londen, 25 Mei. In het Lagerhuis heeft de burgerlijke Lord van de Admiraliteit ge- Eegd, ddt die admiraliteit bij het bouwen van oorlogsschepen niet zal dralen, de schepen uitsluitend van vloeibare brandstof in te richten. Twee ton vloeibare brandstof héb- •ito hetzelfde resultaat als drie ton steenkool, ongeacht de winst aan tijd en arheid, die men door vloeibare brandstof verkrijgt. Be halve de reeds gevestigde oliestations zal de admiraliteit op verscheidene punten der we reldzeeën stations'vestigen. Dó „Daily News" publiceert een nieuwe, ernstige beschuldiging van den ex-comman dant der Britsche. hulppolitie in Ierland, ge neraal Crozier, tegen het heerschomdo Brit sche régime. De generaal beweert, dat moord, brandstichting, plundering en andere vor men van terrorisme zijn bedreven door de kroontroepen gedurende de zes maanden van zijn commando in Ierland. Hij zegt voorts, dat als gevolg van zijn voornemen om de tucht te herstellen en een eind te maken aan de misdaden door de politie begaan, zijn po sitie onmogelijk werd en hij gedwongen werd ontslag te nemen. Een der ernstigste beschuldigingen is, dat de hooggeplaatste autoriteiten op Dublin Castle schuldig staan aan het verstrekken van valschen bewijslast in drie moordzaken, namelijk de zaak van vader Griffin, de Drumcondra-zaak en de eaak van het wachtlokaal van Dublin Castle. De beschuldigingen kunnen door verklarin gen onder eede worden gesteund. Behalve moordgevallen, maakt generaal Crozier mel ding van een rooftocht door als -republikein- sche troepen vermomde /Black and Tans" op het postkantoor te Kilkenny,* waarbij twintig Eostzakken werden geopend en een aanzien- jk bedrag aan geld gestolen, terwijl het roof gebied door de politie zelf geïsoleerd werd door het afsnijden van de telefoon draden1. De „Daily News" dringt aan op eeni onder zoek door een .Lagerhuis-commissie of een gemengde commissie uit Lagerhuis en Hoo- gerhuis. Het blad belooft voorts verdere onthullingen uit Orozier's dossier. IERLAND. In het Lagerhuis heeft Greenwood, met betrekking tot de beschuldigingen van Cro zier gezegd, dat Crozier zelf het bevel voer de, toen de z.g. incidenten hadden plaats ge grepen. Crozier was daarvoor dus verant woordelijk. Het was niet waar, wat Crozier zeide, dat hij was gedwongen, af te treden, omdat hij aandrong op versterking van de discipline. De discipline was aanmerkèlijk verboten! sinds het aftreden van Crozier. EGYPTE. De onlusten. Van de ernstige onlusten ia Egypte heb ben wij reeds gewag gemaakt Engelsche bladen geven nog de volgende bijzonder heden. Central News seint uit Alexandrië: Zon dagavond begon een revolutionaire woeling op groote schaal in de inboorlingenwljk van Alexandrië. Een verbitterde strijd duurde den heelen nacht voert en was nog gaande toen de troepen gisteren bezit van de stad namen. In den nacht vuurden do Grieken op de menigte, die het vuur beantwoordde en eon aantal van de aanvallors doodde. In de straten vn de stad liggen vele doo- den. Naar verluidt, werden twee Europea nen met benzine gedrenkt en op straat ver brand. Eonigo benzine-opsiagplaatsen bij de haven werden geplunderd. Volgons oen ge rucht, rukken vijfhonderd gowapondo Be- doeïnen aan op Ramloh (8 KM. ten Noord oosten van Alexandrië) om meo te doen aan de algemoeno revolutio, die had kuimen sla gen, Indien de Engelsche troepen hier njet waren aangekomen. Volgens een ander bericht, dreigt ook een staking van de spoorwegbeambten; men ge looft dm deze beweging evenzeer een poli tiek barakter heeft Londen, 25 Mei. Te Alexandrië is de dag van gisteren kalm voorbijgegaan. De beurs is gp- nieuw gesloten als .protest tegen" de autori teiten, die in bescherming tekort schieten. Nu en dan beschieten die Britsche wacht posten plunderaars, waarbij slachtoffers val len. Verscheiden mensohen zijn gedood of gewond in 'huizen en zoodoende niet opgege ven. De toestand blijft gespannen. Uit Kaïro. Zagloel heeft eën brief ge schreven aan de pers, waarin .hij de onlust en betreurt te Alexandrië en sympathie be tuigt met de betrekkingen der gevallenen. Hij spoort zijn landgenooten aan, kalm te blijven en Europeanen niet aan .te vallen, zelfs indien zijzelf aangevallen worden. „Wij koesteren, eindigt hij, „eerbied en vriend- schap jegens de Europeanen, welke bewaard dienen te blijven." - vit.*- v DUTTSOHLAND. Het ministerie. De portefeuille van herstel is aangeboden aan dor. Walther Rathenau, den bekenden al- gemeenen bestuurder van de A. E. G. Dr. Rathenau zal het aanbod vermoedelijk aan vaarden. Arrestatie van communisten op groote schaal. Te Ulm Is Zaterdag een communistische conferentie bL De „Rote SÜ5?7 van Maandagavond pu bliceerde een telegram uit Ulm, luldendo: „Geheele conferentlo te Ulm gearresteerd, waaronder landdagafgevaardigde Eberlein Het blad eischt de onverwijlde vrijlating van alle gearresteerden. De berechting der oorlogsmisdadigers. Het proces tegen de oorlogsmisdadigers te Leipzig begon met de «behandeling der misdaden tegen Engelsche krijgsgevange nen. Veel resultaat heeft dit niet opgeleverd. Vele zaken waren reeds vergeten of hadden hunne scherpte verloren; in andere geval len bleek er sprake te z}jn van overdrijving. De onderofficier Heynen, die bij deze ge vallen betrokken was hoorde 2 jaar gevan genisstraf tegen zich eischen. Den 8en Juni komen de in België begane oorlogsmisdaden voor het hof te Leipzig, Deze zaken zullen twee of drie dagen in be slag nemen. De Belgische "afgevaardigden zijn behalve advokaat-generaal, van Elswydk uit Gent, mr. Sadi Kirscben uit Brussel. Drie kategorieën van feiten komen in be handeling: li De massa-misdrijven te Andenne; 2. de wreedheden jegens de gedeporteerden te Se dan; 8a de op kinderen van 812 jaar te Grammont gepleegde misdrijven. Wat deze laatste zaak betreft, die te Leipzig voor het hof komt, twee onder-officieren zijn de be klaagden. De eene is voortvluchtig; de an dere zal den 8en Juni voorkomen; hij heet Mex Ramdohr en is student in de rechten. Zij worden er van beschuldigd kinderen in een1 hak met water ondergehouden te heb ben1 om hun aldus te dwingen de namen be kend te maken van mensohen, die volgens dë Duitschers door dezen aangelegde tele foon- telegraafdraden doorsneden. De kin deren werden pas uit het water gehaald als de verstikking bogoij in te treden. Van Bel gische zijde worden 17 getuigen opgeroe pen. De Duitschers zullen getuigen dé charge doen verschijnen. Deze feiten zijn in 1917 gebeurd. De zaken betreffende massa-misdrijven te Andenne en Sedan zijn nog niet geheel ge ïnstrueerd. Wat de eerste zaak betreft, zeg gen de Duitschers, dat zij politieke delicten betreft. Generaal von Bülpw, die te Luik stond, liet in die stad de moord te Andenne aanplakken, ten einde de bevolking, zooals hij zeide, bang te maken. In zijn verhoor heeft van Bülow erkend de feiten door aan plakking bekend te hebben gemaakt, ten einde de Belgen tot kalmte aan te manen en eerbied voor de Duitsche legers in te pren ten. Hij verzekert niet geweten te hebben, dat misdrijven tegen het gemeene recht ge pleegd zijn. In elk geval heeft hij die niet ge kend, men heeft die voor hem verborgen ge houden. OOSTENRIJK De arrestatie van den gewezen chef der Itallaansche wapenstilstandscommissie te Weenen, generaal Segre, en1 een aantal gewe zen officieren van deze missie, heeft in Oos tenrijk levendige sensatie verwekt. Oosten rijk moest ook voor het onderhoud van deze heeren millioenen en miilioenen betalen en intusschen dreven zij met dp levenemiddelen, bestemd voor de noodlijdende bevolking, een flinken woekerhandel. Zij verhuurden zit plaatsen in de voor hen gereserveerde afdee- üngen van den dagelijks naar het zuiden rijdenden entente-trein h raison van 5000 kronen per plaats en hielpen zoo valuta smokkelaars en belasting-ontduikers naar het buitenland. Toen indertijd een broer van generaal Segre een groote hoeveelheid aan- deelen van de Alpine Montaan kocht en Oos tenrijk gevaar liep de contróle te verliezen over de ertsmijnen in Stiermarken, interes- Beerde de generaal zich zoo voor deze zaak, dat de regeering maar besloot niets er tegen te doen. De onthulling van dit schandaal is in hoofdzaak te danken aan den oorrespondent van de „Avanti" te Weenen, die nu in over weging geeft een onderzoek ook uit te strek ken tot den gewezen chef van de Itallaansche militaire missie te Boedapest, pverste Poma- melli, wien hij er van beschuldigt geknoeid te hebben op groote schaal en automobielon' en andere artikelen verkocht 'te hebben aan de radenregeering, die hier voor 8 millioen kronen in goud''en 24 millioen in papier heeft betaald, zonder dat van dit geld ooit reke ning en' verantwoording is gedaan. Ook zouden in Iimsbrtlck Italiaansdhe of ficieren zich sohuldig gemaakt hebben aan groote „Schiebungen" ovér den Brenner. RUSLAND. Nieuwe opstonden. Cholera te Moskou. Naar uit Kofno wordt gemeld, zijn in ge heel Centraal Rusland onder leiding der soc.-dm. opnieuw ernstige boerenopstanden uitgebroken. Do opstandelingen hebben bruggen, verkeersmiddelen en levensmidde lenmagazijnen in gnooten getale verwoest Ook in Petersburg blijft het gisten. „Erasnaja Gazeta" maakt melding van leven dige anti-bolsj. propaganda onder de Peters- iburgsche arbeidera De trambeambten heb ben het werk gestaakt Erasnaja Gazete" meldt, dat te Moskou een cholera-epidemie is uitgebroken. JAPAN. Nadat de Jaipansche wet ter invoering van het metrieke stelsel, met kleine veranderin gen werd aangenomen door het Hoogerhuis, is zij thans ook aangenomen door do Kamer van Afgevaardigden. De wet bepaalt, dat bin nen vijf jaar alle voorname fabrieken, regee- ringsbureaus en instellingen, technische soholen enz. het metrieke' stelsel voor maten en gewichten moeten hebben ingevoerd. Voorts moet het publiek het binnen twintig jaar ook geheel hebben overgenomen. Dit is een belangrijke stap naar de economische internationalisatie van Japan. wazig. Mon nam hot besluit do bolsjowikl uit Siboriö en over het meer Balkal te drijven. Uit Washington wordt van gezaghebbend de zijde gemeld, dat de toestand in het Yap- geschil zich gunstig ontwikkelt. Men toomt nader tot een definitieve regeling. De strijd in Klein-Azlö. Een Havas-bericht uit Konstantinopel be vestigt, dat de Grieken een nederlaag in KI erin-Azië geleden hebben. Een sterke Turk- sche kolonne bevindt zich op, 80 kilometers van Smyrna. Rusland en Japan in het Verre Oosten. De Wola Roasy, die gewoonlijk goed in gelicht is, meldt, dat de betman Semenof een nieuwe kradhtige actie tegen de bolsjewiki in het Verre Oosten voorbereidt. Kort geleden heeft te Port-Arthur een bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers van Russi sche politieke partijen en van Japanners. Er waren' ook vertegenwoordigers van de ko zakken ven den Amoer en uit Assuriö aan- De Koningin op reis. Naar het Hbl. •verneemt, heeft H. M. de Koningin het voornemen begin Juli 'voor een drietal weken een zeereis te ondernemen met een van de schepen der Kon. Ned. Stoomboot Mij. Het doel van den .tocht zal zijn de Noorweegscihe fjorden. Gedurende de reis zal het strengste incognito in acht ge nomen worden. Het stoomschip „Merope" is aangewezen voor deze Noorsche reis. Op bijzonder ver zoek van H. M. zal het schip, dat het gezel schap zal vervoeren, zeer eenvoudig worden ingericht en zal het geheel het karakter van een vrachtschip blijven behouden. De „Merope" werd in 1918 afgeleverd; het schip heeft een draagvermogen van circa 1800 ton. Het Djambl-ontwerp. Naar de „Tel." van bevoegde zijde ver neemt, is er reden om aan te nemen, dat 'bij de behandeling der Djambi-interpellaties deze week in de Tweede Kamer, de Regeering dringend zal worden uitgenoodigd het wets ontwerp in te trekken en de Tweede Kamer opnieuw in de gelegenheid te stellen een be slissing te nemen, in het licht der met Ame rika gevoerde oorrespondemtie. De classificatie. Het Nederl. Oorresp. Bureau heeft van bevoegde zijde vernomen, dat het bericht, van het „Hbl.", als zou in de Regeeringsbu- reaux worden gewerkt aan een herziening der indeeling van de gemeenten in de klas sen van het bezoldigingsbesluit, niet juist kan zijn. Wel is eerstdaags de benoeming van een commissie voor depe aangelegenheid te verwaohten, die dan"-spoedig haar werk zaamheden zal kunnen aanvangen. Posterijen en Telegrafie. In 1921 worden 5 plaatsen als surnumerair der posterijen en telegrafie, beschikbaar ge steld. De aanmelding staat open voor man nelijke candidaten, die in het bezit zijn van het einddiploma van eene Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus of Gymnasium, dan wel van een daarmee gelijkgestelde in richting van Ofnderwija Een examen wordt van ben niet geëischt; zij werden aan de hand van de op de be deelde eindexamens behaalde punten voor plaatsing gerangschikt. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie te 's-Gravenliage, voor 1 Juli 1921. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den di recteur van het post- en telegraafkantoor te dezer plaatse. Het nieuwe college van B. en W. van Amsterdam. Omtrent de Dinsdagavond gehouden ver gadering der rechtsohe raadsfractie verneemt men nader, dat er op een spoedig te hou den vervolgbijeenkomst zal worden beslist, of voor de samenstelling van het nieuwe ooilege al of niet zal werden opgetrokken mèt de fractie van den Vrijheidsbond. Daar de meest democratisch gezinde leden der rechtsohe groepen eerst in het alleruiterste geval tot samenwerking met dien bond be reid zijn, is overeengekomen', dat nog een stap zal worden gedaan, waarvan het resul taat duidelijk zou aantoonen, dat de eenige uitweg is, een concentratie van alle ojg. „bur gerlijke" groepen. Heden zal n.1. een com muniqué der rechtscho partijen verschijnen, waarin ter kennis der soo.-dem. raadsfractie zal worden gebracht, dat deze het aan haar gerichte schrijven in zooverre heeft misver staan, dat het geenszins de bedeeling der rechtsche partijen is geweest, van de S. D. A. P. te verlangen, dat zij, om enkele harer vertegenwoordigers in het college van B. en W. te doen plaats nemen, hare beginselen zou prijsgeven. Wanneer de soc.-democraten dit communiqué niet aangrijpen om in con tact te komen met de fracties, van rechts, zul len dezen daaruit de voor de hand liggende oonsequentie trekken. 30 jaar raadslid. De heer P. Noltisg was gisteren 80 jaar lid van den Amlstordajmschen raad cn had hedenmorgen ter gelegenheid van dit zeld zaam jubileum in allerlei vorm gelukwen- schen in ontvangst te nemen. Een groot aan tal bloemstukken sierden zijn woning. In den raad is den heer Nolting door den waarnemend burgemeester, wethouder den Hertog, op hartelijke wijzo hulde gebracht. Rijksuitkcering aan de gemeenten. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag omtrent het wets ontwerp: wijziging van de rijksuitkcering aan de gemeenten, krachtens de artikelen 1 tot en met 9b.is der wet van 24 Mei 1892, ge wijzigd bij de wet van 3 Juni 1905. Dat de rijksuitkeeringen aan de gemeenten aldus de regeering al spoedig na de invoering van de wet van 24 Mei 1897 verouderd zijn en verouderen moesten, is een algemeen erkend feit. Desniettemin beheersoht de wet van 1897 reeds meer dan twintig jaren het ter rein der algemeene rijksuitkeeringen aan de gemeenten en niet zeer gewaagd schijnt de voorspelling, dat in de naaste toekomst prin- cipieele wijziging niet staat te wachten. Twee lijnrecht tegen elkaar indruisohende eisohen vragen toch bevrediging. De gemeenten wen- schen hare onevenredig stijgende uitgaven vo,or een belangrijk deel gedekt te zien met rijksgeld, daartegenover kan het rijk nimmer een stelsel aanvaarden, dat zijn uitkeeringen afhankelijk stelt van de behoeften der ge meenten, gelijk deze zich in de beslijiten ha rer raden weerspiegelen. Uit deze overwegin gen ia de regeering weinig hoopvol gestemd wnar het geldt de kansberekening, dat ooit oone regeling tot stand zal komen, wcllco do bevrediging zal sohenken, die het(voorloop'g verslag van een ander dan het onderhavige voorstel verwacht. Dat voorstel Is aangooiend als een noodmaatregel en heeft ook geen hoogere pretentie. Immers gelijk de memorie van toelichting constateert, is thans 'het hef- De Lager Onderwijswet 1920 la eerst 1 Januari j.1. in werking getreden, kan nog niet worden beoordeeld, welko flnan cdëele gevolgen inderdaad uit de nleu^ lager onderwijswet voor de gemeen/ten1 sjy Ion voortvloeien en zulks te minder, wijl genover de nieuwe uitgaven voor de gemeen, ten ook nieuwe baten zullen/ staan, n.1 m finaspereëntage van de plaatselijke inkom- onverminderde Rijksuitkeerimg der volle jaa£ stenbelastlng in verschillende gemeenten tot wedden van de onderwijzers en de van d8 zoodSdg peil gestegen, dat hot naast de ri/k'R oerlingen der byzondere scholen te heffüa directe belastingen ontoelaatbaar mag heeten schoolgelden. terwijl zioh voorts nog enkele andere ver .Dat de gemeenten indirect voor hoog^ Snselen voordoen', welke metterdaad ce. li ntgaven en behoeve van deze scholen kwa. noodtoestand in het leven roepen. In deze. nen te staan, was niet een gevolg van q0 zinta het woord „noodrcgeling" te verstaan ^egeertagsbemoeienis, maar van do nood2a. Mocht zich het geval voordoen, dat de ge j salarieerde meenten weder het peil harer heffingen kun nen verlagen eni ook andere onrustbarend* verschijnselen verdwijnen, dan zou er geci aanleiding gevonden kunnen worden) om oi de thans voorgestelde regeling terug te ko men. De regeering is het bleek reeds vroe ger niet dan uiterst noode tot haar voor stel gekomen1: alleen de overweging, dat lan ger uitstel van andere hulp dan de uitbrei ding van het belastinggebied, ernstige mis standen in het leven zou kunnen roepen heeft tot de aanhangige wetsvoordracüt ge leid. De regeering tracht zich geenszins ti onttrekken aan een principiëele herzieninp van het stelsel van rijksuitkeeringen, maai zij moet ruiterlijk bekennen, dat het vraag stuk haar schier onoplosbaar voorkomt. Uit •zetting van gemeentelijke uitgaven sterkt dei drang naar hoogere rijksbijdrage, maa: daartegenover kan geen minister van finan ciën de verantwoordelijkheid voor het bctheei dragen als van hem onafhankelijke college, kunnen dicteeren hoeveel subsidie zijui 's rijks kas moeten erlangen. Wat de oplos sing aangaat, welke in het voorstel van dei minister Treub was ontwikkeld, daaraan kle ven zóó overwegende bezwaren, dat de regee ring haar onmogelijk zoude kunnen aanbe velen. De plaatselijke accijnzen behoorei reeds thans meer dan een halve eeuw tot he verleden. De stijging en daling van de rijks accijnzen mist dan ook elk verband met dei huldigen stand der gemeentefinanciën, zoo dat het al aanstonds niet aangaat de op brengst dezer belastingen als basis voor d< rijksuitkeeringen te kiezen. Maar schier noj klemmender is de bedenking, welke de keuz< van den maatstaf van verdeeling der be schikbare gelden uitlokt. Deze gaat n.1. mank aan het euvel, dat op I voering van plaatselijke inkomstenbelasting gevolg van uitzetting van gemeentelijke uit i gaven of wellicht zelfs van verlaging vai j i'^ëicro. «i odovo Knloo+ir» rr oiTf.rkmQ+icrAV» vorvTï nrvcrin c •an dit personeel te verbeteren. Indien de regeering Instemde met de over. uiglng, dat eene definitieve regeling bjfl" lenfcort haar beslag zou kunnen krijgen" ^:ou zij zeer gaarne het initiatief nemen om' iet aanhangig voorstel te beperken tot d6 jaren 1921 en 1922. Tegen den' drang om den Rjjkssteun te l/erhoogen moet de regeering zioh ten sterk- ite verzetten. Het wetsontwerp aan te vu]]6n n dezen zin, dat de gemeenten, die in pij. :onder ongunstige omstandigheden verkee- •en, een extra uitkeering kunnen erla vare ongeraden en onnoodig. Een hoogere bijdrage in de wedden vaj lurgemeesters en secretarissen komt aan 4 >rde zoodra het rapport der commissie in. :ake de bezoldiging van gemeenteambten#, •en in behandeling wordt genomen. De regeering kan niet meegaan met het ienkbeeld om terugwerkende kracht te ver- eenen tot 1 Januari 1920. Gegronde verwach. ing daarop is, althans van regeerlngswege 1 immer geopend en bij het budget voor liet •ijk over 1920 is daarop ook niet gerekend. De ambtenarij bij de gemeentetram te Amsterdam. „Het Volk" schrijft: De lagere ambtenaren, in dienst der ge meente, hefoben met ingang van 1 Oktober 1919 salarisverhooging gehad volgens besluit iean den Raad van 29 April 1920. De Raad lesloot, dat de hoogere ambtenaren niet in lanmerking zouden komen, immers, de voor standers van nivelleering der loonen naar boven wonnen bloe langer zoo meer aanhang. Maar de hoogere ambtenaren toonden zich litermate verstoord, en onder leiding van .erschillende direkteuren is een aanval ge- laan op de berooide gemeente schatkist, die /oor de hooge oomes belangrijke successen andere belasting automatisch verhoogiiq van de rijksuitkcering meebrengt, m. a. w 11 's Rijksschatkist openstelt tot dekking vai tekorten, welke uit altijd mogelijke min ver dedigbare beslissingen van gemeenterader, voortvloeien. Tenslotte werd wederom aan bevolen' het meest voor de hand liggendt denkbeeld om de belangrijkste als uitvloeisel van het zelfbestuur aan de gemeenten opge legde uitgaven door het Rijk over te nemen In dit verband wijst de regeering er 0. m op, dat de staatscommissie voor de gemeente financiën aanstonds begonnen is dit denk beeld in studie te nemen. Haar bleek toen dat naar verhouding de meest welvarende gemeenten het rijkelijkst bedeeld, daarente gen de noodlijdende slechts zeer weinig ge baat zouden worden). Stuit dus de verwezen lijking reeds op practische bezwaren af, ook in theorie pleit er minder om dan men opper vlakkig zou meenen. De voorstanders gaar uit van de min juiste praemisse, als zoude ei een quasi-contractueele verhouding bestaar tusschen Rijk en gemeenten, alsof de laatstt een soort maatschappij van dienstverrichting zoude vormen, die dan natuurlijk naar hare bemiddeling aanspraak op een redelijk loon kan maken. Niets is minder juist dan deze voorstelling van zaken. Aan de verwezenlij king van het algemeen belang zijn zoowel) Rijk als gemeenten dienstbaar. De# uitvoe ring' van verschillende Rijkswetten is den gemeentebesturen toevertrouwd, omdat aldue- het gemeentebelang het best wordt gediend. De lasten daarvan zouden ten> slotte toch de belastingbetalers moeten' dragen, vooi wie het, gelijk een bekend schrijver opmerkt vrijwél onverschillig, is, of zij hunne beurzen leegstorten bij den rijksontvanger dan wel bij zijn gemeentelijken ambtgenoot. Wil men het zelfbestuur behouden, maar de gemeenten 'daarvoor aan het rijk doen declareeren, dan zou óf een oontróle noodig zijn, welke practisch niet behoorlijk valt toe te ipassen, ól 's rijksschatkist worden' open gesteld ten bate van de gemeentebesturen. Na het voorafgaande zal het wel geen) ver wondering wekken, dat de regeering betwij felt of een nieuwe staatscommissie er in zal slagen, het licht te verspreiden, dat de hoogst- bekwame mannen, die de oude commissie vormden, buiten machte waren te ontsteken De ervaring, welke leder opdoet, die zich aan een uitgewerkt en door cijf/ stol waagt, stemt weinig hoopvol. Over de oorzaken en Tiet karakter van den huldigen financlëelen nood kan verschillend worden gedacht. De regeering heeft uitdruk-; king gegeven aan de zienswijze, dat niet' overal onverbiddelijke noodzaak als veront schuldiging valt aan te voeren. Zij kan zich niet losmaken van de onderstelling, dat ©1 raadsleden zijn, die bij het bepalen van hunne stemmen zioh laten leiden door de geheim* gedachte, dat als alle touwen breken, het rijk wel zal moeten bijspringen. In zoover is d(' verhooging van de rijksbijdrage steeds een gevaarlijk precedent, omdat zij zoo licht kan leiden tot verzwakking van het verantwoor-' delijkheidsgevoel, waar het geldt een' pijnlijk zuinig beheer der gemeentepenningen. Hier tegen1 met nadruk te waarschuwen, blijft d< regeering haar plicht achten, en indien zij daarmede aan sómmige gemeentebesturen aanstoot heeft gegeven, is er althans dezr lichtzijde, dat haar vermaan niet nagelaten heeft indruk te maken. Dat trouwens de regeering allermeest blind is voor de groote moeilijkheden, waarir vooral de' laatste jaren vele gemeentebestu ren, ook bij het meest spaarzame beheer, moesten worden gewikkeld, getuigt het aan hangig voorstel, dat eenerzijds zoover gaal als de rijksfinanciën toelaten, ,anderzijds zoo veel doenlijk tracht met de toegenomen plaat selijke behoeften rekening te houden. Wat de ontwerp-Pensioenwet voor burger- li.jke ambtenaren betreft, deze sluit zich aan bij het stelsel van de wetten van 1913; alleen zijn m verband met de hoogere pensioenen ook de bijdragen verhoogd. Maar aangezien de gemeenten, waren de pensioenen voor .iare rekening, zich evenmin van verhoogini;' zouden onthouden hebben, kan van dit ont werp kwalijk worden gezegd, de lasten der gemeente te verzwaren1. Want er is bij tal van groote bedrijven inder lijdelijk toezien van het kollege van en W. eenvoudig met „rooie ruggen" ge- aneten'; zoo hij de G. E. W. als de gasfabrie ken, maar vooral bij de tram, terwijl de lagere ïmbtenaren zich met 200 (soms wat meer) moésten tevreden stellen. Dit geschiedde door middel van „hoogere groepeering" en bevordering. Een greep uit de massa van feiten, betrek king hebbende op de tram! De 3 ingenieurs, chefs van den technischen binnen- en buitendienst en van vervoer en traktae, zijn bevorderd tot hoofdingenieurs, gevolg.1000 salaris per man meer. De administrateur en de chef van den al- Kemeenen' dienst gingen van groep 13 naar groep 15 en kregen op die manier hun bankje van duizend te pakken. De ohef van personeel- en arbeidszaken Werd referendaris, die van trattie-adj.-inge- 1 ieur (de uitvinder van dien titel heeft alleen im die uitvinding wel een „rooien rug" ver- iiendl), de adj.-ingenieur bij rollend mate rieel werd ingenieur, evenals zijn konfrater bij wegdienst en lijnwerk, en de chef van het projektenbureau. Alle deze bevorderingen gingen met sala- visverhoogingen van 500 en ƒ1000 gepaard en werden voor het grootste deel toegekend 'met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1919. De kassier en de chef van vervoer gingen van groep 9 naar groep 10, de chefs van «'eg- dienst en ljjnwerk en die van de magazijnen '/an 8 naar 9; resultaat zeer waarschijnlijk de helft van een „rug" als bovenbedoeld. Eigenaardig doet de bestudeering van de personeelsformatie bij dit gemeontebedryl aan. Behalve een 9-tal heele hooge ambtenaren heeft men daar op een personeel van 188 tnan in afdeeling I niet minder dan 11 bu- i'eauchefs. (In 1919 waren het er slechts 40 Al de chefs enz. hebben in deze afdeeln® dus gemiddeld 6 man onder zich, en dit 8"'™ wordt weer onderverdeeld in hoofdklerken, klerken, kontroleurs, schrijvers, gekbon kaartjestellers, enz. J Trouwens, opzichters zijn er niet meer, laatste 7 die in 1920 nog als zoodanig op u® begrooting voorkwamen, zijn allemaal adp .hoofdopzichter geworden over een teohnUJ® personeel bestaande uit te zamen 1 taew* naar, terwijl een 84al hoofdopzichters we* toezien op de 18 adj.-hoofdopziohtors. En de rest is natuurlijk net zoo. Verbazing wekt het, dat het aantal nmW naren sinds 1919 van 287 tot 827 steeg, terW sinds 1920 het rijdend personeel eer terür^ liep in aantal dan vooruitging. .Jj Het ergste ia evenwel, dat in de hoog» regionen van de groote bedrijven' planBww tot salarisverhooging voor de direkteureo 'aunne „staven" worden/ voorbereid. - Honderd hoofdambtenaren hebben 1° bruani samen een kwart millioen ver aan salarisverhooging met terugwerkt kracht tot 1 Jan. 1919 en nauwelijks is 1 8 finkül van de neergetelde rijksdaalders klonken, of opnieuw roept men om meer- Maar met hand en tand hebbeni deze zei 1 oofdambtenaren zich verzet tegen verhooging voor de lagere ambtenaren, wijl hunne vrienden en, partijgangers groote pers en de wetenschappelijks lohriften uitroepen, dat alleen looiisv /ging en verlenging van den1 arbeidsdag krisis op kan lossen. .mo- Het is te hopen, dat een krachtig de krabisch kollege van B. en W. de teug1;' ,jjj. het bewind in handen neemt en een l!ll' 'vre0) ken/d halt toeroept aan hooge ambtena die wenschen te grabbelen in de gcffl® schatkist, terwijl de lage dienaren «c JJl laft-V UK,ll«"v. imeenschap amper weten waarvan zq -j. ejj kosten van schoonmaak, zomerkleedv vakantie moeten betalen. -jjO Tot zoover „Het Volk". Het blad e0 conclusie nog verder 'kunnen' uitwerk moeten zeggen, dat deze ambtenarij <je ken is aan het feit, dat dit bedrijf p. gemeente wordt beheerd. Een particum" #5 heer zou zeer zeker een dergelijke 1 ambtenaren Met gedoogeni! Aanbevelend, Een beschuldiging, van generaal Crozler. Het schandaal aan de Itallaansche missie. Yap.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2